eener commissie van 3 of 5 personen om in vereeniging en onder samenwerking met het bestuur de middelen te beramen, welke kunnen leiden tot verhooging van de Avinstgevendheid der onderneming voor de aandeelhouders. Het bestuur, dat nagenoeg voltallig tegenwoordig was, verklaarde zich bereid tot het geven van alle inlichtingen. Het voorstel werd met 239 tegen 78 stemmen aangenomen, terwijl de bestuursleden buiten stemming bleven. De dooi den heer Huizinga voor leden dier commissie voorgestelde candidaten, de heeren mr. Eug. Gompertz, F. W. Meijroos en J. D. Santilhano werden gekozen met 201, 185 en 203 stemmen; de candidaten, door een aandeelhouder, die een onderzoek onnoodig had geacht, voorgesteld, bekwamen 120, 116 en 128 stemmen. Jl. Dinsdagavond werd te Nijmegen een vergadering gehouden, met 't doel middelen te beramen om de wed rennen aldaar te houden en die niet naar Arnhem te doen overbrengen. Het plan is een prijs van f 1000 it f 1500 aan 't ren-comité aan te bieden, door vrijwillige bijdragen bijeengebracht en voorts te bevorderen dat ook de gemeente een subsidie toezegge. Mr. Ph. A. Haas, de vroegere verdediger van Jeanne Lorette, heeft aan Z. M. den Koning, met het oog op haar gezondheid, kwijtschelding van verderen straftijd voor haar aangevraagd. Iemand had een retourbiljet van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, geldig voor 27 en 28 Juni de dag van uitgifte (27 Juni) was op de bekende wijze, in het biljet gestempeld. Ten einde den duur van het kaartje met één dag te kunnen verlengen, veranderde hij het cijfer 27 in 28. De vervalsching werd door een con ducteur ontdekt en ter kennisse van de justitie gebracht. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den man, wegens valschheid in geschriften van koophandel (een spoorwegkaartje is een geschrift van koophandel) tot eene maand gevangenisstraf. Eenige maanden geleden maakte een klerk ter griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam zich schuldig aan vervalschingen, gepaard met verduistering van gelden, welker bedrag op f 5000 werd geschat. Thans is volgens de Maasbode gebleken, dat de som ongeveer f 25,000 beloopt. De Rechtbank te Leeuwarden heeft een gepensioneerd tamboer, zekere Joh. Nyland, een gehuwd man, die aan de dienstmeid Dieuwke A, te Leeuwarden, beloofd had in November met haar te zullen trouwen en haar bewogen had hem inmiddels meer dan f 80 te leenen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens oplichting. Men schrijft o. a. uit Utrecht aan de N. Rott. Crt.: „Nier is dood! Mijn Nier! Nier neen Hart en Slag ader van den vischafslag heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld! Helaas, is het dan toch waar, moeten wij allen stervenDe een a-oor, de ander na, zie ik al mijne vrienden heengaan en weldra zal ik alleen staan alleen, slechts levende met de herinnering aan de origi- neelen, die de vreugd waren van mijne jonkheid en mijn mannelijken leeftijd. Nier gestorven! En die treurmare moest ik uit het Utrechtsch Dagblad vernemen! De krant verstijfde in mijne vingers, toen ik het las. De letters dansten voor mijne oogen als grillige spookgestalten. De N scheen mij een akelig geraamte, dat met zijn nijdige haken voor- en achterwaarts naar zijne prooi greep; en de i, met zijn gedesideerde punt, riep mij toe tot hiertoe en niet verder En of de e, met zijn gaatje, mij al scheen te willen be duiden, dat er nog wel dóórkomen aan was; de r met zijn gebogen kopje voegde mij toe: zet jij maar in de advertentie, dat je er stilletjes in berust, er is toch niets aan te doen! Die r heeft gelijk! En Avaarachtig, Nier! jij bent nog zoo kwaad niet af. Ik heb zoovelen van onze goeie vrinden naar de Schans of naar de-n-Oost zien gaan, ik heb zoo menigeen zijn troost in het koude Avater of aan een eind touw zien zoeken, ik neen w ij hebben lui zich dood zien borrelen, hè, oude jongenmaar jij, Goddankhebt na een eerlijk en werkzaam leven, een eerlijken en rustigen dood op je eigen bed gevonden. Je zult voortleven in de vriendschappelijke herinnering van allen, die je gekend hebben. Jij Avas een onwraakbare getuige, als er soms een enkele maal verzet kwam tegen de uitspraak van den onfeilbaren afslager! Als jij zei: „die heeft het eerst „mijn" geroepen," dan was het uit, al prut telde men weieens: ,,'t is er al weêr een met een Avip- neusje." Toch hielden allen wel veel van je, oude bromtol En vooral de vischvrouAvenJongen, Nier! ik weet het niet zoo recht, maar.... je kon tusschenbeiden zoo met schubben zitten. Als je nog praten kon, zou je misschien zeggen„dat kwam omdat ik den heelen dag zelf met a'isch te doen had!" Maar neen, Niertje, zulke schubben waren het niet, vrind! Het Avaren schubben uit de tweede hand, Nier! Enfinhet is nu het oogenblik nog niet om een oordeel over je uit te spreken. De geschiedenis zal, als van alle groote mannen, aan een later geslacht je deugden en je ondeugden leeren kennen. Nu, Nier! sentimenteel ben ik niet, dat weet je. Ik zie je in mijne gedachten naar het kerkhof brengen, waar je eene fatsoenlijke begrafenis wacht, en al stort ik geene tranen bij die groeve, als menig vriend met een laatsten blik je stoffelijk overschot zal volgen, je verscheiden heeft toch weêr eene weemoedige gedachte bij mij opgewekt. Ik ben maar zoo bang, dat dit ongeluk Aveêr niet alleen zal komenBram de Mop loopt ook op zijn laatste klompen en wee! Avee! als die mij komt te ontvallen dan heb ik niets anders meer dan gemeenteraadsleden. Dan zijn alle mannen van beteekenis hier opgeruimd! Och, dat ge mij niets hebt nagelatenUav portret niet, geen haarlok zelfs van het gedenkwaardig groote hoofd, niet eens een eindje sigaar uit dien onpeilbaren mond! Misschien dat uw notaris, dit laatste Avoord van toe wijding lezende, zich mijner erbarmt en mij een klein aan denken aan u nog „doet geworden." Rust inmiddels in vrede, Nier!" Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Vergadering, gehouden in het Hotel „De Toelast" te Alkmaar, op Woensdag 10 November 1886. Ten half 11 ure des voormiddags riep de Voorzitter, de heer S. De Jongh, den aanwezigen het welkom toe. Hij herinnerde, dat deze Vereeniging ten jare 1871 gesticht is en yoor den tijd van 29 jaren rechtspersoonlijkheid heeft verkregen. De helft van dat tijdvak is dus doorleefd en een terugblik over den afgelegden weg is niet ongepast. In den boezem van het Bestuur is het plan geopperd om van de werkzaamheid gedurende die 15 jaren een overzicht te geven. Dat plan heeft sympathie gevonden en de heer G. Wonder, die dit plan ter sprake bracht, heeft Avelwillend gehoor verleend aan 't verzoek, om dit overzicht in gereed heid te brengen. De Voorzitter stelt na deze raededeeling de vraag: Is er, met het oog op 't verledene, in deze Ver eeniging levensvatbaarheid genoeg om met kalmte het tweede gedeelte van het 30jarig tijdvak in te treden? Hij sluit het oog niet voor den tegenwoordigen mingunstigen toestand van den landbouw, doch hij gelooft, dat er teekenen zijn, die op een betere toekomst wijzen. De daling van den prijs der landerijen en landbouwproducten is genaderd tot een punt, dat men mag gelooven, dat nu een vast standpunt is verkregen. De plaats gehad hebbende daling heeft haar nut gehad door 't vestigen van 't besef om zuinigheid en Averkzaamheid te betrachten en alles duidt aan, dat een betere toekomst nabij is. Deze Vereeniging heeft, a'olgens de A-erzekering des Voorzitters, alleszins reden \-an bestaan en hij sluit zijn openingswoord met den wensch, dat aan 't einde van het volgend löjarig tijdvak de terugblik arele aangename herinneringen moge Arerschaftën. De aanteekeningen van het verhandelde in de voorjaars vergadering worden daarop voorgelezen en onder algemeene instemming, met dankzegging aan den Secretaris, goed gekeurd. Door den Voorzitter Avordt medegedeeld, dat het Bestuur gevolg heeft gegeven aan de opdracht om ter zake a-an eene geleidelijke a*erlaging der Avik- en weegloonen te Alkmaar, Hoorn en Purmerend, een adres bij Z. M. den Koning in te dienen. Nu het gebleken is, dat, ondanks dat verzoek, de Hooge Regeering toch een ontwerp a-an Avet tot behoud dier belasting bij de Staten-Generaal heeft ingediend, is daarop gevolgd een adres aan de Tweede Kamer, aan welk adres publiciteit is gegeven. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de overeenkomst, ter zake kaasbereiding, met den heer Boekei is tot stand gekomen, dank zij de gunstige beschikking der Provinciale Staten. Hij betuigt zijne erkentelijkheid aan de leden der Staten, die leden dezer Vereeniging zijn, Aroor 't geen zij gedaan hebben om een zoo gunstigen uitslag te bevorderen. De A-ergadering betuigt hare instemming met deze hnlde. Nog deelt de Voorzitter mede, dat het Bestuur zich in betrekking heeft gesteld met den Directeur der Veeartsenij school, ter zake van den in de vorige vergadering uitge sproken wensch tot verbetering van het hoefbeslag bij paarden. De hier uitgesproken wenschen Averden echter niet door den heer Directeur gedeeld. Tenge\-olge A-an bespre king met den Districts-veearts, den heer M. J. Hengeveld, te Alkmaar, zullen nu in dezen winter a-oordrachten over deze zaak gehouden worden en zal de hulp van een be kwamen hoefsmid worden ingeroepen. Omtrent de mededeeling betreffende de wik- en Aveeglooncn wordt door den heer J. Zijp Kz. het Avoord gevoerd. Spreker vreest, dat de aangewende poging bij de Tweede Kamer zal mislukken en beveelt nu een nieuw adres aan bij de Eerste Kamer. Hij Avijst op cijfers, die het onhoudbare van de tegenwoordige regeling voldingend bewijzen. Hij toont aan, dat te Alkmaar niet minder dan f 50.168 aan wik- en weegloonen en marktgelden genoten Avordt; te Hoorn f 38.830 en te Purmerend f 31.480. Als spreker die voordeelen vergelijkt bij 't geen in de gemeente, Avaar hij woont (Abbekerk) met p. m. 700 zielen, aan plaatselijke belasting moet Avorden opgebracht, dan komt hij tot het besluit, dat de genoemde steden voorrechten genieten, die op het platteland niet te vinden zijn, en op die gronden dringt hij aan op een adres aan de Eerste Kamer. De heer Waller ontraadt de indiening A-an 't adres, door den heer Zijp voorgesteld. Hij stelt zich daarvan geen succes voor. 't Eenige Avat z. i, afdoende helpen zou, zou wezen, dat men zijn Avaren op Iersche manier ter markt zou brengen buiten de markt, waar men die rechten heft. Na verdere discussie tusschen de heeren D. Breebaart, Waller en den Voorzitter trekt de heer Zijp zijn voorstel tot het inzenden van een adres aan de Eerste Kamer in, terwijl hij de toezegging doet, op andere wijze de door hem geleverde cijfers en gemaakte opmerkingen publiek te zullen maken. De Voorzitter deelt mede, dat een aantal stukken zijn ingekomen, Avaaronder die betreffende de stichting eener Landbouwbank. Op uitnoodiging des Voorzitters Avordt nu door den heer G. Wonder voorgelezen het door hem met groote zorg samengestelde verslag omtrent de werkzaamheid der Vereeniging gedurende haar 15jarig bestaan. Met de grootste aandacht wordt dit verslag aangehoord, en de mededeeling, dat dit stuk zal Avorden publiek gemaakt, vindt algemeene instemming. De heer N. Loder brengt daarop, namens de Commissie voor de herziening van de Statuten en A-an 't Huishoudelijk Reglement, der Vereeniging een uitvoerig en zaakrijk rap port uit. Een aantal verbeteringen, vooral Avat de redactie betreft, worden voorgesteld. De heeren J. Zijp Kz., jhr. mr. P. Van Foreest, Spaans en Visscher stellen achter eenvolgens nieuwe wijzigingen voor, die echter geen van alle genoegzame ondersteuning vinden. De voorstellen van de Commissie worden ten slotte bij acclamatie aangenomen en aan de leden dier Commissie wordt, bij monde des Voorzitters, namens de vergadering, dank en hulde gebracht. Door den heer Waller Avordt gevraagd, wanneer het contract met den heer Boekei tot stand gekomen is en ontvangt daarop van den Voorzitter ten antwoord, dat dit contract op 1 April 11. gesloten is voor den tijd van 1 jaar. Achtereenvolgens worden belangrijke verslagen uitgebracht door de heeren Willekes Mac Donald, J. Zijp Kz. en J. Breebaart, betreffende de vergadering van de Vereeniging „Het Nederlandsch Rundveestamboek," het Landhuishoud- kundig Congres te Leeuwarden en het tot stand komen van de Vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek." Aan de verslaggevers wordt, bij monde des Voorzitters, door de vergadering dank gebracht en ten aanzien van de laatstgenoemde Vereeniging wordt besloten, dat „Hollands Noorderkwartier" zich als donatrice zal doen inschrijven, jaarlijks de som van f 25 aan die Vereeniging afstaande. Na deze beslissing wordt de vergadering voor den tijd van een half uur geschorst. Bij de heropening der vergadering wordt door den Voor zitter medegedeeld, dat tijdens de pauze zijn gekozen tot leden der Commissie voor het onderzoek der rekening voor dit en der begrooting voor het volgende jaar de heeren Iv. Koster Hz., M. Zijp Jz. en J. Ivieftenburg, en dat gekozen is tot de plaats Avaar de a-oorj aars vergadering in 1887 zal plaats hebben: met 50 stemmen Wognum. Op Hoorn Avaren 4 stemmen uitgebracht. Door den heer Jb. Zijp Hz. Averd daarop, namens het Bestuur, ingeleid de bespreking van het plan tot het houden eener tentoonstelling van fokmerriën en veulens in het volgende jaar. Spreker Avilde eene algemeene mededinging, doch na eenige discussie, waaraan o. a. door de heeren Willekes Mac Donald, J. Zijp Kz. en Breebaart Jr. werd deelgenomen, nam de vergadering het besluit, dat bedoelde tentoonstelling zal Avorden gesplitst in drie afdeelingen: 1. voor afstammelingen van buitenlandsche fokdieren; 2. a'oor die van inlandsche fokdieren; en 3. voor de af stammelingen van Norman en Horsa, de hengsten, die door tusschenkomst van „Hollands Noorderkwartier" op ver schillende plaatsen in deze provincie zijn gestationeerd. Door den heer C. Wijdenes Avordt daarop gesproken oarer het belang der varkensfokkerij. Spreker stelt voor om met de bemesting van varkens een proef te nemen, en eerst daarna omtrent het beste ras te beslissen. De heer J. Zijp Kz. verklaart, zich met dat geA-oelen niet te kunnen a-ereenigen. Hij vreest, dat het onderzoek op die wijze te lang zou duren en beveelt meer afdoende maatregelen aan. Hij wil de best gekeurde varkens doen dekken door zeugen van Deensch ras. Uit de verdere discussie blijkt, dat de overtuiging, zoo hier als elders, nog niet algemeen is, dat de Deensche fokdieren in deze de beste zijn. Ten slotte wordt het voorstel des Bestuurs, om proeven met bemesting te nemen, aangenomen, onder verzekering des Voorzitters, dat, wanneer daaromtrent de noodige zekerheid is a-erkregen, tot het betreden van den weg, door den heer Zijp aangewezen, zal worden overgegaan. De heer Jb. Clav bespreekt daarop het belang van de schapenfokkerij. Hij constateert den achteruitgang van het schapenras en stelt daarna voor om schapen van Texelsch ras te kruisen met Engelsche rammen, 't Plan van 't Bestuur is, volgens spreker, om eene commissie te benoemen, die zich zou belasten met den aankoop van uitmuntende rammen in Engeland. Dit voorstel Avordt door onder scheidene leden besproken en de vrees wordt geuit, dat de zending naar Engeland al te veel kosten zal veroorzaken. Daarbij Avordt herinnerd aan eene vroeger plaats gehad hebbende zending. De Voorzitter sluit het debat over deze aangelegenheid met de opmerking, dat door het Bestuur van de gemaakte opmerkingen zal worden partij getrokken, als zij tegen de voorjaars-vergadering een gemotiveerd plan zal ontAA-erpen. Namens het Bestuur, Avordt door den heer Jb. Zijp Hz. het voorstel gedaan, om aan de Zuiderzee-Vereeniging, als blijk van belangstelling in 't streven dier Vereeniging, eene som in ééns, ten bedrage van f 25, af te staan. Na gehouden discussie wijzigt het Bestuur dit a-oorstel der- Avijze, dat door de Vereeniging het lidmaatschap der ge noemde Vereeniging zal Avorden aanvaard, Avaardoor dus, namens „Hollands Noorderkwartier," de vergaderingen der Vereeniging kunnen worden bijgeAvoond. Dienovereenkom stig Avordt besloten. Door den heer N. Loder wordt de bespreking ingeleid van 't onderwerp: de Avenschelijkheid om in 1887 een wedstrijd te houden met dorschmachines, die eene geringe drijfkracht veveischen. Na eenige discussie wordt met gretigheid aangenomen een aanbod van den heer D. Bree baart, om in den IJpolder door eene Commissie te doen bezichtigen machines, zooals door den inleider worden bedoeld. De heeren Loder, Groneman en de Voorzitter zullen, op algemeen verlangen, zich ter plaatse begeven, om met de bedoelde machines kennis te maken. Van den uitslag zal later aan de Vergadering mededeeling geschieden. Mede door den heer Loder Avordt ingeleid de bespreking van de wenschelijkheid van 't nemen van proeven met hier niet bekende cultuurgewassen. Spreker merkt op, dat onderscheidene gewassen, tengevolge van 't klimaat, in dit deel des lands niet kunnen worden geteeld en stelt de vraag, of de leden nog geAvassen kennen, die in aanmerking zouden kunnen komen, om hier proeA-en mede te nemen. Inzonderheid wordt genoemd de tabaksplant. Een der leden beveelt aan, om daarmede proeven te nemen b. v. op een stuk grond a-an 1/4 of 1/8 H.A. Naar aanleiding a-an deze discussie wordt aan 't Bestuur een crediet toegestaan, ten einde in deze proeven te kunnen doen nemen. Bij punt 10 (bespreking van verdere Averkzaamheden) Avordt door den heer J. Breebaart aanbevolen het houden van een ploegAvedstrijd. De heer J. Zijp Kz. geeft bij de bespreking hiervan in overweging, om fabrikanten van landbouAvwerktuigen gelegenheid te geven hunne machines ten proef in Averking te stellen, waarbij dan van wege de Vereeniging alleen behoeft gezorgd te worden voor een stuk land en voor de noodige bespanning, 't Bestuur ver klaart, bij monde der Voorzitters, dat het met de ge maakte opmerkingen zijn voordeel wenschte te doen, even als met eene opmerking van laatstgenoemden spreker, be treffende de wenschelijkheid dat, bij het aanvoeren van vee, op Landbouw-Tentoonstellingen, dit door of van Avege de Vereeniging worde gemakkelijk gemaakt en bevorderd, ook ter voorkoming van al te groote kosten. Bij de geAvone rondvraag beveelt de heer Boeke, lid der firma Boeke en Huidekooper, zijn fabrikaat van machi naal hoefbeslag voor paarden aan. Volgens sprekers ver zekering, zijn daarmede goede resultaten verkregen, zoodat onderscheidene landbouAvers in de provdneie Groningen daarover zeer tevreden zijn. De prijs van dit beslag be draagt f 1.10 tot 1.35. Naar aanleiding van dit onder- Averp worden o. a. inlichtingen verstrekt door den heer Billroth, a-eearts te Hoorn, die o. a. de behoefte aan goede hoefsmeden doet uitkomen. Eindelijk brengt de Voorzitter hulde aan de aftredende bestuursleden, de heeren Brandjes, Clay en Zijp, voor hunne werkzaamheid in 't belang der Vereeniging; de heer Brandjes uit daarop de beste aa-enschen voor den bloei van „Hollands Noorderkwartier"; de heer Boeke dankt vervol gens den Voorzitter voor diens uitmuntende leiding der vergadering, en deze sluit met een gepast woord, waarbij hij den leden een „tot weerziens" toeroept. Buitenland. Nu de Bulgaarsche Sobranje Prins Waldemar tot Vorst verkozen heeft, terwijl de Russische Regeering, op recht- streeksche uitnooding, te Weenen en te Berlijn Vorst Nikolaas van Mingrelie als haar candidaat had aangewezen, verwacht men dat Prins Waldemar voor de Bulgaarsche kroon bedanken zal. Het regentschap is dan voornemens,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2