Gemeenteraad van Helder. uit te voeren van jenever. Uit de meest onaanzienlijke drankwinkels zijn monsters genomen. Het voornemen bestaat in alle groote steden van ons land een dergelijk onderzoek in te stellen. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 8 dezer: uWaren wij in den laatsten tijd nog al van brand ver schoond gebleven, gisteren werd de hulp der brandweer tweemalen ingeroepen. Eerst voor eene arbeiderswoning in den Kleiweg, bewoond door E. Breen, waar, niettegen staande de brandweer spoedig verscheen, het huisje geheel uitbrandde. Terzelfder tijd werd hulp gevraagd bij een grooten brand aan de Kooi, waar de boerderij, toebehoo- rende aan Gebr. Smit alhier, in de vlammen stond. Niemand was bij het uitslaan van den brand op de woning aanwe zig; de oorzaak is dan ook onbekend. Door de spoedige hulp van nabijwonende personen is het gelukt, het woon huis te behouden, benevens twee schelften graan, op het erf staande. Gisteren middag omstreeks 2 uur was de brand geheel gebluscht." Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 8 dezer: r/In een hedenavond buitengewoon bijeengeroepen ver gadering van den Raad is besloten het huis van den heer Hos aan het kaasmarktplein alhier voor f 13000 aan te koopen. Daardoor zal nu het geheele plein kunnen worden ontruimd en Alkmaar een kaas - en veemarkt bekomen, die aan alle eischen voldoet. De primitive eisch van den eigenaar was f 16000." Als Sint-Nicolaas-geschenk is door de directie der Alkmaarsche Stoommeelfabriek aan ieder der werklieden 13 pond vleesch uitgedeeld, afkomstig van zes aan die fabriek gemeste varkens. Gisteren werd in het Hotel Krasnapolsky te Amster dam eene vergadering gehouden van leden der Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek," onder leiding van den heer J. Breebaart Kzn. Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van een concept-huishoudelijk reglement voor de te vestigen provinciale afdeelingen, waarvan een afdruk te voren aan de 865 leden was toegezonden. De eerste afdeeling, welke opgericht zal worden, is Noordholland. Nadat de strekking van het reglement in het algemeen goedgekeurd was, kwamen de artikelen stuksgewijze in behandeling. Bij de bespreking van artikel 5, regelende de contributie, ontspon zich eene discussie over het bedrag, daarvoor vast te stellen, en waarbij te bedenken viel, dat 50 cents aan het hoofdbestuur moest worden uitgekeerd. Deze bijdrage was, blijkens de mededeeling van den heer H. F. Bultman, voor de onkosten, aan de uitgave van het Stamboek ver bonden, nauwelijks voldoende, en waarschijnlijk zal het cijfer der uitkeering wel binnen korter of langer tijd ver hoogd moeten worden. Met groote meerderheid werd de contributie op f 1.50 vastgesteld. Verschil van gevoelen openbaarde zich omtrent een amendement bij artikel 7 voorgesteld, om namelijk te be palen, dat leden van het Hoofdbestuur niet tot leden van het bestuur eener afdeeling kunnen benoemd worden. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat in eene vergadering van de afdeeling Medemblik der Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw door den voorzitter inlichtingen waren geweigerd, omdat hij lid van het Hoofdbestuur was. Hier tegenover stelde de heer Bultman o. a. het voordeel in het licht, in een afdeelingsbestuur een lid te hebben, die door zijne betrekking van hoofdbestuurder juist in staat was, verschillende vragen te beantwoorden. Het amende ment werd hierop met 40 tegen 6 stemmen verworpen. Bij acclamatie werd bepaald, dat uit elke burgerlijke gemeente niet meer dan twee leden in het afdeelingsbestuur zitting mogen hebben, terwijl het aantal der bestuurderen op 9 werd vastgesteld. Voorts, dat de benoeming van een Secretaris en een Penningmeester, welke betrekkingen ook vereenigd kunnen worden, door de vergadering der afdee- ling geschieden zal, zonder voordracht van het Bestuur. Dit was vooral aanbevolen op grond van den goeden uit slag, bij de benoeming voor een gelijke betrekking in de Maatschappij van Landbouw in Hollands Noorderkwartier verkregen. Tot leden van het bestuur werden vervolgens benoemd de heeren S. De Jong te Oudorp, J. Zijp Hzn., te Twisk, L. Visser te Beemster, L. T. Groneman te Wieringerwaard, J. Wit te Midwoud, H. J. K. Van der Steen te Spanbroek, J. Breebaart Kzn. te Winkel, P. Schuurman te Hoorn en C. De Goede te Purmerend. Dezer dagen heeft de ingenieur W. J. Heshuijzen aan het Gemeentebestuur van Amsterdam ingezonden een ontwerp tot overbrugging van het IJ, waartoe door hem voorloopige concessie gevraagd wordt en wel op verschil lende voorwaarden, waarvan de voornaamste zijn, dat de, gemeente het eigendom van de brug zal verkrijgen tegen 1. afstand van de helft der gronden in de Volewijk en 2. toekenning aan den concessionaris van het recht, tot tolheffing voor voetgangers en rijtuigen, gedurende 35 jaren (de scheepvaart zou vrij van tol blijven); of wel tegen afstand van de geheele oppervlakte der Volewijk, groot p. m. 150 hectaren, waartegen de tolheffing zou vervallen. Naar 't Hld. herinnert, is er nog een aanvraag voor de overbrugging aanhangig, namelijk van de heeren Gal man c. s. Uit 's Hage wordt 't volgende gemeld: Een boer en een boerin, die van buiten gekomen waren om in de residentie Sinterklaas mee te maken, traden daar een winkel binnen, gelegen aan den hoek van een straat met een zijmuur, waarop een menigte aanplakbiljetten door hun sprekende kleuren de aandacht trokken. Op de vraag van den winkelier wat er van hun dienst was, antwoordde de buitenman, dat hij twee kaartjes begeerde, één voor zijn vrouw en één voor zich. De winkelier vroeg verbaasd wat hij met die kaartjes bedoelde, waarop de boer leukweg antwoorddeom de dikke dame te zien, wier portret buiten aan den muur geplakt was. De winkelier begreep nu eerst dat het boerenpaartje was afgegaan op de prent van de kolossale dame met lange haren, die zoowel te 's Hage als elders, als reclame voor den haargroei dienst doet. De Japansche autoriteiten, die op 't oogenblik in ons land vertoeven, brachten jl. Dinsdag een bezoek aan de Melkinrichting te Leiden en aan de nieuwe boerderij van den heer Visser van Hazerswoude, te Hazerswoude. Het doel dezer heeren is kennis te maken met de Nederlandsche zuivelbereiding. Jl. Maandag heeft in de gemeente Berlikum een droevig ongeluk plaats gehad. Bij een jachtpartij ging van een der jagers bij ongeluk het geweer af. Het schot trof zijn op 13 meter afstands staanden medejager, die doodelijk ge troffen onmiddellijk een lijk was. De ongelukkige, 32 jaren oud, laat een weduwe met drie jonge kinderen achter. De dader is gearresteerd, doch na een voorloopig verhoor weder op vrije voeten gesteld. Uit het Oldenburgsclie wordt geschreven, dat de handel in vet vee aldaar in dezen herfst niet al te best is geweest. Zoowel de kooplieden als de producenten klagen algemeen. Vooral zij hebben onvoordeelige zaken gedaan, die, in de verwachting van goede herfstprijzen, in het najaar dure weiden gehuurd en het magere vee duur ingekocht hebben. Sedert de Engelsche markt voor het Oldenburger vee gesloten is, lijdt de producent van vleesch daar meer, dan wel anders het geval zou zijn, onder den druk van afwisselende toestanden. Daarom doen de Oldenburger landbouwers hun best, elders afzet voor hun vee te vinden en zullen zij o. a. eene prachtige tentoonstelling van hun uitmuntendst vee aanleggen, ter gelegenheid van de groote expositie, die in Juni e. k. te Frankfort a/M. zal plaats hebben. Zitting van Woensdag 8 December 1886. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig de heer J. C. Jansen. De tribune is talrijk bezet. Na de opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goed gekeurd. Door den Voorzitter wordt aan de orde gesteld de behandeling van de begrooting der ontvangsten en uitgaven voor den dienst van 1887. Deze begrooting is in de afdeelingen van den Road onderzocht, 't Verslag van dat onderzoek is opgemaakt door de Commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Govers, Korver en Hordijk. Door laatstgenoemde wordt het eindrapport, op verzoek des Voorzitters, voorgelezen. Algemeene beschouwingen over de begrooting worden niet gehouden. Aan de Commissie van rapporteurs, en inzonderheid aan den algemeenen rappor teur, wordt door den Voorzitter, namens de vergadering dank gebracht. Vervolgens wordt overgegaan tot de vaststelling der onderscheidene posten van ontvangst en uitgaaf. De ver schillende posteu worden achtereenvolgens voorgelezen, terwijl telkens wanneer men tot een in de afdeelingen, betwist punt is genaderd, het desbetreffende in 't rapport der Commissie opgenomene weder wordt voorgelezen, over de aanhangige zaak gesproken en, des noodig, gestemd wordt. In de rubriek ontvangsten komt op deze wijze in behandeling de houthak, met den uitgedrukten wensch, dat het gehakte hout publiek worde verkocht. De Voor zitter verzekert, dat aan dien wensch zal worden gevolg gegeven, ofschoon B. en W. zich weinig belangrijke ge volgen daarvan voorspellen. Verder wordt gesproken over 't verlangen naar verhoo ging der hondenbelasting. Door eenige leden was voorge steld voor deze viervoeters eene belasting te heffen van f 3 f 5 's jaars bij vooruitbetaling en om het dragen van penningen door de honden verplichtend te stellen. Door den Voorzitter wordt verzekerd, dat B. en W. ge zind zijn om in dien geest voorstellen bij den Raad aan hangig te maken. Opmerkingen, in 't verslag voorkomende, omtrent hoogere rechten te heffen van 't gebruik van gronden en wateren der gemeente toebehoorende en omtrent ver hooging van havengeld voor schepen ter slooping en voor pakhuisschepen, blijven, na bespreking en toelichting door den Voorzitter, zonder gevolg. Door den Voorzitter wordt, naar aanleiding van een wensch, in 't verslag uitge sproken, een voorstel tot heffing van begrafenisrechten toe gezegd. Bij den post //Schoolgelden" wordt door den heer Korver gepleit voor verhooging dier gelden. Z. i. gaat het niet aan, dat voor kinderen van ingezetenen, die wèl betalen kunnen, een schoolgeld wordt gevorderd van slechts f 4 per jaar, d. i. 8 cents per week. Dit is z. i. niet rechtvaardig, niet billijk en zelfs stuitend voor vele ouders, die toch kunnen weten, dat de kosten van 't onder wijs zeer hoog zijn en voor ieder kind ruim f 20 per jaar bedragen. Spreker beveelt aan de benoeming eener Com missie, die zal hebben te onderzoeken of en op welke wijze aan het door hem geopperde denkbeeld uitvoering is te geven. De Voorzitter bestrijdt het denkbeeld, door den heer Korver te berde gebracht en wijst daarbij op het verschijnsel, dat niet minder dan 60 pCt. der leerlingen van de gemeente scholen vrijstelling geniet van het zoo laag gesteld bedrag van 't schoolgeld. Herhaaldelijk voert de heer Korver het woord, waartoe hij eenmaal zelfs, daar hij reeds twee maal gesproken had, de goedkeuring der vergadering had te vragen. Over 't voorstel-Korver, strekkende dat eene Commissie van advies zal worden benoemd, staakten de stemmen (8 vóór en 8 tegen), zoodat daarover in eene volgende zitting moet worden beslist. Vóór stemden de heeren Beukenkamp, Janzen, Hoogenbosch, over de Linden, Hordijk, Oudenhoven, Govers en de voorsteller. Tegen de heeren Tinkelenberg, Van Neck, Van Gijn, Verfaille, Braaksma, Groen, Maalsteed en de Voorzitter. Nog wordt ten aanzien van de ontvangsten door den Voorzitter een voorstel van het Dag. Best. toegezegd, tot verhooging der marktgelden ter gelegenheid der kermis, zoodat die rechten van 30 op 60 cents per M3 zullen wor den bepaald. Nu volgt de behandeling der posten van uitgaaf. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen, wordt het salaris voor den gemeentebode bepaald op f 500 's jaars, met het genot van vrije woning. Voor den conciërge ten Raadhuize was door B. en W. een salaris van f 300 voorgedragen. In 't verslag werd de wensch geuit om dat salaris op f 200 te stellen. Over dit voorstel staakten almede de stemmen. Vóór het voorstel van het Dag. Best. stemden de heeren Oudenhoven, Groen, Tinkelenberg, Van Gijn, Verfaille, Braaksma, Maalsteed en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren Beukenkamp, Janzen, Hoogenbosch, over de Linden, Hordijk, Govers, Van Neck en Korver. De heer Tinkelenberg verlaat hierop de vergadering. Opmerkingen omtrent vermindering der kosten van het schoonhouden der zalen van 't Raadhuis en omtrent het afhalen der vèrafwonende leden van den Raad per as heb ben, na de noodige toelichting des Voorzitters, geen verder gevolg. Een post, uitgetrokken voor 't omroepen en aan plakken, wordt, met goedvinden van het Dag. Best., van de begrooting geschrapt. Naar aanleiding van opmerkingen over de betrekking ei het kantoor van den sub-ontvanger nabij den mond de haven, wordt besloten, die betrekking te doen vervallei en de werkzaamheden, die er alsnog aan verbonden zijn te doen verrichten door de plaatselijke ambtenaren; en om in plaats van f 156, voor het vervolg f 78 uit te trekker wegens huur van bedoeld kantoor. Dit besluit tot ver mindering van lokaalhuur werd genomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Gijn, Groen, Braaksma, Maalsteed en de Voorzitter. In 't verslag was het verlangen geuit naar vermindering van de posten voor het tractement van den marktmeester met f 50 en van den post voor klokluiders met f 75. Na toelichting door den Voorzitter blijven beide posten onver anderd gehandhaafd. De som van f 500 voor het ver richten van eenig baggerwerk in het Heldersche kanaal werd, met goedvinden van B. en W., van de begrooting afgenomen, terwijl opmerkingen ter zake van de uitvoering van bestratingen in deze gemeente ter kennisse van den Gemeente-bouwmeester zullen worden gebracht. Tot vermindering van het bedrag van f 600 met de helft, uitgetrokken voor aanleg en onderhoud van plantsoen, wordt met 10 tegen 5 stemmen besloten. Tegen deze ver mindering stemden de heeren Groen, Braaksma, Maalsteed, Janzen en de Voorzitter. Vermindering van 't bedrag, uitgetrokken voor het uit baggeren van havens en vaarten, wordt met het oog op de thans plaats hebbende uitbaggering van 't Heldersch kanaal goedgekeurd. Een voorstel, aan 't verslag ontleend, om het onderhoud der gemeente-uurwerken te doen aanbesteden en daarvoor f 50 minder op de begrooting uit te trekken, wordt, na bestrijding door den heer over de Linden en door den Voorzitter, met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Hoogenbosch, Govers, Van Neck, Oudenhoven, Korver en Janzen. Vermindering werd mede voogesteld van den post voor een toelage aan den adsitent van den doodgraver. Na toelichting van den Voorzitter en vooral na opmerkingen dienaangaande van den heer Verfaille, wordt de bedoelde post, zooals die door B. en W. was voorgedragen, gehand haafd. Met goedvinden van het Dag. Best., wordt de post voor hooistekers met f 20 verminderd, door de bepaling dat het aantal titularissen tot 4 zal beperkt blijven. Bij de behandeling van Hoofdstuk IV der uitgaven (Kosten van de openbare veiligheid en brandweer) werd door den Voorzitter medegedeeld, dat bij het Dag. Best. een rapport is ingekomen van den Brandraad in deze gemeente, houdende mededeeling, dat eene der gemeente brandspuiten in zoo slechten toestand verkeert, dat zij door eene nieuwe zal moeten worden vervangen. Eene be zuiniging op den post belooning van personeel bij de brand spuiten, met het oog op het gebruik van de kranen der Duinwaterleiding, werd, in afwachting van den uitslag der proeven, niet aangenomen. Door B. en W. was voorgesteld het aantal gaslantaarns met 3 te vermeerderen. In 't verslag werd die vermeerde ring ontraden. Eene discussie over dit onderwerp volgde, waarbij de heer over de Linden in 't krijt trad voor de sinds jaren gevoelde behoefte aan verlichting der Graven straat. De door B. en W. voorgestelde vermeerdering met 3 lantaarns werd met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemdeu de heer Van Neck en de Voorzitter. Om trent de verlichting der Gravenstraat zal later eene be slissing worden genomen. Eenige wenschen, in 't verslag uitgedrukt, betreffende bezuinigingen bij de dd. Artillerie-Schutterij, zullen door B. en W. aan den heer majoor der Schutterij worden medegedeeld. De post van bezoldiging van de keurmeesters van levens middelen wordt, met goedvinden van B. en W., met f 25 verminderd. Naar aanleiding van in 't verslag geuite wenschen tot vermindering der kosten voor het Herhalings-onderwijs woi'dt besloten, in deze 't advie3 te vragen aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. De sommen, uitgetrokken voor het schoonhouden der schoollokalen, die als jaarwedde van den plaats, muziek meester en voor subsidie aan de school van den heer Vastenou worden gehandhaafd. De heer Vastenou zal worden herinnerd aan zijne toezegging tot het afleggen van 't examen voor Duitsch (M. O.). De sommen, uitgetrokken voor de Zeevaartkundige School en voor de Gymnastiekschool blijven, ondanks gemaakte opmerkingen, gehandhaafd. Omtrent laatstgenoemde inrich ting wordt algemeen het verlangen uitgesproken, dat een 50 tal on- of minvermogende leerlingen der Gemeentescholen van 't onderwijs in de gymnastiekschool gratis zal mogen gebruik maken. De subsidie van 't Burgerlijk Armbestuur blijft, na toe lichting door B. en W. onveranderd gehandhaafd, zoomede die aan 't Algemeen Weeshuis. Bij de behandeling van laatstbedoelde subsidie ontstaat eene discussie over 't gebruik van bruinkool-briquettes tusschen den Voorzitter en den heer Korver. De Voorzitter houdt de verzekering vol, dat die brandstof in het Weeshuis uitnemend voldoet en niet kostbaarder dan andere brandstoffen is. Over den post „Toelage aan kerkbesturen voor vrije zitplaatsen in de kerken, ten dienste der officieren van het garnizoen," wordt door den heer Korver het woord gevoerd. Spreker keurt zulk een vermomd douceur aan de kerkbe sturen ten zeerste af. Z. i. ligt het niet op den weg van 't Gemeentebestuur om daarvoor de som van f 200 toe te staan. De Voorzitter verdedigt den post, als blijk van eerbetoon. In stemming gebracht, staken de stemmen op nieuw (7 tegen 7). De heer Hordijk had vóór de behan deling van dezen post de vergadering verlaten. Vóór het toestaan der genoemde som stemden de heeren Groen, over de Linden, H. Janzen, Van Gijn, Braaksma, Maalsteed en de Voorzitter. Tegen de heeren Beukenkamp, Hoogenbosch, Oudenhoven, Govers, Van Neck, Korver en Verfaille. De geheele begrooting, sluitende in ontvangst met f 174,373.264, in uitgaat met f 183,764.444 en alzoo met een vermoedelijk batig slot van f 9,391.18, wordt in stem ming gebracht en met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Na voorlezing wordt eenparig goedgekeurd een concept besluit tot beschikking over de som van f 33,575.13, we gens de opbrengst van het aandeel in de Rijks-belasting over 1882, 1883 en 1883/84. Vervolgens worden goedgekeurd en vastgesteld de be-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2