11 12 323ste Staatsloterij. Tweede klasse. een gemakkelijk te wagen profetie vind ik de definitieve uitspraak der volle Synode aangaande de hier aanhangige kerkelijke quaestie. Een afloop toch, die hoogst waar schijnlijk door een ieder verwacht werd, kan men moeilijk een verrassing noemen. En die verwachting was, althans hier ter stede, zoo goed als algemeen. De //geschorsten", zooals zij in de wandeling nog altijd genoemd worden, moeten, naar ik hoor, zich geen oogenblik gevleid hebben met een uitspraak ten hunnen gunste, in geen der instantiën. Het thans gevelde vonnis geeft geen verandering in den stand der zaak, maar brengt haar slechts zooveel verder, dat we nu weldra daden zullen zien, waar tot dusver nog slechts van plannen sprake was. Men kon tot de uitvoe ring van die plannen niet overgaan, zoolang niet in hoogste ressort een laatste beslissing gevallen was, en al stond die beslissing, welbeschouwd, ook slechts in zekeren zin met eene formaliteit gelijk, toch moest men haar afwachten, gelijk dan ook geschied is. Thans is de kogel voor goed door de kerk, appèl of redres is niet mogelijk, en we moeten nu verder leven in afwachting van de dingen die komen zullen. 1887 kan, evenals in zoovele andere, ook in dit opzicht een hoogst merkwaardig jaar worden. En inmiddels wordt er door de hartstochtelijke voor standers van eene annexatie AmsterdamNieuweramstel met vernieuwden ijver op het oude aambeeld gehamerd. Nog is de rook van Nieuweramstels vreugdevuren niet opgetrokken, of reeds worden de oude argumenten vóór en tegen de grensregeling weer voor den dag gehaald. Dit begint ontzettend eentonig te worden. Waarom laat men die quaestie nu niet eens aan den tijd ter oplossing over? Dat het tot de samensmelting komen zalis tocli zeker, maar die gelooven, haasten niet. Of hoopt men haar onder de verrassingen van het jaar onzes Heeren 1887 te zullen vinden? De Duitsclie tooneelspeelster Friiulein Haverland, van wie ik in mijn vorigen brief gewag maakte, heeft ons nog in het oude jaar een minder aangename verrassing bereid. Na twee weinig beteekenende en even weinig bezochte voor stellingen, is zij ohne Abschied vertrokken. Zij kwam, zij zag en zij ging heen. Trouwens, om onmiddellijk ni Possart weer de belangstelling van het publiek te trekken, had zij een vrouwelijke Possart moeten zijn, niets minder en dat was zij niet. Fraul. Haverland heeft bewezen, dat het ook in de hoogere tooneelsferen niet alles goud is, wat er blinkt. Wij staren haar zonder droefheid na. Amstelaar. Binnenland. Bijna geheel Europa bevond zich jl. Woensdag en Don derdag onder den invloed van eene buitengewoon krachtige depressie, waarvan het centrum met den ongehoord lagen barometerstand van 700 mM. zich in het noorden van Ierland bevond. Zulke lage barometerstanden komen slechts hij hooge uitzondering voor. Voor zoover bekend is, werd in deze eeuw slechts tweemalen een nog lageren stand waargenomen, en wel op 4 Februari 1826, toen op IJsland de barometer tot 692 mM., en op 26 Januari 1884, toen hij te Kilcreggan (Schotland) tot 693.9 mM. daalde. Alhier zakte de barometer dien ochtend tot 718.2 mM., terwijl de stand te Maastricht 731.5 was. Omtrent de beraadslaging, jl. Woensdag in de afdee- lingen der Tweede Kamer gevoerd over het wetsvoorstel van den heer Schaepman, betreffende art. 194 der Grond wet, meent het Dagblad met eenige zekerheid als de alge- meene indruk te kunnen weergeven: dat bij een de el der liberale, partij de ingenomenheid tegen een grondwetswijzi ging op het stuk van het onderwijs zich niet al te sterk openbaarde, terwijl van den kant der rechterzijde de poging van den heer Schaepman, om op deze wijze alsnog tot een oplossing van de quaestie te geraken, niet zonder waar deering is ontvangen. Wat de nieuwe kiesrecht-voorstellen van het kabinet betreft, die ook een onderwerp van nader onderzoek hebben uitgemaakt, was, volgens genoemd blad, bij de liberale partij de steeds heerschende verdeeldheid op nieuw duide lijk merkbaar in de afdeelingen. De voorstellen, zooals zij daar liggen, vooral wat de wijziging van art. 76 be treft (de definitieve regeling), hebben in elk geval geen bijval kunnen vinden. Het bezwaar gold vooral den „maat- schappelijken welstand." Volgens rapport van kapitein Heemskerk, gezagvoerder van de Prins Hendrik," uit Aden, betreffende het onder zoek van Lloyds surveyor, zijn alle koebrugbalken en stutten in het vooreinde gebroken; de schotten zijn ver bogen en de hoofden der luiken en masten gebroken; het dek is erg opgezet, in het onderruim zijn tien balken ge broken, alle stutten zijn verzet; in het groot achterruim zijn 3 balken gebroken en de stutten weggerukt. Van het koebrugdek zijn 12 balken gebroken en 13 stutten' van hun plaats. In het provisieruim zijn 3 balken en de tunnelplaten gebroken. De ketels en de machine zijn in goeden staat. Hoewel het bedrag der schade niet begroot kan worden, overtreft zij vermoedelijk het dubbele der waarde van het schip. Op den Hollandschen IJzeren Spoorweg zullen met 1 Januari 1887 worden ingevoerd abonnementen lste klasse, geldig voor alle lijnen dier Maatschappij (met uitzondering van tramwegen), voor f 500, geldig voor een geheel jaar en strikt persoonlijk. Uit vrees, dat de netten door den zwaren golfslag stukgeslagen zouden worden, waagden zoo meldt men uit Hoorn twee broeders zich met een bootje in zee om ze te redden, met het ongelukkig gevolg, dat het vaartuigje omsloeg en zij jammerlijk verdronken. Een treurig ongeluk heeft op de Zuiderzee plaats gehad. Vijf personen, man vrouw en drie kinderen, zijn door het omslaan eener boot verdronken. Zij behoorden tot de opvarenden van een met vuilnis geladen praamschip, komende van Holland, met bestemming naar Meppel. Het vaartuig was lek geworden, verkeerden in zinkenden toe stand en de opvarenden hadden het in de boot verlaten om zich te redden. Voor een talrijk en aandachtig gehoor trad j.1. Woensdag avond te Nieuwe-Niedorp de heer D. Hendriks Idsinga, van 's Hertogenbosch, op met eene voordracht over weezen en weesverzorging. Spreker gaf een beknopt overzicht van de geschiedenis der weezen-verpleging in vroegeren en lateren tijd. Hij wees op de groote gebreken, die de uitbesteding, en ook in vele gevallen de gestichts-opvoeding tot voor korten tijd aankleefden, en die, ook zelfs in onze dagen, nog niet te vergeefs gezocht worden. Naast het vele treurige ko echter ook dankbaar erkend worden, dat in de 25 laatste jaren in beide wijzen van weesverzorging oneindig veel verbeterd is, zoowel in ons vaderland als daarbuiten. Na kortelijk stil gestaan te hebben bij hetgeen de „Vereeniging in het belang der Weesverpleging" heeft tot stand gebracht voor dit volksbelang, gaf de heer Idsinga een overzicht van het streven en werken van de Maatschappij tot opvoe ding van weezen in het huisgezin, en wekte de aanwezige weezenvrienden op, door het toetreden als lid of op andere wijze deze Maatschappij een steun te schenken, dien zij ten volle verdient. Bij den uitgever J. F. Van Druten te Sneelc verschijnt: z/Koers en Rente van Effecten," door A. Minderhoud, Leeraar in de Wiskunde en in het BoekhoudenNo. 1. Belangrijk voor alle Effectenhouders en Effectenhandelaars, daar men hierin met één oogopslag kan zien, hoeveel werkelijke rente van de Effecten der Beurslijst wordt gemaakt, Koers, Aflossing, Premiën, Dividenden, enz. in aanmerking genomen. Van Hoogerhand is het verboden, dat brieven gaarders en postboden zich inlaten met het verkoopen van scheurkalenders, Nieuwjaarskaarten en dergelijken. Brievengaarders alleen niet wanneer de dienst onder dergelijken handel lijdt. Te Edatn overleed dezer dagen, in den ouderdom van 46 jaren, de heer F. H. Pont, lid der Provinciale Staten van Noordholland. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de oproerlingen van 25 en 26 Juli van 6 maanden tot 2£jaar gevangenisstraf; alleen Mater werd vrijgesproken. Thans, nu de vijf welbekende Amsterdamsche predi kanten uit hun ambt door de Synode zijn ontzet, is het getal vacaturen bij de Nederd. Herv. kerk reeds tot over de 300 gestegen. Slechts 7 candidaten zijn thans beroepbaar. Te Amsterdam bestaan op dit oogenblik niet minder dan 8 vacaturen onder de predikanten. Vijf zijn er van hun ambt ontzet en drie zijn overleden. Op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam geraakte jl.. Donderdagmorgen een voorbijganger (de verificateur Cremer) onder een vallenden boom. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij bracht een kind naar school, dat ongedeerd bleef. Het schijnt nog niet boven allen twijfel verheven, dat de Voedings-Tentoonstelling te Amsterdam in 1887 doorgaat. Immers in een op uitnoodiging der hoofdcommissie Woensdag avond j.1. in „Artis" gehouden bijeenkomst van belangstel lenden, deelde de heer Bergsma, voorzitter, mede, dat de pogingen om een waarborgfonds van f 100,000 in aandeelen van f 50 te stichten, tot nu toe nog niet zijn gelukt. Toch moet het vóór 15 dezer bepaald zijn, of dit fonds al of niet is gesticht. Wat na 15 dezer komt, komt onherroepelijk te laat en de commissies zullen dan haar taak moeten neer- leggen. Een der militairen, die jl. Zaterdag te 's Hage belast was behulpzaam te zijn bij de pakketverzending ter gelegen heid van 't St. Nicolaasfeest, waande zich blijkbaar nog in de theoriekamer in de kazerne, want toen een beambte aan hem vroeg: //Hoeveel pakken heb je?" kreeg deze ten antwoord: „Drie. Groot tenue! Marsch tenue! Klein tenue en een witte broek!" Eene dienstmeid te Oldeboorn (Friesland), heeft zich bij een boer in Amerika verhuurd tegen een jaarlijkscli loon van f 600 boven gewone verpleging, terwijl bovendien de kosten van overtocht geheel vergoed worden. Het komt langzamerhand in de mode om dames- commissiën in te stellen, belast met het toezicht op het lager onderwijs, ten einde de plaatselijke commissiën van toezicht zooveel noodig bij te staan. Reeds in verscheidene kleinere gemeenten is men daartoe overgegaan. Dezer dagen besloot ook de Gemeenteraad van Idaarderadeel tot het benoemen van zoodanige commissie in alle dorpen onder die gemeente. Het lijdt geen twijfel- of het toezicht zal nu wel beter worden. De dames toch steken gaarne haar neusje in alles en zullen niets onopgemerkt laten voorbij gaan. Maar of de onderwijzers er wel erg meê ingenomen zullen zijn, betwijfelen wij zeer! En of het onderwijs er mede gebaat zal worden, is ook eene vraag, die wij maar niet zoo dadelijk bevestigend zouden willen beantwoorden. 't Is overbekend, dat de Bredasche Gemeenteraad een grappige Gemeenteraad is, waartoe ook de geachte Voorzitter het zijne bijdraagt. Jammer evenwel, zijn de grappen niet altijd van even onschuldig allooi. Allerminst was dit zeker het geval met een grap in de zitting van 4 December jl. Mededeelende, dat de heer J. F. De Booij hem een bezoek had gebracht, om te vragen, of hij, zoo er bezwaren mochten bestaan tegen zijn aanstelling als makelaar in alle vakken, ten minste in het vak //roerende goederen" als makelaar zou worden aangesteld, merkte de Voorzitter het volgende op: „Of hieronder ook blanke slavinnen bedoeld worden, waarover in de Tweede Kamer zoo dikwijls discussie wordt gevoerd, is mij niet gebleken." Dat loopt naar onze bescheiden meening, zelfs voor de Bredaschen Gemeenteraad, wel een beetje de spuigaten uit. In plaats van er over te lachen, ware het voegzaam geweest, den geachten Voorzitter te doen opmerken, dat zulke „grap pen," opzijn zachtst, ernstige onbetamelijkheden zijn. (DeTijd.) Buitenland. Bij gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van Koningin Victoria van Engeland in 1887 zal ter hoogte van Spithead, bij de Engelsche kust, eene groote revue van de vloot gehouden worden. Zes nieuwe groote gepant serde schepen en twee groote kanonneerbooten, die in aan bouw zijn, zullen tegen dien tijd gereed zijn. Bij de feesten voor de noodlijdenden tengevolge van de overstroomingen in Zuid-Frankrijk zal o. a. in het Hippodröme te Parijs een stierengevecht gehouden worden. Men verwacht daartoe vijftien stieren en de noodige ruiters uit Arles. Dr. Jühlke, wiens dood wij in ons vorig nommer hebben vermeld, is op 't gebied van den Sultan van Zanzibar vermoord. De Somali's, aan wie die daad wordt toege schreven, vormen den talrijksten der moord- en roofzieke stammen, die het land van Abyssinië tot Kaap Guardafui bevolken. De overledene nam sedert 1884 aan de kolonisatie van Afrika een werkzaam aandeel. Verleden jaar verwierf hij het eerste gebied der Oost-Afrikaansche Maatschappij, dat onder Duitsche bescherming gesteld werd. Hij keerde in Maart jl. terug om zijne gezondheid te herstellen, die van de Afrikaansche koortsen veel te lijden had, en was in Augustus jl. weder vertrokken om zijn werk voort te zetten. Te Londen heeft een verkooping van duiven plaats gehad, die 17,246 francs opbracht, ongeveer 246 per duif. Een der duiven bracht 1225 francs op. De Tagliche Rundschau bevat een bijzonder proefje van Anierikaansche critiek. In het New-Yorksche dagblad Bell. Journ. komt de volgende recensie van eene tooneel- vooi-stelling voor: „Miss Fortexue debuteerde deze week in 't Lyeeumtheater in acht nieuwe costumes en de daarbij behoorende rol van „Frou-Frou." De costumes verhoogden zoo mogelijk hare schoonheid en in hare rol voldeed de actrice zoo, dat men zich gedrongen gevoelde haar vaderlijk op de schouders te kloppen en te zeggen: Heel aardig! Ga zoo voortVlijtig studeeren dan zult ge 't nog eenmaal ver brengen. De overige artisten, waaruit het gezelschap is samen gesteld, waarin miss Fortexue zich bevindt, zijn vrij vol doende; eene fout bezitten ze evenwel allen, eene fout, die als een vloek op hen rust: zij zijn, zonder onderscheid, afschuwelijk leelijk. Het gebrek aan schoonheid is zoo groot, dat men bijna zou gaan meenen, dat met voorbe dachten rade de personen zijn uitgekozen, door wier nabij heid de bekoorlijke verschijning van miss Fortexue nog meer op den voorgrond zou kunnen treden." Vischbe richten. Jl. Woensdag kwam binnen de sloep Bastiaan Huiberdina, schipper Koster, met 2100 schelvisschen, (waarvan 500 levende), die voor 1 36 't honderd in afslag werden opgehouden en later onderhands verkocht. Gisteren kwam binnen de sloep Twee Gezusters, schipper Rietdijk, met 2400 schelvisschen (waarvan 450 levende) die ter afslag f 31.50 het honderd opbrachten. B u r g e r 1 ij k e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: W. Mens, timmerman, en C. Korver. J. Meijers, koksmaat bij de Marine, en S. De Leeuw. M. Wisse- kerke, smid, en T. Brands. H. Begeer, lste schrijver bij de Marine, en M. C. Schümaker. Bevallen: C. M. P. Kaan, geb. Wickel, D. A. Keizer, geb. Luitse, D. C. Janssen, geb. Van der Wyk, D. H. Middelkamp, geb. De Gast, D. S. A. W. Van Baak, geb. Ileidenrijk, Z. E. Stutje, geb. Niemeijer, Z. C. Hajenius, geb. De Joncheere, D. H. Saunders, geb. Bode, Z. Overleden: J. W. Eusman, 2 jaren. A. Braaf, geb. Snyer, 71 jaren. F. Jacobs, 3 maanden. Gemeente TEXEL, van 2 tot 8 December. Ondertrouwd: Jacob Koorn en Elisabeth Knol. Frederik Wessel en Adriaantje Schagen. GehuwdGeene. Geboren: Pieter, zoon van Simon Dogger en Neeltje Plaats man. Johannes, zoon van Adrianus Johannes Van 't Noordende en Cornelia Clementina Logman. Overleden: Jan Van der Wal, weduwnaar van Adriana Onté, 90 jaren. Geertje Hcmelryk, ongehuwd, 66 jaren. Willem Rab, ongehuwd, 75 jaren. Woêrk. Waarnemingen to Helder (Landskeet). December. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 zw. 12 k. 739 65 - 20.25 6.1 t 1-4 0.74 Hol in z. 11 8 wzw. 4 750.30 - 9.70 5.7 f 1.8 0.78 Golvend z. 14 ii 749.60 -10.40 5.3 t 0.7 0.88 n Weêrsgesteldheid: 10 Dec. 12 u. Bewolkt, winderig, buiig. 11 Dec. 8 u. Bewolkt, goed weer. 11 Dec. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OF BEIS VAN BATAVIA NAAtt AMSTERDAM: PAns Hendrik... Te Aden binnen. Prins Frederik.. 7 December van Marseille vertrokken. Koningin Emma.. 7 December van Port-Saïd vertrokken. Prs.Wilkelmina29 November van Padang vertrokken. Print v'. Oranje.. 7 December van Padang vertrokken. OF BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Soenda22 November van Suez vertrokken. Burgem. den Tex. 8 December Aden gepasseerd. Conrad6 December van Marseille vertrokken. Prinses Marie.... 9 December van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Madura13 November te Batavia aangekomen. Prins Alexander. 23 November te Batavia aangekomen. Prinses Amalia.. 6 December te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË SumatraVertrekt 15 December van Amsterdam. Poorioaarts...Vertrekt 25 December van Amsterdam. Vierde lijst. No. 15443 f 1Ü00. No. 1596 1 100. Kantongerecht te Helder. Gewezen vonnissen J. L., te Wieringen, dronkenschap, boete f 3, subsidiair 1 dag hechtenis. A. B., te Texel, gedagvaard ter zake van het laten loopen van vee op eenig weiland, zonder daartoe te zijn gerechtigd, vrij gesproken. J. B. en D. Z., te Texel., als voren, ieder f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. P. S., te Helder, visschen zonder acte en zonder vergunning, twee boeten h f 3, subsidiair 1 dag hechtenis per boete, verbeurd verklaring palingfuik. C. K., te Huisduinen, poging tot bemachtiging van wild met wild strikken, na vroegere veroordeeling, boete f 20, subsidiair 4 dagen hechtenis. O. W., te Helder, het als schipper van een vaartuig daarmede uitoefenen van do zeevisschery buiten de zeegaten, zonder dat aan stuurboordzijde op het grootste zeil voorkwam het letterteeken der gemeente waar het schip tehuis behoort, boete f 3, subsidiair 1 dag hechtenis. C. G., J. L., W. E., J. S. en D. M., te samen en in vereeni ging spelen met geld op den openbaren weg, ieder f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Marktberichten. TEXEL, 9 December. Aardappelen f 2.25 a 3.50 per heet. Gemaaid Zeegras f 8 a 10 en gevischt dito f 2.50 a 3.50 per 100 kilogram. Tarwe f 7.25, Rogge f 5.25 a 6.Haver f 3.25 a 3.50, Gerst f 5.a 5.75, Groene Erwten f 6.50 a 8.25, Vale dito f 6.a 8.50, allés per hectoliter. ALKMAAR, 10 December. Aangevoerd 270 h. Tarwe, f 7 a 8 95 h. Rogge, f 5.50 a 6.10; 741 h. Gerst, f 4.25 a 4.75, idem

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2