st yaii Aisterian mar M Oost-Mis ei oipteori. faierT HÉ» Mei ie Schap. Prima IOÜTSKO 0LBR1KETTEN, NEDERLANDSCHË W. J. BLITZ, Tandarts, Geregelde tiendaagsclie expeditie Informatiën te bekomen bij Mej. P. H. PRINS, Hoofdgracht 40. Amsterdam. Keizersgracht 181. H. PRINS Co. NB. BUSKRUIT (Crêpée N\ 1) en HAGEL. BRIKETTENFABRIEK met en zonder gaatjes. Verloofden en Jonggehuwden! WIJNHANDEL ONMISBAAR EAU DES CARMES, Verkoophuis ,,DE R00DE KOUS." Indië, naar Padang', Deli en Atjeli eens in de 14 dagen (direct zonder overscheping te Batavia). door geheel De RAAD van TOEZICHT van het ^Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord is voornemens, op WOENSDAG den 10<^n NOVEMBER 1S8G, des namiddags ten 2 ure, aan voornoemd Instituut in het openbaar aan te besteden de levering van: 1°. VERSCH VLEESCH (Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch) en GEROOKT SPEK. alles dooreen genomen. 2°. VERSCH TARWE- en ROGGEBROOD. Ten dienste van de tafel der Adelborsten, gedurende het a. s. jaar 1887. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten vrachtvrij vóór het uur der aanbesteding op het Instituut worden bezorgd in eene daartoe aanwezige bus. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor belang hebbenden ter inzage op het bureau van den Officier van Administratie. Willemsoord, 1 November 1886. De Raad van Toezicht voornoemd, G. DOORMAN, President. E. H. W. WIJNMALEN, Secretaris. Voor 50% te koop aangeboden: 2 aandeelen, ieder groot f 500, in de Visscherij- Maatschappij Helder. Aanvragen te richten aan het Bureau dezer Courant. Spécialiteit in: Gegoten Fornuizengeëmailleerde Haarden, Vcrwaruikachels, enz. Ynl-rcgulatcurkachels voor alle doeleinden, branden 24 uur zonder bijgevuld te worden. Kolen- en Turfbakken, Haardstellen, Pookcn en Kolenscheppen, prachtig gebloemde Kachelplaten. Stallam pen en Lantaarns, Stalkcttingen, St al- sclioppcn. Graanmaten, Itasculcs en Gewichten, Thermometers en IMaatglazcoi, alsmede Pekel- en Alcoliolwegers. Boeren-, Bouw- en Keukengereed schap. Hout-, Touw-, Mand- en Borstelwerk. nnh RUIME SORTEEBiaC IW K.ooscliarcn. A. KOSTER, Schagen. Groote Wittenburgerstraat 148, AMSTERDAM. Verlading hoeveelheden van 1000 stuks en meer. Groote partijen aanzienlijk rabat. Concurreerende prijzen. Wilt ge een gelukkig en goed Huwelijk hebben? Zoo ja, leest dan het Boek van Dr. RIJ DOL PH TER IV AU, bevattende: Ontsluierde Geheimen uit de Liefde en den Echt, Geneeskundige Bemerkingen, Doelmatige Wenken, Voorspellingen en Ernstige Waarschn- wlngcn, Practisclie en iVuttigc Raadgevingen voor Verloofden en Jonggehuwden met betrekking tot de Lichamelijke en Geestelijke eigenschappen, als de Grond slagen van een gelukkigen Echt, benevens een IBuwclijks- Chatecliismus en een aanhangsel over het Geslachts leven der Vronw, door Dr. RUDOLPH TERNAU. Prijs 15 cents. Dit Werk wordt onder Envelop afgeleverd en ook goed verpakt naar buiten gezonden, tegen toezending van Postwissel of gemakshalve blauwe Postzegelsmet verhooging van 10 Cents voor de frankeering, bij U. G. KOSTER C.Jzu., Magazijn van Goedkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. JY.B. Haast u, voordat de niet al te groote voorraad is uitgeput. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. is ieder en Donderdag, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden in het Hotel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Al wie nog iets te vorderen heeft van den Luitenant ter zee B. DE GROOT, wordt verzocht vóór 15 December a. s. de rekening in te zenden, Hoofdgracht 63. De ondergeteekende wenscht, bij de aanstaande verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel, niet meer in aanmerking te komen. Helder, 9 November 1886. W. C. M. VAN BRUGGEN. van ~XA7Jngo r- G-erllngs, firma J. H. ENSCHEDÉ, to HAARLEM. Depót te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E DE JONGH, Agent. is in elke huishouding ©en flacon voorhanden ii 1.met gebruiksaanwijzing. JACQÜES VAN ROSERDAEL. Zweetlsche Spijkers, Draadnagels, Hengsels, Scharnieren, Klooien, Dcur- krukken, S c h u i v c n, Grendels, Timmcrmans-gcrccdscliappcn, enz., tot lage prijzen, voorhanden bij J. J. K U IJ PER, Parkstraat. Burg op Texel. VRAGEN VAN DEN DAG. Populair Tijdschrift, onder hoofdredactie van Dr. H. BLINK en A. WINKLER PRINS. Prijs per jaargang van 12 maandclijkscke afleveringen f 3.90. Inhoud van de zevende en achtste aflevering: 1. J. Baumaon, Leopold Von Ranke, cn de nieuwere geschied schrijving. 2. Dr. II. Blink. Bankbiljetten en do Nederlandsche Bank. 3. W. F. Andriessen. De Chineezen in den vreemde. 4. Dr. D. Burger. Dc moderne theologie. 5. Het uitwendig voorkomen van dc planeet Mars in het jaar 1886. 6. Van de Oude naar de Nieuwe Wereld in drie cn een half etmaal. 7. Dr. II. Van Cappclle Jr. Iets over diepzee-onderzoekingen. Zeestroomingen in de Zwarte Zee. Gehalte der Zeelucht aan Mikro-Organismcn. Zuigwortels der Planten. Koolzuur uit den Grond. 8. Vraagbus. Regen en inslaan van den bliksem, Rijzen cn dalen der telegraafdraden, Kleur van zeewater. Bewoonbaarheid der hemellichamen. Gassen in water, Schcmeringsduur op ver schillende plaatsen, Grondwater, Weerlichten, Kctellanden, kcteldnlen, Tienden, Organische wetten. Burgerlijke cn burgerschapsrechten, Liberaal, antirevolutionair, conservatief en ultramontaansch, Geloofsbrieven, Porte, Behangsel, Herfst draden, Inventaris, Verschieten vau sterren, Extractiefstoffen, Trommelen op de beurs. Opbrengst van een notenboom, Stellig recht, Salpeter in kaas. 9. Politiek overzicht (24 Augustus20 October). 10. Feuilleton: mej. Catharina F. Van Rees. Het mes van den strooper. Een Veluwsche novelle. De vraag of er zich inderdaad teekenen voordoen voor herleving van den handel, wordt door den bekenden staathuishoudkundige Leroy-Beaulieu in de Economist.e Fran£ais besproken. Het antwoord, dat hij vindt, luidt bevestigend, ofschoon Lij niet ontkent, dat de verschijnselen nog steeds met elkander in strijd zijn, m. a. w. naast de gunstige zich niet weinig andere vertoonen, die van geheel anderen aard zijn. Tot de gunstige verschijnselen nu rekent hij de betere uitkomst van de exploitatie der onder scheiden Parijsche ondernemingen van vervoer of vermaak. Voorts spoor-, scheepvaart en andere ondernemingen van algemeen nut en verkeer; eindelijk de cijfers van den in- en uitvoer, die duidelijk, ook wat den aard der betrokken artikelen betreft, op meerdere beweging in handel en nijver heid wijzen. Maar daar staat tegenover, dat de opbrengst der belastingen in de negen eerste maanden des jaars 34 millioen francs lager was dan in dezelfde periode van 1885, ofschoon die achteruitgang voor de helft aan de voor de schatkist nadeelige suikerwetgeving moet geweten worden en voor een ander groot deel aan groote slapheid in het binnenvorderen der belastingen, tengevolge van door de afgevaardigden op de administratie, inet het oog op de verkiezingen, uitgeoefende pressie. Van ernstiger aard, althans wat het mailaise-vraagstuk betreft, is dat de land bouw eerder nog meer gaat lijden dan dat zich op dit gebied teekenen van beterschap zouden vertoonen. Alles echter bijeengenomen is, meent de schrijver, een begin van herstel zeker, ten minste op het gebied van handel, nijver heid en financiën. De Londenschc correspondent der N. Rott. Crt. geeft uit Daily News de volgende beschrijving van een Londen- sche achterbuurt. ,/Lock's Fields' is een uitgestrekt district bezuiden de Theems, nabij den Walworth Road. Daar woont en krielt de talrijke menschheid, welke uit het koken en drogen van visch een schamele broodwinning zoekt te persen; doch daar zetelt ook eene kolonie der verdorvenste bandieten, welke eene burgerij kunnen onteeren en bedriegen. De beschrijving van hun hoofdkwartier een gemeen kosthuis en nachtverblijf, waar men voor één stuiver een onderkomen en nog voor eene kleinigheid vuur en ontbijt krijgen kan doet de haren te berge rijzen. De Cerberus in dit hol, die de penningen der ellendige bezoekers innen moet, heeft eene verre van benijdenswaardige rol. Te midden der dieven, inbrekers en vermoedelijke moordenaars, welke het huis bezoeken, moet hij de orde handhaven, hetgeen hij tracht te doen door met eene soort van zweep, welker stevige lederen reepen van lood zijn voorzien, onder de vechtenden gelijk een slavenmeester te ranselen, tot zij morrend uiteengaan, als in opstand gekomen wilde dieren. In de gemeenschappelijke slaapzaal boven in het huis wordt dagelijks gevochten, voornamelijk om elkaftr de luttele have af te grissen, en slechts de omstandigheid, dat alle gevaarlijke voorwerpen met zware kettingen bevestigd zijn, verhindert doodslag onder de woeste //commensalen/' De portier en schatmeester dezer zonderlinge en gruwelijke inrichting zit bij cenc in den muur gemetselde geldkist, waarin hij de ontvangen gelden terstond stort door eene opening in den wand. Reeds dat is kenschetsend! Zonder zulk eene voorzorg zou 's mans leven geen oortje waard wezen in eene buurt, waar moord, om een beetje tabak machtig te worden, geene booge zeldzaamheid is. In de gemeenschappelijke slaapzaal der /twee-stuivers" gasten ontwaardde de verslaggever een schouwspel, dat hij niet licht zal vergeten. Overal zag hij beschonken groepen van mannen, vrouwen en kinderen in afschuwelijke ver menging op den vloer uitgestrekt, haveloos, vuil, den dampkring verpestend. In een der hoeken werden vier knapen onderwezen in de kunst ,/how to knap a fogle fly," vrij vertaald uit de dieventaal: „hoe een zakdoek te ontfutselen," en wel door een ouden snoodaard, op wien Fagin, zaliger gedachtenis aan „(Rivier Twist," jaloersch zou geworden zijn. Langs de smerige trap en in de por talen vond de verslaggever, die voorgaf zelf ook een half beschonken marskramer te zijn, talrijke dronkaards, welke het niet verder hadden kunnen brengen en daar neerge vallen waren, om niet weer op te staan vóór het aanbreken van den dag. In een ander vertrek aanschouwde onze gids een nog treuriger gezelschap, namelijk louter jongens en meisjes tusschen de zes en zestien, sommigen nog met den blos der jeugd, maar allen reeds gebrandmerkt met den harden stempel der ellende en der losbandigheid. Zulke dingen zijn herhaaldelijk beschreven; toch maken zij telkens weór een diepen indruk op het gemoed. Op 1 Januari a. s. zal de Keizerin van Japan voor het eerst Europeesche kleeding dragen, en te gelijkertijd een diamanten stel, hetwelk bij de firma Leonhardt en Fiegel te Berlijn is vervaardigd en in liet midden dezer maand over Marseille naar Japan verzonden is. Tot dit stel behoort een diadeem, in renaissance-stijl uitgevoerd op een bandeau van brillanten, wier gezamenlijk gewicht ver boven de honderd karaats bedraagt. Het schitterende en stralende onderstel is versierd met ankervormig aangebrachte ara besken, waaruit een groot aantal van de kostbaarste steenen te voorschijn komen, met een buitengewoon grooten steen in het midden. De verschillende deeïen van den diadeem kunnen uit elkander genomen worden, en aldus kan hij worden gecombineerd met een halssnoer, uit diamanten steenen bestaande. Verder behoort tot het stel een rivière, die bestaat uit drie rijen van ongeveer 30 steenen, waarvan sommige 10 karaats zwaar zijn. Deze rivière moet bij zonder fraai zijn. De waarde van het gezamenlijke stel moet eenigo honderdduizenden guldens bedragen. Toen de tegenwoordige Keizer (Mikado) van Japan in 1867 op 15jarigen leeftijd tot den troon werd geroepen, brachten de gebruiken des lands nog mede, dat de Mikado beschouwd werd als een meer dan menschelijk wezen, hetgeen medebracht, dat hij in zijn paleis geheel afgezon derd leefde en alleen bij zekere plechtige gelegenheden, en dan nog half verborgen, zichtbaar was voor zijne onder danen, die geknield en op een afstand tot hem werden toegelaten. De Regeering des lands berustte niet recht streeks in zijne handen, maar in die van den Taikoon of wereldlijken Keizer, die echter aan den Mikado onderwor pen was. Onder dezen Taikoon stonden de daimio's of landsheeren. De tegenwoordige Keizer heeft dat alles afgeschaft, Taikoon en daimio's aan kant gezet, zijn eigen geestelijk karakter afgelegd, en als een gewoon monarch de regeering in handen genomen, om zijn land te hervor men en zijn volk te leiden op den weg van ontwikkeling en beschaving. De vermelding van deze bijzonderheden zou in dit blad niet thuis behooren, ware het niet, dat zij niet alleen in het licht stellen, welk eene gewichtige taak er rust op dezen Keizer, maar tevens van hoeveel beteekenis de roe ping is van de Vorstin, die met hem den troon deelt. Keizerin Harou-ko (in het jaar 1850 geboren) vervult die roeping geheel overeenkomstig de bedoelingen van haren gemaal, en is met hem werkzaam in het belang der bescha ving van haar land. Het is de wil van den Mikado, dat de Japanners hunne zeden wijzigen in den geest van de Europeesche zeden. In die richting heeft het land reeds reuzenschreden gedaan, en dat is voor geen gering deel te danken aan de Keizerin, eene even verlichte vrouw, als de Keizer een verlicht man is. De vrouwen van Japan vinden in Keizerin Harou-ko eene waardige voorgangster, en deze trekt zich vooral de maatschappelijke belangen der vrouwen zeer aan, terwijl zij haar het voorbeeld geeft tot arbeidzaamheid en tot belangstelling in de volkswelvaart. Terwijl voor de mannen de Europeesche kleederdracht reeds sedert lang was ingevoerd en de Keizer zelf niet zelden in het openbaar in Europeesche burgerkleeding verschijnt, waren de vrouwen tot hiertoe aan de nationale kleederdracht getrouw gebleven. Thans zal echter ook op dit gebied het voorbeeld der Keizerin eene algeheele her vorming teweeg brengen. Dat de Japansche vrouwen daarbij zullen winnen, zouden wij niet durven beweren, maar wanneer Japan gelijk wil worden aan de Europeesche landen, dan moet het ook afstand doen van de eigenaardige kleederdracht, die alles behalve een Europeesch karakter heeft. Keizerin Harou-ko is, als alle Japansche vrouwen, klein van gestalte. Ofschoon haar gelaat liet type heelt van haren landaard, wordt zij beschreven als eene vrouw met een innemend en verstandig voorkomen. Het huwelijk van den Mikado met deze Prinses is kinderloos gebleven. (De Huisvrouw.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4