„Weest zoo flink en neem een paar minvermogenden op uw ransel meê." Aan de werf van de Gebrs. Van de Wetering, te Oud-Delftshaven, is een zeldzaam sloepje gebouwd, waar aan de naam „Loliengrin" gegeven is. De lengte daarvan bedraagt slechts 2.80 M., de breedte 0.64 X 0.48 M. voor de daaraan verbonden raderkastjes, en de diepte 0.41 M. Het is voor en achter overdekt met bergplaatsen voor proviand en water en getuigd als een gaffeltop-zeilschoener. De raderen worden door middel van 2 handels op een krukas met de handen in werking gebracht, terwijl het roer bestuurd wordt door de voeten, die met een touw daaraan bevestigd zijn. Het scheepje is gebouwd voor rekening van een Duitschen zeevarende, 27 jaar oud, die bij gunstig weder op Maandag 2 Augustus a. s. met deze sloep de reis van Rotterdam naar IJmuiden en vervolgens naar Londen wil ondernemen, alwaar hij in den morgen van 4 Augustus denkt aan te komen. Vandaar is hij voornemens zich naar Liverpool te begeven, om daarna over den Atlantischen Oceaan de groote reis te wagen naar New-York. De minister van Koloniën erkende in de zitting der Tweede Kamer van jl. Donderdag, dat de toestand in Indië zorgelijk is, maar hij hoopte middelen te hebben om daaraan het hoofd te bieden. Tot uitbreiding van de legerformatie is besloten. De voeding achten de autoriteiten voldoende. Alles wordt gedaan tot fnuiking van de berri-berri-ziekte, die niet ontstaat uit onvoldoende voeding. Omtrent Tjiomas kon hij nog geen inlichtingen geven. De oorzaak der onlusten ligt niet in fanatisme. Te Leiden is op 22 dezer met militaire honneurs ter aarde besteld het lijk van den aldaar in 34jarigen ouderdom overleden machinist der 1ste klasse bij de Kon. Marine, C. M. Petri. Behalve door familie en vrienden, werd de lijkstoet gevormd door officieren, onderofficieren, manschappen en jongens der Kweekschool voor de Zeevaart. Aan 't graf werden door den oud-officier-machinist P. A. Van Aken en door den machinist H. J. Van Ewijk de verdiensten van den ontslapene herdacht. Aan de heeren T. Heidema Sr. en J. Scheltens te Westernyland, gemeente Eenrum, is de prijs toegekend voor hun antwoord op de door de commissie uit Gedep. Staten van Friesland, belast met het beheer van het door wijlen dr. L. A. Buma aan die provincie vermaakt legaat ten dienste der landbouwkunde, uitgeschreven prijsvraag: „Moet het landbouwbedrijf in Nederland verbetering onder gaan en welke, om de concurrentie met het buitenland, meer bepaald van Amerika, het hoofd te kunnen bieden?" Er waren in het geheel vier antwoorden ingekomen. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren dr. Otto Pitsch, mr. W. Reiling, beiden leeraren aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, en D. R. Mansholt, voormalig voorzitter van het Genootschap van nijverheid in de provincie Groningen. Bij de te Zwolle gehouden harddraverij werd de prijs van f 250 gewonnen door „Willem III,' van den heer J. Koster. De premie van f 150 behaalde „Viorno," van den heer G. Van Barendregt. In den jare 1862 werd door een tiental vroede mannen de aandacht van 't publiek gevestigd op de wenschelijkheid en het belangrijke nut eener verbinding van Amsterdam met Leeuwarden door de spoorwegen en den stoomboot- dienst tusschen Stavoren en Enkhuizen. Dertien jaarlang hebben die mannen voor de zaak, die zij voorstonden, moeten strijden; eerst in 1875 werd hun streven door de spoorwegwet van dat jaar gehuldigd. Onvermoeid had dat Comité er op gewezen van hoeveel nut de door hen aan bevolen verbinding voor 't verkeer zou hebben. Op 15 Juli 11. is het denkbeeld verwezenlijkt en sedert dat tijdstip is de communicatie tusschen bovengenoemde plaatsen en langs den voorgestelden weg een feit. Van de leden van 't Comité zijn nog slechts drie in leven. Het zijn de heeren mr. D. Van Akerlaken, H. Linze en M. Cohen Stuart, welke laatste de gewichtige functie van Secretaris bekleedde. Zijn ijver en toewijding voor die zaak verdienen thans, nu het denkbeeld tot feit is geworden, gehuldigd te worden, te meer omdat vaak teleurstelling zijn deel was, wanneer zijne beste plannen vaak afstuitten op zeer veel tegenstand. Al is de uitvoering zelve niet geschied door zijne medewerking; al zijn ook al zijne plannen niet in alle deelen gevolgd,'t verdient tegelijk openbare vermelding en hulde, dat de heer Cohen Stuart tot deze grootsche zaak den eersten stoot gaf en door geschrift en doot woord de algemeene belangstelling er voor wist op te wekken. De sociaal-democraat C. Croll stond jl. Donderdag in hooger beroep terecht voor het Hof te 's Hage. De advocaat-generaal requireerde bevestiging van het vonnis. De familie B., te Amsterdam, is door een smartelijk ongeluk getroffen. Een 17jarige zoon, die jl. Zaterdag avond op een velocipède uitreed om wat in het Vondelpark te toeren, keerde sedert niet in de ouderlijke woning terug. Jl. Woensdag ochtend werd bij de sluizen aan het Wester dok zijn lijk door een schuitenvoerdersknecht opgehaald. Men is thans aan het dreggen naar het rijwiel, (laar men vermoedt, dat hij langs de spoorwegviaduct in het water is gereden. Het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft zich tot de Regeering gewend met ver zoek, de kraaien, roeken, kouwen en musschen van de lijst der door de wet beschermde vogels te willen schrappen. De klachten der landbouwers over de groote schade, door deze vogels, inzonderheid door de kraaien, onder de graan soorten aangericht, hebben haar tot dezen stap doen besluiten. Het bestuur van de Unie„Een school met den Bijbel," heeft een circulaire verzonden aan de correspondenten en besturen van de locale comités voor het volkspetitionnement, met opwekking om op 17 Augustus (den datum, waarop in 1878 de schoolwet bekrachtigd werd), de achtste jaar collecte te houden. Ofschoon van dit jaar niet kan gezegd worden: Maart heeft aan April den zaadbloem en April aan Mei den rogge-aar gegeven, gelijk een oud spreekwoord de roeping van Maart en April aanduidt, toch staan in het Z. O. van Groningen de gewassen zonder noemenswaardige uit zondering zeer gunstig te velde. Rogge, haver en aardappelen zijn meer dan voldoende en de veenrogge is dit jaar niet minder dan de lichte zandrogge. De aardappelen, die minder voor de fabrieken dan wel voor gewoon gebruik verbouwd worden, beloven een flink beschot. De boekweit staat fraai, doch door de natte weersgesteldheid is er minder veen gebrand dan verleden jaar en zal er minder veen- boekweit zijn. Ook heeft de vorst van voor 14 dagen veel vernield, voor welke nu spurrie gezaaid wordt. Hooi is er in overvloed met hooger loopende prijzen dan ver leden jaar. Het is te verwachten dat de rogge bijzonder veel stroo zal geven; van roest is niets te ontdekken. Wanneer nu de vee-, boter- en korenprijzen maar wat stegeD, zou het er voor den boer gunstig uitzien. De Maatschappij ter bevordering der Veeartsenij kunde in Nederland zal op 18 September a. s. te Utrecht hare algemeene vergadering houden. Op die vergadering zullen o. a. de volgende onderwerpen behandeld worden 1. Mededeelingen over het miltvuur bij runderen, naar aanleiding van eenige gevallen, voorgekomen in de pro vincie Noordholland. (In te leiden door den heer M. J. Hengeveld G.Jzn.) 2. Worstvergiftiging. (Dit onderwerp is ten vorigenjare opgegeven door de afdeeling Zuidholland.) 3. Kan het nuttig zijn, dat voorzien wordt in de behoefte aan inentingen, als voorbehoedmiddel tegen boutvuur. (Deze vraag is gesteld door de afdeeling Gelderland). 4. De afdeeling Gelderland verlangt de uitspraak der algemeene vergadering aangaande de noodzakelijkheid, dat onteigening en afmaking, ingeval van parelziekte, voorge schreven worde bij de wet. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat jl. Dinsdag morgen, na het hevige onweder, te Houtrijk en Polanen, onder een paar populierboomen, niet minder dan 480 doode musschen werden gevonden. Men deelt aan de N. Bred. Crt. mede, dat een visscher uit Sprundel (Noordbrabant) een belangrijke „ontdekking" heeft gedaan. Wanneer hij op de paling vangst uitgaat, gebruikt hij daartoe een kalf, zoo mogelijk vet gemest, ontdoet het beest van kop, staart en ingewanden en plaatst het vervolgens op de pooten in het water, 's Morgens gaat hij, gewapend met twee stroppen, naar zijn fuik, sluit de openingen en sleept dan den romp van het kalf, die vol paling zit, aan wal. Op deze wijze heeft hij zich al heel wat voordeel verschaft. Door de familiën Pallavicini en Crommelin zijn aan het bestuur der Oostenrijksche Alpenclub niet alleen aan zienlijke bijdragen gezonden voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte gidsen, maar ook jaarlijksche toelagen verleend aan de weduwe van Rangetiner en de grijze moeder van Rubisoier, welke door de club uitbetaald zullen worden. De meiersboerenplaatsen in Drente, die voor tien k vijftien jaren tegen ongekend hooge prijzen werden verhuurd, vinden thans minder liefhebbers. Behalve dat de huurprijzen schier overal zijn verlaagd, en menige meiersboer weer op vroegere wijze huurt, door nl. het één-derde gedeelte der bruto roggeopbrengst aan den eigenaar uit te keeren en eene zekere som gelds, de „voorhuur" genaamd, als aanvulling daarbij te betalen, gaat het ook veel minder dan in boven- genoemden tijd, de plaatsen te verhuren. Goede meiers zijn thans zeer gezocht en zij, die voldoend arbeidspersoneel bezitten, zonder dienstvolk te moeten huren, genieten de voorkeur. Bij elke verwisseling van gebruiken eener plaats wordt de huurprijs verminderd en zelfs verneemt men van den eigenaar eener boerenplaats, dat hij reeds met drie meiers in onderhandeling is geweest, telkens den huurprijs iets lager en verdere voorwaarden meer aannemelijk stel lende. De meiersboeren, die „van geslacht tot geslacht" dezelfde boerderij bewonen, worden ieder jaar zeldzamer. Bij overlevering weet men hier van een tijd te gewagen, waarin de nieuwe bewoner eener plaats van den eigenaar het eikenhout voor een geheel nieuwen wagen cadeau ontving, en men zegt dat wij op weg zijn, naar dezen toestand terug te keeren. Sommige huurders klagen dat het „niet alles is" meiersboer te wezen, terwijl de verhuurders, ofschoon minder luide, klagen, dat het „niet alles is,' heer schap te zijn. De Dordrechtsche Crt. meldt: „De heer Tanneguy de Wogan kwam jl. Woensdag te Dordrecht langs met zijn kleine perrissoir de Qui Vive. Men is daar gewoon aan vaartuigen van aller hande vorm en grootte; toch zullen niet velen een scheepje gezien hebben als dat van den heer De Wogan, dat in het geheel 25 kilo weegt en.... zee bouwt! Bedenk daarbij dat het vaartuig van papier is, en dat het reeds verder geweest is dan de meeste DordrechtenarenDe eigenaar is een hartstochtelijk liefhebber van sport en maakte met zijn scheepje eene reis door half Europa. Het vorige jaar moest de reis gestaakt worden te Keulen, waar kwaadwilligen het er op toelegden het vaartuigje te vernielen. Met groote volharding werd dit jaar de reis opnieuw begonnen, waar zij het vorige jaar had moeten worden afgebroken: langs den Rijn af te dalen tot Rotter dam, was het werk van enkele dagen en weer een tweetal dagen zal noodig zijn om langs Hollandsch Diep, Yolkenrak en Oosterschelde te Yeere te komen en langs Middelburg Ylissingen te bereiken. Van daar gaat de reis over zee naar Ostende en langs de kust van België en Frankrijk tot Havre de Grace. Laat ons den kloeken reiziger alles goeds wenschen op de rest van zijn tocht, aan de kleine Qui Vive eene behouden tehuiskomst te Parijs. Voor menigeen, die dit interesseeren zal, voegen wij hierbij, dat de lengte van het scheepje 5.10 meter is, de breedte 0.65 meter, de dikte van de huid 5 millimeter, die van het verdek 3 millimeter. Reeds werden door den heer De Wogan 8000 kilometer met dit vaartuigje afgelegd; achtereenvolgens werden Zwitserland en zijne meren, de Rijn, de Donau en de Middellandsche Zee bezocht. Van de Fransche rivieren werden de Rhóne en de Saóne, Yonne en de Seine bevaren, terwijl een kleine triomftocht van Le Havre langs de Seine naar Parijs den kruistocht van dit jaar zal besluiten. De Gemeenteraad van Oldebroek geeft den strijd voor het behoud van de hem zoo dierbare verordening, waarbij het gebruik van rijwielen verboden werd, niet op. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een slager uit Elburg, die de ingezetenen per rijwiel van versch vleesch voorzag. De rechter zal dus nu hebben uit te maken, of deze veelbesproken verordening al dan niet buiten werking is gesteld door het onlangs herziene provinciaal reglement op de wegen in Gelderland. Dank zij den ondernemingsgeest van den heer I. J. Dermout van Scheveningen, is in Nederlandsch-Indië de i eerste bierbrouwerij tot stand gekomen. Het hoofdgebouw, op Kebon Sirih opgericht, is, wat alle onderdeelen aangaat, geheel gereed uit Europa gekomen; de wanden zijn asbest- platen. Het is vervaardigd door een Berlijnsche firma, en eerst vóór de afllevering, in Pruissens hoofdstad geheel ineengezet en weêr uit elka&r genomen. De ijsfabriek is geleverd door en werkt geheel .volgens een nieuw systeem van profesor Linden te Wiesbaden, en is in staat 20,000 pond ijs per dag te leveren. Het is de eex-ste installatie van dien aard in Indië. De ketels en verdere brouwtoestellen zijn die van de „Brasserie perfectionnée" van Armand Gérard. Behalve de brouwerij, gistingskelder, ijsfabriek en wat verder tot de installatie behoort is ook eene kleine werk plaats met smederij enz. aan de inrichting verbonden. Het bier wordt gebrouwen uit Europeesch gerst; ook de verder benoodigde ingrediënten, het vaatwerk enz. zijn uit Europa aangevoerd. Een der zoons van den ontwerper, naar Neder land teruggekeerd, zal zich aldaar toeleggen op de glas blazerij, om later, in Indië zijnde, zelf in de behoefte aan flesschen enz. te kunnen voorzien. Het kameelenpaar in Artis te Amsterdam werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Het beestje scheen echter in ons guur klimaat niet te kunnen wennen, want, niettegenstaande de zorgvuldigste verpleging door beide ouders, bezweek het reeds in de eerste dagen I van zijn bestaan. Van dat oogenblik af zijn de ouders 1 diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide V kreten en geheel naar kameelenaard. Jl. Woensdag avond bij het concert uitte zich die droef heid zoo luide de arme beesten konden zeker niet begrijpen waarom de menschen pleizier maakten, terwijl zij in rouw verkeerden dat men het concert zou hebben moeten staken, indien niet een medelijdende oppasser het kameelenpaar naar een afgelegen hoek van den tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. Op 26 dezer wordt op het eiland Wieringen een Rijkstelegraafkantoor met vereenvoudigde inrichting voor het algemeen verkeer geopend. Het zal open zijn: op werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 12 tot 2 en 4 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 9 tot 12 uren voormiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraaf kantoren in Nederland, is het uniforme binnenlandsch tarief van toepassing. Als een groote bijzonderheid wordt gemeld, dat men tegenwoordig dagelijks den 76jarigen W. Koning, te Haule, in het hooiland kan zien staan maaien, tegen flinke maaiers uit. Trots rechte zomerwarmte werkt de grijsaard ijverig door. Het Hof te Leeuwarden heeft een inwoner van Ternaard, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan het als secretaris-ontvanger, openbaar bewaarhouder en reken- plichtige, verduisteren en aan hare bestemming onttrekken van geldswaarde hebbende papieren en gelden, die uithoofde van zijn post in zijne handen waren, tot een bedrag van meer dan 3000 francs, omdat hij, tijdens hij secretaris ontvanger was van de contributie zeedijken Westdongeradeel, j uit de kas des waterschaps f 7502.27^ voor zich zeiven J gebruikt en op eigen naam 5 obligaties ieder groot f 500, j bij het agentschap der Nederlandsche Bank, te Leeuwarden, beleend heeft voor f 1800. Zijn vroeger gunstig gedrag aannemende als verzachtende omstandigheid, veroordeelde het Hof hem tot 1 jaar celstraf en f 800 boete. De Geneeskundige Raad voor Friesland en Groningen heeft de vraag behandeld: „Kan de tegenwoordig in gebruik zijnde manier van schrijven op de lagere scholen, waardoor j lichtelijk aanhoudende scheefzitting en ruggegraatsverkrom- ming ontstond, niet veranderd worden?" De heeren De h Faille en Coronel zijn benoemd om deze zaak te onderzoekei en in een volgende vergadering verslag uit te brengen. Te Gent heeft jl. Zondag een internationale wiel rijderswedstrijd plaats gehad. De heer Kiderlen heeft bij alle drie de nommers, waaraai hij deelnam, den eersten prijs gewonnen. De baan moet zeer slecht geweest zijn. Alle rijders zijn gevallen, met uitzondering van den heer Kiderlen. Bultenla.na. In een batailjon pioniers te Straatsburg is de nek kramp uitgebroken. Een der manschappen is reeds gestorven en tien andere zijn in een lazaret gebracht. Het batailjor. zal naar de linker Rijn-oeverforten worden verplaatst. Te Aveyron-Bergelle, kanton Aignan, is een vreeslijk ongeluk door den bliksem veroorzaakt. Van acht personen, die onder een boom zich verscholen hadden, werden zes gedood en een zwaar gewond, terwijl de achtste krankzinnig van schrik geworden is. Het Gerechtshof te Londen deed gisteren avond I uitspraak in de zaak CrawfordDilke. Het verklaarde den eisch tot echtscheiding van den heer Crawford gegrond, dewijl de minnehandel zijner vrouw met Sir Charles DL1' bewezen is. ay Eene talrijke menigte wachtte .buiten het gereeïr00 de uitspraak af en juichte Crawford toe, terwijl zij de» uitjouwde. d°m Het Journal des Débats, sprekende van de 1,e' ingestelde medaille voor werklieden en beambten die ui dan dertig jaren in ééne en dezelfde handels- of fabriekszaak werkzaam geweest zijn, schrijft het volgende: Wij warer. eenvoudig genoeg te gelooven, dat de Fransche ijdelheid. voor wat het aantal en de verscheidenheid der decoratiën betreft, niets meer te verlangen had. De Regeering beschikt in de eerste plaats over het Legioen van Eer, dat met zijr vijf graden in staat stelt alle diensten te beloonen en aller lei toewijding aan te moedigen. Dan heeft Frankrijk nog de Academische palmen. Sedert vijftien jaren hebben dit palmen, welke langen tijd alleen bestemd waren voor het onderwijzend personeel, het bescheiden pedagogische domein verlaten om een wezenlijk regeermiddel te worden. Ah men ziet met welk een verkwisting de Regeering sleepen violet lint uitdeelt, dan vraagt men zich af, hoe er in Frankrijk nog een knoopsgat overblijft zonder de Acade- mische palmen. Voor het overige niets pikanters dan het I eclectisme, waarmede bij de uitdeeling dier onderscheiding te werk wordt gegaan. Het is een beminnelijk „pêle-mêle" j van generaals en tenors, van prefecten en violisten, van geestelijken en opera-zangeressen, van onderwijzers en geneesheeren maar deze beide laatsten ziet men weinig in dit allerlei. Men zou gemeend hebben, dat een zoo gastvrije orde toereikend was voor alle behoeften, aan aller eerzucht kon voldoen. Wij spreken slechts bij wijze van herinnering van de reddingsmiddelen en van de gouden, zilveren en bronzen medailles met hunne oneindig aantal verschillende modellen, die alle aan het driekleurig lint mogen gedragen worden en die de ministers met een weêrgalooze mildheid ronddeelen. Het was den heer Méline (minister van Land bouw in het vorige Kabinet) voorbehouden nieuw voedsel j

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2