st Tan Aisteraam naar M. Don i Geïllustreerde Encyclopaedie, Koster"s fieffMel I süagtt Kosier's Kleine Wintel le Schatei W. J. BLITZ, Tandarts, Dr. RUDOLPH TERNAÏÏ, Geregelde tiendaagsche expeditie Informatiën te bekomen bij Mej. P. H. PRINS, Hoofdgracht 40. Amsterdam. Keizersgracht 181.H. PRINS Co. KENNISGEVING. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. WINTERDIENST. Tegen 4 pCt. DE LANGE DE MORAAZ, Verloofden en Jonggehuwden! Een nieuw verbouwd, zeer net ingerieht Bovenhuis, mr WATERFILTERS, ~WI NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL door geheel Indië, naar Padang, Deli en Atjeh eens in de 14 dagen (direct zonder overscheping te Batavia). Uitgaaf van JOH. IJKEMA, 's Gravenhage, voorhanden bij alle Boekhandelaren: JA1NT BROUWER. Prijs compleet gebonden in rood linnen band f 1.90. Dit Woordenboek der samenleving, 1472 kolommen druks, behoort in ieder huisgezin voor handen te zijn. Het geeft zaakrijk en volledig op 100,000 vragen vau het oogenblik een juist en dadelijk antwoord. Het Collegie van dagelijksch bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel brengt bij deze ter kennisse van de Ingelanden en belanghebbenden: Dat tot Penningmeester van genoemd Waterschap is benoemd de Heer DIRK JANSZOON BAKKER, aan den Burg alhier. Dat van af den 1 October 1886 alle betalingen, genoemde administratie betreffende, ten zijnen kantore, Warmoesstraat aan den Burg N°. 355, moeten geschieden en daarvoor door hem zal worden gevaceerd: van den 1 Juni tot den 1 Januari, Maandags, Dinsdags en Woensdags, van 's morgens 9 tot namiddags 2 ure, en Zaterdags van 's namiddags 3 tot 's avonds 9 ure, en van den 1 Januari tot 1 Juni, Maandags van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure en Zaterdags van 's namiddags 3 tot 's avonds 9 ure. Feest dagen uitgezonderd. Texel, 24 September 1886. Het Collegie van dagelijksch bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. HOLLANDSCHE Aanvang 1 October 188 6. Aan alle Stations en Bestelkantoren zijn verkrijgbaar dlenstbiljeUcu, aanwijzende de uren van vertrek en aankomst der treinen (groote ii 20 en kleine h 2 cents). Evenzoo zal na enkele dagen 10 cents verkrijgbaar zijn de OfQciëele Gids, inhoudende, behalve de vertrekuren, ook de aansluitingen aan binnen- en buitenlandsche spoor wegen en het tarief van Amsterdam en den Haag voor directe verkeeren. De Administrateur. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam- is iederen Donderdag:, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden in het Hótel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 'g voormiddags 11 nre; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. is voortdurend GELD beschikbaar op eerste hypotheek, ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar. De Commissionairs in Effecten TE ALKMAAR, bevelen zich aan tot het koopen en verkoopen van Binnen- en Buitenlandsche EFFECTEN, het plaatsen en afschrijven van KAPITALEN in het Grootboek van Nationale Schuld, en verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig papier betrekkelijk. Mede hevelen zij zich aan als Correspondenten en Agenten van de BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ, gevestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. Wilt ge een gelukkig Huwelijk hebben? ZOO JA. Leest (lnn het Bock van bevattende: Ontsluierde Geheimen uit dc Liefde en den Echt, Geneeskundige Bemerkingen, Doelmatige Wenken, Voorspellingen en Ernstige Waarschu wingen, Practische en Nuttige Raadgevingen voor Verloofden en Jonggehuwden met betrekking tot de Lichamelijke en Geestelijke eigen schappen, als de Grondslagen van een gelukkigen Echt, benevens een Huwelijks-Catechismus en een aanhangsel over het Geslachtsleven der Vrouw, door Dr. RUDOLPH TERNAU. Prijs 75 cents. Dit Werk wordt onder Envelop afgeleverd en ook goed verpakt naar buiten gezonden, tegen toezending van Post wissel of gemakshalve blauwe Postzegelsmet verhooging van 10 Cents voor de frankeering, bij II. G. KOSTER C.Jzn., Magazijn van Goedkoope Boeken,Leliegracht 26, Amsterdam. TE HUURi aan de Hoofdgracht, voorzien van waterleiding en verdere gemakken. Te bevragen Hoofdgracht, K N°. 50. (Slot van pag. 2.) „Man, kijk nou eens an, nou wil je nog praten, maar nou heb ik er toch aanhoudend naar gekeken, maar die juffrouw in 't grijs staat zeker al een kwartier naar dien grenadier te kijken. Kyk, nou ziet ze kwansuis naar den Koning en 't Prinsesje, maar je mot gelooven, dat 't om die grenadier te doen is." „'t Ia meer als erg, zooals de meiden op die knoopen zijn." „Wacht eens, ik zal der toch eens vragen, hoe of ze 'm vindt," en op haar teenen sluipt ze achter het beeld van de juffrouw met beweegbaar hoofd en vraagt aan het oor: „knappe man, hè?" Het hoofd van de juffrouw beweegt zich langzaam naar de zijde van juffrouw Sien en deze, die daaruit een verachtenden blik meent op te vangen, roept vrij hard: „non, daar behoef je je nens niet voor op te trekken, je zoudt hem wat graag tot vrijer hebben! Het gelach van de omstanders bracht haar op 't idéé, dat het misschien ook een beeld kon zyn. Ja, waarachtig, en met een schaamrood gelaat wendt ze zich af en voegt zich bij haar man en de buurlui, die voor het beeld van Koningin Sophie met eerbied vervuld staan. rz't Is of ik ze weêr zoo voor me zie, toen ze op het balkon op den Dam stond." „Kom eens hier, kijk eens!" „Nou wat is er, Hein?" „Wel, daar staat de bollige Judels, weet je wel, Sien, toen we nog vreeje.... in 't Selon.... Wacht, die zal ons der is tusschen nemen. Kijkt ie zich is koest houwen. Jawel, grappenmaker, op de planken kon je ze voor den mal honwen, maar als ik vlak voor je sta, neem je me niet, hoor!" „Hg kan zich toch goed houden, geen spier beweegt er bij hem." „Nou, als een kemediant dat ook niet kon, wie mot 't dan kennen." ,,'k Wed, dat je 'm niet an 't lachen krijgt, Hein!" „Dat doe 'k!" „Goed." „Sien, kom eens hier, ga jy eens voor 'm staan en presenteer 'm erreis een zoen." „Dat lap ik 'm, zegt Sien en de daad bij 't woord voegende, geeft ze 't beeld van Judels er een, die klinkt als een klok. „Asjeblieft, juffrouw," zegt een oppasser naderbij tredend, „u moet van de beelden afblijven." „Nou, ik zal der niet meer ankommen, hij is mij te kond. Je hebt 't verspeuld, Hein, dat kost je 'n rondje in den Grooten Slok, strak." „Maar wie heeft ie toch naast 'm zitten, die grappenmaker." „Gut, wat een klein vrouwtje, en wat een aardig mutsje heeft ze op, 't lijkt wel een Brabantsche." „Stil mensch, ken je die dan niet en zachter voortgaande dat is die mevrouw Van der Kleine, die in de groote kast op 't Plein altijd zoo mooi voor moeder speulde. Óch hemel, mensch, dat was 'n pracht om te zien, je zoudt ze om den hals gevlogen hebben. „Nou je 't zegt, ja, nou weet ik nog wel verleden jaar toen ze gestorven was, toen heb ik ze nog op zoo'n bed met bloemen zien leggen, maar toen was ze veel mooier dan nou en veel grooter ook. Neen, ze lijkent niks hoor." „Dat zeg ik ook. Zie, dat vind ik nou zonde, dat ze zoo'n mensch hier op zoo'n stoeltje zetten. Ze heeft zoo dikwyls op een troon gezeten, dat ze het hier ook wel voor haar hadden mogen maken. Als ze der nou niet op parreerde, dan was 't wat anders." „Sien, buurvrouw, kom eens hier, zie die piotten daar eens voor Oranje Nassau, dat is krek of je ze ziet drillen." „Kijk die boere pummel, die maakt linksch-om in plaats van rechts-om." „Hoe natuurlyk, niet?" „Ja wel, maar ik vind, dat ze wel een zootje leelijkers bg mekaar gehaald hebben." „Nou naar boven, daar is ook nog wat te zien," en weldra staat het viertal voor het Marker-binnenhuis. „Zeg, Jan," vraagt zijn vrouw, „wat moet dat mens daaraan de deur, die zoo naar dien pot boven het vuur wijst?" „Wel," merkt Sien op, „snap je dat non niet, zie je niet hoe de pap overkookt, dat ziet die suffert van een kerel natuur lgk niet en nou wyst zij hem er op, dat ze anders zal aan branden." „Ja, waarachtig, dat heb je gauw begrepen, 't Ziet er anders wel aardig uit." „Prachtig, 't is krek of je bg Margtje Thgssen op Marken komt." „Och, hemel, kijk eens, daar heb je Mozes in 't biezen kistje, wat 'n dotje!" „Wa' zal de stumpert 't koud gehad hebben." „Ben jo mal, mens, in Egypte is 't warm genoeg, dat kan je toch wel zien." Aan de andere zijde zijn nog een paar groepen. Een der bedienden heeft opgemerkt, hoe Sien verdiept is in sommige beelden. Beneden zag hij haar vergissing met die juffrouw. Hij zal haar eens even te pakken nemen, bg den ingang van de „gruwelkamer" neemt hij een onbeweeglyke houding aan. Beste Bascules met beugel en scliuifgewicht, 150 kilo f 14.80, 200 kilo 15.40, 250 kilo 17.25; Macliinc-olie, Stofbrille», Zichten, Snikken, Graanschoppen en Gaffels, IVlest- en Graanvorken, Keukengereedschap, Kinderwagens, Kaasklenrsel (Kerbet) en Stremsel, Thermometers en Maatglazen. Geijkte Maten en Gewichten, Toonbank-bascules en Vamillcschalcn. vervaardigd door GEORGE CHEARIN, Boston. Een bekwaam Kachelmaker gevraagd, voor geruimen tijd vast werk, en tegen goed loon, om dadelijk in dienst te treden. Adres: J. J. KUIJPER, Parkstraat, Burg (Texel). Bur«erHIK.e Stand. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 17 September. Ondertrouwd: Hendrik Slot, jonkman, smid, 25 jaren en Guurtje Haringhuizen, jongedochter, 26 jaren. GehuwdGeene. GeborenGodefridns Leonardus, zoon van Godefridus Leonardus Kroonenburg en Margaretha Catharina Schermer. Overleden: Comelia Maria Ligthert, 3 maanden, dochter van Cornelis Ligthart en Maria Van der Lans. Anna Bakker, 9 maanden, dochter van Aris Bakker en Maartje Stipkes. Gemeente SCHAGEN, van 21 tot 27 September. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Antje Scharlewi, geb. Bakker, Z. Jansje Van der Haagen, geb. Keijzer, Z. Overleden: Anna Catharina De Veer, 4 maanden. Cornelis Christophorus Van der Meulen, 3 maanden. Marïs.tl>erlolitexL ALKMAAR, 25 September. Aangevoerd 7 Paarden, f 85 a f 275; 38 Koeien, f 150 a 240; 32 nuchtere Kalveren, f 12 a 25; 539 Schapen, f 13 a 24; 140 magere Varkens, f 13 a 24; 244 Biggen, f 4 a 8; 25 Bokken en Geiten, f 3 a 10; alles per stuk. HOORN, 24 September. Aangevoerd 676 Schapen, 1' 24 a 28 per stuk. HOORN, 25 September. Tarwe f 7.50 a 8.Gerst f 4.50 a f 5.Haver f 3.50 a 4.Witte Erwten f 9 a 10, Groene dito f 13 a 15, Grauwe dito f 16 a 18, Vale dito f 10 a 12, Bruine Boonen f 9 a 11, alles per hectoliter. 18 Paarden, f 50 a 240; 162 Schapen, f 20 a 26; 150 Lam meren, f 13 a 19; 6 Kalveren, f 10 a 1659 Varkens f 10 a 18, 8 Zeugen, f 25 a 40; 194 Biggen, f 4 a 8; 150 Kippen, f0.60 a f 2.alles per stuk. 4200 Kip-eieren, f 4.a 4.50 per 100 stuks. 2023 kop Boter, 50 a 55 c. per kop. 350 h. Aardappelen, f 1.80 a 2.50; 1300 h. Peren, f 4 a 12 en 600 h. Appelen, f 4 a 6 per hectoliter. 6000 kilogram Hazelnooten, f 20 per 100 kilogram. ENKHUIZEN, 24 September. Aangevoerd 18 stapels Gras kaas, f 29 per 50 kilogram; 40 kop Boter, 55 a 60 c. per kop. 13 Schapen, f 25 per stuk. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Mosterd zaad f 15.a 16.50, Karweizaad f 16 a 17, Maanzaad f 13 a 14, Gerst f 4.a 4.25, Haver f 3.75 a 4.Bruine Boonen f 10.50 a 11.alles per hectoliter. GORINCHEM, 24 September. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd ruim 940 Paarden. De prgzen varieerden als volgt Luxepaarden f 500 a 900, Werkpaarden f 150 a 400, l^jarigo dito f 150 a 260, Veulens f 70 a 130, alles per stuk. Vele koop lieden waren aanwezig. De handel was levendig. GIETHOORN, 25 September. De Ilooipersen zyn weêr in volle werking. Aanzienlijke partijen Hooi worden opgekocht tegen f 7.50 a 8.puike kwaliteit tegen f 11 a 12 per 500 kilogram. KAMPEN, 24 September. Do Hooihandel in deze streken big ft willig, met langzaam stijgende prgzen, vooral naar de lste soort, waarnaar het meest gevraagd wordt, en tot f 15.50 per 500 kilogram loopt. 't Gezelschap nadert. Men zou gaarne de gruwelkamer willen zien, doch Sien is er niet voor. Ze is bang weêr van lijken te droomen en jc kan nooit weten. Daar valt haar oog op het beeld van den bediende. „Dat is nou nog de mooiste, dien ik gezien heb. Zie je wel, dat is een heel andere kleur van was en kijk dat kale hoofd eens natuurlijk zijn en dat haar en dien baard en dan de handen 1" Zij kan het niet laten naderby te treden. Haar hand uit te steken en den man aan zijn baard te voelen ia het werk van een oogen blik. Nauwelijks heeft ze hem echter aangeraakt, of het hoofd draait zich om, ziet haar met zoo groote oogen aan, dat de schrik haar om 't hart slaat, en toen de mond zich opende om met een holle grafstem te roepen: „afblyven daar!" zou ze omge vallen zyn van schrik, zoo haar man, die in de nabyheid stond, haar niet had gegrepen. Het werd haar nu boven te benauwd. Zy wilde naar beneden was dat schrikken, zoo'n beroerde kerel zon een mensch een ongeluk op het lijf jagen. Buurvronw lachte maar, wat Sien nog meer ergerde. Zo had haar dan wel eens willen zien, als 't haar gebeurd was. Onder deze verzuchting is men beneden gekomen. De telescopen, waar het zoo druk was, dat er toch geen by- komen aan was, zouden ze maar voorbijgaan. Die kerrekiekkastjes zouden ze 't volgende jaar wel eens kunnen zien. Nu hadden ze nog dat kleine kamertje met de Camelia juffrouw, het Hindelooper huisje, enz. „Kijk eens, Hein, is dat Jeanne Lorette niet." „Wel neen, mens, die heeft immers een moord gedaan on dan hooren ze in dc gruwelkamer." „Waarachtig niet, merkt de andere juffrouw op, dat is later weêr tegengesproken. „Gelijk heb jij, dan zal ze 't toch zijn." „Nou, ze ziet er ten minste fièrig genoeg uit om zoo'n Japan- schen gezant een kopje.... hè?' „Spreek assieblieft op den laten avond niet over zulke narig heden," verzocht Sien„laten we nu maar gaan, 't is waarachtig bij tienen.' Toen men de trap weder afging, kon Sien niet nalaten, dien dronken kerel eens langs zyn wangen te strijken. Nu durfde ze wel. De schrik zat haar echter nog wel een beetje in de beencn. Of ze 's nachts van „lykies" gedroomd heeft, durven we niet zeggen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz.t Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4