zijn namelijk, zoo zegt men, bang voor deroode kleur, en, terwijl ze zich aan witte lapjes niet storen, blijven ze voor roode op een afstand. Als men dus maar roode vlaggetjes laat waaien is men klaar. Zoo communistisch als ze overigens blijken te zijn, wijken ze dus in dit opzicht zeer van de communards af. 't Kan zeer goed waar zijn en ik zal er dezer dagen de proef meê nemen. Met de mededeeling er van wilde ik echter niet wachten, omdat het juist thans sommigen goed te pas kan komen. De Koning van Portugal is gisteren voormiddag te 11 uur 37 min. per Rijnspoor te Amsterdam aangekomen, met gevolg, waaronder ook de heer Rosenthal. In Bracks Doelen-hötel werd de Koning door Graaf Schimmelpenninck gecomplimenteerd. De Koning maakte een rijtoer en vertoefde geruimen tijd in Artis. Z. M. vertrekt morgen rechtstreeks van Amsterdam naar Zweden. Na in betrekkelijk geruimen tijd geen uitwendig zichtbaar teeken van leven gegeven te hebben (de laatste algemeene vergadering dateert reeds van Juli 1884) hield jl. Maandag de Nederlandsche Weei'baarheidsbond te Utrecht zijn 17de algemeene vergadering, onder presidium van den heer J. W. Schubart. Reeds voor 2 jaren tot eere-voor- zitter van den Bond benoemd, was hij tot de benoeming van een nieuw centraal-comité als waarnemend voorzitter aangebleven, doch legde Maandag voor goed zijn functie als zoodanig neêr. Het in deze vergadering benoemde centraal-comité (voort aan uit 5 leden bestaande) bestaat thans uit de heeren mr. Wichers Wierdsma, van Leiden, jhr. Beelaerts van Blokland, van 's Hage; L. P. G. Max, van 's Hertogen bosch; Moerman, van Delft, en mr. Y. Van Nooten, van Utrecht. Behalve de eerste en de laatste hadden deze heeren reeds in 't vorige comité zitting. De heeren Moerman en Schubart deden eenige mede- deelingen omtrent eene nota aan den minister van Oorlog betreffende nationale schietwedstrijden, en het voorloopig gunstig antwoord daarop van de Regeering. Behalve de door den heer Schubart uitgesproken hoop, dat daarmee zeer waarschijnlijk een gunstiger toekomst voor den Bond in verband staat, mag, om niet op de be slissing der Regeering vooruit te loopen, hieromtrent nog geen nadere publiciteit aan gegeven worden. In verband hiermeê is echter voorshands reeds besloten, dit jaar niet meer over te gaan tot een nationalen wedstrijd, uitgaande van den bond. Verder werd nog in deze vergadering het huishoudelijk reglement vastgesteld. Bij de artikelsgewijze behandeling van 't concept-reglement werden weinig belangrijke wijzi gingen voorgesteld en aangebracht, zoodat met verrassenden spoed deze zaak ten einde werd gebracht. Nadat hiermede de punten der agenda waren afgehandeld, nam de heer Schubart een hartelijk afscheid van de ver gadering als voorzitter van den Bond, zeide dezen als eere voorzitter zijn blijvenden steun toe, en wenschte hem een gelukkige toekomst. Voor deze woorden, maar nog meer voor de toewijding, die de heer Schubart sinds 20 jaren aan den Bond verleend had, werd hem door den afgevaardigde van Helder, als tolk der vergadering optredende, een warm woord van dank gebracht, waarna de vergadering, die van 11 tot 4 uur had geduurd, werd gesloten. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 11 dezer: „De harddraverij, vanwege de Alkmaarsche Harddrijverij- Vereeniging alhier op heden gehouden, had, onder begun stiging van zeer goed weder, plaats. 17 paarden namen er aan deel. De prijs (f 250) werd gewonnen door „de Koningin,* van Florijn, te Rotterdam, bereden door G. Koot de 1ste premie (f 100) door „de Jonge Wilhelm,* van Verharen, te Amsterdam, bereden door W. De Boer; de 2de premie (f 50) door „Emma,* van Dalenberg, te Schoorl, bereden door den eigenaar.* Aangaande den oogst van den landbouw te Medemblik en omstreken kan het volgende medegedeeld worden: „Karweizaad levert niet op nadat er uitgezaaid is; per hectare wordt er 5 a 600 kilogram te kort geteeld. Mosterd zaad en gerst, weinig uitgezaaid, beloven een middelbaren oogst. Haver en tarwe beloven veel. Erwten veel geleden door de luis; bruine boonen zijn zeer goed. De aardappelen beloven veel, doch door het aanhoudend natte weêr der laatste dagen neemt de ziekte zeer toe. Aangaande de tuinvruchten valt te vermelden, dat de teelt der aalbessen zeer ruim is; appelen en peren echter zeer weinig; aard beziën en frambozen geven veel, terwijl de pruimeriboomen goed beladen zijn. De veeboer mocht zich verheugen in een buitengewoon besten hooioogst, terwijl er door den goeden stand der weilanden ruim boter en kaas gemaakt wordt.* Op 20 April ji. vermaakten eenige knaapjes van 7 en 10 jaren zich in een weiland te Delft met het plukken van bloempjes. Dit scheen niet geduld te kunnen worden door zekeren S., die de jongens op de vlucht dreef. De jongste hunner, een 7jarig jongetje, kon echter niet over eene sloot van 1 meter breedte springen en bleef daarvoor staan. Op dit kind koelde S. toen lafhartig zijne verbolgen heid, door het .knaapje van den grond te tillen, in de sloot te werpen, wederom uit de sloot te heffen en ten slotte met zooveel ruw geweld tegen den kant van de sloot te werpen, dat de knaap niet meer kon opstaan. Geen wonder, het kind had zijn linkerbeentje gebroken. Elf weken bleef het onder heelkundige behandeling in het Ziekenhuis te Delft. Eene aanklacht bij de justitie volgde deze gebeurtenis op en jl. Dinsdag was S. voor de Rechtbank te 's Hage gedaagd. Hij verscheen echter niet, zoodat verstek tegen hem verleend werd. Alle getuigen, waaronder de speel kameraadjes van het mishandelde kind, bevestigden de feiten. Eenigen hunner beschuldigden den beklaagde zelfs, dat hij den kleine een schop had gegeven. De substituut-officier van Justitie requireerde een half jaar cel. Uitspraak aanstaande week. Geheel afgescheiden van den persoon dien het geldt, komt de redacteur van de Landb.-Crt. er tegen op, dat het toezicht op de landbouwscholen is opgedragen aan den nieuwbenoeinden inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. Van Eyk. Hij had verwacht dat dr. Van Aken met dit toezicht belast zou worden, omdat deze althans, als doctor in de wis- en natuurkundige wetenschappen, in de natuurwetenschappen geen vreemdeling is, terwijl dr. Van Eyk er, ook krachtens zijn titel: doctor in de theologie, nooit iets meê te maken had. In de onlangs gehouden zomerzitting der Provinciale Staten van Noordholland werd, op voorstel van Gedep. Staten, aan de Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier eene subsidie van f 1000 toegekend voor het bekendmaken van een stelsel voor kansmaken van den heer P. Boekei, te Wieringerwaard. Dat voorstel werd toen met nagenoeg algemeene stemmen aangenomenslechts een vijftal leden waren er tegen. Thans hebben twee der grootste kaashandelaren uit Nederland, de firma's J. Laming en Zonen en gebr. Van Rossum, beiden te Rotterdam, in verschillende locale bladen van Noordholland herhaaldelijk bij advertentie de boeren krachtig afgeraden, de methode-Boekei te volgen, daar hunne ondervinding had geleerd, dat kaas, volgens die methode gemaakt, volstrekt niet aan de verwachtingen beantwoord. De Arnh. Crt. zegt met zekerheid te kunnen ver melden, dat de heer dr. Jorissen, het bekende Zuid-Afri- kaansche Volksraadlid, vóór eenige weken uit de Transvaal vertrokken is naar Nederland. De beroemde luchtschipper Lattermann, uit Berlijn, zal met zijn draaibaren patentballon Rotateur op Woensdag 18 dezer, van uit het Park Tivoli te Utrecht eene lucht reis ondernemen. De Rotateur is een luchtballon van nieuwe constructie, de kleinste der wereld, en de heer Lattermann maakt voor zijne koene reis geen gebruik van gondel, anker of klep. Hij brengt ons derhalve 't allernieuwste wat op het gebied van luchtreizen kan vertoond worden. Te Maastricht is gisteren een huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom, ouders en getuigen, verklaarden niet te kunnen schrijven. Duitsche bladen verzekeren, dat de Nederlandsche Regeering van plan is om bij de Europeesche mogendheden een voorstel te doen tot het sluiten van een internationaal verbond ter bestrijding van anarchistische woelingen. „Het is vreemd,* zegt de Indépendance, dat dit bericht over Duitschland tot ons komt. Niet dat het onwaar schijnlijk is, dat de Nederlandsche Regeering er over denkt om het initiatief in deze zaak te nemen, maar toch is het vreemd, dat zij zich bloot zou gaan stellen aan een échec op een terrein waar het machtige Duitschland reeds eenige malen vruchteloos hare krachten heeft beproefd. Het is toch niet voor het eerst, dat er van een Europeesch ver bond tegen de anarchisten sprake is. Duitschland en Rusland hebben indertijd ernstige pogingen gedaan om Europa te bewegen gezamenlijke stappen tegen de revolutie te ondernemen, doch de Westersche mogendheden weigerden steeds politiedienst te gaan doen voor de Noorsche Rijken." De Ind. gelooft niet, dat zij op verzoek van Nederland thans van gedachten zullen veranderen, doch betwijfelt overigens het geheele bericht en meent dat men met een te Berlijn opgelaten proefballon te doen heeft. En dat zal ook wel het geval zijn. De leden der zoogenaamde „Zwarte bende" schijnen er ook een slappen tijd op na te houden, althans sedert enkele maanden werd weinig of niet van hunne streken vernomen. De bekende Dirk Van Driel van Puttershoek heeft echter weêr eens getracht zaken te doen. Bij een meubelmaker te Rotterdam kocht hij jl. Dinsdag eene linnenkast ter waarde van f 60 a f 70, welke per stoom boot naar Dordt en verder per schipper naar Puttershoek zou vervoerd worden. Waarschijnlijk door schoone voor- gevens misleid, zond de meubelmaker de kast at, om te laat te ontdekken dat hij in handen van een oplichter is gevallen. Terstond werd aan den agent der reederij Fop Smit Co. te Rotterdam geseind om de kast niet af te leveren, doch dit was reeds geschied. Inmiddels was de verkooper naar Dordt overgekomen en, in gezelschap van een deurwaarder, begaf deze zich naar de Bomkade, waar de kast scheep zou gaan. Nog juist bijtijds kwam men daar aan om den reeds over zijne slimheid tevreden kooper te ontnuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemen, en deze was voorzichtig genoeg zich tegen die handeling niet te verzetten. Het is zeker een doeltreffende maatregel in Drente dat, terwijl thans allerwege ten platten lande de hooioogst binnengehaald is, de brandmeesters van iedere plaats, de kleinste gehuchten niet uitgezonderd, bij de boeren een onderzoek gaan bewerkstelligen, in hoeverre het hooi door broeiing brandgevaar kan opleveren een maatregel die vooral nu zeer nuttig is, omdat het hooi „tusschen de buien door" en dus niet overal altijd even droog thuis gehaald is. Het komt dan ook meermalen voor, dat de brandmeesters den boer gelasten het hooi weêr uit „de golf" te halen en opnieuw te drogen. Wenschelijk ware het, dat overal zoo stipt werd toegezien. (N. Rott. Crt.) Ter eere van Prinses Wilhelmina zullen dit jaar in eenige plaatsen van Drente op haren verjaardag kinder feesten gehouden worden. Te Meppel is daarvoor onder meer werkzaam eene commissie, met den burgemeester tot voorzitter. In een der wagens van de Haagsche tram verloor eene juffrouw eene porte-monnaie met f 60, die door den conducteur werd gevonden. Spoedig was een en ander weêr in 't bezit van de eigenares, die den eerlijken vinder beloonde met.... een kwartje. Op de Middelburgsche tram deed zich, volgens de Middelb. Crt., dezer dagen hetzelfde voor. Eene porte- monnaie met f 60 was zoek, de eerlijke vinder kreeg.... een dubbeltje. Zoo ziet men, is er nog meester boven meester. De heer P. Eull, die voornemens was met het kleine vaartuig Lohengrin over zee van Maassluis naar IJmuiden te gaan, is jl. Dinsdag avond aan de schutsluis te Rozenburg aangekomen, met zijn schuitje vol water, wat veroorzaakt was door voorbijvarende stoombooten, en wegens uitputting niet in staat zijne reis voort te zetten. Zijn vaartuig is met behulp van eenige opzichters aldaar op den wal gehaald. Hoe lastig vliegen voor het. vee zijn, is algemeen bekend, maar hoezeer in eene melkerij de melkopbrengst door de voortdurende verontrusting en prikkeling der koeien door de vliegen geschaadt wordt daarvan hebben zich nog maar enkelen rekenschap gegeven. Naar gelang van het aantal vliegen is die schade verschillend, maar beneden de 4 k 7 pCt. is zij wel nooit. Het eenige, maar dan ook absoluut werkzame middel tegen deze plaag is Persisch insectenpoeder, naar Landw. Anz. No. 31 verzekert, met de bijvoeging, dat daarvan in de „Milchkur-Anstalt" van den heer A. Stockmayer te Frankfort a/M sinds eenige jaren met uitmuntend gevolg gebruik wordt gemaakt. De manier om het te bezigen is eenvoudig; het insectenpoeder wordt met een gewonen blaasbalg, waarin, ten einde er het poeder in te kunnen doen, een bakje met een gat er in van 2£ cM. middellijn en met een kurk gesloten, aanwezig is, des ayónds, als de vliegen aan de wanden zitten, uitgestrooid. Hetzelfde middel kan men natuurlijk ook in de keuken en op andere plaatsen gebruiken, waarbij het aanbeveling verdiont, om de omstaande voorwerpen vooraf met doeken te bedekken. Zoodra de bestuiving aangevangen is, geraken de vliegen in groote opgewonden heid en vliegen onder te kennengeving hunner afkeuring heen en weêr, om hoogstens na 34 minuten dood op den frond te vallen. De steller van 't artikeltje voegt er bij, it middel in het vorige jaar vooral ook in de keuken bij herhaling gebruikt te hebben. De kosten, die er door veroorzaakt worden, dekt de koestal door hooger opbrengst van melk ettelijke malen. Natuurlijk moet men dddr deze bewerking dagelijks ten uitvoer brengen. Volgens een bericht uit New-York, wordt door den directeur der munt de goudproductie in de Vereenigde Staten, gedurende het jaar 1885, op 31,800,000 dollars geschat, d. i. 1 millioen dollars meer dan de geschatte productie in 1884. De zilverproductie wordt op 51,600,000 dollars geschat, tegen 48,800,000 dollars in 1884. De directeur raamt het bedrag aan gouden munt op 1 Januari 1886 in den omloop op 533,485,453 dollars, dat van zilveren dollars op 218,259,761 dollars, en dat van zilveren pasmunt op 75,034,111 dollars. Bulteraana. Keizer Wilhelm van Duitschland verliet Bad Gastein jl. Dinsdag namiddag even over half twee. De Keizerin van Oostenrijk bracht Z. M. te 12 uur een afscheidsbezoek. De Keizer kwain te 1 uur in Zr. Ms. vertrekken en bleef daar tot het uur van heengaan, hem begeleidende tot zijn rijtuig. Het afscheid der twee Keizers was zoo hartelijk mogelijk; zij omshelsden en kusten elkander herhaaldelijk, te midden van de levendigste toejuichingen eener talrijke menigte. De Times, sprekende over de samenkomst der beide Keizers te Gastein, merkt op, dat, indien de aanwezigheid van den Oostenrijkschen Aartshertog te Peterhof niet met deze zeer openlijke vertooning van hartelijkheid tusschen de twee verbonden Vorsten samenviel, men bezwaarlijk den indruk zou kunnen van zich zetten, dat de beide westelijke mogendheden Rusland ten opzichte van de ge troffen overeenkomst tot het bewaren van den vrede beginnen te wantrouwen. Hoewel Engeland zegt het blad zich met Duitschland en Oostenrijk niet verbinden kan met zoodanige bandeu als deze mogendheden tegen woordig tot heil van Europa aan elkander verknocht houden, zoo kan het toch slechts met volduening gadeslaan hoe er een nauw verbond der twee vredelievende mogendheden getreden is in de plaats van een twijfelachtige en lafhartige overeenkomst, die haar niet in staat stelde Je rusteloosheid van den hoofdverstoorder des wereldvredes te beteugelen. Vijf der beschuldigden in de zaak van het vernielen der fabriek van den heer Baudoux gedurende de ongeregeld heden te Charleroi zijn vrijgesproken; twee tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De overige veroordeelingen zijn verschillend: van vijftien jaar tot drie maanden dwang arbeid. Het publiek, dat bijzonder talrijk en deelnemend was, onthield zich van demonstratiën. Zekere Chandler, natuurlijk een Amerikaan, zal met een bootje van 14 voet een reis om de wereld trachten te doen. Hij zal eerst den Atlantischen Oceaan opvaren naar Zweden en Noorwegen en van daar langs de kust zijn weg nemen naar Holland, België, Frankrijk, Spanje naar de Middellandsche Zee, om zich door het Suezkanaal naar de Roode Zee en zoo over den Indischen en den Zuidelijken Stillen Oceaan naar Australië te begeven, van waar de tocht over China en Japan naar San Franciseo zal worden voortgezet. Van daar wil Chandler over land naar de Mississippi gaan, om dien stroom te New-Orleans af te varen, en ten slotte met een tocht van de Atlantische kust naar New-York zijn reis ten einde brengen als hij ten minste zoover komt; want de Amerikaan Traynor, die twee jaar geleden hetzelfde ondernam, is nooit teruggekeerd. Een episode uit het leven van den Griekschen ex- premier Delyannis, een groot beminnaar van honden: Hij had een fraaien dog, die hem nooit verliet en die hem ook vergezelde toen hij eens op een stoomboot van den Piiaeus naar Konstantinopel ging. Eensklaps viel de hond in het water. Delyannis riep den kapitein toe dat hij zou stilhouden. „Onmogelijk," zeide deze. „Ik kan alleen stoppen als een mensch in zee valt." „Best," ant woordde Delyannis en hij sprong den hond in zee na. De boot hield stil en heer en hond werden behouden aan boord gebracht. Ingezonden. The Singer Manufacturing Co. Onder alle naaimachinen-fabrieken kan zich geen enkele op zulk eene wereld- bekendheid beroemen, als die van Singer. Deze is niet slechts de grootste der wereld, maar hare naaimachines zijn ook de beste; er is geen werelddeel, waar zij niet gebruikt worden. In Oosteorijk-Hongarije genieten zy zóó de voor keur, en is bijgevolg de navraag zóó groot, dat de Maatschappij zich genood zaakt heeft gezien, te Wcenen eene fabriek op te richten, welke iu het Terbruik van Oostenrijk-Hongarije, Bohemeu, Doitschlaud, Rusland, Turkije, de öalkan- Stateu en het geheele Oosten te voorzien heeft. Deze fabriek geeft aan eenige honderden arbeiders werk en oefent bovendien ook indirect een grooten invloed uit op een aantal bedrijven. Vóór wij ons echter over de Singer-fabricken uitvoeriger uitlaten, zulleu wij onze lezers doen keunis maken met den maD, die de ziel dezer geheele reusachtige onderneming is. George R. Mc. Kenzie, de president van „The Singer Manufacturing Co.,* werd den 12 Mei 1820 te Badenoch in Schotland geboren. Hij werkte met zyn vader als wageumaker en begon op zyn 16de jaar een eigen zaak. Eenige jaren later wilde hij over New-York naar Canada gaan, doch werd door zware sneeuwstormen verhinderd de plaats zijner bestemming te bereiken. Het ge lukte hem, te New-York als scheepstimmerman werk te bekomen en in 1852 werd hij door Mr. Singer aangesteld tot modelmaker en belast met het opmaken der machines; hij ontving daarvoor 11.50 dollars per week. Vervolgens kreeg hij do leiding over de hout-, pak- en verzcudiugs-afdeeling. Mr. Singer benoemde hem later tot zijn vertegenwoordiger der firma J. M. Singer Co. en de zaak werd jarenlang door Mr. Mc. Kenzie en Mr. Clark voortgezet. Toen in 1863 deze zaak veranderde in „The Singer Manufacturing Co.,» werd de heer Mc. Kenzie Gencral-Managcr. Hij bekleedde ook vele jaren den post van vice-president en, toen in 1882 Mr. Clark stierf, werd Mc. Kenzie presidftit. „The Singer Manufacturing Co." begon zeer bescheiden, doch is thans de grootste naaimachine-handel der wereld. Zij heeft thans 6 groote fabrieken, als 3 in de Vereenigde Staten, 1 in Canada, 1 in Schotland en 1 in Weenen, waarin te zamen 40,000 inenschen, 10,000 paarden, enz. werkzaam zijn. Er is geen geschiedenis eener iudustriëcle onderneming, die zich, wat aangaat den duur, den geregolden nrbeid en do groote gevolgen, dor Singer Manufactu ring Co. ter zijde kan stellen. De geschiedenis dezer Compagnie is te gelijkertijd de geschiedenis der naai- machiuc, waut de overleden Izaak Merritt Singer was tevens de eerste, die een practisch bruikbare naaimachine vervaardigd heeft. Het denkbeeld eener naaimachine had men reeds 100 jaar vóórdat de eerste gemaakt werd. De allereerste machine werd door Charles T. Weisenthal den 24 Juli 1755 in Engeland gepatenteerd. Deze had een uaald met twee punten en het oog in het midden. In Amerika werd de eerste machine in Januari 1826 gepatenteerd, doch ze moet niet zeer practisch geweest zijn, want, toen in 1836 een brand do fabriek te Washington met den geheolen inhoud ver nielde, ging tevenB alles verloren wat vou deze machine bestond.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2