WEENEN, PARIJS, L0M1KV BERLIJN. in het Verkoophals „DE EOODE KOUS." CLARK Cos. ANKERGAREE Tol 8 üecerter ti niet forflen OP ZICHT Mmn noch GEBUILD. De laatste X11] I I G 111] IEX uit bovenstaande plaatsen zijn in grooten getale voorradig JACQUES VAN EOSENDAEL. is bekend als het bestste en sterkste voor de NAAiMACHlKE. Het zwarte garen is echt van klenr. TE HUUR OF TE KOOP: Een solied HEERENHUIS, BIJ alle Winkeliers verkrijgbaar. staande op het midden van de Binnenhaven; van de koopsom kan als hypotheek gevestigd blijven. Adres Bureau dezer Courant. Verslag van de werkzaamheden der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gedurende het tijdvak van oprichting, 1871 toten met 1886. (Vervolg.) Ofschoon niet geheel van onze Vereeniging uitgaande, werd toch onder hare leiding nog eene grootsche zaak onder de aandacht van landbouwers en veehouders gebracht, nl. de oprichting eener modelboerderij te Winkel. Wat deze instelling heeft willen doen, wat zij heeft kunnen doen en wat hare uitkomsten waren, weten wij allen en is over bodig hier omschreven te worden. Alléén een woord van hulde aan de mannen, die in deze zooveel lust en bezieling toonden, waar het gold de ontwikkeling van den landbouw. Onze Vereeniging mag het zich tot een onderscheiding rekenen, zelfs bij den mingunstigen afloop, zoovele mannen die deze zaak steunden, als medearbeiders onder hare leden te tellen. Het nu volgend jaar 1875 werd met opgewektheid en bevredigende voldoening aangevangen en was voor de Vereeniging niet minder belangrijk. Het ledental, als ther mometer der Vereeniging aanmerkende, steeg in dit jaar tot het cijfer 150. Hoewel deze stand volstrekt niet de verwachting overtrof, maar men op dit blijk van instem ming, bij zooveel aanspraak, durfde te rekenen, gaf toch het bestuur hare bijzondere tevredenheid tf kennen over deze deelneming en sprak daarbij den wensch uit, dat zij niets liever zag dan de bestendiging der hechtheid en waarde van de Vereeniging. Het verslag van de Vereeniging tot veredeling van het schapenras gaf dit jaar niet zulke bevredigende uitkomsten als het vorige, ofschoon men zeer goede resultaten zag van de uitwerking door den aangekochten ram op de fokkerij en men op vele exemplaren, wier gunstige eigenschappen werden geroemd, kon wijzen. Met de samenstelling van een goed geordend reglement en verdere voorbereiding voor den belangrijken ploegwed- strijd te Heer-Hugowaard, dit jaar te houden, werd al spoedig een aanvang gemaakt. Deze wedstrijd, welke plaats had den 8 September, was van grooten omvang en eischte alweder een zeer nauw keurig en nauwgezet onderzoek. Het hierbij voorop ge stelde stelsel van keuring was in de navolgende hoofdpunten neêrgelegd: nl. deugdelijkheid, arbeidskosten en gemakke lijke, doelmatige samenstelling. Dat ook hier een voor de commissie moeilijk werk moest worden verricht, getuigt het uitvoerig en beredeneerd rapport, door haar bij de Vereeniging ingediend. In beginsel werd aangenomen in het volgend jaar prijzen uit te loven voor den besten koppel rundvee, vooral ten opzichte van melkrijkheid en fokkerij, en voor de beste en meest veredelde kudde fokschapen. Uit de mededeeling van het jaar 1876 blijkt ons, dat het programma van werkzaamheid met de uitbreiding van het ledental, nu 173, gelijken tred hield en getuigt van den rusteloozen ijver, waarmede de belangen van den landbouw door de Vereeniging werden behartigd. Al spoedig werd uitvoering gegeven aan een in het vorig jaar enomen besluit en werden de prijzen toegekend voor de 'e koppel rundvee, in verband met melkrijkheid en ij, alsmede voor de best veredelde fokschapen. De sie, daartoe geroepen, had het genoegen met alle kunnen gewagen van het vele goede, dat zij onder jgegeven nummers, zoowel koeien als schapen, had t. Opnieuw werd op voorstel van het bestuur door •>meene vergadering een som van f 500 toegestaan, 1. voor het beste plan met berekening van kosten van een kaasfabriek, ingericht voor de melk van 100 stuks melkkoeien; 2. voor het jaarverslag van de best werkende particuliere kaasmakerij in haren geheelcn omvang; 3. voor het jaarverslag van de best werkende kaasfabriek in Nederland en ten laatste voor den besten stier, geboren in 1875, in te zenden op de tentoonstelling, bij gelegenheid van het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Amsterdam. Bij de uitreiking van laatstgenoemden prijs gaf het bestuur zijn leedwezen te kennen dat zulk een pracht-exemplaar, als de bekroonde, zoo spoedig voor Ame- rikaansche rekening was aangekocht en zoo weinig zou bijbrengen tot veredeling van onzen veestapel. In het ver volg hoopte men dan ook bij dergelijke prijsuitlovingen hiertegen te waken. Op den 31 Mei had eene uitgebreide en hoogst interes sante karnwedstrijd plaats te Spanbroek, waaraan werd deelgenomen door 22 meest verschillende werktuigen, waar onder twee door paarden gedreven. Deze wedstrijd, ge houden gelijktijdig met eene tentoonstelling van vee, door de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw Opmeer en omstreken, mocht zich op een buitengewoon ruim bezoek beroemen en gaf veel te aanschouwen, wat vooral door den zuivelproduceerenden landman met dank baarheid werd op prijs gesteld. De uitslag van deze proef bewees dat, hoezeer men zich onledig hield met allerlei middelen tot verbetering op te sporen, men hierin tot nog toe niet ten volle was geslaagd en de van ouds bekende plomp, ongerekend de zware werkkracht, nog de meest winstgevende bleek te zijn. Dat het niet ontbrak aan voor werpen tot opluistering bewees wel inzonderheid de aan wezigheid van de hier nog zeer weinig bekende boterkneder en verschillende beweegkrachten, op bijna alle boterkarns toe te passen. Moge deze wedstrijd, die bij de meesten uwer niet onbekend mag worden geacht, ook ingrijpende offers aan de Vereeniging hebben gekost, de bereiking van het doel was de voldoening voor dit haar streven. Op den 24 Juli had de beproeving plaats te Heer- Hugowaard van de Amerikaansche hooiladder, vrijwillig door de heeren Boeke en Huidekoper aangeboden. Deze nog geheel onbekende werking werd onder een toevloed van belangstellenden gehouden en gaf eene juiste voor stelling van het hooge standpunt van het vernuft bij de Amerikanen, waar het dan ook meer thuis behoort, aan gezien onze hoeven te klein voor zulke machinale ver richtingen zijn. Met alle lof werd aan genoemde heeren de dank onzer Vereeniging toegebracht voor de wijze, waarop zij in deze den landbouw in Nederland aan zich verplichtten. Nog werden in de najaarsvergadering prijzen uitgeloofd voor den besten zwartbonten stier en het beste zwartbonte kuispink, beide geboren in 1876 en met de meeste en beste kenteekenen van veel melkgevend ras, als ook voor den besten ram, onverschillig van welk ras en voor de vier beste ooischapen, alle gefokt in Nederland, in te zenden op de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Alkmaar, te houden in het volgend jaar, onder de bepaling, dat de bekroonde dieren één jaar ter voortteling of fokking in Nederland moesten blijven. Met ingenomenheid aanvaardt het bestuur zijne taak als verslaggever, zoo vangt het jaarverslag van 1877 aan, en met recht mocht het dit zeggen, aangezien tal van om standigheden op verblijdende en vooruitstrevende verschijn selen hadden te wijzen. Het doet mij leed, mijne heeren, dat mijne ruimte te beperkt is, om op zooveel, wat dit ten volle verdient, het zuivere licht te kunnen werpen en ik alleen maar zeer vluchtig uwe herinnering kan trachten op te wekken waar het geldt het verleden onzer Vereeniging in haar willen en werken. Bij de nadering der veepest, in naburige Staten reeds ingevallen, werd eene commissie van twee leden uit het bestuur afgevaardigd, om bij den Minister van Binnenland- sche Zaken aan te dringen op het nemen van spoedige en krachtige maatregelen, om dit zeer te vreezen onheil van ons land af te wenden, hetgeen in zooverre werd inge willigd, dat al spoedig de afsluiting onzer grenzen en verbod van invoer daarop volgde, waardoor onze veestapel mis schien voor eene groote ramp werd behoed en klaarblijke lijk de algeheele vernietiging van onzen Engelschen vee handel voorkomen. De afgevaardigden, door onze Vereeniging gekozen voor de melkerij-tentoonstelling te Hamburg, werden bij gunstige beschikking van zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken, op een door ons daartoe gedaan verzoek, aangesteld tot commisarissen der Nederlandsche regeering, om de belangen van den landbouw ook van harentwege aldaar te behartigen. Het daarover hij de hooge Regeering uitgebracht verslag, opgenomen in de Staatscourant en in afdruk aan de leden dezer Vereeniging toegezonden, gaf meer dan ooit de noodzakelijkheid te kennen, dat wij op onze hoede hebben te zijn en de handen ijverig aan de ploeg dienen te slaan, om onze reputaticn op het gebied van zuivelbereiding tegenover andere volken te behouden en onzen alouden roem op dit gebied te handhaven. De krachtige wenken, daarin uiteengezet, werden vooral door onze Vereeniging van nu af aan ten zeerste behartigd. Verblijdend was dan ook de aandacht, die de Hooge Re geering aan deze zaak schonk en de belangrijke uitgaaf voor de zuivelbereidings-tentoonstelling en wat daarop betrekking heeft te Apeldoorn, welke men op 's Rijks begrooting na aanhaling van dit rapport, geplaatst kreeg, mag daarvan wel het beste bewijs zijn. In verband met dit een en ander werd besloten ook van wege onze Ver eeniging eene som van f 50 voor dit doel toe te zeggen en wel als prijs voor de 4 stuks beste Edammer kazen, gemaakt in het jaar 1878. Eveneens mogen als de vrucht van deze bemoeiing worden beschouwd de twee-jaarlijksche subsidiën, toegestaan bij eene eventuëele oprichting van eene zuivelbereidingsschool te Beemster. Vervolgens werd besloten tot het nemen van proeven van kaasbereiding op verschillende boerderijen, overeenkomstig het stelsel en onder- de leiding van den heer Sluis. Aangezien de proef, in een vorig jaar genomen, met meststoffen, zooals wij gezien hebben, weinig of slecht had voldaan, werd besloten, deze proef nogmaals en meer vol doende te herhalen. Negen verschillende meststoffen wer den daartoe op 7 meest uiteenloopende gewassen toege past en onderzocht. De commissie, met deze verdienste lijke zaak belast, mocht den dank der Vereeniging ver werven voor haar uitgebreid verslag en de keurige voor stelling door duidelijke tabellen; zij stelde voor om, ten einde tot een vertrouwbaar resultaat te komen, deze proef neming nog gedurende 2 jaren voort te zetten, wat met dankbaarheid werd aangenomen. Ook het nog maar voor korten tijd opgerichte Rijks-proefstation te Wageningen ontging de aandacht der Vereeniging niet; men was van meening dat het zeer wenschelijk zou zijn een onder zoek in te stellen naar de voederwaarde der zoo algemeen gebruikte lijnzaadkoek. Eenige monsters lijnzaadkoeken, ter onderzoek aangeboden, toonden een aanzienlijk verschil van voederwaarde tegenover den kostenden prijs; ofschoon het proefstation den lijnzaadkoek als een gezond, zeer ge- wenscht krachtvoeder beschouwde, bleek toch zeer duidelijk, dat zij veel te hoog in prijs verhandeld en verbruikt werden. Dat ook dit belangrijk onderzoek velen de oogen heeft geopend en de thans hier en daar ingeslagen weg gebaand, behoeft wel geen betoog. Het eerste licht, ook in dit opzicht, ging uit van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Nogmaals, nu op de modelboerderij te Winkel, werd een hoogst nuttige wedstrijd gehouden met graanmaaimachines, wat algemeen zeer goed beviel en gunstige resultaten gaf. Negen werktuigen dongen naar de palm der overwinning, waarvan vijf stuks werden bekroond. De belangrijkheid van dezen wedstrijd werd nog verhoogd door de aanwezig heid van de zelfschovenbindende graanmaaimachine, ter opluistering in werking gesteld door de heeren Peignat en Co. Zeer talrijk waren de belangstellenden, die deze voor den landbouw hoogst gewichtige proeven volgden en inzonder heid de verrassende werking der laatstgenoemde machine aanschouwden. In een zeer duidelijk en uitvoerig verslag kon de jury de mededeeling doen, dat het verschil bij de graanmaaimachines welke bekroond en niet bekroond waren, zeer gering was en alleen zeer kleine aanwinsten, voor deugdelijkheid en gemakkelijke constructie, den doorslag hadden gegeven. Den zelfschovenbindenden graanmaai machines werd onder algemeenen bijval een eereprijs toe gekend. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep. omen 'fest:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4