ADVERTENTIE N. ca ran hot eerste regiment artillerie, vole gcnic-aEcicwn, rcrschnidono oGi eieren vaa hot eerste regiment infanterie. Laatstgenoemd regiment had de Vorst daags te voren geïnspecteerd, cu diezelfde officieren, die te 2 uren in deu nacht met revolvers in zijne slaapkamer drongen, hadden des avonds bij hem gedineerd. Den eersten nacht bracht de Vorst door in een klooster op 25 kilometer afstands van Sofia. Op dea geheelen weg naar dcu Donau schreeuwden, telkens wanneer de Vorst zijn mond opende ora ecne vraag tc doen, dc met zijne bewakiug belaste officiercu hem toe: Zwijg! anders ben je dood!» Op het schip waren do beide broeders te zomen in ccno kajuit opgesloten. Twee officieren met uitgetrokken sabels stonden voor de deur. De hitte was zóó verschrikkelijk, dat ten slotte de Vorst bet hoofd buiten het venster stak, waarop twee soldaten hem met de bajonet tcrugstieteu en dadelijk alarm maakten. Ziju verzoek om slechts enkele minuten frisschc lucht te mogen scheppen, werd rondweg afgewezen. De wacht aan boord bestond uit de tweede compagnie van het Douaurcgimcut met de gezamenlijke officieren. Op Dinsdag namiddag te t uren kwam men te Reni nan. De officieren trnclittcu icinaud nan land te vinden, aun wieu zij do beide Prinsen konden uitleveren. Toen dit mislukte, giug het jacht tcgcu den nacht weder het ruime sop in. Den volgenden echtend om 8 uur werd cr weder geland, en middelerwijl was den Russischeu commandant der troepen een eerste luitenant toegevoegd. Nu werden dc beide broeders onder scherpe bedekking ann land gezet en naar den burgemeester of diens plaatsvervanger gebracht. De orst verzocht, hem dea Donau tc laten afzetten, waarop men antwoordde, dat dit niet ging. Ilij zou zijn leveu wagen, wunt langs den Donan wnrcu in ullc steden moordenaars om hem neer te steken of ncêr te schieten. Hcele rooverbenden zonden zich hebben aangeboden om hem op tc vangen. De Vorst antwoordde, dat bij het daarop wilde wagen. Toen werd hem een telegram voorgehouden, gcdagteckcnd uit Pctcrsburg en onderteckcnd door den minister Ogoutschelf, van den vol genden inhoud: „Prins Alexnnder van Rottenberg (slceht9 deze uitdrukking was gekozen) mng alleen over hemberg of Warschau reizen." Aldus werd op Donderdag ochtend te 8 uren dc reis ondernomen. JCen extratrcin was door de Russische Rogccring besteld, daar men den Vorst niet wilde vergunnen van den gewonen trein gebruik te maken. In den trein waren een politic-luitenant en verscheidene gendarmen. Aan het tweede station hield de trein op. Een hooger beambte, staatsraad en vertegenwoordiger van deu gouverneur, trad op den Vorst too en verlangde betaling van deu extra-trein met 000 roebels. Anders ging men niet verder. De Vorst had toevallig eene som van ongeveer dat bedrag bij zich, en betaalde. Toen aan een volgond station de trein wederom balt hield, stoud voor elko deur van de coupé een gendarme met de bajonet op het geweer. Rniten een talrijk publiek, dat den Prins door bet venster heen honende woorden toevoegde, waren ook aan het station aanwezig de gezamenlijke officieren van het dragonder-regiment, welks chef Prins Alexnnder vnn llcssen, vader van deu Vorst, is en a la suite waarvan hij zelf gevoerd werd tot op het oogenblik dat bij uit dc ranglijst van het Russische leger werd geschrapt. Ook die officieren namen deel nan dc bclccdigingen, welke Vorst Alexnnder tc verduren had. Ondanks liet verzoek van den Vorst om den waggon op zijde te laten schuiven tot het vertrek van den trein, geschiedde dit niet. Ds genoemde beambte, wien de Vorst 600 roebels moest betalen, gedroeg zich overigens zeer hoffelijk en voorkomend, en verrichtte om zoo to zeggen adjndants-diensten. Overigens verneemt het Berliuer Tageblatt nit de beste bron, dat 's Vorsten broeder Prins Lodewijk van Bottenberg, die naar Lemberg reisde, te Homburg eeue langdurige conferentie had met den Eugelschen troonopvolger, die er dringend voor gepleit moet hebben, dat Vorst Alexandcr terstond naar Sofia zou terugkeeren en van de reis naar Duitschland zou afzien. (N. Rott. Crt.) Bultenlana. Vorst Alexander van Bulgarije is weder op weg naar zijn Vorstendom. Hij is jl. Zondag te Bucharest aange komen en onmiddelijk over Giurgewo naar Rustschuk ver trokken. Men meende, dat hij eerst naar Tirnova en Philippopel zou gaan, vóór hij zijn intocht in Sofia doet. De Dailv News zegt: „Door het besluit van Vorst Alexander wordt Europa binnen een niet lang tijdperk met oorlog bedreigd/' De Times vermoedt, dat Vorst Alexander op raad der Engelsche Regeering is teruggekeerd, die hem te Bucharest door tussclienkomst van den heer White zou zijn geworden. Dit blad gelooft, dat alles doet voorzien, dat de raadgever bereid is, althans voorloopig in de feiten te berusten, en dat in dat geval Prins Bismarck desgelijks zal doen. De Standard laat zich in meer pessimistischen geest uit. De meeste Engelsche bladen betuigen lninne tevreden heid over den terugkeer van Vorst Alexander naar Bul garije, zonder evenwel hunne vrees te verheelen, dat die terugkeer verwikkelingen van emstigen aard ten gevolge kan hebben. De Morning Post meent, dat het gevaar aan merkelijk minder zou worden, indien Engeland, Duitsch land, Oostenrijk en Italië eenparig Rusland een „handen thuis I* toeriepen. Zij is van oordeel, dat in het belang van den vrede en dc veiligheid van Europa onverwijld maatregelen genomen moeten worden om verdere inbreuken van Rusland op do bestaande tractatcn met het einddoel eener bezetting van Konstantinopel te beletten. Een vastberaden optreden der groote mogendheden zou het gewensclite oogmerk kunnen doen bereiken zonder dat het noodig werd tot de wapenen de toevlucht te nemen. Maar mocht, vervolgt de Morning Post, Rusland zijne aanval lende houding en zijne onbillijke eischen niet willen opgeven, dan zou het zoo spoedig mogelijk tot rede gebracht moeten worden. Middel-Europa is een staat van zaken moede, ■welke den handel verlamt, rensachtige krijgstoerustingen noodig maakt en de gansche wereld de toekomst met onzekerheid en bezorgdheid doet tegemoetzien. Naar aanleiding van een door verschillende bladen opgenomen bericht, volgens hetwelk de Fransche gezant bij het Vaticaan was teruggeroepen, behelst de Temps de volgende officieuse mededeeling: „Wij kunnen verzekeren, dat de berichten van verschil lende bladen omtrent de onderhandelingen tusschen Frankrijk en liet Vaticaan betreffende den nuntius voor China ten minste voorbarig zijn. Er is nog geen definitief antwoord van den Paus ontvangen en niets doet voorzien, dat onze gezant Rome verlaten zal. Onze nieuwste inlichtingen geven integendeel grond voor de meening, dat eene schik- king tusschen het Vaticaan en Frankrijk thans tamelijk Waarschijnlijk is. Heden te 2 uur des namiddags heeft de pauselijke nuntius een onderhoud met den heer De Freycinet ■?ehad, en men verzekert, dat de regeling uitgesteld is wegens een voorstel, dat het Vaticaan een bijzonderen gedelegeerde naar China zende om den toestand aldaar te onderzoeken, alvorens een besluit genomen worde.'* Het nieuwe Engelsche oorlogsschip Orlando, dat onlangs op de werf van Palmer te Jarrow van stapel liep, vertegenwoordigt een nieuw sclieeps-type, waardoor het vraagstuk moet worden opgelost, welk soort van oorlogs schepen in de toekomst gebouwd moeten worden. De Orlando moet groote kracht, sterke bewapening en groote snelheid vereenigen en in staat zijn om lang in volle zee te verblijven. Het schip is 300 voet lang, 56 voet breed en 37 voet diep. Het heeft een diepgang van 21 voet, houdt 5000 ton en moet eene snelheid hebben van 19 knoopen per uur. De pantsering bestaat uit een gordel van 200 voet lengte, die zich van 1 voet 6 duim boven tot 4 voet onder de waterlijn uitstrekt. Zij is 10 duim dik en rust op eene onderlaag van teakhout, waarachter weer stalen platen van 1 duim dikte. De Orlando is het eerste van zeven zulke schepen, die voor de Engelsche vloot gebouwd worden. Een sterke aardbeving heeft zich jl. Vrijdag in het zuiden van Italië en het westen van Griekenland doen gevoelen, waarschijnlijk in verband met do onderaardsche werking der Etna. De beweging ging uit van het oosten van Sicilië, zooals blijkt uit berichten van Syracuse en Can- tanië. Voorta over het vasteland van Italië tot in den omtrek van den Vosuvius, Caserta en het eiland Ischia. Aan de oostkust zijn schokken waargenomen te Lecce, Brindisi, Tarante, Basi, l oggia en te Potenza, in het hartje van Calabric. De bevolking dezer plaatsen bracht den nacht in de open lucht door, zonder dat er echter van persoonlijke of materiëele schade veel gemeld wordt. Veel heviger is de schok in Griekenland geweest, waar hij door het geheele land gevoeld werd. Op de westkust van Morea, te Pyrgos, zijn alle huizen ingestort, terwijl een plaats in de nabijheid geheel vernield werd. Het getal menschen, dat daarbij om het het leven kwam, wordt op 300 geschat. Oj> het daartegenover gelegen eiland Zante zijn ook verscheiden huizen beschadigd, doch aldaar heeft men geen verlies van menschenlevens te betreuren. De stadjes Filiatra en Gargoliano in Messenia, en de dorpjes Kyfarissa en Choremi in Arcadië zijn geheel verwoest door de aardbeving van jl. Vrijdag. Ook vele andere plaatsen hebben min of meer geleden. Te Filiatra zijn omstreeks 80, te Gargoliano 20, te Logouditza 16 menschen omgekomen, en bovendien zijn talloos velen gewond. Er zijn oorlogsvaartuigen naar Kalamata gezonden met genees- heeren, sappcurs en ruime provisie aan boord. In het vreemdelingen-legioen in Tonkin moeten, volgens een Fransch blad, als gemeen soldaat twee Duitschers dienen, van wie de een in zijn vaderland generaal en de andere bisschop is geweest. Vanwege de badpolitie te Dieppe is het volgende curieuse voorschrift afgekondigd: „Den badmannen wordt aanbevolen, wanneer eene dame gevaar loopt te verdrinken, haar bij het kleed aan te vatten en niet bij de haren, omdat deze dikwerf in de hand achter blijven.'* Benoemingen, enz. De atlj.-adm. H. L. De Bruyn Kops wordt, met ingang van 1 September a. s., ter zake van buiten den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van een jaar op pensioen gesteld ad f 400. Aan den inspecteur over het Loodswezen enz. in het 3de district alhier wordt met 1 September a. s. Amsterdam als stand plaats aangewezen. De lste luit.-adjudant Bruce, van het lste reg. infanterie, vertrekt op den 1 September naar Kampen, ten einde aldaar werkzaam te zijn by de hoofdcursus. De lste luit. Bernclot Moens is alhier geplaatst by het 5de batailjon van het lste reg. infanterie. De 2de luits. der artillerie Roest van Limburg, Boom en Van den Broeke, alhier in grrnizoen, worden op 1 September gede tacheerd by dc 2de afdeeling Krijgsschool te Breda. Vlsotxberiomen. Zeventig korders brachten jl. Zaterdag 52 tot 260 groote, 50 tot 270 kleine tongen, 5 tarbotten, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden scharren aan. Grooto tong gold 18 a 25, kleine idem 5 a 16 cents, tarbot f 4 tot 7 per stuk, kleine schol f 1 per mandje en scharren f 2 tot 4 per mand. Van Terschelling werden 300 harders aangevoerd, die onders hands werden afgeleverd. Tien korders brachten gisteren 25 tot 100 groote, 70 tot 215 kleine tongen, enkele roggen en 1 tot 2 manden scharren ter afslag. Groote tong gold 20 h 25, kleine idem 6 h 20, rog 64 cents per stuk en scharren f 3 per mand. BurgerUjlie StandL Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: E. Kramer, geb. Kuiper, D. J. Bruin, geb. De GraafT, D: A. Bruin, geb. Zweerus, Z. J. De Gooijer, geb. Vleugel, D. Overleden: J. De Zeeuw, 1 maand. T. Hin, geb. Stijnen, 63 jaren. Gemeente SCI1AGEN, van 24 tot 30 Augustus. OndertrouwdGeene. GehuwdSimon Meijer en Johanna Christina Pfann. Bevallen: Ilenriëttc Wandrina Poster, geb. Lorthioit, Z. Overleden: Jacobus Johanncs Koedooder, 1 jaar en 6 maanden. Rachel BoschmAn, 4 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEE1. Augustus. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 w. 0.1 k. 762.80 f 1.90 20.7 f2.5 0.84 Stil. 30 12 nwtn. 0.1 763.90 t 3.00 18.6 t 0.4 0.90 31 8 zzw. 1.6 764.32 t 3.42 19.9 f 3.6 0.87 Vlak. 31 12 zw. 2.2 765.40 |4.50 21.5 f3.4 0.77 n Weêrsgeateldheid29 Aug. 12 u. Helder, schoonweer. 30Aug. 12 u. Mistig, helder, schoonweer. 31 Aug. 8 u. Helder, schoonweer. 31 Aug. 12 u. Idem. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAB AMSTEBDAM Prins v. Oranje.. 27 Augustus Dungeness gepasseerd. Madura25 Augustus te Marseille aangekomen. Prins Alexander. 24 Augustus van Port-Saïd vertrokken. Prinses Amalia.. 14 Augustus van Padang vertrokken. OP BEIS VAN AMSTEBDAM NAAB BATAVIA: Prinses Marie.... 20 Augustus van Suez vertrokken. Prins Hendrik... 19 Augustus van Suez vertrokken. Conrad11 Augustus van Suez vertrokken. Voorwaarts30 Augustus van Port-Saïd vertrokken. Prins Frederik.. 29 Augustus St. Vincent gepasseerd. IN LADING NAAB NEDEBLAND: Soenda22 Juli te Balavia aangekomen. Burgem. denTex. 28 Juli te Batavia aangekomen. Sumatra10 Augustus te Batavia aangekomen. IN LADING NAAK OOST-INDIK: Koningin Emma.. Vertrekt 1 September van Amsterdam. Prs.Willielmina. Vertrekt 11 September van Amsterdam. Marüttoerlonten. TEXEL, 29 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 45 a 50 c., Schapenboter 40 a 45 c. en Schapenkaas 14 c. per half kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.25 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Hooi f 15 a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden 35 a 45 c. per stuk. Koehuiden 31 c. per kilogram. ALKMAAR, 28 Augustus. Aangevoerd 1 Paard, f 125; 33 Koeien, f 160 a 250; 12 nuchtere Kalveren, f 14 a 26; 92 Schapen, f 15 a 24; 120 Lammeren, f9 a 15; 67 magere Varkens, f 10 a 16; 146 Biggen, f 4 a 9; 3 Bokken en Geiten, f 4 a6; alles per stuk. ALKMAAR, 30 Augustus. 4 Koeien f 175 a 200, 137 vetto Kalveren f 35 a 130, 9 nuchtere dito f 14 a 24, 338 Schapen f 20.a30, 31 magere Varkens f 12 a 16, alles per stuk; 71 vette Varkens, 40 a '48 c. per kilogram. Paarden f a f per stuk. HOORN, 27 Augustus. Aangevoerd 341 Schapen, f 24 a 29 per stuk. HOORN, 28 Augustus. Tarwe f 7.a 8.50, Gerst f 3.75 a f 5.Haver f 3.25 a 4.50, Witte Erwten f 7.50 a 9. Groene dito f 9.50 a 12."Vale dito f 7.50 a 9.aUes per hectoliter. 6 Paarden, f 45 a 180; 5 Koeien, f 140 a 150; 28 Schapen, f 20 a 25 90 Lammeren, f 10 a 17; 4 Kalveren, f 12 a 23; 26 Varkens, f 12 a 18; 68 Biggen, f' 5 a 8; 30 Kippen, f0.75 a f 1.75, alles per stuk. 9300 Kip-eieren, f 3.a 3.50 per 100 stuks. 836 kop Boter, 60 a 65 c. per kilogram. 350 k. Aardappelen, f 1.S0 a 240; 800 h. Peren, f 2 a 3 en 600 h. Appelen, f 4 a 5 per hectoliter. 7000 kilogram Roode Aalbessen, f 12 a 14 per 100 kilogram. 500 kilogram llazelnootcn, f 40 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 30 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 511 Runderen, lste kwal. 70 c., 2de kwal. 65 c. en 3de kwal. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 260 en 35 nuchtere Kalveren, f 7 a 16 per stuk; 8 Grnskalveren 18 Schapen en Lammeren; vette Varkens 36 a 40 c. per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Frieschc Franeker f 2.10 a 2.25, dito Hamburger f 2.a 2.10, Geldersche Blauwe f 1.50 a 1.70, dito Muizen f 3.20 a 3.30, dito Kralen f 1.75 a 2.Katwijker Zand f 1.a 2.60, Noordwijker dito f 1.30 a 2.60, Hillegommer dito f 1.50 a 3.50, Haarlemmer dito f 0.90 a 1.alles per hectoliter. Aangevoerd 12 versche ladingen'. BARNEVELD, 26 Augustus. Ter bekende Schapenmarkt werden aangevoerd 3120 stuks. Men besteedde voor Hamels f 16 a 19, Ooien f 13.a 14.50, Lammeren f 8 a 10 per stuk. Handel redelijk. De markt werd door tal van kooplieden bezocht. ZWOLLE, 26 Augustus. Op de maandelijksche Paardenmarkt bedroeg de aanvoer ruim 125 stuks. Het aangevoerde behoorde over het algemeen tot de mindere soorten. De handel was middel matig. Men besteedde voor Werkpaarden f 150 a 275, aftandsche dito f 75 a 125, Ponny's f 75 a 120, voor de slachtbank f 15 a f 45, alles per stuk. ZWOLLE, 27 Augustus. Hooi is 25 cents per 5C0 kilogram duurder. Hoogste markt f 13.75, afdalende tot f 9.20 naar soort. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden is het de zesde verjaardag van H. K. H. Wilhel- mina Helena Paulina Maria, Kroonprinses der Nederlanden, dochter des Konings. Tengevolge van de werkzaamheden ter voorbereiding der a. s. militaire manoeuvres alhier, heeft de parade van het garnizoen niet plaats gehad. Door H. Meyer, werkzaam op 's Rijkswerf alhier, is heden een eigenaardig geschenk vereerd aan H. K. H. Prinses Wilhel- mina, ter gelegenheid harer verjaring. Voor eenigen tijd werd door de nieuwsbladen medegedeeld, dat Z. M. de Koning eene collectie vogels ten geschenke had ontvangen. De mededeeling hiervan bracht onzen plaatsgenoot op de gedachte, om voor het Prinsesje een sierlijke vogelkooi te maken. Dit plan bracht hij ten uitvoer, terwyl hij aan de kooi een vorm gaf, ontleend aan het front van het gebouw van 't Instituut der Marine alhier. Heden wordt Zr. Ms. ramschip Schorpioen met de centri- fngaalpomp van de Hercules zoover opgepompt als noodig is om het zware achterlaadkanon, waarmede het schip is bewapend, boven water te brengen, welk stuk men daarna zal trachten nit den toren te verwijderen, ten einde het voor roesten en verder bederf te vrywaren. Jl. Zaterdagavond hield het Bestuur van Floralia de aan gekondigde zitting tot het inschrijven van deelnemers aan de aan staande Bloemententoonstelling, 't Aantal ingeschrevenen is zeer bevredigend en doet verwachten, dat de Tentoonstelling weder zeer belangryk en bezienswaardig zal worden. Aan G. Koch, onder No. 40 deelnemer aan den gehouden Vliegerwedstrijd alhier, is door het Bestuur alsnog een prijs toegekend. In het fort Admiraal Dirks werd jl. Zondag morgen een Schietwedstrijd gehouden door de plaatselijke Weerbaarheids- Vereeniging, genaamd: „Artillerie-Vrijkorps," alhier. De uitslag van 't Concours is geweest als volgt: Vaste baan: Eenige prijs op 300 passen behaald door den heer H. Uurbanus Pz. lste prijs op 200 passen behaald door den heer J. J. Beckers; 2de prijs door den heer J. H. Polak; 3de prys door den heer F. J. Bussing. Vrije baan: lste prijs behaald door den heer J. H. L. Van Lent; 2de prijs door den heer H. A. Stadermann; 3de prys door den heer J. C. Slis. De uitreiking der prijzen geschiedde des namiddags in de zaal van Musis Sacrum. Vooraf werd door den afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Nederlandschen Weerbaar- heidsbond, in den loop dezer maand te Utrecht gehouden, verslag uitgebracht. De afgevaardigde ontving, bij monde des Voorzitters, den dank der vergadering. Met een gepast woord reikte de Voorzitter daarna de pryzen en diploma's aan de overwinnaars in den gehouden Schietwed strijd uit. Hij weuschte die leden met de behaalde overwinning geluk en uitte ten slotte de beste wenschen voor de instand houding en voor den bloei der Vereeniglng, die weldra het feest van haar 20jarig bestaan hoopt te vieren. By J. Makelaar, wonende in de Oudekerkstraat alhier, zijn te bezichtigen twee jonge katten, 3 weken oud, die geheel en al een kale huid hebben. De eene, de grootste van het zonderlinge tweetal, heeft alleen eenig haar op den staart. Wellicht zijn deze diertjes, als ze in 't leven blijven; gewenschte exem plaren in een diergaarde of op eene tentoonstelling. De kapitein In 't Velt, van het Oost-Indische leger, hier to lande gedetacheerd, keert 11 September a. s. weder naar Indië terug. Naar men verneemt bestaat het voornemen, in de maand October een transport mariniers van ongeveer 90 man per parti culiere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Danütoetulglng;. De ondergeteekenden brengen hun welgemeenden dank aan al degenen die hebben bijgedragen en hunne belang stelling getoond hebben voor het gedenkteeken van wijlen CORNELIS DITO, en in 't bijzonder aan de Heeren BERKHOUT Co. voor de welwillende medewerking, ea aan den heer SIMON voor de nette afwerking van monument. De ingekomen bijdragen zijn als volgt: uit Callantsoog, van N. N. f 0.5Ó van B. S. te Amsterdam f 5. N. N. u u 0.13 N. N. f, 2. uit Rotterdam voor C. DITO 1.50 van 't Collegie EntreNous van een j koper-quartet van de heeren BERKHOUT Co. 36.54 ingezetenen dezer gemeente. 209.80* Totaal Helder, 30 Augustus 1886. ƒ262.87* De Commissie, L. VERMEULEN. H. HANEKROOT,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3