A D V E RTEN TIE N. mkkkkkkkkkkkkmmmkkmkm% umkmmmmmmmmwm Te koop door sterfgeval: bl(jvers waarborgen' geen voortduring van bet zachte najaarsweder. Opening Staten-G ener aal. De zittingen der Staten-Generaal zijn gisteren geopend met de volgende rede van den minister van Binnenlandache Zaken: Mijne Heerenl Wy voldoen aan de vereerende opdracht des Konings door Uwe gewone vergadering op heden te openen. Het is ons aangenaam daarbij te mogen mededeelen, dat 's Koning betrekkingen met alle Mogendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn, en dat de zee- en landmacht aan Zijne Majesteit reden van tevredenheid geven. Do druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, bleef niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen. Lettende op dit, zoo wij hopen, voorbijgaand verschijnsel, is 's lands financiëele toestand bevredigend vermeerdering van middelen door hoogere belasting behoeft U niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig, de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende. Dat de bedrijven van den landman en veehouder, behoudens uitzon deringen, minder winstgevend zyn dan voor eenige jaren, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven; de Regeering is voor nemens een onderzoek aan eene koninklijke commissie van des kundigen op te dragen, zoowel naar die oorzaken als naar hetgeen nader in het belang van den landbouw van staatswege te doen ware. Wij hopen, zoo spoedig als de aard van de zaak toelaat, voor zoover dit van de Regeering afhangt, de herziening der grondwet in staat van openbare behandeling te brengen, en vleien ons dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de Regeering begrepen, by de samen stelling der Staatsbegrooting alleen voor zoover strikt noodig is, nieuwe onderwerpen ter sprake te moeten brengen. Andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden verwaarloosd. Alzoo zullen U voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het Notarisambt, betreffende het recht van Vereeniging en Vergadering, en be treffende de Nederlandsche Bank, terwijl Uwe aandacht wordt ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aan hangige wetsontwerpen. Spoedig zullen aan Uwe overweging maatregelen worden onder worpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lyden door eventueelen stilstand van suikerondernemingen in Oost-Indië. In het Noorden van Sumatra is voortdurende waakzaamheid noodig; van volharding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden allengs verbetering van den toestand verwacht. In het oostelijke deel van dat eiland beleeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloei; aldaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krachtige maatregelen werden gesteld. Het leger in Ned.-Indië, dat evenals de zeemacht aldaar op loflelyke wyze de gevorderde diensten verricht, wordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans verminderende, zorgbarend is en tot wier bestryding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelyke uitbreiding van de legersterktc wordt zooveel mogelijk te geraoet gekomen aan de bezwaren, die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsch gedeelte van het krygsvolk, voortvloeien. Met den wensch, dat onder hoogeren zegen Uwe werkzaamheden vruchtbaar zullen zijn voor 's lands belang, verklaren wy, in naam en op last des Konings, deze vergadering der Statcn-Generaal te zyn geopend. Bulten 1 ATi cx. Uit Madrid wordt gemeld, dat jl. Zondag avond een deel van het infanterie-regiment Gavellano en een deel van het cavalerie-regiment in de kazerne St. Gil aan het muiten zijn geslagen. De muiters gingen naar de dokken om de troepen in hunne beweging mede te slepen, maar zij werden door de troepen aangevallen en uiteengejaagd. De muiters zijn thans buiten Madrid gevlucht; velen echter werden gevangen genomen. Latere berichten luiden, dat 300 soldaten, handelende naar den raad van onbekende personen, de kazerne ver lieten, van hunne chefs wegliepen, door de stad trokken zonder kennelijk doel, en vervolgens voor den eersten aanval zwichtten en zonder tegenstand uiteengedreven zijn. Eene kolonne is hen achterna gezonden en heeft hen vervolgd op den weg naar Valeria. Verscheidene hunner zijn gevat. Er is een krijgsraad samengesteld om summier vonnis over hen te vellen. In Frankrijk wordt thans voor de Fransche Marine een hoogzee-torpedo-vaartuig aangemaakt van een nieuw type, dat den naam Ouragan zal dragen. De voornaamste afmetingen van dit vaartuig zijn: lengte 46 M., breedte 4.80 M., diepgang 2.55 M., deplacement 148 ton. De bewapening zal bestaan uit 4 torpedo-lanceerbuizen, waarvan twee in den voorsteven op 1.76 M. boven den waterlijn en de beide andere op het dek, en bovendien uit twee revolver-kanonnen van 47 raM, kaliber. Het karakteristieke echter van het nieuwe type is de groote snelheid. Bij contract is bepaald, dat de Ouragan bij zijne proeftochten gedurende 2 uur eene gemiddelde snelheid zal moeten ont wikkelen van 25 knoop, of meer dan 46 KM. per uur. Wanneer dit werkelijk het geval zal blijken te wezen, zal de Ouragan het snelste vaartuig van al de oorlogsschepen zijn: de beste Duitsche torpedobooten toch leggen gemiddeld niet meer dan 23 knoop af. De berichten aangaande den ongunstigen gezondheids toestand der Koningin-regentes van Spanje worden vol gehouden. De Koning van Abyssinië heeft aan Grévy (den President der Fransche Republiek) 2 leeuwen en 4 buffels ten geschenke gezonden. Aan het „Europeesch Correspondentiebureau* te Berlijn wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de 18jarige Russische troonopvolger in het huwelijk zal treden met een dochter van den Duitschen Kroonprins. Daarvan zijn er nog drie ongehuwd, Victoria 20, Sofia Dorothea 16 en Margaretha 14 jaar oud. Welke of het is, meldt het bureau niet, doch het voegt er bij, dat het voor de waarheid van dit bericht niet absoluut kan instaan. Wij ook niet, zegt de Zw. Crt. Herhaaldelijk is vroeger verzekerd, dat Vorst Alexander van Bulgarije hoopte een dezer Prinsessen naast zich op den Bulgaarschen troon te doen plaats nemen, welk plan door de daarbij het naast betrokkenen wel gunstig werd opgenomen, doch schipbreuk leed op het „veto* van Bismarck, die wist welk kwaad hart de Czaar zijn neef en naamgenoot toedroeg en wat dus het eind van diens loopbaan zijn zou een lot waaraan de dochter van Duitschlands toekomstigen Keizer niet mocht blootgesteld worden. De beroemde romanschrijver graaf Leo Tolstoï is door aangezichtsroos aangetast en moet in min of meer zorgelijken toestand verkeeren. Bekend is het, dat graaf Tolstoï sedert eenigen tijd zich wijdt aan allerlei handenarbeid. Een Fransch letterkundige bracht hem onlangs een bezoek en., geeft daarvan in-de Semaine o; a. het volgende verslag Aan het station Yasnai'a Poliana zeer vroeg aangekomen, begaf ik mij naar eene boerenwoning, meenende dat de graaf nog niet zou zijn opgestaan. „Slaapt de graaf nog?" vroeg ik aan een ouden boer. „Hij op dit uur nog slapen? Hij is reeds lang op het aardappelenveld of bezig met het plaatsen van eene kachel." „Eene kachel plaatsen? Bij wie, waarom?" „Bij eene weduwe hier in het dorp; haar man is dezer dagen gestorven en de graaf helpt haar voort. Zij woont aan het einde van het dorp." „Ik begaf mij op weg en vond de hut, waar ik graaf Tolstoï aantrof voor eene kachel, die de helft der kamer besloeg. Hij bespeurde mij niet dadelijk, druk bezig zijnde en alleen met de boerin nu en dan een woord wisselende. Had ik hem niet gekend, dan zou ik hem voor een hand werksman van het dorp gehouden hebben. Zijne witte kiel met vlekken van houtskool en klei, met een eenvoudigen riem om het middel, zijne groote boerenlaarzen vol modder waren in volkomen overeenstemming met zijn hoofd vol kroeshaar en zijn breeden rug. Geholpen door twee kleine meisjes, was hij ijverig bezig met het herstellen van de kachel. De boerin gat hem raad op een toon, die zeer gemeenzaam was en niets onderworpens had. Zij zag blijkbaar niets buitengewoons in het werk van den graaf, dien zij eenvondig als een braaf man beschouwde, gekomen om haar te helpen. Ik bleef het tooneel een tijd aanschouwen, tot hij mij eindelijk in het oog kreeg; hij groette mij met een hoofd knik, zonder zijn werk te staken en verzocht mij, hem iets aan te geven, dat hij noodig had. „Wacht een oogen- blik,,/ zeide hij, „ik ben dadelijk gereed." En toen dat oogenblik voorbij was, beschouwde hij met welgevallen zijn werk. „Goeden dag, dankje wel," zeide hij tot een ouden boer, die ook bij de kachel stond en wilde heengaan. „Dat is mijn meester," zeide hij tot mij; „het is de eerste maal, dat ik eene kachel plaats; het is een goed en prettig werk, dat niet iedereen verstaat." Wij begaven ons daarop naar zijn woonhuis, waar hij zich ging verkleeden. Maar toen ik hem terugzag, droeg hij hetzelfde costuum, de vuile kiel was alleen door eene schoone vervangen. „Graaf Tolstoï wil niet, dat men aan behoeftige personen hulp in geld verleent. Hij geeft den boeren daarom zijn persoonlijken arbeid en verschaft hun de bouwstoffen voor woningen of werktuigen voor hun veldarbeid. Ik heb hem zien arbeiden aan het herstellen van het dak eener arme vrouw, onder de bevelen van een ouden timmerman. Hij zaagde en hamerde en droeg zware balken, blijkbaar inge nomen met zijn werk, alleen soms een oogenblik rustende om eene sigarette te maken." Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Oterleck is benoemd de heer J. Blom. De luit. ter zee 2de kl. H. G. J. A. Fundtcr de Bauchène zal 1 October a. s. als officier van politie aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier vervangen worden door den luit. ter zee 2de kl. J. H. Van Hoogstraten. Tot off. van gcz. 2de kl. by do zeemacht is met ingang van 1 October a. s. benoemd de heer B. Snellen, arts te Amsterdam. De lste luit. der mariniers G. A. Linckers wordt met den 1 October a. 8. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroeistoom- schip Koningin Emma der Nederlanden en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. Bij de bevordering van de bootsmansleerlingeu van het instructie schip Nautilus, kreeg S. Felkers als No. 1 een zilveren horloge en P. H. F. Theuret als No. 2 een zilveren commandofluit. Burgerlljli© stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Gccne. Bevallen: G. De Vries, geb. Gerssen, D. J. M. Gomes, geb. Visser, D. J. T. Smit, geb. Bruinings, Z. J. Amons, geb. Lorentzen, Z. M. C. De Boer, geb. De Bunje, Z. Overleden: L. Bode, 31 jaren. P. J. Kroonstuiver, 1 maand. G. Masseus, 7 maanden. J. Koene, G8 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 14 tot 20 September. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Jantje Smit, geb. Swart, D. ElmireEleonoreKeet, geb. Timmermans, Z. Overleden: Maartje Wit, 2 maanden. Cornelis Molenaar, 69 jaren en 10 maanden. Maartje Van Twuiver, 80 jaren en 5 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSK.EE'1'. September. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. j Stand. Afw. 19 20 21 21 12 12 8 12 otn. 3 k. otn. 0.7 noto. 5 notn. 8 763.37 757.40 754.25 754.00 12.77 14.4 -3.20 15.0 -6.35 14.6 -6.60, 14.6 -1.9 -1.2 t 0.4 - 1.6 0.7ljsiechtw. 0.80 Vlak. 0.78 wein.gv. 0.76, Golvend 20Sept. 12 u. Dichtbewolkt, mooiwecr. 2lSept. 8 u. Betrokken, goedweer. 2lSept. 12 n. Betrokken, winderig. 322ste Staats-loterijvijfde klasse. Eerste lijst: Nos. 1118, 3366, 3486, 3977 en 7271 ieder f 1000. Nos. 8181, 8515 en 20906 ieder f400. Nos. 2376 en 7453 ieder f 200. Nos. 1826, 8357, 16685, 17101, 17832 en 18620 ieder f 100. Marütto©rlcnteii. TEXEL, 19 September. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende pryzen: Koeboter 45 a 55 c. en Schapenboter 40 a 45 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.75 a f 3.per 100 stuks. Hooi f 14 a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden 50 a 60 c. en Hazen f 1.25 a 1.50 per stuk. ALKMAAR, 18 September. Aangevoerd: 4 Paarden, f 95 a 225: 21 Koeien, f 160 a 240; 22 nuchtere Kalveren, f 9 a f 24; 404 Schapen, f 17 a 23; 120 magere Varkens, f 10 a 14 140 Biggen, f 4 a 8, 12 Bokken en Geiten, f 3 a 7; alles per stuk. ALKMAAR, 20Sept. Aangevoerd: 6 Koeien, f 140 a 220196 vettte Kalveren, f 25 a 130; 12 nuchtere dito, f 14 a 25; 728 Schapen, f 20 a 28; 43 magere Varkens, f 12 a 16, alles per stuk; 100 vette Varkens, 38 a 48 c. per kilogram. HOORN, 17 September. Aangevoerd 680 Schapen, f 22 a 23 per stuk; 3 Varkens, 38 c. per kilogram. HOORN, 18 September. Tarwe f 6.50 a 7.Gerst f 6.25 a f 6.50, Haver f 3.a 3.50, Witte Erwten f 8.50 a 9- Groene dito f 12, Grauwe dito f 14.a 17.50, Vale dito f8.25 a f 14.Bruine Boonen f 12 a 13, alles per hectoliter. 8 Paarden, f 60 a 240; 3 Koeien, f 1.20 a 1.70; 100 Schapen, f 24 a 80; 185 Lammeren, f 12 d 19} 6 Kalveren, f 10 a 20; 53 Varkens, f 10-a 18; 132 Biggen, f 5 a 8; -it5 Kippen, f 0.7Ö a 1750, allés per stuk.' 7200 Kip-eieren, f 3.50 a 4.per 100 stuks. 2296 kop Boter, 45 a 52 c. per kilogram. 520 h. Aardappelen, f 1.80 a 2.40; 1600 h. Peren, f 5 a 10 en 700 h. Appelen, f 4 a 6 per hectoliter. 12000 kilogram Hazelnooten, f 20 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 20 September. Op de Veemarkt waren aangevoerd736 Runderen, lste kwal. 66 c., 2de kwal. 58 c. en 2de kwal. 50 c. per kilogramMelk- en Kalf koeien f 100 a 250, 44 nuchtere Kalveren, f 7 a 14 en 27 Schapen cn Lammeren, f 26 a 17 per stuk; 10 Graskalveren; vette Varkens 38 a 42 c. per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Frieschc Franeker f 1.80 a 1.90, dito Hamburgers f 1.40 a 1.50, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.50 a 2.70, dito Flakkeesclie f 2.10 a 2.20, dito Blauwe f 2.a 5.15, Geldersche Blauwe f 2.15 a 2.40, Katwijker Zand f 1.80 a 3.40, Noordwijker dito f 1.80 a 2.80, Hillegommer dito f 2.a 3.60, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 verscbe ladingen. ZWOLLE, 17 September. Men noteert thans voor Kamper- eilandsch Hooi f 13.a 14.25, en Mastenbroeker f 11 a 12 per 500 kilogram vrij scheep. Vervolg Nieuwstijdingen. Zondagmorgen is men er in geslaagd het ramschip Schorpioen geheel te lichten en zonder veel bezwaar in het nieuwe droogdok te plaatsen. Onmiddellijk na de lichting werden aan boord van het schip vlag en wimpel geheschen, daar na de noodlottige aan varing op 9 Augustus geen officiëele buiten dienststelling volgde. Aan boord van het ramschip heerscht, zooals zich denken laat, de volmaaktste wanorde; alles ligt op en door elkander, en wat weinig van het zeewater zou hebben gehad te lijden is door modder en olie bedorven. Van de kostbare inventaris, zoowel als van de uitrustingen van officieren cn manschappen is weinig of niets behouden gebleven. Ook de machine is door het water zeer beschadigd. Het voornemen moet bestaan om deze onder stoom te beproeven, zoodra het schip de noodzakelijkste herstel lingen zal hebben ondergaan. Het moet voorzeker verwondering baren, dat het door de aanvaring ontstane lek, zulk een onheil als het zinken van de Schorpioen kon tengevolge hebben, daar het van zoo geringe afmetingen is, dat het daardoor binnendringende water oogen- schijnlijk best met pompen kan zijn bijgehouden. Heden is de sleepboot Hercules in tegenwoordigheid van experts op de reede aan het proefstcomen om de toestand der machine te onderzoeken. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, dat door het zeer gunstig bekende tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Le Gras en Haspels, in den volgenden winter, in 't lokaal Tivoli alhier eenige tooneelvoorstellingen zullen worden gegeven. Volgens dit plan zouden eenige degelijke stukken door de meest gevierde leden van dit gezelschap, waaronder mevrouw Beers- mans, voor 't voetlicht worden gebracht. Reeds circuleert voor dit doel eene inteekenlijst. En dat circuleeren der intcekenlijst en het teekenen daarop is noodig, zal het plan kans van slagen hebben. Met aanbeveling, maken we hierop allen, die belang stellen in goede tooneeluitvoeringen, opmerkzaam. Behalve onze plaatsgenooten, is deze mededeeling wellicht van belang ook voor bewoners van den omtrek, die in ieder geval toch nog met minder moeite en kosten tooneelvoorstellingen hier kunnen bijwonen, dan dat zij zich naar elders, b. v. naar Amsterdam, moeten begeven. Het plan verdient zeker de aandaeht van belangstellenden en niet minder de noodige ondersteuning, ten einde het slagen moge lijk te maken. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Hypolitushoef en 't Stroe op Wieringen door ds. J. N. Wiersma, predikant te Rottevallc. Beroepen te Kwadijk ds. Van der Scheer, predikant te Wydenes en Oterleek. Den 3den October herdenken onze geliefde ouders: f®"5 X» X» X» hunne 25jarige echtvereeniging. Hunne kinderen en behuwdkinderen. I®0 Helder, September 1886. Algemeene kennisgeving. <xX XX °o< °o< 1 ANDRIES TAT. RAID en ALIDA JOHANNA BRINKMAN, Bevallen van een zoon: JANE AMONS—LORENTZEN. Nieuwediep, 19 September 1886. Bevallen van een welgeschapen zoon: J. T. SMIT, geb. BRUININGS. Victoria-Concert Hall, 20 September 1886. Bevallen van een zoon: E. KE1JSER—VEENSTRA. Burg op Texel, 19 September 1886. Op den 19 September overleed plotseling te Rhenen, T. L. M. PLOOSTER, in leven Commies der Posterijen te Utrecht. Baron VAN HEMERT TOT DINGSHOF. Baronnesse VAN HEMERT TOT DINGSHOF, Helder, 21 September 1886. Plooster. DanlilDetuigins. Voor de vele bewijzen van belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot ondervonden, betuig ik mijn hartelijken dank. Wed. P. DEKKER—DE WIJN. P. VERVALJE en Echtgenoote betuigen bij deze hunnen hartelijken dank aan allen, die door hunne blijken van belangstelling hunne feestviering hebben verhoogd. Wieringerwaard, 22 September 1886. - Degenen, die iets te vorderen hebben van de Visscherij-Maatschappij DEN HELDER, gelieven de rekeningen vóór den laten October a. s. in te zenden bij W. C. M. VAN BRUGGEN, Directeur. Een CAFÉ BlLLARD met 7 gemeubileerde Kamers en prachtigen Inventaris, koopprijs ,f 3000.—, ook geschikt voor Café-Chantant, gelegen in de Warmoesstraat te Amsterdam. Huur van het benedenhuis vrij. Franco brieven, lett. N. A. B. bij den Boekh. J. KRAAN, Lange Niezel, Arasterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3