Mr. W. van der Kaay. Mr. J. L de Bruyn Kops. voqr zijne telkens veranderende partij-tactiek bij voorkeur den naam ^conscientie-kreet" gebruikt, dan is dit meer dan naïf zelfvertrouwen, en wanneer zijne volgelingen hem naspreken, is dit meer, dan gewone eigengerechtigheid. Het is het gevolg van hunne overtuiging: er is slechts ééne waarheid, en ik en de mijnen hebben die waarheid. Al het andere is leugen en uit den booze. Hoe kan men van iemand, van eenige partij of van eenige kerk eischen, dat zij plaats late voor de ontwikke ling van den leugen en van het kwade? Daarom is iedere kerkelijke partij gedwongen om recht, vrijheid en ontwikkeling slechts te vragen voor, en te gunnen aan haar zelve. Daarom mag, na den betreurenswaardigen zelfmoord der conservatieve partij, alleen de liberale zich eene Neder- landsche heeten. Zij alleen laat en geeft ruimte aan alle Nederlanders. Zij beweert niet dat zij de wijsheid gepacht, noch dat zij de waarheid gevonden heeft. Haar ideaal is nietééne kudde en één herder. Zij bindt de pooten der schapen niet om de kudde bijeen te houden. Zij is eene politieke partij. Zij leeft in en met de werkelijkheid. Zij neemt het leven, zooals het is. Zij erkent het goed recht van een ieder om zalig te worden zooals hij wil. Zij houdt er rekening mede, dat ons land bewoond wordt door mannen, verschillend van overtuiging en geloof. Haar streven is gericht op het vinden van een vorm, van wetten en bepalingen, die het mogelijk maken, dat wij allen bij elkander en met elkander leven, bij alle verschillen, kinderen van één land. Zij zoekt hare kracht en hare redenen van bestaan, in dat, wat wij allen gemeen hebben. En dat is zeer veel; onze geheele maatschappelijke inrichting, waarin wij den strijd om het bestaan strijden, legt ons allen dezelfde plichten op. Zij wil laten rusten, wat ons, Nederlanders, verdeelt, zij keurt het gedrag af van hen, die telkens en telkens weer den vinger leggen op de overtuigingen, die ons verdeelenzij vraagt de medewerking van allen om te komen tot eene regeling van die groote belangen, welke algemeen Nederlandsche belangen zijn. Zij meent, dat de treurige machteloosheid van de wet gevende macht in de jongste jaren eene les moet zijn; dat het nu lang genoeg, ja veel te lang heeft geduurd, dat ook de beste, de bekwaamste mannen gedoemd zijn geweest tot vruchteloozen arbeid, vooraf wetende, dat alles, ook 't beste en het dringendste, zoude afstuiten op eene partij-stemming, waarbij de krachten juist tegen elkander opwegen; zij is het moede te zien, dat de dringendste eischen der natie worden afgewezen, of afhankelijk gemaakt van de toevallige tegenwoordigheid in de Kamer van een enkel lid. Zij meent dat er veel gedaan moet worden; dat niet langer het grootste deel der natie mag verstoken blijven van een behoorlijken invloed op de zaken des lands; dat het samenstel onzer belastingen moet worden herziendat de nuttelooze schutterij-vertooningen in eenigen vorm dienstbaar moeten worden gemaakt aan de defensiedat landbouw en nijverheid aanspraak hebben op de wegneming dier belemmeringen, welke hare ontwikkeling in den weg staan. Zij meent, dat zij geroepen is dit te doendat de zege praal der verbondene kerkelijke partijen eene ramp zoude zijn voor het land, omdat die zegepraal noodwendig gevolgd zoude worden door een onderlingen strijd, heftiger dan ooit. Zij vraagt daarvoor den steun der kiezers. In het district stelde de liberale partij tot hare candidaten beproefde mannen, bereid om hunne krachten te wijden aan de belangen des lands, genegen om het werk te doen dat, naar wij vertrouwen, der liberale partij zal worden opgelegd, zoodra zij met voldoende meerderheid terugkeert in het Parlement. Nog altijd is eene liberale regeering de regeering, //die ons 't minst verdeelt," ook al vermag zij niet allen in alles te bevredigen. Het is de hooge roeping der liberale partij te verhinderen, dat de machtigste der kerkelijke partijen de zwakkere ver drukt. Zij is evenzeer verplicht te waken tegen den terug keer eener de rechten van katholieken en dissenters mis kennende gereformeerde Staatskerk, zooals die in de dagen der Republiek bestond, als zij pal behoort te staan tegen katholieke overheersching. Zonder haar valt Nederland uiteen, en gaan Noord en Zuid elk zijn eigen weg, overal de voet zettende op het goed recht der minderheden. De stembus in het kiesdistrict Alkmaar toone, dat de liberale partij in het district den moed heeft harer over tuiging, dat de liberale kiezers een voorbeeld willen geven van ijverige plichtsbetrachting, en verschaffe eene schitterende meerderheid aan de aftredende leden der Tweede Kamer: Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar, A. P. DE LANGE, Alkmaar, Voorzitter. B. G. DE VRIES VAN HEIJST, Alkmaar, Ondervoorzitter. M. COHEN STUART, Alkmaar. J. Th. WALLER, Anna Paulowna. K. BREEBAART, Winkel. S. KRAMER, Koedijk. P. NOBEL, St. Pancras. T. MOOY, Helder. G. NOBEL, Zijpe. M. J. HENGEVELD G.Jzn., Secretaris. Binnenland. Jl. Donderdag vereenigden zich in een der zalen van het gebouw der Eerste Kamer te 's Hage de afgevaardig den van verschillende landen, die deelnemen aan de inter nationale conferentie tot regeling van den verkoop van sterken drank op de Noordzee. De bijeenkomst werd bijgewoond door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. inr. H. P. C. Van Karnebeek, en dien van Waterstaat, den heer J. G. Van den Bergh. De minister van Buitenlandsche Zaken hield een korte toespraak in de Fransche taal en wees er op, dat deze conferentie het werk, eenige jaren geleden begonnen nopens het politie-toezicht op de Noordzee, zou voortzetten. Tot president werd gekozen de heer Rahusen, eerste Nederlandsche gedelegeerde; tot vice-president de heer Kennedy, eerste Engelsche gedelegeerdeterwijl de heeren E. R. Van Weldergn baron Rengers als eerste secretaris en jhr. mr. Testas als tweede secretaris optreden. Eenige directeuren van kaasfabrieken in Noordholland hebben pogingen gedaan, om de kaas van de markt te Alkmaar op dezelfde wijze als te Purmerend, namelijk met bakken, te vervoeren. Eene commissie uit de Alkmaarsche Kamer van Koophandel, bestaande uit de heeren T. L. Koorn, P. Kool en A. Geel, heeft naar aanleiding daarvan den 8 dezer een bezoek gebracht aan de kaasmarkt te Purmerend. Tot welk resultaat dit geleid heeft, is thans nog niet bekend. De brand in het Postkantoor te Hoorn schijnt aan kwaadwilligheid toegeschreven te kunnen worden. De officier van justitie heeft althans de zaak zeer streng onderzocht. Jl. Woensdag gaf de afdeeling Nieuwe Niedorp van de Vereeniging Volksonderwijs haar jaarlijks schoolfeest. Onder geleide van de hoofden der scholen, de onderwijzers, den burge meester, eersten wethouder, drie raadsleden, het bestuur en ver scheidene leden der afdeeling Volksonderwijs, werd in 30 rytuigen met 139 kinderen, die gedurende een geheel jaar niet meer dan tweemaal willekeurig de school hadden verzuimd, een rijtoer gemaakt over Dirkshorn, Warmeuhuizen, Schoorl naar Bergen, waar de duinen werden beklommen, en bij het op- en neergaan natuurlijk de gewone jolige tooneehjes en grappen plaats hadden. Na aldaar geruimen tijd vertoefd te hebben, werd de tocht voortgezet tot Alkmaar, waar de kinderen in den speeltuin eenige genotvolle uren doorbrachten met afwisselende spelen, waartoe deze inrichting zoo ruimschoots gelegenheid verschaft. Met leed wezen scheidden de kinderen eindelijk van deze plaats, waar zij zich zoo byzonder hadden vermaakt. Ruim 5 uur in den namiddag werd de terugtocht van Alkmaar gemaakt door Heer-Hugowaard, waar, op het breede voorplein van do uitstalling van den heer Hofdijk, door de onvermoeide kinderen nog een lustige rondedans werd uitgevoerd, en van dnar ging de tocht over Oude Niedorp naar huis. Omstreeks 8 uur 's avonds kwamen alle kinderen met blijde gezichten thuis. Het weder was zoo gunstig, als men voor dergelijke feesten slechts kan wenschen. Helder scheen de zon, doch de warmte was door den frisschen noord-oostelijken wind niet hinderlijk. Dat de kinderen overvloedig van spijs en drank voorzien werden, spreekt van zelf. Men moge over het nut van dergelijke schoolfeesten verschil lend kunnen denken, een feit is het, dat, sinds ze in deze ge meente jaarlijks gegeven worden, het getrouw schoolbezoek toe neemt, en liet aantal der kinderen, die aan het feest mogen deel nemen, gaandeweg grooter wordt. In tegenwoordigheid van een belangstellend publiek, waaronder vele dames en autoriteiten, werd jl. Donderdag middag aan de Rijks-Marinewerf te Amsterdam te water gelaten het schroefstoomschip Jan Willem Friso, voor de Nederlandsche Marine. Nadat de stutten waren weggenomen, hakte mevrouw Van Renselaar Bowier, echtgenoote van den commandant der Marinewerf, het touw door en statig liep het 92 M. lange schip onder daverende toejuichingen van stapel. De heer Domela Nieuwenhuis heeft jl. Donderdag voor de rechtbank te 's Hage terecht gestaan, beschuldigd van Z. M. den Koning boosaardiglijk en openbaar gesmaad, gehoond en gelasterd te hebben door een artikel in het nommer van Recht voor Allen van 24 April en van be- leediging van den commissaris van politie Stork te Am- sterdom. Een groote menigte vulde de zaal en de omgeving van het gebouw, waar een sterke politiewacht aanwezig was. Het Openbaar Ministerie eischte 2 jaar celstraf en f 100 boete, en achtte zijn schuld volkomen bewezen. De beklaagde verdedigde zich zelf zeer uitvoerig, verklaarde geen bedoeling tot beleediging of opruiing gehad te hebben en achtte het bewuste artikel niet beleedigend. Hij zag af van het hooren van getuigen it décharge omdat hem niet werd toegelaten het uitlokken van verklaringen, niet tot het punt van aanklacht in betrekking staande. Na voorts driemaal te zijn geïnterrompeerd, omdat hij te veel af week van de zaak, zag hij onder protest van verdere ver dediging af. Daorna werd behandeld de zaak-Croll, wegens een artikel, beleedigend voor den burgemeester van Enschedé. De eisch was 200 gutden boete en bij wanbetaling 1 maand celstraf. Aanstaanden Donderdag zal uitspraak worden gedaan. Een vreeselijke ramp heeft eenige gemeenten in Noordbrabant getroffen. Een zware onweersbui, vergezeld van hevigen stormwind en hagelslag, trekkende in oostelijke richting over de gemeenten Lagemierde, Hilvarenbeek, Diessen, Oostelbeers, Oorschot, Best en St. Oedenrode, heeft dezer dagen de gewassen dier gemeenten totaal vernield. De toestand is zoodanig, dat zonder afdoende hulp honderden kleine landbouwers geruïneerd zijn en armlastig zullen worden. - Om hen te hulp te komen, wordt thans een beroep op de liefdadigheid onzer landgenooten gedaan,-waaraan zeker gehoor zal worden gegeven. Secretaris-penningmeester der ondersteunings-commissie is de heer Van Dijck, burge meester van Diessen. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: het aanleggen en verlengen van hoofden op en het afslechten en overwerken van een gedeelte duin langs het noorderstrand van het eiland Vlieland (raming f 57,000.) Minste inschrijver de heer M. Daalder te Terschelling, ad f 47,581. Op het graf van mevr. Bosboom-Toussaint, op de Algemeene Begraafplaats te 's Hage, is een eenvoudig gedenkteeken geplaatst. Op de schuins opgeheven zerk is bovenaan een lichtende ster gebeiteld en daaronder staat: Hier rust Anna Louisa Geertruida Toussaint mijn teergeliefde aangebedene vrouw, mijn Roem en Trots! Joh. Bosboom. De ster en de naam Toussaint zijn in haut relief en verguld; de andere woorden zijn in den steen gehakt en zwart verlakt. Een eenvoudig hek sluit de zerk af. Het monument voor Hugo De Groot, op de Groote Markt te' Delft, wordt in 't begin van Sept. a. s. onthuld. Te Gorinchem zijn enkele gevallen van hondsdolheid voorgekomen, waarop ingevolge de wet de burgemeester de afkondiging heeft laten doen, dat gedurende vier maanden alle zich op straat bevindende honden moeten zijn voorzien van een muilkorf. Thans is het programma voor de herdenking van het lOjarig bestaan der Rijks-Landbouwschool te Wageningen vastgesteld. Donderdag 9 September o. a.: officiëele ontvangst van oud-leerlingen, matinée musicale, gemeenschappelijke maal tijd, enz. Vrijdag 10 September o. a.gymnagtiek-uft voering in de open lucht, gecostnmeerde optocht, concer en bal, enz. Jl. Zaterdag morgen had te Zwolle eene vreemd soortige, hevige vechtpartij op leven en dood plaats voor het Raadhuis dier gemeente. Een paar musschen hadden bezit genomen van een tegen de gevellijst van het Raad huis door zwaluwen gebouwd nest; de zwaluwen wilden met geweld de vreemde indringers verdrijven. Gedeeltelijk buiten en daarna in het nest had een hevige vechtpartij plaats, waarvan bet gevolg was, dat de wijfjes-huismusch met één harer vleugels verward geraakte tusschen de in het nest aanwezige stroohalraen, garen en touw, en eindelijk door de zwaluwen buiten het nest werd gesmeten. De musch bleef verward aan den vleugel op een halven meter afstand van het nest hangen, en gaf na een paar uren spartelens den geest, terwijl de zwaluwen in het bezit bleven van hun rechtmatig eigendom. Vier achtereenvolgende dagen bleef de doode musch daar hangen, gedurende welken tijd honderden, ja duizenden personen haar kwamen bezichtigen. Woensdag morgen bleek het, dat de doode musch was verdwenen en dat de mannetjes-huismusch het zwaluwen nest weder in bezit had genomen. Hij heeft zich daarin geposteerd met den kop naar buiten en zit den geheel en dag te sjirpen. Waarschijnlijk heeft het meerendeel onzer lezers nooit gehoord van de schoone, wijdklinkende titels, die de vorst van Atjeh bezit. Eenige zullen wij hier laten volgen. Hij noemt zich: ,,De koning van het geheele wereldgebouw, wiens lichaam schittert als de middagzon; de koning, dien God zoo volmaakt gevormd heeft als de maan, wanneer zij vol is, en die zoo schoon is als de Poolster. Hij is de koning aller koningen, voor wien alle andere vorsten zich moeten buigen en zijne bevelen gehoorzamenZijne Majes teit is zoo verstandig als een volle, ronde kogel en zoo gelukkig als de zee; ook is hij slaaf van God, Dien hij ziet, terwijl hij de sc'handen der menschen kan bedekken en hunne zonden vergeven. Hij is de nuttigste koning ter wereld, wiens voeten liefelijk ruiken. Zijn oogen glansen als de morgenster. Daarbij is hij eigenaar van den „olifant met de sterke tanden," bezitter van de roode, zwarte, witte, bonte en gevlekte olifanten. God heeft den vorst aangesteld om over alles en allen te beheerschen." Bultenlana. De troonrede, waarmede het Italiaansche Parlement geopend is, noemt de binnenlandsche hervormingen op, die de Regeering aan het onderzoek van het Parlement zal onderwerpenspreekt belangstelling uit in het lot der arbeidende klasse; constateert, dat de industrie en de handel van Italië zich uitbreiden; dat de financiën en het crediet van den Staat daarvan de goede gevolgen ondervinden; dat het budget volkomen sluiten zaldat maatregelen om de degelijkheid van leger en vloot te verhoogen wenschelijk zijndat Italië geene gevaren behoeft te vreezendat de betrekkingen met alle mogendheden zeer vriendschappelijk zijndat de samenwerking der mogendheden een oorlog in het Oosten heeft verhoed, waarvan de gevolgen niet te berekenen zouden zijn geweest, en dat Italië door loyale medewerking heeft bijgedragen tot het behoud van den vrede. De Allgemeine Zeitung deelt met diep leedwezen mede, dat de Koning van Beieren, naar het eenparig oordeel van de voornaamste geneeskundige autoriteiten, tengevolge van een zware ziekte, voortdurend ongeschikt is om het land te blijven regeering. Hij stelde dus Prins Luitpold tot regent aan. Deze zal onmiddellijk den Landdag bijeen roepen. President Cleveland is met zijn vrouw van zijn huwelijksreisje teruggekeerd in het Witte Huis te Washington. In drie gemeenten in den omtrek van Avignon is groote ontsteltenis veroorzaakt door een dollen muilezel, gebeten door een dollen hond en die zelf ettelijke andere muildieren en verschillende personen gebeten heeft. Twee gendarmes zijn er in geslaagd, hem met revolverschoten af te maken. De eigenaar, mede aan de hand gebeten, is onverwijld naar den heer Pasteur vertrokken. Door den Ontvanger van Registratie en Domeinen alhier werden gisteren in Tivoli openbaar verpacht, voor den tyd van zes jaren, de wierwaarden in de Zuiderzee, by de eilanden Wie- ringen, Texel en Terschelling en langs de Friesche kusten (24 perceelen). De afloop was als volgt: Perceel 1het gedeelte wierwaard, gelegen in perceel 10 der vischplaatsen in de Zuiderzee, alsmede de ten westen van dit perc. voor den dijk van den Anna Paulowna- polder gelegen waard; pachter J. Tool, te Wognum, voor f 18 's jaars. N 2het gedeelte wierwaard, gelegen in perc. 9 der boven gemelde vischplaatsen, met het aan dit perc. gren zende gedeelte waardCorns. Rotgans, te Wieringen, voor f 13 's jaars. w 3: het gedeelte, gelegen in perc. 11 en 12 der visch plaatsen A. H. A. Van Rooyen, te Enkhuizen, voor f 200 Vjaars. 4: het gedeelte, gelegen in perc. 48 en 50 der visch plaatsen; K. J. Van Kelckhoven, te Wieringen, voor f 30 's jaars. u 5: het gedeelte, gelegen in perc. 51 en 53 der visch plaatsen; H. Minnis, te Wieringen, voor f 55's jaars. 6het gedeelte, gelegen in perc. 52 der vischplaatsen C. M. Koorn, te Wieringen, voor f 125 's jaars. 7het gedeelte, gelegen in perc. 54 der vischplaatsen de vorige, voor f 60 's jaars. 8: het gedeelte, gelegen in perc. 56 en 57 der visdh- plaatsenH. Dijkshoorn, te Wieringen, voor f 50 's jaars. ii 9: het gedeelte, gelegen in perc. 59 der vischplaatsen; A. Zomerdyk, te Wieringen, voor f 22 's jaars. 10: het gedeelte, gelegen in perc. 60 der vischplaatsen, met het gedeelte waard, daaraan grenzende; W. Takes, te Wieringen, voor f 6 's jaars. ii 11de waarden langs de zeedyken van don Waard- en den Groetpolder; C. Kaan, te Wieringen, voor f 50 's jaars. ii 12: een waardje in de bocht van Span; C. M. Koorn, te Wieringen, voor f 10 's jaars. n 13: vijf waarden op het Balgzand en bij het Nieuwediep; Jan Lont Jbz., te Wieringen, voor f 134 's jaars. u 14: zeven waarden op en langs Lutjeswaard en op het Burgzand; C. M. Koorn, te Wieringen, voor f 1600 's jaars. 15: eenige waarden bij Texel; J. Vos, te Texel, voor f 52 's jaars. n 16: twee waarden benoorden den Doove Balg en langs de Noordzyde van het Robbezand en den Stompe; C. M. Koorn, te Wieringen, voor f 2040 's jaars. 17: vier waarden by Vlieland, perc. 19: vier waarden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2