ËK HELUERSCHE NIËUWËDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. r 1886. N°.142. Jaargang 44. Vrijdag 26 November. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 23> EEN LIEF BL0NDINETJE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post 0.90. 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertenticn: Van 1 4 regels 00 cents, elk# regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers hij abonnement belangrijk lager. Dc vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand November zyn als volgt 24 November Ilollandsche mail (uit Arasterdam). 26 November Engelsclie mail (over Brindisi). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 'a avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker te zijn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopigo ver zending gebruik te maken. Binnenlan cl. In den tuin van de pastorie der Ned. Herv. gemeente te Schagen stuitte men dezer dagen, naar aan de Amster dammer wordt gemeld, bij het planten van hoornen op een steen; men lichtte den steen op en vond daaronder een stukje lood, liggende op een tweeden steen. Op liet stukje lood stond met duidelijke letters aan de eene zijde te lezen «Al wie dit vindt moet dieper graven" en aan de andere zijde: Abraham Koning 1786." Dat men met grooten ijver dieper groef behoeft niet te worden gezegd, echter vond men niets dan een pot met keisteenen. Waarschijnlijk heeft men hier te denken aan een grap van ds. Abraham Koning van Grosthuizen, die van 17501790 predikant was te Schagen. Naar aanleiding van een adres, door de Yereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen gericht aan den Minister van Justitie, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat gevangenen met hun geleiders steeds zoo mogelijk zullen worden vervoerd in afzonderlijke rijtuigafdeelingen en het in- en uitstappen, waar het oponthoud van den trein zulks toelaat, zal ge schieden vóór of na dat der overige reizigers. (U. D.) De stad Leiden en de wetenschap in het algemeen leden wederom een groot verlies, en wel door het overlijden van den heer dr. Abraham Everardus Simon Thomas, hoog leeraar in de geneeskunde aan de Rijks-Universiteit en praelector in ae verloskunde aldaar. Vooral als verlos kundige had hij eene groote vermaardheid. Den 24 Juli 1857 tot hoogleeraar benoemd, bekleedde hij dat ambt ruim 29 jaren. Z. M. erkende zijne verdiensten op weten schappelijk gebied door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandsclien Leeuw. In den laatsten tijd was zijne gezondheid wankeiende en zocht hij elders herstel te vinden, doch, zooals nu blijkt, zonder den gewenschten uitslag. Hij was geboren te Amsterdam den 6 Januari 1820 en had derhalve den ouderdom van ruim 66 jaar Door Mevr. M. C. FRANK. Thuis was Dory gewoon geweest, dat alles zich naar hare luimen voegde; dat wilde zij hier ook zoo hebben. Op buur moest gewacht worden; zij beschouwde bet als eene soort hulde aan bare bekoorlijkheid gebracht, dat allen zich aan haar grillen storen zouden, en zy verzuimde geen gelegenheid om althans te beproeven ook dit hier gedaan te krijgen. 't Is reeds ruim een uur geleden, dat het nachtschot viel, eer de jonge dame verschijnt; verschijnt is bier het ware woord, want de feeëngestalte, die daar naderde, zoo licht en gracieus als zweefde zij over den marmeren vloer, is liefelijk als een engel, zoo de engelen namelijk zich ooit vertoonen in een rozegazen baltoilet, met witte mosrozen guirlandes versierd. wTante, ziet u eens, vindt u niet, dat die bouqnetten witte rozenknoppen veel te doodsch staan? En vindt u ook niet, dat ik liever mijn bleu fané foulard costuum had moeten aantrekken Zou ik het nóg niet kunnen doen, ja, hé? Over tien minuten ben ik terug!" Eer tante een antwoord heeft kunnen vinden op die vragen, ook eer Dory zich weêr heeft kunnen verwijderen, is oom haar in den weg getreden. Hij grypt den blanken, ronden arm en spreekt op gebiedenden toon: z/We gaan nu terstond of nietNeem uw sortie; vergeet den waaier niet, o die hangt daar al aan een touwtje om je middel en nu, en avant, marche!" En hy doet het meisje een pirouette maken, zoodat ze met het gezicht naar 't rijtuig staat. «Maar, oom, ik kan zóó niet gaan; waarlijk niet. Mijn toilet bevnlt me niet; witte bloemen schijnen me niet te flatteren binnen tien minuten heb ik een ander..." //NonsensTien minutenJe zijt van zes unr af aan uw toilet bezig 't is nu over negen. Een ander toilet zon dus weêr drie uur duren en 't zou middernacht zijn eer we konden vertrekken. Ik dank je hartelijk, hoor! Nü gaan, en gaan zoo als je daar zijt, of niet ziedaar mijn laatste woord!" wMaar oom, heusch ik kan zóó niet gaan en als u nog een kwartiertje gratie geeft..." //Geen kwartiertje, geen tien, geen vyf minuten! Terstond in stappen of thuis blyven!" z/Ach oom, hoe kunt u nu zoo zyn! Tante, doe toch een goed woord voor mij!" smeekt Dory, half huilend. Met bleeke lippen en bevende stem waagt Mevrouw Ridders aan die bede te voldoen. «Toe, Karei och, Papa doe het 'naary,." bogint zy haperend. bereikt. Voorzeker zal de naam van den overledene bij velen in gezegend aandenken blijven. In de afgeloopen week is het reusachtige doek, voor stellende «De verwoesting van Pompei," zonder eenig ongeval te Amsterdam in het Panorama-gebouw, Plantage, aange bracht. Wanneer men nagaat, dat het doek ruim 115 meter lang is, bij eene breedte van 15 meter, en met de rol, waar het omheen gewonden is, een gezamenlijk gewicht heeft van 7000 kilogram, dan kan men zich eenigszins voorstellen dat dit geen arbeid van geringen omvang is. Het doek stelt voor het oogenblik waarop Pompei door de eerste uitbarsting van den Vesuvius getroffen wordt en de aschregen zich over de stad verspreidt: wel een oogenblik om op den toeschouwer een overweldigenden indruk te maken. Hoogstwaarschijnlijk zal het Panorama nog vóór het einde van dit jaar worden heropend. Reeds zijn de heeren Van der Waaij en Witkamp druk bezig met het restaureeren van het doek, waar het geleden heeft, of wijziging noodig is. Het doek zelf is van den Italiaanschen schilder Castalani. Wie tegenwoordig een kijkje op de veemarkten neemt, zegt de Kleine Courant van Rotterdam, zal verbaasd staan over den kolossalen aanvoer. In November is deze het grootst, omdat het vee het weideland ontruimen en de stal opzoeken moet. De meeste veefokkers hebben veel te veel koeien zij kunnen het aantal geene plaats geven, of de voorraad hooi is onvoldoende, waarom zij het overtollige van de hand doen. Het geld, dat hiervoor ontvangen wordt, strekt tot betaling der halfjaarlijksche pacht. Tengevolge van den weelderigen grasgroei is het rundvee in een uitstekenden staat en te betreuren is het voor den landbouwer, dat de prijzen zoo buitengewoon laag zijn. De levering van rundvleesch voor het garnizoen te Groningen is h 38 cents per kilogram aangenomen, dezelfde prijs, dien men ook voor nagelkaas betaalt. De eerste soort kalf- en melkkoeien kosten van f 180 tot f 200, mindere soorten van f 100 tot f 150, terwijl voor het slachtvee 25 cents betaald wordt. De schapen zijn mede ongekend laag in prijs, zoodat het beste vleesch dezer dieren voor 18 cents per half kilogram te verkrijgen is, wat mede de prijs van het beste spek is. De slagers maken ongehoorde winsten, terwijl de boeren, die hun vee verkoopen moeten, te beklagen zijn. 't Wekt algemeen bevreemding, dat het buitenland tegenwoordig niet meer trekt en van de lage veeprijzen geen gebruik maakt. De veehouder doet, in weerwil der malaise, toch zijn best om telkens zijn «beslag" te veredelen, want wie zich naar den stal begeeft, zal opmerken, dat de schoonc exem plaren niet het gevolg van een bloot toeval, maar de schitterende uitkomsten van het gezond verstand zijn, gepaard aan eene ernstige opvatting van zijn bedrijf. Hij raadpleegt «Koetsier, uitspannen!" klinkt dc zwa: 3tem van denkleinen man, en hij werpt zijne arme vrouw een blik toe, die haar doet rillen van angst. Dory is evenwel niet zoo spoedig bevreesd to maken. Tante zou geen woord meer durven zeggen, en doodbedaard thuis blyvennu, zy is dan ook zijne vrouwzij, Dory, weet wel beter raad.... «Ach, oom, och toe laat ons dan maar gaan!" Met gevou wen handen staat ze smeekend vóór hem, en er zijn heldere tranen in dc groote helderblauwe oogen die zij naar hem opslaat hij ziet hoe de ontsteltenis, of de schrik, den lelieblanken maag delijken boezem, slechts half en o zoo luchtig! bedekt door 't gaas angstig doet jagenhij ziet hoe stuipachtig die fijne rosé lippen trekken alsof zij met moeite haar snikken bedwong hij ziet do parelwitte tandjes schemeren tusschen die lieve lippen, en ach hemel, hij is dan toch maar een menschWas hij eene vronw, waarschijnlijk zou hij niet toegeven aan die beeld- schoone smeckelingemaar daar hij een man is, laat hij zich ver teederen, ofschoon hij eerst nog eens beproeft, den schijn aan te nemen, dat hij onverbiddelijk is. «Ik heb het gezegd!" spreekt hij. «Je gaat zóó of niet! En 't is nu al to laat!" «Och neen, oom; toe, oompie" zij legt beide handjes lief- koozend op de borst van den strengen kleinen man, en langzaam rollen twee mooie, kristalheldere tranen over hare fijublozendo wangen; dan Jieft ze het lieve gezichtje tot hem op, zoodat hij die twee «tolken van gevoel" zien moet: «toe oompie, herroep uw besluit," vleit zij. tyten zou niet slechts een hart, maar een geheel lichaam van steen moeten hebben, om dat te weêrstaan. «Die meid zou iemand des duivels maken, 't is geen wonder, dat die dwaze jongens zich zoo aanstellen!" denkt oom, maar hij spreekt die gedachte niet uit. «Nu, voor dezen keer dan nog; maar nichtje, die tinka's moet je afschaffen, hoor! Ajo koetsier!" De koetsier had gelukkig reeds terstond begrepen, dat het in drift gegeven bevel zou herroepen worden. Toch meende mijn heer Ridders het ernstig op 't oogenblik dat hij het gaf. Maar de koetsier was een philosoof, een menschenkenner misschien; wellicht ook beoordeelde hij zijn naaste, al was die naaste in casu zyn heer naar zich zeiven. Hij is op zijn bok blyven zitten, en heeft, quasi, veel moeite gehad met den slag der zweep, die om'den steel geslingerd zit, en eer hy dat los gemaakt heeft, is 't bevel horroepen juist zooals hij verwachttehij zou een v min idéé van zyn heer krijgen, kon deze de bede van zooV^o f( mooie vrouw weigeren. Hij heeft geen woord gewisseld J zyne onderhoorigen, de staljongens, die aan weêrzyden der r staan, noch met den hulp- of aa^s* ^tsier, die bi: gelegenheden, zooals nu, bii 4aat om v in vele gevallen de natuur, nu eens leeft hij met haar in warme vriendschap, clan weêr neemt hij zich voor hare grillen in acht. De echte boer heeft uit de ondervinding opgemerkt, dat licht, lucht en warmte met het oog op zuivelbereiding en melkvorming met omzichtigheid moeten worden aangewend. Bij te hoogen warmtegraad verliest het vee de eetlust en worden het door de sterkere uitwasemingen vele stoffen onttrokken. Voor koeien wordt wenschelijk geacht 12° 17° R., voor paarden 10°14° R., voor schapen 8°10° R. en voor varkens 10°14° R. Tot zuivering der lucht wordt het strooien van gips aanbevolen, wat niet enkel de atmospheer in de stal aangenamer maakt, maar ook de mestspecie in waarde verhoogt. De zorgvuldige veehouder weet, dat voor melkproductie lichtere beesten preferent zijn boven zwaardere soort en op de uier, de meikaderen en den melkspiegel, het geheim der Amerikanen, moet gelet worden. Nemen wij, om het bovenstaande te bewijzen, 2 koeien, de eene van 700, de andere van 1000 pond. Als vastgestelde regel kan aan genomen worden, dat men voor 100 pond «levend gewicht" 2 pond droog voeder per dag noodig heeft, dat is voor het verschil van 300 pond zes pond per dag of 2190 pond per jaar. Worden nu beide koeien 10 jaar, de gewone tijd van melkproductie, gehouden, dan gebruikt de zwaarste 21900 pond voeder meer dan de andere. Als eene curiositeit wordt gemeld, dat jl. Zaterdagmiddag door den bouwman Teunis Breet nog gemaaid werd op een stuk land in den Zuid piaspolder, bij Nieuwerkerk. Natuurlijk was de bedoeling het frissche gras aan eenige runderen te geven, die reeds stalwaarts gebracht waren. Willem Adrianus Langelaan stond jl. Dinsdag voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht wegens poging tot moord, den 27 Juli jl. op den agent van politie Korfmaker. Het O. M. eischte 8 jaar gevangenisstraf. De lOOjarige juffrouw Knoppert heeft op den feestdag op haar Hofje te Haarlem veel belangstelling ondervonden. De binnenplaats was met vlaggen versierd evenals de straat waarin het Hofje is gelegen. Vele geschenken vloeiden haar toe, o. a. een kristallen beker op gouden voet, met inscriptie, van Regenten van liet Hofje. Voortdurend was zij, zonder teekenen van vermoeidheid te geven, met bezoe kers in gesprek. Te Utrecht is het een waar feest geweest. De Bekkerstraat en de Biltstraat, waarin de heer J. Lorette woonde, was met vlaggen rijk versierd en op kosten der buren was de woning in- en uitwendig fraai in 't groen gezet. Onder de bezoekers, die van hun belangstelling deden blijken, behoorde ook de burgemeester met zijn echtgenoote, terwijl de vroegere Luthersche predikant,' ds. J. W. Th. Weddik, thans te Arnhem woonachtig, opzettelijk was en tc sluiten; maar toch hebben alle vier alles begrepen van de kleine scène daarbinnen en allen zien elkaar goedkeurend aan, terwijl de familie plaats neemt in 't rytuig. Er wordt weinig, bijna niets gesproken onderweg. Dory drukt voorzichtig haar kanten zakdoekje tegen hare oogen en wangen, om de sporen uit te wisschen der twee tranen die zij geplengd heeft. Het waren er twee en niet meer: twee tranen uit zulke mooie oogen, daarmede was zoo'n kleine overwinning duur genoe» betaald, meende Dory. Meer zou ze er niet voor over gehad hebben, want dat zou die mooie oogen schadenen die twee konden geen kwaad; integendeel, Dory wist wel, dat vrouwen- oogen nooit helderder schitteren dan wanneer zij zóó door enkele tranen vochtig geworden zijn: dus zouden die traantjes haar toch nog ten goede komen. Toen het rijtuig stilhield voor 't perron der sociëteit, traden verscheidene heeren te voorschijn, blijkbaar in de hoop de mooie blondine, die «reine du bal" zoude zijn, naar binnen te mogen geleiden. Maar zij werden teleurgesteld. De heer Ridders hielp heel handig en bedaard zijn grootste helft uit het rijtuig en het kon niet wel anders of een der galante heeren moest haar zijn arm aanbieden, met wangunst in 't hart omziende naar den gelukkige, die de schoone Dory zou mogen geleiden. Maar, o wee; mijnheer Ridders zelf hielp zijn nicht uitstappen, mijnheer Ridders zelf nam het fijne handje en stopte het, alles behalve sierlijk, onder zijn arm, mijnheer Ridders zelf bracht Dory binnen en geleidde haar, de lange zaal door, naar den stoel naast dien waarop tante reeds plaats genomen had. Hem volgde een talryke stoet heeren, jonge, oude en van «middelbare jaren," en het duurde niet lang of Dory's balboekje was vol; trouwens, er stonden bij sommige dansen reeds enkele geheimzinnige letters, namen van hen, die haar reeds dagen te voren om een dans gevraagd hadden. Het bal was, zooals alle bals zynvoor degenen die veel dansen, of zich op andere wijze amuseeren, was het prettig. Voor hen die niet dansen wilden of konden en ook geen ander middel vonden om zich te vermaken, was het «saai." Waar schijnlijk zou den volgenden dag in het eene nieuwsblad vermeld staan, dat het «druk en geanimeerd was," in het andere, dat het «minder druk en vroolijk was als men had mogen verwachten met het oog op de aanwezigheid van de keur van Batavia's schoonen." t Dory was het, al wat zij zelfs kon verlangen. Van allo ,n' 3aar aanwezig, had men haar kunnen zeggen, wat zeker o^^yeldheer misschien was de man beide aan zeide, toen zy haar intocht deed te -Parijs: :3er dansers" (of moet men hier zePTPe^o^Öüera?^! 'ders waren" omringder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 1