Openbare Verkooping. EFFECTEN-, COUPON- C. Boonacker. Notaris te Schagen. ALBERTUS VINKE, P I E T E R, Inn pttt thput wordt ii,tgeloofd aan ieder>die lill Ml II il lli li niet herstelt of wiens gezondheid niet UU UUUJJUil verbetert door het in geheel Europa, en ook reeds daarbuiten, met roem bekende Hfematon, het nieuwe succesvolle universeele medicament, dat den Heer Hartzema, Adj.-Apotheker te Amsterdam, volkomen van hevige verouderde rheumatiek met verstijving en ver kromming van de gewrichten bevrijd heeft. Dit medicament verwijdert de concrementen van urinezuur de eenige oorzaak van alle vormen van RHEUMATIEK en JICHT uit het lichaam van den lijder, en is bijgevolg het eenigste middel, dat, zelfs in geheel verouderde gevallen, VOLLE DIGE GENEZING schenken kan. Kortelings bekroond met de groote gouden medaille der Unione Op. Umberto I in Italië, de medaille der eerste klasse van den Circolo Promotore Partenope (Sectie Wetenschap) in Italië, en de eere-medaille van het C. International de 1'Agr. in Frankrijk. De vleiendste brieven van tal van dankbare herstelden, waaronder van Vorstelijke Hoogheden, professoren en artsen, alsmede de medailles en de daarop betrekking hebbende diploma's, liggen ter inzage. Toezending op schriftelijke aanvrage, met brochure, per post of per spoor, van Amsterdam naar alle plaatsen van Nederland en het buiten land. Heele fl. 3.50; halve 2. Geene depots. P1LLIN WISSELHANDEL. zal, op DINSDAG I JU NI 1886, des avonds 7 ure, in het Koffiehuis ,DE BEURS," bij den Heer W. ROGGEVEEN aldaar, en ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mej. de Wed. P. SMIT, in het openbaar verkoopen Twee perceelen WEILAND, nabij Avendorp onder de gemeente Schagen, kadaster Sectie E, nummers 173 en 174, te zamen groot 2.94.80. Een perceel WEILAND, aan den Oudendijk onder de gemeente Schagen, kadaster Sectie G, nummer 244, groot .50.50. Een HUIS met ERF en STAL, op het Lage Noord te Schagen, kadaster Sectie G, nummer 153, groot —.04.60. Betaling 15 Juli 1886. Breeder bij biljetten. 1. 3. Makelaar, presenteert als lasthebbende van zijne principalen, ten overstaan van den Deurwaarder J. DUPONT NOORDBEEK, op Iliiaaditg; den 24 Mei 1886, in het lokaal de Brakke Grond te Amsterdam, des namiddags ten 3 ure precies, bij opbod en afslag publiek te verkoopen: welbekende, voor de HOUTVAART zeer gekoperd en kopervaste Nederlandsche BARKSCHIP laatst gevoerd door Kapitein N. KREEFT. Volgens Nederl. Meetbrief lang 38.13 meter, wijd 9.80 meter, hol 5.91 meter en alzoo gemeten op netto 4420.57 kubieke meter of 501.97 Register tonnen. 2°. Hel extra snelzeilend, kopervast en in 1882 nieuw gekoperd Nederlandsche BARKSCHIP laatst gevoerd door Kapitein G. H. SMIT. Volgens Nederl. Meetbrief lang 33.37 meter, wijd 8.94 meter, hol 5.35 meter en alzoo gemeten op 395.22 tonnen n.m., ladende circa 160 tuit balken. Nadere informatiën bij bovengenoemden Makelaar of de Cargadoors VINKE 4' C° te Amsterdam; te Nieuwediep bij W. J. VAN NECK en VAN GIJN C°. Genoemde schepen liggen in de Binnenhaven te Nieuwediepen zijn aldaar dagelijks te bezichtigen. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Barean: Lokaal ,,De Brakke Grond," Xe» 53. Geene familie behoorde zonder deze Pillen te zijn. Hunne lang beproefde kracht in het verdrijven van slechte j spijs verteering, in het prikkelen der darmen en in het zuiveren van het bloed, hebben hun een onsterfelijken naam verworven over de geheele wereld. Welke de kwaal ook zijn moge, eenige doses zullen de meest dreigende i teekenen verdrijven en daarna geheel en al alle van streek j afgeraakte werkingen weder in orde brengen, de verdoofde j lever weder opwekken, de verharde milt lenigen, de ver- stopte darmen schoonmaken, het voedsel behoorlijk afschei- i den, het bloed vermeerderen en eene heilzame kracht, natuurlijke werkzaamheid en gezonde regelmatigheid op de hersenen, en elke andere werking uitoefenen. In gevallen van slechte spijsverteering, duizeligheid, hoofdpijn, geeste lijke en lichamelijke vermoeidheid, werken deze heelende Pillen als een toovermiddel. Zij verdrijven rheumatiek en jicht en zij genezen onfeilbaar alle kwalen, die aan vrouwen kunnen overkomen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. M. MARMELSTEIN. Nieuwstraat 393. De ondergeteekende wenscht bij de stem- pming van een lid voor de Provinciale Staten niet in aanmerking te komen. Mr. K. J. C. STAKMAN BOSSE. Helder, 19 Mei 1886. E r r a t u m. In de annonce Openbare Verkooping aan de Oudesluis in de Zijpe, op Maandag 31 Mei," enz. (voorkomende in ons vorig nummer), staat abusivelijk: „eigendom van den heer P. Kaan te Anna Paulowna/ dit moet zijn F- Kaan. Staten-Generaal. De vereenigdc zitting is jl. Dinsdag door den minister Heems kerk gesloten met eene rede, waarin hij wees op de afgeloopen zitting als een niet onvruchtbaar veld van arbeid. Hij herinnerde aan de vaststelling van het gewijzigd wetboek van strafvordering, aan dc vijf wetten tot invoering van het strafwetboek, aan ver scheidene maatregelen tot duurzame verbetering der financiën van het moederland en aan de herziening van het Indisch tarief. Voorts noemt hij het zalmtractaat en de markewet. Met leedwezen vermeldt hij den niet bevredigenden uitslag der behandeling, tot dusverre, van de voorstellen tot verandering der grondwet. Nadat namens ongeveer de helft der leden van de Tweede Kamer was verklaard dat, zoo niet Hoofdstuk X naar hunne overtuiging werd veranderd, hun j medewerking zou ontbreken aan de herziening der overige hoofdstukken, werden alle voor stellen, betreffende Hoofdstuk X, afgestemd. Het ministerie ver zocht daarop van zyn taak ontheven te worden. Naar 's Konings overtuiging, die door de verantwoordelijke raadslieden van de kroon geheel wordt gedeeld, mocht in het gebeurde geen aanleiding zyn om de voorstellen tot grondwets herziening terug te nemen; maar moest worden verlangd dat deze naar hun eigen verdiensten door de volksvertegenwoordiging werden beoordeeld. Het. scheen echter wenschelijk en constitutio neel aangewezen dat zij, van wie de bezwaren waren uitgegaan, geroepen werden om die op te lossen en aldus naar hun eigen beginselen de herziening der hoogste staatswet tot stand te brengen, waarvan zij in het algemeen het nut niet hadden ontkend. Doch de opdracht aan een waardig en invloedrijk lid der rechterzijde werd afgewezen en dientengevolge de regeeringstaak weder aan het bestaande ministerie toevertrouwd. Op diens voordracht heeft het den Koning goed gedacht Kamerontbinding uit te spreken. Of uit de verkiezingen een parlementaire meerderheid zal ontstaan, is aan niemand bekend, maar zij kan in ieder geval van beslis- sendeu invloed zyn op den verderen loop der grondwetsherziening, welke de Regeering zich voorstelt, weder aan de nieuwe Kamer te onderwerpen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 18 Mei 1886. P. P., te Alkmaar, beleediging, 8 dagen eenzame opsluiting. J. L., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf. A. W., te Egmond aan Zee, feit en straf als boven. P. D., te Helder, openbare dronkenschap, 14 dagen gevange nisstraf. C. E., te Wieringcn, toedienen van sterken drank aan een persoon onder de 16 jaar, f 10 boete, subsidiair 3 dagen gevange nisstraf. A. E., te Wieringen, toedienen van sterken drank aan een persoon onder de 16 jaar, f 25 boete, subsidiair 7 dagen gevan genisstraf. N. J. O., te Alkmaar, verkoopen van sterken drank aan een beschonken persoon, f 15 boete, subsidiair 7 dagen gevange nisstraf. W. d. W., te Helder, openbare dronkenschap, 21 dagen gevan genisstraf. D. J. H., te Helder, mishandeling enz., 8 dagen gevangenisstraf en 3 boeten, ieder van f 15, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. C. J. de M., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen ge vangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. M. R., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. A. H. en J. P., beiden zonder vaste woonplaats, bedelary in verbinding, straf als boven. P. B. en H. K., beiden zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. J. V. en J. V., beiden zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. A. K., te Helder, desertie als matroos van een koopvaardijschip, vrijgesproken. jBurgerlUKe Stand. Gemeente ZIJPE, van 8 tot 14 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Jacob Stam, jonkman, landman, 23 jaren, en Jansje Meijer, jongedochter, 24 jaren. Klaas Dc Wit, jonkman, landman, 24 jaren, en Bregtje Schrieken, jongedochter, 18 jaren. Geboren: Grietje, dochter van Jan Eriks en Dieuwertje Schoorl. Trijntje, dochter van Jacob Van Scheijen en Aagje Bakker. Trijntje, dochter van Jan Kistemaker en Trijntje Delver. Overleden: Maartje Wagenaar, 16 jaren, dochter van Cornelis Wagenaar en Antje De Boer. Jannetje Lodder, 76 jaren, weduwe van Pieter Jongejan. Henderina Anna Swaerts, 13 jaren, dochter van Anthonie Jacobus Swaerts en Neeltje Mooijboer. Over slapeloosneld. De geneesheeren en natuurkundigen waren vroeger de meening toegedaan, dat de behoefte aan rust en slaap bij den mcnsch de slaperigheid dan optreedt, wanneer zijn hersens des avonds of in 't algemeen na lang werkzaam geweest te zijn, meer met bloed gevuld worden, totdat deze bloedophooping een zekere graad bereikt heeft, waarbij de slaap begint. Gedurende den slaap blijven de hersens zoo dachten de ouden even rijk aan bloed, om bij het ontwaken dit meerdere weder te verliezen en daarvan gedurende den wakenden toestand verstoken te blijven. Vond dit denkbeeld reeds toen bestrijders, thans hebben de onderzoekingen met dieren en ook enkele waarnemingen van den toestand der hersenen bij menschen met toevallige schedelverwon dingen ten duidelijkste aangetoond, dat bovengenoemde beschouwing onjuist is en integendeel juist het omgekeerde plaats vindt: gedurende den slaap zijn de hersens armer aan bloed dan in den wakenden toestand. Daarom zal alles, wat tengevolge heeft dat het bloedgehalte der hersens en haar omhulsel vermeerdert en waardoor dus de temperatuur binnen de schedelholte toeneemt, slapeloosheid veroorzaken. Deze gevolgtrekking wordt door de ervaring dagelijks bevestigd. Het is bekend dat de slapeloosheid bij jonge menschen uiterst zelden, in den mannelijken leeftyd meer en op hoogen ouderdom bijna regelmatig voorkomt. Dat dit verschijnsel by oude menschen optreedt ligt voornamelijk aan veranderingen in de werking der bloedvaten, die van lieverlede hunne elasticiteit verloren hebben, waardoor de bloedsomloop langzamer en gebrekkiger plaats heeft en de hersenen slechts lang zaam en bezwaarlijk van het bloed ontlast worden. Er is dan eenige tijd noodig vóór de tot den slaap vereischten graad van bloedleegte, en waarmede de slaap zelf, optreedt. Hoe bloedryker de hersens zijn, hoe moeielyker die toestand bereikt zal worden. We weten dat de werkzaamheid van elk orgaan, dus ook die der hersens, gepaard gaat met een bloedtoevoer, die te grooter is, naarmate de te verrichten arbeid meer inspanning vordert. Zoo zijn de hersenen, die door geestesarbeid ingespannen of door gemoedsbewegingen van allerlei aard schrik, kommer, zorg, vreugde, spanning opgewekt zijn, rijker aan bloed, dan wanneer ze in een toestand van volledige rust verkeeren. Voorts behoeft de aanwezigheid van veel bloed in de hersens niet altijd het gevolg te zijn van grootere krachtsinspannning of van veranderingen in de bloedvaten op ryperen leeftyd; die toe stand kan ook kunstmatig verkregen worden. Dit geschiedt door het genot van zekere prikkelende middelen, waaraan de beschaafde mensch zich van lieverlede zoo gewend heeft, dat ze hem tot een onmisbare behoefte geworden zyn, als koffie, thee, tabak, alcoho lische dranken etc. Wel spelen hierbij individualiteit, ouderdom, grootte der gebruikte hoeveelheid en vooral gewoonte een groote rol, maar toch alle hebben ze dit gemeen, dat ze de temperatuur van het binnenste des schedels verhoogen, de hoeveelheid bloed in de hersenen vermeerderen en daardoor tot slapeloosheid aan leiding geven. Yan een anderen kant kennen we stoffen, die een juist tegenovergestelde physiologische uitwerking hebben, die in het dierlijk organisme gebracht een spoedigen afvoer van het bloed uit de hersenen veroorzaken en deze dus in den toestand brengen, waarin ze zich gedurende den natuurlyken slaap bevinden ze wekken een kunstmatigen slaap op. Latere, nog niet geheel ten einde gebrachte onderzoekingen, schijnen aan te toonen, zegt de Wiener Presse, waaraan we een en ander ontleenen, dat niet alleen de hoeveelheid, maar ook de samenstelling van het in de hersenen circuleerehd bloed op het verwekken van den slaap invloed uitoefent. Door inspannenden arbeid der spieren zou nl. aan het bloed zekere stoffen toegevoerd worden, die door haar invloed op de hersenen het gevoel van vermoeienis, van afmatting zouden veroorzaken. Met deze theorie is zeker de ervaring niet in stryd. We slapen beter en aanhou dender na lichamelijken inspanning dan bij een zittende levens wijze. Een rationeele verdeeling van geestes- en lichaams-arbeid, een matige lichaamsbeweging vooral in de vrije natuur, een voor komen van gcestesoverlading en prikkeling door ongeschikte lectuur, het zijn alle zekere waarborgen voor de ontwikkeling der jeugd, die het hemelsch geschenk den slaap in zoo ruime mate noodig heeft. Waar echter bij eenzydige zorg voor een ontwikkeling van den geest de versterking van het lichaam verwaarloosd wordt; waar de in staat van ontwikkeling verkeerende hersens, door bovenmatige en onverpoosde inspanning in een toestand van steeds voortdurende bloedophooping gebracht, aan het organisme de rust en ontspanning van den natuurlijken slaap ontzegt, daar ontstaat of een zware ziekte öf wel die toestand, die een eigenaardig kenmerk is onzer eeuw en zich openbaart in zenuwachtigheid, besluiteloosheid en gebrek aan zelfvertrouwen. Van de vroegste jeugd af aan moeten lichaam en geest gelijkmatig gevormd en ontwikkeld worden, mag een overmatige geestes-ontwikkeling niet plaats hebben ten koste van die des lichaams, opdat een weldadige nachtrust ongestoord volge op de vermoeienissen des daags. (Zw. Crt.) Door den heer Van Mendel, algemeen secretaris der Land- bouw-maatschappij in Oldenburg, zyn hoogst belangrijke mede- deelingen gedaan omtrent het Nederlandsche paard, naar aanleiding van de inzendingen op de internationale tentoonstelling te Am. sterdam. De op die tentoonstelling aanwezige inlandscbe paarden maakten op den deskundige den indruk, dat hij met een gezond, krachtig, maar in zijne ontwikkeling omstreeks 3 eeuwen ten achteren zijnd ras te doen had. De afbeeldingen uit vroegeren tijd, zooals die o. a. voorkomen in het beroemd werk van Fuggert, hetwelk in 1584 te Frankfort a/d Main werd uitgegeven, en andere beelden en schetsen uit dien tyd, geven ons hoofd, rug en halsvorm, in den hoogen draf met sterke kniebuiging, enz., een trouw beeld van het hedendaagsch Hollandsch paard. In het Hollandsch ras steekt iets van het trotsche Spaansche en iets van het met oor spronkelijke kracht begaafde Deensche paard. Na eene beschryving van ons inlandsch paard, wordt van de Hollandschc paarden gezegd, dat zij zich door hunne sterke beweging en schoone halsvorming in den draf goed voordoen, doch zy kunnen op vermelde gronden geen taaie loopers zyn, hetgeen trouwens de met zweet en schuim bedekte spannen in de renbaan van de tentoonstelling ook schenen te bewyzen. Het Hollandschc paard heeft een voortreffelijk gezonde kern in zich, welke het in het bijzonder voor het landbouwbedrijf geschikt maakt. Wordt dit paard op zaakkundige wjjze, by her haling gekruist met zulke paardenrassen, welke door hunne lichaamsvorming (lange schuine schouders, korte rug, recht goed gevormd kruis, krachtige boenen en betere stelling van de achter ledematen) de gebreken van het Hollandsch ras verbeteren, zonder deze in grootte en kracht afbreuk te doen, zoo kan daaruit een voortreffelyk gebruikspaard en ook een elegant, vurig en taai rijtuigpaard voortkomen. Dat het Hollandsch paard een eigenaardig fundament tot vorming van nieuwe stammeu oplevert, blijkt reeds uit de omstandigheid dat, gelijk bekend is, de Engelsche Norfolks eenerzyds en de Russische Orlofs anderzijds hunnen stamboom tot Holland hebben kunnen terugbrengen. De volgende brief is door generaal Piet Joubcrt aan den Engelschen minister van Oorlog gezonden: „Pretoria, 20 Juli 1885. „Mijnheer! Bij mijne herbenoeming tot commandant-generaal van de Zuid-Afrikaansche Republiek werd mij als teeken van dankbaarheid voor bewezen diensten een sabel geschonken, die men op het slagveld van Amajuba gevonden had. Déze sabel behoorde eens aan een „gentleman," dien ik waarlyk zeer hoog- schattte en dien ik heb leeren kennen als kolonel in het Engel sche leger; hy maakte, toen ik de gelegenheid had zijne kennis te maken, den indruk van een goed, getrouw en dapper dienaar van H. M. Koningin Victoria te zijn, dien men niet te hoog kan achten. Eene gedachtenis van zulk een man te hebben, zou onder gewone omstandigheden veel waarde voor ray hebben en ik zou haar niet gaarne missenmaar nu ik vernomen heb, dat deze zoo algemeen geachte (en door mij persoonlijk niet het minst) officier zijn leven heeft geofferd, terwijl hy onbevreesd en onverschrokken de eer van zijne Koningin en zijn land ophield, houd ik het er voor, dat zyn eigen land, zijne vrienden en betrek kingen en vooral de commandeerende officier, onder wien hy gediend heeft, meer waarde aan deze memento zullen hechten dan iemand anders dit doen kan. „Om deze reden gevoel ik mij niet gelukkig in het verdere bezit van dezen sabel en daarom verzoek ik Uwe Excellentie, deze door mjj zeer hooggeschatte nagedachtenis van den braven, dapperen kolonel Stewart aan te nemen en er over te beschikken zooals gjj goed zult vinden. „Ik heb de eer te zijn," enz. De minister van Oorlog antwoordde: „Mijnheer! Ik heb de eer de ontvangst te erkennen van uw brief van den 20 Juuij 11., met eene sabel, die vroeger behoorde aan wylen generaal-majoor sir Herbert Stewart. Ik ben zeer gevoelig voor de edelmoedige gevoelens, die er u toe gedreven hebben om afstand te doen van een reliquie, dat van zooveel belang voor u zeiven is. Ik zal de sabel zenden aan de bedroefde weduwe van dezen edelen en bertreurden officier. „Ik heb de eer te zijn," enz. De sabel is een oude familie-claymore, zooals vroeger door de Hooglanders werd gebruikt, en de namen van alle slagen, waarin zij gebruikt was, stonden er op gegraveerd. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4