Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIES. I. J. LE C0SQUIN0 DE BÜSST, Publieke Verkooping te Texel. De Notaris CONINCK WESTENBERG Nu voegde epn optocht der turner? dpor e*m deel <5& gpmepttie, waarbij zidh 't Stafmuzietccorps aan 't hoofd van den stoet plaatste. Overal bevond zich een tallooze menigte langs den weg. Uit tal van woningen wapperde de vaderlandsche driekleur en vaak werden onze turners door de menigte met geestdrift begroet. Nevens de banier van O. K. K., trokken die van „Kracht en Vlugheid" van Alkmaar en die van „Lycurgus" van Schagen, door hare sierlijkheid aller aandacht. Op 't Havcnplein werd niet alleen halt gehouden, maar werden ook door eenige oefeningen proeven van bedrevenheid gegeven. Nadat de optocht was ten einde gebracht, had een gezellig samenzijn in den tuin van Tivoli plaats. 's Avonds werd in Tivoli eeno uitvoering gegeven, die in groote mate belangstelling wekte. De zaal was eivol. Een lOtal nommers werd achtereenvolgens gegeven, die getuigden, van de bedrevenheid der turners en die opnieuw het bewijs leverden, hoe ver men het door oefening kan brengen. Zoowel de leden der Vereenigingen van buiten als onze plaatsgenooten handhaafden den goeden naam, waarin zy zich mogen verheugen en herhaaldelijk klonken luide bravo's door de zaal. Dat zulk een feestdag door de feestgenooten met een bal werd besloten, zal wel geene bijzondere vermelding noodig hebben. Heden avond zal, mede in Tivoli, een openbare uitvoering door O. k. K. worden gegeven, 't Programma bevat 8 nommers, waarvan 2 voor rekening der adspiranten-afdeeling komen. Aan 't slot van ons verslag uiten wij den wensch, dat de feestvierende Vereeniging zich in een langdurig bestaan en in een voortdurenden bloei moge verheugen. Dood van den Koning van Beieren. De wakkere Nieuwe Rott. Courant, gisteren avond verschenen, behelst de volgende wel bclangryke doch treurige berichten, die de correspondenten uit Munchen en Berlyn aan genoemd blad per telegraaf seinen: MUNCHEN, 13 Juni. Blijkens bekendmaking van het Politie- bestuur is do Koning gisteren avond ten 6f ure, op eene wande ling in het park by het kasteel Berg, in het Starrenberger meer gesprongen en is dokter Gudden, die hem poogde te redden, met hem verdronken. (Tweede telegram 14 Juni. Het Koninklijk Politiebestuur heeft zooeven eene bekendmaking van den volgenden inhoud uit gevaardigd: Nadat de Koning bedaard gevolg had gegeven aan de adviezen der geneeskundigen, is hij gisteren avond met den Obermedicinalrath Gudden eene wandeling in het park gaan doen. Daar beiden na een geruimen tyd nog niet terugkwamen, werd er nasporing gedaan. Aan den oever van het meer gekomen, zag men beiden in het water liggen. De Koning gaf, evenals dr. Gudden, aanvankelijk nog flauwe teekenen van levendoch alle door dr. Müller aangewende pogingen om hen weder by te brengen bleven vruchteloos. Des nachts ten 12 ure werd de dood des Konings geconstateerd, evenzoo het overlijden van dr. Gudden. (Derde telegram.) 14 Juni. Blykens bericht van den luitenant kolonel Washington moet het ongeluk hebben plaats gehad om streeks 7 ure. Het horloge des Konings heeft namelijk tusschen het glas en het wyzerblad water ingekregen en is 6 minuten vóór 7 ure blijven stilstaan. Dr. Müller en de administrateur van het kasteel, de heer Huber, hebben de beide drenkelingen naar den oever gehaald en te bed doen leggen. Pols en adem haling stonden stil. Dr. Müller met de aanwezige verplegers en twee gewezen soldaten van den gezondheidsdienst deden tot middernacht alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, en toen verklaarde dr. Müller eene verdere voortzetting nutteloos. De bevolking te Munchen is diep getroffen. Overal vertoonen zich teekenen van den innigsten rouw. (Vierde telegram.) Volgens nadere berichten van het kasteel Berg, moet er tusschen den Koning en dr. Gudden eene hevige worsteling hebben plaats gehad. Wegens de talryke voetindrukken aan het meer en de kwetsuren in het gelaat van dr. Gudden (twee groote en twee kleinere wonden aan de rechterzyde van den neus) is dit ontwijfelbaar. Alvorens in het water te springen, had de Koning zyne beide zakken geledigd. Voor zoover men kan nagaan, moet dr. Gudden hem oogenblikkelyk zyn nage sprongen. Het is nog niet duidelijk, hoe het komt dat, by den bekenden toestand des Konings, geen oppassers of bedienden hem op zijne wandeling met Gudden volgden. (Vyfde telegram.) Heden voormiddag ten 10 ure hebben in de eene kazerne de generaals en in alle andere kazernes de troepen den eed afgelegd van getrouwheid aan Koning Otto I en den rijksbestuurder prins Luitpold. BERLIJN, 14 Juni. Zooeven is by het Berliner Tageblatt nog een particulier telegram uit Munchen ontvangen, waarvan de Redactie my welwillend inzage heeft verleend en waarin het volgende wordt medegedeeld: Diepe rouw heerscht in de geheele Beiersche hoofdstad. Overal ziet men groepen, blijkbaar geagiteerd en treurende. Gendarmes te paard en estafetten draven langs de straten. Reeds in den zeer vroegen ochtend zyn de ministers en leden van den staatsraad door hofequipages afgehaald tot het houden eener bijeenkomst. Van alle torens wordt de/ doodklok geluid. De Wittelsbacbervaan op het koninklijk paleis staat halfstok. De prins-regent (Luitpold) is des morgens 6 ure per extra-trein naar het kasteel Berg gereden. Ten 9 ure zijn de gezamenlijke ministers by den minister van het Huis des Konings vergaderd. Naar hetgeen verder wordt gemeld, had de Koning in den laatsten tyd blijkbaar herhaaldelijk aan zelfmoord gedacht en heeft hij zelfs pogingen er toe gedaan, die echter nog in tyds zijn verijdeld. Daarom weiden dan ook alle voorwerpen verwyderd, waarmede hy zich had kunnen kwetsen. Reeds in Hohcnschwangau had hij aanhoudend gepoogd, vergift in handen te krjjgen. Ook had bij zich laten ontvallen, dat hij voornemens was, uit den toren van het kasteel te springen. Toen hij in den nacht vóór zyn vertrek naar Berg den toren wilde beklimmen, hielden de kamerbedienden zich alsof do sleutel nergens te vinden was. Nadat dr. Gudden lang en krachtig by hem er op had aange drongen, naar het kasteel Berg te vertrekken, had hij den doctor steeds zwygend aangehoord en was hij eindelijk plotseling opge sprongen, uitroepende: „Ik ken u zeer goed; in 1872 heb ik u „tot directeur benoemdaan mij hebt gij alles te dankengij zjjt „echter geen Duitscher, maar een Zwitser!" De overige woorden des Konings kunnen niet worden wedergegeven, doch naar het schijnt, laat er zich wel eenigszins uit verklaren, dat hij met het rapport van doctor Gudden omtrent zijn toestand bekend was geworden. Hy ging echter vrywillig mede naar Berg. Op weg daarheen zat hij geheel alleen in een rytuig, met vier paarden bespannen. Naast het portier reed een stalmeester te paard. Vooruit reden de beide ministeriëele commissarissen, de genees kundigen en het hulppersoneel. Bij de aankomst op het kasteel alwaar natuurlijk alle maatregelen van voorzorg waren ge nomen en onder anderen het park streng was afgesloten, was hij in het eerst zeer neergeslagen. Later scheen er meer kalmte ,en bedaardheid te volgen; doch zyn treurig uiteinde strekt vol doende ten bewyze, dat dit slechts schyn was. Daar Prins Otto reeds sinds jaren zwaar lijdende en ook feitelijk buiten staat is ter uitoelening der Regcering, blijft het regentschap van Prins Luitpold van kracht, en zal deze „namens Z. M. Koning Otto" de Regeering uitoefenen. Blijkens nadere authentieke berichten omtrent het overbrengen van den Koning van Beieren uit Iiohenschwangau naar het kasteel Berg, had men de overbrenging bespoedigd, dewyl er kenteekenen bestonden dat hy voornemens was een zelfmoord te begaan. Hy had namelyk den slottoren willen beklimmen, en wegens de wijze waarop hij een geheelen dag en een gedeelte van den nacht er op had aangedrongen dat hem de toegang tot de toren zou worden geopend, vreesde men, dat hij van pian was er uit te springen. Daarom was zijn lijfarts, dr.'Gudden, tusschenbeide gekomen en had hem aan 't verstand weten te brengen, dat het voor hem raadzaam was, van verblijf te veranderen. De Koning verklaarde zich hiertoe bereid. Gedurende een paar uren, terwijl de toebe reidselen werden gemaakt, hield de doctor hem aan de praat en ten slotte ging alles naar wensch. Onmiddelijk na aankomst op het kasteel Berg betrok de Koning zijn apartementen, alwaar hy werd opgewacht door prof. Grashey. Donderdag 10 Juni jl., 's namiddags ten 3 uur, werd te Amsterdam gehouden de 5d# gewone Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschajjpij van Levensverzekering en Lijfrente, ten haren kantore, Nieuwe Spiegelstraat 6. Zij werd gepresideerd door Mr. W. van dee Vliet als President-Commissaris. Uit het Verslag der Directie bleek, dat op 31 December 1884 van kracht waren 1766 polissen, met een verzekerd kapitaal van f 6,815,441.eene verzekerde rente van f 66,452.64 en eene jaarlijksche premie van 263,433.01; dat er in het jaar 1885 aan verzekeringen werd afgesloten een verzekerd kapitaal van f 5,787,388.eene verzekerde rente van 34,820.78 en eene jaarpremie van f 234,325.16. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd met 241 verzekeringen, die een verzekerd kapitaal van f 1,055,568.eene verzekerde rente van 4,487.50 en eene jaarpremie van f 40,235.23 vertegenwoordigden, zoodat op 31 December 1885 van kracht was een verzekerd kapitaal van f 11,547,261.eene verzekerde rente van 96,785.92 en eene jaarpremie van 457,522.94, of, als de rente tot kapitaal herleid wordt, een verzekerd kapitaal van ruim twaalf en een half millioen gulden. In een afzonderlijken staat werden de cyfers van de waarge nomen verzekerden over 1885 opgegeven, terwijl in een anderen staat alle bijzonderheden van de reserveberekening werden mede gedeeld. De ontvangsten aan premiën en interesten hadden bedragen de som van f 678,747.51$. Aan uitkeeringen bij overlijden en leven, lyfrenten, terugkoop van polissen en herverzekerings- premiën werd 77,856.23 uitgegeven, terwijl voor de verschil lende reserven volgens wiskundige berekeningen 432,278.62 moest worden afgezonderd, zoodat deze thans zijn geklommen tot een bedrag van f 806,322.45. Alle onkosten bjjeen genomen bedroegen pCt. over het vroeger aanwezig verzekerd kapitaal en 2,88 pCt. over het nieuw gcslotene. Na de afschrijvingen bleef er een winstsaldo over van f 22,435.58$. Commissarissen deelen mede, dat de reserve-berekening is opgemaakt door de Directie, terwijl zij door den Wiskundigen Adviseur en Wiskundigen Commissaris werd geverifiëerd; dat zy zich overtuigd hebben, dat de opgegeven cyfers overeenkomen met de boeken der Maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. Commissarissen deelen verder mede, dat het bij hen een punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt, of zij dit jaar eenige uitkeering aan de verzekerden met aandeel in de winst zouden voorstellen. Daar eene dergelijke uitkeering echter volgens de Statuten niet kan plaats hebben zonder eene gelijktijdige uit keering van extra-dividenden aan Aandeelhouders en van tantièmes aan de verschillende dignitarissen en zij daartoe vooralsnog mecnen niet te mogen overgaanen daar de zeer groote uitbreiding van zaken in het afgeloopen jaar het consolideeren van de basis der Maatschappij noodzakelijk maakt, stellen Commissarissen voor dat men zich nog dit jaar zou bepalen bij de gewone rento-be- taling en stellen dus voor: 1°. De Balans en de Rekening en Verantwoording goed te keuren, en aan Directeuren ddcharge te vcrleenen van het door hen gevoerd beheer over het afgeloopen boekjaar; 2°. Het dividend over het boekjaar 1885 vast te stellen op 5 pCt. of f 50.per aandeel, waarop 20 pCt. gestort, en 4 pCt. over het bedrag der volstorting van de volgestorte Aandeelen 3°. Het overblijvende winst-saldo, zijnde 6675.58$ in de onkosten-reserve te storten. Dit voorstel werd door de vergadering zonder discusssie aan genomen. Vervolgens werd na behandeling van eenige punten van meer huishoudelyken aard, de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Benoem 1 n gen, enz. De luit. ter zee lste kl. J. H. Cremer, uit Oost-Indië terug gekeerd, wordt op non-activiteit gesteld en met den 1 Juli a. s. gedetacheerd by het Departement van Marine, en toegevoegd aan den kapt. ter zee voor speciale diensten. De plaatsing met den 21 dezer van den luit. ter zee lste kl. J. P. Lubbe Bakker, als lste off. aan boord van Zr. Ms. monitor Tyger, wordt ingetrokken. Gemelde betrekking wordt met ge lijken datum opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. J. M. Steers. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: C. A. Berkhout, geb. Beets, Z. C. Jannes, geb. Boon, D. H. Eldermans, geb. Holstein, D. P. Narold, geb. Gieles, Z. N. J. Niemandsverdriet, geb. Blom, D. Overleden: A. Vredenbregt, geb. Rienderhoff, 77 jaren. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: Pieter De Haan en Geertje Tysen. GehuwdGeene. GeborenVolkert, zoon van Jb. Bakker en Elisabeth De Wit. Hermanus, zoon van A. Dijkshoorn en Reinuw De Haan. Arijaantje, dochter van N. Metselaar en Geertje Zomerdijk. Dientje, dochter van Jb. Rotgans en Arijaantje Buis. Jacoba, dochter van Jb. Poppen en Marijtje Boersen. Clazina Hilgonda, dochter van M. Vroone en Jansje Koning. Geertje, dochter van D. Bais en Antjc Vermeulen. Alida Maria, dochter van W. Rasch en Cornelia Engel. Overleden: Jacob De Jongh, zoon van W. De Jongh en Tryntje Koorn, 7 maanden. Sjoerkc De Boer, echtgenoot van A. M. Bakker, 37 jaren. Catharina Theodora Muis, dochter van P. Muis en Jansje Grootewal, 5 dagen. Geertje Koorn, dochter van C. Koorn en Maartje Kooij, 3 maanden. Hein Kwakman (hier aangebracht als drenkeling), 33 jaren. Pieter Lont, echtgenoot van Elisabeth Wagemaker, 65 jaren. Simon Kort, zoon van T. Kort en Antjc Kuut, 7 maanden. Dirk Minnes, zoon van K. Minnes en Antje Bakker, 4 maanden. Nceltje Rotgans, dochter van N. Rotgans en Tetje Kort, 13 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 8 tot 14 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenMargaretha Johanna Broersma, geb. Jager, D. Overleden Levenloos aangegeven kind van Cornelis Broersma en Margaretha Johanna Jager. Lcendert Tames, 2 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEE'i c 0 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 11 15 15 12 12 8 12 wzw. 5 k. wzw. 1.8 nwtw. 9 wnw. 15„ 755.57 -5.83 762.51 f 1-11 758.15, -3.25 759.50, -1.90 15.4 16.2 12.8 13.2 -0.8 -0.1 - 1.9 -3.2 0.75 065 0.70 0.75 wcin.gv. Slechtw. Golvend Hol in z. Weêrsgesteldheid: 13Juni 12 u. Helder, mooiweer. 14 Juni 12 u. 15 Juni 8 u. Bewolkt, winderig. 15 Juni 12 u. Lichtbewolkt, wind. MarlitT?erioliten. TEXEL, 13 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 cSchapenboter 45 c., Schapenkaas 15 a 20 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a f 3.en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Hooi f 20 per 500 kilogram. Koehuiden 36 c. per kilogram, Schapenhuiden f 2 a 3 en Lamshniden f 1.50 a 2.25 per stuk. HOORN, 11 Juni. Ter markt aangevoerd 158 Schapen, f 26 a f 31 per stuk. HOORN, 12 Juni. Tarwe f 7 a 8, Gerst f 4.75 a 5.—, Haver f 4.a 4.25, Witte Erwten f 10 a 11, Groene dito f 9 a 12, Grauwe dito f 14 a 16, Bruine Boonen f 9 a 13, alles per hectol. 21 Paarden f 60 a 200, 6 Koeien f 125 a 225, 338 Schapen f 22 a 30, 100 Lammeren f6 a 13, 15 Kalveren f 8 a 17, 25 Varkens f 12 a 22, 1 Zeug f 35, 102 Biggen f 6 a 10, 30 Kippen f 0.90 tot f 1.50, alles per stuk. 15400 Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. 1929 kop Boter 50 a 60 c. per kilogram. Nieuwe Aardappelen f 8 a 9 per hectoliter. AMSTERDAM, 11 Juni. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkummer Jammen f 2.30 a 2.50, dito Frnneker f 2.30 a 2.40, dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.50 a 2.70, Pruisische Hamburgers f 3.10 a 3.20, alles per hectoliter, en Nieuwe Malta 12 a 14 cents per kilogram. Aangevoerd 3 versche ladingen. NUMANSDORP, 9 Juni. Op de Paardenmarkt waren 850 Paarden aangevoerd. De prijzen waren van 1 tot 2 jaar f 50 a f 280, tot 3 jaar f 100 a 300, tot 4 jaar f 200 a 400 tot 5 jaar 300 a 450, tot 7 jaar f 350 a 650, alles per stuk. De handel was niet levendig. VENENDAAL, 9 Juni. Belangrijke partijen Wol, tc zamen 3529 kilogram, uit de Stroowaard, tusschen Rotterdam en Dord recht, hier aangevoerd, deden: Gewasschen Wol 85 a 96 en Smeerwol 60 a 75 cents per kilogram. Alles verkocht. NIJMEGEN, 10 Juni. Uiterwaardsch Hooi f 18 a 22 en Binnenveldsch f 14 a 16 per 500 kilogram. ELST (Betuwe), 10 Juni. Ter Wolmarkt besteedde men voor gewasschen Kleiwol f 0.90 a 1.15 en voor Smeerwol 70 c. per kilogram. ZWOLLE, 11 Juni. Ter markt waren: 1113 en op de stallen 500 stuks Vee. Neurende en verschgekalfde Koeien i125 a f 260, dito Schotten en Vaarzen f 120 a 160, spoeling Koeien voor de vetweide f130 a 180, dito Vaarzen f 90 a 130, voorjaars- kalvende Koeien f 120 a 160, Os9en voor de vetweide t 95 a f 150, jarige Springstieren f 60 a 85, Vaarspinken f 70 a 130, Fok-kalveren f 40 a 65, nuchtere Kalveren f 4 a 10, vette Koeien en Ossen aan bouten 60 a 66 c., dito Stieren 50 a 56 c., dito Kalveren 65 a 70 c. en dito Schapen 60 a 66 c. per kilogr., Lammeren f 7 a 14. Op 150 wagens 513 Biggen, 6weeksche f 6.a 7.50, lOweeksche f 10.a 13.drachtige Varkens f a f magere f 20 a 38, vette Varkens (levend gewogen) 40 a 44 c. en Varkens voor Londen 35 a 36 c. per kilogram. MASTENBROEK, 10 Juni. De prijzen van het Hooi waren per 5C0 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 16.a 17,50, Mastenbroeker en Genemuider lste kwal. f 14 a 16 en 2de kwal. f 12 a 14. KAMPEREILAND, 10 Juni. De Hooihandel staat hier bijna geheel stil. Op vele plaatsen ziet men de maaiers reeds druk bezig; de opbrengst der eerste snede valt buitengewoon mede. Ook in het naburige Mastenbroek en in den Kamperveenschen polder wordt een zeer ruimen oogst verwacht. DEVENTER, 11 Juni. Hooi f 28 a 34 per 1000 kilogram. ASSEN, 10 Juni. Wol 60 a 65 c. per kilogram. Heden heeft alom in ons Vaderland de verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats gehad. Van de verschillende reisgelegenheden naar en van hier is sedert jl. Zaterdag door zeer velen gebruik gemaakt. Het fraaie weder was zeker zeer bevorderlijk aan het doen van uitstapjes gedurende de Pinksterdagen. De jongelingen A. Govers en B. Verhey, van hier, hebben beiden te Hellevoetsluis met goed gevolg examen afgelegd voor machinist-leerling 2de klasse bij de Kon. Marine. Tot Commissaris van het Loodswezen, tevens Ontvanger der loodsgelden te Vlieland, is benoemd de heer A. H. Sap, alhier. :o< Op den 18 Juni hopen onze geliefde ouders: >c» 3< HAJO johannes Jg oo< en >c* g< SIENTJE STERLEMINK >g hunne 40jarige echtvereeniging te herdenken. >c» Hunne dankbare kinderen, behuwd- «9< en kleinkinderen. Bevallen van eene dochter: J. G. H. VAN EMBDEN-BOOMSMA. Klingelbeek bij Arnhem, 13 Juni 1886. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, endervonden bij het afsterven van mijne geliefde Echt- genoote JOHANNA REINIRA VAN DER ZANDT, betuigt de ondergeteekende, ook namens zijne kinderen en behuwdzoon, zijnen hartelijken dank. C. C. BETZOLDT. Helder, 15 Juni 1886. Doopsgezinde Gemeente te Wieringerwaard. ZONDAG 20 JUNI: Em. Pred. van Amsterdam. s voornemens, op DOK DERDAG 17 Jl .M a. des voormiddags ten half elf ure, vóór het sterfhuis van ANTJE MAAS, Weduwe JACOB Jbz. HUISMAN, nabij de Hoog, publiek te verkoopen: 15 Lamschapen, 4 Enterlingen, 1 Lam, 1 tweejarige Kalfvaars, 1 eenjarige Koeschet, 1 Kalf, 12 Kippen en 1 Haan, 1 klamp Mest, Boeren- en Melkgereedschappen. Voort»: Eenig Huisraad, bestaande in: 1 Kleerenkast, 1 Staartklok, 1 Spiegel, 1 Fornuiskachel, Tafels en Stoelen, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. ZEGT HET YOOHT

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3