HANDELSDRUKKERIJ. ECHTE NAA1MACHINES Molenplein 16 3. Een WATER-YIJZELMOLEN, 28 voet vlucht, en Zeilen, ■voov de som van 200 gulden. MARJNE. AMSTERDAMSCHE COURANT. ORIGINEELE SINGER- Dl: Kaïalwi 118. Wekelijksehe of maandelijksehe afbetaling. Gratis onderricht. A. SENDERMAN, OM HAAR GELD, DE LIEFDE VAN EEN 0DDEN VRIJER. E. WERNER. Vijf Novellen TB KOOP: Te bevragen aan het Bureau dezer Courant. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te Willemsoord, op WOENSDAG den 9 JUNI 1886, des voormiddags ten 11 ure, onder nadere goedkeu ring van Zijne Excellentie den Minister van Marine, voor de levering van: 2.900000 KG. ENGELSCHE STEENKOLEN (Ca» De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen van Friesland, Overijsel, Gelder land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zijn de bestekken gratis te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord. De levering van ieder dezer soort moet geschieden bij partijen, volgens de bestekken, die ook ten opzichte van de overige voorwaarden van de gewone bestekken afwijken. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, voor ieder perceel afzonderlijk, vermeldende de aannemingssom in cijfers en letters, met de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. De kosten voor het drukken van de bestekken en de advertenïiën komen voor rekening van de aannemers, als: de helft voor hem die de levering der CarilifT-, en de wederhelft voor hem die de levering der Oostkustkolen aanneemt, en worden bij het teekenen van de contracten ter Griffie van genoemde Directie voldaan. Willemsoord, 25 Mei 1886. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond,Ne* 53. NIBU WE ROMANS. door W. HEIMBURG, Schrijfster van: Liesje van den Lompenmolen, Een arm Meisje, Haar eenige Broeder, enz. Vertaling van llEHitHNA. Prijs 2.50. Naar het Engelsch van A. TROLLOPE, Schrijfster van: Phineas Finn, De School van Doctor Wortle, enz. Door MYRA. Prijs 2.90. Verdacht. Zijn woord van eer. Bevrijd. De Wilddief. Kies! Vertaling van RERMINA. Prijs 2.50. In blauw linnen Stempelband 3.25. Vroeger verschenen van dezelfde schrijfster en vertaalster: De Egoïst. Novelle Bijgeloof. Blijspel Arendsvlucht. Novelle Onder Betoovering. Tweede druk Vaderland. Tooneelspel Een Godsoordeel. Tweede druk De Geluksbloem. In groot 8°. formaat. Bij booze of ingewortelde zweren en huidziekten, die uit onzuiver of zwak bloed of uit verhinderde afzonderingen ontstaan zijn, is de vereenigde werking van Holloway's Zalf en Pillen geheel onwederstaanbaar. Het is van weinig beteekenis hoe lang deze kwalen mogen geduurd hebben, of hoe traag, verhard of kwaadaardig zij ook moge schij nen, de dagelijksche toepassing van de Zalf op de aan gedane lichaamsdeelen en een geregeld gebruik dezer weergalooze Pillen zullen zeer zeker eene genezing be- werken, niet tijdelijk of oppervlakkig, maar volkomen en bestendig. Zoowel de Pillen als de Zalf zijn samengesteld uit zeldzame kruiden, zonder inmenging van kwikzilver of eenige andere schadelijke zelfstandigheid. Zij zijn deswege even zacht en veilig als krachtdadig en sterk. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holi.owat. 533. Oxford-Street. Londen ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 25 Mei 1886. K. F., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf. P. P., te Alkmaar, feit en straf als boven. P. P., te Alkmaar, mishandeling, 2 boeten, elk van f 10, sub sidiair 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. J. d. W., te Ryp, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. F. M., te Heer-Hugowaard, mishandeling, 3 maanden gevange nisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. J. v. W., te Helder, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf. J. v. d. W., te Helder, feit en straf als boven. P. B. Sz., te Schagen, feit en straf als boven. P. L., te Barsingerhorn, feit en straf als boven. P. K., te Nieuwe Niudorp, diefstal, 45 dagen eenzame op sluiting. S. K., te Midwoud, mishandeling, f 20 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. K. B., te Abbekerk, diefstal, 1 maand eenzame opsluiting. W. v. d. H., te Helder, desertie als schepeling van een koop vaardijschip, 1 maand gevangenisstraf en f 10 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. S. S., te Anna Paulowna, oprichten eener smederij zonder vergunning van het Gemeentebestuur, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. Der prakt. Gefliigelzüchter wijst er op, dat voor de gezondheid der kippen eene zekere hoeveelheid groenvoeder noodzakelijk is Dit oefent eene verfrissohende en zuiverende werking uit en zet do functie van lever en verteringsorganen aan. Het stelselmatig gebruik van dit voedsel is daarom vooral nuttig, indien veel graan of ander geconcentreerd voedsel wordt verstrekt. Hoe meer do dieren opgesloten worden gehouden, en hoe meer men groote kippen, bijv. Cochinchina's fokt, des te noodiger ia het ook groen voeder toe te dienen. Doet men dit niet, dan ontstaan gemak kelijk leverziekten, vooral by dieren, welke nog moeten acclima- tiseeren. Intusschen is het niet betzelfde welk groenvoeder men ver schaft; versche, jonge, saprijke en specerijachtige kruiden en grassen verdienen de voorkeur, want zij verfrisscben het meest en bevorderen de gezondheid belangrijk, vooral wanneer zy in gesneden toestand worden gegeven of met vleescbmeel, gerst en dergelijke worden vermengd. Ook voor afwisseling dient gezorgd. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat de eieren, na groen- voedering, steeds een donkergelen dooier krijgen, zoodat hunne marktwaarde wordt verhoogd; bet is toch bekend, dat een licht gele dooier in het algemeen niet geliefd is. Ingen. Geb. 1.65 2.25 1.30 1.90 1.30 1.90 2.40 3.— 1.30 1.90 1.65 2.25 2.75 3.50 te Arnhem. Het Wiener 111. Extrablatt vertelt een tragi-komische geschie denis, die in de voorsteden van Weenen gebeurd is. «Wie kent niet," zegt het blad, „het verhaal van den al te voorzichtigen zelfmoordenaar, die vergif innam, zich aan een wilgentak boven de rivier ophing en in hetzelfde oogenblik, toen zijne voeten den grond verlieten, uit een revolver een schot op zijn hoofd loste? De overmaat van voorzorg deed het plan mis lukken. Het revolverschot vernielde den strop, in plaats van het hoofd te treffen; de zelfmoordenaar viel in de rivier en ver- I zwolg zooveel water, dat het vergif zijn werking miste, en de menschen in de buurt, door het schot opmerkzaam gemaakt, schoten toe en redden den drenkeling. Het geval in de Leopoldstadt is niet zóó compleet geweest, j maar dan ook waar gebeurd. De twintigjarige kantoorbediende Adolf G. was verliefd. Het voorwerp zijner vereering werd raet i een ander verloofd en Adolf besloot een eind aan zijn leven te j maken. Hy kocht dan wat cyankalium en nam bevend een vrij I groot stuk van dit vreeselyk vergit in. De uitwerking was zoo verschrikkelijk, dat Adolf het geheele huis bij elkaar schreeuwde, en door een dokter van zyne buikpijn en van het vergif bevryd I werd. Nauwelijks was hy eenigermate hersteld, of het leven j werd hem weer ondragelijk, en hij zou op een nieuw middel om zich uit de wereld te helpen. I Hy had het sprookje gelezen, dat het ophangen eene aange- j name gewaarwording veroorzaakt, en besloot zich op te hangen. Hij sloeg een stevigen spijker in den muur, bevestigde daaraan zorgvuldig een strop van flink touw, en toog onversaagd aan het werk der duisternis. Hij ging op een stoel staan en schopte, toen de strop goed om zijn hals sloot, den stoel weg. Een gekraak en de zelfmoordenaar lag op den grond. De haak was uit den muur gereten en Adolf had zich op de leuning van den stoel, waarop hij terechtgekomen was, een tand uitgeslagen. Met bebloeden mond en luid huilend stond hij in de kamer, toen zijne verontruste hospita hem te hulp kwam. Er werd aan den vader van den jongen man, die te Brünn woont, getelegrafeerd, en aan dezen bezwoer de berouwvolle zelfmoord-candidaat, dat hy voortaan alle gedachten aan levensvernietiging zou laten varen. AARDBEZIE KT. Een schetsje van Emile Zo la. Het was een heldere Junimorgen. Toen ik mijn venster opende, stroomde mij een frissche, geurige lucht in het gelaat, 's Nachts had het hard geregend en nu scheen de hemel nieuw en blauw als op den eersten scheppingsdaghet zachte blauw was, zoo ver het oog reikte, als schoon gewasschen door den hevigen regen. Nu waren de daken niet opgedroogd, en vroolijk glinsterden zij in den morgen-zonneschijn, evenals de hooge, reusachtige boomen, die hunne kruinen boven de huizen verhieven en wier loof nog omlaag hing van de zwaarte der regendruppels. Alles scheen vroolijk en lachend, en met genot ademde ik den frisschen geur der vochtige aarde in, die uit den tuin mijns buurmans tot mij opsteeg. „Vlug, Ninette!" riep ik vroolijk, „zet uw hoed op, mijn kind, wy moeten naar buiten, in de vrije natuur!" Zy klapte in de handjes; in tien minuten was zij met haar toilet gereed, wat voor een kleine kokette van twintig jaren zeker zeer verdienstelijk is. Ten negen uren hadden wy het bosch vbd Verrières reeds bereikt. O, welk een heerlijk, donker, zwijgend woud omringde ons alsof het geschapen was voor het zachte minnekozen van een teeder paar! Voor den middag is het er volkomen eenzaam, en men kan met zijn geliefde aan den arm, dicht tegen elkander gedrukt, voortwandelen, zonder dat de kussen, die de zoekende lippen geven en nemen, door een levend wezen, behalve door de kleine nieuwsgierige krekels, die zich in het dichte hout verbergen, beluisterd worden. Een laan, gevormd door hooge oude boomen, wier takken zich boven ineenstrengelen, kronkelt zich door het hout; de grond is bedekt met een tapijt van het fijnste, zachtste gras, waarop de zon, als het haar gelukt door het gebladerte te dringen, gouden figuren teekent. Wat dieper in het bosch vindt men ook holle wegen en dan weer donkere paden, die zoo eng en smal zijn, dat men zich dicht, zeer dicht tegen elkander moet dringen, om er door te kunnen hier lokt een byna ondoor dringbaar schijnend kreupelhout u uit, er in te verdwalen. Ninon liet mijn arm I03 en liep als een jonge ree voor my uit, vroolyk, als de dauwbedrupte grashalmen hare fijne handjes aanraakten dan weer keerde zij naar mij terug en steunde moede, liefkozende op mijn schouder. Steeds verder strekte zich het woud uit, dat met zijn groene loovers een eindelooze zee geleek. Dat drukkende zwijgen om ons heen, die bewegelijke schaduwen der oude boomen, de volle, warme levenskracht der lente, die ons tegenwaaide, dat alles steeg ons naar het hoofd en bedwelmde ons; men wordt in het geheimzinnige leven van het woud weer kind. „Ha aardbeien! aardbeien!" riep plotseling Ninon, als een vluchtend ree sprong zij over een greppel en doorsnuffelde de struiken. Aardbeziën vonden wij helaas echter niet, maar wel een menigte aardbeziënstruiken een ruime vlakte was er mede bedekt en strekte zich tusschen de knoestige wortels der boomen voor ons uit. Ninon dacht niet meer aan de vele diertjes, waar voor zij anders zoo'n vTeeselijken angst heeft. Dapper tastten hare handen toe en zochten in het groen, nagenoeg elk blaadje afzonderlijk op zyde buigende, en altyd hopende toch nog iets te vinden. „Men is ons reeds voor geweest," zeide zij eindelyk, haar mondje pruilend opgetrokken. „Maar laat ons beiden zoeken er moeten er stellig toch nog zyn!" En toen begonnen wij beiden te zoeken met onovertrefbare nauwgezetheid. Diep gebukt, met gerekten hals, de blikken op den grond gericht, schreden wij langzaam voort, zonder een woord te spreken, alsof wy bang waren, dat een enkel woord de aardbeziën verjagen zou. Het woud, zyne stille lanen, zijn verkwikkende schaduw en enge paadjes alles was vergeten voor de sterk toenemende begeerte naar aardbeziën. Aardbeziënin dat eene woord loste zich al ons denken en streven op. Bij elk aardbeziënstruikje, dat wy ontmoetten, bogen wy ons vol blijde hoop neer en onze bevende vingeren ontmoetten elkander onder de groene bladeren. Wel een ',myl hadden wy op die wijze afgelegd, steeds gebukt, steeds zoekende, nu rechts, dan links afdwalende, maar zelfs de kleinste aardbezie had zich tot nog toe niet getoond slechts prachtige en krachtige struiken met de schoonste donkergroene bladeren. Ik merkte, dat Ninons oogen vochtig begonnen te worden, en dat hare lippen zich ontevreden op elkander persten. Wij stonden voor een uitgestrekte plek met struikgewas, waarop de zon met drukkenden gloed hare stralen loodrecht vallen liet. Ninon ging er naar toe en scheen besloten, verhit en vermoeid als zy was, het vruchtelooze zoeken op te geven. Plotseling gaf zij een luiden kreet, verschrikt snelde ik naar haar toe, meenende, dat zij zich ergens bezeerd hadik vond haar hurkende op den grond; in de hoogste opgewondenheid had zij zich neer gezet, en wees zij met haar vinger naar een kleine aardbezie, nauwelijks zoo groot als een erwt en nog pas half rijp. „Pluk gij haar!-' zeide zij tot mij, met zachte, teedere stem. Ik had mij aan den voet van het boschje naast haar gezet. „Neen," antwoordde ik; „gij hebt haar gevonden, gy moet haar ook plukken." „Neen, neenoch toe, doe my nu dat genoegenPluk gij haar!" Ik verzette mij er echter zoo stellig tegen, dat Nino dan toch eindelijk besloot het steeltje met behulp van haar nagel van den wortel te scheiden. Maar nu begon een nieuwe strijd, wie van ons beiden die arme, kleine aardbezie, die ons een goed uur zoeken bad gekost, eten zou. Met alle geweld wilde Ninon haar mij in den mond steken ik hield my echter goed; doch ten laatste moest ik toch ook wel iets toegeven en wy kwamen overeen, de bezie tusschen ons beiden te deelen. „Neem dan uw helft!" riep ik Ninon toe, terwyl'zy de kleine bezie tusschen hare lippen nam. Ik maakte mij van mijn aandeel meester ik weet echter niet, of het wel broederlijk bij die deeling toegegaan is, ik weet zelfs niet eens iets van den smaak te vertellen de kus van Ninons lippen was te zoet! Kort daarna maakten wij de aangename ontdekking, dat het geheele boschje, dat door de zon beschenen werd, met aardeziën- struiken bedekt was en ditmaal zulke, die in allen ernst schoone, rijpe vruchten droegen. Onder luide vrooljjkheid verzamelden wy een ryken oogst; een wit doekje werd uitgespreid, waarop onze voorraad neergelegd zou worden en wel, zooals wy elkander plechtig beloofden, zonder een enkele bezie te snoepen. Toch meende ik te bemerken, dat Ninons handje zich meermalen naar hare lippen bewogen. Toen de oogst gedaan was, besloten wij een schaduwryk hoekje op te zoeken, om daar gezellig te ontbyten. Weinige schreden verder vond ik een verrukkelijk plekje een waar nestje van takjes en bladeren. O, hoe heerlijk was hot daar, op dat zachte mos, in dat welriekende, frissche schuilhoekje. Ninon zag mij met gelukkige, glinsterende oogen aan. Hals en aangezicht waren in de zonnestralen zacht getint. Toen hare blikken de mijnen, waarin teederheid te lezen was, ontmoetten, boog zy zich naar mij toe en myne beide handen vattende, reikte zij mij met een beweging van de verrukkelijkste onderworpenheid, hare lippen tot een kus. Ik zonk naast haar neer en drbkte haar innig aan myn borst. Aan onze voeten op het fijne gras, teekende de zon in hare pogingen om door het dichte lommer te dringen, gouden kringetjes en driehoeken; een heilige stilte heerschte rondom ons zelfs de krekels in het gras waren verstomd. Eindelyk dachten wy weer aan ons ontbijt. Wy zochten naar den doek met de roode, zoete vruchten... vreeselyke ontzetting! wy hadden gedurende de eeuwigheid van een kus... er op gezeten Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4