Geïllustreerde Encyclopaedie, Kosterr Kleine ffMel I Schap. Kosteft Kleiie Mei te Schap. Dr. RUDOLPH TERNAU, AANBESTEDING. NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL. Tegen 4- pCt. DEPOTS VAN TDEE, M. RAYENSWAAY ZONEN, Verloofden en Jonggehuwden! TE KOOP: Uitgaaf van JOH. IJKEMA, 's Gravenhage, voorhanden bij alle Boekhandelaren: JAIVT BROUWER. Prijs compleet gebonden in rood linnen band f 1.90. Dit Woordenboek der samenleving, 1472 kolommen druks, behoort in ieder huisgezin voor handen te zijn. Het geeft zaakrijk en volledig op 100,000 vragen van het oogenblik een juist en dadelijk antwoord. Op VRIJDAG den 8 OCTOBER 1886, des namiddags ten 2 ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het maken van riolenenzin de gemeente Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente, alwaar, voor zoover de voorraad strekt, exemplaren daarvan kosteloos te bekomen zijn. Inlichtingen worden verstrekt door den Gemeente-Bouw meester, aan zijn bureau, den dag vóór de aanbesteding, des morgens ten 10 ure. Helder, 1 October 1886. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Geel- en roodkoperen Kachelpijpen in voorraad en worden op maat gemaakt; geel a 1.10 per kilo of ongeveer 2.50 de meter; roodkoperen, bruin gemaakt, 1.40 per kilo of f 3.de meter, alsmede gegalvaniseerde en ijzeren Pijpen, bij K. PONGER, Weverstraat, aan den Burg op Texel. In voorraad: Kroozcrs, Riethakkers, Dorsch- gercedschap, Graanschoppcu, Machine-olie, Mest vorken, Graven en Schoppen, Boeren-, Bonw- en Keukengereedschappen, Kaasklcursel (Kerbet) en Stremsel, Thermometers en Maatglazen. is voortdurend GELD beschikbaar op eerste hypotheek, ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar. EEN LIEF BLONDINETJE. (Vervolg van pag. 1.) „St., st., bedaar wat: mijn meisjeherhaalt zij spottend. „Onthoud wel, Charles, dat ik uw meisje nog niet ben...." „Niet! Wat dan? Hoe meent ge dat?" „Omdat.... ja, omdat enfin, wat zou het geven, geëngageerd te zijn, zonder vooruitzicht om te kunnen trouwen...." „Maar ge hebt me toch beloofd, als ik adjunct-commies word en als...." „Als, ja, ah! Maar 't kan nog zooveel jaren duren; een engagement op de eeuwigheid, daar heb ik geen idee op, dat weet ge wel!" „Maar ge hebt toch beloofd..." begint hij wcêr. „Bah! paroles dans Pair; kijk eens hier: ik hond waarlijk wel van uge zijt een beste jongen en als we. maar konden trouwen, ziet ge... Maar au bout du compte heb ik niets beloofd dan dat ik met u zou willen trouwen, zoodra uw tractement het toelaat, en al3 er niets anders in den weg komt. Dat is evenwel nog lang geen vast engagement; let wel!" „Maar ik heb het er voor gehoudenen ik zou me in alles schikken en wachten wachten, tien jaar als 't zijn moet, als ge 't maar wildet erkennen. Het hindert me zoo, dat alles zop in 't geheim moet gaan!" „Och, kom, een vast engagement, als er nog in jaren geen kans is op een huwelyk, dat is nonsens, 't Zou ons beide maar te veel binden.... 't is tijd genoeg om er voor uit te komen als.... als...." „Wanneer dan, Dorine? Toe, liefste, bepaal een tijd? Bijvoor beeld, als ge twintig jaar wordt?" bidt hij. „Als het tyd is, zal ik 't u zeggen; en tot dim, moet alles maar blijven zoo jals nu. En nu is 't genoeg; 't is veel te koud om langer buiten te blyven staanen Dorine geeft een fermen ruk aan de bel. „Ach, Doortje, als ge mc toch maar eenige zekerheid wildet geven; ge zijt altyd zoo koel, zoo kortaf; zeg me maar eens even, of ge me liefhebt, en of ge of ge begrijpt, weet, dat mijn levensgeluk afhangt..." „Nu, nu, geen sentimentbeste Charleswees tevreden met hetgeen ge weet, en vraag niet meer, ge weet ook dat ik niet houd van scènes, ja! Zóó, daar komt Ju eindelijk aansloffen; 'k dacht, dat ze de bel niet gehoord had. Komt ge nog;binnen? Nu, ook goed, maar zet dan in vredes naam weer geen gezicht, alsof uw doodvonnis geteekend lag, hoor!" Met een vroolyk lachje treedt Dorine het smalle gangetje in en vliegt de trappen op. Charles volgt haar en 't is inderdaad waar, dat zijn overigens flink mannelijk gelaat wel eenigszins een uitdrnkking teekent, als die waarvan Dorine gewaagde. Het vertrek, waar Dorine binnengaat, door Julie (of „Ju" zooals ze thuis genoemd wordt,) en Charles gevolgd, ia tamelijk groot; de bewoners dezer bovenhuizen zyn er beter aan toe, dan hun benedenburen, want de breedte van den gang is bij de bovenkamers genomen. Op het eerste gezicht ziet het er inder daad gezellig en comfortable genoeg uit in deze huiskamer. Er brandt een vroolijk vuurtje in den kachel; een groote lamp verspreidt een helder licht over de vierkante tafel, die bedekt is met naaigereedschap en stapels naaiwerk. Het theeblad en verdere toebehooren voor 't avondeten staan gereed op een kleinere tafel; do waterketel zingt een lief huiselijk wijsje. Naast den kachel, in een echt oud-Indischen wipstoel, zit eene bejaarde vrouw; in doeken gehuld, het hoofd bedekt met een zwarten SPAARBANK. KENNISGEVING. Het Kantoor der Spaarbank zal van af 9 October a. s. voorloopig iecleren Zaterdag gehouden worden des avonds van 6 tot 8 uur, in plaats van 7 tot 9 uur. Het Bestuur. Helder, 5 October 1886. UIT HET MAGAZIJN VAN te GOBINCHEII. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Wilt ge een gelukkig ZOO Huwelijk Iicbbcn? Leest «l.iii het Bock van bevattende: Ontsluierde Geheimen uit <lc Liefde en den Echt, Geneeskundige Bemerkingen, Doelmatige Wenken, Voorspellingen en Ernstige Waarschu wingen, Practische en Nuttige Raadgevingen voor Verloofden en Jonggehuwden met betrekking tot de Lichamelijke en Geestelijke eigen schappen, als de Grondslagen van een gelukkigen Echt, benevens een Huwelijks-Catechismus en een aanhangsel over het Geslachtsleven der Vrouw, door Dr. RUDOLPH TERNAU. Prijs 7 5 cents. Dit Werk wordt onder Envelop afgeleverd en ook goed verpakt naar buiten gezonden, tegen toezending van Post wissel of gemakshalve blauwe Postzegelsmet verhooging van 10 Cents voor de frankeering, bij II. G. KOSTER C.Jzu., Magazijn van Goedkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. kaper, de voeten in een voetzak geborgen, huivert zij toch nog als de deur opengaat en een weinig tocht inlaat. We zullen het mobilair van de kamer niet nader beschrijven men behoeft geen kenner te zijn om in één oogopslag te zien, dat alles er „arm, maar fatsoenlijk" uitziet; alles, zelfs Ju en de oudere dame. Kleed, gordijnen, stoelen en talels, alles is zindelijk, bruikbaar, en draagt de kenteekenen van lang gediend te hebben en wel onderhouden te zijn. Dorine trippelt naar de oude dame toe en kust haar, vriendelijk en vroolyk groetend. Het bleeke, vermagerde gelaat der vrouw wordt nu opgeklaard door een lachje. Zij beantwoordt Charles' groet, en spreekt met hem, als met een dagelyksch bezoeker; maar terwijl zij spreekt volgen haar oogen de tengere gestalte van Dorine, die hoed en mantel aflegt, en voor den spiegel treedt om haar kraagje, manchetten en de sierlijke coiffure in orde te brengen, 't Is juist niet hoognoodig, want alles zit even keurig als toen ze zich des morgens kleedde, maar 't is nu eenmaal Dorine's gewoonte. Ze kan geen spiegel voorbijgaan of ze moet er even inkijken, en altijd vindt ze iets te verbeteren aan haar toilet. „Ju" plaagt haar wel eens door te beweren, dat „Doortje" het maar doet om zich te bewonderen. Nu, dat mag wel zijnJu-zelve bewondert haar zuster niet het minst, en zou 't wellicht zeer kwalijk nemen, zoo iemand haar lief zusje „niet mooi" durfde noemen. 't Is eigenlijk een onrecht, dat men het mooie raenschen over 't algemeen kwalijk neemt, dat zij zeiven zich ook mooi vinden en er trotsch cp worden. Het wordt hen, van hun prille jeugd af, maar al te vaak gezegd, tot hun schade en onheil, veelal groeien ze op, dan wordt hun schoonheid overal gehuldigd. Een mooi meisje wordt door vrouwen benyd, door mannen bewonderd en vereerd. Een schoone jonkman ontmoet overal bewonderende vrouwenoogen, en, ofschoon zijne vrienden en kameraden hem niet zoo zullen haten en benijden om zyne schoonheid, als dit onder de vrouwen gewoonte is, (daar mannen doorgaans niet zooveel waarde hechten aan een mooi gezicht) toch zal hij ook dikwijls ondervinden, dat de voorrechten, die hem in 't oog der vrouwen genade doen vinden, hem bij mannen geen enkel schreefje vóór geven. En men kan er op rekenen, dat die „mooicn" dit alles zeer goed weten, 't Is onzin te beweren: „hij of zy is mooi maar weet het zelve niet." Zouden die bevoorrechten dan zoo onbeleefd zyn, om al diegenen die hun verteld hebben hoe mooi ze zijn, niet te gelooven en als leugenaars te beschouwen? Kan men verwachten, dat ze hun spiegel en hun eigen oogen niet zullen gelooven Dat zij, ook slechts een gewone mate van gezond verstand bezittende, niet zullen kunnen oordeclen, in hoever de woorden hunner bewonderaars en de getuigenis van spiegel en eigen oogen waarheid bevatten? OnmogelijkI Daarom willen wij niet aannemen, dat er mooie menschen bestaan, die hun voorrecht niet kennen. Ja, we durven verder zells gaan beweren, dat die bevoorrechten wel degelijk den invloed hunner bekoorlijkheden kennen, en dat de meesten er (een goed) gebruik van weten te maken ook. Zoo was het ten minste met Dorine. Ontegenzeggelijk was ze een lief schepseltje; vroolyk, vriendelijk, geestig, kundig, de zonneschijn van 't huis, zooals hare moeder dikwijls zeide. Zij scheen altijd tevreden met alles, en wist altijd haar zin te krijgen nooit klaagde of dwong ze om iets, en toch schikten moeder en zuster altijd alles, zoo als „Doortje" het gaarne zag. Maar ze was ook zoo lief, zoo bevallig! Die heerlijke, blonde krullebol, die kleine, grillige lokjes, die haar hoog, wit voorhoofd als een Door bijzondere omstandigheden eene sedert vele jaren en met goed succès nog gedreven AFFAIRE in MEUBELEN en aanverwante huishoudelijke artikelen. Verdienste per juar 2 a 3 mille. Koopprijs en huur van het huis zeer billijk. Offerten bij den Makelaar A. LA URE NT, Kerkpad 22, Amsterdam. ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, zal, op WOENSDAG 20 OCTOBER 1886, des avonds ten half zeven ure, in de herberg van den Heer W. GOVERS, te Barsingei'horn, publiek verko open: Drie perceelen uitmuntend Weiland, gelegen in den Ups KaagP°lder, gemeente Barsingerhorn, §te zamen groot 2 hectaren, 68 aren, 20 centiaren. Eigendom van den Heer HEERTJE KOSSEN. BurgerlUUe Stand. Gemeente ZIJPE, van 17 tot 24 September. OndertrouwdArie Borst, inlandsch kramer, 24 jaren, wo nende te Schagen, en Sytje Weij, 26 jaren, wonende te Zijpe, onlangs te Schagen. Getrouwd: Johanne3 Franciscus Cornelis Riep, jonkman, tweede schrijver bij do Marine, 28 jaren, wonende te Helder, en Pietertje De Beurs, jongedochter, 20 jaren. Jacob Klant, jonk man, torpedist, 23 jaren, wonende te Helder, en Neeltjo Kooij, jongedochter, 25 jaren. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Sneekes en Trijntje Heddes. Jacob, zoon van Hendrik Rijs en Tona Wijngaard. Arie, zoon van Jacob Tuin en Geertje Smit. OverledenAntje Bakker, weduwe van Arie Zander, eerder van Dirk Kuiper, 78 jaren. Martha Mathilda Marees, dochter van Jan Marecs en Maartje De Moor, 6 weken. Van 24 September tot 1 October. OndertrouwdGeene. GetrouwdHendrik Slot, jonkman, smid, 25 jaren, en Guurtje Haringhuizen, jongedochter 26 jaren. Geboren: Antje, dochter van Leendert De Beurs en Trijntje Muntjewerf. Johanna, dochter van Jan Bruin en Geertje Koop man. Michael Stendert, zoon van Cornelis De Wit Adamszoon en Anna Apeldoorn. George Willem, zoon van George Willem Jimmink Jr. en Adriana Thomasz. Overleden: Rens Mosk, 16 jaren, zoon van Jacob Mosk en Maartje Jongejan. Antje De Beurs, 3 dagen, dochter van Leen dert De Beurs en Tryntje Muntjewerf'. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en Gehuwd: Jan De Groot, weduwnaar van Guurtje De Heer, 44 jaren, en Antje Struyf, woduwe van Pieter Dekker, 44 jaren. Geboren: Pieter, zoon van Johannes Bartholomeus Boekei cn Elizabeth Groot. Klaas, zoon van Klaas Kalf en Tryntje Vergaij. Elizabeth, dochter van Aldert Moras en Maartje Zutt. Overleden: Gerrit Schoorl, 2 maanden. Rens Rijkes, echt genoot van Grietje Glas, 71 jaren. Arie Jonker, 21 maanden. Dieuwertje Biersteker, 3 maanden. Gemeente OUDE-NIEDORP, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en GehuwdJan Bakker en Geertruida Brussel. GeborenTrijntje, dochter van Cornelis Bakkeren Jansje Tromp. Gerard Johan, zoon van Arnoldus Joan van Hoolwerf en Dirkje Gorter. Klaas, zoon van Heertje Kooij en Lijsbeth Taubcr. IJsbrand, zoon van Dirk Spanjaard en Maartje Amel9. OverledenGeene. aureool omkranstenDie zachte oogen waren als vergeet-mij-niet, zoo blauw. En hoe onweerstaanbaar kon ze daar iemand mee aanzien! Hoe fijn en frisch was die teint; hoe aristocratisch dat lieve neusje, hoe rood die kleine mond. Hoe slank en élégant was haar figuur, hoe klein en fijn haar handen en voeten I Men zou haar uren ver naloopen, om die sierlijke voetjes in de coquette laarsjes met gevaarlijk-hooge hakjes zoo vlug en licht daarheen te zien trippelen. Neen, heusch, Dorine mocht gerust een keer meer in den spiegel kijken dan een ander; het was de moeite wel waard. En dat deed ze dan ook; en was het een wonder, dat ze geloofde, wat haar talrijke aanbidders haar ver telden, wanneer die trouwe, stomme vriend haar zulk eene vlei ende getuigenis gaf! „En hoe hebt u 't vandaag gemaakt, Ma?" vraagt ze nu, zich op een voetbankje aan de voeten der oude dame neerzettende. Ze wist wel, die kleine blonde, dat ze er in Charles oogen nooit liever uitzag, dan in die houding, de armen op den schoot harer moeder, het fraaie kopje opgeheven de oogen opgeslagen naar 't bleeke gelaat, dat haar zoo liefdevol aanzag. „Och, zoo als gewoonlijk; 'k heb het koud gehad; die gure wind, die mist maken mij benauwdach heden, daar is de winter al weer, met al zijn plagen; ik geloof, dat hij elk jaar vroeger komt;" antwoordt Ma zuchtend. Dorine, die wel weet, dat dit het gewone begin eener eindelooze jeremiade is, die de zieke vrouw eiken winter op nieuw aanheft, wendt handig het gevaar af door een tweede vraag. „Is er geen nieuws, geen visites of brieven niemand geweest, vandaag?" „Een brief van tante Betsyl" antwoordden Ma en Julie tegelijk. „He! en ge zegt er niets van! Waar is die? Ik wil hem dade lijk lezen! Wat schrijft tante?" „We hebben den brief hier even voor uwe thuiskomst ontvangen cn hem nog niet geopendge weet immers, dat we dat altyd liefst doen, als we allen bijeen zijn;" verklaart Julie. „Komt Willem dan nog? 't Is al negen uur, dus ik denk het niet, en 't zou toch wel wat gek zyn om tante's nieuws tot morgen te laten liggen," meent Dorine. „Willem heeft de wacht bij de gevangenis van nacht," deelt Charles mee: „ik heb hem even voor achten op de Markt ontmoet toen hij er heen ging; hy zal dus niet komen van avond." „Toe, ja, geef den brief danMaatje, u vindt het immers goed, dat ik hem open?" vraagt Dorine vleiend. Ma knikt goedkeurend, maar Julie, die achter Dorine is blyven staan, stoot haar eventjes aan en zegt fluisterend: „Wacht toch nog even...." Hoe verstrooid hij ook in 't vuur staart, heeft Charles toch reeds bemerkt, dat „Ju" ongaarne den brief in Dorine's handen geeft, en dat ze een zydelingschen blik naar hem werpt, die duidelijk genoeg te kennen geeft, dat hij op 't oogenblik te veel is. Nu, brieven van familie moeten dan ook maar liefst en familie gelezen worden. Charles staat op, neemt zijn hoed en ziet Dorine aan. „Nu, ik moet gaan," zegt hij zuchtend; „ik hoop, dat u goed nieuws krijgt, Tante. Goeden avond; dag, Jul Dorine laat ge my uit?" (Wordt vervolgd). Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4