- ADVERTENTIE N. Koppen's Verkoophuis. hoofdgracht K 84. Nieuwediep. vermengd en van de alzoo verkregen pap worden kammen, knoopen, hechten van messen, enz. vervaardigd. De Münchener Neueste Nachrichten loofde dezer dagen drie prijzen uit voor de beste bijdragen tot haar rubriek „uien." Het jongste nommer bevat den uitslag van dezen origineelen wedstrijd. De prijs van 150 mark werd toegekend aan den inzender van de volgende geestigheid; Op den Broksberg. A. Geloof je wat mijn vriend N. onlangs vertelde, dat hij bij helder weder van hier Frankfort aan den Oder kon zien liggen? B. Natuurlijk niet, want hoe zou de man op zulk een afstand onderscheiden kunnen of het Frankfort aan den Oder of Frank fort aan den Main was? De tweede prijs van 100 mark verwierf een heer, die het volgende inzond: Iemand struikelde op straat en viel door de groote ruit van een bankierskantoor. Bankier: „Groote goedheid! Zoo is er nog nooit iemand bij mij in geloopen!" De derde prijs, eveneens van 100 mark, werd toegekend aan een dame, die de volgende „ui* ten beste gaf: Een oude jonge juffrouw, die haar leven lang eiken avond, uit vrees voor dieven en moordenaars, vóór zy slapen ging met de kaars onder haar ledikant keek, ontdekt op zekeren avond een handwerksgezel, die zich werkelijk daar verborgen had, en roept uit „Ah, ben je daar eindelyk!" Driehonderd-en-vijftig mark voor drie „Witze," waarvan alleen de laatste eenigszins grappig is, vinden de eoncur- reerende bladen duur genoeg. Zij vergeten, dat goede uien eigenlijk onbetaalbaar zijn. Bultenlana. Den 17 dezer te 8 uren gevoelde de Koningin van Spanje zich plotseling zeer onwel. De doctoren verklaarden, dat de gewichtige gebeurtenis nabij was; de ministers en officiëele deputaties werden ontboden en te 9 uren waren allen vereenigd in een der salons, grenzende aan het ver trek der Koningin. Te half één werd de deur daarvan geopend en de camerara-mayor, de Hertogin van Medina de las Torres, verscheen met de doctoren, in een verguld, met zijde gevoerd wiegje den jonggeborene dragend, dien zij aan den premier Sagasta voorstelde. Deze riep: „Een Koning mijne heeren!" „Viva el Rey" riepen daarop al de anderen in geestdrift. 21 kanonschoten verkondigden de blijde tijding aan de bevolking. Nadat het proces verbaal was opgemaakt, vereenigde men zich aan een dejeuner. De Koningin is heel wel. De president van de Cortes, Martos, moet hebben gezegd„Eindelijk een Koning. Nu kunnen we gerust zijn.'- Het kind is blond en heeft blauwe oogenhet zal Fenand- Alfons heeten en vermoedelijk heden worden gedoopt; de Paus heeft zich als peet aangeboden. De meter zal de Keizerin van Oostenrijk zijn. Dezer dagen was er receptie bij President Grévv in de Champs Elysées te Parijs. Onder meer andere het portier van een huurrijtuig openende, deinsde een der bedienden ontzet terug. Uit de vigilante sprong eene vrouw met eene boerinnemuts en vervaarlijk lange roode linten versierd, luidkeels roepende: „Voorwaarts! Hoeden afIn 't geweerMen schoot toe en deed de zonderlinge bezoekster in het rijtuig terugkeeren, niet zonder hevig tegenstribbelen. Zij verklaarde tot Presidente benoemd te zijn en bezit te komen nemen van haar paleis. Men bracht haar naar een politie-bureau. Te nauwernood binnenge komen, greep zij eene pen en wilde verschillende papieren, die daar lagen, teekenen. Met groote moeite kreeg men uit haar, dat zij eene rijke molenaarster was uit Terrasson (Dordogne), Baudenon genaamd. Sedert lang schijnt zij aan grootheids-waanzin geleden te hebben en nu hadden eenige grappenmakers haar op een goeden dag een groot perkament met roode zegels toegezonden, hare benoeming bevattende tot het Presidentschap der Republiek. Dit had haar geheel buiten zich zelve gebracht en zij was onmid dellijk naar Parijs vertrokken. Toen zij naar eene infirmerie zou worden overgebracht, haar als hare residentie voorgesteld, verlangde zij te voet te gaan, te midden van eenige agenten, bij wijze van eerewacht. Op de Solferino- brug wilde zij in het water springen en men had nog slechts even den tijd om haar bij hare rokken vast te grijpen. De beweging onder de werklieden in Noord-Amerika komt meer en meer tot rust. De werkstaking der coupeurs te Philadelphia is geschikt en Maandag jl. zouden zij hun arbeid hervatten. Over het algemeen is de stemming veel beter. Te Chicago is zekere Lingg in hechtenis genomen, ge houden voor den persoon, die bij den bekenden oploop der anarchisten aldaar de dynamiet-bom onder de politie slin gerde. Toen de agent, die met de inhechtenisneming belast was, bij Lingg kwam, haalde deze een revolver uit, doch de agent ging hem onmiddelijk te lijf en slaagde er, na eene geduchte worsteling, in, hem meester te worden. Het geding tegen den wethouder Jaehne te New-York is jl. Zaterdag avond laat afgeloopen. Het bewijs werd geleverd, dat hij 20,000 dollars ontvangen had om voor de concessie van den Broadway-spoorweg te stemmen, en de jury verklaarde hem schuldig. Transvaal. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden geleden de heer Robertson, als vertegenwoordi gende de Engelsche directie van de Pioneer Kruitfabriek- Maatschappij te Pretoria, de heeren Bok en Nellmapius afgezet heeft als plaatselijke besturende directeuren en verder eene crimineele actie wegens geldverduistering in gesteld heeft tegen den heer Nellmapius. De heer Robertson is kort daarna plotseling gestorven en de Engelsche directie heeft daarop uit Londen een anderen gevolmachtigde ge zonden, den heer Lewis. Deze, in het begin van April 11. te Pretoria aangekomen, heeft de beschuldiging van zijn voorganger ingetrokken en den heer Bok (tevens Staats secretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek) verzocht, de betrekking van besturend directeur weder te aanvaarden. De heer Lewis geeft ook zijn leedwezen te kennen, dat hij door de geldelijke aangelegenheden van den heer Nell mapius belet is, hetzelfde aanbod aan dien heer te doen. De „amende honorable," zegt de Volksstem, kon niet op vollediger wijze aan die heeren gedaan worden. Siberië wordt zeer miskend. Het land is veel vrucht baarder dan Canada, welks houthakkers zich in een paradijs zouden verplaatst achten te midden der bosschen langs de oevers der groote rivieren, die Siberië van China tot de IJszee doorsnijden. Siberië vooral het zuiden, waar het een land van graan en vruchten is zou geheel Europa wel van koren kunnen voorzien, als het maar kon uitgevoerd worden, en in de warme vlakten zijn wijngaarden, die een goede soort wijn opleveren. Benoemingen, enz. De heer N. Van der Mey is benoemd tot ontvanger der in- cn uitvoerrechten en accijnsen, tot havenmeester-beheerder over de gewapende kruisboot en het steenkolen-depót, tot super-inten dant der kustverlichting en tot voorzitter in de belasting-commissie te Tanjong Pandan, op het eiland Billiton (Oost-Indië). De surnumerair bij de Posterijen W. A. Van der Meulen is verplaatst van Texel naar Brielle en de geagreëerde klerk P. A. Bergsma van Texel naar Zandvoort. Voldaan aan het examen voor een directie van hoogstens f 1000 door C. Flens, geagreeerd klerk te Texel. Tot commandeur der Danebrogsorde van Denemarken is benoemd de kapt. ter zee C. Le Bron de Vexela; tot ridder dier orde de luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier. De luit. ter zee lste kl. H. R. J. J. Thorbecke, lste off. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Neder landen, wordt met 6 Juni a. s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den kapt.-luit. ter zee F. J. Beekman. De off. van gez. 2de kl. D. W. C. Van Dort Kroon, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met den 26 dezer op non-activiteit gesteld. Aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis is de kleine gouden medaille voor 36jarigen dienst uitgereikt aan den machinist lste kl. P. J. C. De Hen, geplaatst by de opleiding van machinist leerlingen. De kapitein G. J. Meijer, van het 3de bataillon lste regiment infanterie te Groningen, is overgeplaatst bij het 5de bataillon van dat regiment alhier. Vlsoüborlotitoii. Dertien korders en beugers brachten jl. Zaterdag 300 schel- visschen, 15 roggen, 10 tot 50 groote-, 50 tot 80 kleine tongen cn 2 tot 4 mandjes kleine schol ter afslag; schelvisch gold f 13.50 it f 14 het honderd, rog 42 c., groote tong 35 a 40 c., kleine idem 6 a 20 c. per stuk en kleine schol f 1.30 per mandje. Vijftig tal geep, van Wieringen aangevoerd, werd tegen f 9 tot f 10 per tal afgeleverd. Twintig korders en beugers brachten Maandag 40 tot 200 schelvisschen en 1 tot 4 mandjeskleino schol ter afslag; schel visch gold f 16.50 het honderd, en kleine schol f 3.25 per mandje. Een groot aantal schuiten zyn ter uitoefening van de ansjovis- visscherij naar de Zuiderzee vertrokken. Eenige korders brachten Dinsdag 50 groote-, 48 kleine tongen, 35 roggen en 2 mandjes kleine schol ter afslag; groote tong gold 45 c., kleine idem 10 c., rog 72 c. per stuk, en kleine schol f 2.50 per mandje. Van Wieringen werd 55 tal geep aangevoerd, die tegen f 9.50 tot t 13 per tal werd afgeleverd. Een beuger bracht gisteren 50 roggen ter afslag, terwijl van Wieringen 47 tal geep werd aangevoerd; rog gold 76 cents per stuk, en geep f 8 tot 9 per tal. De geheele vloot, gisteren morgen ter kustvisschery uitgezeild, is nog niet teruggekeerd. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEE1. '53 2 Uren. Windrichting eu kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 19 12 no. 0.2 k. 762.68 f 1.68 13.5 t 0.2 0.85 Vlak. 20 8 ozo. 0.5 761.40 f 0.40 16.6 t 5.2 0.81 20 12 3.5 761.53| f0.53 20.8 t 7.4 0.66 Slechtw. BurgerUJl^e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehüwd: J. Gouwenberg en J. C. Moorman. J. De Klerk en M. Oostendorp. C. Oostbaan en J. Griek. J. E. Van Hinte en A. Witsenburg. Bevallen: A. A. Riekwel, geb. Van den Bergen, Z. W. Wijn, geb. Nooij, Z. J. J. Stam, geb. Mangel, D. Overleden: P. Coster, geb. De Blieck, 20 jaren. A. Kruk, geb. Brandt, 33 jaren. N. Swaerts, 3 maanden. Gemeente TEXEL, van 13 tot 19 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Arie Zijm Janszooi) en Antje Van Heerwaarde. Hendrik Smit Hendriksz. en Jannetje Schraag. Harmen Spigt en Elizabeth Smit. GeborenNeeltje, dochter van IJsbrand Koppen en Grietje Bas. Dirk, zoon van Pieter Zegel en Flora Den Braven. Jonas, zoon van Jonas Visman en Hermina Nanning. Overleden: Bregje Noordberg, gehuwd met Jacob Bakker, 83 jaren. Levenloos aangegeven 1. Weêrsiresteldheid19 Mei 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooi weer. 20 Mei 8 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 20 Mei 12 u. Lichtbewolkt, schoonweer. Volgens tebgram uit New-York kan tusschen 21 en 23 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. kummer Jammen f 2.65 a 2.85, dito Eraneker f 2.60 a 2.65, dito Engelsche f 1.60 a 1.70, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.80 a f 3.25, dito Flakkeesche f 2.70 a 2.90, Pruisische Hamburgers f 3.15 a 3.25, Pruisische Roode f 1.50 a 2.alles per hectoliter. Aangevoerd 3 versche ladingen. VEN END AAL, 17 Mei. Heden besteedde men voor gewas- schen Klei wol f 0.80 a 1.05 en voor Zandwol 77£ c. per kilogr. KAMPEN, 17 Mei. Hooi: buiten-f'l6al8.en binnen-f 12. a f 15.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 19 Mei. Hooi f 20 a21 per 500 kilogram. LANGSTRAAT, 18 Mei. Door den langdurigen winter en de vele sneeuw, hebben de Hooilanden uitstekend gewerkt, zoodat een gunstig Hooigewas in het verschiet is. Het oude Hooi wordt voor de persen opgeruimd tot f 15 de 500 kilogram. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAP. 8 Paarden f 80 a 150 11375 Lammeren f6 7 Ossen -120 a 190 17 Bokken&Geiten- la 9 5 Stieren - 60 a 160 20 magere Varkens f 15 95 Gcldekoeien - 90 a 250 i 26 Biggen - 7 75 Kalf koeien - 90 a 170 i 40 Kippen c. 25 Vaarzen - 90 a 120 j Eenden 8 Hokkelingen - 40 a 60 i Boter per kop - 60 25 nucht. Kalveren - 8 a 12 Kaas per kilogram - 25 Rammen - a j Kip-Eyeren per 100 -240 792 Schapen -16 a 29 Eend-Eijerèn -310 6 al2| a 19 a 11 65 a 30 a260 KANTONGERECHT TE HELDER. Zitting van 19 Mei 1886. Gewezen vonnissen: J. O. en J. J. W., beiden te Helder, P. S., te Texel, I. D. de G., te Helder, J. V., te Maassluis, W. B., J. R., P. Z., C. W., C. K., C. B., J. K., J. B., F. B. en G. K., allen te Helder, openbare dronkenschap, boete f 3, subs. 1 dag gevang. D. T., te Wieringen, het als schipper op een vaartuig daarmede stilleggen in de Zuiderzee op eene aan de openbare visscherij onttrokken en behoorlijk afgebakende vischplaats, zonder daartoe te zijn gerechtigd; boete f 10, subs. 2 dagen gevang. J. B., te Vlieland, enkele diefstal vau helm, niet met vaar tuigen, trek- of lastdieren, noch in vereeniging van meer dan 4 personen, gevangenisstraf van 6 dagen. P. V., te Helder, het werpen van vuilnis in openbaar gemeente water te Helder; boete f 1, subs. 1 dag gevang. C. K., te Helder, het onbeheerd laten staan van een wagen op de openbare straat te Helder; boete f 1, subs. 1 dag gevang. Vervolg Nieuwstijdingen. Per telegraaf. Heden werd, in de zaal van den heer C. K03 Pz., te Schagen, eene vergadering gehouden door de Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. Voorlezing geschiedde van den brief van de heeren Van der Kaay en De Bruyn Kops, houdende mededeeling hunner gezind heid tot herziening en uitbreiding van het kiesrechtdaarna werden bij acclamatie tot candidaten gekozen beide eerstgenoemde heeren. Het voorstel van den heer Mooy werd aangenomen om de behandeling van het concept-reglement te verdagen tot een maand na de verkiezing. Heden had alhier de opening plaats van de stembussen voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. Keijser Sz. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 246, te weten van Helder 168, Texel 57, Terschelling 17 en Vlieland 6. Volstrekte meerderheid 124. Uitgebracht waren op de heeren: D. C. Loman 120, J. Hoogen- bosch 75, Mr. K. J. C. Stakman Bosse 29, D. Reedeker 10, W. J. Maalsteed 4, C. Keijzer Pz. 3, H. W. Van Marle 2, en op de heeren J. Verfaille, T. Hz. Zijm en A. Keijser ieder 1 stem. Herstemming zal dus moeten plaats hebben tusschen de heeren D. C. Loman en J. Hoogenbosch. In de gisteren avond in het lokaal Tivoli gehouden veiling van huizen en erven, ten overstaan van den notaris Hattinga Raven alhier, zijn alle perceelen opgehouden. Zr. Ms. schroefstoomschip Java is in den morgen van den 18 dezer weder van Djeddah vertrokken. Zr. Ms. instructiekorvet Nautilus, commandant de kapitein ter zee C. A. Le Bron de Vexela, is gisteren van hier naar de Noordzee vertrokken, tot het voortzetten van der. oefeningstocht, welke tot Edinburgh en Christiania zal worden uitgestrekt. De schout-bij-nacht-titulair Jhr. H. P. de Koek, inspecteur- generaal van het Loodswezen, hield Dinsdag en Woensdag eene inspectie over het Loodswezen alhier en over de bebakening en verlichting der Zuiderzee. De Scherm- en Gymnastiek-Verceniging „Oefening kweekt Kunst" alhier zal op Maandag 14 Juni e. k. (2de Pinksterdag) haar nieuwgebouwd oefeningslokaal feestelijk inwijden. Bij deze gelegenheid zal een optocht door de gemeente en eene openbare uitvoering op het Havenplein worden gehouden, ter deelneming waaraan verschillende andere Gymnastiek-Vereenigingen zijnuitge- noodigd. Van hier is jl. Maandag naar het krankzinnigengesticht te Medemblik een zeemilicien vervoerd, die voor eenige dagen aan boord van de Evertscn uit de hangmat met het hoofd op dek was gevallen, tengevolge waarvan zich bij den ongelukkige aan vallen van waanzin openbaarden, welke zyne overbrenging naar het gesticht noodzakelijk maakten. Den nieuwbenoemden luitenant-kolonel P. Spanjaard zal het bevel worden opgedragen over het 2de bataillon mariniers alhier. Het bevel over de lste compagnie alhier zal worden opgedragen aan den nieuwbenoemden kapitein Jockin. Gisteren namiddag werden in Tivoli de planten in potten uitgereikt aan de voor dit jaar ingeschrevenen bij Floralia alhier. De planten zagen er frisch uit en wachten slechts op de goede zorgen van kweekers en kweeksters, die hunne kweekelingen, naar we ons vleien, op de Bloemtentoonstelling in Sept. a. s. in vollen bloei zullen doen prijken. De planten werden geleverd door den bloemist Jansen alhier, aan wien, naar we vernemen, door het Bestuur zijne tevredenheid is betuigd voor de goede uitvoering der gedane opdracht. Mej. A. Bakker, van Texel, is geslaagd voor het lichte examen voor onderwijzeres aan eene Christelijke Bewaarschool. Naar de N. Rott. Crt. verneemt is de kapitein der Genie C. J. Polvliet, thans eerstaanwezend ingenieur te IJmuiden, benoemd tot adjudant van den generaal-majoor, inspecteur der j Genie, en in die betrekking overgeplaatst naar 's Hage. Naar het Vaderland verneemt, zal met het einde dezer 1 maand met de conversie der Nederlandschc Staatsschuld een aan- vang worden gemaakt. Op nieuw ontvangen: Bruine, Grijze en Zwarte Reiskoffers kf 1. Damestasschen en Handkoffertjes van af 60 cents; Couriertasschen en alle soorten Reisartikelen. Luxe- en huishoudelijke artikelen. IVIfirli. t öer iotitoii. TEXEL, 17 Mei. Werkpaarden f 120 a 160, oude Paarden f 35, vette Koeien f 175 a 220, Kalf koeien f 115 a 140, Gelde- koeien f 85 a 120, Melkkoeien f 110 a 140, Kalfvaarzen f 110 a 130, Geldevaarzcn 1 60 a 80, nuchtere Kalveren f 3.50, Lammeren f 6.75 a 9.35, Schrammen f 18 a 21, alles per stuk vette Varkens 21 cents per half kilogram. ALKMAAR, 17 Mei. 1 Koe f 180 a 384 vette Kalveren f 25 a 110, 22 nuchtere dito f 4 a 15, 8 Schapen f 26.a 26 magere Varkens f 14 a 18, alles per stuk; 95 vette Varkens, 38 a 49 c. per kilogram. AMSTERDAM, 19 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd 5 Runderen; 164 vette Kalveren, lste kw. 80 en 2de kw. 60c. per kilogram; 78 nuchtere Kalveren, f 3 a 7 per stuk; 1 Schaap; 122 vette Varkens, 36 a 42 c. per kilogram. De pryzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- 3VÜ. S 1* A. Uk*, Arts, zal op Maandag, Woensdag en Vrijdag geregeld Oude Schild en op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Oosterend bezoeken. De Heeren J. K. G. MULLER, te Oude Schild en J. MANTJE, te Oosterend, zijn bereid boodschappen te ontvangen. AGENTE TNT. Eene bij Zr. Ms. Marine geaccrediteerde firma van Wijnen zoekt om haar te vertegenwoordigen in Willemsoord en Helder een Agent uit den fatsoenlijken stand. Adres, met franco brieven, Letter GAlgem. Advertentie- j bureau, Boekh. STADERMANN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3