CLARK 4 Cos. AMSRGARffl ECHTE NAAIMAGHINES Écii Beult: taal»® M ORIGINEELE SINGER- 1876. STLORALIA te HELPETS. 1886. Tentoonstelling van Planten, in het lokaal Tivoli, op ZATERDAG -4- en ZONDAG 5 SEPTEMBER a. s. is bekend als bet bestste en sterkste voor de Het zwarte garen is echt van kleur. Wekelijksehe of maandelijksehe afbetaling. Gratis onderricht. AMSTERDAMSCHE COURANT. Notaris BACEX De Notarissen A. VONK te Schoorldam en J. P. BACKX te Wieringerwaard, Programma der Feestelijkheden: ZATERDAG 4 SEPTEMBER: 's Namiddags 2 ure Opening dep Tentoonstelling. u 2i4A ureMuziekuitvoeringen. y 5 ure Sluiting der Tentoonstelling. 's Avonds 8| Feestelijke Bijeenkomst met Bal, uitsluitend voor de leden met hunne dames. Entree op vertoon van het Bewijs van Lidmaatschap. ZONDAG 5 SEPTEMBER: 's Namiddags 1 ure Heropening der Tentoonstelling. 2141 ureMuziekuitvoeringen. y 5 ure Sluiting der Tentoonstelling. 's Avonds 7 Heropening der Tentoonstelling. y 810 ureMuziekuitvoeringen. 9 ure Uitreiking der bekroningen. 10 Schitterend Vuurwerk. De feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door de welwillende medewerking van het Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer J. KONING. Toegangskaarten voor niet-leden zijn verkrijgbaar, uitsluitend aan het lokaal, op Zaterdag a 50 cents, op Zondag a 25 cents. Het Bestuur, Helder, 1 September 1886. T. MOOY, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secr.-Penn. Tti] alle Wlnüellers verkrijgbaar. isr ^a.iNr a. (Vervolg van pag. 1). Zij groeide op in wonderbaar verrukkende schoonheid, maar wat men haar ook gegeven had, geen kindsheid. En nu ontnam men haar ook hare jeugd. Hare beide nichten waren slechts weinig ouder dan zij. Manuela had slechts een voorgevoel van de vreugde van een gelukkige meisjesjeugd, toen hare nichten reeds in de wereld ingeleid werden. Jong, vroolijk en levendig na men zij vol vreugde al de nieuwe indrukken in zich op, die zich aanboden. De band tusschen haar en het eenzame meisje werd van dag tot dag losser en de weg tot hare kamer bijna vergeten. Een druk en luidruchtig leven heerschte nu in huis; de ouders, die steeds op een grooten voet geleefd hadden, wilden, dat ook de kinderen de jeugd zouden genieten, zooals mevrouw Borbeck het noemde. De cenige zoon des huizes was officier geworden en de heer Borbeck, door de ondervinding gewaarschuwd, was minder hard, "dan vroeger zijn vader jegens Paul geweest was. Hij behield zijn zoon in het land. Maar de jonge huzaren-luitenant wilde ook naar zyn stand leven. De neiging van zijn hart voor eene arme adellyke dame vond ondersteuning bij zijne moeder. De heer Borbeck moest toegeven en met zijne middelen een tweede schitterende huishouding oprichten en onderhouden. Natuurlijk verlangden de dochters ook dezelfde rechten. Ook zy wilden haar hart volgen, zonder van hare gewoonten afstand te doen. Het was een geluk dat de heer Borbeck rijk was. De glans en het gejubel der feesten, ter ecre van de dochters des huizes, drongen in de stille kamer van Manuela, maar zij werd niet geroepen om deel te nemen aan het genot. Of zij het wenschte? Zij gaf het niet te kennen, door geen vraag, door geen klacht cn Naua, wier hart bloedde, wanneer zij dacht aan het eenzame leven van dit jonge en schoone kind, wachtte zich wel een verlangen op te wekken, dat toch geen voldoening vinden kon. Zoo had Manuela haar achttiende jaar bereikt en zij werd naar de wetten des lands meerderjarig verklaard, daar hare ziels ziekte niet wettig bewezen was. Deze gebeurtenis, anders van zooveel belang in den burgelyken toestand van onzen tijd, bracht geen verandering in het leven van Manuela. Stelselmatig in eene hulpbehoevende afhankelijkheid opgevoed, wist zij de vrijheid niet te gebruiken, die zij in haar onduidelyk verlangen zoo dik- wyls vurig gewenscht had. De heer Borbeck had van deze meerdere vryheid slechts gesproken als van een recht, om meer geld te mogen gebruiken dan vroeger. Maar wat bekommerde het jonge meisje, dat geleefd had als de lelie op het veld, zich om geld en goed? Door weelde en overvloed oververzadigd, zag zy in het recht van het eigen bestuur van haar vermogen eene onaangename noodzakelijkheid. De tamelijk onverschillig voorge stelde aanbieding van haar oom, om ook in het vervolg de curator van haar vermogen en van het geheele etablissement te willen zyn, werd met meer dankbaarheid aangenomen dan eenigo andere vriendelijkheid, die hij haar anders bewezen had. Yan eene verandering en vermeerderde zelfstandigheid van hare eigen positie was nooit gesproken, evenmin als van een scheiding van de familie van haar oom. Manuela waagde het zelfs niet, zoo stout eene gedachte te denken. Waarheen zou zij zich ook begeven hebben met hare tante Nana, die zoo buiten de wereld wilde leven? Wie zou haar beschermer en raadgever zyn? Wie zou voor die ontelbare noodzakelijke dingen zorgen, die nu eenmaal tot het leven behooren en alleen te verkrijgen zyn door verkeer met de buitenwereld? Zy had een vriend moeten hebben, een trouwen, standvastigen, mannekken vriend, en zy bloosde menigmaal by die gedaohte, als zy zichzelf heimelijk bc- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Arastcrdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Yoor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „Bc Brakke Grond," Nc«* 53. Er wordt eene belooning toegezegd aan hem of baar, die den brief terechtbrengt aan den Rijksveldwachter te AnnaPaulownn, geadresseerd aan boven genoemde. Bewuste brief moet verloren zijn den 7 Augustus op den weg van af D. A. Bakker tot den brievenbus aan de Kleine Sluis. trapte op die voorstelling, dat deze vriend altijd jong en schoon voor hare verbeelding stond. Hoe vroolijk, hoe bemind hadden hare nichten den vreemden man gevolgd, aan wien zij zichzelf en haar lot toevertrouwd haddenHoe kalm en rustig had haar vader haar nagezien Aan de zijde van een echtgenoot moest men toch goed geborgen zijn! Manuela zag dat gedurig, maar dat was het lot niet, dat zij durfde verwachten. Dat zag zijzelf in, hoewel zij dikwerf treurig vertoefde bij voorstellingen aangaande haren toestand, die in tegenspraak waren met haar bloeiende jeugd. Zij kende niemand en niemand kende haar. Zij wist het, dat men haar met medelijden beschouwde, als eene zieke naar de ziel. Dikwijls kwam zij daartegen op in oogenblikkelijke opwellingen van haren trots en hare energie, maar toch kwamen er ook uren, waarin zij ontroerd en angstig twijfelde, of zij wel gezond en helder van geest was, terwijl zij zich dan droefgeestig cn zonder eigen wil aan de altyd zachte en liefdevolle leiding van Nana overgaf. Een enkele maal had zij het gewaagd met haren oom te spreken over haren lichamelijken en geestelijken toestand en hem te vragen, waarom zij met zooveel angstige zorgvuldigheid bewaakt werd. Zyne antwoorden, balf en ontwijkend zooals altijd, uitge sproken, waren weinig geschikt om haar gerust te stellen. Zij vernam alleen, dat deze oplettende en verschoonende behandeling haar moest behoeden tegen eene ziekte, waarvoor men vreesde en die, volgens zeggen van den heer Borbeck, hare moeder gedood had, en in hare familie erfelijk was. Was iets in staat om het laatste overschot vun een helderen en denkenden wil, die het meisje nog bewaard had, te vernietigen, dan was het deze mededeeling. Hartstochtelijke smart en altyd durende angst voor de een of andere catastrophe, die haren geest in duisternis hullen kon, wisselden af met diepe neêrslachtighcid, met doffe onver schilligheid, die het onvermijdelijk noodlot afwachtte. De zachte, onuitputtelijke liefde van Nana, hare woorden van troost en bemoediging, gaven het eenige tegenwicht aan deze vrceselijke onderdrukking van den geest, en werkelyk gelukte het aan hare volharding, de energie van hare lieveling in zoover te bewaren, dat zy de zorg voor geest cn lichaam niet verwaar loosde, om ten minste het gevreesde lot te voorkomen. Terwijl hier eene in alle schoonheid en liefelijkheid bloeiende natuur stelselmatig te gronde gericht werd, was do heer Borbeck altijd werkzaam geweest voor zijn eigen welzijn. Dadelijk nadat Manuela meerderjarig geworden was, had hy zich aan zijne zaken onttrokken. Men wilde beweren, dat hij niet rijk was, want het was bekend, dat de laatste jaren van zyne werkzaamheid ryk aan verliezen en arm aan crediet geweest waren. Het schouderophalen en het hoofdschudden zijner bekenden toonden genoeg, wat men van de voortdurende weelde dacht, waarmede hij zijn eigen huishouding hield en die zijner kinderen ondersteunde. Hijzelf scheen alleen lust en tijd te hebben voor de belangen van Manuela. Het was opmerkclyk met welk een y ver hij zich aan hare zaken wydde, cn men was toch wel wat verwonderd, dat de staat van bezitting der jonge erfgename zoo volkomen in orde was, toen hy rekenschap en verantwoording van zijne voogdij gedaan had. Manuela had geen redelijken grond kunnen vinden om hem te wantrouwen, en onervaren en ongeoefend als zij was, verlangde zij niet eens inzicht in den staat van haar vermogen, toen zij het op nieuw aan zijn eenig en onbepaald bestuur vrywillig en onvoorwaardelijk overgaf. Onverschillig en onbekend met de beteekenis, onderteekende zy de volmacht, die hem een onbepaald beheer opdroeg. Zy was er dankbaar voor, dat zy rustig en zonder lastig te worden gevallen, bij het gewone leven kon blyven, dat zy van do jeugd af aan gehad had. Do tyd yan haro meerderjarigheid viel juist in een periode gevestigd tc WIERINGE II WAARD, zal publiek verkoopen: op WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1886, des mi 12 uur, in de herberg van J. WOUD, te Winkel: De kapitale BOEREN PLAATS, gelegen aan de Ringsloot, in den Ooster polder, te Lutjewinkel, gemeente Winkel, bestaande uit eene hechte en sterke HUISMANSWONING met SCHUUR, BOOM GAARD, TUIN, ERF en UITMUNTENDE LANDERIJEN, kad. Sectie B, Nos. 41, 42, 52, 53, 54, 55, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 69, 72, 73, 74, 75, 76 en 77, samen groot 17.01.60 hectaren. Eigendom van mejuffrouw de weduwe C. Jz. WIT. Landerijen Kerstmis e. k. en gebouwen met bijbehooren 1 Mei 1887 te aanvaarden. Inlichtingen te bekomen bij den heer D. BREEBAARTKz., te Winkel, en ten kantore van den genoemden Notaris. zullen publiek verkoopen op WOENSDAG 6 0CT0BER 1886, 's middags 12 uur, in de herberg van K. PLEVIER, te Schagerbrug: Diverse perceelen WEILAND, gelegen aan de SCHAGERBRUG, gemeente Zijpe, kad. Sectie D, Nos. 767, 770, 771, 797, 799, 812, 813 en 814, samen groot 5.99.70 hectaren. Eigendom van den heer Arie Brak Jbzn. Te aanvaarden Kerstmis 1886. Gelukkige gezondheid. Hoe voorzichtig hoe zorg vuldig de menschen ook zijn mogen zij zijn steeds bestemd om door ziekte aangetast te worden, en wijsheid is het, voorzien te zijn van een middel tegen zulk een ramp. De Zalf en Pillen door Professor Holloway ontdekt zijn door een ieder, die dezelve beproefd heeft, erkend de grootste verdiensten te bezitten in het genezen van zeere beenen, zeere borsten, oude wonden, zweren en etterbuilen en al zulke besmettingen, die men door onvoorzichtigheid heeft gekregen. Ontstekingen en zwellingen der klieren worden met zekerheid verdreven, terwijl de Pillen het gestel zuiveren en versterken. Aldus, zelfs bij eene matig goede gezondheid, zijn eenige doses, van tijd tot tijd daarvan ingenomen, bijzonder heilzaam wegens derzei ver strekking om het lichaam te bewaren voor onzuiverheden en zwakheid, terwijl zij nimmer falen in hardnekkige gevallen, de meest verouderde kwalen uit te roeien. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. van hare diepste neêrslachtighcid, juist toen haar oom haar bekend gemaakt bad met het duistere noodlot, dat over de familie van bare moeder zou hangen, en dat haar zelf scheen te wachten. Zorgen eu moeite om haar stoflelyk welzijn zouden haar nu voorgekomen zijn als een gruwelyke hoon, omdat zij elk uur het oogenblik verwachten kon, dat haar leven als in den nacht wegzonk. Aan dezen gedrukten en wanhopigen toestand bracht de heer Borbeck, die zijne kinderen gehuwd zag, dan ook het offer, dal hij met zijne vrouw zijne geboorte- en woonplaats verliet en naar Eltach verhuisde. Daar wilde hij zich geheel alleen aan de zaken van Manuela wijden, tcrwyl zij in de stilte en afzondering van eene schoone weelderige natuur nog zorgvuldiger zou leven dan tot nu toe in de stad mogelijk geweest was. Dit besluit van den lieer Borbeck scheen inderdaad wijs en goed overlegd. Het lag voor de hand, dat de leiding van het werk aan de ijzersmelterij op zoo grooten afstand lastig was en het gedurig heen en weer trekken bij zyn toenemenden ouderdom vermoeiend begon te worden. Eigen werkzaamheid had hy niet, en onafhankelijk, scheen hij met recht zijne moeiten voor het welzijn van Manuela gemakkelijker te maken. Het was natuurlijk, dat het schoone en veel beklaagde meisje in eene wereld, die haar geen vreugde bood, naar de stilte van hare eigen bezitting verlangde. Het was daarenboven zeer aandoenlijk, dat de heer Borbeck, wiens kinderen zyn huis verlaten hadden, vol liefde en gehechtheid dc nabyheid van haar zocht, die hy als een eigen kind lief had. Men ging dus naar Eltach, en Nana zag na een tijd van achttien jaren de plaats terug, waar zij gewoond had. Zij was bijna aan allen onbekend, maar voor haar was alles zoo bekend. Zij bewoonde met Manuela de bovenvertrekken, waarin zij als eene jonge, gelukkige vrouw met Oswald geleefd had, waar Constantijn op hare knieën gespeeld had en waar zy later Manuela als een straf, als een troost, als een erfenis had ontvangen. Zij vermeed met angstige zorg de stad, waarin zij veroordeeld en begenadigd was, waar nog vele bekenden leefden, die in den eersten twijfel en de eerste onzekerheid aangaande het al of niet schuldige van hare daad, baar verlaten hadden. Thans had men vergeven en vergeten, maar Nana trok zich met angstige schuw heid terug en des te meer, omdat Manuela bleef leven in do gouden boeien, die de heer Borbeck haar aangelegd had, en geen bezoeken brengen wilde of mocht. Maar toch hadden beide vrouwen in de landelijke schoonheid en afzondering meer rust cn tevredenheid gevonden, dan zy het ooit gedroomd hadden. De heer Borbeck, die hier voor zijne beschermelinge inderdaad geen gevaar zag, die hier noch opwek king noch verlangen naar gezellige vrijheid en vreugde te vreezen had, hield de teugels een weinig losser. Hy had gcene kennis making met mannen te duchten, wier scherpe blik bet kon ont dekken, dat dc schoone erfgename niet zoo erg ziek was, als men het voorstelde. Manuela mocht het park en zelfs het bosch tamelijk vrij onder het oog van Nana bezoeken en eindelijk alleen rondzwerven. Het was er stil en veilig en boven alles werd de schoone wandelaarster beschermd door het gerucht, dat zorgvuldig vroeger verspreid was, dat zij het kind was van de gekke Spaansche vrouw, die onder het prachtig monument op het dorpskerkhof begraven was, en dat ook zij waanzinnig was als hare moeder. Het landvolk en de werklieden aan do fabriek vloden schuw voor haar weg, wanneer zij wit en slank als een boachnimf onder het loof der boomen rondwandelde, of nadenkend aan den kant van den vyver zat en naar do wolken keek, die zich spie gelden in de heldere, onbewogen watervlakte. (Wordt vervolgd^. Snelpersdruk van A, A. Bakker C«., Nieuwcdiep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4