M A R I N E. Gemeenteraad van Scliagen. Ingezonden. Burgerlljlie stand. MarKttoerlobten. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIE N. CONCERT van „Helders Mannenkoor," Herman Venverloo, Tenor.). P. L. Hegener, Bariton, leerdam. STAATS-LOTERIJ. i as,ooo.- VERSCH RUNDVLEESCH en SOEPGROENTEN, MARINE. YERSCH VLEESCH, WIT BROOD, GROENTEN, AARDAPPELEN BIER en MELK, Kutten, die hij, geheel afgewerkt, naar alle oorden van Amerika aan de kolonisten afzond. Eene echt Fransciie grap. Sedert jl. Zondag zijn de bewoners der rue Bassano, te Parijs, in een voort- durenden schaterlach geweest over een allerdolste vertoo ning, die veroorzaakt is door een nog onbekenden grappen maker, naar wien de politie met een roerenden ijver blijft zoeken. Zondagmorgen ten 9 ure kwam zekere mijnheer Boule, ondernemer van begrafenissen, voor het huis No. 37. Hij was in allerijl ontboden uit naam van Gravin Merle, om de begrafenis te regelen van eene dame, die in haar huis was overleden. Nauwelijks was hij aangekomen, of hij stond neus aan neus met een zijner concurrenten, daarop een tweede, een derde, enz.de trap stond vol met bidders. Al die zwarte heeren verdrongen elka&r, toonden elka&r de brieven, waarin zij uitgenoodigd waren, en zagen in, dat zij de slachtoffers waren van eene bedriegerijde portier begon te gieren van het lachen, toen hij bemerkte dat al de groote ondernemers van begrafenissen uit Parijs bij die beroemde Gravin Merle besteld waren. Mevrouw Merle, die volstrekt geen recht heeft op den titel van Gravin, was buiten en wist natuurlijk van de heele zaak niets af. De bidders gingen ten slotte allen de deur uit, na eenige standjes, en terwijl zij elkaar troostten over hun tegenspoed, bleven zij met open mond staan, toen zij een lange file van vijftien tot twintig prachtige landauers in de straat zagen staan, de koetsiers allen fraai uitgedost, met eene bloem in het knoopsgat .of een rouwband om den arm. Maar de grap was nog niet uit. Al die rijtuigen, van verschillende verhuurders, verdrongen zich voor No. 37, in afwachting der bevelen van de beroemde Gravin Merle. De portier werd wanhopend en begon kwaad te worden. Tusschen de rijtuigen door kwamen daarop jongens en bestellers met badkuipen, een zinken, een looden badkuip, een zitbad voor mevrouw de Gravin. De portier wist niet meer tot wien hij het woord zou richten, want het hoofd liep hem om; sommigen werden boos, anderen gingen brommende of lachende heen. Intusschen werd de menigte steeds grooter en begon te lachen. 't Werd nog erger, want daar kwam een twintigtal jongens uit Auvergne aan met groote zakken vol houtskool en karretjes met hout beladen, alles voor de onbekende Gravin. De Augvernats hebben haar op de tanden en harde koppen, zoodat de portier het hart te verantwoorden had. Om het feit de kroon op te zetten, kwamen daarop uit alle hoeken van Parijs jongens uit de groote magazijnen aanzetten met allerlei vreemdsoortige pakjes. De toeschouwers waren uitgelaten van pleizier en vroegen om te zien wat er in de pakjes zat. De loopjongens be grepen het niet en vroegen naar No. 37. Het regende woordspelingen, grappen en geestige zetten, en onder een daverend gelach kwam men tot de wetenschap, dat nl die pakjes klisteerspuiten en clysopompen inhielden, in alle mogelijke soorten en systemen, alles bestemd voor mevrouw de Gravin. Het duurde meer dan een uur voor de nieuwsgierigen waren opgeruimd, en de straat is nog steeds in opschudding over deze fameuse streek. Zitting van Woensdag 13 October 1886. In deze zitting kwamen, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, in behandeling de volgende adressen 1. Van A. Van Furstenberg, om ontheffing voor do helft van zijnen aanslag in de hondenbelasting. Toegestaan. 2. Van de commissie voor de Huisvlijtschool, om vergunning, het Speellokaal in de Bewaarschool te mogen gebruiken tot het geven van onderwijs, daar de financiën niet toelaten, voortaan, gelijk tot heden geschiedde, ten behoeve dier school een lokaal te huren. Beschikking afwijzend. Van den onderwijzer Th. Roep, om vergunning, het loeaal evengenoemd te mogen gebruiken voor het geven van onderwijs in de gymnastiek aan kinderen. Beschikking als voren. Door den Voorzitter werd hierna den Raad medegedeeld, dat tot leden van het Collegie van Zetters voor deze gemeente zijn herbenoemd: de heeren J. Govers en J. Schenk. Aangenomen voor kennisgeving. Volgde de behandeling der gemeente-begrooting voor 1887, welke, met uitzondering van den post, «kosten van belooningen en eere- blyken" (in zake lager onderwijs), die met f 50 werd verhoogd, en welke verhooging eene vermeerdering van het artikel «hoofde- lijken omslag" met gelijk bedrag tengevolge had, werd vastgesteld, gelijk die door B. en W. was opgemaakt, beloopende de geraamde bedragen van ontvangsten en uitgaven beiden alsnu f 29745.50J. Bij de behandeling der begrooting werden, naar aanleiding der deswege ingekomen adressen, verleend de volgende subsidiën: Departementale Bewaarschool f 350, Harmoniekapel f 125, Bouw kundige Teekenschool f 60 en Departementale Huisvlijtschool f 60, terwyl afwijzend werd beschikt op een adres der «Hard draverij-Vereening «Westfriesland," om voor het volgend jaar eene subsidie groot f 50 te mogen ontvangen. De post «open bare vermakelijkheden,voor 1886 met f 50 verminderd, werd voor het volgend jaar weder daarmede vermeerderd, zoodat ons jaarlijksche vuurwerk, 't welk blijkbaar door die vermindering had geleden, in 1887 weder even schitterend zal zyn als vroegere jaren. Na de vaststelling der begrooting ging de vergadering een wijle over in Comité, ter eindbehandeling der concessie, aan do Gasfabriek te verleenen. De openbare zitting hervat zijnde, volgde de algemeene rond vraag. Daarbij werd door den heer Govers gevraagd, wanneer de verkiezing zal plaats hebben, ter voorziening in de ontstane vacature, door het bedanken van den heer Noë als raadslid, waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat B. en W. zulks nog niet hadden bepaald. Nog zeide de heerG., het wenschelijk te achten, dat de raadsvergaderingen voortaan op Dinsdag worden gehouden, zijnde naar zijn oordeel voor de leden een geschikter dag dan Woensdag. Hierop werd door den Voorzitter to kennen gegeven, dat hij, ofschoon de wet het beleggen der vergaderingen bepaald aan den Burgemeester opdraagt, met hetgeen door den heer Govers in het midden is gebracht, wanneer dit kan, wel rekening wil houden. De heer Buis zegt, dat er zeer veel vuil van verschillenden aard in de sloot tusschen de Nieuwe Lagezyde en Molenstraat wordt geworpenscherper politietoezicht ware wenschelijk. De Voorzitter zegt, dat op deze zaak speciaal gelet zal worden. De heer Hazeu deelt mede, te hebben opgemerkt, bij een bezoek voor eenigen tijd aan de gemeenteschool, dat cr een hoogst onaangename geur opsteeg uit de sloot achter dit lokaal. De Voorzitter zegt, dat die sloot steeds op eene flinke diepte wordt gehouden, doch dat, onder sommige atmospherische invloeden, alle slooten in meerdere of mindere mate «geuren." De heer Govers zegt daarop, het wenschelyk te achten, dat in elk geval het slootje achter de Bewaarschool, in verbinding staande met het water achter de Gemeenteschool, worde schoongemaakt, daar dit bepaald vuil is. De Voorzitter belooft, dat dit zal gebeuren en sluit daarna de vergadering. In het Heldersch kanaal, nabij de Postbrug, wordt thans een baggermachine in gereedheid gebracht voor de uitbaggering van een deel, van 't genoemde kanaal. Het gereedmaken van dat werktuig gaf aan hen, die dezer dagen aan den wal stonden, aanleiding om den wensch te openbaren, dat eindelijk gevolg mocht worden gegeven aan den meermalen geuiten wensch naar demping van 't kanaal van af de Westerkerk tot aan den duiker nabij het Algemeen Weeshuis. In meer dan één opzicht verdient die demping zeker aanbeveling, 't Is waarlijk te wenschen, dat de Commissie voor de Gemeentewerken deze zaak eens ernstig overweegt, vooral ook in 't belang van de gezondheid der inge zeten, die zeker benadeeld wordt door den bestaanden toestand van een geheel doodloopend kanaalvak. Helder, 13 October 1886. Z. Benoemingen, enz. Tot hoofd-ingeland voor het Ambacht West-Friesland (Schager- en Niedorperkogge) is gekozen de heer D. Kuilboer. De off. van adm. 2de kl. F. H. M. Rant, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, wordt met 26 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 1ste kl. F. W. Sprenger. De brigadier-titulair der rijksveldwacht J. Van der Putten, te Texel, is verplaatst naar Loenende rijksveldwachter 3de kl. J. Van de Water, wordt van Egmond naar Texel overgeplaatst. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. J. Van de Gevel en A. Blokker. D. Molijn en A. De Wijn. F. J. F. Brouwer en N. Brutsch. Bevallen: G. Willems, geb. Fleur, D. M. E. De Lange, geb. Klik, D. P. M. Kort, geb. Meerens, D. S. Van Dok, geb. Boon, Z. P. Van der Hert, geb. Van Straaten, Z. L. Groen, geb. Van Beek, D. Overleden: R. J. Warnar, 7 maanden. G. Rood, 76 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 7 tot 13 October. OndertrouwdJan Gieles en Tryntje Mulder. Job Van der Vliet en Annetje Blom. GehuwdGeene. Geboren: Johannes Bcrnardus, zoon van Gerrit Tielrooij en Wilhelmina Sophia Kalf. Ida, dochter van Jacob Brouwer en Maartje Roozendaal. Jacob Matthijs, zoon van Matthijs Kroon Jz. en Dieuwertje Van der Vis. Jan en Tryntje, zoon en dochter van Pieter Timmer Klz. en Klazina Brouwer. Overleden: Simon Jacobus Smit, zoon van Cornelis Smit en Anna Maria Dito, 2 maanden. Ambtshalve ingeschreven 1. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. October. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zw. 20 k. 742.96 -16.24 -1.7 0.8*1 Hol in z. 14 8 zzw. 0.4 750.92 - 8.18 9.4 -1.4 0.9ï Slechtw. 14 12 wtz. 4, 753.10 - 6.00 12.6 0.0 0.70jwein.gv. Weêrsgesteldheid: 13 Oct. 12 u. Bewolkt, onstuimig. 14 Oct. 8 u. Betrokken, regenbuiig, goed weer. 14 Oct. 12 u. Helder, bewolkt, mooi weer. 13 October grootste winddruk, ten 9 u. 20 m. voormiddags, =r 36 kilogram, richting West. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OF BEIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Burgem. den Tex. 9 October Gibraltar gepasseerd. Sumatra9 October van Port-Saïd vertrokken. Conrad12 October Perim gepasseerd. Prinses Marie.... 5 October van Padang vertrokken. Prins Hendrik... 13 October van Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Koningin Emma., Prs.Wilhélmina Print v. Oranje.. Madura Prins Alexander. Vjorwaarts Prins Frederik.. Prinset Amalia.. Soenda 10 October te Padang aangekomen. 6 October Perim gepasseerd. 12 October van Suez vertrokken. 9 October Roca gepasseerd. 13 October van Amsterdam vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: 23 September te Batavia aangekomen. 30 September te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë: Vertrekt 23 October van Amsterdam. Vertrekt 3 November van Amsterdam. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 16 Paarden Ossen 3 Stieren 116 Geldekoeien 16 Kalf koeien 9 Vaarzen 15 Hokkelingen nucht. Kalveren - a Rammen - a 750 Schapen - 12 a f 40 a150 - a - 60 a 80 - 70 a 220 -180 a 220 - 60 a100 - 70 a 90 28 160 Lammeren f 8 a 16 Bokkende Geiten- a 43 magere Varkens f 7 a 15 46 Biggen - 4 a 8 40 Kippen c. 10 al50 75 Eenden - 50 a 65 Boter per kop - 90 alOO Kaas per kilogram - 20 a 35 Kip-Eijeren per 100 -450 a550 Eend-Eijeren -330 a MEDEMBLIK, 13 October. Aangevoerd 20 stapels Kaas. Hoogste prys f 30 per 50 kilogram. Boter f 1.34 per kilogram. Kip-eieren f 6 en Eend-eieren f 5.80 per 100 stuks. WIJCHEN, 12 October. Ter Jaarmarkt werden aangevoerd 274 Runderen en 596 Paarden. Men besteedde voor vette Run deren 56 a 60 cents per kilogram, Melk- en Kalf koeien f 120 a f 150, Hokkelingen f 40 a 50, Kalveren f 20 a 35, Werkpaarden f 120 a 450, l£jarige Paarden f 150 a 250, Veulens f 70 a 120, alles per stuk. De handel was zeer levendigvele l^jarige Paarden werden voor Duitschland aangekocht. Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruis en Sommelsdijk zijn heden naar zee gestoomd. Een der machinisten aan boord van Zr. Ms. stoomschip Stier had gisteren het ongeluk, een vinger der linkerhand tusschen de raderen der machine te verliezen. In 't Marine-Hospitaal alhier werd hem terstond na 't ongeval heelkundige hulp toegediend. Naar wij vernemen, is door een der politie-agenten alhier ontslag aangevraagd en bestaat er dus bij dit corps eene vacature. Een paard, gespannen voor een kar, draafde gisteren middag zonder bestuurder langs den Kanaalweg en door de Dijkstraat en sloeg in volle vaart de Smidstraat alhier in. Aan 't einde dier straat werd het dier tot staan gebracht, gelukkig zonder eenig ongeluk te hebben teweeg gebracht. De politie maakte echter proces-verbaal tegen don voerman op. Postmerk Alkmaar, ontving, naar men ons mededeelt, dezer dagen een weduwe alhier een brief van haar zoon, geschreven uit Hoorn, den 11 dezor. Het jonge mensch vertelt daarin eerst, dat bij met een «jacht van plezier" naar «Fiadelfia" zal gaan, en in 't verdere deel van zijn brief neemt hy voor goed afscheid van zijne familie, in bewoordingen als deze: «Ik sterf, eer u deze krijgt." In een ander gedeelte van den brief, die aan niet minder dan vier bladzyden gevuld is, leest men: «Ik sterf heden, 11 October, in het Zand, dicht bij onze gemeente, dus vaarwel van den ontrouwen zoon. Men ziet mij niet levend weêr, ik word dicht bij het Zand opgehaald. Moeder, laag houw ik mijn, maar thog beter als u op te ecten. Gekust van mijn, voor eeuwig." De schrijver van dezen vry kalm geschreven brief wan delde den volgenden dag weder rustig door deze gemeente. Ten einde, op rykskosten, den cursus in de bacteriologie aan de Universiteit te Berlijn bij te wonen, zal de officier van gezondh. lste kl. W. F. Meijboom, behoorende in de rol van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, morgen daarheen vertrekken en aldaar voorloopig tot 15 Januari van het volgend jaar vertoeven. Beroepen te Kimswerd (Friesland) ds. J. Yan Loon, pre dikant te Wieringerwaard. Te Stellendam is niet, gelijk in een vorig nummer werd gemeld, beroepen de heer A Guldenarm, predikant te Alkmaar, maar de heer J. H. Guldenarm, predikant te Nijland. Zondag a. s. zal ds. H. Van der Hoeven, 's morgens te halftien ure bevestigd worden in zijn ambt als predikant te Hoogwoud, door ds. A. W. Van Kluijve, predikant te Scbagen, waarna de nieuwe leeraar 's namiddags te half twee ure zijne intreërede zal houden. "Vocaal en Instrumentaal met medewerking van het Stafmuziekkorps der K. N. M., op Dinsdag 19 October 1880, des avonds 8 uur (precies). SOLISTEN: Ten kantore van M. L. VAN GELDER, Hoofdgracht, is in de thans trekkende 322ste Staats-Loterij de kapitale prijs van gevallen op N° 992, zijnde een heel lot (20/20). Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op WOENSDAG den 3<*«> NOVEMBER 1886, des voormiddags ten 11 ure, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: ten behoeve der equipagiën van Zr. ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1887, ter reede Texel en in het Nlenwediep. De inschrijvingsbiljetten, ingericht overeenkomstig artikel 5 der hieronder genoemde algemeene voorwaarden, zullen, voor elk perceel afzonderlijk, vóór of op den dag der aanbesteding, vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willemsoord franco moeten bezorgd worden. De bijzondere voorwaarden van aanbesteding, zoomede de nieuwe algemeene voorwaarden, vastgesteld bij beschikking van den minister van marine dd. 2 Fcbr. 1886, N°. 63, liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, op de gewone kantooruren, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 14 October 1886. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG. (voor het tijdvak van 1 Januari tot ultimo Juni en zoo noodig ultimo Jnli 1S87), Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op DONDERDAG den 4<fen NOVEMBER 1886, des voormiddags ten 11 ure, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: ten behoeve van het üospitaal der marine te Willemsoord, gedurende het jaar 1887. De inschrijvingsbiljetten, ingericht overeenkomstig artikel 5 der hieronder gertoemde algemeene voorwaarden, zullen, voor ieder perceel afzonderlijk, vóór of op den dag der aanbesteding, vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willemsoord franco moeten bezorgd worden. De bijzondere voorwaarden van aanbesteding, zoomede de nieuwe algemeene voorwaarden, vastgesteld bij beschikking van den minister van marine dd. 2 Februari 1886, N°. 63, liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, op de gewone kantooruren, ter inzage en lezing bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 14 October 1886. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. 7"E J. DE JONG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3