Is aangewezen voor den verkoop van zuivere of onver mengde roomboter. Onlangs werd gemeld dat een ambtenaar ter secretarie geweigerd had de voornaam, hem voor een kind aangegeven, op te schrijven. De vraag werd toen gedaan of men dan niet vrij is zijn kinderen de voornamen te geven welke men wil. Over dit onderwerp schreef ds. E. Laurillard dezer dagen in 't Paleis van Justitie het volgende: «Het Burgerlijk Wetboek zegt, art. 31, dat de acte van geboorte moet vermelden, o. a.de kunne van liet kind en de voornamen, welke aan hetzelve zullen worden ge geven. Maar, is men nu in de keuze van die voor namen vrij? De wet van 11 Germinal, an XI, ('t was een fataliteit, dat deze wet tweemaal het gekke nommermoest dragen), bepaalde: „Les noms en usage //danslesdifférentsCalendriers" et ceux des personnes connues de 1'histoire ancienne" peuvent seuls être re5us comme prénoms sur les registres de 1'Etat civil, destinés constater la naissance des enfants, et il est interdit aux officiers de 1'Etat civil d'admettre aucun autre dans leurs actes." In verband echter met die wet, zegt het besluit van den souvereinen Vorst van 15 Maart 1815, No. 87, dat zij, met betrekking tot het gebruik van voornamen, niet in dien strikten zin behoort te worden opgevat, alsof zij hier te lande zou verbieden zoodanige bekende voornamen, welke van oudsher hier gebruikelijk en algemeen als voor namen erkend zijn geweest, en dus de ambtenaren van den burgerlijken stand ook zoodanige voornamen op hun registers kunnen en behooren te admitteeren. Met dat al schynt er op dit punt nog geen volkomen vaste regel te, worden gevolgd. Voor en na verneemt men ook, dat de inschrijving van dezen of dien door de ouders gekozen vóórnaam geweigerd is, terwijl het de vraag is, of diezelfde vóórnaam misschien niet zou zijn goedgekeurd door een anderen ambtenaar of in een andere provincie. Het blijft echter bedenkelijk, de keuze van vóórnamen onbepaald vrij te laten, daar de gekozen naam ook zóó kon zijn, dat hij ongevoelig als geslachtsnaam zou gaan gelden, en alsdan botsing zou ontstaan met de wets bepaling, dat niemand zijn geslachtsnaam veranderen mag zonder toestemming des Konings. Toch zou, zoo mogelijk, het stellen van algemeene regelen en bepalingen wensche- lijk zijn." Ook met het oog op de dwaasheid van sommige ouders kan het zijn nut hebben, dat de kinderen door de wet worden beschermd. Heeft men niet onlangs nog in Frankrijk enkele heethoofden gehad, die hun kind met allerlei gewel dige namen uit den revolutie-tijd wilden begiftigen? Het zou zeker niet aangenaam voor de arme slachtoffers geweest zijn geheel hun leven den last te dragen van zulk een dwazen inval. Den 1 dezer werd op de bovenzaal der Groote Sociëteit in de Koningstraat te Arnhem de vergadering gehouden van het Nederlnndsch Landbouw-Comité. Zeventien afgevaardigden waren tegenwoordig. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat door den minister van Oorlog f 2000 is beschikbaar gesteld voor dc paardenteelt en deze som verdeeld wordt over de provinciën Friesland, Gro ningen, Drente, Gelderland, Noordbrabant en Zuidholland. Omtrent de aanwending van de subsidie zal het Comité zich in betrekking stellen met den minister van Oorlog. Nog deelde de voorzitter mede, dat ter dekking van een klein tekort een omslag zal worden geheven van f 25 per duizend leden. Het Comité zal by dc Regeering aandringen op strenge con- tröle bij in- en doorvoer van vee ter wering van besmettelijke ziekte. Eene vrij uitvoerige discussie had plaats over het oprichten van proefstations. Er werd erkend, dat dit lag op den weg van het Comité; er zijn er echter reeds tot stand gekomen op parti culier initiatief; voor deze zal subsidie van den Staat worden gevraagd. Verscheidene leden bespraken de knoeierijen met de boter. Ook van de zyde van het Comité zal een adres worden gericht aan de Regeering om die door wettelijke middelen tegen te gaan. De vergadering besloot, zich ook tot de Regeering te wenden met verzoek, het landbouw-crediet gemakkelijker te maken. Verder werd, naar aanleiding van het rapport der commissie, belast met de landbouw-enquête, besloten, aan de Regeering subsidie te vragen voor de bezoldiging van een vasten secretaris, aan die commissie verbonden. Dc commissie, aangevuld met den heer Hofmans, werd uitgenoodigd, in de volgende vergadering een gedetailleerd verslag uit te brengen. De Londensche correspondent van de Haarl. Crt. schrijft over het ensilage-systeem het volgende: Dezer dagen verscheen het slotverslag van de commissie, die zich belast heeft met het onderzoek omtrent het systeem tot het preserveeren van voedergewassen, meer bekend als het ensilage- systeem. Het bevat tevens de conclusiën, waartoe het onderzoek haar geleid heeft. De laatste daarvan kan gezegd worden ze allen te omvatten. Zy is als volgt: «Na overweging van alles wat wij daarvan gehoord en ver nomen hebben, kunnen wij zonder aarzeling verzekeren, dat het tot onze voldoening afdoende gebleken is, dat dit systeem, om groene voedergewassen te bewaren, groote voordeden belooft aan den practischen landbouwer, en indien het met redelijke zorgen en afdoende wordt toegepast, moet het dezen niet alleen voorzien van de middelen om zich voor een groot deel tegen ongunstige jaargetydeu te verzekeren en de hoeveelheid en hoedanigheid zyner zuivelproducten belangrijk te verbeteren, maar het moet hem ook in staat stellen om de hoeveelheid vee, die op een gegeven oppervlakte weiland of bouwland met voordeel kan ge houden worden, belangrijk uit te breiden en naar verhouding ook de hoeveelheid mest om dat land vruchtbaar te maken." Aan het einde brengt de commissie een woord van dank aan den heer Kains-Jackson, op wiens initiatief cn door wiens pogingen dit onderzoek werd ingesteld en beëindigd. Aan alle landbouwers, alsmede aan hen, die in het onderwerp belangstellen, zij een nadere kennismaking met het verslag aan bevolen. Vooral ook in Nederland zal eene meer algemeene invoering van het ensilage-systeem de landbouwers minder af hankelijk maken van natte zomers. Een aantal personen hebben het beproefd en na een eerste proefneming weder laten varen; dc minder gunstige uitkomsten, die zij verkregen, moeten zij aan zichzelf wijten. Hier toch heeft men het getuigenis van eene talryke commissie, waarvan de meeste leden zelf practische landbouwers zijn, dat het wel degelijk van groote waarde is voor groote zoowel als voor kleine land bouwers. De hoeveelheid verslagen, die elk jaar uitkomen, is legiohier echter is er een, waarvan men in alle opzichten prac- tisch nut kan verwachten. Uit het verslag van het bestuur der Vereeniging /,Het Friesch Rundvee-Stamboek" over het afgeloopen dienstjaar, blijkt o. a. dat de druk der tyden niet geheel buiten invloed is gebleven op den toestand der Vereeniging. Bevreemdend is dit niet. Sommige veehouders, meer verlokt door de hooge prijzen, welke Amerikanen in de laatste jaren voor Stamboekvee hebben besteed, dan wel innig overtuigd van de nuttigheid van een Stamboek, hebben zich gaandeweg bij de Vereeniging aangesloten. Deze elementen zullen» nu het voordeel niet zoo direct in klinkende specfe tastbaar is, langzamerhand uit de Vereeniging treden, waarvan het nu ingetreden jaar reeds de sporen draagt-. Het afgeloopen dienstjaar is met 812 leden begonnen, welk getal is geklommen tot 834; dit cyfer echter is, door het bedanken bij het einde des jaars, weêr verminderd tot 801. Ook het getal begunstigers is van 55 gedaald op 53 en dat der donateurs van 15 op 13. Het nagenoeg staken van den uitvoer van Friesch vee naar de Vereenigde Staten heeft de vraag doen ontstaan, of dit alleen is te wijten aan de beschermende bepalingen, door de Ilolstein- Frisian-Verecnigingen in het aanzijn geroepen, of dat er andere algemeene oorzaken zijn, die den uitvoer beheerschen. Eene briefwisseling van het bestuur van bet Friesch Rundvee-Stamboek met particulieren in de Nieuwe Wereld, en de inlichtingen, van daar langs officicelen weg verkregen, hebben dat bestuur de overtuiging gegeven, dat de Amerikanen als afnemers van ons vee zyn verdwenen tengevolge van de landbouw-crisis, die ook daar zeker in niet mindere mate ondervonden wordt dan hier. In afwachting van gunstiger tijden, meent het bestuur, behoort het Friesch Rundvee-Stamboek evenwel alles aan te wenden om de melkryke eigenschappen van het Friesche vee in den vreemde bekend te maken en raadt het den veehouders aan, zich met de meeste zorg rekenschap te geven by het kiezen hunner fokdieren. Ter gelegenheid der 37ste algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, welke op Zondag, Maandag en Dinsdag 4, 5 en 6 Juli a. s. te Hoorn zal gehouden worden, zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben: Zondag 2 uur matinee misicale van de kapel der schut terij te :s Hertogenbosch, en des avonds te 7 uur receptie ten raadhuize door baron Van Dedera, gevolgd door concert, vauxhall en bal. Maandag te half vier na afloop der wetenschappelijke vergadering gemeenschappelijk diner, gevolgd door een tocht naar Enkhuizen, alwaar een concert zal gegeven worden, en réunie in de groote sociëteit te Hoorn. Dinsdag na afloop der wetenschappelijke vergadering rijtoer naar Medemblik, gevolgd door afscheidsdiner in het parklokaal. Voorts zal een bezoek gebracht worden aan het Rijks krankzinnigengesticht, waartoe zij, die wenschen daarvan gebruik te maken, zich moeten aanmelden bij den genees heer-directeur dr. Van Andel. Tegen 30 Juli a. s. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Van de op dien datum openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder «niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepelingen), togen betaling eener jaarlijksche bij drage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbe taling, telkens voor gedeelte, te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West- Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzy als militair, hetzij als schepeling, gepensionneerd, gegageerd of overleden zijn. De vereischten tot toelating zijn: 1. een leeftijd van 12 of 13 jaren; 2. eene lengte op den leeftijd van 12 jaren van min stens 1.4 meter, en op den leeftijd van 13 jaren van minstens 1.43 meteren 3. een gezond lichaamsgestel zonder gebreken, zoodat het tc voorzien is, dat de knaap voor den militairen dienst geschikt is. De ou Iers of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren dc aanvraag daartoe, bij een op gezegeld papier geschreven reqnest, voor of uiterlyk op den 2 Juli a. s., te richten aan den Minister van Oorlog. Yoor verdere bijzonderheden zie Staatscourant No. 132. VRAGEN VAN I)EN DAG. Populair Tydschritt, onder hoofdredactie van Dr. H. BLINK en A. WINKLER PRINS. Prijs per jaargang van 12 maandelijksche afleveringen f 3.90. Inhoud van de tweede aflevering: 1. In Memoriam. Coenroad Busken Huet. Leopold Von Ranke. 2. Dr. H. Blink. Miniateriëelc verantwoordelijkheid, Ministeri- ëele crisis en Kamer-ontbinding. 3. A. Winkler Prins. Schiermonnikoog als badplaats. 4. Dr. H. Blink. Ierland en de Iersche quacstie. 5. Dr. H. Van Cappelle Jr. Een merkwaardig dier. 6. Invloed van de zeeën op het af koelingsproces der aarde. 7. Onderzoekingen van het Camerongebergte. 8. Vraagbus. (Stuiven van zand een teeken van regen), (Konink lijk Besluit, en een Wet). 9. Politiek overzicht (31 Maart18 Mei 1886). 10. FeuilletonMej. J. E. Winkler Prins. Zege na stryd. Bultenlaiia. De gezanten der vijf mogendheden hebben gisteren aan de Grieksche Regeering eene nota overhandigd, waarin haar te kennen wordt gegeven dat de blokkade is opge heven. De gouden roos, die de Paus elk jaar zendt aan een Vorstin, die zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens de Katholieke kerk, zal dit jaar aan de Koningin van Spanje ten deel vallen. Jl. Zondag heeft te Lonchamps de wedren om den grooten Parijschen prijs (100,000 francs) plaats gehad, welke door President Grevy en de zijnen en vele leden van het corps-diplomatique werd bijgewoond. Het weder was regen achtig en het groote publiek dus niet zoo talrijk als anders. Er liepen negen paarden, waarvan het Engelsche paard Minting van den heer R. C. Byner, overwinnaar was. Polyeucte, van den heer Ephrussi, was tweede, Sycomore, van baron Schickler, derde; beiden Fransche paarden. Uit Kreuznach wordt gemeld, dat op vele plaatsen in den omtrek groote schade door hagelslag is aangericht. Wijnbergen, korenvelden en vruchtboomen werden zwaar geteisterd. De hagelsteenen waren zoo groot als duiven eieren. Te Rüdesheim werden bij een tuinman 200 ruiten van broeikasten verbrijzeld. Geisenheim, Johannisberg, enz. hebben zeer geleden. Twee ossen voor een wagen te Bosenheim bekwamen verscheidene wonden. Tusschen Herreden en Hochstedt (district Nordhausen) heeft eene wolkbreuk plaats gehad, tengevolge waarvan huizen ingestort en vrij groote ijzeren bruggen wegge slagen zijn. Dezer dagen is te Londen een boek verschenen, getiteld «De reis van de Bachante." De schrijvers daarvan zijn de beide zoons van den prins van Wales en hun gouverneur Dalton, die daarin de groote reis, die zij met de Bachante gedaan hebben, beschrijven. Het wordt door de bladen geroemd als in zeer aangenamen stijl geschreven. Ergens wordt daarin, en nog wel door den heer Dalton, het denk beeld geopperd, dat Nederland zijn Oost-Indische bezittingen aan Engeland moest afstaan, om daarvoor de Kaap-kolonie, die toch half Hollandsch is, in ruil te nemen. De Times maakt de opmerking, dat de Nederlanders wel krankzinnig moesten zijn om tot zoo iets over te gaan. Touissant, de man die den heer Tabak te Londen een gevaarlijke wonde aan het hoofd toebracht, na voor onge veer f 10,000 aan diamanten te hebben gestolen, is veroor deeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Men heeft zijn mede plichtige, die tegelijk met hem het hazenpad koos, niet kunnen opsporen. De dienstmaagd van Tabak, die Touissant o]) straat was nagesneld tot een politie-agent hem arres teerde, werd door den rechter geprezen om haar moedig gedrag en ontving 10 p. st. tot belooning. Men herinnert zich, dat Christine Nilsson verleden jaar van het balkon van het Grand Hótel te Stockholm voor het volk gezongen heeft en dat er toen een vreeselijk gedrang ontstond, waarbij een aantal menschen om het leven kwamen. Thans verneemt men, dat de Rechtbank den commissaris van politie Rubeneon tot 500 kronen en een der inspecteurs tot 150 kronen boete veroordeeld heeft, omdat zij zich bedoelden avond niet op hun post bevonden. AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven te Helder, op Maandag 7 Juni 1886, 's avonds 8 uur, in het lokaal Musis Sacrum, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: No. 1. Koffiehuis, genaamd «de Bessenboom," aan de Weststraat; kooper de heer A. Klik, voor 2050. No. 2. Kotfichuis, hoek Kolensteeg en Dijkweg; kooper de heer P. Van der Hoeven, voor 1040. Ten verzoeke van den Makelaar OUDENHOVEN No. 3, 4, 5 en 6. Gecombineerd 4 Huizen aan de Vroonstraat; kooper de heer G. Den Duik, voor 3464. Totaal f 6554. Benoemingen, enz. De off. van adm. 2de kl. A. L. Koops wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Dc off". van adm. 2de kl. \YA. Ie Rutte wordt, onder eervolle onthelfing van de waarneming der betrekking van administrateur by de Maritime Zicken-Inrichting te Hellevoetsluis, met den 1 Juli a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. H. J. Verveen. Bevorderd tot lsten luit. den 2den luit. G. Van Munster, van het. 5de bat. 1ste reg. infanterie alhier. Vlsontjor loliteii. 110 korders en beugers brachten jl. Zaterdag 35 tot 60 roggen, 20 tot 200 groote, 60 tot 200 kleine tongen, 1 tot 2 tarbotten, 1 tot 3 manden scharren, 1 tot 4 mandjes kleine schol en één steur aan; rog gold 40 a 43 cents, groote tong 20 a 25 cents, kleine idem 5 k 20 cents, tarbot f 4 tot f 5 per stuk, scharren t 2 tot f 3 per mand, kleine schol f 0.85 tot t 1.80 per mandje en de steur f' 7.50. Vijftien beugers brachten gisteren 15 tot 50 roggen aan, die ter afslag 35 ii 39 cents per stuk opbrachten. Door de evers H. F. 11, II. F. 174 en H. F. 179 werden 5720 tongen, 240 tarbotten en eene partij ponen aangebracht: hiervoor bcsomden zij respectievelijk f 320, f 350 en f 250. Burgeriljlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen: C. Beekma, geb. Korver, Z. B. J. Rippens, geb. Gorter, Z. P. M. Keet, geb. Eijgenhuijs, Z. Gemeente ZIJPE, 29 Mei tot 4 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren: Tryntje Elisabeth, dochter van Gerrit Paarlborgen Sijtje Grootes. Antje, dochter van Simon Brommer en Neeltje Beek. Pictertje, dochter van Cornelis Schryver en Aaltje Snip. Cornelia Maria, dochter van Cornelis Lighert en Maria Van der Lans. Krijn, zoon van Klaas Koopman en Trijntje Bergen. Maria, dochter van Arie Zyp en Niesje Bremer. Catharina, dochter van Cornelis Slikker en Aagje Kreijgcr. OverledenPieter Struyf, 3 maanden, zoon van Pieter Struyf en Louisa Schager. Gemeente SCHAGEN, van 1 tot 7 Juni. Ondertrouwd: Cornelis Stöve, jonkman, 31 jaren, cn Tryntje Vader, jongedochter, 21 jaren. Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen: Tryntje De Boer, geb. Raat, D. Pietertjc Vink, geb. Tuinman, Z. Guurije Zomerdijk, geb. Raatgers, D. Maartje Roggeveen, geb. Bakker, Z. Gemeente NOORDSCIIARWOUDE, van 1 tot 31 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Elbcrt Vlug, jonkman, 22 jaren, en Trijntje Swager, jongedochter, 23 jaren. Gerrit Barten Kz., jonkman, 22 jaren, en Grietje Ootjers, jongedochter, 22 jaren. Geboren: Gerrit, zoon van Jacob Sijpheer en Aagtje Noordwest. Overleden: Dirk, zoon van Jacob Erix en Bregtje Bruyn, ruim 4 jaren Maartje Schoon, echtgenoote van Pieter Jonker, 64 jaren. Cornelia, dochter van Klaas Bruijn en Iramclje Zut, 8 maanden. Willem Brugomann, weduwnaar van Dieuwertje Strooper, 59 jaren. Leonardus Johannes, zoon van Pieter Scholten en Tryntje Kos, 1 maand. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: Cornelis Zwakman, jonkman, 28 jaren, en Aaltje Eriks, jongedochter, 25 jaren. Pieter Smit, jonkman, 23 jaren, en Grietje Wit, jongedochter, 22 jaren. Gehuwd: Willem Mul, jonkman, 24 jaren, cn Trijntje Koeten, jongedochter, 25 jaren. Reindert Kuiper, jonkman, 23 jaren, en Grietje Knevel, jongedochter, 20 jaren. Jan Nieuwpoort, jonk man, 26 jaren, en Jannetje Araels, jongedochter, 23 jaren, wo nende te Nieuwc-Nicdorp. Gerrit Leijen, jonkman, 23 jaren, en Tryntje Haringhuizen, jongedochter. 22 jaren, wonende te Bar- singerhorn. Cornelis Zwakman, jonkman, 28 jaren, en Aaltje Eriks, jongedochter, 25 jaren. Pieter Smit, jonkman, 23 jaren, en Grietje Wit, jongedochter. 22 jaren. Geboren: Klaas, zoon van Hendrik Bakker en Dieuwertje De Graaf. Marinus, zoon van Plenn De Geus en Jannetje Bakker. Arie, zoon van Cornelis Van der Klooster en Geertje Buis. Klaas, zoon van Jacob Lange en Guurtje Bennemeer. Elisabeth en Maartje, dochters van Klaas Wit en Meinuwtje Stam. Dirk, zoon van Paulus Oudshoorn en Geertje Koorn. Klaas, zoon van Jacob Korver en Elisabeth Wurkum. Aaltje, dochter van Hendrik Waiboor en Niesje Breebaart. OverledenMarijtje Vel, weduwe van Simon Zeilcmaker, 62 jaren. Elisabeth Bertz, echtgenoote van Jan De Jongh, 45 jaren. Floris Muller, zoon van Abraham Christiaan Muller en Jannetje Korver, 1 maand. Jannetje Ivoomen, echtgenoote van Jan Dekker, 62 jaren. Jan Bierman, zoon van Antje Bierman, 7 jaren. Pieter Smit, 34 jaren. Johanna Eilina Onnekes, dochter van Albert Jacob Onnpkes en Jacoba Riegiena Van Kregten, 7 jaren. Gemeente BARSINGERHORN, van I tot 31 Mei. Ondertrouwd: Dirk Snijder, jonkman, 22 jaren, en Meinsje Mink, jongedochter, 29 jaren. Wiebe Willem Roggeveen, jonk man, 25 jaren, en Maartje Rezelman, jongedochter, 21 jaren. Gehuwd: Cornelis Van der Oort, jonkman, 24 jaren, en Antje Swaag, jongedochter, 23 jaren. Cornelis Van der Molen, jonkman, 21 jaren, en Henderica Voorthuijsen, jongedochter, 25 jaren. Jan Broersen, jonkman, 22 jaren, en Bregje Bakker, jongedochter, 23 jaren. Klaas Brouwer, jonkman, 26 jaren, en Pietertje Wagemaker, jongedochter, 21 jaren. Cornelis Mantel, jonkman, 21 jaren, en Geertje Wagemaker, jongedochter, 20 jaren. Dirk Semeins, gescheiden echtgenoot van Dieuwertje

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2