reeds hard. Ook de anderen gewassen zijn zeer vooruit fegaan. Alles belooft een ruime opbrengst. Door het uitengewoon gunstige weer komen de jonge vruchten en groenten dit jaar vroeg. Voor de bijen was het in de laatste dagen ook goed weder. Als het zoo voortgaat, zal ook de honigoogst dit jaar niet tegenvallen." Bij de Ned. Hervormde kerk in ons land waren op 1 dezer 54 plaatsen meer vacant dan vijf jaren geleden. Daarbij is eene gemeente, St. Anna Parochie, welke reeds 22 jaar zonder predikant moest blijven. Men schrijft ons van Texel, dd. 26 dezer: •/De uitslag der gisteren gehouden herstemming tusschen de heeren T. Mz. Zijm en Aug. C. Keijser voor een lid van den Raad onzer gemeente is, dat eerstgenoemde is verkozen met 114 stemmen. Op laatstgenoemde waren 81 stemmen uitgebracht." „Met genoegen vernemen wij, dat de zaak van het jongemensch, beschuldigd van oneerbare handeling, geble ken is, voor geene rechtsvervolging vatbaar te zijn en hij bereids op vrije voeten is gesteld. f Men schrijft ons van Texel, dd. 27 dezer: „De verzending van lammeren is in deze week buiten gewoon groot. Niet minder dan 8275 stuks werden er uitgevoerd. Behalve twee veebooten, werden daartoe een aantal tjalkschepen gebezigd. Alleen naar de Leidsche markt zijn ongeveer 8000 lammeren verscheept." Naar men verneemt, is de Machinale Kunstboter- fabriek te Hoorn aangekocht door eene combinatie van eenige heeren, met het doel haar in te richten tot eene fabriek om melk te conserveeren tot verzending naar het buitenland. Bij de herstemming van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen zijn uitgebracht 1352 geldige stemmen. Gekozen werd de heer R.Koovman (lib.) met 761 stemmen. Op den heer J. Zijp (insgelijks lib.) werden 675 stemmen uitgebragt. Bij de te Hoorn gehouden verkiezing van een lid voor genoemd College zijn uitgebracht 815 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Blom (Kath.), burgemeester van Westwoud 275, J. A. Heule (lib.), te Hoorn, 197; C. Bol- dingh Gz. (lib.), aldaar, 169; C. Spaans (lib.), burgemees ter van Avenhorn, 134 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Blom en Heule. Te Nieuwe Niedorp, waar reeds eene Vereeniging tot bereiding van kaas bestaat, hebben eenige ondernemende personen, de heeren Swart, Haringhuizen en Groot, be sloten voor eigen rekening eene kaasmakerij op te lichten, die den naam zal voeren van: „Noordhollandsche Stoom- Edamraer-kaasmakerij." Een aantal veehouders hebben aangenomen hunne melk per contract te leveren. Het gebouw en het inwendige zal worden gebouwd door de heeren Rezelman en Co. aldaar. De fabriek zal met 1 Juli a. s. in werking treden. Te Warnsveld is de zoon van den predikant bij het baden in de rivier verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. De Witte Sociëteit te 's Hage heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw gebouw (tent) in 't Haagsche Bosch. Met den eersten prijs is door de jury bekroond het plan van den heer J. H. Pfeiffer, architect aldaar. Een plan van den architect F. J. Nieuwenhuis verwierf de premie. In Augustus a. s. zal te Edam een belangrijke ten toonstelling plaats hebben van zuivel, werktuigen, tuinbouw producten, conifeeren, bloemen, pluimgedierte, paarden, rundvee, varkens en schapen. Deze tentoonstelling gaat uit van de aldaar gevestigde Afdeeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, en belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. Veel nieuws zal op deze tentoonstelling geëxposeerd worden; er worden bijv. prijzen uitgeloofd voor koeien, die de grootste hoeveelheid, en ook voor runderen, die de meest vette melk geven. Voorts vindt men prijzen voor ingekuild gras enz. Omtrent kaas en boter moeten worden overgelegd tabellen, waarop de wijze van bereiding wordt ingevuld, in één woord, het doel is, de expositie meer wetenschappelijk in te richten. De gemeente Edam, die een subsidie van f 1000 geeft, looft een prijs uit van f 150 en een gouden medaille voor de beste Edammer kaas. „Het is geene beleefdheidhet is de waarheid." „Gij hebt het misschien hooren zeggen, en nu zegt gij het tot mij om de aalmoes minder bitter te doen zijnmaar gij kent mij niet, en gij kunt mij ook niet kennen." „Ziehier bet bewijs, dat gij u vergist," en naar de piano gaande, speelde ik langzaam de mij zoo welbekende acht maten. Bij de eerste tonen hief de grijsaard het hoofd opde verslagen heid maakte plaats voor eene onuitsprekelijke vreugdede kunste naar hervond zich weder. Een straal van geluk brak door de tranen heen, die over zijne vermagerde wangen biggelden. Zijne aandoening greep mü zóó aan, dat ik bijna niet kon uitspelen, en toen ik opstond, snelde hij naar mij toe, en greep mijne beide handen. „O! meester, lieve meester!" riep bij uit, „dat God ubeloone. Gij hebt veel voor mij gedaan. Dat gij mij van den dood gered hebt, is niets, doch dat gij mij weder moed geeft om te leven, is alles. Er is dan toch iemand, die mij nog kent, en die iemand zyt gijGij, die... Ach, hoe zal ik u dit groote, onverwachte geluk vergelden „Alleen door mij het overige van de wals voor te spelen, mijn vriend „Het overige? Het overige van mijne wals?" „Ja, gij kunt mij geen grooter genoegen doen, en als ik u vertel waarom, zult gij zien, dat ik meer aan u verschuldigd ben, dan gij aan mij." Zimmer plaatste zich voor de piano, speelde, evenals ik, de eerste acht maten, en bleef toen steken. Hij scheen te zoeken en ik volgde gretig de beweging zijner vingers. De verwondering, die op zijn gelaat te lezen was, maakte plaats voor een uitdrukking van diepe smarthij streek met de handen over zyn voorhoofd, en riep met schrik uit: „Ik herinner mij haar niet meerIk herinner mij haar niet meer O mijn God, misschien word ik gek, misschien komt het van aandoening, omdat ik voor uwant van morgen kende ik haar nog. Die wals is mijn levensgeschiedenis, mijn treurige levensge schiedenis. Doch wacht, ik heb haar thuisik zal haar gaan halen en ze u brengen." „Goed," antwoordde ik, „doch kom dan liever morgen bij mij ontbijten, dan kunt ge mij de wals voorspelen, en uwe geschiedenis verhalen." Dienzolfden avond werd ik door een telegram naar Parijs terug geroepen. Toen ik een maand later in Weenen terugkwam, ging ik dadelijk bij dokter Falkner naar Zimmer vragen. „Zimmer is dood," zeide hy, „en hy heeft my een pakje voor Reeds nu ontvangt het afdeelingsbestuur zeer vele blijken van belangstelling, en (bij gunstig weder) zal in Aug. a. s. het vriendelijke stadje zeker te klein zijn om de talrijke bezoekers te herbergen. Voor een paar dagen werd te Amsterdam tegen een voormalige predikant proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van boeken uit de stads-bibliotheek. Jl. Dinsdag werd hij op nieuw gehoord, verdacht van diefstal van een gouden bril ten huize van een ingezetene der hoofdstad, wien hij ondersteuning kwam vragen. Men schijft aan de Leidsche Crt.: „Acht dagen geleden kromp men in elkander van de koude en men geloofde dat het nooit lente zou worden. Maandag waren er hagelkorrels gevallen en Zondag had iemand het nog zien sneeuwen. Men greep naar zijn overjas en de kweekersbaas met zijn dochters hadden Zondags avonds nog om de warme kachel gezeten; die koukleumen Het weer sloeg om. Hemeltje, welk een warmte en dat voor Mei, het gelijkt volkomen naar Juli! Heele vertoogen bij voorvallende gelegenheden werden gewisseld over een zoo groote warmte. Als het zóó voortgaat, is het om te stikken en een klein kwartier uur wandelens is nu reeds een heele onderneming. Doctor Bruis van Hildebrand werd er ook al bijgesleept en het weerglas stond in een ommezien op 80 graden. Donder in Mei, is gras in de wei, merkten de boeren spreekwoordelijk aan, toen de buien kwamen opzetten; en warm weertje vandaag. Maar er was genoeg naar verlangd, en zij roemden dat de koeien nu volop te eten hadden, goed melk gaven en dat het hooiland bovenst best begon aan te komen. Ook de warmoeziers waren nu vrij wel tevreden, hoewel zij vreesden dat de groenten spoedig te goedkoop zouden worden. De tuinbaas had intusschen aangemerkt, dat op dit warme weer koelte volgt en naar zijn ondervinding van wolken, die hij in het noordwesten had zien staan, geen warme zomer te wachten is." Een Berlijner, die door eksteroogen gekweld werd, las in een blad eene advertentie, waarin een geheim middel tegen die kwaal beloofd werd. Hij verzond naar Genève „poste restante" de gevraagde 1 Mark 20 in postzegels, en ontving na eenige dagen het volgende antwoord: „Ja, eksteroogen is een straf! Wanneer u de uwe hind'ren, Dan zaagt ge fluks uw teenen af, Gij zult ze zoo vermind'ren Ik beveel daartoe mijn beenderzagen tot den prijs van 10 tot 30 Mark aan. Dr. Eisenbart." Buitenland.. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ontvangst van den Keizer van Rusland op het Kremlin te Moskou heeft de gouverneur dier stad in zijne toespraak gezegd, dat de Keizer op de Zwarte zee eene herleving heeft teweeg ge bracht, die versterking geeft aan de hoop en bevestiging aan het geloof, dat liet kruis des Christendoms eenmaal weder op de kerk der H. Sofia zal schitteren. De Keizer verklaarde in zijn antwoord, Moskou lief te hebben en zich te verheugen, op de verjaardagen zijner kroning binnen hare veste te zijn. Bij het bezoek van den Keizer en de Keizerin in de Kathedraal, hield de metropolitaan Joannicius eene aan spraak, waarin deze woorden voorkwamen: „De vloot der Zwarte zee, eenmaal de roem van Rusland, wordt door uwen oppermachtigen wil tot een nieuw leven geroepen. O, welk eene geestdrift vervult thans de harten dergenen, die vroeger deelgenomen bebben aan, of getuigen geweest zijn van de heldendaden dier vloot; welk eene onuitspre kelijke vreugde doortrilt de harten uwer onderdanen, der inwoners van Moskou bovenal Koningin Victoria van Engeland vierde jl. Maandag haar 76sten verjaardag; zij was 18 jaar toen zij den troon besteeg en zal 20 Juni a. s. 49 jaar geregeerd hebben en dus haar 50ste regeeringsjaar intreden. Omtrent den voortgang der cholera in Italië luiden de opgaven van 24 dezer: te Brindisi 1 doode en 1 nieuw geval, te Bari 2 dooden en 6 nieuwe gevallen, te Venetië 19 aangetast en 6 gestorven. Jl. Vrijdag is op Bedloe's Eiland, nabij New York, de laatste steen gelegd van het voetstuk, waarop Bartholdi's kolossaal standbeeld van „de Vrijheid verlichtende de u ter hand gesteld, dat ik u zenden zal." Ik opende bet niet zonder aandoening; het bevatte de wals, een ringetje, omzet met salfiersteenen, eene door den tijd geel geworden enveloppe en deze weinige, met bevende hand geschreven regels „Meester, aan u dank ik de eenige vreugde, die ik in veertig jaar ondervonden heb. Stervende vermaak ik u de drie voor werpen, die mij aan mijn vervlogen geluk herinnerd hebben. Ik heb u mijne geschiedenis beloofdhier is zij Ik was vijf en twintig jaar, en sedert drie jaren waren wij verloofd. Ik had haar zoo innig lief, ik werkte dag en nacht om beroemd te worden, opdat zij gelukkig en trotsch op mij zou zijn. Ik was zoo trotsch op haarwant zij was zoo lief en zoo schoon. Er zuilen zeker nog wel menschen in leven zijn, die haar gekend bebben, en indien men hun naar haar vroeg, zouden zij zeker toestemmen, dat niemand ter wereld volmaakter was dan zy. Eens op een avond zeide hare moeder tot mijZij is nu twintig jaar, nu kunt ge wel samen trouwen. Ik kuste de handen der oude vrouw. Zij zag mij stilzwijgend aan, met een blik zóó gelukkig, dat ik van aandoening geen woord kon uitbrengen. Ik ging naar Praag om mijn vader te halen, doch toen ik veertien dagen later, buiten mij zelvcn van geluk, aan de deur klopte, voegde mij een buurvrouw toe: Klop niet zoo hard, want zy is dood. Het was waar; zij was dood. Toen ik binnentrad, zat de oude moeder alleen te schreien. Zij was plotseling gestorven, zonder dat iemand het bemerkt had. Mijn vader weende ook, en toen wy weer heengingen zeide hij: Iloud maar moedHy kon het gemakkelijk zeggen, want hij had haar niet gekend. Myne levenskracht was gebrokenvan dien tijd af heb ik in de vergetelheid en in de smart geleefd. In het papier bevindt zich een lok van lieur haar. Toen ik voelde, dat ik sterven ging, heb ik die willen verbranden, maar ik dacht: Indien gij niet sterft, zult gy ontroostbaar zyn, als gij haar niet meer hebt. Nu verzoek ik u haar te verbranden, zonder het papier te openen. Dezen ring gaf ik haar op onzen verlovingsdag; hy heeft my tamelijk veel geld gekost en ik heb hem menigmaal met een zeer hongerige maag bekeken. Ik vermaak hem u, opdat hij niet ver kocht zal worden. Nogmaals mijn dank. God behoede al degenen, die gy lief hebt! Zimmer." Wereld" zal te staan komen. Het standbeeld wórdt 3 September a. s. onthuld, zijnde de verjaardag van den dag, waarop afgevaardigden van Frankrijk, Engeland, Spanje en de Vereenigde Staten liet tractaat van Parijs teekenden, krachtens hetwelk de Vereenigde Staten als een onafhankelijke Staat werden erkend. Het. loonverlies tengevolge van de jongste werk stakingen in Amerika wordt geschat op 2,802,000 dollars (t 7;005,000). Het niet kunnen voldoen aan contractuëele verplichtingen door de patroons had een totaal verlies tengevolge van 2,105,000 dollars (f 5,262,500). Nieuwe contracten en bestellingen tot een gezamenlijk bedrag van 25,000,000 dollars (f 62,500,000) moest men uit vrees en onzekerheid laten glippen. Dit gebeurde hoofdzakelijk in de steden in het bouwvak en aanverwante bedrijven. Op het oogenblik loopen in Amerika nog 50,000 werk lieden moedwillig zonder werk, omdat zij slechts 8 uren willen arbeiden en toch voor 10 uren betaald willen worden De politie van St. Louis heeft verscheidene aanvoerders der anarchisten in hechtenis genomen. Jl. Zaterdag heeft de Paus een aantal bedevaartgangers uit Nederland ontvangen. De Paus, van wien de bericht gever der Univers verzekert, dat hij er zeer welvarend uitzag, droeg het bekende hem door den Keizer van Duitschland toegezonden kruis. Msgr. Leyten, bisschop van Breda, las een uitvoerig adres in het Latijn, msgr. Boermans, coadjutor van den bisschop van Roermond, een in het Fransch, hetwelk aldus eindigde: „Wij verbinden ons plechtig om, gelijk thans, bij leven en sterven u volkomen verknocht te blijven!" De Paus antwoordde op een en ander met eene toe spraak in de Fransche taal, o. a. gewagende van de ge hechtheid aan den souvereinen Opperpriester, waarin de pelgrims met hunne voorvaderen deelden, en uitroepende: „Dat het God in Zijne goedertierenheid moge behagen, al uwe gebeden te verhooren, met name die, welke den terugkeer uwer landgenooten tot hun oud geloof bedoelen Na deze toespraak boden de pelgrims den Paus met goudstukken gevulde schalen aan en werden zij tot den voetkus toegelaten, dien zij, zegt de Univers, met diepe ontroering gaven. Omtrent de doopplechtigheid te Madrid kan nog worden vermeld, dat de Koning de namen ontvangen heeft van Alphonsus, Leo, Ferdinand, Santiago, Maria, Isidorus, Pascual, Anthonius. Bij het einde der plechtigheid, welke zeer lang duurde, werd de kleine Majesteit bekleed met de orde van het Gulden Vlies, welker hoofd hij is, en ver schillende andere orden, wier Grootmeester de Koning wordt. Uit Madrid wordt gemeld, dat te Alduya, in de provincie Valencia, eene dynamiet-fabriek in de lucht ge sprongen is. 480 kilo dynamiet zijn ontploft. Dertien werklieden waren op slag dood. Op een landgoed bij Königsberg is een opzichter aan bloedvergiftiging gestorven, nadat hij op een klein wondje, dat hij zich bij het scheren had toegebracht, een stukje van eene courant had geplakt, om het bloeden te stelpen. De naam van het gevaarlijke blad wordt door de Berl Börsenzeiting, waaraan dit bericht is ontleend, niet genoemd. Bij Budapest werden jl. Donderdag twee kinderen, 6 jaar en 6 maanden oud, vermoord in een korenveld gevonden. Hun vader heeft bekend, de daad gepleegd te hebben, omdat hij zijne kinderen niet aan de moeder wilde toevertrouwen, die een ongeregeld leven leidde. De berichten omtrent de uitbarsting van de Etna beginnen minder ontrustbarend te worden. De lava, die uit de eerste kraters vloeide, begint te stollen; die uit de nieuwe kraters is nog vloeibaar doch neemt af, en het hevige onderaardsche geraas heeft opgehouden, zoodat er alle hoop is dat het vuurspuwende monster nu weder voor eenigen tijd tot rust komen zal. De Ind. Mercuur haalt het volgende aan uit een Amerikaansch blad: „Theedrinkers alhier hebben belang bij het bericht, dat in het voorgaande jaar ruim een half millioen pond wil gebladeren alhier ingevoerd zijn uit Shangai als theebladeren en dit geschiedt nog wel ondanks de bestaande wet, die ter voorkoming van dergelijk bedrog dienen moet. De goede naam van Engelsche thee is hier gegrond op de zorg, waarmede men tegen dergelijke vervalschingen waakt." Vcrcculging tot ontwikkeling van den Laudboiiw in Holland» Aoorderkwarticr. Men schryft ons uit Schagen: Onder begunstiging van goed, in den namiddag zelfs prachtig weder, werd gisteren alhier de Tentoonstelling gehouden van stieren, vaarzen, pinken, collectiën van schapen en rammen, georganiseerd door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, waaraan was toegevoegd, door de Afdeeling „Schagen en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw," eene door haar uitgescheven Tentoon stelling van fabriekskaas. Naar waarheid kan worden, gezegd, dat deze Tentoonstelling uitstekend ia geslaagd; ongeveer 200 stuks vee waren ingezonden, en acht fabrieken, ieder met stapels vau 200 kazen, namen deel aan den wedstrijd op het gebied der zuivelbereiding. Al het ingezondene was volgens het oordeel van bevoegden van uitstekende kwaliteit, en de beslissing wie den eerepalm toekwam, moet voor hh. keurmeesters vrij moeielijk geweest zyn. Uit de hier bijgaande lijst van bekroningen zult ge kunnen zien, wie in dezen vreedzamen strijd „de dappersten onder de dapperen" waren. Was de Tentoonstelling, wat betreft de inzendingen, voor treffelijk te noemen, mocht zy leerzaam heeten, nu men in zoo vele jonge fokdicren de verblijdende resultaten kon zieu van het stationeeren door Noorderkwartier van uitmuntende dekstieren, en kon men in een drietal prachtige hengsten de pogingen waar- deeren, welke worden aangewend tot verbetering van ons paarden ras; het met vlaggen versierd terrein, het zoogenaamde oude „Slotplein," met den daaraan grenzenden tuin van den hoer Broersma, in heerlijk Meigewaad van groen en bloemen, was die Tentoonstelling ten volle waard. Voeg daarbij de opwekkende tonen onzer Harmoniekapel, het feestelijk aanzien onzer gemeente, door do van de meeste huizen wapperende driekleur, de opge wekte stemming, die ingezetenen en bezoekers beiden bezielde, en ge zult moeten toestemmen, dat we gisteren een waarlandbouw- feest hebben gevierd. Dit was blykbaar ook het gevoelen van den Voorzitter van „Noorderkwartier," den heer S. De Jongh van Oudorp, toen hy vóór de uitreiking der behaalde pryzen, in eene keurige rede het streven der Vereeniging uiteenzettende, en allen dankzeggende die tot het welslagen der Tentoonstelling hadden medegewerkt, onder meer uitdrukkelijk verklaarde, dat deze voor hem onver getelijk zou zyn, vooral ook, door de vele blyken van waardcering, door welke Schagen zich zoo gunstig onderscheidde van andere plaatsen, waar Noorderkwartier wel eens hare tenten had opge slagen. Daar een bepaald bly ven van de Tentoonstelling tot het terrein waar die werd gehouden; hier overal blyken van een levendig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2