HollandsclieMaatschappij vaiiLandbouw. zou een Amsterdammer te zijn, een bewoner van een „wereldstad in wording/ zooals sommige harer wel wat overdreven bewonderaars onze hoofdstad soms gelieven te betitelen. Voor een wereldstad kleven ons nog veel te veel zeer kleinsteedsche hebbelijkheden aan. Er doet zich soms een geest van oppositie en critiek gevoelen, die niet opbouwt maar afbreekt en die reeds zeer veel goeds heeft tegen gehouden. In het beheer der gemeentezaken doet dit kwel- duiveltje zich dikwijls het gevoeligst gelden, en tengevolge daarvan is het tegenwoordig in de departementen van het stedelijk bestuur ten stadhuize vaak alles behalve couleur de rose. Men kan dit, ook als oningewijde, genoegzaam opmaken uit het getob om een functionaris te vinden voor den post van wethouder voor publieke werken. Het is een zeer aanzienlijke en invloedrijke betrekking, die den titularis ruimschoots in de gelegenheid stelt om al de technische en administratieve bekwaamheden, waarover hij beschikken kan, te doen schitteren. Doch aan den anderen kant is die verheven positie aan zooveel critische blikken en opmerkingen blootgesteld, dat men al wonder vast in zijn schoenen moet staan, om zich door de wenken van dit en dat gemeenteraadslid, door de oordeelvellingen van deze en gene courant, door de heimelijke tegenwerking van een of anderen wangunstigen hoofdambtenaar niet van zijn stuk te laten brengen. En die standvastigheid is lang niet iedereen gegeven; van daar dat de liefhebbers voor dit wethouderschap hier zoo dun gezaaid zijn. De tegen woordige wethouder van publieke werken heeft nu weer om gezondheidsredenen bedankteen poos geleden had men reeds de grootste moeite om een tijdelijken plaatsvervanger voor hem te vinden, en nu zal het mij benieuwen wie er in aanmerking zal willen komen voor een definitieve benoeming. Een wethouder van publieke werken te Amsterdam staat tegenwoordig tusschen twee vuren. Yan den eenen kant spoort men hem aan, de nieuwe voorgenomen werken te laten uitvoeren, aan welke Amsterdam behoefte heeft en die aan veel handen werk zouden geven, en van den anderen kant wordt hij gedrongen tot de grootst mogelijke zuinigheid, daar de burgerij reeds zulke zware lasten heeft op te brengen en er aan eene verhooging van de reeds zoo hooge belastingen niet te denken valt. Tracht nu eens tusschen deze twee klippen door te zeilen, zonder op een van beide te stranden; of liever, tracht nu eens op den duur goede vrienden te blijven met beide partijen, waarvan elke hare zienswijze op deugdelijke en logische gronden zou kunnen verdedigen! Jammer echter, dat beiden het niet bij eene logische redeneering laten blijven, maar, enkel en alleen ter bevordering van het algemeen belang, aan het doordraven gaan en zoodoende schromelijk overdrijven. Redding door bezuiniging' is een fraaie leus; maar dit neemt niet weg, dat er ook een zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt. En dit laatste verliest men wel eens wat te veel uit het oog. Amstel aar. Binnenland. Uit de gisteren van Aden ontvangen berichten blijkt, dat de aanvaring van het stoomschip Prins Hendrik door het stoomschip Hubbock, zich als volgt heeft toegedragen De Prins Hendrik had Batavia den 13 October 11. ver laten met een diepgang van 20 voet voor en 2l voet achter, arriveerde den 31 October te 7 uur 30 minuten namiddag te Aden en ankerde ter reede zoo dicht mogelijk onder den wal. Even na middernacht te 12 uur 40 minuten was men met de koleninname gereed, het anker werd gelicht en met de machine langzaam achteruit gewerkt, aangezien het schip met den kop naar den Aden-wal gezwaaid en er vóór geen genoegzame ruimte was. Onder het achteruitstoomen zag men de zijlichten en het toplicht van een recht op de Prins Hendrik aankomend stoomschip, dat hoewel gewaarschuwd door 3 stooten met de stoomfluit, niet tijdig genoeg van koers veranderde. Dit stoomschip, de Hubbock, trof de Prins Hendrik aan stuurboordzijde een weinig voor den bazaansmast, juist in de hut van den administrateur en maakte op die hoogte een verticaal gat van 24 voet. Passagiers en mails werden daarop onmid- delijk ontscheept. Na de aanvaring kwam de Prins Hendrik weer ten anker en werden alle pogingen aangewend om het schip vlot te houden. Deze mochten echter niet baten; het achterruim, de machinekamer en het ketel- ruim stonden spoedig vol water, terwijl des ochtends te zeven unr vijf voet water in het groot ruim werden gepeild. Het voorruim bleef aanvankelijk droog. Met de lossing werd zoo spoedig mogelijk aangevangen te 12 ure 's middags waren circa 3000 balen koffie droog gelost; 2000 balen koffie, na deze gelost, waren geheel doorweekt. Esperts bevallen aan te trachten het lek met planken te voorzien en het schip leeg te pompen, waartoe, na bekomen machtiging van belanghebbenden, terstond werd overgegaan. De passagiers en 41 man der equipage hebben den 12 dezer met het stoomschip Voorwaarts de reis voortgezet. (N. Rott. Crt.) Aan eene correspondentie uit Atjeh, voorkomende in de Soer. Crt., is het volgende ontleend: „Met den majoor Stemfoort gaat het goed; hij heeft bij zijn verwonding tengevolge van een val zijn voet verzwikt, hetgeen hem de meeste pijn veroorzaakt. Hij is erg nerveus, zoodat hij weinig of in 't geheel niet slaapt. De berri-berri is aan 't hollen als weleer; waar het heen moet, God weet hetHet leger wordt wel zwaar geteisterd. Men heeft eindelijk begrepen, dat evacuëeren 't eenigste is dat helpt en gaat er nu vlugger toe over. Dat men de reconvalescenten nu maar niet te vroeg terugzende Toch schijnt de generaal buitengewoon ingenomen te zijn met de wijze, waarop mevrouw Hansen en de Engelsche machinist in vrijheid zijn gesteld. Toekoe Baid, die daarin zijn onmiddellijk intermediair heeft verleend, is zoo mogelijk nu nog beter aangeschreven bij den generaal dan weleer. Om hem dit te toonen, heeft de generaal hem een prachtig rijpaard geschonken, wel een bewijs, dat Toekoe Baid hoog staat aangeschreven. Op Oleh-leh wordt er tegenwoordig weer flink gevuurd, of meer speciaal op het blokhuis Saban." De heer A. H. Cornelissen uit Utrecht geeft in de aflevering van 13 dezer van het //Tijdschrift voor Genees kunde' een hoogst belangrijk overzicht van de uitkomsten der commissie, welke te Atjeh een onderzoek instelde omtrent de berri-berri. De commissie, de heeren Cornelissen, geneeskundig inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst, en de officier van gezondheid Sugenoya, beschouwt als oorzaak der ziekte een door haar gevonden bacillus, kleine staafjes, gelijkende op de bacillen van de anthrax ziekte, gevonden zoowel in het bloed als in de longen, het ruggemerg en andere organen. Het mocht hun gelukken deze bacillen ook buiten het lichaam, volgens de methode van R. Koch in reinculturen aan te kweeken. De bacillus, die parasitisch leven kan in het menschelijk lichaam, kan ook daar buiten leven en zich vermenigvuldigen. Alle lokalen, maar bij voorkeur houten, worden door den bacillus besmet. Overdraging rechtstreeks van persoon op persoon heeft de commissie niet geconstateerd, daarentegen wel overdracht der ziekte en doodelijke besmetting door kleedingstukken. De weg van besmetting is hoogstwaarschijnlijk de adem haling. Het drinkwater voert de smetstof niet, onvoldoende voeding is slechts een voorbeschikkend moment. De commissie acht alle lokalen en vele gouvernements vaartuigen te Atjeh besmet. In de Spectator heeft iemand gevraagd, of de sociaal democraten den heer Douwes Dekker voor een geestverwant houden; (in eene onlangs gehouden vergadering van sociaal-democraten te Amsterdam, waar mevr. Douwes Dekker aanwezig was, zijn, gelijk men zich herinnert, kreten ter eere van haar echtgenoot aangeheven). Thans schrijft Multatuli dd. 12 dezer uit Nieder-Ingelheim: „Om misverstand uit den weg te ruimen, verklaar ik, dat de meeningen der sociaal-democraten over de middelen ter verbetering van den treurigen toestand, waarin een zeer groot gedeelte der bevolking van Europa verkeert, mij voorkomen in hoofdzaak onjuist te zijn." Thans is op alle lijnen der Staats-spoorwegen de verwarming van 3de klasse-rijtuigen ingevoerd. Door den schrijver der „Brieven uit de Hofstad" in de Middelb. Crt. wordt het volgende meegedeeld omtrent de plannen van den heer Heemskerk betrekkelijk het kies recht. De bedoeling is om door de Grondwet zelve alge meen stemrecht uit te sluiten. De herhaalde verknipping van het land in districten wil men vermijden door een vast ledental aan te nemen: honderd voor de Tweede en vijftig voor de Eerste Kamer. De leden der Tweede Kamer zouden gekozen worden in zes-en-zeventig enkelvoudige en vijf meervoudige districten; de laatste zouden tot hoofd plaatsen hebben de vijf gemeenten met meer dan 50,000 inwoners. Het advies van den Raad van State getuigt, volgens den correspondent, lang niet van onverdeelde instemming met zoodanige regeling. f Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: „Twee knaapjes te De Cocksdorp, die zich eenige dagen geleden met paardrijden vermaakten, hadden het ongeluk van het paard te vallen, waarbij een hunner, een zesjarig zoontje van den rijksveldwachter H., zoo geweldig neer kwam, dat hem op twee plaatsen den linkerarm gebroken werd. Onverwijld werd de heelkundige hulp van docter Y. d. V. ingeroepen." Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 15 dezer: Jl. Vrijdag avond werd in de vergadering van ons Nuts- departement het lOjarig bestaan herdacht. De heer Van den Berg schetste in korte trekken het ontstaan en do geschiedenis van het departement, waarbij hij deed uitko men, wat achtereenvolgens is tot stand gebracht, b. v. de Volksbibliotheek, de Spaarbank, de Cursus voor onderwijs en handenarbeid, de Vereeniging tot bevordering van schoolbezoek, enz. Verder werden een paar tooneelstukjes opgevoerd en tal van voordrachten gehouden, hetgeen veel bijval vond. De vergadering was druk bezocht. Tot bestuurders van de Vereeniging tot bevordering van schoolbezoek werden, behalve de hoofden der scholen, die als zoodanig voortdurend lid van het bestuur zijn, gekozen: de heeren A. G. Pareau, J. C. W. Strick van Linschoten en C. Blom. De voorzitter wekte ten slotte de aanwezigen op, om op den ingeslagen weg Voort te gaan, en riep daartoe ieders medewerking in. Met woorden van dank aan de verschil lende sprekers sloot hij de vergadering." De heeren N. C. Witsen, W. J. Witsen en de com missarissen in de onderneming op het wrak van de Lutine, de heeren J. Herin, Schröder (agent van Lloyds) en A. D. Zur Mühlen, hebben zich gevormd tot eene commissie voor het houden van eene tentoonstelling in het Buiksloter Tolhuis (tegenover Amsterdam) van de uit genoemd wrak opgevischte voorwerpen. De netto opbrengst hiervan zal strekken ten voordeele van het Willem Barendsfonds, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van verongelukte zeelieden te Terschelling. Deze tentoonstelling is gisteren namiddag ten 3 ure geopend. De catalogus bevat 154 nummers, waarvan vooral de aandacht trekken twee kanonnen, waarvan een met volle lading opgehaald werd, kogels, granaten, pistolen, degens, enterbijlen, gouden zegelringen en eene belangrijke ver zameling gouden, zilveren en koperen munten. Door den heer P. H. Hugenholtz Jr. werd jl. Zon dagmorgen, bij de godsdienstoefening in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam, medegedeeld, dat door het bestuur daarvan aan de leiders van den Sociaal-democra- tischen Bond was gevraagd, te willen zorgen, dat geene wanordelijkheden zouden voorkomen bij de door den heer Roodhuijzen voorgenomen verhandeling in het gebouw op jl. Donderdag. Die toezegging werd gedaan. Nu niettemin in die vergadering toch zoodanige wanordelijkheden waren voorgekomen, dat zij moest worden gesloten, heeft het bestuur besloten, bij volgende vergaderingen den socialisten den toegang te ontzeggen, terwijl andere Vereenigingen, die langs ordelijken weg verbetering beoogen in het lot van den werkman, ter bespreking daarvan zullen worden uitgenoodigd. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten met 1 Januari a. s. den gasprijs van 8 op 7 cents per stère te brengen. De Belgische Regeering heeft dezer dagen den invoer van schapen uit Nederland verboden, nadat reeds voor eenigen tijd een gelijk verbod omtrent de varkens is uit- vaardigd. Aan den veehandel is daardoor, vooral in Lim- burg, groot nadeel toegebracht; immers alleen uit die pro vincie werden soms in eene week meer dan 1000 varkens naar België uitgevoerd. Maar er is meer. Reeds voorlang gaan er in België stemmen op om ook den invoer van runderen uit Nederland te verbieden, en dit zou een onherstelbaar verlies voor de veehouders van ons land zijn, daar jaarlijks niet minder dan 80,000 stuks runderen uit Nederland naar België worden uitgevoerd. Men kan het natuurlijk der Belgische Regeering niet euvel duiden, dat zij, evenals wij, maatregelen neemt voor het behoud van een gezonden veestapel. Maar wat men wèl kan doen, is aan België iedere aanleiding tot het sluiten zijner grenzen voor ons vee te ontnemen. Tot dat einde zou het wenschelijk zijn, dat het vee, alvorens te worden uitgevoerd, aan eene strenge keuring, werd onderworpen, waardoor aan onze naburen alle waar borgen gegeven worden, dat het van onze zijde ingevoerde vee gezond en aan geene besmettelijke ziekte lijdende is. De heer Willem Van Zuylen trad jl. Vrijdagavond voor het eerst weder, na eene vrij langdurige ongesteldheid, in den grooten Schouwburg te Rotterdam op, en wel als „Vriend Frits." Hij werd bij zijn optreden luide toege juicht en ontving een drietal kransen. Thans wordt gemeld, dat de Samarangsche Handels- Compagnie schorsing van betaling heeft aangevraagd. De Nederlandsche Schaatsenrijdersbond heeft het programma het licht doen zien der internationale wedstrij den op schaatsen, dezen winter te houden te Slikkerveer, bij Rotterdam, op nader te bepalen dag. Als rechters treden op de heeren: mr. S. Salverda, tevens starter; mr. J. Van Buttingha Wichers, tevens tijdopnemer, en baron De Salis, idem idem. Als prijzen zijn uitgeloofd, voor: I. Meesterschap van Nederland op 1609 meter. Eerste prijs f 600, een diploma en een gouden medaille; tweede prijs f 300 en een diploma; derde prijs f 60 en een diploma; vierde prijs f 30 en een diploma. II. Meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, op 1609 meter. Eerste prijs een gouden medaille, tweede prijs een zilveren medaille, derde prijs een bronzen medaille, vierde prijs een diploma. De baan zal recht zijn met een draai van 100 meter middellijn. Ieder, die aan den wedstrijd wenscht deel te nemen, is verplicht eene opgave van zijn naam en woonplaats, ver gezeld van het inleggeld van f 6, te zenden aan den heer Herm. Kolft te Rotterdam, uiterlijk twee dagen voor den wedstrijd. Het jongste nominer van Norsk Idratsblad deelt mede, dat de Noorsche schaatsenrijder Herald Hagen, 21 jaar oud, Axel Paulsen heeft uitgedaagd tot een wedstrijd om het wereldmeesterschap op schaatsen en om 500 kronen op afstanden van 1000, 5000 en 25,000 meter. Hij, die twee van de drie malen wint, wordt tot overwinnaar verklaard. Axel Paulsen heeft de uitdaging aangenomen, maar op voorwaarde dat de wedstrijd zoo vroeg zal gehouden worden, dat daardoor zijne reis naar Amerika niet vertraagd wordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd te Christiania op het einde van deze of het begin der volgende maand plaats hebben. Volgens hetzelfde blad heeft Axel Paulsen van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond eene uitnoodiging ontvangen, om aan den internationalen wedstrijd te Rotter dam deel te nemen en Werner, Hagen en Quillfeldt aan te sporen, mede te komen. Alles wel beschouwd, is 't nog zoo kwaad niet in de wereld, 't Is maar hoe men 't opvat. Bedorven kinderen, die om alles een lip zetten, moet men er niet om vragen. Menschen gaan soms aanzitten aan het leven, gelijk men zich tot een gedekte tafel schikt. Zij leggen hun servet over de knie, kruisen de armen en spreken: „Zet nu het geluk maar op tafel; hier zit ik; ik wacht; ik ben gereed.' Die heeren kunnen lang wachten. Het wordt niet in den schotel opgedragen, gebraden en gezoden; het ligt in kleine kruimpjes op den grond. De kunst is deze te zien en zich te willen bukken om ze op te rapen. J. H. Hooyer. Afdeeling Zijpe. Gisteren vergaderde de Afdeeling Zijpe van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw in het lokaal van den heer K. Plevier, te Schagerbrug. Ten elf ure opende de Voorzitter, de heer Boekei, de vergadering. De aanwezigheid van slechts 8 leden gaf aanleiding, dat de Voorzitter het betreurde, dat er bij den landbouwenden stand zoo weinig belangstelling bleek te zijn in zake landbouw. Werden de vergaderingen beter bezocht, dan konden er vraagstukken ter tafel gebracht worden en hierover meer wisseling van gedachten plaats hebben, waardoor de ver gaderingen meer ten algemeenen nutte zouden zijn. Hierna gaf hij het woord aan den Secretaris, tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, die hierna werden goedgekeurd. Ingekomen waren: een missive van de oprichting der Nederlandsche Landbouwbankeen idem van de Maatschappij van Landbouwverbeteringen in Nederland, en een idem van de Maatschappij van Weldadigheid tot ontginning van heidegronden, welke allen voor kennisgeving werden aan genomen. Naar aanleiding van de bij het Hoofdbestuur bestaande gewoonte, om voor iedere tentoonstelling aan de Afdeelings- Besturen biljetten ter verspreiding te zenden, had de Secretaris aan den Algemeenen Secretaris de vraag gedaan, of het Hoofdbestuur de kosten der verspreiding vergoed, waarop de heer Waldeck, blijkens overgelegd schrijven, heeft geantwoord, dat die kosten gewoonlijk door de Af- deelingen worden gedragen. Met algemeene stemmen wordt, op voorstel van den heer Koelman, hiertoe besloten. Nu was aan de orde, het eenige wat het convocatie-biljet vermeldde: Verslag van de Afgevaardigden, de heeren P. Boekei en D. Sleutel, naar de Algemeene Vergadering, den 10 September j.1. te Gorinchem gehouden. Bij monde van den heer Boekei (de heer Sleutel was afwezig) werd het zeer breedvoerig verslag voorgelezen. Niet alleen vindt de uitgebreidheid van het stuk zijn grond in het détailleeren van al het verhandelde op die verga dering, maar ook in de reisbeschrijving derwaarts. Het zou te veel plaatsruimte vereischen, als we slechts een uittreksel van dat Verslag wilden geven, waarom we alleen vermelden, dat er, volgens de rekening der finan- ciëele Commissie, een voordeelig saldo is van f 1339.56; dat een subsidie is toegestaan aan de Vereeniging „Hollands Noorderkwartier" van f 1000, als bijdrage voor een even- tuëel contract met den heer Boekei; dat, op een vraag van den afgevaardigde van Beverwijk: of het systeem-Boekei overal kon worden toegepast? toestemmend is geantwoord dat de heer Boekei, opzichtens zijn kaasbereiding, sedert

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2