beschikt, en zulks op grond van het advies der genoemde commissie, die, ofschoon overtuigd, dat er op het gebied van zuivelbereiding veel verbetering kan aangebracht worden en dat onderwijs de eenige weg is om die te be reiken, echter van meening was, dat deze zaak van parti culieren behoort uit te gaan, niet slechts wat de stichting, maar ook wat de geldelijke ondersteuning betreft. Uit Terschelling wordt dd. 18 dezer aan de N. Rott. Crt. gemeld: „Een ernstig ongeluk, dat echter nog grootere afmetingen had kunnen hebben, heeft gisteren in de duinen onder Mids- land plaats gehad. De jaarlijksche oefeningstocht met de reddingsboot van dat station zou plaats hebben. De tocht door de duinen bood een zeer slechten weg aan. Halverwege gekomen, werd de weg smal en helde naar eene vervaarlijke diepte. Hoewel goed gesteund, kantelde plotseling het Ioggegevaarte, bestaande uit wagen en boot, op zijde en viel in de diepte, met het treurig gevolg dat een der roeiers, Pieter Zorg drager, onder wagen en boot in het zand bedolven geraakte. Angstig waren de verwachtingen, in welken staat de ongelukkige er van onder zou komen. Door vereende krachtdadige hulp der manschappen bij de boot behoorende slaagde men er in den rampspoedige er betrekkelijk spoedig van onder uit te halen. .Met eene wond aan het hoofd, gekneusd aan dij en zijde, was hij niet in staat te loopen, zoodat hij per wagen voorloopig naar het huis van den bootsman moest vervoerd worden.' In den nacht van jl. Vrijdag op Zaterdag is te Rot terdam inbraak gepleegd in het kantoor van den heer B. Hausmann in de Sleutelsteeg. De N. Rott. Crt. vermeldt daaromtrent het volgende: De dieven schijnen zich aldaar zeer op hun gemak te hebben gevoeld; want niet alleen kon men zien dat zij kaarsjes hadden gebruikt om alles na te kijken, maar ook was de brandkast zoo forsch opengebroken, dat zelfs de binnenplaat geheel verbogen was. Zij hebben dus er op vertrouwd, licht te kunnen branden en geraas te kunnen maken, zonder daardoor hunne tegenwoordigheid te ver raden. Toen hebben zij uit de brandkast een bedrag van f 7000 weggekaapt, waarvan f 200 in geld en de rest in papier. Er lagen ook eflecten in; maar of zij de waarde daarvan niet kenden, dan wel of zij vreesden, die dingen niet aan den man te kunnen brengen zonder gevaar voor ontdekking, althans zij hebben ze maar stilletjes laten liggen. Een kistje met afgetelde centen in rolletjes hebben ze ook maar laten staan, hetzij omdat het te lastig was om het ongemerkt over straat te brengen, hetzij omdat zij, eenmaal in het bezit van een zevenduizend gulden, zulk een stapel enkele centen te nietig vonden. Ten einde niets over te slaan, hebben zij zelfs een kantoorjas nagesnuffeld, een zakboekje er uit gehaald, en daarin niets van hunne gading vindende, het op den grond gesmeten. Tot zelfs de sigaren hebben ze eens goed be keken, en bij die gelegenheid hebben zij tevens getoond, kenners te zijn; want juist de beste hebben ze medege nomen en de overige eenvoudig weggeworpen. Zij waren dus in hun doen niet slechts voorzichtig, maar ook kies keurig. Tevens hebben zij zeker begrepen, dat iemand na zulk een karreweitje wel eene kleine hartversterking mag nemen, vooral nu de gelegenheid zich daartoe zoo geree- delijk aanbood, en zoo hebben zij hunne nachtvisite verder doorgebracht onder een glaasje frambozen-brandewijn. Bloemen eten wordt in Amerika meer en meer mode. Het nieuwste op dat gebied zijn: geconfijte viooltjes, welke met 6 dollars (f 15) per pond betaald worden. Ook ge confijte rozenbladeren zijn zeer gewild; zij kosten soms zelfs 10 dollars (f 25) per pond. Bultenlana. De uitslag van het geruchtmakend tweegevecht tusschen den Franschen minister van Oorlog, De Boulanger, en het Senaatslid De Lareinty is uit een telegram bekend. Blijkens het officiëel verslag der getuigen hebben de kampioenen op 25 pas geschoten en bleek daarna, dat het pistool des ministers geketst had. In bedoeld telegram werd gezegd, dat hij in de lucht had geschoten. Voor het overige worden de bijzonderheden van het duel op de uiteen- loopendste wijze voorgesteld. Zooveel is zeker, dat de populariteit van den minister door het gebeurde nog is toegenomen en dat zijne vrienden en aanhangers daarvan zooveel mogelijk hebben partijgetrokken om hem in een voordeelig licht te stellen. Den avond te voren was de minister door de menigte op de luidruchtigste wijze toegejuicht bij de plechtige inwijding eener door hem gestichte, feitelijk reeds vroeger geopende centrale militaire Club op den hoek van de Avenue de 1'Opera en de rue de la Paix. Daarbij werd een optocht met fakkellicht gehouden; het gebouw was electrisch verlicht, enz. De generaal ging in groot uniform daarheen en bij zijn vertrek drong het juichende volk zoo op zijn rijtuig aan, dat hij uitstapte en door eene zijstraat ontkwam. De Figaro verklaart, niet recht te weten, wat den minister zoo populair heeft gemaakt. „Is het zijn baard?' vraagt zij. „Of zijn zwart paard? of zijn smaak in openbaarheid? Vult hij de ledige plaats onzer betreurde Sarah Bernhardt? Ik weet het waarlijk niet. Ik zou er toe overhellen, aan te nemen, dat dit land, de lieden moê, die alles laten gaan en bewindvoeren als ondergeschikte, eene onduidelijke, onuitgesproken neiging heeft tot mannen, die karakter schijnen te hebben al was het een slecht karakter.' In het paleis Westminster is de 5de jaarlijksche vergadering van de Vereeniging voor arbitrage en het vredebond gehouden. De bisschop van Londen presideerde. De heer Hodyson Pratt bracht het jaarverslag uit, waarin voornamelijk op de beteekenis werd gewezen aan de oprichting eener Duitsche afdeeling, onder voorzitterschap van prof. Virchow bijeengekomen. Vertegenwoordigers uit Parijs, Stockholm en Noord-Amerika woonden de zitting bij en brachten rapporten uit over den stand der vredes-beweging in hun land. In 1870, bij het uitbreken van den oorlog met Frankrijk, trok zekere Breitenbach, een gehuwd landweer man uit Welterod in de Pruisische provincie St. Goars- hausen, mede te velde en geraakte hij bij een der slagen in Fransche krijgsgevangenschap. Wegens een vergrijp tegen de krijgstucht werd hij tot 24 jaar dwangarbeid in Algerië veroordeeld. Dit jaar, en wel 26 April jl., slaagde hij er in te ontvluchten en na eenige avonturen kwam hij dezer dagen in zijn dorp terug. Hij was daar reeds lang in vergetelheid geraakt en als dood beschouwd. Zijn vrouw, die inmiddels hertrouwd was, herkende hem echter terstond. Breitenbach beweert dat er nog een Duitscher, Koch ge naamd, in Algerië gevangen gehouden wordt. Het stoffelijk overschot vau Max Schneckenburger, den dichter van „Die Wacht am Rhein' (overleden 3 Mei 1849) is jl. Vrijdag te Burgdorf opgegraven, om 't naar Thalheim, bij Tuttlingen, in Wurtemberg over te brengen, waar de dichter geboren werd. Reeds te lang had men verzuimd aan het daartoe op zijn sterf bed door hem geuit verlangen te voldoen. Toen een ijzerkooper te St. Petersburg dezer dagen een partij oud, bij openbaren verkoop van den fiscus gekocht, artillerie-materieel van een wagen liet laden, ontplofte een oude 9duims granaat, die men reeds voor ontladen gehouden had. Zestien personen werden gedood, waaronder vier kinderen, en verscheidene anderen gevaarlijk gekwetst. De President der Vereenigde Staten liet 28 Juni een loge huren in het Parijsche circus te Washington. Terstond daarop ijlde de directeur naar een drukkerij en liet nieuwe biljetten drukken, die een half uur later alom verspreid waren en waarop men las: „De President Cleveland en zijn jonge, schoone vrouw zullen de voorstelling van heden bijwonen.' Het doel werd bereikt en geen plaatsje in het geheele circus bleef onbezet behalve de door Cleveland gehuurde loge. De President was er blijkbaar niet op gesteld geweest om op het circus-programma als een extra-nommer te figureeren en bleef thuis. Toen de voorstelling afge- loopen was, bestormde het publiek de kas en eischte den halven entrée-prijs terug, daar men niet alles gegeven had wat door den directeur beloofd was. Benoem 1 n «en, enz. De luit. ter zee lste kl. S. K. Sybrandi en de luit. ter zee 2de kl. G. F. Tydeman worden met 22 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. atoomkanonneerboot Giereerstgenoemde als commandant. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. H. A. Van Der Hout, van het 3de bat. 4de reg. infanterie te Haarlem, wordt op 31 Augustus a. s. overgeplaatst naar Hoorn, als chef van het Militair Hospitaal aldaar. "Vlsoti.toorlola.tex».. Tien korders brachten jl. Vrijdag 1 tot 2 manden scharren en 1 tot 6 mandjes kleine schol ter atslagscharren golden f 5 per mand en kleine schol f 0.50 tot t 1.20 per mandje. Honderd vijl'-en-twintig korders en beugers brachten Zaterdag 125 roggen, 20 tot 210 groote, 30 tot 200 kleine tongen, 28 tarbotten, 1 tot 3 manden scharren en 1 tot 2 mandjes kleine schol ter afslag; rog gold 39 cents, groote tong 25 k 30 cents, kleine 6 k 15 cents, tarbot f 4 a f 5 per stuk, scharren f 5 per mand en kleine schol f 1 per mandje. BurgerlUHe stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen: J. De Waard, geb. Van der Wiele, D. C. J. Sturk, geb. Planje, Z. S. De Haan, geb. De Jong, Z. A. P. Polling, geb. Van de Giessen, Z. N, C. Van der Plaat, geb. Den Dekker, Z. N. Brandjes, geb. Ridder, Z. A. Van der Schans, geb. Kunst, D. Gemeente ZIJPE, van 9 tot 16 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Willem, zoon van Pieter Breed en Maartje Zeeman. Helena Catharina, dochter van Pieter Blom en Alberdina Hen- drika Blom. Overleden: Pieter Geel, zoon van Cornelis Geel en Grietje Fraij, 7 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 13 tot 19 Juli. Ondertrouwd: Wilhelmus Jacobus Ogterop, jonkman, 27jaren, cn Cornelia Rotgans, jongedochter, 20 jaren, wonende te Haring- carspel. Gehuwd: Wiglius Zoetelief en Antje Hendrikse. Bevallen en Overleden: Geene. AKHüNUlSöKMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 13 Juli 1886. G. v. d. S-, tc Bergen, verwonding, 2 maanden gevangenisstraf en 2 boeten, ieder van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. F. H., te Castricum, mishandeling, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. E. J., huisvrouw van P. K., te Akersloot, verkoopen van sterken drank zonder vergunning van het gemeentebestuur, f 15 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. K. A., te Akersloot, verkoopen van sterken drank aan een persoon onder de 16 jaar, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevan genisstraf. B. B., te Hoorn, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf. W. S., te Helder, feit en straf als boven. J. L., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en voor 3 maanden opzending naar een werkbuis. G. W., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 14 dagen gevan genisstraf. P. D., te Helder, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en voor 3 maanden opzending naar een werkhuis. D. L. D., te Helder, feit en straf als boven. P. B., te Texel, mishandeling, 3 dagen eenzame opsluiting. M. v. 't H., te Helder, mishandeling, 8 dagen eenzame op sluiting. J. P., te Enkhuizen, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Zitting van 15 Juli. J. T. B., te Alkmaar, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. W. K. Lz., te Egmond aan zee, laster, 45 dagen eenzame opsluiting. T. S., te Egmond aan zee, rebellie enz., 'l maand gevangenis straf en f 25 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. M. Z., huisvrouw van J. G., tc Egmond aan zee, mishande ling, 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. P. T., te Hoorn, diefstal, opvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1893. L. S., te Avenhorn, mishandeling enz., 15 dagen gevangenis straf en 2 boeten, één van f 25, subsidiair 3 dagen gevangenis straf en één van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. V. B., te Beets, mishandeling enz., 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. C. S., to Oosterblokker, spoorweg-overtreding, f 8 boete, sub sidiair 3 dagen gevangenisstraf. A. S., te Ooaterblokker, spoorweg-overtreding, f 12 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. J. B., te Oosterblokker, spoorweg-overtreding, f 3 boete, sub sidiair 1 dag gevangenisstraf'. P. B., te Noordscharwoude, diefstal, vrijgesproken. B. D., te Nibbixwoud, rebellie enz., 14 dagen gevangenisstraf en 2 boeten, één van f 6, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf en één van f 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. G. L. en A. K. L., beiden te Enkhuizen, diefstal, ieder f 5 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. S. d. G., te Westgraftdijk, diefstal, 45 dagen eenzame opsluiting. W. S., te Helder, openbare dronkenschap, 7 dagen gevangenisstraf. A. S., te Oudesluis, openbare dronkenschap, 7 dagen gevan genisstraf en opzending voor 1 jaar naar een werkhuis. Zitting van 17 Juli. A. W., te Egmond aan zee, openbare dronkenschap, 7 dagen gevangenisstraf en opzending voor 3 maanden naar een werkhuis. P. L., te Barsingerhorn, feit en straf als boven. A. S., te Uitgeest, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en opzending voor 1 jaar naar een werkhuis. J. S., te Uitgeest, feit en straf als boven. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE KELDER. LANDSK.EET. 15 •-5 a u Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 18 12 zw. 2 k. 760.641 f 0.24 18.6 0.0 0.84 Vlak. 19 12 zwtz. 6 756.62 - 3.78 21.8 f3.1 0.74 wein.gv. £1) w. 16 761.26 f 0.96 16.2 -0.8 0.83 Hol in z. 20 12 zw. 6 764.45| f 4.15 18.1 -0.6 0.80 Golvend W'pérsiresteldbeid: 18 Juli 12 u. Helder, schoonweer. 19 Juli 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 20 Juli 8 u. Helder, bewolkt, onstuimig. 20 Juli 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAK BATAVIA KAAR AMSTERDAM: F rins Frederik.. 15 Juli Gibraltar gepassseerd. Koningin Emma.. 18 Juli van Port-Saïd vertrokken. Prs.Wilhelmina. 11 Juli van Colombo vertrokken. Prins v. Oranje.. 13 Juli van Padang vertrokken. OP BEIS VAK AMSTERDAM KAAR BATAVIA: Prinses Amalia.. 23 Juni Perim gepasseerd. Soenria29 Jnni van Suez vertrokken. burgem. denTex. 9 Juli van Suez vertrokken. Sumatra19 Juli van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 19 Juli Gibraltar gepasseerd. IK LADING NAAR NEDERLAND: Uadura20 Juni te Batavia aangekomen. Prins Alexander. 27 Juni te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: ConradVertrekt 21 Juli van Amsterdam. prins Hendrik... Vertrekt 31 Juli van Amsterdam. FooricaartsVertrekt 11 Augustus van Amsterdam. Jiiiirüt ücrlciitoii. TEXEL, 18 Juli. De marktprijzen waren als volgt: Schapen boter 40, Schapenkaas 14, Koeboter 50 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 3.per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 12000 stuks. Hooi f' 13 a 16 per 500 kilogram. Koehuiden 36 cents per kilogram en Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 19 Juli. 1 Koe f 180 a 306 vette Kalveren f 30 a 130, 19 nuchtere dito f 13 a 19, 352 Schapen f 21.a33, 22 magere Varkens f 9 a 15, alles per stuk; 92 vette Varkens, 40 a 46 c. per kilogram. HOORN, 16 Juli. Aangevoerd 456 Schapen, f 25 a 33 per stuk. HOORN, 17 Juli. Tarwe f 7 a 8, Gerst f 4.75 a 5.50, Haver f 4.a 4.50, Bruine Boonen f9 a 12, alles per hectoliter. 3 Paarden f 70 a 150, 50 Schapen f 20 a 21, 5 Kalveren f8 a f 18, 8 Varkens f 12 a 18, 1 Zeug f 35, 65 Biggen f 5 a f 9, 35 Kippen f 0.70 a 1.75, alles per stuk. 9650 Kip-eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. 1428 kop Boter, 50 a 57 cents per kilogram. 950 hectoliter Aardappelen, f' 1.50 a 2.50 per hectoliter. 10000 kilogram zwarte Aalbessen f 15 en 12000 kilogram Hazelnoten f 14 per 100 kilogram. ENKHUIZEN, 14 Juli. Aangevoerd 20 stapels Kaas; Kleine f 58 per 50 kilogram. Boter 50 a 55 cents per kop. Kip-eieren 3 a cents per stuk. Veemarkt: Vette Varkens 44 a 48 cents per kilogr., Biggen f 7 a 9, Konijnen 20 a 70 cents en Kippen f 0.75 a 1.25 per stuk. Prijzen der Zaden en Granen: Kanariezaad f 10.50 a 11. Karweizaad t 18.50, Mosterdzaad f 14 a 15, Maanzaad f 13. a f 13.50, Grauwe Erwten f 15 a 16, Vale f 9 a 14, Groene f 10 a 12, Bruine Boonen f 8 a 18, Gerst f 5.a 5,50, Haver f 4.a 4.50, alles per hectoliter. AMSTERDAM, 19 Juli. Op de Veemarkt waren aangevoerd 426 Runderen, lste kwal. 73, 2de kwal. 66 en 3de kwal. 60 cents per kilogramMelk- en Kalf koeien f 100 a 250 per stuk 4 Graskalveren; 37 nuchtere Kalveren, f 8 a 13 per stuk; 122 Schapen en Lammeren, f 26 a 7 per stuk, en vette Varkens 34 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Rijnsburgers fl.a 1.20, Katwijker Zand f 2 a 3, Andijker Muisjes f 1.90 a 2.40, dito ronde f2. a 2.20, Westlandsche Klei in manden f 1.40 a 1.50, dito losse f 0.80 a 1.dito Kleimuisjes f 1.60 a 1.80, dito Zand f 2. a 2.20, Geldersche Kralen t 1.40 a 1.90 en Noordwijker Zand 1.80 a 2.50, alles per hectoliter. Aangevoerd 28 versche ladingen. Handel flauw. HENGELO (Gelderland), 15 Juli. Ter Paardenmarkt werden aangevoerd ruim 330 stuks. Men besteedde voor Werkpaarden f 80 a 130, betere soort f 150 a 350, Veulens f 70 a 135 per stuk. Ook was ter markt gebracht 1100 kilogram Wol. De Wol is in dezen omtrek zoo goed als opgeruimd tegen f 0.15 a 1.02£ per kilogram. WASPIK, 16 Juli. De marktprijs van het nieuwe Hooi is dezer dagen vastgesteld op f 12 per 500 kilogram, waarvoor het aan de Maas in de schepen kan worden geladen. LANGSTRAAT, 16 Juli. Jarig Hooi wordt voor de persen tegen f 30 a 31 opgekocht; voor het nieuwe gewas is de vaste marktprijs f 24 per 1000 kilogram. MASTENBROEK, 15 Juli. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 15 a 17, Masten- broeker cn Genemuider lste kwal. 14 a 16 en 2de kwal. f 12 a 14. Vervolg Nieuwstijdingen. De heeren Gebrs. Klein alhier zijn aannemers geworden voor de levering van 3000 hectoliters cokes, ad 38^ cents per hectoliter, franco te leveren in de bergplaatsen van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Op de voordracht van Hoofd der openbare school No. 2 te Leiden komt voor als No. 1 de heer J. M. Prins, onderwijzer bij de Rijksnormaallessen alhier. De verpleegden in het Algemeen Weeshuis alhier werden gisteren namiddag door den heer H. Van der Kam, standplaats hebbende op het Westplein, op poffertjes onthaald. Aangenomen het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Dordrecht door ds. H. G. De Jonge, predikant te Enkbuizen. AD VERTEN TIEN. Een fatsoenlijke burgerdochter wordt gevraagd in een winkel van een net artikel, om tevens behulpzaam te zijn in de huishouding. Franco brieven, onder letter F. G., Bureau dezer Courant

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3