1. Van het locale comité te Biezelinge: Het bestuur der Unie geve een klein week- of maandblad uit, om het doel en de beginselen der Unie meer algemeen bekend te maken. 2. Van het locale comité te Harlingen: In het begin van Augustus worde in elke provincie een provinciale Uniedag gehouden, ter voorbereiding van de Unie-collecte. 3. Van het bestuur der Unie: Welke middelen kunnen de correspondenten in eigen kring aanwenden om de inkomsten der Unie-kas te vermeerderen? 4. Van het locale comité te Amersfoort: Het bestuur der Unie zende een adres aan den Koning en aan de Tweede Kamer, met verzoek, dat de Rijks-normaalinrich tingen worden opgeheven en de toelagen aan de kweeke- lingen van normaallessen niet meer worden verstrekt. 5. Van het bestuur der Unie: Kan het voor Christen ouders ook wenschelijk zijn om hunne kinderen ter oplei ding toe te vertrouwen aan de Rijks-kweekscliolen en Rijks-normaallessen 6. Van het locale comité te Amsterdam: Is voor de voorstanders van de scholen met den Bijbel de relative (betrekkelijke) neutraliteit der openbare school te verkiezen boven de absolute (strikte) neutraliteit? 7. Van het locale comité te Rotterdam: Is de stichting van eene Christelijke bewaarschool op plaatsen, waar nog geene school met den Bijbel bestaat en «aar de onmoge lijkheid om tot de oprichting van eene school met den Bijbel te komen nog niet gebleken is, in liet algemeen aan of af te raden? Op morgen treedt in werking het door de Wetgevende Macht vastgestelde Strafwetboek. Tot conrector aan het Gymnasium te Sneek is benoemd dr. C. H. Kindermann, te Leiden. Men schrijft ons van Texel, dd. 30 dezer: „Naar aanleiding van de werkzaamheden op het zooge naamde goudschip Lutine, worden ook hier strandingen van rijkbeladen schepen besproken. Zoo moet in 't laatst der vorige eeuw aan onze kust een schip zijn vergaan, dat, behalve velerlei kostbaarheden, ook gemunt geld aan boord had. Sommige ouderen van dagen Aveten nog te verhalen, hoe eeus bij kalme zee en mooi zomerweer een visscher langs het strand voer en over boord naar den bodem der zee tuurde, en bij die gelegenheid een menigte geldstukken op den grond zag liggen. Terstond Averd geankerd en de plek opgezocht. Een oesterklauw werd met kabelgarens doorweven en was toen een zeer bruikbaar werktuig om tal van geld stukken, ducatons, te bergen. De visscher Averd tenge volge van zijne ontdekking een zeer welgesteld man. Ook verhaalt men, hoe op die strandingsplaats een anker werd geborgen, waaraan, bij het afkloppen der roest, geldstukken bleken bevestigd te zijn, die er aan vastgeroest waren." Aan de jaarlijksche harddraverij te Bergen (Noord holland) namen 8 paarden deel. De prijs werd behaald door Jacoba, van den heer Oldenburg, de 1ste premie door Nelly, van den heer J. Bakkura en de 2de premie door Loth, van den heer J. Koopman. Aan den jaarlijkschen kolfwedstrijd te Alkmaar werd door 46 personen deelgenomen. De prijs werd behaald door den heer A. Haringhuizen te Nieuwe-Niedorp, de lste premie door den heer C. Zomer te Oudkarspel, en de 2de premie door den heer J. Kuilman te Nieuwe- Niedorp. Te Schermerhorn zal binnenkort een zendeling der Mormonen optreden. Deze was eenige jaren geleden schippersknecht aldaar, vertrok naar Friesland, huAvde daar, maar verloor zijne vrouw en ging kort daarop met Mormoonsche zendelingen naar Utah. Na vier jaren het Mormonenleven medegeleefd te hebben, is hij met twee anderen naar Neder land gezonden, om zoo mogelijk nieuAve aanhangers te winnen voor de leer van „de heiligen der laatste dagen." Op zijn verzoek heeft de eigenaar van het gebouAv te Schermerhorn, dat vroeger als- Chr. Geref. kerk dienst deed, hem vrijheid gegeven daarin eene preek te komen houden. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft tot heden nog geen antwoord van de Regeering ontvangen op haar \-erzoek om de verzakkingen der viaducten te Am sterdam van Regeeringswege te doen onderzoeken tot geruststelling van het reizend publiek. Van de argeloosheid eener goedgeloovige weduwe te Amsterdam heeft een gewezen kantoorbediende, die met hare dochter eene verkeering had aangeknoopt, misbruik gemaakt. Op valschelijk, met den naam van zijn gewezen patroon onderteekende accepten, maakte hij haar achter eenvolgens afhandig al hare zuurverdiende spaarpenningen, totaal ruim f 1600. Tot den laatsten cent toe heeft hij het geld verbrast, en eerst toen deed men aangifte bij de politie. Jl. Vrijdag werd hij in hechtenis genomen en naar de cel overgebracht. Aangezien met het eindigen van den diensttijd der miliciens het garnizoen te Amsterdam een vermindering zal ondergaan, heeft de minister a'an Oorlog, naar men verneemt, bepaald, dat het 7de regiment aldaar in 't begin der volgende maand belangrijk zal versterkt worden uit andere regimenten. Ook zal het Passantenhuis op de Lauriergracht voor onbepaalden tijd door een bataillon infanterie en het bureau van politie der 5de sectie op de Noordermarkt door 25 infanteristen bezet blijven, welke laatste manschappen aldaar gedeeltelijk op kosten der gemeente worden gevoed. Te Haarlem is jl. Zaterdagavond door een paar ingezetenen met groote moeite en inspanning een jonge dienstbode, die in de Nieuwegracht was gevallen of gesprongen, uit haar neteligen toestand gered. Zij werd bewusteloos opgenomen in de Avoning van jhr. Schorer, Commissaris des Konings, waar zij liefderijk verpleegd Averd, waarna zij spoedig door den heer Schorer zelf naar haar ouderlijk huis teruggebracht werd. De Rechtbank te Utrecht heeft R. P., oud 60 jaren, arbeider, geboren te Barneveld, wonende te Baarn, beklaagd van hoon - en smaad tegen den persoon des Konings en bcleediging en geweldpleging tegen bedienende beambten in functie, op 19 Juli te Eemnes gepleegd, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en twee geld boeten, elk van f 8, subsidiair 1 dag celstraf voor elke boete. Aan den minister van Buitenlandsche Zaken is: I. door de permanente commissie uit de reederijën te Scheveningen, als zoodanig reeds bestaande van voor 1796, en II. door Let bestuur der Vereeniging Eendracht aldaar, het volgende adres gezonden: Adressanten geven eerbiedig te kennen; Dat voor al de zaken, in 1SS5 bij den waterschout te Scheveningen aanhangig gemaakt, betrekkelijk de daden van zeeroof en vernieling a-an kostbare haringnetten van Scheveningsche visschersschepen, door Engelsche visschers gepleegd, en door dien ambtenaar met de grootste zorgen onpartijdigheid onderzocht, in Engeland zoo geducht lang sleepende zijn gehouden, dat aan eene evcntucele berechting door de betrokken benadeelden schier is gewanhoopt; Dat daarna, naar hun inzien, op partijdige Avijze, die zaken zijn ter zijde gelegd, nadat bij herhaling door het Nederlandsche Gouvernement op behandeling dier zaken is aangedrongen Dat die terzijdelegging, Avant afdoening mag het niet worden genoemd, zijn oorsprong heeft gevonden in de niet- aanwezigheid van de Hollandsche visschers als getuigen, en dat wel op een tijd, dat de Engelsche autoriteit zeer zeker Avist, en weten kan, dat die getuigen voor de uit oefening van hun beroep op zee zijn, zoodat een overkomst naar Engeland tot de onmogelijkheden behoort; Dat adressanten hierbij speciaal het oog hebben op de zaken van: I. den reoder C. v. d. Toorn Mz., die door vernieling van een aantal haringnetten van zijn bomschuit S. C. H. 171, door de Spnrk Y. H. 642 van Yarmouth, aanzienlijke schade (f 1654) leed, aan Avelke zaak door de Engelsche justitie niets meer wordt gedaan; II. den reeder P. Groen, die door een dergelijke aa*andaad a-an de Y. II. 865 Yarmouth, gepleegd aan de netten van zijn bomschuit S. C. H. 40, een schade leed \'an f 3000, aan welke zaak ook door de Engelsche autoriteit willekeurig geen ander gevolg is gegeven, dan dat langs officiëelen AA-eg den reeder liet bericht heeft bereikt, dat liet onderzoek geen termen tot vervolging opleverde; En welk een onderzoek? Zonder dat de getuigen a charge door den rechter in Engeland zijn geboord geworden zoodat de beslissing minstens partijdig kan worden genoemd; III. Den reeder A. De Niet, dien aan zijn bomschuit S. C. H. 137 schade Averd toegebracht door de smak G. Y. 246, van Grimsbv, en, Avaar de Engelsche rechter in deze geAA'eigerd heeft kennis te nemen van den eiscli tot schadevergoeding, op grond dat de Nederlandsche ge tuigen niet verschenen Avaren, en dat in een tijd dat a'erschijning der getuigen onmogelijk was en is, terwijl het luin bekend is dat hun waterschout in Februari en Mei jl. op vervolging vóór einde Mei 1886 niet alleen aandrong, maar er de aandacht op vestigdo, dat de Hol landsche visschers van begin Juni tot begin December niet als zoodanig konden verschijnen; IV. Den reeder A. Den Duik, aan wiens haringnetten a-an zijn bomschuit S. C. H. 109, door de smak R. 390 a'an Ramsgate een schade is toegebracht van f 600, terwijl ook deze zaak nog steeds op berechting door den Engelschen rechter wacht. Dat al deze feiten waar de Nederlanders aan zulke willekeurige behandeling van vreemde autoriteiten blootstaan, daar waar de klachten toch zoo juist en accuraat zijn aan gebracht, liet vertrouAven in de aa'erking en de waarde van het internationale tractaat wordt geschokt niet alleen, maar het te verwachten is, dat zoodrn de donkere nachten in October tot het einde der haringvangst weder zijn aange komen, een oorlog op zee tusschen visschers van beide nationaliteiten zal ontstaan, omdat men zal gelooven dat straffeloos te kunnen doen, waarvan de reeders door de a'ernieling a'an hun kostbaar eigendom, in de toch al finan- cieël zorgbarende tijden, liet slachtoffer worden; Redenen waarom de adressanten, als de geheele Scheve ningsche Reederij vertegenwoordigende, zich eerbiedig tot Uwe Excellentie wenden, met dringend verzoek er beslist op te willen staan, dat de bovenbedoelde feiten, vallende onder liet internationale tractaat, aa'aartoe ook Nederland toegetreden is, onpartijdig in Engeland worden onderzocht cn na verhoor van de Nederlandsche getuigen, hetzij aldaar, hetzij bij rogatoire commissie, op grond a'an art. 12 van het met Engeland gesloten verdrag van 19 Juni 1874, Staatblad No. 1136, opdat recht worde gedaan. De jaarlijksche vergadering a'an den Anti-dienstver- vangingsbond Averd gisteren te 's Hage gehouden. Het ledental bedraagt 10,241, het kas-saldo is f 832.32 groot. De indiening van het adres aan de Tweede Kamer, om in de GrondAvet persoonlijke verplichte dienst op te nemen, aa-acht nog meer instemming. Tot hoofdbestuurders zijn herkozen de heeren Van Rees, Roëll, Telting en Vreede; gekozen de heeren Twis Rz., generaal Pel en Verstege, oud-luitenant-kolonel bij het Indisch leger. Aan een particulier schrijA'en uit den Oranje-Vrijstaat is het a'olgende ontleend: De zaken waren in den laatsten tijd zeer gedrukt, doch thans gaat er weder een licht voor ons op. ^Goud, goud is thans weer het algemeen geroep. Even als 14 jaren geleden ieder naar de diamantvelden snelde, zoo is thans weer op de goudvelden van Transvaal het oog gericht door allen, die werkeloos zijn. /Ieder die er heengaat gaat met de vaste overtuiging, dat voor hem thans de gouden eeuw is aangebroken. In het verschiet lacht hem als het ware de weelde toe, die het bezit van een milliocn kan verschaffen. Doch het zullen illusien blijken te zijn. Dat er goud is staat vast, maar of ieder de middelen bezit oin de mijnen te beAverken, is een andere vraag, die natuurlijk slechts de ondervinding zal kunnen beantAvoorden. Ik voor mij houd het er voor, tenzij men alluviaal goud vindt, dat a'elen, die er thans heen gaan, binnen korten tijd zuilen terugkeeren, veel Avijzer, maar ook veel armer. Een zwager van mij heeft een dag of wat geleden zijn aandeel in een goudmijn \'oor ongeveer 25,000 p. st. of f 300,000 verkocht. Een aardig sommetje. Het wordt ondersteld een rijke mijn te zijn, doch ik geloof dat mijn zwager verstandig deed door zijn aandeel te verkoopen. „Ik heb ook eenige aandeelen in een mijn, doch wij weten nog niet of er goud in voldoende hoeveelheid in is. Ik wil hopen dat het goed uitloopt. Alleen ben ik bevreesd dat door het geroep, dat thans overal opgaat, a'elo jonge mensclien hun betrekkingen zullen neérleggen om naar de goudvelden te gaan en daar te ondervinden dat, tenzij zij kapitaal bezitten, zij hoegenaamd niets doen kunnen en misschien in groote armoede gedompeld zullen Avorden. „Men heeft voor machines alleen zooAvat een 5000 p. st. of f 60,000 noodig, behalve nog werkloon en andere uit- ga\'en. „Een man met kapitaal kan dat thans in zeer korten tijd in Transvaal verdubbelen, mits bij nevens zijn kapitaal ook wat gezond verstand meebreng 'De gezamenlijke waarde dor in "1885 door de Neder landsche post-administratie behandelde brieven metaangegeven waarde, postAvissels en kwitantiën bedroeg het aanzienlijk cijfer van ruim 150 millioen gulden. Te Callantsoog is, Avaarschijnlijk ten gevolge van broeiing van het hooi, afgebrand het huis bewoond door J. Vos. Alles was tegen brandschade verzekerd. De Landbouw-Tentoonstelling te Edam Averd jl. Zater dag bezocht door den Commissaris des Konings in Noord holland en Zondag door den minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Heemskerk Averd te Kwadijk ontvangen door de Commissie a*an uitA'oering der Tentoonstelling, den burgemeester, den heer Calkoen, den Avethouder Tuijn en den heer Swcmer en door de equipage van den heer Pont naar Edam gevoerd. Geruimen tijd a'ertoefde de heer Heemskerk op de Tentoonstelling, waar de vroolijke muziek van Edams fanfare-corps zich weder liet hooren, en betuigde Z. Exc. o. a. aan de leden der verschillende comité's zijn groote tevredenheid over hetgeen hij hier uit Nederlands vruchtbare provincie bijeengebracht zag. Ook de groote kerk, waar de beroemde geschilderde glasramen zich be vinden, en Avaaraan het zoo fraai en onlangs gerestaureerde geveltje aan den ingang prijkt, Averd met een bezoek vereerd, alsmede de in den lande en daar buiten reeds zoo gunstig bekend geworden stoom-zuivel-boerderij van de firma Tuijn Co., Avaarover de minister zich op 't nauwkeurigste door den firmant, den heer W. Tuijn, liet inlichten. Op 't stadhuis was voor den minister inmiddels een keurige lunch bereid, waaraan de leden van 't comité mede aanzaten en aan Avie de minister zijn dank bracht, voor hetgeen hij gezien had en de beste wensclien uitte voor den landbouAv in 't algemeen en voor den bloei van Edam in 't bijzonder. Hoogst voldaan vertrok de minister te 5 uren. Op de Tentoonstelling Averd de eerste prijs voor kaas (G. M. en f 100) toegekend aan den landbouwer C. Boès te Purmer. Uitloving van Laming and sons voor een stapel van tAveehonderd stuks, gouden medaille aan C. A. Ivooy Dz. te Beemster. Verder werden nog eerste prijzen toegekend aan: Rijstieren \-an 1884, Purmergrond, B. Houtman Bz., Oudelandsgrond, D. D. Haan te YVarder. Pinkstieren van 1885, Purmergrond, C. Van Twisk, Oudelandsgrond, eerste prijs K. Houtman Cz. te Broek. Melkgevende koe: a. grootste hoeveelheid, P. De Jong te Purmer, b. vetrijkste melk: C. J. Conijn te Edam. MelkgeA'ende koe van 3 tot 7 jaar. Purmergrond, D. Uitentuis, Oudelandsgrond, J. De Boer Wz. te Edam. MelkgeA'ende vaarsPurmergrond, D. Uitentuis, Oudelands grond, J. Puist te Edam. Een koppel van vijf melkgeA'ende koeien: Purmergrond, D. Uitentuis te Purmer, eerediploma P. Houtman Bz., te Purmer. Stierkalf van 1S86, Purmergrond, eerste prijs J. Uitentuis Dz. Als een beAvijs dat de Landbouw-Tentoonstelling de aan dacht heeft getrokken ook van belangstellenden in den Ncderlandschen landbouw, veeteelt en zuivelbereiding, kan in het buitenland o. a. nog dienen, dat mr. Wesley, groot handelaar in boter en kaas te Londen, aan deze belang- Avekkendo expositie een bezoek bracht. Juist werd er des middags in het Heerenlogement een feestmaal gehouden, Avaaraan de heer Wesley, daartoe uitgenoodigd, aanzat, en die bij deze gelegenheid eene rede hield in de Engelsche taal, waarin hij allen lof bracht over do samenstelling dei- Tentoonstelling niet alleen, maar ook do verzekering gaf, dat IIolland'8 landbomvproducten, vooral wat veestal en z ui a-el bereiding opleverde, weder in flinke concurrentie trad met de voorheen zoo hoog geroemde Deensche pro ducten. De burgemeester Calkoen beantwoordde dezen lof mede in het Engelsch. Aan een bakker en aan een herbergier op de Linden- gracht te Amsterdam is schadevergoeding uitbetaald \'oor liet beschadigen hunner woningen bij de ongeregeldheden in Juli jl. De Haagsche correspondent der Arnli. Crt. schrijft: „Zoo wordt nu in de Standaard het boycot-stelsel inge roepen tegen een verhuurder van strandstoelen te Scheve ningen, omdat hij zijne waar ook Zondags beschikbaar stelt en dus den Sabbath schendt! Straks komt er nog een of andere kerkeraad, die liet bij wijze a-an motie van orde afkeurt, dat de zee den Sabbath schendt door het dagwerk van ebbe en vloed ook op dien rustdag te doen doorloopen. Noem dit denkbeeld niet „te gek" lezer; wij leven in een tijd van overspanning, Avaardoor zelfs het ondenkbare mogelijk Avordt." Een teeken des tijds! Een onzer bekenden plaatste onlangs in een pr.ar bladen gelijktijdig twee adver- tentiën. In de eerste a'roeg hij een keukenmeid, die een behoorlijken burgerpot kon koken; in de tAveede een juffrouw, bekwaam om een beschaafde opvoeding te geven aan ver scheidene kinderen. Op de eerste advertentie ontving hij tAvee aanbiedingen van keukenmeiden; op de tweede meldden zich aan vijf en zeventig „juffrouwen." Eindelijk heeft men tlmus authentieke inlichtingen uit den mond van Vorst Alcxander zelf over den staatsgreep, en over zijne wederwaardigheden sedert Zaterdag jl. Alexnnder gaf deze schets gedurende zijn oponthoud te Leraberg, cn gaf daarbij den uitdrukkclijken wensch te kennen, dat zij als van hem afkomstig zou worden openbaar gemaakt. Volgens deze mededcclingen waren bij den staatsgreop do militairen veel meer betrokken, dan tot hiertoe bekend is gewordcif. Het eerste regiment, dat de hoofdwacht had, handelde in overeenstemming met het bataillon, dat bet paleis omsingelde, en marcheerde heimelijk af. Te 2 uren kwam de wacht van het paleis het slaapvertrek van den Prin9 binnenvallen, drnkte licm eene revolver in de hand, en fluisterde hom toe: red n! Do Vorst ijldo de trap af, die naar den wintortuiu voert, maar reeds op de trappen traden hem twee soldaten met bajonetten tegemoet. Do Vorst suelde naar de slaapkamer terng en vond daar reeds een groot aantal officieren, die hem met overgehaalde revolver tegemoet traden. Een hunuer scheurde een blad papier uit een opschrijfboek cn schreef daarop eenige onleesbare woorden. De overigen uoodigden den Vorst aan eene tafel, hielden hem een blad papier voor, en schreeuwden: „onderteeken I ondertccken IVan allo konten drong men zich nu dicht om hem heen, en terwijl er meer dan twintig revolvers op zijn hoofd waren gericht, schreef hij met onleesbaar gekrabbel op het blad papier alleen de woorden: Alexauder. God bcschcrme Bulgarije! Toen werd de Vorst medegesleurd naar het Ministerie van Oorlog, waarheen de op gelijke wijzo overrompelde Prins Frans Jozef reeds gebracht was. No een oponthoud van een paar uur werden de broeders van elkander ge scheiden om verder getransporteerd te worden, ieder in een afzonderlijken wagen en ieder met twee officieren naast zich, die onafgebroken eene revolver gericht hielden naar het hoofd van den Vorst en zijnen broeder. Op don bok nnnst den koetsier zat bij elk rijtuig een kwcekeling der cadettenschool. Toon do Vorst van het Ministerie van Oorlog wegreed, stonden daar minstens veertien officieren in uniform, met de handen in de broekzakken hem aan grijnzend. Kapitein Bcnderoff had, toen den Vorst bij de bovenomschreven scène in do slaapkamer het stuk papier ter onderteekening werd voorgehouden, hem voort durend het ovorgehaaldo pistool vlak voor de oogen gehouden en hem toego- roepon„Zie je, dat komt er van, dat je mij niet tot majoor hebt gemaakt!" Tot de deelgenoQteu behoorden do gezamenlijke officieren der cadettenschool

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2