Co, ftoppen's Verkoophuis. ADVERTENTIE N. prima Tafel- en Machine-olieën N. L. TEN HACKEN, Opruiming van Raamliorren gegil, dat slechts overtroffen werd door het sarrend gejoel van het volk, dat in zijne verbittering de soldaten tot vuren tartte. En vrouwen en mannen sloegen zich op de borst en hieven dreigend de vuisten omhoog en wierpen de zware steenen door de lucht. Alles redde zich voor de opdringende militairen zoo veel mogelyk in de huizen, waarvan de deuren door vele bewo ners welwillend geopend werden, andere haast met geweld werden opengedrongen. Ik had het geluk eene plaats te vinden schuin over de brug, waar het volk stond, op de inspringende stoep eener woning, en stond 'daar tamelijk veilig, totdat de infanterie met geladen geweren vlak vóór mij tegenover het volk werd opgesteld. Ook de commandant van dezen troep hield zich ferm. Op geen 15 meter van het volk stond hij vóór zijne manschappen, als het mikpunt van de steenen, die het grauw op hem richtte. Toch sommeerde hij hen nog eerst uiteen te gaan, en toen deze eisch vloekend beantwoord werd met: schiet maar op, als je durlt toen sprong hij ter zijde en commandeerde: vuur! Één schot en het was alsof eene alles overheerschende, oppermachtige stem „stilte" had geroepen, zoo ademloos stonden allen óón ondeelbaar oogenblik na dit schot. Een hartverscheurende gil van hem of haar, die getroffen was, klonk boven de hoofden der menigte, onmiddellijk gevolgd door het woedend gebrul, dat uit duizenden keelen omhoog steeg. Het was of door die gansche opeengepakte massa óéne rilling voer, en of zij met onweêrstaan- baar geweld op ons zou aandringen, om ons onder hare voeten te verpletteren. „Vuur!" klonk het nogmaals met donderende stem. Weör een schot, weêr een gil, nog eens dat steeds woester wordende gebrul. „Schiet maar toe!" gilden de vrouwen, die als furiën met loshangende haren nevens hare mannen stonden en de steenen naar de soldaten slingerden. Een dier projectielen kwam terecht in het portaaltje, waar ik mij bevond. Schiet maar toegilden de wy ven, en rukten zich de jakken van het lijf en sloegen de nagels in de ontbloote borsten. „Schiet maar toe, moordenaars!" „Vuur!" klonk het. En nog deinsde het volk niet terug! Neen, telkens vielen er meer steenen en woester werd steeds het gebrul. „Vuur!" Eindelijk, nadat nog menigmalen de buskruitvlammetjes in de schemering geflikkerd hadden, ontstond er eenige verwarring in den hoop, en voort ging het nu met de bajonet er op los. Daar stoof alles voort, de brug, die onder den last dreigde te bezwyken, over, de straten der Jordaan in. Ik had er genoeg van! Ik ben zelf schutter geweest en uit krachte van dien heb ik dus reeds een afschuw en geen verstand van vuurwapenenmaar, na deze eerste maal dat ik „uit meenens" heb hooren en zien schieten, denk ik met ontzetting er aan, dat ik in die jaren mijner militaire loopbaan misschien ook geroepen had kunnen zijn zulke blinde, opgeruide schepsels neêr te schieten. Intusschen verneemt men treurige verhalen omtrent onschul dige slachtoffers en hunne nagelaten betrekkingen. Onderscheidene belhamels zijn door een kogel getroffen, maar ook menigeen schoot er het leven by in, die, wel verre van de oproerlingen te helpen, hun verzet ten strengste afkeurde. Een der treurigste feiten is het lot, dat een zekeren Bernard de Witte trof, woonachtig 3de Goudsbloemdwarsstraat No. 6. De man, houtwerker aan de Houthaven, begaf zich op het gerucht van het schieten naar de tappery op den hoek van de Linden- gracht en Goudsbloemdwarsstraat, om eene alleenwonende tante te helpen. Toen echter de man niet tehuis kwam, liep zyne vrouw de straat op om hem te zoeken, en de trap opgaande, die naar de woning der tante voerde, vond zy haar man badende in zyn bloed op de trap liggen. Hij was het vijfde lijk, dat in het politic-bureau werd gedragen. De vrouw is hoogst zwanger en met den dood van den man zyn alle verdiensten weg. Zekere du Pree, 21 jarig sjouwerman en de verzorger van zijn ouden vader en moeder, Goudsbloemstraat 110, hielp op de Zaterdagsche brug een doode tehuis brengen en kreeg toen een schot in den rechter schouderhet gezin is nu zonder verdienste en de man waarschijnlijk voor zijn leven verminkt. De oude du Pree leed ook een treffend verlies door den dood van zijn schoonzoon, den 21 jarigen Karei Steenkamp. Deze jonge man begeleidde de met een zekeren Groepenof, Bloemgracht 114, gehuwde dochter van du Pree, naar hare ouders in de Gouds bloemstraat. Vandaar keerde bij naar de Bloemgracht terug, doch hy werd onderweg door een kogel getroffen en viel dood neder. Een zekere Hendrik Sloep, Goudsbloemstraat 129, die eene zwangere vrouw en drie kinderen heeft, ontving een kogel in den rug, waardoor dit gezin ook, zelfs al geneest de man van zyne wonden, laugen tijd broodeloos zal zyn. Ook een Zaankanter werd onschuldig het slachtoffer. Hy had dezer dagen in den Jordaan een ijzerwinkel geopend. Vader was eens van de Zaan overgekomen om de stand te bezichtigen. Het was tyd om de terugreis te aanvaarden en de gelukkige vader werd door zyn zoon naar den trein gebracht. Op weg naar huis moest de jonge man tegen wil en dank door het gewoel. Een kogel, wel het minst op hem bedoeld, trof en doode hem onmiddelijk. Gelyk lot trof een milicien uit Assendelft, die zich onder de menigte bevond. De berichten van heden luiden, dat het rustig in de stad is. Omtrent het gebeurde met het stoomschip Hok Canton, dat 14 Jnni op de recde van Rigas (een bevriende? Staat op de Westkust van Atjeh) door Toenkoe Ocmar overvallen, geplunderd en afgeloopen werd, melden de PeDaug- sche bladen het volgende. De Hok Canton verliet Oleh-leh op Zondag middag 13 Juni en liet nog dien dag het anker te Rigas vallen. Kapitein Roura was als passagier aau boord, daar het zyn doel was om eeu voorraad peper in ontvangst te nemen, dien hij reeds eenigen tijd geleden had gekocht. De overeenkomst luidde, dat de peper zou betaald worden, zoodra deze aan boord van de Hok Canton was afgeleverd. Hiervoor had kapitein Hauseu 5000 p. st. in handen. Kapiteiu Roura had zelf een vaartuigje ln de haven voor anker liggen en ging met zyn eigen boot aau wal. Den 14 Juni, omstreeks 7 uur, zat kapitein Hansen met zyn vrouw op de brug. De bootsmau was bij hen, terwijl do eerste machinist in een luierstoel uitrustte. Plotseling kwam toen een zwaar bemande Atjehsche boot, door vier andere booten gevolgd, naast de Hok Canton. Zoodra de booten het schip bereikt hadden, riepen de Atjehers, dat Tonkoe Oeruar er was, een dor hoofden uit de buurt, van wicn men dacht dat kapitein Roura de peper had gekocht. Toenkoe Oemar kwam dus aan boord en de Atjehers schaarden zich voor en achter hem. Plotseling op een gegeven teekeu stormden zy op den kapitein los. De bootsmaat werd terstond doodgeschoten en na een half uur weerstand tc hebben geboden, zonk ook de machinist Mc. Culloc met vele wonden dood neer. Kapitein Hansen werd ernstig gewond aan het hoofd, en ook zijn vrouw werd gekwetst. Beiden werden aau de brug vastgebonden, en toen begon de plun dering. De roovers liepen het schip af, stalen al het geld, nomen zooveel wapcDen en ammunitie mede, als zij konden vinden, en lieten geen voorwerp van eenige waarde achter. De geheele bnit werd in drie der sloepen van de Hok Canton geborgen. Kapitein Hansen en zyn vronw, die werden losgemaakt, sprongen overboord, maar werden wéér opgevischt door de roovers, die hen weêr knevelden en in eeu der booten plaatsten. De audere zes manschappen werden ook als gevangenen medegevoerd. Toen de Seraug Toenkoe Oemar verzekerde, dat hij zonder hulp der gevangen bemanning het schip niet kon wegvoeren, besloot Toenkoe om later terug tc keereu, ten eiude de plundering te voltooien. Intusscheu wachtte kapitein Roura op het strand meer dan een uur op Toenkoe Oemar, om de peper te kunnen afwegen. Eindelijk hoorde hij het geschreeuw in de richting van de Hok Canton en besloot toen er heen te gaan. Hy sprong terstond in eeu boot, roeide naar de Hok Canton, en gelastte in het voorbijvaren aan de bemanning van zijn eigen schip om onmiddelyk in zee te steken. Aan boord van de Hok Canton gekomen en ziende wat er gebeurd was, onderzocht hy de in voorraad zijnde 9toom en maakte het ankertouw los. Daarentegen beweert de Seraug dat hy jnist hiermede bezig was, toen kapitein Roura aan boord kwam. Hoe dit echter ook zij, kapiteiu Roura nam bet com mando over, bracht het schip naar Oleh-leh, waar kapitein Kerr van de Rajah de Mederlandsche autoriteiten verwittigde. Spoedig reeds meldde de Peuang Gazette, dat kapitein Hansen aan zyn wonden was overleden. De kanonneerboot Palembaug bracht het bericht mede uit Bigu, dat Nya Parjoeng een onderhoud had met de vrouw van den kapitein, dio eeen lichte wond aan den arm had bekomen. Zij schreef een brief aan den adsistent-resident, maar de inhoud hiervan is niet bekend. De vrouw van den kapitein wordt met de andere gevangenen door 100 goed gewapende Atjehers bewaakt. Toenkoe Oemar wil ze uitleveren tegen een losgeld van 50,000 dollar. Zoodra echter troepen aau laud werden gezet, werden de gevangenen .erstond naar het binnenland vervoerd. Sultenland. Een zware brancl heeft in Southwarkstreet te Londen in de magazijnen van den heer Mead gewoed, waarbij een schade is veroorzaakt van 25,000 p. st. Door een ontploffing in het kruitmagazijn te Makry (Turkije) zijn 36 personen gedood en 20 zwaar gekwetst. In Labrador en Newfoundland heerscht een vreeselijke hongersnood. Tengevolge der buitengewone koude zijn de veestapel en de oogst grootendeels vernield. In sommige streken is de halve bevolking omgekomen. In eenige hutten langs de kust zijn 80 lijken gevonden. Het geheele aantal dooden moet meer dan 1500 bedragen. AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven, op Woensdag 28 Juli 1886, 's avonds 8 uur, in het lokaal Tivoli te Helder, ten verzoeke van den Makelaar OUDENHOVEN en ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: 1. De onverdeelde helft in een Pakhuis en Erf, Vijzelstraat opgehouden. 2 tot en met 6. Woonhuizen en Erven. Binnenhaven en Achter- Binnenhaven, N 13034; verkocht voor f 1605 aan den heer J. Hoogenbosch. 7 en 8. Woonhuis, Binnenhaven, N 67 en Pakhuis, Achter- Binnenhaven, N 163b; opgehouden. AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven, te Helder, in het lokaal „Tivoli," op Dinsdag 27 Juli 1886, 's avonds half acht uur, ten overstaan van den te Schoorldam gevestigden Notaris A. VONK: 1. Een Heerenhuis met Erf en Tuin aan de Dijkstraat; niet verkocht. 2. Een Woonhuis met Erf en Bergplaats aan den Kanaalweg, I 4; gekocht door den heer Abrahamse voor f 1340. 3. Een Woonhuis met Erf aan den Kanaalweg, I 5gekocht door den heer Mulders voor f 1135. 4. Een Woonhuis en Erf aan den Dykweg; gekocht door den heer C. Wigman voor f 301. 5. Een Woonhuis en Erf aan de Spoorstraatgekocht door den heer Roozendaal voor f 1521. 611. Zes Woonhuizen en Erven achter Bellevuegekocht door den heer Abrahamse; voor f 3830. 1215. Vier Huizen en Erven als vorengekocht door den heer Th. Dekker voor f 1381. 16. Een Hnis en Erf als voren; gekocht door den heer Abrahamse voor f 70. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 October a. s. is aan den heer J. Strootman, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur van 's Rijks Waterstaat. Burgerll]ls.e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: M. Benavente, artist, en H. Grishaver. GehuwdF. A. Schut en A. Hillenius. Bevallen: G. Brokken, geb. Boerdyk, D. A. Van Veen, geb. Feijerabend, Z. F. Selderbeek, geb. Rooderwyn, D. OverledenGeene. Gemeente TEXEL, van 22 tot 28 Juli. Ondertrouwd: Jacob Daalder en Jannetje Vonk. Gerrit Plaatsman Pz. en Cornelisje Daalder. GehuwdGeene. GeborenAagje, dochter van Jan Huisman en Trijntje Koorn. Jannetje, dochter van Albert 'Boon en Marretje Duinker. Overleden: Melle Zegel, zoon van Cornelis Zegel Mz. en Marretje Kalis, 2 maanden. Dirk Zegel, zoon van Pieter Zegel en Flora Den Braven, 2 maanden. Johannes Albertus Gelderman, zoon van Albertus Gelderman en Maria Cornelia Bronsveld, 3 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. .SP c - OJ Toe stand van de zee. -5 O en kracht. Stand. Afw. Stond. Afw. - 28 12 wtn. 17 k. 762.54 t 2.24 13.2 -5.9 0.72 Hol in z. 29 8 zw. 2 764.57 t 4.17 15.0 -2.4 0.67 Slecht w. 29 12 zwtz. 5 764.32 t 3.92 17.2 -2.0 0.72 H 29 Juli 8 u. Bewolkt, mooiweer. 29 Juli 12u. Idem. 322ste Staats-loterij. Eerste klasse. Tweede lijst: No. 16003 f 5000. No. 2885 f 2000. No. 18987 f 1000. Nos. 6907 en 16268 ieder f 400. Nos. 5195, 5843, 10294 en 17017 ieder f 200. Nos. 188, 7892, 11950 en 13160 ieder f 100. Derde lijst: No. 9250 f 1000. No. 12477 f 400. Nos. 3508, 4422, 7543, 11336 en 18861 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden Ossen 55 Stieren 102 Geldekoeien 14 Kuil kucicn 9 Vaarzen Hokkelingen - a 8 nucht. Kalveren - 9 a 154 Rammen - a 410 Schapen - 11a 274 f 40 a 160 a - 60 a 200 - 80 a 220 -170 a 230 -120 a 145 Lammeren f a 6 Bokken&Geiten- la 6 8 magere "arkens f 10 a 17 22 Biggen - 6 a 8 20 Kippen c. 20 a 60 25 Eenden - 30 a Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 20 a 40 Kip-Eijeren per 100 -225 a275 Eend-Eijeren -320 a Vervolg Nieuwstijdingen. De kapt.-luit. ter zee G. J. Buyskes, commandant van Zr. Ms. ramschip Schorpioen, zal als leider optreden bij de alhier te houden manoeuvres der zeemacht van 1 tot 12 September a. s. in vereeniging met die der landmacht. De zeemiliciens, welke zijn aangewezen om a. 8. Zaterdag van Zr. Ms. fregat Evertsen aan boord van de verschilleude gepant serde bodems over te gaan, zijn heden in tegenwoordigheid van den Schout-bij-N acht J. B. A. de Josselin de Jong, Directeur en Commandant der Marine alhier, afgeëxerceerd. De stoomkanonneerboot Brak is gisteren van Amsterdam alhier aangekomen, tot bet doen van bydrograpbische opnemingen in de zeegaten en langs de kust. Jl. Dinsdag avond was er op den Zeedyk alhier een prachtig natuurverschijnsel waar te nemen: het lichten der zee. Zelden of nooit zagen wc dit verschijnsel zóó prachtig als dien avond. Door den feilen wind werden de golven sterk bewogen en bij eiken golfslag, vooral tegen de landhoofden, was het als éóne lichtmassa, die zich aan het oog des beschouwers voordeed. Zoover het oog reikte, vertoonde het water in bet Marsdiep aan zyn oppervlak een zacht en lieielyk licht. Gisteren avond werd in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" aan de- Dijkstraat eene vergadering gehouden door de Regelings-Commissie voor den eerlang te houden Vlieger wedstrijd alhier. Rekenende op de ondersteuning der ingezetenen, wat betreft geldelijke bijdragen, en zeker niet te vergeefs ver trouwende op den bijval van onze Heldersche jongens, werd besloten den datum voor het houden van dien wedstrijd voorloopig to bepalen op 18 Augustus a. s. Ten vorigen jare had dit concours op een Zaterdag namiddag plaats; ditmaal is, opdat ook kinderen van Israëlieten daaraan kunnen deelnemen, de wedstrijd op een Woensdag middag bepaald. Behoudens de vereischte toe stemming, is besloten, dat het feest weder op den Zeedijk nabij het Observatorium zal plaats hebben. De verdere bepalingen zullen door de Commissie zelve nader worden medegedeeld. Naar wij vernemen, heeft die Commissie haar voordeel gedaan met de ervaring, ten vorigen jare verkregen, en zal de regeling thans, tengevolge daarvan, zonder twijfel een nog beter slagen van het feest bevorderen. Men is gewoon om in niet-gesloten huisdeuren den huis sleutel aan den binnenkant in het slot te laten blijven. Dat deze gewoonte niet zonder gevaar is, kwam dezer dagen alhier aan 't licht. Een of meer knapen toch maukten er hun werk van om zoodanige sleutels te bemachtigen. Een der van huissleutel beroofden, vond zich genoodzaakt om een nieuw slot aan de buisdeur te laten maken. We meenen wèl te doen, met dit ter waarschuwing mede to deelen. Voorspoedig verlost van een welgeschapen zoon: ITJE BRUNTINK, geb. TROOST. Alkmaar, 25 Juli 1886. Bevallen van een meisje T. L. ARTS, Echtgenoote van Th. VAN DER FEER. Sneek, 23 Juli 1886. Tot onze diepe smart werd ons heden, na eene korte doch hevige ziekte, ontnomen onze oudste lieveling PIETER, in den ouderdom van bijna acht jaren. Barsingerhorn, 27 Juli 1886. J. WESTERMAN HOLSTIJN. M. C. E. WESTERMAN HOLSTIJN van deb Goot. Volstrekt eenige kennisgeving. Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel. Op ZONDAG 1 AUGUSTUS, voorm. 10 uur, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, de predikbeurt aan den Burg worden vervuld door den Heer: J OE! VRIES, Leeraar bij de Doopsgezinden te Haarlem. Makelaar OUDENHOVEN zal, op VRIJDAG 6 AUGUSTUS a. s., des morgens 10 uur, ten overstaan van den Deurwaarder 3*. W. van <3Ler Wal Cz., in het lokaal 'I Centrum te Helder, publiek v er k o o p en: Den volledigen en uitstekend onderhouden KOFFIEHUIS INVENTARIS van 't Café 't Centrum, bestaande uit: Mahonyhouten en Eikenhouten Tafels, Weener Stoelen, Tuintafels, -Stoelen en -Banken, Gas-kroonen en dito Ornementen, Speelborden, Gordijnen, Jalousiën; voorts: het volledig BUFFET, alsWijn-, Bier-, Punsch-, Likeur- en andere Glazen, Karaffen, enz. enz.; vervolgens: een uitnemend onderhouden en goed loopend BILLARD, met al wat daartoe behoort (klein model, 2 jaren oud). Wijders: Bierpompen, IJskisten, toestel voor koolzuur, en al wat verder tot den Inventaris van een Café en Slijterij behoort. Eindelijk: MEUBILAIRE GOEDEREN, waaronder Bonheur du jour, Eiken Stoelen (stijl Louis XHI), Salontafels, Linnenkasten, Spiegels, goedgevulde veêren Bedden, en wat verder zal worden aangeboden. En des avonds ten zeven uur: Eene partij SIGAREN, van verschillende exquise merken, uitstekende WIJNEN, benevens eenige LIKEUREN. Alles daags vóór de verkooping in voorschreven lokaal van des morgens 10 uur tot des namiddags 4 uur te bezichtigen. hebben de eer te berichten, dat zij tot plaatselijken vertegenwoordiger voor den verkoop hunner hebben aangesteld den heer Weststraat, te Helder. Ontvangen alle soorten Reis- en Kistkoffers, Heeren en Damestasschen,fijne Porte-monnaies, Sigarenkokers en Albums, KLEÈR-, HOOFD-, NABEL- en TANDBORSTELS, Eau de Cologne, Odeurs, Toiletzeepen, enz. met houten lijsten, zeer netjes en solide gemaakt, 1.80 nu 1.50, 2.50 nu 2.15, 3.nu 2.70. Ruime keuze, bij J. J. KUIJPER, Parkstraat, Burg (Texel).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3