ADVERTENTIE N. Doctor ENSING AARDAPPELEN, Marine-Sloep TIVOLI, DEN HELDER. schrijver een gunstigen indruk op' hem maakte, hem de bibliographische Revue toevertrouwde. Thans was door Zola de eerste en moeielijkste schrede gedaan op de schrijvers loopbaan. Uitslag der jl. Dinsdag gehouden herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Znidhorn. Gekozen Mr. E. J. J. B. Cremers (lib.) met 675 steramen. Mr. U. H. Huber (anti-rev.) verkreeg 400 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen Mr. F. J. M. A. Reekers (Kath.) met 8'45 stemmen. De heer PI. F. Bultman (liu.) verkreeg 685 stemmen. Leiden. Gekozen O. Baron Van Wassenaer van Catwijck (anti-rev.) met 1898 en Mr. J. P. Smeele (Kath.) met 1515 stemmen. De heer mr. H. Graaf van Limburg Stirum (lib.) verkreeg 1338 en J. Rinkes Borger (lib.) 1068 stemmen. Ingezonden. Mijnheer de Redakteur! beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het navolgende, in uw blad van 30 dezer komt een schrijve voor uit „Anna Paulowna" dato 27 Junij, betreffende eenige pogingen in 't belang der inwoners aldaar, door de heeren Akkerhuis en Knijper; met groote ingenomenheid word melding gemaakt van het initiatief door beide Heeren genomen in 't belang van de hulpbehoevende huisgezinnen in den winter; en dit streven genoemd! „een be vordering der Eendracht;" tot zoo verre zal dit streven door een ieder wel toegejuicht worden, niet alzoo wat het moreele streven van één der genoemde Heeren betreft; 't Geld hier niets minder, als de oprichting eener „christelijk bijzondere school," en dat feit zal volgens die ongenoemde schry ver aanleiding geven tot „tweedracht" zie, zoon gniepige „steek" onder water" uit gesproken door een anonimus en opgenomen in een publiek geschrift t maakte op mij een treurige indruk, want, of genoemde schrijver heeft op zoon christelijke school zijne opleiding genoten, maar dan is 't een renegaat die den judaskus der valschheid moeilijk weerhouden kan, of Zed is een leerling der openbare school maar als dan heeft het doel van dat onderwijs, „opleiding tot alle maatschappelijke en christelijke deugden" weinig, bitter weinig succes gehad; is het dan zoo aangenaam, zoo uitlokkend, voor iemand die van christelijk onderwijs niet gediend is (voor zyn kinderen) om dat onderwijs voor te stellen als bron van tweedracht? mij dacht het karaktiseert een strijder die tot zoo danige wapenen de toevlucht neemt; een christelijke school Gewyd door 't Gebed en geloof dat ware wijsheid en kennis alleen van hoven ons toekomen kan waar 't lied getuigt van den eerbied voor de Heer wiens naam men draagt waar de opvoeding haar voortzetting van uit het huisgezin voltooit, die christelyke school zou zijn een Bron van tweedracht? oordeele wie als christenbelijder oordeele wil maar hij vrage zich zelve allereerst af! is het geen ik vermoed alzoo te zijn werkelijk waar!!! Zie, beide Heeren Akkerhuis en Kuijper zijn daar om u het tegendeel te bewijzen, beiden zijn mannen van beproefde trouw, mannen van beteekenis in hun omgeving, mannen die in die omgeving door Praktyk meer doen als tallooze holle theorieen over socialisme enz doen kunnen, ik voor mij acht het mij een groot voorrecht beiden te hebben leeren kennen, en waar nu den een wat men noemt ortodoz prediker is, en den ander Hoofd der openbare school, 't verhindert hun immers niets om zamen te werken in 't belang hunner medemenschen? waarachtig christen dom dat gehoorzaamheid aan Gods gebod als hoogste eisch erkend dat liefde en toewyding in het belang van den naaste als schoonste sieraad leert, dat christendom op een christelyke school onder wezen kan nimmer bron van tweedracht zijn; 'tis juist de macht die die over de bezwaren des levens zegeviert, die het roode spook der revolutie bedwingt, die menschen vormt voor wie de politie geen cellen noodig heeft, door wie de rust van den Zondag niet word gestoord, maar die juist elke ontheiliging daarvan ten diepste betreuren; en waar nu op de school dat onderwijs aan onze kinderen word gegeven; daar spreekt de stroom der publiek zoo dikwerf zondige meening haar Anathema over uit! Helder, 30 Juny 86 J KORVER Buitenland. Jl. Maandag avond heeft zich de Koningin-Regentes naar de kerk van Atocha begeven om overeenkomstig het oud gebruik den kleinen Koning Alphonsus XIII aan de Heilige Maagd op te dragen. Langs den geheelen weg stonden soldaten geschaard, waarachter zich eene menigte verdrong van omstreeks 60,000 menschen. Alle balcons waren vol en met vlaggen en kleeden versierd en langs den geheelen weg regende het bloemen op de koninklijke moeder en haar kindje en werden tal van duiven, soms mede met bloemen getooid, als vliegende ruikers, opgelaten. Luidruchtig was het gejuich op de balcons der militaire en koningsgezinde clubs en ook het volk legde groote belangstelling aan den dag. De Koningin had haar zoontje op den schoot en de min in hare prachtige Asturische bergdracht was tegenover haar gezeten. Generaal Pavia te paard vergezelde met een talrijken Staf het koninklijk rijtuig. In de kerk was het schouwspel indrukwekkend. Het geheele gebouw was van binnen met fluweel bekleed met de wapenschilden van Castilië en Arragon en ettelijke in verschillende veldslagen buitgemaakte vlaggen. Honderden waskaarsen verlichtten het altaar, en het beeld van O. L. V. van Atocha was met een door de Koningin op haren huwelijksdag geschonken gewaad en mantel getooid. Na een Te Deum, gezongen door den aartsbisschop van Toledo, had de plechtigheid van de opdracht plaats in tegenwoordig heid der leden van het corps-diplomatique en 2000 personen uit de bloem der aristocratie. Voor deze gelegenheid was de hofrouw drie dagen ge schorst en al de leden der koninklijke familie, de kleine Prinsesjes niet uitgezonderd, waren in de schitterendste en kostbaarste kleederen getooid; alleen de Koningin was in (liepen rouw. Zij zag er zeer goed uit en ook de ge zondheid van den kleinen Koning laat niets te wenschen over. Als een staaltje van den toestand van den nieuwen Koning van Beieren wordt gemeld, dat hij, toen inen hem zijn verheffing op den troon mededeelde, zich het gezicht met mayonaise-saus besmeerde. In de staatsgevangenis van Wisconsin, te Waupin i (Noord-Amerika), wordt door de gevangenen zelf een blaadje 1 geschreven en uitgegeven, de Prison Press. Het verschijnt i iedere week en is vol met gepaste zoowel als geestige leesstof. Bij het verlaten der gevangenis en op nieuw intreden in de wereld geeft het den ontslagenen den 1 volgenden raad: „De ongelukkigste dag in ons leven is geweest, toen wij meenden, dat wij zonder werk aan den kost konden komen, of dat er een gemakkelijker manier was om geld te krijgen f dan dit eerlijk te verdienen. Dit is de eerste stap die tot j misdaad, leidt, want zoodra iemand dit in zijn hoofd heeft, is hij gereed om zichzelf te overtuigen, dat hij hierin gelijk heeft. Hij wordt nalatig in zijn werk; begint te lanter fanten in kroegen en andere plaatsen, alwaar hij er ontmoet, die er juist over denken als hij, en zoodoende gaat het van kwaad tot erger. Wij spreken uit ondervinding. Wat wij nu zijn, hebben wij onszei ven gemaakt, en dit te erkennen is onze grootste straf; maar daarin ligt ook onze eerste stap voor een betere toekomst. Vervolgens moed houden, jongensUitwendige omstandigheden kunnen overwonnen worden, maar zoolang de fout bij onszelf ligt, moeten wij eerst onszelf winnen. Indien wij slechts willen, kunnen wij onze verloren mannenwaarde herkrijgen; maar clan moeten wij eerst leeren meer op ons zelf te vertrouwen en minder op onze vrienden. De maatschappij heeft geen sympathie met degenen die zeggen: „Ik wil doen wat recht is, maar ik kan niet." De meesten onzer hebben wilskracht genoeg betoond in het overtreden der wetten, waarvoor wij nu achter de traliën zitten, die, wanneer zij voor edeler doeleinden ware besteed, ons luisterrijke overwinningen zou verzekerd hebben in den veldtocht des levens." Benoemingen, enz. Aan den eervol ontslagen lichtwnchter bij 's Rijks kustver- lichting op Vlieland, N. Bakker, ook genaamd N. D. Bakker, is ter zake van meer dan 65jarigen ouderdom, een pensioen toe gekend van f 187 's jaars. De luit, ter zee 1ste kl. J. A. H. Beek, uit Oost-Indië terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld cn vervangen door den luit ter zee 2de kl. J. T. Van Slooten. De off. van adm. 2de kl. H. J. Knottenbelt zal als administra teur van het Marine-Hospitaal alhier vervangen worden door den off van adm. 2de kl. F. Lensing, en op non-activiteit worden gesteld. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. "3 3 3 >"5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 80 ntw. 6 k. 767.55 f 6.55 13.4 -4.2 0.71 wein.gv. 1 8 n. 1.6 76829 t 7.29 13.0 -2.9 0.73 Slechtw. 1 12 ntw. 0.2, 768.66 t 7.66 14.9 -2.7 0.71 Vlak. Weersgesteldheid: 30Juni I2u. Bewolkt, winderig, goedweer. Uuli 8 u. Lichtbewolkt, mooiweer. lJuli 12 u. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Juni 15° 43' 30*. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OF RF.TS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: P-ins Hendrik... 27 Juni Gibraltar gepasseerd. Voorwaart25 Juni van Port-Saïd vertrokken. Prins Frederik.. 12 Juni van Padang vertrokken. Koningin Emma.. 22 Juni van Padang vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prinses Amalia.. 23 Juni Perira gepasseerd. Soenda29 Juni van Suez vertrokken. Burgem. denTex. 27 Juni St. Vincent gepasseerd. Sumatra30 Juni van Amsterdam vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Frs.Wilhelmina30 Mei te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje.. 11 Juni te Batavia aangekomen. Madura20 Juni te Batavia aangekomen. Prins Alexander. 27 Juni te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Prinses Marie.... Vertrekt 10 Juli van Amsterdam. ConradVertrekt 21 Juli van Amsterdam. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 6 Paarden f 80 a 180 Ossen - a 6 Stieren - 70 a 130 52 Geldekoeien - 80 a 200 Kalf koeien - a 15 Vaarzen - 60 a 120 Hokkelingen - a 12 nucht. Kalveren - 10 a 16 Rammen - a 420 Schapen - 12 a 27 180 Lammeren f 4 a 7 10 Bokkende Geiten- la 8 14 magere Varkens f 9 a 15 61 Biggen - 6 a 8 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop - 65 a 70 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eijeren -310 a visontoeriontoii. Tachtig korders en beugers brachten jl. Dinsdag 20 tot 120 roggen, 20 tot 110 groote-, 40 tot 300 kleine tongen, 1 tot 2 tarbotten, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 1 tot 2 manden scharren ter afslag; rog gold 27 h 32 cents, groote tong 25 A 30 cents, kleine idem 6 a 20 cents, tarbot f 5 tot f6 per stuk, kleine schol f 2 per mandje en scharren f 6 per mand. BurgerlUüe stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. Van Nijmegen Schonegevel en Jonkvr. S. M. M. S. Van Franckenberg en Proschlitz. P. Slort en E. Smit. C. De Boer en M. Zwier. C. Pool en A. Zwaai. W. F. H. Nung en E. Schaefergockel. J. Bakker en W. De Bie. F. W. Hulleman en H. Woudman. BevallenS. Munter, geb. Zeilmaker, D. G. Harjer, geb. Kater, Z. N. Hoogendyk, geb. Neefjes, Z. Overleden: M. Tesselaar, geb. Kramer, 32 jaren. J. Consael, 6 jaren. Gemeente TEXEL, van 24 tot 30 Juni. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Simon Daalder Pz. en Doortje Bakker. Geboren: Cornelia, dochter van Adam Kalf en Necltje Kalf. Tryntje, dochter van Teunis Troost en Naantje Jongeboer. Maartje, dochter van Kasse Zegel en Antje Dekker. OverledenAntje Hin, gehuwd met Barend Gorter, 70 jaren. stug; 90 nuchtere dito, f 8 a 20, handel stug121 vette Varkens, 36 a 44 c. per kilogram, handel stug; 40 magere dito, f 13 a 20 per stuk, handel stug; 212 Biggen, f 6 a 9 per stuk, handel stug; 668 Schapen en Lammeren, pryshoudend, handel matig. AMSTERDAM, 30 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 213 vette Kalveren, lste kw. 70 en 2de kw. 50 cents per kilogr. 29 nuchtere Kalveren f 7 a 15 per stuk; vette Varkens 34 a 38 cents per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 3.25 a 3.50, dito Franeker f 3.25 a 3.50, dito Engelsche f 1.75 a 2.Pruisische Hamburgers f 2.50 a 3. per hectoliter; Nieuwe Malta 8 a 10 cents per kilogram Andijker Muisjes f 4 a 5, dito ronde f 4.a 4.50, We9tlandsche Klei in manden f 2.40 a 2.50, dito losse f 2.a 2.20, dito Klei Muisjes f 4.20 a 5.dito Zand i 3.10 a 3.20, alles berekend per mud. Aangevoerd 4 versche ladingen nieuwe en 1 oude. Handel vlug. IJSELMONDE, 30 Juni. Aan de Paardenmarkt werden aangevoerd 345 Paarden. Het bezoek was druk, de handel slap. VENENDAAL, 29 Juni. Ter Wolmarkt besteedde men voor Zandwol 75 a 96£ en voor gewasschen Kleiwol 90 c. per kilogram. KAMPEN, 28 Juni. Hooibuiten-f 14al7.en binnen-f 11. a f 14.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 30 Juni. Hooi f 19 a 20 per 500 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk, zal in October a. s. in dienst worden gesteld, met bestemming naar Suriname. Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden, zal waarschijnlijk reeds 15 September naar West-Indë vertrekken. De minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens ontvangen bericht van den commandeerenden officier van Zr. Ms. instructiekorvet Nautilus van 27 dezer, twee witte reddings boeien, afkomstig van gemelden bodem en waarop met zwarte letters de naam van Nautilusvermeld staat, over boord geraakt en in de Noordzee drijvende zijn, zoodat het ontmoeten en op- visschen van die voorwerpen geene aanleiding tot bezorgdheid I behoeft te geven. 1 Naar men ons uit Utrecht meldt, heeft het concert, Vrij- dag jl. aldaar gegeven door het Stafmuziekcorps der Kon. Marine, j onder directie van den kapelmeester J. Koning, uitmuntend voldaan. Beroepen bij de Herv. gemeente te Huisduinen ds. N. Caro, predikant te Krommeniedijkte Schermerhorn ds. J. S. King, predikant te Hekelingen. Een lief zesjarig meisje, dochtertje van den eigenaar van 't Anatomisch Museum, dat op het Westplein wordt gebouwd, werd gisteren avond vermist. Na eenig zoeken, werd het hoedje van het kind in 't Heldersch kanaal drijvende gevonden en later werd het kind uit het water opgehaald en in 't Café Diligentia gebracht. De geneesheer Peltzer en de apotheker Roem waren terstond ter plaatse, en deden al hun best om de kleine in 't leven terug te roepen. Die pogingen bleven, helaas, vruchte loos. De smart der ouders is niet te beschryven. De deelneming der omstanders was algemeen. De heer Laban, te Texel, staat op de voordracht voor Hoofd der school te Aarlanderveen. Tot Wethouder te Hoorn is benoemd de heer mr. F. Booy. Geboren: CEC1LIA CORNELIA ANNA, dochter van SIJBRANDUS ALDEGONDUS PRELLER en ANNA ALBERTHA CATHARINA LEEWENS. Helder, 28 Juni 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. is van af 4 Juli tot en met 18 Juli niet te consulteeren. MARINE. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord, zal, onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine, op Dinsdag; den 13 Juli 1886, des voormiddags ten elf ure, bij inschrijving aanbesteden, de levering van: ten behoeve van het Hospitaal der Marine te Willemsoord, van af den dag dat de goedkeuring der inschrijving ter kennis van den aannemer zal worden gebracht, tot ultimo December 1886. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, bevattende den aannemingsprijs in cijfers en letters per 50 Kilogrammen, en de namen en woonplaatsen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën, door den inschrijver onderteekend, zullen vóór of op den dag der aanbesteding, en vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willemsoord moeten bezorgd zijn. Gedurende bovengemeld tijdvak wordt het verbruik geraamd op ongeveer 17000 Kilogrammen. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen op de gewone kantooruren, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 30 Juni 1886. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG. Marltttoerlcliteii. TEXEL, 29 Juni. Werkpaarden f 100 a 160, onde Paarden f 45, Rijpaarden f 200 a 275, vette Koeien f 185 a 230, Kalf- koeien f 135 a 145, Melkkoeien f 130 a 145, Kalf vaarzen f 130, Geldevaarzen f 100 a 110, nuchtere Kalveren f 3.50 a 5. Weidc8chapen f 12 a 15, Geldeschapen f 16 a 21, Lammeren f 7, magere Varkens f 20 a 23, Schrammen f 12 a 16, Biggen f 7, alleB per stuk; vette Varkens 21 cents per half kilogram. PURMERENDE, 29 Juni. Aangevoerd 373 stapels Kleine Kaas, f 23 per 50 kilogram. 2472 kilogram Boter, t 1.a 1.90 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.en Eend-eieren f 8.25 per 100 stuks. Veemarkt: 246 Runderen, handel matig, prijshoudend; 43 Paarden; 264 vette Kalveren, 60 a 80 c. per kilogram, handel j te koop gevraagd, doch in uitmuntenden staat en groot l soort; de minst mogelijke prijzen komen in aanmerking. Opgaaf van grootte, prijs, enz. onder Lett. A. G., bij den Boekh. JOH. G. STEMLER Cz., Haarlemmerstraat 2, I Amsterdam. Gedurende de kermis van af MAANDAG 5 JULI tot en met ZONDAG 11 JULI G-R. AND Spectacle Concert Varié Internationale door het hier zoo gunstig bekende VARIÉTÉ-, SPECIALITEITEN- en OPERETTE-GEZELSCHAP, Directe G. STROOBER. Rotterdam. Aanvang 81 nar. Bureau geopend 7£ uur. Entree 75 cent. Na 11 uur 50 cent. Zie verder aanplakbiljetten en programma's.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3