HH. MM. de Koning en ie Kqningin zullen ver- moedelijk den 26 dezer de badplaats Wildungen verlaten» Men schrijft ons van Texel, dd. 14 dezer: „De eene verrassing volgt in onze gemeente, en speciaal in de hoofdplaats Den Burg, de andere op. Ternauwernood is de Texelsche vleeschhal, in concur- j rentie met de bestaande slagterijen, geopend, of een nieuw j vervoermiddel bestaande in een kolossale omnibus met j impériale wordt ten dienste van het publiek voor uitstapjes j naar verschillende plaatsen van ons eiland in gebruik gesteld. Of beide ondernemingen zullen slagen, valt met zekerheid I niet te voorspellen. In ieder geval zal het voor oude, bestaande zaken op beider gebied een prikkel tot concurrentie zijn, die in de éérste plaats het publiek ten goede komt.4 De toestel tot onderzoek naar de ligging van het wrak the Lutine, aan de fabriek van de heeren Suijver te Amsterdam, naar eene vinding van den heer Termeulen, te Bodegraven, vervaardigd, is gereed. Aan boord van den stoom-schelpzuiger De Tijd, van de heeren gebr. Dros te Texel, werd het nieuwe werktuig dezer dagen te IJmuiden beproefd. De uitkomst overtrof de verwachting. In acht minuten tijds was men tot op eene diepte van 35 voeten in den bodem der zee doorgedrongen. De Tijd gaat nu te Terschelling den toestel bezigen voor het doel, waartoe hij vervaardigd werd. Het eiland Wieringen zal ook weldra in het genot komen van een telefoon. Men hoopt nog in dit jaar een kabel te kunnen leggen tusschen dit eiland en het vasteland. Eene boerenhofstede met ruim 22 hectaren weiland, nabij Ursem, werd in het vorige jaar voor slechts f 700 verhuurd; dezer dagen werd f 1550 huur voor een jaar bedongen. Overzicht van den vooruitgang der bevolking te Scbagen en omliggende gemeenten gedurende de laatste 40 jaren: Bevolking op 1 Januari: 1846. 1886. Schagen2022 3111 Barsingerhorn1691 2380 Harenkarspel1231 2018 Nieuwe Niedorp877 1568 Oude Niedorp818 1095 Sint-Maarten849 1049 "Warmenhuizen946 1303 Winkel1015 1856 Zijpe4003 4613 Petten393 381 (Is in bevolking achteruitgegaan). Helder en omliggende gemeenten Helder9890 21109 Anna Paulowna (a). 2670 Kallantsoog380 680 Terschelling2816 3754 Texel5493 6351 Vlieland687 719 Wieringen1651 2564 Wieringerwaard988 1287 (a) Als nieuwe gemeente gevestigd bij de wet van 19 Juli 1870. Maakte vroeger een deel uit der gemeente Zijpe. In den grooten IJpolder (gem. Sloten, Noordholland), is de landbouwer H. Van Woudenberg, een man van 75 jaren, op droevige wijze om het leven gekomen. Bij het verzetten van den stier in den stal werd het dier plotseling woedend, wierp den man tegen den grond en drong met zooveel kracht tegen hem aan, dat hij weldra aan de ge volgen bezweek. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 14 dezer: „De laatste bijeenkomst van veehouders in de Vlas- en Korenbeurs alhier heeft ten gevolge gehad, dat meerderen zich aangesloten hebben tot het oprichten eener Kaas- fabriek, zoodat de stichting alsnu verzekerd is. Het benoodigde terrein is reeds aangewezen en ligt aan de Molen vaart in de Geldersche buurt „Bij de jl. Zaterdag gehouden verkiezingen voor hoofd ingelanden van dezen polder zijn Aerkozen de aftredende leden, de heeren J. A. Zur Mühlen en W. Van Gijtenbeek en gekozen de heer P. Tijsen, in plaats van den heer Schagen van Leeuwen van Delft, die bedankt had." Men schrijft ons uit Schagen, dd. 14 dezer: „Heden namiddag had alhier in het lokaal „Ceres" de jaarlijksche tentoonstelling plaats der teekeningen, in den cursus 1885/86 vervaardigd door de leerlingen aan de teeken- school alhier, indertijd opgericht door de afdeeling „Schagenen omstreken" der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Wat mij omtrent die teekeningen, zoo wat betreft liet bouwkundig- als handteekenen, door bevoegde beoordeelaars wordt medegedeeld, pleitte zoo voor den ernst, waarmede de onderwijzers, de heeren J. Roggeveen Wz. en F. J. Gielen, hunne taak opvatten, als voor den ijver, waarmede door de meesten der leerlingen van het onderwijs is gebruik gemaakt. De prijzen, die na afloop der tentoonstelling met een gepast woord door den voorzitter, den heer Wouters, werden uitgereikt, waren behaald als volgt: Bouwkundig teekenen: lste jaar: No. 1 G. Honijk en No. 2 M. Honijk. 2de jaar: No. 1 D. Smit en No. 2 D. Teeuwisse. 3de jaar: No. 1 C. Wardenaar en No. 2 KI. Zon. Een aanmoedigingsprijs aan W. Nottelman en J. Hofland. ge wezenlijk van hem, anders myn hemel, Charlotte Ja, ik wil!" klonk het antwoord uit de kussens. Half duizelig begaf ik mij naar de woonkamer. De werkvrouw wachtte hier op geld om melk en meel te koopen. Ik scheurde een blad uit mijn huishoudboekje, schreef daarop „Ja!," vouwde het dicht en zette er het adres op. „Geef d8t op het domein af voor mynheer Roden, maar voor hemzelf, hoor!" De vrouw maakte een knipoogje en ging heen. Aan de deur bleef ze nog even staan, en zeide: „Dan hebben de menschen toch gelijk! Nu, ik zal er niet over spreken, juffrouw." „Waarover?" „Dat die mynheer Roden uw aanstaande man is! Maar dat's zeker hij krijgt een goede vrouw. Als gij trouwt, ga ik naar de kerk. Ge kunt 't niet gelooven, juffrouw, maar die had ieder kunnen krijgen wie hij maar wilde de deftigste juffers hebben hem nageloopenmaar de Roden's weten wel wat ze doen en hebben een goeden neus. Nu, ik zeg niets meer, juffrouw, maar zal 't bezorgen." Hiermede ging zij heen. En ik liet de onbeschaamde babbe laarster vertrekken, zonder haar daarover te berispen. Frits Roden myn aanstaande! O, groote God! (Wordt vervolgd). Han.dteekerym lste jaar: No. 1 B. Beekman, No. 2 KI. Roggeveen en No. 3 P. Bakker. 2de jaar: No. 1 P. Denijs en No. 2 KI. Dekker. 3de jaar: No. 1 S. Smit Hz. en No. 2 P. Groot Tz. 4de jaar: No. 1 Jb. Baars en No. 2 P. Meurs. Nog werd in hetzelfde lokaal tegelijkertijd eene tentoon stelling gehouden van voorwerpen, „gedurende den afge- loopen cursus vervaardigd door de leerlingen van de Departementale Huisvlijtschool, alwaar het onderwijs thans wordt gegeven door den heer T. Roep. Het nut dier scholen is nog al eens betwist geworden, en, als eene der schaduwzijden, herinner ik mij de indertijd in eene onzer bladen opgenomen komische klacht van een oom, die, sedert het bestaan dier scholen, door zijn talrijke neefjes als 't ware begraven werd onder hunne zelfgemaakte horloge standaards, sigaren-wagentjes, enz. enz., alles ten koste van talrijke stoffelijke blijken van erkentelijkheid zijnerzijds, en welke oom de huisvlijt, uit dien hoofde kortweg een plaag noemde. Doch met nurksche ooms valt niet te rede neeren, en ik voor mij, toen ik al dat aardige vlecht-, snij- en timmerwerk zag, werd opnieuw versterkt in mijne reeds meer geuite meening, dat de „huisvlijt" een uitstekende bezigheid is voor aankomende knapen, als bevordelijk voor de ontwikkeling van goeden smaak en voor het verkrijgen van een zekere vaardigheid in het hanteeren van gereed schappen, ten einde zich later, in menig geval, waar anders schrijnwerker of timmerman zou moeten worden geroepen, zelf te kunnen helpen. Aan elk der veertien leerlingen werd, nadat tot hun door het lid der commissie voor de school, den heer Hazeu, een woord van aanmoediging was gesproken, een prijs uitgereikt naar gelang hunner ge maakte vorderingen, wordende de hoogste onderscheiding toegekend aan P. Dekker Jz. Ter tijdens de tentoonstelling dcor de afdeeling Bouwkunst gehouden vergadering, bleek uit het verslag deswege, dat drie-en-twintig leerlingen gedurende den afgeloopen cursus van de teekenlessen hadden gebruik gemaakt, en wel acht van die in het bouwkundig- en vijftien van die in het handteekenen. Omtrent het bouwkundig teekenen werd besloten, dit onderwijs uit te breiden, en dit zóó in te richten, dat zij, die den cursus tot het einde volgen, be kwaam zullen zijn tot het maken van ontwerpen, terwijl betrekkelijk het handteekenen werd bepaald, dat daarvoor voortaan de methode Dupuis zal worden gevolgd." De catalogus is verschenen van de op Woensdag 16 en Donderdag 17 dezer, bij gelegenheid van het 39ste Landhuishoudkundig Congres van wege de lste afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, op de Veemarkt te Leeuwarden te houden Provinciale Ten toonstelling van paarden, runderen, schapen en varkens en van de algemeene Tentoonstelling van pluimgedierte en voorwerpen, op de bijenteelt betrekking hebbende. De inzendingen voor de Provinciale Tentoonstelling zullen zeer talrijk zijn, zelfs ver boven de verwachting. Prachtige exemplaren van alle veesoorten, hengsten en merriën, stieren en koeien, van allerlei leeftijd, waaronder ook veel Stamboekvee, zal men aantreffen, evenals onder scheidene soorten van schapen en varkens. Bij velen kan men vermeld vinden, dat zij vóór en na op tentoonstel lingen werden bekroond, meer dan één zelfs bij herhaling. Men mag dus vertrouwen, dat het doel, met deze tentoon stelling beoogd, namelijk om het publiek een duidelijk beeld van den Frieschen veestapel te leveren, zal worden bereikt. Men schrijft uit Amsterdam aan de Zwolsche Crt. „Door de directie van het Panorama-Vondelpark waren jl. Zaterdag eenige vertegenwoordigers der pers uitge- noodigd, om den nieuwen arbeid van onzen stadgenoot, den heer Willy Martens, kunstschilder te Parijs, in oogen- schouw te nemen. Het kolossale doek stelt voor de verdrijving der com munemannen uit hun laatste toevluchtsoord op den voor grond, met de gevechten op Père la Chaise, de heuvel toppen van Valeriën en de gronden van Montmartre, enz. op den achtergrond. Ongetwijfeld moet de bandelooze groep mannen en vrouwen, door de troepen van Versailles, ondercommando van den generaal Ladmirault, krijgsgevangen gemaakt, en die nu naar de gebarricadeerde veste worden vervoerd, onder de meest aantrekkelijke deelen van het geheel worden gerangschikt, ofschoon de vuur- en lichteffecten op het doek, door een tot nog toe weinig bekende, doch niettemin uiterst doelmatige wijze aangebracht, evenzeer aller bewondering zullen opwekken. Evenals het bekende meesterwerk van den heer Granier „Het beleg van Parijs" in dit Panoramagebouw aller be wondering inoogstte, zal dit schoone, artistieke doek door velen worden worden bezichtigd. Men moge zich echter den korten tijd benutten, want, voor Kopenhagen bestemd, zal het slechts 3 maanden alhier tentoongesteld blijven." In de rede, jl. Vrijdag avond door hem te Middel burg uitgesproken, verklaarde de heer Gleichman o. a. „Ik weet het: aan de liberalen is meermalen, wellicht in dezelfde zaal, verweten dat zij vijanden zijn van den gods dienst. Ik brandmerk dit verwijt als een leugen, zooals ik dit in de Kamer meermalen deed. Ik heb mijn leven lang gestreden voor de belangen der liberale partij, maar ik zou haar dadelijk verlaten, wanneer mijn lidmaatschap vijandschap jegens den godsdienst in zich moest sluiten." De heer dr. M. Salverda, inspecteur van het middel baar onderwijs, te 's Hage, is jl. Vrijdag middag aldaar op 46jarigen leeftijd overleden. De heer Salverda, die den 7 Februari 1840 te Appinge- dam werd geboren, studeerde te Groningen en werd reeds in 1865, dus op zijn 25ste jaar, tot hoogleeraar in de dier kunde aan de Universiteit aldaar benoemd. In 1871 werd hij door de Regeering benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs te Utrecht en in 1873 tot inspecteur van het middelbaar onderwijs in Noordbrabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg. In al de door hem vervulde betrekkingen onderscheidde dr. Salverda zich door grooten ijver en geestkracht. Onderscheidene werken op wetenschappelijk gebied, be paaldelijk over dierkunde en landbouw, zijn van zijne hand verschenen. Ook was hij gedurende eenige jaren met den heer H. Bouman redacteur van De Schoolbode. Dezer dagen kwam in eenige onzer bladen herhaal delijk een aankondiging voor, waarbij te koop wer.l aan geboden Rijnwijn tegen betaling van 25 cents per flesch, en wel door een zich noemenden erfgenaam van een groote partij van dien drank. Verschillende personen in Haarlem hebben daarop bestellingen gedaan, tot een bedrag van f 3 elk, welke spoedig werden uitgevoerd. Het is echter, zooals te voorzien was, gebleken, dat een nieuwe wijze van oplichterij haar weg weder had gevonden. Immers na onderzoek door een bevoegd deskundige kon deze niet anders dan constateeren, dat het vocht geen wijn was, maar slechte limonade uit aardappel-siroop bewerkt. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Dö schapen zyn in Drente thans ongekend laag in prys. Voor goede weerschapen, Drentsch ras, die vroeger van f 6 tot f 8 golden, wordt thans niet meer dan f 4 k f 5 besteed, hetgeen zeker ten deele zijn oorsprong vindt in de lage wolprijzen. Binnen weinige dagen zal de wol van de schapen worden geschoren. Men ontmoet thans geen enkelen wolkooper, zooals deze vroeger weieens by de landbouwers rondliepen. Van enkele wolhande laren verneemt men, dat zij in den laatsten tijd nog wol van Drentsche schapen, vroeger opgekocht, van de hand deden tegen 60 cents per kilogram. In Friesche schapen en lammeren, die hier in de laatste jaren zeer toenamen, gaat eveneens weinig of niets om. De lammeren worden door de eigenaars wegens lagen prys aangehouden. In de oostelyke veenkoloniën heeft men veel aan kruising der schapen gedaan. Er zyn daar prachtige Engel- sche en gekruist Engelsche schapen, die men er voor weinige jaren niet kende. De type van een Friesch kleischaap, zooals men het nog voor een dertigtal jaren aantrof, is langzamerhand eene zeldzaam heid geworden. Voorheen stond bij het echte Friesche schaap zoowel de mclk-opbrengst als het voortteelings-vermogcn verre boven andere rassen, terwijl het vleesch meer doorgroeid, en dus fijner van smaak was dan dat der vetrassen. Doch de tijden zijn veranderd. Om aan de eischen van den consument te voldoen (in Engeland) is men voor 25 h 30 jaar begonnen met zich toe te leggen op kruising met Engelsch ras, wuardoor inderdaad vele voordeden werden verkregen, zoowel in gewicht, als ge schiktheid tot vetmaking en kwaliteit van vleesch, terwyl mede de hooge vleesch- en wolprijzen tot dat voordeel medewerkten. Zoodoende legde men zich er op toe, een soort schaap te fokken, dat spoedig ryp was en eene zware vacht wol leverde. Had men nu voortdurend gezorgd, de beste en zwaarste vleesch- schapen te kruisen met de beste en telkens op nieuw uit Enge land aangevoerde volbloed Engelsche rammen, men zou gewis een zeer goed gekruist ras hebben behouden, doch door het aan houdend kruisen met al wat schaap was, en door het kruisen met reeds gekruiste rammen, uit de eigen fokkerij, is het schapen ras in Friesland langzamerhand achteruit gegaan, vooral in ge wicht, kwaliteit van wol en voortteelings-vermogen. Het Bat. Hld. meldt in zijn nommer van 4 Mei 11. „Sedert een paar dagen is in het hospitaal te Weltevreden een Europeesch militair opgenomen, bij wien zich het vreemde, zoover bekend nog nooit waargenomen geval voordoet, dat het hart in plaats van in de linker-, in de rechter-borstholte gelegen is, terwijl overigens alle an dere inwendige organen zich voordoen als normaal. Deze militair, van wien men niet zeggen kan „dat hij het hart op de rechte plaats draagt," zal niet langer voor den veld dienst worden gebruikt, maar hoewel hij gezond cn sterk is bij den hospitaaldienst worden ingedeeld.... ten einde hem in de nauijheid der snijkamer te houden. Pleizierig vooruitzicht I" Te Berlijn verwacht men binnenkort een bezoek van den Kroonprins van Japan. Deze Troonopvolger, die den naam van Tuschimi draagt en 27 jaar oud is, maakt een reis door Europa en is van plan alle Hoven een bezoek te brengen. Reeds anderhalf jaar geleden verliet hij zijn vaderland en hield zich geruimen tijd in Italië, Spanje en Frankrijk op. Dezer dagen kwam hij, met zijn adjudant, uit Parijs te VVeenen aan. Van daar gaat hij naar Berlijn en later naar Londen om in het najaar over Amerika naar Japan terug te keeren. Prins Tuschimi heeft een Europee- sche opvoeding ontvangen en vertoefde in zijn prille jeugd verscheidene jaren in Parijs en Berlijn. TÜRNFEEST TE HELDER, op Maandag; 14 Juni IKM6. Dc Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oefening kweekt Kunst," alhier, vóór vier jaren opgericht, heeft sedert haar ontstaan een vrij groote vlucht genomen, 't Ledental is uitgebreid cn 't oefenings-lokaal, aanvankelijk niet ongeschikt en ruim genoeg, bleek bij de uitbreiding der Vereeniging niet meer geschikt voor het bestemde doel. Vandaar het streven om een geschikt, een eigen lokaal te verkrijgen. De pogingen, daartoe aangewend, gelukten en in de Weezenstraat is een ruim en doelmatig inge richt oefenings-lokaal verrezen. Het werd op flinke wijze gebouwd, naar 't plan van den heer J. Jaring, door de aannemers De Waard en Wijker, terwijl het schilderwerk op loffelyke wijze werd uitgevoerd door den heer J. Bethlehem. Maandag 14 dezer werd bestemd als de dag der inwijding van dit lokaal, 't Bestuur der Vereeniging verbond daaraan eene uitnoodiging tot de Zuster-Vereenigingen uit den omtrek. En al mocht nu ook eene dier Vereenigingen Winkel door omstandigheden verhinderd zijn om aan die uitnoodiging gevolg te kunnen geven en al mochten ook al eenige turners naar elders zijn getrokken om aan een Concours deel te nemen, uit Schagen was de Vereeniging „Lycurgus," uit Alkmaar „Krachten Vlugheid," uit Hoorn „Uitspan ning door Inspanning" en „Oelening" tegenwoordig, terwyl ook de plaatselyke Zuster-Vereenigingen „Pro Patria" en „Uitspanning door Inspanning" gaarne aan de invitatie gehoor verleenden. 's Middags te 12 ure ving gisteren de aangekondigde feeste lijkheid aan. De deelnemende turners werden in het nieuwe oefenings-lokaal ontvangen. De president, de heer C. S. Jaring, riep hun in gepaste bewoordingen het welkom toe en bood hun den eerewijn aan. De heer G. Jansen, eerelid der Vereeniging O. K. K., hield daarop eene uitvoerige rede, waarin hy het ontstaan en de levensgeschiedenis der Vereeniging schetste, op het nut van de beoefening der gymnastiek wees, de uitspraken van beroemde mannen over lichaamsoefening in herinnering bracht en woorden van hulde wijdde aan de heeren Jaring en Oosten veld, die, de eerste als President, laatstgenoemde als Directeur, op uitmuntende wyze .getracht hebben de nog jeugdige Vereeniging tot uitbreiding en tot bloei te brengen. Met een opwekkend woord tot de leden en in 't byzonder tot de adspiranten, besloot spreker zijne toespraak, die herhaaldelijk werd toegejuicht. Do heer Roggeveen, van .Schagen, wenschte daarop de Ver eeniging O. K. K. geluk met het tot stand komen van een eigen oefenings-lokaal en bood haar, met de verzekering van de meest vriendschappelijke gevoelens, een fraaien lauwerkrans aan, die door den President van O. K. K. in dank aanvaard en onmiddellijk aan de banier der Vereeniging werd gehecht. De heer J. Winter, van hier, was daarop de tolk van de gevoelens zijner zusters, die een bandelier, tot het dragen van de banier der Vereeniging, ten geschenke boden. Een woord van dank van den President volgde, even als een oorverdoovend bravo voor deze dames. Nog werd door den heer Winter, namens de leden, den Presi dent een eere-insigne aangeboden, welke aanbieding door een woord van dank gevolgd werd. De heer W. Bruiju, President van „Pro Patria," sprak vervolgens een woord van erkcntelyk- heid voor de invitatie der Zuster-Vereenigingen, en uitte de beste wenschen voor den bloei der Vereeniging O. K. K. Al deze toespraken werden herhaaldelijk afgewisseld door uitvoeringen van 't Stafmuziekcorps der Marine, dat deze feestviering met de uitvoering van 't Nederlandsche Volkalied opende.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2