in weinige dagen bijeengebracht, herhaalde pogingen in het werk stelde, om van het opperbestuur de leverantie der stalen projectielen te verkrijgen, tegen denzelfden prijs als die van het buitenland en voldoende aan dezelfde eischcn van keuring. Ten einde echter de groote economische voordeden zelf te behouden, werd de voorkeur gegeven aan Rijks-exploitatie boven particuliere, en besloten nog een schietproef op grootere schaal te nemen, om daarna omtrent de exploitatie te beslissen. Deze uitkomsten hebben de verwachting nog overtroffen de eindproef slaagde volkomen, en werd door verschillende autoriteiten, waaronder ook enkelen uit het buitenland, bijgewoond. De uitvinder zou aan het gouvernement een aanmerke lijke besparing van kosten bezorgen. In dit jaar is op 53 plaatsen in ons land, voor de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, weder eene stuivers-collecte gehouden, die de som van f 3367.86$ heeft opgebracht, Avaarvan alleen te 's Hage f 2000 werd ontvangen. Vrijdag a. s., den gedenkdag van Alkmaar's ontzet, zal op het Doelenveld aldaar een luchtballon worden opge laten, systeem Montgolfière, bestaande uit 12 banen, met de nationale en stedelijke kleuren en het opschrift: /Op gelaten ter eere van het 25jarig bestaan der Sociëteit Alkmaar's Victorie 1861.'8 October 18861573." Betreffende de Lutine Avordt nog medegedeeld: „Het Britsche fregatschip Lutine, van 32 stukken, werd geladen met goud en zilver in baren en gemunt geld, volgens de waarschijnlijk eenigszins overdreven opgave van dien tijd, ter waarde A'an 20 millioen Ned. Ct. Het schip zeilde den 6 October 1798 van Plymouth met bestemming naar Hamburg, maar geraakte door slecht weder uit den koers en strandde in den nacht van 7 Oct. in de nabijheid van Terschelling. De bemanning kwam om, behalve één matroos, die zich op Vlieland redde. Van Juni 1800 tot 1805 is men er in geslaagd de volgende waarden op te visschen: 58 baren goud, samen wegende 646 pond 23 lood, 35 baren zilver, samen wegende 1758 pond 8 lood (oud gewicht). Voorts: 41,697 zilveren Spaansche matten, 212 halve dito, 179 gouden Spaansche matten, 20 halve dito, 24 kwart dito, 18 achtste dito, 28 zestiende dito, 81 dubbele Louisen, 138 enkele dito, 4 enkele guinjes, 2 halve dito. De geheele opbrengst beliep in Nederlandsche munt f 669,240, welke ten bate van 's lands kas kwam. In 1821 en 1822 werd er eene maatschappij opgericht om de gezonken schatten weder op te visschen, waartoe f 55,500, volgens wellicht juister opgave f 257,225 werd bijeengebracht, zonder er in te slagen den gezonken schat op te halen. In 1857 was het wrak weder grootendeels van het zand bevrijd. Zoodra dit bekend Avas, werden de aandeelhouders opgeroepen, en men besloot weder tot visschen over te gaan. Men was gelukkiger dan de vorige maal, en door middel van duikers slaagde men er in, gedurende den zomer van dat jaar het volgende uit het wrak op te halen: 8482 zilveren Spaansche matten, 46 dito halve, 78 dito kwart, 4 zestiende, 10 gouden dubloenen, 7 dito kwart, 2 dito achtste, 2 dubbele Louis d'or, 37 enkele dito, 1 guinje 2 zilveren Fransche kronen. In den loop van den zomer van 1858 is men Aveder met visschen begonnen en heeft tot primo Juli opgehaald: 31 gouden staven, wegende 17,188 kilogram, 62 zilveren dito, wegende 155 kilogram, 866 zilveren Spaansche matten, 5 dito halve, 12 dito kwart, 5 gouden dubloenen, 3 dito kwart, 1 dubbele Louis d'or, 1 enkele dito en 1 guinje." De heer Ed. Bamberg zal binnenkort zijn 70sten verjaardag en zijn 60jarige loopbaan als tooneelspeler vieren. Hij zal bij die gelegenheid optreden in den Grooten Schouwburg te Amsterdam, en Avel in een nieuw stuk. In een vorig nummer hebben wij vermeld, dat de heer C. M. Robert, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag had bekomen uit zijne betrekking, die hij tot nog toe te Amsterdam bekleedde. Aan dat bericht kunnen we nog toevoegen, dat gemeld ontslag het gevolg was van de benoeming des heeren Robert tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool met öjarigen cursus voor jongens aldaar. De Rechtbank te 's Hage deed gisteren uitspraak in de zaak van ds. Vlug, predikant te Leiderdorp, beklaagd van het beletten eener godsdienstoefening aldaar. Bij het vonnis wordt overwogen, dat Avel gebleken is, dat de godsdienstoefening te Leiderdorp is verhinderd door wanordelijkheden van vele personen, onder welke de be klaagde zich bevond, doch uit de verklaringen der getuigen niet is bewezen, dat beklaagde de menigte tot die wanor delijkheden heeft aangespoord of daartoe heeft medegewerkt. Ds. Vlug werd mitsdien, op grond dat het bewijs van zijne schuld niet geleverd is, vrijgesproken. De hooioogst in Friesland is dit jaar kolossaal. Dagelijks worden er nog duizenden kilo's binnen gebracht van de derde of vierde snede. De kwaliteit is zóó goed, al was 't in het midden van den zomer. De voorraad vee, die in den a. s. herfst wordt gestald, zal dan ook zeldzaam groot zijn, want A-oeder is er dubbel voorhanden. Als men een kijkje neemt in de weilanden, dan staat men verbaasd over het groot aantal runderen, die vetgemest worden. Dat het aanbod voor de slachtbank dit jaar ver de vraag zal overtreffen, is zeker, en men voorspelt daardoor daling in de vleeschprijzen. De koeien, die tegenwoordig geslacht worden, zijn reeds voorbeeldeloos vet volgens getuigenis van bejaarde slagers, die 't in dezen tijd van 't jaar nooit zoo beleefd hebben. De herfstvruchten: spurri, knollen, enz., staan ook zeer voordeelig, zoodat de landbouwers meer dan tevreden zijn. Alleen de jagers klagen, want de wildbaan is niet zoo ruim voorzien als men meende, terwijl het wild zeer schuw en daardoor moeilijk onder schot te krijgen is. De heer A. Stegenga, te Woudum, doet in de Standaard een beroep op het kapitaal, tot het ondersteunen der kleine Frieschc landeigenaars, de zoogenaamde „eigen boeren." De toestand, waarin deze zoo nuttige stand er waren jaren, dat hij 33 millioen in omloop bracht verkeert, is treurig. De boeren kunnen de zware rente hunner hypothecaire schuld niet meer opbrengen en vermeerderen het aantal der leegloopende arbeiders. De schrijver is van oordeel, dat er redding mogelijk ware en wel door het verlagen der hypothecaire rente van 5 pCt. op 3 of 3$ pCt. en door het stellen van overwaarde op of t in plaats van op en gerekend naar huurwaarde ii 4 pCt. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat een perceeltje tanve (square head), ter grootte van ruim 7 aren, op do landerijen der Rijks-Landbouwschool te Wageningen, nabij de hoeve Duivendaal, de kolossale hoeveelheid van 6 hecto liter heeft opgebracht, of naar evenredigheid 78 hectoliter per hectaren. Ofschoon deze tarwe op zwaar bemesten kleigrond werd verbouwd, toonde het gewas in geen enkel opzicht neiging tot legeren, waaruit blijkt, dat ook het stroo stevig en van beste kAvaliteit Avas. De heer Ch. C. Yerreyt deelt in het Rott. N.blad eenige bijzonderheden mede omtrent het metselaarsbuisje, waarin Hugo De Groot na zijne ontkoming van Loeven- stein uit het huis van Abraham Daatselaer te Gorincliem, naar Waalwijk en voorts naar Antwerpen ontvlucht is. Dit buisje is thans eigendom van jhr. mr. Th. L. L. Prins, te Haarlem. Het getal badgasten te Scheveningen is in de laatste tien jaren verdubbeld. In 1876 bedroeg het 3016, in 1886 6291. Weinig bekende luchtsciiippeiis. Als straks het groote publiek verzadigd is van het zien naar de groote luchtballons en hunne stoutmoedige bestuurders, dan zijn wij reeds ver in October. Duizenden bij duizenden luchtreizigers zullen dan hunne tochten gaan ondernemen, zonder dat iemand er zijn aan dacht aan Avijdt. En waarom niet? Eenvoudig omdat die koene schippex-s en hunne luchtvaartuigen zoo klein zijn, en geen groote aanplakbiljetten of andere middelen van reclame gebruikt worden om de aandacht te wekken. Die October-reizigers zijn evenwel op den keper gezien heel wat meer bezienswaardig danL'Hoste Co. Zij maken in enkele minuten ieder een eigen ballon, gaan op, drijven uren lang ten speelbal aan de grillige winden en dalen eindelijk, van 't zwerven moede, kalm en zeker naar beneden. De ballon wordt snamgevouAven, en zonder horten of stooten eindigt de gevaarlijke reis. Velen zullen ze misschien nog niet kennen in hun bedrijf, de kleine spinnen (Thomissus viaticus), die in den herfst op een schoonen morgen het eind A'an een tak of een grassprietje beklimmen, daar een briesje afwachten en dan onmiddellijk, het achterlijf in de hoogte houdende, bundels allerfijnste draden te voorschijn brengen. In enkele minuten is de vlassige en lange draadbundel groot genoeg, de pooten laten los en voort gaat het, de wijde wereld in. Zwervensmoede, wordt gewoonlijk de reis, die tegen 10 uur begon, ongeveer te 4 uur gestaakt of ook als er een hevige Avind opsteekt zoo spoedig moge lijk een veilige haven opgezocht. Daartoe Avordt vaardig en met overleg zooveel van den vlossigen draad tot een kluwen vergaard, dat het over blijvende juist genoeg draagvermogen behoudt om den val te breken. HoeAvel het schouwspel geen entree kost, hoop ik van harte, dat velen toch met belangstelling het luchtschippertje eens zullen bespieden bij zijn werk. Hoe langer iioe gekker. Men wil te Barcelona, bij gelegenheid van de tentoonstelling in 1888, een huis bouwen van 300 meter hoogte, restaurants, concert- en balzalen bevattende. Een Italiaansch blad behelsde dezer dagen de volgende „processen-verbaal „Heden, 23 September 1886, hebben wij ondergeteekenden, secondanten, naar aanleiding van eene woordenwisseling tusschen de heeren Venanzio Morello en Baby, beslist, dat de heeren Morello en Baby een tweegevecht met pistolen zullen houden. Het tweegevecht zal eindigen met den dood van een der kampioenen." (Volgden de namen). „Het bij ons vorig proces-verbaal bepaalde tweegevecht heeft heden, 24 September, te 6 uur plaats gehad. De heer Baby is dood." (Volgden de namen). Variatie op L u t li e r. Wie niet bemint wijn, vrouw en zang, Die is een stokvisch, maar leeft lang. fFl. Blatter.) Zonderlinge uitwerking: „Hé, drink jelui 's avonds geen koffie meer?" „Neen, als we koffie drinken, kunnen we niet slapen." „Nu, bij ons is het juist contrarie: als wij slapen, kun nen we geen koffie drinken." Die telegrafisten Hij: „Mijn schoonmoeder, daar had ik nu niet op ge rekend!" Zij„Maar, beste man, en van ochtend stuur je zelf een telegram, dat ik moeder meê zou brengen." Hij: Och heer, neen; ik seinde: „breng poeder meê." Dat is weêr zoo'n verminkt telegram, daar het Rijk geen vergoeding voor geeft!" „Of mijn meisje van poëzie houdt? Ze heeft Goethe in het hoofd en Schiller in het hart!" „Zoo, dan schiet er voor jou gedichten zeker geen plaats over?" „O ja, daar zit ze mede in de maag!" Iemand heeft ontdekt, dat personen, die gevangen zitten, in den regel spoedig sterven. Regel mag dat wezen, maai er zijn toch heel wat getrouAvde mannen, die zeer oud worden. Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. Op den leü October jl. had in het café „Passage" alhier de eerste vergadering in het vierde levensjaar van genoemde Ver eeniging plaats. In stede van den Schout-bij-Nacht Craraer, werd met algemeene stemmen de kapitein ter zee Dyserinck tot President verkozen. Uit het verslag omtrent den toestand der Vereeniging bleek, dat deze zeer gunstig is; het ledental is klimmende en bedraagt thans 344, terwijl er 33 abonné's zijn op de Verslagen en 35 op het Marineblad. De kas wijst een overschot aan van ruim f 1400. De heeren Boom, Hazenberg en Jockin werden bij keuze aangewezen om de rekening en verantwoording van den Penningmeester na te zien. Op de vraag van een der leden, waartoe het bestuur het overschot der kas denkt te bestemmen, en of het niet billijk zou zijn den sprekers in de Vereeniging een vast honorarium van f 50 te geven, werd door den President geantwoord, dat het voorgaande jaar een voorstel van het bestuur tot uitkeering van honorarium door de vergadering verworpen was, terwijl de in kas zynde gelden besteed zullen worden tot bestrijding der kosten voor het Marineblad. Daarna werd het woord verleend aan den luitenant ter zee lsteklasse C. Vreede, tot bespreking van het seintoestel Vreede. De leemten, die aan ons tegenwoordig seintoestel kleven, woron den spreker vooral opgevallen tijdens de eskader-reis van do Zilveren Kruis en de Van Galen in 1879. Het was niet mogelijk om zonder omhaal gedurende den nacht te seinen, en dit bracht spreker op het denkbeeld, een seintoestel te ontwerpen, waaraan zoo min mogelijk gebreken zouden kleven. De nachtscinen mogen niet uit gekleurde seiuen bestaan, omdat deze moeilijk te onder scheiden zijn, en ook niet uit verscheidene witte lichten, daar dit aanleiding tot verwarring geeft. Het seinstelscl Freede berust op de flikkeringen van één wit licht. Vier üikkeringen van ongelijken duur, namelijk van 4, 8, 12 of 16 seconden, in verband met een lettertabel van dubbelen ingang, zijn voldoende om alle 18 seinen over te brengen van het internationaal sein boek, dat minder armoedig is dan het tientallig seinstelsel onzer Marine. Die flikkeringen worden te weeg gebracht door een scherm, dat het licht der lamp gedurende een bepaalden tijd onderschept, terwijl de op- en nedergaande bewegingen van dit scherm weder geschieden door een stel hefboomen, dat in verbinding staat met een door een zwengel of uurwerk ronddraaienden horizontalen rand, Avaarop men bogen plaatst met verhoogingen, welker onder linge afstanden afhangen van de letters, die men seinen wil. Deze verhoogingen, stuitende tegen den korten arm van het stel hefboomen, brengen dit laatste in beweging. De waarnemer moet, gedurende den tijd dat hy eene flikkering observeert, drukken op een zich in de lamp bevindend potlood, dat alsdan een streep maakt op een afloopende strook calqueer- linncn, in den geest als zulks geschiedt bij het telegraïecren volgens het systeem Morse. In Engeland is men zeer ingenomen met dit seinstelsel, dat o. a. het voordeel heeft, dat iedere vuurtoren zijn naam of nummer kan seinen aan de in zee zijnde schepen. De proeven, bij do Maatschappij Zeeland genomen, hebben ook zeer goed voldaan. De uitkomsten van de in 1884 bij onze Marine met dit stelsel plaats gehad hebbende prooven waren echter treurig, 't geen geweten moet worden aan slechte lampen, terwijl de proefnemers niet ingelicht waren omtrent do Avijzc, waarop deze toestellen gebezigd moesten worden. Ten einde over dag te seinen, heeft spreker een toestel ontworpen, bestaande uit twee armen (waarvan een gemerkt), draaiende om spillen, die bevestigd zijn aan het einde van een horizontalen arm. Ieder mcnsch kan zelf voor toestel fungeeren, als hij in een zijner handen een muts, vlag, stok, etc. ter onderscheiding neemt. De gemerkte arm dient om zich niet te vergissen, ingeval men het seinen vau achteren ziet. Deze seinen zijn met het bloote oog te obscrvceren tot op 1200 h 1600 M., met de binocle tot op 8000 M., en het toestel bijv. geplaatst op den mastbok te Hellevoetsluis tot op 14000 M. Het stelsel kan aangewend worden op torpedobooten en op groote schepen, en is even dienstig voor de Land- als voor de Zeemacht. Het is hier niet de geschikte plaats, verder over dit ingenieuse seintoestel uit te wijden, doch uit de discussie, die op de lezing volgde, en waaraan de heeren Bruch, Jockin, Van de Pauvert enz. deelnamen, bleek o. a., dat bij mist de draaiende rand van de lamp in contact gebracht wordt met de stoomfluit, en deze laatste dan stooten doet hooren even lang als de flikkeringen van de lamp. Wanneer eindelijk op den top der groote mast een electrischo lamp geplaatst wordt, en men, door den electrischen stroom te onderbreken, dit licht bepaalde flikkeringen doet geven, verkrijgt men seinen, die niet onderschept kunnen worden door voorwerpen aan het schip annex. Ten slotte dankte de President, namens de vergadering, den heer Vroede voor zijne zeer belangrijke voordracht, over het door dien spreker ontworpen seinstelsel, dat voorzeker eenmaal ter zee algemeen toegepast zal worden, na, zoo noodig, verbeterd to zyn. In het verslag van den staat der Nederlandsche zee- visscherijcn over 1885 Avordt omtrent de gesteldheid der Nederlandsche visscherijen het volgende gezegd: Voor het artikel, dat allengs meer het hoofdproduct van onze zeevisscherijen wordt, de haring namelijk, Avaren de twee laatstverloopen jaren in hooge mate ongunstig. Geprikkeld door de voordeelige uitkomsten, vroeger ver- Avorven, had men, zoowel hier als elders, zeer in het bijzonder in Schotland, aan dat bedrijf allengs grootere uitbreiding gegeven en met behulp van de reusachtige kapitalen, te dien einde aangewend, in 1884 eene productie verkregen, welke de opbrengst van vroegere jaren ver achter zich liet. Zou het onder alle omstandigheden moeielijk zijn geweest, voor deze ongedacht groote hoeveelheden geschikte débouchés te vinden, het ongeluk heeft gewild, dat deze buitengewoon rijke vangst juist voorkwam in een jaar, dat zich alom in Europa kenmerkte door verarming van die lagere volksklassen, welke, meer bijzonder in Duitschland, Polen en Rusland, de voornaamste verbruikers van de gezouten haring zijn. Tegenover een geheel ongewoon groot aanbod stond dus eene vraag, veel beperkter dan anders, en natuurlijk, dat die wanverhouding op al de groote markten van Europa tot eene sterke daling der prijzen aanleiding gaf. Nog nadeeliger dan die lage prijzen was echter het feit, dat het jaar 1884 een grooten voorraad achterliet, welke ook in het voorjaar van 1885 niet kon worden opgeruimd en dus in concurrentie kwam met de nieuwe vangst van dat jaar. De prijzen van de nieuwe haring werden dien tengevolge laag gesteld en zijn gedurende het gansche jaar laag gebleven. Gemiddeld heeft al de Hollandsche haring in het afgeloopen jaar dan ook niet meer gegolden dan f 11.85 per ton, tegen f 12.70 in het voorgaande jaar, f 20.25 in 1883 en f 17.70 in 1882. Deze buitengewoon lage prijs drukte des te gevoeliger, omdat de geheele productie van de haringvisscherij in 1885 bij die van het voorgaande jaar vrij belangrijk achterstond. Immers zij bedroeg in 1884 339,000 ton gekaakte haring en 47.3 millioen steurharing; in 1885 282,000 ton gekaakte haring en 69.2 millioen steur haring. De aanvoer van gekaakte haring stond dus in het laatste jaar met 57,000 vat achter bij 1884, terwijl de aanvoer van steurharing 21,900,000 stuks grooter was; juist omdat de zeer lage prijzen van gekaakte haring aanleiding gaven, eene veel ruimere hoeveelheid te rooken dan onder betere omstandigheden het geval zou zijn geweest. Tot eenheden teruggebracht, kan men de geheele productie voor 1885 stellen op 295 en voor 1884 op 320 millioen stuks. De geldelijke opbrengst was dientengevolge in het laatste jaar f 836,000 minder dan in het toch reeds ongunstige jaar 1884; reden genoeg om te verklaren, Avaarom de laatst afgeloopen visscherij voor reeders en handelaren beiden vrijwat verliezen heeft opgeleverd. Behalve het bovengenoemde feit, heeft tot deze treurige uitkomst veel bijgedragen, dat dezelfde lusteloosheid van handel en nijverheid als in 1884 algemeen werd opgemerkt in het laatste jaar voortduurde, niet enkel hier te lande, maar nog veel meer op de buitenlandsclie markten. Onze reeders en handelaren deelden dan ook slechts in het alge meene lot, en veilig mag men aannemen, dat de ver liezen, in den vreemde geleden, nog wel zoo groot zijn als die, welke hier ondervonden werden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2