Koppen's Verkoophuis. mannen, dan weder de vrouwen er langs, doch, politiek als Croll is, de vrouwen het minst, want eene kastijding waar de mannen om lachen, nemen de vrouwen hoogst kwalijk; precies als alle andere vrouwen. Het applaus bewees den spreker trouwens, dat hij de vrouwen op zijn hand had weten te houden. Nadat enkele burgeressen op het tooneel waren verschenen en hun knipjes hadden geopend, ter betaling van contributie, sloot de presidente de vergadering, onder dankbetuiging aan burger Croll, voor de schoone woorden, en met aan sporing aan de burgeressen om hunne mannen met kracht •en geweld te steunen in den strijd om aan deze slavernij een einde te maken, daar het toch niet alles was, om altijd maar zoo arinoed te moeten lijden Toen er niemand was die den spreker wilde bestrijden, kwam er weêr leven in de zaal. De vrouwen liepen op elkaar toe. Wat heeft ie mooi gesproken? „Wat bracht ie dat aardig bij van dat meisje dat verleid was, hé?* Ja, maar dat ben ik niet met 'in eens, want als u ziet hoe sommige meiden de jongens op straat aanhalen.... „Nou, waarom spreek jij cm dan niet tegen „Da's ook wat, om zoo'n kleinigheid!" „Ja, dan had ik 'm ook gezegd, dat mijn mevrouw, waar ik vroeger diende, de handen ook uit den mouw kon steken en dat ik nooit last van de jongeheeren gehad heb in mijn diensten, maar ik hield ze altijd op een eerbiedigen afstand." Och, mensch, geloof maar dat de meeste meiden net zooveel schuld hebben als de jongens." „Weet je wat ik vind," zegt een andere spreekster, die het kringetje komt vergrooten, „die vreemde woorden begrijp ik niet. Fortuyn heeft laatst ook over hetzelfde gesproken, maar dat kon je beter begrijpen; maar anders vond ik het heel mooi." „Ja, Fortuyn noemt het kind bij zijn naam, maar, de mannen heeft ie anders lekker katoen gegeven." „Pas maar op," zegt een stoere polderjongen, „schreeuw maar niet te hard, je bent nog geen baas." „Wacht maar, man, dat zal zoolang niet meer duren of jullie hebt niets meer over ons te zeggen; je hebt 't ge hoord, weerom slaan maggen we ook." „Daar zal niet veel kans op bestaan, want dan trouwt er geen een meer, dan nemen ze alle week een ander." Onder deze en dergelijke gesprekken ging men in groepjes huiswaarts, de vrouwen vervuld met de verheffende ge dachte, dan toch eenmaal eens geheel baas te zullen worden de mannen lachende om het idéé, weldra voor een oortje thuis te zullen leggen, en in plaats van de vrouw met het eten op tafel thuis te zullen vinden, de boodschap van de kin deren te zullen hooren: „moeder is naar de stembus," „moeder is naar de Kiesvereeniging," of wel „moeder is naar den Gemeenteraad." Langzaam liep het Volkspark leeg en weldra lag het daar weder in de grauwe duisternis gehuld. De laatste voetstappen weerklonken hol op het schapenbruggetje, de half ontbladerde boomen wierpen hun donkere schaduwen op het voorplein. De koude wind blies als straks gierend door de naakte toppen; de bezoekers verdwenen in alle rich tingen en trokken de mantels en overjassen dicht. (Amst. Ct.) losprijs bevrijd zijn, in het algemeen is die manier om de kwestie op te lossen eene aansporing voor de Atjehnezen tot mcnschen- root cn is men niet gerust, dat de Atjehnezen zelfs niet den eenen of anderen dag zullen trachten iemand van hier weg te halen." Betreffende den toestand en de lotgevallen der bevryde passa giers van de Hok-Canton, mevr. Hansen en stuurman Fay, schrijft men in een brief uit Kottn-Radjah, dd. 11 September, aan het Algem. Dagblad o. a. het volgende: Den 6dcn bracht een extra-trein hen te half één ure van Lamdjamoe hier aan. De stuurman zag er vrij goed uit en scheen weinig geleden te hebben, doch het arme vrouwtje was zoo zwak, dat men haar uit den trein in het gereedstaande rijtuig van den gouverneur moest dragen. Zij was gehuld in een paar Atjeh- neschc sarongs en had slechts kousen aan de voeten, terwijl Fay geheel blootvoets was. „Indien de Atjehnezen niet bevreesd geweest waren, dat zij bezwijken zou tengevolge van bet doorgestane leed, de zware vermoeienissen cn het slechte eten, dan hadden zij nog zoo spoedig niet toegegeven. Nu stelden zij zich eindelijk tevreden met 25,000 dollars, die hun toen zoo spoedig mogelijk in bankpapier gebracht werdenen daar geconditioneerd was„gelyk over steken," ging do gouverneur zelf mede om mevr. Iianse en haar lotgenoot in ontvangst te nemen. Wen moest echter onverrichter- zakc tcrugkeeren, want de Atjchneschen verlangden klinkende specie, ten minste voor het grootste gedeelte, en daar zooveel van die munt ter plaatse niet aanwezig was, vertrok overste Van Teijn naar Penang met de Zeemeeuw om het van daar te halen. Vereerende opdracht voor een hoofdofficier; waarom dit niet geregeld mot een der hier zijnde firma's, die allicht, als meer met zulke zaken bekend zijnde, de transactie voordecliger had kunnen afsluiten? Enfin, de dollars waren er eindelijk, cn nu toog men weder naar Lamdjamoe en had de uitlovering der gevangenen plaats. Toekoe Baid heeft steeds bij de onderhande lingen als tusschenpersoon dienst gedaan, of als makelaar, want dat hy geheel belangeloos zijne medewerking zou hebben verleend, is haast niet te gelooven. „De gevangenen zyn over het algemeen redelijk goed behandeld wanneer Toekoe Oemar zich bij zijne bende bevond, zelfs zeer goed. Dan gaf hij haar kleine geschenken, o. a. eens eene mooie sarong; doch was hij afwezig, hetgeen dikwijls het geval was, dan was de verhouding minder welwillend en onstal men haar weder het gcschonkene. Met haar lotgenoot mocht zij volstrekt niet spreken. Zij is overigens geheel uitgeput door de zware marschen, die gemaakt moesten worden, en waarvan één, berg op, berg af, vyf dagen duurde. Bij die gelegenheid werd ook eene rivier doorwaad, waarvan het water haar tot de schouders reikte. Een paar malen hebben de Atjehnezen haar op die tochten gedragen, doch gewoonlijk werd zy, wanneer zij van vermoeidheid niet meer gaan kon, maar meêgesleurd. Van de haar niet lang geleden gezonden levensmiddelen, versnaperingen en kledingstuk ken heeft zij niets ontvangen, daaraan hebben onze vyanden zich te goed gedaan. „Bij de Atjehnezen bevonden zich zes deserteurs cn een groot aantal gedroste kettinggangersonder deze laatsten heerschte echter groote sterfte. „Mevrouw Hanse wordt nu zorgvuldig verpleegd cn men heeft hoop, dat haar geschokt zenuwgestel langzamerhand tot rust zal komen en door eene betere voeding ook de andere kwalen zullen verdwijnen, waaraan zij nu lijdende is. Op die afmattende tochten kreeg zij niets anders te eten dan gedroogde gestampte ryst; bleef men ergens eenigen tijd, dan kwam er wat gezouten of gedroogde visch bij. „Nu is de kwestie, wie zal het geld betalen? Men zal trachten dat van bewoners der westkust terug te krygen. Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruyter is daartoe den lOden van Oleh-leh vertrokken met den assistent-resident Lange aan boorden willen de Radja's niet goedschiks over de brug komen cn dc hun opge legde oorlogsschatting niet betalen, dan worden hunne havens voor den handel gesloten en de vischvangst belet. Zoodoende hoopt men hun ook voor het vervolg het heulen met Toekoe Oemar af te lecren; want hoe gelukkig het ook voor mevrouw Hause en stuurman Fay zy, dat zy door het betalen van een Bultenlana. De Belgische Le Nord behelst het volgende: „Oorzaken van den crisis ontbreken in Europa juist niet. Te oordeelen naar dc vijandschap en den haat, welke de Europeesche natiën verdoelen en door de meeste bladen worden aangeblazen, schijnt het onmogelijk, dat een catos- trophe onbepaald kan worden verschoven. Er is intusschen één ding, dat het vasteland voor deze schrikkelijke moge lijkheden bewaart, namelijk juist het geduchte er van. Met meer dan zes millioen soldaten is de oorlog ondenkbaar, liet zou geen oorlog meer zijn, maar worstelingen van volk met volk. Het is te hopen, dat dit vooruitzicht, hetwelk het peil der hedendaagsche karakters en bekwaamheden te hoven gaat, de Regeeringen helpen zal om de aanhitsingen, waarmede zij bestookt worden, te wederstaan, en tevens ten gevolge zal hebben, dat de internationale betrekkingen met wederkeerige behoedzaamheid en verschooning zullen worden onderhouden." In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag overleed op zijn kasteel Altenberg, in Beneden-Oostenrijk, Graaf Ferdinand von Beust, de Saksische Staatsman, die 20 en 25 jaren geleden zooveel van zich deed spreken, die na den oorlog van 1866 in Oostenrijksche Staatsdienst trad en vijf jaren lang als kansslier der Monarchie nog eene zeer belangrijke rol op het Europesche Staatstooneel vervulde, om daarna als Oostenrijksch ambassadeur te Parijs nog eenigen invloed uit te oefenen, maar om hoe langer hoe meer toch in vergetelheid te geraken. Na zijn vertrek uit Parijs, nu omstreeks vijf jaren geleden, hoorde men zijn naam bijna nooit ergens meer noemen. Hij is bezweken aan de gevolgen eener beroertehij had den ouderdom van 77 jaren bereikt. In Duitschland zag men hem, den tegenstander van Prins Bismarck, met blijdschap van den hoogen rang, dien hij in Oostenrijk bekleedde, terugtreden. Maar ook in Oostenrijk vond hij minder sympathie, dan men na de gebeurtenissen van 1866 en na de werkelijke diensten, door hem aan de Monarchie bewezen, had mogen verwachten. Het in 1867 met Hongarije gesloten Vergelijk, dat nu voor de tweede maal vernieuwd staat te worden, is voor een groot deel zijn werk geweest. Bij een hevigen brand in een houtzagerij te Triberg (Baden) is het geheele daar wonende gezin (7 personen) in de vlammen omgekomen. De heer Gladstone heeft jl. Zaterdag, bezig zijnde met in zijn park te Hawarden een boom te vellen, een wespennest gestoord en werd door de vertoornde wespen zoodanig gestoken, dat hij jl. Zondag niet ter kerk kon gaan. Jeanne Granier, de schepster van „Le petit Duc," schijnt een duur dametje te zijn. Jl. Zaterdag was zij voor de Rechtbank gedaagd door hare waschvrouw, die het aardige sommetje van 2074 francs van haar te vorde ren had. Onder het gewasschene en gestrekene kwamen voor daghemden van 150 francs, nog dunrdere nachthemden, kousen van zijde en van kant 250 francs het paar, pan talons van ongehoorden prijs, enz. enz. De waschvrouw verklaarde aan de Rechtbank, om het hooge cijfer te rechtvaardigen, dat mlle. Granier in de furia van haar spel vele kanten verscheurd had, welke door haar hersteld waren. De Rechtbank wees den eisch toe. BenoemlD gen, enz. Tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Maarssen is benoemd de heer D. Van Drumpt, thans in dezelfde betrekking alhier. Tot dijkgraaf van het "Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel is benoemd de heer J. Jacobszoon Roeper. De luit. ter zee 2de kl. G. C. D. baron Van Ilardcnbroek, dienende aan boord van Zr. Ms. gaffelschoener Argus, wordt, onder intrekking zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met 1 November a. s. op non-activi teit gesteld. Ter zijner vervanging wordt met dien datum aan boord van genoemd wachtschip geplaatst de luit. ter zee 2de kl. J. II. Commijs. De off. van gez. 1ste kl. J. Ilartog, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, wordt met 6 November a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van gez. lste kl. bij de zeemacht J. W. Blanken. De off. van adm. lste kl. I. A. Lagaay wordt, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 November a. s. op pensioen gesteld, ad f 2600 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot off. van adm. lste kl. die der 2de kl. J. A. Sonnenberg. Vlsoütoerloliteii. Drie korders brachten jl. Dinsdag 280 groote, 100 kleine tongen, 20 roggen en 3 mandjes kleine schol ter afslag; groote tong gold 45, kleine idem 10 a 20 cents, rog f 1.05 per stuk en kleine schol f 3 per mandje. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting 2 en kracht. 12' o. 8 otz. 17 k. 2 n 12 o. Barometer mM. Thermometer C. 4.3 4.1 -5.6 -4.1 -3.9 0.81 Hol in z. 0.38 wein.gv. 0.78; 762.82' t 4.42 766.80 f 8.50 766.85^ f S.55j Weêrsgestcldheid: 27 Oct. 12 u. Bewolkt, helder, wind, koud. 28 Oct. 8 u. Helder, koud, goedweer. 28 Oct. 12 u. Toe stand van de zee. Gemeente TEXEL, van 21 tot 27 October. OndertrouwdJacob Vonk Lz. en Neeltje Witvliet. Getrouwd Johannes Dc Waard Jsz. en Anna Maria Molenaar. Jan Gielis en Trijntje Mulder. Job Van der Vliet en Annetje Blom. Geboren: Johannes Hendrikus, zoon van Jacob van Heer waarden en Jannetje Bakker. Neeltje, dochter van Jan Roe- por Wz. en Grietje Hillenius. Overleden: Gcene. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden 30 Ossen Stieren 897 Geldekocien 140 Kalf koeien 200 Vaarzen 300 Hokkelingen nucht. Kalveren Rammen 410 Schapen f 50 a150 -100 a 160 - a - 70 a 220 -150 a 220 - 80 a 110 -40 a 80 14 a 29 108 Lammeren f 13 Bokken Geiten- 36 magere Varkens f 9 49 Biggen - 4 40 Kippen c. 30 10 Eenden - 50 Boter per kop - 95 Kaas per kilogram - 25 Kip-Eijeren per 100-450 Ecnd-Eijercn -350 a 18 a a 13 a 7 «120 a 75 al05 a 35 a550 Marb.tt>ericliten. WIJCHEN, 26 October. Ter Jaarmarkt werden aangevoerd 386 Runderen en 603 Paarden. Men besteedde voor vette Run deren 55 a 65 cents per kilogram. Melk- en Kalf koeien f 110 a 140, Weeldepaarden f 540 a 700, Werkpaarden f 110 a 450, Veulens f 90 a 140, alles per stuk. Dc handel was levendig; veel werd verkocht aan Duitsche, vooral Saksische kooplieden. De prijzen van het Rundvee zijn stijgende, die vun de Paarden stationair. BurgerlUlie Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGecue. Gehuwd: J. R. Buijs en C. Bruin. H. Van der Pauw en J, Groot. W. Tjittes en M. II. Zwaan. T. Dirks en E. Roo- mcijer. H. Jongman en G. Cinke. Bevallen: N. Kuiper, gcb. Ivisteman, D. N. Kuiper, geb. Smit, Z. M. Komen, geb. Bakker, D. D. Raadsveld, geb. Greiner, D. M. Heyblok, geb. Slikker, Z. M. Van Dijk, geb. Van der Wal, Z. Overleden: N. Klok, 4 jaren. C. Koorn, 2 weken. Vervolg Nieuwstijdingen. Morgen namiddag zal alhier aankomen de generaal-majoor J. II. Kromhout, inspecteur van liet wapen der genie, tot het houden eener inspectie over dc verschillende verdedigingswerken enz. alhier. Jl. Dinsdag avond hield het Bestuur der Regelings-Com- missie voor de in 1887 alhier te houden Nijverheids-Tentoonstelling weder eene zitting tot het inschrijven van deelnemers aan die Tentoonstelling, 't Aantal personen, die zich nu aanmeldden, was zeer bevredigend, zoodat met het plan kan worden voort gegaan. Voor sommige rubrieken is echter meerdere deelneming wenschclijk; vandaar dat het Bestuur alsnog ééne zitting zal houden, en wel op a. s. Dinsdag avond. Wenschclijk zou het voorzeker zijn, als meer algemeen kennis genomen werd van 't Programma, dat voortdurend bij alle Boek handelaars in deze gemeente verkrijgbaar is. Al te weinig wordt door personen beneden den 2Ujarigen ouderdom de aandacht gevestigd op afdeeling II, uitsluitend voor hen bestemd. Dc uitnoodiging tot deelneming is ook aan de dames gericht. Voor vrouwelijke handwerken (nuttige en fraaie) is de deelne ming nog 51 te gering. En toch verdiende dc Regelings-Commissie, die, uit respect voor de dames, de vrouwelijke handwerken boven aan plaatste in de rij der opgaven, dat voor deze rubriek zich meer medewerking openbaarde. Voor 't geval, dat vrouwen en meisjes zich liever schriftelijk wcnsclien aan te melden, kunnen we verzekeren, dat do leden van 't Bestuur, de heeren Mooy, Van Voornveld, Brouwer, Stammes en Schuijt, gaarne bereid zijn om schriftelijke opgaven voor deze rubriek der Tentoonstelling in ontvangst te nemen. Naar wij vernemen, zyn de daders van den diefstal, enz. van geit en kippen alhier opgespoord en gearresteerd. 't Zijn 4 mariniers. Een marinier, die 3 paar bottines ten name van een officier van een winkelier ter bezichtiging meekreeg en ze verkocht, is mede opgespoord en gearresteerd. Aangenomen het beroep naar de Ilerv. gemeente te Noord- wolde (Friesland) door ds. W. De Vries, predikant te Akersloot. ADYERTENTIËN. Getrouwd D. VERMEULEN, van Nieuwendam, W. HILLENIUS, van Hoorn op Texel. Texel, 28 October 1886. Op den 25sten October overleed mijn beste vrouw MARGARETHA ANNA MARIA MIEDEMA, in den ouderdom van 37 jaren. Beverwijk. Doctor HAREMAKER, Arts. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden werd ons hart en dat van haren Echtgenoot diep gewond door het overlijden van onze geliefde eenige dochter KOOSJE DE GROOT, geb. LOEF, in den ouderdom van circa 38 jaren. Boskoop, 27 October 1886. C. LOEF Jz. en Jb. DE GROOT. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank 'te Alkmaar, van den 26 October 1886, is PIETER VERHEIJ, Timmerman te Helder, verklaard te zijn in staat van faillissement, ingegaan den 22 October 11., met benoeming van den Edel-Achtbaren Heer Mr. M. J. E. VIRULY VER BRUGGE, lid der genoemde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en tot Curator Mr. NICOLAAS HENDRIK DE LANGE, Advocaat- Procureur te Alkmaar. Alkmaar, 28 October 1886. De Curator, N. H. DE LANGE. EEMIlffi1 ME ffl DE*fTjnTtUOÖRTEN Gruis-, Kolen- en Turfbakken, zonder en met deksels. Kachelstoffers en Blikjes. Mahoniehouten-, Marmeren en Warmwaterstoven. CONCURREEREND LAGE PRIJZEN". To Huur: een flink ruim Winkelhuis, met groote Loods en vrijen achteruitgang, staande in de Koningstraat, I. N°. 503c. Te bevragen aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3