is waarom de Friesche boter te Londen bij de Dcensche en Normandische markt achterstaat, is het te verwachten, dat de Friesche botermakers de oude sleur, die hunne waar te Londen reeds tot een zoo laag standpunt heeft doen zinken, zullen laten varen en door het gebruiken van het Deensche boterkleursel het verloren terrein zullen trachten te herwinnen. De commissie voor de duinbeplanting heeft dezer dagen te 's Hage eene vergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. W. D. Roëll, was o. a. van meening, dat de konijnen grootendeels oorzaak zijn, dat de duinen niet begroeid zijn. Als ze konden worden uitgeroeid, zou den de duinen voor het grootste deel in weinige jaren met hout begroeid zijn. Hij geloofde, dat bijna alles in de duinen kan groeien, wanneer maar met goed gevolg de konijnenplaag kon worden tegengegaan. f Men schrijft ons van Texel, dd. 22 dezer: „In de duinen van dit eiland groeien een menigte doorn struiken, die gewoonlijk in den herfst met vruchten zijn beladen. Deze vruchten hebben veel overeenkomst met lijsterbessen, doch zijn niet zoo fraai van kleur. Voor de bonte kraaien zijn deze doornbessen een ware lekkernij. Dit bleek ook weer eenige dagen geladen, toen duizenden bonte kraaien op het eiland neerstreken en zich aanstonds aan de doornbessen gingen vergasten. 's Winters leeft de bonte kraai hier van alles wat hij kan bemachtigen. Mosselen en zeesterren, die hij bij laag water langs de kust vindt, maken dan echter zijn voornaamste voedsel uit.* Uit Terschelling wordt dd. 20 dezer gemeld: „In het thans geëindigde seizoen voor het duiken op de „Lutine" zijn in het geheel opgehaald: 3 gouden doubloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 42 enkele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstukken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren munten, 50 koperen munten, en halfvergane wapenen, tafelgereed schap, lijfsieraden, kogels, kogeltrossen, 2 kanonnen, wrak hout enz. In de gisteren te Terschelling gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd het nieuwbenoemde lid, de heer D. D. Doeksen, beëedigd en toegelaten als lid van dien Raad. Op voorstel van den heer Acket werd met 7 tegen 4 stemmen besloten, aan de Regeering te verzoeken de gemeente voor het kiezen van leden van den Raad in 2 afdeelingen te verdeelen, zoodat te Westterschelling en Midsland zou kunnen gestemd worden. Nog drie horlogedieven uit Hoorn zijn jl. Donderdag te Amsterdam gearresteerd. Alle 4 zijn naar Alkmaar opgezonden. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: het driejarig onder houd der duinen op Vlieland (raming f 2900 per jaar). Minste inschrijver was de heer J. Reedeker, te Vlieland, voor f 2370.50 per jaar. De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten, de kermis niet af te schaffen, maar aan burgemeester en wet houders een onderzoek opgedragen naar hetgeen van over heidswege kan gedaan worden om uitspattingen en onge bondenheden, met de kermis gepaard gaande, te beperken en tegen te gaan. De toestand van het Kamerlid Heldt is vooruitgaande. Willem Van Zuvlen, de bekende acteur, is ziek, en naar men zegt, is zijn toestand niet zonder zorg. De Koninklijke Schouwburg te 's Hage, zoo lezen we o. a. in het Vaderland, zag er jl. Woensdag ganscli anders uit dan gewoonlijk. 't Was er stampvol, maar op alle rangen, zelfs op het „Schellinkje" had een uitgelezen schare plaats genomen en als men de zaal overzag, kreeg men onwille keurig den indruk, dat er een groot familiefeest werd gegeven. In zekeren zin was het ook zoo. Want de toeschouwers waren voor een groot deel de papa's en mama's, de broertjes en zusjes van de vertooners. Het „publiek' leefde daar door geheel en al met de „artisten" meê; er was een sterke voeling tussclien de zaal en de plankenen we weten niet waar de harten sneller hebben geklopt, in de fauteuils en op de banken of achter 't voetlicht. Reden voor angst bestond er overigens niet; want zelden hebben we een liever en aardiger tooneel vertooning bijge woond, zelden ook een ensemble gezien van dilettanten, dat zóó goed een moeilijke taak volbracht. Iedereen kent het sprookje van „de Schoone slaapster in 't Bosch.' Welnu, dat alleraardigst verhaal, dat ons in onze jeugd zoozeer boeide, was door een talentvol stad genoot wiens naam we om der discretie-wille niet noemen tot een tooneelstuk met zang bearbeid; 't was bijna een féerie en door een 90tal jongeheeren en jonge dames uit de beste standen der hofstad, werd dit sprookje, in 2 bedrijven en 6 tafereelen, opgevoerd ten bate van drie hoogst nuttige inrichtingen in onze stad: de kinder bewaarplaatsen, de naaischool van „Licht, Liefde, Leven" en het fonds voor hulpbehoevende werksters van „Arbeid Adelt.' 't Plan bestaat om op Woensdag 27 dezer de uitvoering nog eens te herhalen. De heer Lagaay, officier van administratie bij de Marine, is benoemd tot directeur van het Armenhuis te Arasterdam. Door den Burgemeester van Amsterdam, den heer "Van Tienhoven, vergezeld van den wethouder Westenberg, werden gisteren in het Paleis voor Volksvlijt aan de be kroonden der Bakkerij-Tentoonstelling de diploma's uitge reikt. De voorzitter der jury, Emil Koechlim, van 's Hage, bracht kort de wording der tentoonstelling in herinnering, om daarna de verzekering te geven dat, zoo het werk der jury niet volmaakt was, zij bij de beoordeeling strikt rechtvaardig was te werk gegaan, en rekening had gehouden, zoowel met reeds vroeger bekroonden, als met de vlijt door hen betoond, die voor het eerst exposeerden. De burgemeester bracht hulde aan het bestuur en de jury; de taak zoo bescheiden opgevat, was uitmuntend volbracht. Hij geloofde, dat de praktijk spoedig het nut dezer gehouden vaktentoonstelling zou aanwijzen. Spreker bracht hulde aan de bekroonden en hoopte dat de niet-bekroonden in de tentoonstelling een prikkel zouden vinden om op den inge slagen weg voort te gaan. Terwijl mr. Gompertz, de secretaris der jury de namen opriep, overhandigde de burgemeester de eereblijken. In het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam werd gisteren de jaarvergadering ge houden der Kweekschool voor Machinisten, waar door den voorzitter van het bestuur, den heer Tegelberg, verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar. Dit verslag werd door de vergadering goedgekeurd, evenzoo de rekening en verantwoording; waarop eene be spreking plaats had over de in aanbouw zijnde Kweekschool. Óm de leening daarvoor geplaatst te krijgen, stelde het bestuur voor, de uitgeschreven leening van f 100,000 3 pCt. te bekrachtigen, en het op te richten schoolgebouw achter het Panorama hypothecair te verbinden. De verga dering vereenigde zich met dit voorstel. De heer J. L. Ten Have Tzn. had bedankt als commis saris van het bestuur; in zijne plaats werd gekozen de heer J. J. Suijver. De aftredende heeren F. A. T. Delprat en D. Croll werden bij acclamatie herkozen. De Leidsche piano-onderwijzeres, aan wie ontvreem ding van een gouden vingerring met diamanten steen ten laste was gelegd, is door de Rechtbank te 's Hage vrij gesproken. In een open enveloppe, zonder adres, is een bank biljet van f 100 in de brievenbus van het Postkantoor te Leiden gevonden. Te vergen, dat de post zulk een onvol doend geadresseerd briefje aan den juisten man brengt, gaat al te ver. Door R. F. baron van Heeckeren van Wassenaer, eigenaar van een aantal landerijen onder Ede, is de huur van de meeste dier gronden dezer dagen aanmerkelijk verlaagd en bepaald, dat die vermindering ook op het afgeloopen jaar van toepassing zal zijn. De Tijd geeft de toespraak welke de Paus heeft gehouden bij de ontvangst der Nederlandsche pelgrims. Het slotwoord luidde aldus: „Eindelijk, beminde zonen, Wij danken u voor de wenschen en beden, voor Ons aan God uit den grond van uw harten opgedragen, om van Hem te verkrijgen, dat Hij Ons den dag doe beleven van ons priesterjubilé; Wij gevoelen ons getroffen door uw ijver, om de viering er van voor te be reiden. Dat zal wederom een nieuw bewijs zijn van uw liefde tot Ons. En aan onzen kant, ten blijk dat Wij wederkeerig jegens u dezelfde gevoelens koesteren, en als onderpand Onzer vaderlijke liefde, verleenen Wij u van ganscher harte den apostolischen zegen; en Wij willen dat die zegen nederdale óver u, over uw waardige herders, over nw familiën en over het gansche volk van Nederland, uw Vaderland." Hetzelfde blad deelt het een en ander mede nopens de Vaticaansche Tentoonstelling waarop de H. Vader zinspeelde. Het lidmaatschap is o. a. aanvaard voor Zwolle door den heer N. Van Balen, pastoor, en door mevrouw A. Vos de Wael-van Middachten, alsmede door den heer O. A. Spitsen, kan .-pastoor. Secretaris van het hoofdcomitó is, gelijk reeds werd gemeld, dr. Andr. Janssen. Men schrijft aan de Leidsche Crt. „Geheel Europa verkeert dezer dagen in rust wat het weer betreft. Een gelijkmatige luchtdruk, zwakke wind en zonneschijn, met een temperatuur op den middag van bijna 60° F., doen veeleer aan September denken. Daarbij liet de aangekondigde storm, ook op onze kusten, zich wachten. Zulk weer lokt naar buiten en de schilders zetten zich hier en daar dan ook nog ongestoord neer om studies te maken en van de herfsttinten partij te trekken. Wel is waar kan het spoedig gedaan zijn; als wind of nachtvorst volgen, wordt aan het groen de laatste slag toegebracht. Het vee graast echter overal nog rustig in de weide en het heeft, geen gebrekeen voorrecht dat, als November nadert, gewaardeerd mag worden. Het vorige jaar toch om dezen tijd was het meeste vee reeds gestald en die dit uitstelden op hoop van ander weêr, werden door wind en aanhoudenden regen genoodzaakt, eieren voor hun geld te kiezen.' Wie thans een bezoek brengt aan Artis te Amsterdam, zal daarin een schoonen eland vinden, dezer dagen door den Koning van Zweden, door middel van het consulaat, aan de Diergaarde geschonken, welke schenking ver moedelijk te danken is aan de herhaalde bezoeken, dezen zomer door de Koningin van Zweden aan den tuin gebracht, en de belangstelling daarbij voor alles wat daarin is aan den dag gelegd. De eland, die vroeger in de wouden van Duitschlancl leefde, doch aldaar door de jacht geheel is uitgeroeid, vindt men thans alleen nog maar sporadisch in Zweden, waar het dier voor uitroeiing wordt beschermd. Deze eland geraakte in de struiken verward, werd ge vangen en kwam geheel ongeschonden te Amsterdam aan. Het bestuur van Artis deed aan Z. M. een oprechte dank betuiging voor het geschenk toekomen. Eene der grootste boterfabrikanten en exporteurs te Delft is bezig eene Vereeniging te vormen, waarvan, tegen eene kleine contributie, een ieder lid kan worden, die belang heeft bij de wetenschap of hij natuurboter of kunst boter gebruikt. Bedoelde fabrikant is namelijk voornemens om, zoodra een voldoend aantal leden is toegetreden, een prijsvraag uit te schrijven met een prijs van eenige dui zenden guldens, voor een in alle deelen deugdelijk huis middel dus zonder chemisch of mikroskopisch onder zoek ter onderscheiding van natuurboter en kunstboter. Men schrijft uit Kotta Radja, dd. 6 September 11.: „Reeds een vorigen keer deelde ik het mislukken der op touw gezette Rigas-expeditie mede. Heden echter mochten wij er in slagen mevr. Ilansen (de vrouw van den kapitein der „Hok-Canton") en den 2den machinist weder veilig binnen onze versterkingen te zien (voor zoover men hier veilig kan zijn). Deze zegen zijn wij niet verschuldigd aan de kracht onzer wapenen, nog veel minder aan ons prestige, maar wel aan den almachtigen dollar, die ook hier weder gezegevierd heeft over den haat, dien Toekoe Oemar en zijne volgelingen den kafir toedragen. Met dit alles heeft Toekoe Oemar ons een aardig duitje uit den zak geklopt; men mompelt hier van een hal ven ton gouds. Men kan er zeker van zijn, dat hij voor dit bedrag zijn prooi niet had laten glippen, indien ons geen bondgenoot ter zijde had gestaan in de gedaante van dissen- terie, dien Toekoe Oemar deed besluiten zijn voordeel te doen met het spreekwoord van het ei en den leegen dop, want, zooals mevrouw H. er uitziet, zou men haar, ver stoken van verzorging en geneeskundige behandeling als zij was, geen veertien dagen langer leven gegeven hebben. Hebben wij in den Atjeh-oorlog herhaaldelijk blijken gegeven van goede trouw, dit voorbeeld schijnt op de Atjehcrs van niet veel invloed geweest te zijn, want toen de gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, generaal- majoor, drager van het grootkruis der Militaire Willems orde, ridder van den Nederlandsehen Leeuw, enz. enz., Zondag 5 September, op de benting Lamdjamoeh kwam, voorzien van het hierboven genoemde kapitaal, maar in bank- en muntbiljetten, weigerden de onderhandelaars het bloedgeld in dien vorm te ontvangen, daar zij klinkende munt verlangden, en de gouverneur was niet zoo goed of bij moest den volgenden dag, d. w. z. Maandag G Sept., voorzien van de noodige specie, terugkomen." Aan Pieter Bruinsma te Lemmer, die door den kantonrechter aldaar is veroordeeld tot betaling van het geld, dat hem door de vertegenwoordigers van den Neder- landschen Schaatsenrijdersbond te Hamburg wegens ver blijfkosten was voorgeschoten, is dat vonnis beteekend, zoodat nu bij verdere niet-betaling tot executie kan worden overgegaan. Bij warme droge zomers is het volstrekt niet vreemd, dat vruchtboomcn voor de tweede maal in een zomer bloesem dragen. Dat echter die bloesem tot vrucht komt en appels en peren oplevert van 6 centimeter hoog en, 10 centimeter in omvang, is wel de vermelding waard. Een Middelburgsch boomkweeker, de heer W. Van de Putte, stelde de redactie van de Middelb. Crt. in de gelegenheid, een twintigtal exemplaren dier tweede vrucht te zien en verzekerde, dat, wanneer de appels en peren rijp zijn, ze niet zullen achterstaan bij den eersten pluk. Een jager te Ruinen, een patrijs willende schieten, raakte drie personen, die bezig waren met aardappelrooier]. Als de patrijs had kunnen lachen, zou zij het zeker niet hebben gelaten; de aardappelrooiers, die konden lachen, delen het, zeer begrijpelijk, niet. De Bulgaarsche kap is eene nieuwigheid, welke in den laatsten tijd, bij de geestdrift der dames voor Vorst Alexander, in de mode gekomen is. Het is een sierlijke hoofddoek in den trant der baschliks van wit, rood of blauw [cachemir, welke onder de kin wordt vastgemaakt, terwijl de beide uiteinden van achteren samengevouwen worden. Uit de La-Plata-Staten is via Buenos Ayres geschreven, dat de hoeveelheid wol, in dit jaar te winnen, belangrijk minder wezen zal dan die van verleden jaar. De aan houdende droogte heeft eene ontzettende sterfte onder de kudde teweeg gebracht. Men schat het aantal te gronde gegane dieren op ongeveer 20 millioen stuks. Woodite. Dit is de naam van eene compositie, uitgevonden door eene vrouw, mevr. Wood, en bestemd voor de bescherming van torpedobooten tegen projectielen, van welke zelfs de kleinste gevaarlijk zijn voor deze soort van vaartuigen. De stof van mad. Wood is beter dan caoutchouc, gelijkt op gevulcaniseerde caoutchouc, is zeer elastiek en hecht zich aan de te beschutten voorwerpen. De Mfrt-ine-autoriteiten, die de uitvinding hebben onder zocht, roemen haar zeer. Het geven van premiën komt meer en meer in den smaak, al wordt het dan in den regel niet beschouwd als bewijs van den bloei eener zaak. Thans belooft een Duitsch barbier aan eiken knaap, die zich geregeld bij hem het haar laat knippen, op zijn 19de jaar een fraaien baard. De Czechische directeur der Burgerschool te Pilsen is uit zijne betrekking ontslagen, omdat hij aan twee onder wijzeressen oorvegen had toegediend. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij zendt ons eene circulaire, waaraan wij de volgende regelen ontleenen Reeds sedert geruimen tijd waren wij er op bedacht, aan onze vloot die uitbreiding te geven, welke in ieder jaargetijde, een geregelden wekelijkschen dienst waarborgt en waardoor wij niet meer in de noodzakelijkheid komen, bij verbouwing of langdurige reparaticn, beurten te laten uitvallen. De keus was hierbij niet gemakkelijk, want de tegen woordige tijd stelt aan de stoomvaart, en vooral aan de vaart op New-York, eischen, welke niet licht te bevredigen zijn. Wij hebben daarom, zonder overhaastig te werk gaande, den geschikten tijd afgewacht en onze vloot ver meerderd met een stoomschip, dat, nadat het geheel ver bouwd en voor de vaart gereed zal zijn, de vergelijking zal kunnen doorstaan, met alles, wat in den laatsten tijd op het gebied der Transatlantische vaart geleverd is. Zijn wij bij het nieuwe schip ook al bedacht geweest op meerderen spoed, wij hebben toch gemeend hieraan niet alles te mogen opofferen. Het buitensporig snelvaren is een systeem, waartegen uit het oogpunt van veiligheid, vooral in de passagiersvaart, veel is aan te voeren. Wat toch beteekenen een of twee dagen langere vaart voor eene reis naar Amerika en hoeveel veiliger gevoelt een passagier zich niet op een schip, welks gezagvoerder, voorzichtigheid als eene eerste vereischte beschouwend, zich boven alles verantwoordelijk gevoelt voor de talrijke, kostbare menschen- levens, die aan zijn beleid zijn toevertrouwd, méér dan voor de order, op eenen bepaalden dag in New-York te moeten zijn. De bouw van het schip en de kracht der machines waarborgen echter vlugge reizen. Wij hopen zooals wij reeds boven aanstipten goed geslaagd te zijn. Ons nieuw schip zal den naam „Rotterdam" dragen en den 6 November a. s. zijne eerste vaart, in onzen dienst, doen. Het stoomschip „Rotterdam," dat vroeger den naam van „British Empire" droeg, is gebouwd op de wereldberoemde scheepswerf van Ilarland Wolff te Belfast en in de hoogste klasse van Lloyd opgenomen. Het is een stoomschip met 4 dekken, 4 masten, 7 water* dichte schotten, eene krachtige compound stoommachine en door zijne lengte van 392 voet, het grootste stoomschip, dat onder Nederlandsche vlag vaart. Met de volgende regelen besluit deze circulaire: Wij vertrouwen, dat, hoewel ons nieuw stoomschip de eerste vaart in een, voor het passagiers-vervoer, ongunstig jaargetijde zal doen, nogthans uwe ondersteuning maken zal, dat het aantal passagiers geëvenredigd is aan de inrichting en hierdoor onze pogingen om de Nederlandsche Lijn in ecre te houden, in uwe medewerking den steun zullen vinden, dien wij zeker bij zulk eene onderneming noodig hebben. Bultenlana. De Keizer van Duitschland is jl. Donderdagmorgen te Berlijn aangekomen en werd aan het station met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen. De wijze waarop dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2