In verband met deze wijziging wordt een onderscheid gemaakt tusschen stoom- en zeilschepen. Zoo wordt bijv. betaald voor sluisgelden in 't Noordhollandsch kanaal 7 cent voor een stoomschip en 9 cent voor een zeilschip per 10 M3 bruto, tegen vroeger 1 cent per M3 netto. Zoo ongeveer is ook in de andere tarieven de verhouding gesteld. Twêede Kamer. Het enquête-voorstel nopens de arbeiders-toestanden is aangenomen met 68 tegen 3 stemmen. De enquête zal 1 Juli 1887 gereed moeten zijn. De commissie bestaat uit de heeren Van der Loeff, Ruys, Van Alphen, Goeman Borgesius, Heldt, Yan der Sleyden, Bahl- man, Beelaerts en Smit. Men schrijft uit de IJsselstreek „Het landbouvversbedrijf is in de laatste maanden alles behalve voordeelig geweest. De waarde van alle tot dit vak behoorende artikelen was zoo verbazend gering, dat bij berekening het werkloon alleen zoo groot was. Wij hebben ons daarom geruimen tijd onthouden van treurmaren mede te deelen. Nu wij echter in den oogsttijd zijn, komt eene vermelding van de voornaamste in deze streek voorkomende artikelen zeer te pas. Over den rijken veestapel van deze streek kunnen wij enkel lof vermelden. Schoon vee, gezond vee, maar het vee heeft geen waarde. Gelukkig is er volop voeder en kunnen andere, het is te hopen betere tijden worden afgewacht.' Jl. Zondagavond, omstreeks 8 ure, brak te Oude Niedorp onverwachts een hevig onweder los, juist toen de godsdienstoefening in de R. IC. kerk „in't Veld" geëindigd was en de schare zich huiswaarts spoedde. Een meisje werd door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Ook eene vrouw werd geraakt, wier parapluie in brand sloeg, terwijl zij aan de borst verwond en gedeeltelijk verlamd werd. Ook deze is reeds aan de gevolgen overleden. Een derde werd in de sloot geslingerd, maar gelukkig nog gered. In de onmiddellijke nabijheid dezer personen werden eene koe en een kalf doodgeslagen. Geen wonder, dat schrik en ontzetting zich van de huiswaarts keerende kerkgangers meester maakten. De Middelb. Crt. neemt de tegenwerking, welke de magnetiseur Donato ondervindt, en den van verschillende zijden geuiten wensch, dat zijn séances zullen worden verboden, als middel te baat, om zijn stokpaardje te be rijden. Zulke middelen tot bescherming van het zenuw stelsel „onzer goede Hollanders" acht zij dwaas. Even goed, meent zij, zou dan de Regeering deze verbods-theorie op het godsdienstig leven moeten toepassen, daar de statistiek leert, dat de meeste geestesverstoringen het gevolg zijn van godsdienstige of kerkelijke mijmeringen. Daargelaten het onbetwistbare feit, eveneens door stati stieken geconstateerd, dat, naar gelang het getal geloovigen afneemt, dat der krankzinnigen stijgt, gaat ook de verge lijking volkomen mank. Iets geheel anders is toch zeker het verbieden van openbare, voor het zenuwstelsel schade lijke voorstellingen, dan het uitoefenen van controle over en het verbieden van het inwendige leven. (Xijd.) Het Philharmonisch Orkest van Berlijn, onder directie van prof. Mannstiidt, zal het volgend jaar weder in het nieuwe Kurhaus te Scheveningen concerten geven. Voor de betrekking van hoofdmachinist van het stoomgemaal Prins Alexander aan het Kralingsche veer, (jaarwedde f 840 met genot van vrije woning, vuur en licht) hebben zich 160 sollicitanten aangemeld. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht een boeren-arbeider, genaamd Jan IC., die op den 9 Augustus 11. uit eene weide boven Haarlem, aan den Schooterweg, een koe gestolen had. Op een politie-bureau te Amsterdam gebracht, onderteekende hij het proces-ver baal, hetwelk men daar tegen hem opmaakte, valschelijk met den naam van Willem K., ten einde vroegere veroor deelingen, door hem ondergaan, te bedekken. Het O. M. requireerde tegen hem, ter zake van diefstal en valschheid in geschrift, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en f 50 boete. De verdediger, mr. Hilterman, beval hem in de clementie van het Hof aan. Te Gasselte, Odoorn, Borger en elders in Drente neemt zeer sterk het Yorkshire-ras onder de varkens toe. Zag men voor drie a vier maanden slechts enkele dier varkens, thans vindt men de gekruiste bij menigte, terwijl Maar 't was ijdele hoop geweest; ze was dwaas,-onverstandig, er aan te hebben toegegevendat had ze van den aanvang af begrepen en toch toch was die hoop blijven leven. Maar nu, op dit uur, was ze vervlogen; Ju wist nu, dat alles uit, alles afgedaan was. Op haar drie en twintigste jaar begreep zij, de hoop op eene gelukkige toekomst to moeten vaarwel zeggen. Wel was zij reeds lang gewoon, dat Dorine haar werd voorge trokkendit hinderde haar evenwel niet; immers Dory's lief talligheid gaf haar een recht, waarop zij, de eenvoudige en naar zij zelve meende, leelijke „Ju" geen aanspraak had. Zij verweet zich, dat ze ook maar voor één oogenblik had durven verwachten, dat hare meisjesdroomen werkelijkheid zouden worden. Zij had het moeten voorzienze had zich niet moeten laten begoochelen door droomerijenwant nu viel het haar al te zwaar, zoo in eens ont- tooverd te worden. 't Was haar te moede, als ware cr een belangrijke keer ge komen in haar leven; belangrijk en treurig tevens; als had zij de rekening met haar eigen verleden en toekomst in eens afgesloten. Ach, dat die noodlottige brief maar niet gekomen ware! Wat al droefenis en ellende zou er nog uit ontstaanImmers, haar eigen leed, dat zij zorgvuldig zou verbergen, was wellicht nog het ergste niet. Hoe zou Ma de scheiding van hare lieveling te boven komen? En zou ze dat wel ooit? Ja, zij berustte er in; ze zag het welzijn van haar kind in die scheidingplichtbesef liefde tot hare dochter (was het wel verstandige liefde hadden haar tot dit besluit geleid, meende Ju. Maar hoe zou 't wezen, als die scheiding eenmaal had plaats gegrepen? Zou het der zwakke vrouw niet den genadestoot geven? Zou ze niet sterven van droefheid, als ze haar „zonneschijntje" moest missen? De gedachte alleen, wat van het stille gezin zou worden zonder Dory, scheen alles nu reeds in somberheid te hullenhet huis zonder de vroolijke, luchthartige Dorine, 't zou zijn als een lichaam zonder ziel, dacht Ju zuchtend. En daar was nog meer, Charles! De goede jongen had Dory lief, van ganscher harte; die liefde was met hem opgegroeid en met de jaren grooter, krachtiger geworden. Had Mama dat niet opgemerkt, niet willen opmerken misschien, Julie wist het maar al te goed. Tot heden wist hij weinig meer, dan dat tante een der zusters bij zich wilde nemen; hij scheen te denken, dat Ju, als oudste, de aangewezen persoon was. Er was, in zijn bijzijn, niet veel over gesproken, maar de enkele keeren, dat er van het voorstel gewaagd werd, had hij zijne meening duidelijk laten blijken. Misschien ook, had Dorine hem opzettelijk in dien waan gebracht; zy had Ju ten minste dringend verzocht, er met Charles zoo min mogelyk over te spreken, zoolang de zaak niet beslist zou zyn. (Wordt vervolgd.) volbloed ras ook vertegenwoordigd is, afkomstig van twee beervarkens, waarvan een te Odoornerveen en een te Bonnerveen is geplaatst, en volbloed zeugen. De meeste beerhouders hebben thans een jongen beer van dit soort aangeschaft. De „kromkoppen," zooals men ze daar noemt, voldoen uitstekend in snelheid van groei bij minder voedsel. De volbloed Yorkshire-varkens zijn op de markten hooger in prijs dan de gewone soort. Van Poland China-varkens verneemt men aldaar nog niets. H. Van 't Hul, landbouwer te Oldenbroek, geraakte met zijn been in een zeis, die in 't gras was blijven liggen, waardoor de slagader doorgesneden werd. Binnen weinig tijds was de man overleden. Uit Friesland meldt men, dat de vetweiders aldaar weder aanleiding hebben tot klagen. Voor eenige weken scheen hunne toekomst gunstiger te worden, doch thans blijkt, dat zij zich hierin hebben vergist. In het voorjaar zijn de vare koeien goedkoop ingekocht; de weiden waren steeds ruim van gras voorzien en het weder gunstig, zoo dat het vee uitmuntend groeide en vet is geworden. Nu wordt er eiken marktdag veel vet vee aangevoerd, en vandaar de dalende prijzen. Men besteedt thans 50 a 60 cents per kilogram levend. Het weidegeld is gering. De slachters maken nu betere zaken. Tc Edam is een vierjarig kind van zekeren E. in een waterton achter de woning gevallen. De men- schen, die het zagen, begingen weêr de onvergeeflijke domheid, het arme kind in 't water te laten liggen tot de politie was gehaald, maar inmiddels was 't kind dood. Jl. Zaterdag was een Hagenaar uit hengelen gegaan en werd met ongeduld 's avonds door zijn huisgezin verbeid, dat er op vlaste, nog vóór het naar bed gaan een gebakken vischjes te eten; doch groot was deszelfs verbazing, toen het, in plaats van met visch, den man met een fazant thuis zag komen, dien hij, volgens zijne bewering, met den hengel had meester gemaakt. Hoe ongeloofbaar dit der familie ook voorkwam, moest zij er toch in berusten, toen de hengelaar zijn wedervaren had medegedeeld. In een weiland gekomen, dat, door bosch omringd, aan een spoorsloot grensde, joeg hjj eenige fazanten op, waarvan er één, wat wel zeldzaam mag heeten, dusdanig tegen de telegraafdraden vloog, dat het beest neerplofte en in de sloot terecht kwam. Met meer leven, dan hij anders gewoon was te maken, om iets te vangen, had hij den hengel gebezigd, om den drenkeling naar zich toe te trekken, wat hem goed gelukte. Het volgende is letterlijk gecopiëerd uit een brief, door den voorzitter van het anti-revolutionair comité van een der groote plaatsen in het hoofdkiesdistrict Sneek aan iemand, die zich aanbood te spreken in eene vergadering, door dat comité te beleggen: „Na af spraak Hebben wij aan onse derde comisje lid E. de voorloopige bepaalde zaak te kennen gegeven, en Hebben na zamen de gangen overdacht te Hebben Het zeer raadzaam geacht. Bij De Ze gelegen Heit Het spre ken al Hier over te laten gaan, altans op de naam van Bestuur van Nederland en orani. wijstaan reeds gereed om onse candidaat in de Bus te brengen. Frantse van der Zeijs is niet de candidaat die van UE. zou begeerd worden," enz. Uit deze cacografie blijkt niet alleen, dat deze „president van een verkiezings-comité den naam van zijn candidaat op geen stukken na kent, maar tevens, dat de heer Brantsen van de Zijp niet zoo algemeen de gewilde candidaat was, als men 't deed voorkomen. (Vad.) Paarden in brandende stallen gaan veelal verloren. De ervaring leerde reeds herhaaldelijk, hoe uiterst moeielijk het is om een paard uit het gevaar te redden. Ja zelfs kwam het wel voor, dat een gered of een bijkans gered paard toch in zijn verderf liep. Daarom is het niet onnut (ook zelfs dan niet, indien volgens den een of ander deze raad geen nieuwtje wezen mocht) aan Landw. Thierz. te ontleenen, dat er geen beter raiddel bekend is, om een paard bedaard en kalm uit een brandenden stal te verwijderen, dan 't dier een natten zak of een nat gemaakt dek over het hoofd te slaan. Daarmee laat volgens aangehaald weekblad elk paard zich kalm en gelaten uit het gevaar verwijderen. Buitenland. De Engelsche Admiraliteit heeft besloten, tot betere bescherming van de visschersvloot in de Noordzee, het oorlogsschip Hearty derwaarts te zenden. Den commandeur Wire zal waarschijnlijk met het opzicht worden belast over de kruisers, die zich in de Noordzee tot bescherming dier vloot bevinden. In de wateren van Canada verdragen de visschers elkander bij voortduring al even weinig als in de Noord zee. Uit Halifax wordt thans weder gemeld, dat deAme- rikaansche visschersbark Marion Grimes door de Canadasche kruiser Terroz in beslag genomen is, omdat zij in de haven van Shelburn binnengeloopen was, zonder aan de overheid daarvan kennis te geven. De kapitein werd veroordeeld tot een boete van 400 dollars, omdat hij de Amerikaansche vlag op zijn schip boven de Engelsche gehaald had en weigerde die te verwijderen. De gezagvoerder der Terroz ging toen aan boord van de Marion Grimes, liet de Ame rikaansche vlag verwijderen en liet een gewapende patrouille op het schip achter. De Amerikaansche consul-generaal gaf den staatssecretaris te Washington per telegraaf kennis van een en ander. De officieuse Temps schrijft, dat iemand, die vol gens haar goed is ingelicht, haar het volgende heeft mede gedeeld: „Ongeveer eene maand geleden verklaarde Prins Bis- marek, niet geheimzinnig, maar voor zijne gansche omge ving en als iemand die spreekt, opdat zijne woorden door ieder die het recht daartoe heeft, herhaald zullen worden: Rusland zal Bulgarije niet bezetten; het belooft dit uit eigene beweging, en zelfs in geval zulk eene bezetting plaats had, zou zij van de zijde van Oostenrijk niet de gevolgen hebben, die men zou kunnen duchten. Oostenrijk weet zeer goed, dat, als het zich gewapenderhand tegen Ruslands optreden wilde verzetten, het door Duitschland geenszins zou worden ondersteund. Aldus ongeveer liet Prins Bismarck zich uit. Sedert eenigen tijd toont hij zich echter in zijne gesprekken minder goed van vertrouwen hij ziet, dat de openbare meening in Oostenrijk-Hongarije Ruslands vorderingen te vijandig gezind is dan dat zij niet op een gegeven oogenblik er toe zou kunnen komen, de Regeering te dwingen, hoezeer deze ook wenschen mocht den vrede te bewaren. Indien Rusland Bulgarije bezet, dan zou dit, zoo niet eene oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Rusland, dan toch ten minste eene offensive demon stratie van Oostenrijk aan den kant van Servië tengevolge kunnen hebben. Dit zou Engelnnds tusschenkomst uitlokken, welke wederom die mogendheden in beweging zou brengen, die bijzondere belangen aan de Middellandsche zee hebben, eu zelfs die, welke de grootste terughouding in acht willen nemen. Dit is de reden, waarom Prins Bismarck tegenwoordig voor eene bezetting van Bulgarije vreest, waardoor dingen zouden kunnen gebeuren, welke hij tot nu toe heeft kunnen verhinderen." De vroegere Vorst van Bulgarije heeft bij Schaff- hausen een landgoed gekocht voor 500,000 francs; het behoorde aan een Rus. Kardinaal Jacobini, te Rome, heeft gisteren voorstellen betreffende het herstel der diplomatieke betrekkingen tus schen Nederland en den Heiligen Stoel naar 's Ilage ge zonden. Een goede uitslag er van wordt zeker gacht. Generaal Villacampa en de overige betrokkenen bij den jongsten opstand te Madrid, die ter dood veroordeeld doch daarop door de Koningin-Regentes begenadigd werden, zijn 10 dezer naar Cadix gebracht, om van daar naar Fernando-Po te gaan, waar zij hun straf ondergaan zullen. Drie sergeants, die mede tot de opstandelingen behoorden, doch over de Portugeesche grenzen vluchtten, zijn te Lissabon gevangen genomen. De Spaansche priester Galeote, die den bisschop van Madrid door een revolverschot bij den ingang der dom kerk van het leven beroofde, is, zooals te verwachten was, ter dood veroordeeld. Toen hij dit hoorde, geraakte hij in een buitengewonen toestand van woede en weigerde hij de bij het vonnis behoorende stukken te onderteekenen; hij zal herziening van het vonnis aanvragen. Het schot, dat half Augustus 11. op den president der Republiek Uruguay gelost werd, blijkt ernstiger aangeko men te zijn dan aanvankelijk gemeld werdde kogel drong door de rechterwang, onder de tong door, verbrijzelde de benedenkaak en kwam bij de linkerwang weder uit. De wond bloedde zeer sterk en hoewel het leven van president Santos geen gevaar schijnt te loopen, heeft hij toch genoeg van de regeering gekregen en zal er een opvolger voor hem benoemd moeten worden. De openbare orde is in middels nergens gestoord en de oogst belooft zeer goed te worden, terwijl de veestapel alle reden tot tevredenheid geeft. Volgens rapport van den gezagvoerder van het te Halifax binnengesleepte stoomschip Anchoria, brak de groote as in den morgen van 22 September 11., toen het schip zich ongeveer 1200 Engelsche mijlen bewesten Ierland bevond. Men bracht toen het stoomschip onder zeil, doch verscheidene dagen wilde het niet naar het roer luisteren. Den 6 dezer was de as weder gerepareerd, doch na 36 uren brak deze weder. Op ongeveer 100 mijlen van don wal begaf de opperstuurman met eenige matrozen zich in de boot en bereikte daarmede St. John. Op zijn verzoek werd het stoomschip Miranda uitgezonden om de Anchoria op te zoeken en binnen te sieepen, hetgeen mislukte, doordat deze de Anchoria niet kon ontdekken. Het hulpelooze stoom schip dreef intusschen steeds dichter naar den wal, toen men besloot de tweede stuurman met eene boot af te zenden, welke St. John denzclfden avond bereikte. De sleepboot Favorite werd toen uitgezonden, welke de Anchoria ont dekte en te St. John binnensleepte. De passagiers waren in de laatste dagen op rantsoen gezet, doch zijn allen wel en eenparig in den lof over het gedrag van gezagvoerder, stuurlieden en equipage. Het stoomschip zal in het St. John's droogdok repareeren en de passagiers vertrokken met het stoomschip Miranda naar Halifax. Gladstone vatte koude bij het omhakken van een boom en houdt zijn kamer, maar zijn toestand is niet zorg wekkend. Jl. Zondag heeft de aangekondigde „conference" van dr. Chautemps, vice-voorzitter vau den Parijsehen Gemeente raad, over Pasteurs voorbehoedende inenting tegen honds dolheid, onder voorzitting van den heer de Lesseps, plaats gehad. Dr. Chautemps betoogde, dat de heer Pasteur aan 145 Franschen het leven gered had. De 200 gevallen ter zijde stellende, waarin de dolheid der honden waarschijnlijk was, oordeelde hij, dat er 973 ontwijfelbare gevallen waren van personen, die door dolle honden waren gebeten. Van dezen zouden, naar de gemiddelde sterfte aan watervrees, 155 gestorven zijn; in plaats daarvan waren er slechts 10 bezweken, en zelfs van deze 10 mislukkingen waren er 2 twijfelachtig. De sedert 1 Augustus behandelde 367 patiënten waren hierbij niet gerekend. Een bestrijdster der vivesectie, madame Huot, dezelfde, die bij de onthulling van het standbeeld van Claude Bernard zulk eene opschudding verwekte, en die aan de deur strooi biljetten had uitgedeeld, waarin beweerd werd, dat 35 patiënten in 10 maanden tijds wai-en overleden, viel den spreker in de rede, zeggende, dat er in Frankrijk-nooit 155 sterfgevallen aan hondsdolheid waren voorgekomen. Dr. Chautemps echter hield staande, dat er veel meer gevallen waren dan men dacht. Den heer Pasteur waren door louter toeval 15 ter kennis gekomen. Tot den 1 dezer had, zeide hij verder, het getal patiënten uit alle landen 2323 bedragen. Van de door wolven gebetenen waren slechts 14 pCt. gestorven, in plaats van 67 of 82; van de door honden of katten gebetenen 9£ per duizend in plaats van ten minste 160, zooals vroeger. Madame Huot hield intusschen niet op, den spreker in de rede te vallen. De heer Pasteur had moeten beginnen met zich zei ven te vaccineeren, beweerde zij. „Mijne heeren J" riep de heer Chautemps, die zijn geduld begon te verliezen, uit: „er zijn soorten van dolheid, waartegen geen vaccineeren baat!" Deze uitval werd zeer toegejuicht en toen men uiteenging, werd madame Huot door een troepje studenten met luidruchtigen spot begeleid. In het „Hotel de Suède" te Brussel heeft zich een vermogend Hollander, de heer Gerard J., die daar sedert een maand zijn intrek had genomen met een neef, jl. Vrijdag avond voor een spiegel op zijn kamer doodgeschoten. Men vond een met nog vijf kogels geladen revolver naast hem liggen. Dadelijk na 't schot door het hoofd was hij een lijk. Na van zijn eerste vrouw gescheiden te zijn, was de heer J. hertrouwd. Hij liet bij zijn komst te Brussel zijn tweede vrouw to Nizza achter. Een Amerikaan, met den zonderling toepasselijken naam van Dnbois, heeft zijnen verwanten te Philadelphia een vermogen nagelaten van bijna 200,000,000 Nederland- sclie guldens. Genoemde Dubois begon zijne loopbaan, 20 jaar geleden, als houtdrager. Hij schijnt echter later zijne fortuin te hebben gemaakt met het bouwen van houten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2