goeding aan de spoorwegen voor de pakketpost, bestonden die hoogere uitgaven hoofdzakelijk in eene toename dei- bezoldigingen en belooningen inet f 91,689.384. Het batig saldo van 1885 bedraagt f 1,262,332.05, zijnde f 8,714.23 minder dan dat van 1884. t Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer: Ofschoon het recht tot het vangen van eenden in de kooien hier jaarlijks aanvangt op den eersten September, is door de meeste kooikers tot heden van dat recht geen gebruik gemaakt. De reden hiervan was het voor dezen tijd des jaars buitengewoon warme weer. Daardoor toch was het nagenoeg onmogelijk om wild naar elders te verzenden, omdat het door de warmte zeer spoedig bederft. Zoodra wat koeler weêr in de plaats treedt, zal bet kooien van eenden en ander waterwild hier een aanvang nemen." De gewone jaarlijksche kolf- en biljartwedstrijd had jl. Zondag te Nieuwe Niedorp plaats. Voor kolven (27 deelhebbers) werd de prijs behaald door J. Kuilman en de premie door J. Van der Deuren; voor biljarten (28 deelhebbers) de prijs door D. Nierop en de premie door P. Haringhuizen, allen aldaar woonachtig. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 2 dezer: „In de geldleening ten behoeve dezer gemeente ad f 275,000, 3^°/o tegen den koers van 98£°/0, opengesteld door tusschenkomst van den bankier Julius Oppenheim te Groningen, is deelgenomen voor f 322,000, en wel f 108,000 door houders van oude obligatiën en f 214,000 door anderen.' Jl. Woensdag had in den polder Groet, onder de gemeente Winkel, een treurig ongeluk plaats. De 16jarige zoon van de wed. K. geraakte met zijn been in eene in werking zijnde stoomdorschmachine. Het been werd tot boven de knie verbrijzeld, en de ongelukkige is nog den zelfden dag overleden. De laatste gevangenen uit de opgeheven gevangenis te Hoorn zijn jl. Woensdag te Leiden aangekomen. Het getal der overgebrachten bedraagt 196, waaronder zich een 80jarig grijsaard bevindt. De gevangenis is zoodanig ingericht, dat de militair-veroordeelden niet in aanraking kunnen komen met de andere gedetineerden. Sedert jl. Woensdag is in de Trèveszaal te 's Hage de Koninklijke commissie vergaderd, belast met het in stellen van een onderzoek omtrent de kwestie van eene zeehaven te Scheveningen. In die vergadering zijn door de commissie een aantal schippers, zoowel van Vlaardinger loggers als van Scheveningsche bommen, gehoord, terwijl ook de voornaamste havenmeesters in het land inlichtingen gaven. Nagenoeg alle schippers moeten eenstemmig de wenschelijkheid hebben betoogd van den aanleg van eene binnenhaven bij het zeedorp. Meer verschil moet er heerschen over de afmetingen van de zeehoofden, die voor den aanleg van de haven noodig zullen zijn. Het bericht, dat de heer E. Onderwater te Dordrecht op dit oogenblik eene reis door Europa onderneemt met een voor een rijtuig gespannen harddraver, blijkt thans, zegt de Dordr. Crt., wel wat overdreven. Hij is te Frank fort aan de Main aangekomen, doch verder gaat zijn tocht niet. Hij keert van daar naar Dordrecht terug. De Hertog van Aumale moet zich thans hier te lande bevinden. Te Enschedé is een kinderwagen, waarin zich twee kinderen bevonden, door een passeerenden trein overreden. Een der kinderen was onmiddelijk dood; het andere stierf kort na het ongeval. In den achterhoek van Gelderland heeft jl. Donderdag namiddag een zeldzaam hevig onweder gewoed en niet weinig ongelukken veroorzaakt. Op één oogenblik kon men te Zutfen op tien plaatsen aan den horizon brand ont dekken. Bij een landbouwer onder Nieuwdorp heeft een kip met goed gevolg negen kwarteleieren uitgebroed. De jeugdige kwik-me-dit's gedragen zich, alsof zij door hun eigen moeder worden verpleegd. Terwjjl het boertje te Buinen zijn practijk heeft neergelegd, gaat het zijn provinciegenoot Veen boer uit Haule, die vóór eenige jaren naar Amerika trok, in dat land vrij wat beter met de uitoefening van de geneeskunde, welke hij opvatte, na vruchteloos beproefd te hebben zijn brood op andere wijze te verdienen. Zijn 'naam komt niet zelden voor in de Standard en andere couranten der Ver- eenigde Staten, en dan altijd als „dr. Veenboer, wiens zuiver plantaardige medicijnen ten zeerste worden aanbe volen." De man houdt op geregelde tijden zitting in verschillende plaatsen, en in zijn woning, Boswikstreet, Grand Rapids, Michigan, 48. Nopens eenc.IIaagsche straatcelebriteit deelt de Avond post 't volgende fhede „Mie, de Haagsche hondenscheerster, was jl. Dinsdag.,., niet dronken. Toch vervoegde zij zich des avonds aan het hoofdbureel van politie om nachtlogies. Een paar agenten beduidden haar, dat het niet aanging haar in nuchteren toestand „op te nemen." Protest van Mie: „En ik zêl, en ik wil, en ik mot en ik gaai d'er in, al zou ik tot zes uur op straat motten wachten!" Inmiddels werd op een handkar een persoon binnengereden. De man was zóó dronken, dat hij niet meer staan kon, nog minder loopen. Mie staarde hem met verlangende oogen na...; „zoo'n bevoorrechte," dacht ze zeker. Toen eenige minuten later ook een „wezenlooze" huzaar op dezelfde wijze werd binnengebracht, kende de ergernis van Mie geen grenzen meer. Met woest gebaar vloog ze het politie-bureel in, werd er weêr uitgeworpen, liep er wéér in en maakte eindelijk zoo'n geweldig misbaar, dat de politie zich over haar ontfermde en haar een plaatsje gaf op de haar lief geworden brits." In den volksmond heet het nog steeds een kruis of een kruis ken, als iemand de eene of andere onaangenaam heid zijn geheele leven, of een groot gedeelte daarvan, heeft meê te dragen. Deze beteekenis wordt reeds sedert aloude lijden aan het woord gehecht, Adriaan Poirters toch, bijge naamd de Brabantsche volksdichter, die van 1606 tot 1674 leefde, heeft reed3 op de vraag: „wat is een kruisken?" het volgende antwoord gegeven: „Een kruisken is een recht houtjen en een dwars houtjen: die maken een kruisken te zamen. Iemand is rijk: dat is een recht houtjen; maar hij heeft niet één uur gezondheid; dat is een dwars houtjen, samen een kruisken. Iemand is gezond als een visch: dat is een recht hóütjen; maar hij kan - vim -het uene bröod Aan liet' andere niet geraken: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Iemand is wél getrouwd: dat is een recht houtjen; maar hij krijgt geene kinderen: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Iemand is van God begaafd met schoonheid dat is een recht houtjen; maar zij wordt geschonden dooi de pokskens: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Iemand zit in een goede huishouden, den winkel vol nering, heeft een goeden inan en zoete kinderen: dat is een recht houtjende vader komt onverwachts te stervendat is een dwars houtjen, idem een kruisken. Iemand heeft zonen van een kloek verstand, bedreven in wetenschap: dat is een recht houtjen; maar zij loopen in 't wild: dat is een dwars houtjen, idem een kruisken. Iemand heeft een vrouw gelijk een engeldat is een recht houtjenmaar het is een kiekenhoofd, een lantaarn zonder licht: dat is een dwars houtjen, item een kruisken. Haman is de gunsteling van Koning Ahasveros, hij zit aan tafel nevens Zijne Majesteit: dat is een recht houtjen; maar Mordechaë doet hem geen eerbiediging: dat is een dwars houtjen, item een kruisken, ja, een kruisken hoog vijf-en-zeventig voeten daar hij aan is opgehangen. Eene nieuwe aardappelziekte is door den beroemden prof. Cohn, te Breslau, geconstateerd. De ziekte treedt zoo te voorschijn, dat de stengels der aardappelplanten van beneden naar boven bruin worden, en later de bladeren afsterven. Bij nader onderzoek blijkt, dat de stengels uit gehold en met bedorvene stof gevuld zijn. Cohn vond in deze holligheden larven van eene vlieg, die den stengel hadden uitgevreten. Deze maden hebben geen pooten, zijn van zware ringen voorzien, kegelvormig, geelachtig, met een breed afgerond achtereinde en met een spits zwart achtig vóóreinde, zijn 710 raM. lang en en 1.52 raM. breed. De huid is hard, bij de ringen ingesnoerd, de beweging levendig; de larve rolt zich vaak in een kring. Deze ziekte doet zich vooral bij sommige bepaalde soorten (var.) van aardappelen voor. Ook anderen in Duitschland hebben deze stengelziekte waargenomen. FLORALIA. Heden namiddag had in het lokaal Tivoli alhier de opening plaats van de tiende Bloemententoonstelling van Floralia. Door leden van onderscheidene Colleges en door een talrijk publiek werd deze plechtigheid bijgewoond. De Voorzitter, de heer Mooy, riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij herinnerde aan de stichting van Floralia nu 10 jaar geleden en wees op het veel zijdig nut, door deze Vereeniging gesticht. Spreker betuigde den dank van 't Bestuur voor al den steun en al de medewerking, inzonderheid gedurende de laatstverloopene jaren ondervonden. Hij bracht hulde aan de hulp van 't Gemeentebestuur, van 't Nut8dcpartement, van de plaatselijke afdecling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in 't algemeen aan hen, die voor werpen, tot prijzen geschikt, hebben aangeboden, aan allen, die de Tentoonstelling, door inzending van planten ter opluistering, hebben bevorderd en niet het minst aan de leden der Commissie van beoordeeling, de hoeren J. G. R. Vos, A. C. Roem en P. Polvliet, voor de moeite, om uit zooveel schoone planten die te kiezen, waaraan met goed gevolg de meeste zorg is besteed. Er zijn werkelijk prachtexemplaren bij, die men wanen zou dat uit de kassen van een bloemist kwamen, in plaats van uit de vensterbanken en de kleine tuintjes of binnenplaatsjes van den werkman. De Voorzitter las daarop de lijst der bekroningen voor, welke aldus luidt: Prijzen voor Planton in potten: 1ste prys, No. 18, J. Kiljan; 2de prijs, No. 19, P. C. Kiljan; 3de prijs, No. 67, A. KorfF; 4de prijs, No. 30, J. R. Van Mansum; 5de prijs, No. 27, D. Bandsma; 6de prijs, No. 94, W. E. Van den Ordel; 7de prij?, No. 1, C. J. Stelleman; 8ste prys, No. 31, F. Ekamp; 9de prijs, No. 13, J. Pool; 10de prys, No. 60, J. De Mulder; 11de prijs, No. 72, H. Barons; 12de prij3, No. 15, H. M. de Klerk; 13de prijs, No. 16, C. Schilder. Getuigschriften: No. 40, J. S. Bakker; No. 24, W. Aggen- bach; No. 32, G. J. Bosch; No. 10, C. M. Van den Ordel; No. 55, J. Driessen; No. 14, P. Pool; No. 52, G. Koenot Brouwer; No. 25, J. Querelle; No. 57, A. Van Willigen: No. 70, II. Kiljan; No. 46, J. Wcers; No. 28, J. PI. Buhrman; No. 69, J. Jonker. Zaadplanten: 1ste prys, No. 1, C. J. Stelleman; 2de prijs, No. 30, J. R. Van Mansum. GetuigschriftenNo. 17, M. H. VerburgtNo. 27, D. Bandsma. Ter opluistering: Eenige prijs W. C. Henkes. Spreker uitte ten slotte den wensch, dat ook deze Tentoonstelling met de daaraan verbonden feestelijkheden den bezoekers veel genoegen moge schenken en verklaarde daarop de tiende Tentoon stelling van Floralia voor geopend. 't Gordijn, dat de planten alsnog voor 't oog der bezoekers verborg, werd, terwijl door 't Muziekkorps der Marine fanfares en 't Volkslied werden uitgevoerd, opgetrokken en de bezichti ging der tentoongestelde planten ving aan. Eenige oogenblikken later begonnen de muziekuitvoeringen in den tuin. De planten zien er frisch en fleurig uit en dragen over 't algemeen dc blijken van goede verzorging. Tal van inzendingen zijn zeer schoon te noemen en hebben de bekroning, die aan hen werd toegekend, ongetwyfeld verdiend. Eenige leden hebben veel werk gemaakt van 't opkweeken van zaadplanten, waarvan oen ruime collectie in de nevenzaal is tentoongesteld. Onderscheidene planten zyn ter opluistering ingezonden't Bestuur heeft aan den voor- naamstcn inzender een prijs toegewezen. De bloemist W. Jansen beeft, vooral door 't middenstuk, veel tot verfraaiing der Ten toonstelling medegewerkt. De heer Von Oterendorp heeft de bezoekers opnieuw aan zich verplicht door het tentoonstellen van een aquarium. De prijzen, die mede tentoongesteld zijn, zien er keurig uit en getuigen van den goeden smaak der schenkers en der bestuursleden, die zich met den aankoop belastten. We besluiten ons verslag met den wensch, dat ook dit jaar het feest van Floralia rijk aan genoegen moge zyn. BRAND IN HET KUBHAUS TE SCHEVENINGEN. Aan een schrijven aau De Tijd, dd. 1 dezer, ontleenen wij het volgende: lieden morgen, omstreeks 'J uur, wanneer het buiten het dorp gewoonlijk nog zeer stil is, zog ik vcrscheideae lieden, blijkbaar in onrustige stemming, mijne woning voorbijsnellen. Anderen en nog anderen volgden, en toen ik de richting uitkeek, wnarin zij zich haastig bewogen, ontwaordde ik dikke rook wolken. Weldra spoedde ik mij lang3 denzelfden weg als zij, ea stond kort daarop vóór het Kurhaus. Do vlammen stegen met groot geweld uit den koepel. Op het ruime plein vóór het kolossale gebonw bevonden zich betrekkelijk nog weinig personen, maar allen kon men den angst op het gelaat lezen. En gceu wonder. Eenige minuten later stond links van den koepel de gansche boven verdieping in brand, en uit het eene raam na het andere trilden vurige toDgeu. leder gevoelde, dat er slechts luttel tijd voor do badgasten, die in het Kurhaus verbleven, zou overschieten, om zich te redden, Bedenkt men daarbij, dat de zeelucht slaperig maakt, en dus de badgasten gewoonlijk niet vroeg opstaau, dan was de bezorgdheid voor hun lot, die allo omstanders blijkbaar had be vangen, wol to verklaren. Trouwens, incn ontwaarde aanstonds, dat het vuur hen liad verrast. Men zag hen doodsbleek naar buiten dringen, sommigen beladen met wat zij in den schrik hadden kunnen grijpen, anderen op de vreemdste wijs toegetakeld. Ik zag eene dame vluchten in nachtgewaad, daar over een rozenrooden rok en op hare loshangendo haren een hoogcu boerenhoed. Achter haar eene huismoeder, drie kindereu torschcnde, die, blijkens hunne kleedij, een oogenblik te voren uit het bed waren opgenomen. Ilcerep, bloots hoofds, dezen met valiezen, anderen zonder iets bij zich, meestal op pantoffels of op kousen, renden in grootcn getale verschrikt de trappen af. Inmiddels had het vuur reeds eeue lagere verdieping bereikt en zich ook rechts vua den koepel uitgestrekt. Hot geheele gebouw stond nu in vlam. Mot do yolgendo rogolen wordt dit schrijreh besloten: - Dn- buitenmuren staan nog grootondeols overeind. Van binnon is alles uitgebrand 'of neergestort; een treurig, maar indrukwekkend gezicht. Hoog, groot, forsch eu daardoor ontzagwekkend is, bij zyn levou, het Kurliuus zeker geweest; sehoon of bevallig echter niet. Maar wat is het een mooie doode. Gelijk dc kolossale ruïne daar nu stant, beschenen door den zaohten gloed der pas ondergegane zon, maakt zij een tooverachtig effect, en predikt de oude les der vergankelijkheid met een rustigen nadruk, die niemand ongeroerd kan laten. Een grootschen aanblik levert do rnïne van hot Kurhaus op, aan welke zijdo men haar ook beschouwt. Zooals liet Vaderlaud reeds meldde, is de geheele gevel ouu de landzijde stanudo gebleven, terwijl slechts op enkele plaatsen zwarte plekken nantoouen, dat do vlam aan die zijde naar buiteu Bloeg; toch zijn alle ramen vcrdwcucu, zonder zelfs een spoor nchter te laten, en door de openingen ziet men over dag een heldere blauwe lucht, waartegen de gele steen van het gebouw zich fraai afteekent, terwijl 's avonds het gellonker der sterren, door die open ramen heen, een treffend effect maakt. De geheele kroonlijst is verdwenen; een prachtig gezicht leverde de brand daarvan en van de met zink gedekte daken op, door de goudgele tinten waarmede het brandende zink de zware rookwolken kleurdo, terwijl telkens brandoudc stukken hout, en schitterend gekleurde droppels of stralen gesuiolien metaul van boven vielen, en zoowel het dak van de muziekni9 als van de galerij in brand stakou. Binnen in het gebouw- ziet men niets dan kale muren, ten deele ingestort, eu ijzeren balken, nog aau de muren bevestigd, door de hitte in de grilligste bochten gewrongen. Wonderlijk is het, hoe vreemd sommige deelen bleven staanhier slaat een schoorsteen sterk hollende boven alles uit, giuds een stukje muur, meters hoog, schijnbaar op niets steunende. Van de logeerkamers is, vooral in den zuidervleugel zelfs geen spoor van vloeren of muren meer tc zieu. Van do grooto eetzaal is niets over dan do muur aan de zeezijde, die daar volkomen geïsoleerd staat, en voort durend dreigt to vallen; de muren vun het liótel aan d« zeezijde zijn al Ie weg, alleen de muur van dc kurzaal en die van den noordervlcugel (couversatiezaal en kleine balzaal) staan. Over het outstanu van den brand wordt alles, wat wij Donderdag meldden, bevestigd. De dienstbode die in de kamer was, toen de spirituslamp omviel, moet de deur gesloten hebben uit angst en was ia de eerste ureu niet te viudeiï. Had zij terstond het ongeluk, dat haar overkwam, aan anderen medegedeeld, waarschijnlijk wnro do brand tot ccn onbetcekonend binnenbrandje beperkt; nu had het vuur al te veel om zich gegrepen, zoodat toen de inspecteur Wulffers, in het Kurhaus woonachtig, op het brandgeroep kwam toegeschoten, noch hij, noch het personeel iets kon doen, daar de waterleiding geen druk had. Wij zullen do lautsten zijn, zegt het Vaderland, waaraan wc deze bijzonderheden ontlccuen, om to bewcreu dat, indien er een paar stoom spuiten op dc badplaats aanwezig wareD geweest, met bekwaam personeel, en de noodige hulpmiddelen, de brand gesmoord ware geworden, daarvoor grepen de vlammen te suel om zich heen, maar het feit dat cr niets gedaan is, dat er gceu hulpmiddelen waren, dat nlle organisatie scheen te ontbreken, stemt bitter, vooral na hetgeen ia de laatste maanden geschreven en gewreven is. IInddc men bovenineuschelijko pogiDgen van de braudwecr gezieu om het vuur to blusschen, krachtige waterstralen, eu autoriteitcu, die kalm waren, een vaste plaats hnddeu iiigouomcn, waar zij voor ieder die ze hebben moest, te vinden waren, vanwaar alle orders en machtigingen uitgingen, dan ware er althans kans geweest dat de brand beperkt zou zijn. Nu liep alles dooreen; een der commis sarissen vau het Zeebad liep ecu autoriteit te zoeken om hem te vragen een gedeelte om to lmlen om do Club do Schevcningue to redden eu alle gevaar van de Galerie af tc wenden; hij vond niemand, want zelfs hooggeplaatste persouen meenden, dat hun roeping medebracht slangen to verleggen en ladders te verplaatsen. Om het 5 5 6 meter hooge gobouw tusschen de Club eu de groote eetzaal te redden, werkte men met stralen, dio :t 5 5 meter hoog waren, en zoo dun, dat men uan Brussels oudsten burger dacht. Tallooze heeren met zilveren peuuingen aan roodc linten wij vernamen dat het brandmeesters waren stondeu op het terras te kijken en af en toe een bevel to geven. Een der brandmeesters vertelde doodgewoon, dat hij niet wist of er brandkrancn in de buurt waren, cn op eeue uaumerking dat hij dit toch bohoordo tc weten, luidde het antwoord, dat er nog nooit brand in het Kurhaus was geweest en men dit dus niet weten konl lliep een pijpgast om water, niemaud wist dc kruau tc vinden wanrop zijn slang was geschroefd, en het nnntal slangen was zoo talrijk eu lag zoo doorceuverward, dat het byna onmogelijk was dc standpijp te zoeken. Zelf9 des avonds te hnlfnegen was de boel nog zoo slecht geregeld, dut de commando's „rechts aanhouden," „links aanhouden* enz., dooreen gegeven werden, terwijl een spuitgast met een taaie volharding bezig was een kort, dun straaltje te richten op.... een petroleum- fakkel in een ander gedeelte vau het gebouw! Toch constateeren wij guarnc, dat verschillende beambten der brandweer zich kranig hioldcn en zich, dikwerf te roekeloos, waagdennaar bevelen om terug tc trekken werd niet eens altijd geluisterd, en eens zelfs moest een brandkranu worden gesloten, om zoo een paar mannon tot den terugtocht te uopen. Wat de ]>olitie eu militairen gedaan hebben is boven allen lof verheven; de chefs toonden to kunnen commandecrcn, kalin, kort cn doordacht; doch slechts enkelen voerden het bevel, niemand, vnn welken raug ook, ontzag zich de min deren in hnn inoeiclijkc, zware tank bij tc staan, terwijl dezen, nan gehoorzamen gewend, vlug en beleidvol do bevolen bewegingen uitvoerden. De dankbetuiging vnn den burgemeester zal zeker niet do eenige belooning blijven. Naar de llnarl. Crt. meldt, zijn in het politie-bureau to Scheveningen een anutnl personen door den rechter •commissaris en den officier van justitie over het ontstaan cn den snellen loop van den braad geboord, zoodnt wel nader zal blijken, wat er waar is van de gernebteu, dat in de outsteltenis vau het eorste oogenblik verkeerde maatregelen, o. a. ten aanzien von do gns-afsluiting, zouden zijn genomen. De familie Hciuekcu, ia wier vertrek dc brand ontstond en die in het Iiótel Zcerust haar intrek heeft genomen, werd aldaar ondervraagd. Tijdeus hot onheil hnddeu ongeveer 300 logé's met inbegrip van kinderen cn het dienstpersoneel in het Kurhaus verblijf. De zetel van de Maatschappij „het Zeebad Scheveningen" is thans tijdelijk gevestigd in het Hotel des Galeries. De directeur van do Union Beige is Donderdag middag te Scheveningen aangekomen eu heeft terstond don stant van zaken onderzocht. Mede is aldaar verschenen de keizerlijke consul-generaal van het Duitsche Rijk te Rotterdam, dr. W. Gohriug, die onmiddelijk met den commissaris van politie, den heer Vcrnec, een mondgesprek hield, om te overleggen, op welke wijze do belangen vnn do Duitsche badgasten het best kunnen worden behartigd. De leden vnn Mnunst«dt9 kapel vertrokken Donderdag avond reeds, no eerst ceuo samenkomst in het Hotel des Galeries te hebben gehouden. Dc agent van politie II., die men bij den brand vermist waande, is terug gevonden. Ook aan de bij liet uitbreken van den brand in het gebouw aanwezige logeergasten ontbreekt niemand. Zooals het Vad. reeds medegedeeld heeft, was het Kurhaus door de heeren Van Prehn en Co., agenten van de Union-Bclge te Brussel, verzekerd voor f 1,200,000. Dc onderstaande Maatschappijen hebben daaraan door herver zekering deelgenomen voor: Cic. Primes do Bruxelles, te Brussel, f 175,000, Proprie'tnires Róunis. 175,000, Llo.vd Beige, Antwerpen, 150,000, Sócuritus, 150,000, 1'Eseaut, 150,000, La Belgïque, Brussel, 75,000, Los Indrustriels Róunis Gent, 75,000, terwijl dc Union zelf voor f 250,000 deelnam. Omtrent do oorznnk van den brand meldt het Dagblad nog: Het bewuste spiritus-lampjo was ontvlamd bij afwezigheid van de kindcijuffrouw vau mevr. II., die iu het aaugrenzend vertrek hare meesteres aau het toilet was gaaa helpen. Door de vleugelmeid aandachtig gemaakt, bemerkte do huisjuffrouw (juffr. Bosscha) het reeds dreigend gevaar. In het vertrek gekomen vond zij het geraden het kiud, dat daar achtergelaten was, naar bcnedon to dragen. Inmiddels werd aan alle kouten alarm gemaakt. Terstond was de heer Strube, de directeur van het hotel, op zijn post. Het was toen ongeveer 9 uren en geen vijf minuten later of de vlammen hadden zich reeds allcrwege verspreid cn het koepeldak stond ia lichtelaaie. De bekende Duitseho schrijver Karl Frenzel, dio ooggetuige is geweest van den brand, zegt in de National-Zeitung, „do bluschmiddelen wnran hoogst gebrekkig, nauvoer van water was er niet, de bediening miste elke leiding, cn de brandweer uit Den Hang kwam met volkomen onvoldoende spuiten eerst te 11 uur, toen er letterlijk niets meer te redden was." Brieven uit de hoofdstad. 2 September. Ook de hoofdstad heeft er dit jaar op flinke wijze ruimschoots het hare toe bygedragen om den 31sten Augustus tot een „Prin- cessedag" tc maken, hetgeen bovendien ook door het heerlyk schoone zomerweder uitermate in de hand werd gewerkt. Zelden heb ik zulk een schitterende parade hier te Amsterdam gezien, als die van Dinsdag jl. op de terreinen achter het Rijksmuseum. De verwachting, dat er een groote toeloop van belangstellende Btadgenootcn zou zyn, werd ten volle bevestigd, en met het oog daarop hadden de autoriteiten dan ook zeer verstandig gehandeld door het militaire schouwspel niet in de meer bekrompen Plan tage te doen plaats hebben, waar men steeds bij zulke gelegen heden juist op de drukste uren van den dag hét verkeer moet stremmen en de toeschouwers zoo goed als niets van de evolutiën der troepen to zien krijgen. Gevlagd werd cr byzonder druk, en de vroolyke tonen van het klokkenspel klonken opwekkender dan ooit door de warme zomerlucht, 's Avonds hadden we een gele genheids-voorstelling van de Koninklyke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" in den Stads-Schouwburg, waarop een menigte wees- en schoolkinderen genoodigd waren, en eene dergelijke feestviering in het Paleis voor Yolksvlyt, almede tot uitspanning

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2