f 45£H). Met jongmgnsoh, 28 ja«ar ou,d, *ou vroeger in het bezit van een aanzienlijk vermogen geweest zijn en de bedoelde vervalschingen sedert geruimentijd gepleegd hebben. De minister Heemskerk heeft gisteren avond in de Eerste Kamer der Staten-Generaal medegedeeld, dat het ministerie op vereerend verlangen des Konings zijn verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Dit is niet geschied dan nadat het Z. M. behaagd heeft, het vormen van een nieuw ministerie op te dragen aan een geacht en invloedrijk lid van de rechterzijde der Tweede Kamer, welke opdracht door dezen is afgewezen. Het ministerie blijft zich tot. taak stellen, de herziening der Grondwet zoo mogelijk tot stand te brengen. De Kamer heeft de conversie-wet tegen morgen aan de orde gesteld. Onderteekend door de heeren die de eerste vergade- ring hebben bijgewoond, zijn thans uitnoodigingen aan al de reoderijen, enz. in Nederland verzonden tot het houden eener algemeene vergadering op 21 dezer te Haarlem, ten einde alsdan definitief te beslissen over de wenschelijkheid der oprichting van eene Nederlandsche Maatschappij voor de Visscherijen. In genoemde oproepingen wordt verzocht om van de visschersplaatsen, waartoe meer dan 50 vaartuigen behooren, te zenden drie afgevaardigden, en van die beneden dat cijfer twee. In het belang der visscherijen achten wij het wenschelijk, dat aan die oproeping getrouw worde voldaan. (Ingezonden). Te Haarlem is jl. Dinsdag door de commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg aanbesteed: het maken van eene uitbreiding van het krankzinnigengesticht Meeren berg en daarbij behoorende werken (raming f 318,100). j Minste inschrijver L. De Rooy, te Tilburg, ad f 289,777. Naar men verneemt, bestaat het voornemen in het volgend jaar bij 's Rijks werf te Amsterdam een ramtoren- schip te doen aanbouwen. De vergadering van moderne theologen, in Maison Stroucken te Amsterdam gehouden en bijgewoond door 140 personen, werd door den voorzitter, prof. C. P. Tiele uit Leiden, met eene toespraak geopend, waarop hij op den minder rooskleurigen toestand wees voor de moderne richting. Nadat besloten was, dat de vergadering ook het volgende jaar, en dan in de week nè, Paschen, weer bijeen zou komen, kreeg de heer J. Van der Linden het woord over het eerste vraagpunt: Welke plaats moet in het zedelijk leven aan het onvoorwaardelijk plichtbesef worden aan gewezen Spreker had zijn referaat sa&mgevat in de volgende stellingen 1. Het «onvoorwaardelijk plichtbesef" is de edelste uit drukking voor de volstrekte noodzakelijkheid van ons zedelijk handelen. 2. Het onvoorwaardelijk plichtbesef is, op theoretische en practische gronden, onvoldoende om de hoogste zedelijk heid te voorschijn te roepen of te verklaren. 3. De hoogste zedelijkheid valt samen met piëteit. De heeren prof. Kuenen en Rauwenhoff maakten eenige bedenkingen, waarna de spreker een korte repliek gaf en het woord kwam aan den heer P. H. Hugenholtz Jr. over het 2de punt der agenda: «Het naturalisme in de letter kunde, in verband met het zedelijk-godsdienstig leven." De referent ontwikkelde uitvoerig de volgende stellingen: 1. Het naturalisme in de letterkunde is een noodzakelijke reactie tegen de overspannen phantasieën van de romantiek en een natuurlijk gevolg van de ontwikkelingsleer op natuurkundig gebied. 2. In den eenzijdigen vorm, waarin het door Zola met groot talent, door zijne volgelingen, ook hier te lande, met gering of geenerlei talent wordt voorgestaan, is liet uit een aes- thetisch en etisch oogpunt hoogst bedenkelijk. Toch heeft het, met zijn streven naar naakte waarheid en actualiteit, hooge waarde voor de pathologische studie van de maat schappij. 3. Boven het naturalisme, dat zich enkel tot de studie van ,/la bete humaine" bepaalt, staat de natuurlijke en gezonde beschouwing van de werkelijkheid, die een open oog heeft zoowel voor de licht- als voor de schaduwzijden van de menschelijke natuur. Naturalisten als Balzac en Thackeray, als George Eliot en Tolstol, werken verheffend en reinigend op liet zedelijk leven. In de jl. Dinsdag te Hoorn gehouden vergadering van den Gemeenteraad is de motie van het Raadslid dr. Aghina aangenomen, tot het benoemen eener commissie van drie leden over het al of niet wenschelijke van het verplaatsen der weekmarkt. bleek, toen hij in levensgevaar verkeerde. Alleen door hare y delheid te vleien, hebt gij eenigen indruk op haar gemaakt, 't Is waar, als men een dorpsmeisje de mogelijkheid voorspiegelt van mevrouw te worden, als men stellig belooft haar te zullen trouwen «Enfin, laat die zaak nu rusten! Ik ben blij, dat ze tot een eind is gebracht," viel Helmar hem verstoord in derede. «Maar nu, eer wy verder gaan: hoe vaart mevrouw Rehfeld? Ook van haar heb ik geen enkelen regel ontvangen, hoewel ik tweemaal schreef. Ik begon mij werkelijk ongerust te maken." «Geheel onnoodig! Eveline is wel. Maar, Guido, schaamt ge n niet, terstond na uw jammerlijken aftocht bij Gonda, betzelfde spel met een andere te beginnen?" Helmar beet zich op de lippen en fronste het voorhoofd. «Gij zijt soms ongeloofelijk ondoordacht in uw uitdrukkingen De scherts, die men zich met een boerenmeisje veroorlooft, zult ge toch niet op ééne lijn stellen met het aanzoek om de hand van een vrouw uit de eerste kringen? Ge twijfelt er niet aan, hoop ik «Dat gij plan hebt Eveline met uwe band gelukkig te maken neen, daaraan twyfel ik niet, om de eenvoudige reden, dat zij ryk is en gy immers al lang op de jacht van een rijke vrouw zyt." «Hein, mag ik u verzoeken my dergelyke zedepreeken te besparen!" zeide Gnido op hoogen toon. «Gy schynt geheel te vergeten tot wien ge spreekt." «Tot den gevierden dichter Gnido Helmar, den troubadour van de vrouwen, den idealen man, die even rein en edel is als zijn werken. Ik ken wel is waar een anderen Helmar, wiens vriendschap mij in mijne jeugd maar al te dikwijls noodlottig is geworden. Gy hebt my altyd weer in den maalstroom mede gevoerd, als ik mij daaraan wilde ontrukken. Door u alleen heb ik het slijk des levens leeren kennen, en er is een tijd geweest, dat ik uw volgzame discipel was. Maar één ding heb ik niet van u afgeleerdde huichelarij, waarmede gy het gedaan kreegt, overal voor een toonbeeld van deugd en plichtsbetrachting door te gaan, terwyl ik voor uwe zonden en tekortkomingen moest boeten. Ik was altijd de deugniet, de verloren zoonmaar ik heb wel dolle streken uitgevoerd, doch geen enkele slechte, zooals gy ze by dozynen kunt tellen!" (Wordtvervolgd.) Jl. Zcuytag rnjffytog tro,f politie in d/2 waohAkamar der 3de klasse van bet spoorwegstation te Deventer een j landbouwer uit Olst met diens 18jarige dochter aan, die beiden zóó beschonken waren, dat liet noodzakelijk was hen per as naar het bureau van politie over te brengen, waar onmidJellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen om het meisje, dat geen teekenen van leven meer gaf, weder tot bewustzijn te brengen. Jl. Dinsdag is de heer Busken Huet op zeer een voudige wijze begraven. Proces-Bulkley c. s. De Hooge Raad, strafkamer, behandelde gisteren voor tal van rechtsgeleerden, waaronder de advocaat VanCapelle, utt Arnhem, het cassatie-beroep van mevr. Bulkley en Kloppers, veroordeeld wegens poging tot kinderontvoering. De .raadsheer Feith rapporteerde. De advocaat mr. Van Stipriaan Luiscius, voor requi- ranten optredende, hoewel inmenging van grootouders tusschen vader en kinderen afkeurende, stelde zich in zijn pleitrede allereerst ten doel het licht te werpen op de edele drijfveeren en het goede doel van mevr. Bulkley dat van te zijn tweede moeder voor de moederlooze kinderen. Tot staving schetste pleiter de persoon en het karakter van deze vrouw, die, naar zijne overtuiging, de 18 maanden celstraf, die zij bij eindveroordeeling wil ondergaan, niet zou uithouden, maar in de gevangenis haar leven eindigen, i een te zware straf voor haar overdreven plichtbesef. Pleiter ontwikkelde drie cassatie-middelen. Het eerste is gericht tegen liet weigeren van vragen aan de getuigen op verzoek der verdediging; het tweede betreft de verzwij ging van de toegepaste strafbepaling in de veroordeelende uitspraak en in het derde, hoofdmiddel, wordt betoogd, dat de handelingen niet opleverden begin van uitvoering der misdaad en de handelingen van politie en justitie niet 1 ten laste van beklaagden zijn te brengen. Pleiter st'lde daarbij vooral in het licht, dat de daad, door het achttal gepleegd, juist bedoelde niet uit te voeren den gegeven last van requiranten en de politie geen oogen- blik dacht aan serieuse uitvoering van het misdrijf beschreven in art. 354. Moge dit komediespel niet geschikt zijn het prestige der politie te verhoogen, de requiranten kunnen daarvan niet de slachtoffers zijn. De advocaat-generaal, mr. Gregory, zal Maandag 17 Mei conclusie nemen. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, komen er in de I laatste weken tweemalen per week zeer belangrijke trans porten schapen uit Duitschland over den Staatsspoorweg te Rotterdam aan, ter doorzending naar Engeland. Zoo zijn jl. Dinsdag niet minder dan 30 wagens, of ongeveer 4000 stuks schapen, aangebracht. Aangezien de invoer van Bchapen verboden is, en de dieren steeds eenige dagen te Rotterdam blijven vóór zij worden ingescheept, heeft het stallen plaats in de loodsen van de Staatsspoorwegen. De Exploitatie-Maatschappij heeft h«-t mogelijke gedaan om de zendingen, in concurrentie met de Duitsche Oostzee haven, over Rotterdam te trekken. Het vervoer heeft plaats i met extra-treinen via Venlo en via OldenzaalArnhem Gorinchem, en belanghebbenden roemen zeer zoowel de snelle wijze van transporteeren als de uitmuntende behande ling, die de schapen na aankomst te Rotterdam in de flinke loodsen genieten. Nog duizenden schapen worden verwacht. In den Gemeenteraad van Oldebroek hebben de stemmen gestaakt 5 tegen 5 over een voorstel om de veror dening tegen het gebruik van rijwielen in te trekken. Smakelijk eten! Dezer dagen werden, volgens het Maandblad tegen de vervalscliing van levensmiddelen enz, te Amsterdam groote partijen rijstmeel uit Italië aan gevoerd, die van 5 tot 23 pCt. marinergruis bevatten. Het «meel* werd door den kooper geweigerd, maar vond volgens hem direct andere afnemers, die «zelfs gaarne dergelijke vervalschte waren opkochten, om die bij kleine gedeelten onder niet-vervalschte partijen te mengen.' In een gedeelte van Jeverland (Oldenburg) heerscht 1 thans onder het rundvee, bepaaldelijk onder de melkkoeien, eene groote sterfte. Vooral bij het melkworden van de koeien komt melkkoorts, met opvolgenden doxl. De vee artsen hebben er de handen vol werk. Een Duitscli vaktijdschrift stelt voor, dat de spoorweg- administratiën zich onderling zullen verstaan, ten einde eenige gelijkheid in hunne spelling te brengen, en niet een I zelfde woord op vijf of zevenderlei wijs te schrijven. Als I voorheelden haalt men aan: Coupé, Koupé, Coupee, Koupee en Kupee, of wel Courierzug, Courirzug, Kourierzug, Kourirzug, Kurierzug en Kurirzug. Met Retourbillet en andere is het evenzoo gesteld. Personen, die een h geloovige vrees voor den Vrijdag koesteren, zullen zeker niet zonder angst in de Engelsclie Dundee Aövertiser gelezen hebben wat zij trouwens ook in den almanak konden vinden dat dit jaar een compleet Vrijdagsjaar is. Het begon op Vrijdag en zal op Vrijdag eindigen; in vier maanden zijn telkens vijf Vrijdagen; vijfmaal valt de nieuwe maan op een Vrijdag, i en zoowel de langste als de korste dag valt op Vrijdag. B ultenland. In het telegrafisch verkeer met verreweg het grootste gedeelte der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is eene aanzienlijke prijsverlaging ingevoerd. De prijs per woord, die voor de verschillende Staten variëerde van f 1.19 tot f 1.47, is thans gebracht op f 0.49. Ook voor Middel en Zuid-Amerika vond eenige verlaging plaats. Dinsdag avond heeft te Chicago een verwoed gevecht plaats gehad tusschen de politie en de socialisten. Laatstgenoemden, ten getale van 15,000, hielden eene bijeenkomst. De politie maande de vergaderden aan, uiteen te gaan. De socialisten weigerden en wierpen met dvnamietbommen naar de politie agenten, van wie er vijf werden gedood, en velen gekwetst. Ongeveer vijftig der muiters werden door geweerschoten getroffen, verscheiden doodelijk. Een nader heric'it luidt: In en rondom Chicago hebben hevige gewelddaden plaats gehad. Zij ontstonden doordien houtzagers Maccormie's 1 fabriek aanvielen. De redacteur van de Socialistische Arbeiterzeitung hield eene oproerige rede, zeggende dat slechts anarchie de kapitalistische slavenketenen verbreken en naar vrijheid voeren kon. De broeders moesten dus voorwaarts met de revolver in de eene, het mes in de andere hand, en met bommen in den zak. Verscheiden duizenden bestormden en verwoesten daarop de fabriek. De politie vuurde op den hoop, onder welken talrijke vreemdelingen waren. Verscheidenen werden er gedood of gekwetst, en d,e irtmiddabi opgeroepen militie dreef de op roerlingen uiteen. Dinsdag echter herbaalden zich de wanordelijkheden, waarbij velen gearresteerd werden. Tot wraak ophitsende plakkaten bedekken de muren der stad. Wanordelijkheden hadden ook plaats te Milwaukeee, waar honderden gewapende Polen door de straten trokken. De Chicago-sporen werken gedeeltelijk met aangeworven personeel. De staat van zaken te St. Louis onderging een verbetering. De werkstakers aldaar verklaarden het werk te willen hervatten, zoodat de troepen, die het station bewaakten, konden teruggeroepen worden. Uit New-York wordt aan het U. D. geschreven, dd. 23 April: «Ik moet u melden, dat wij hier van eene Indische hitte genieten. Sedert ruim 8 dagen hebben wij eene temperatuur van 75 graden, dus gelijkstaande met den warmtegraad in Nederland gedurende de maanden Juli en Augustus. Men verzekert mij, dat dit volstrekt geen uit zondering op den regel is, maar dat men hier in April en Mei gewoonlijk van dergelijke warmte kan profiteeren, en dat Juli en Augustus dikwijls 100 graden warmte geven. Ge begrijpt, dat allen, die de stad kunnen verlaten, niet achterwege blijven, maar zoo spoedig mogelijk de zeekanten opzoeken, of naar buiten gaan, om ruimer te ademen. We hebben dan ook reeds ruimschoots genoten van de versche aardbeziën en ananassen, en de groenten worden hier in ruimte aangeboden. Het komt de bevolking bij die hitte al zeer ongelegen, dat de koetsiers der street-cars en die der trams hun arbeid hebben gestaakt. Men verwacht hier dan ook eene behoor lijke militaire macht, die wel noodig zal zijn om die oproe rige paardenmenners tot hun plicht te brengen. En dat inen met kracht de botsingen, die nu eiken dag door de opgewonden koetsiers worden verwekt, zal beteugelen, wordt hier algemeen voor zeer wenschelijk gehouden. Het is dan ook wat te zeggen, dat niet alleen de be volking, maar ook de zaken er erg door lijden, nu bijna alle transportmiddelen in de stad in rust verkeeren, en elk gedwongen is te loopen in plaats van te rijden. De afstanden zijn te groot om de vervoermiddelen te missen. Onlangs is in een paardenspel te Lissabon eene kunstrijderes, Elvira Guerra genaamd, van het paard ge vallen en was direct dood. Het ongeluk was te droeviger, omdat het meisje voor het laatst optnfd en eerstdaags met een vermogend man in het huwelijk zou treden. Van der Smissen is, naar de Etoile Beige mededeelt, in zijn gevangenis zeer kalm. Hij rookt bijna den gehoelen dag, terwijl zijn meest inspannende arbeid in het lezen van een courant bestaat. Overigens maakt hij het zijn be waarders zeer lastig, door iedcren dag nieuwe voorrechten te verlangen, waarbij hij zich steeds op zijn hoedanigheid van volksvertegenwoordiger beroept. Na afloop van de instructie zijner zaak weigerde hij om zich in den gevan geniswagen naar zijn tegenwoordig verblijf terug te laten brengen. Zijn cel binnentredende, zeide hij tot zijn be waker: «Ik kom van de instructie hier terug als een man, die zeker is van zijn vrijspraak." Er leven op dit oogenblik in Frankrijk nog 740 oud-soldaten, die onder Napoleon gediend hebben; dit is, een-en-zeventig jaar na Waterloo, vrij sterk, maar het is bekend dat gepensioneerden lang leven. Deze oud-ge- dienden ontvangen 250 francs 's jaars. Door elkaar zijn er in den laatsten tijd 185 's jaars gestorven, zoodat over een jaar of vier de post op de begrooting kan verdwenen zijn. Zekere koopman B., op den St. Michiels-boulevard te Parijs door eene vigilante omvergeworpen, maar er met eenige kneuzingen afgekomen, haalde zijn revolver uit en zond den koetsier een kogel na. De man werd in de rechter dij getroffen en de kogel kwam er aan de knie weder uit. Terwijl men hem naar eene apotheek bracht, werd B. naar een commissaris van politie geleid, die hem verhoorde en voorloopig op vrije voeten liet. Miss Folsom, de bruid van President Clevoland, is te Parijs aangekomen met haar familie. Zij is 20 jaar oud (Cleveland 43) en moet zeer schoon zijn. Het huwelijk zal in Juni a. s. plaats hebben. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 4 Mei 1886. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Van Beusekom. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de Voorzitter mede, dat mej. Kos-Jimmink, in de vorige vergadering benoemd tot regentes van het Weeshuis, zich deze benoeming heeft laten welgevallen, alsmede dat de heer Jb. Zeeman, den 27 April jl. tot lid van den Raad gekozen, dit mandaat aanneemt. Hierna volgde de samenstelling van een Stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, op 8 Juni a. s. De Secretaris deelt mede, dat hiervoor aan de beurt zyn de heeren Schuit en Francis. Men gaat evenwel tot stemmen over, waarvan de uitslag is, dat genoemde heeren met meerderheid van stemmen zijn verkozen. Alsno verzoekt de Voorzitter de heeren Zijp, Schuit en Francis, zich te willen belasten met een onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemd Raadslid. Met genoegen wordt hieraan gevolg gegeven, waarna, by monde van den heer Zyp wordt medegedeeld, dat de vereischte stukken in volkomen orde zijn bevonden, en er alzoo geen bezwaar tegen de toelating bestaat. Na dit uitgebracht rapport vraagt de Voorzitter of de Raad kan besluiten den heer Jb. Zeeman als Raadslid toe te laten, waarna met algemeene stemmen in den geest van de Commissie wordt besloten. De Voorzitter deelt nu mede, dat B. en W. een conferentie hebben gehad met den Commissaris des Konings en een Commissie uit Gedep. Staten, in zake de met Petten aanhangige schoolkwestie dat de Commissaris des Konings het Gemeentebestuur ten sterkste ontried, een proces aan te gaan, daar ingeval dit werd gewonnen, de gemeente Petten de onkosten daarvan toch niet zou kunnen betalen, en Petten nooit de vergunning tot een proces zou kunnen verkrijgen. B. en W. meenen zich door dit advies te moeten laten leiden, en uit dien hoofde den Raad het procedeeren te moeten ontraden, en opnieuw met de gemeente Petten te contracteeren. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten, en het besluit, te dier zake aan Gedep. Staten opgezonden, ingetrokken. Hierna vraagt de Voorzitter den Raad, om B. en W. te mach tigen, me&Petten een nieuw contract aan tc gaan. De heer Nobel vibdt -dit zeer goed, doch acht het wenscbelyk, dat de Raad vooraf zyn gevoelen in deze uitspreekt. De heer Schuit en anderen meenen, dat het Dag. Best. genoeg zaam het gevoelen van den Rand in deze kent, waarom men zich niet nader behoeft te verklaren. De Voorzitter deelt als het gevoelen van B. en W. mede, dat men f 300 niet te boven moet gaan, en als voorwaarde op te nemen: driemaandelyksche opzegging. Dit gevoelen is blykbaar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2