ff Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. Gyinnastiek-Vereeniging „Texel." De Notaris G. P. NIJH0FF, Thieme's Muziek-Bibliotlieek; SALON-B LU WE N. Beschikbaar bij A. RAAP, GRAAF JAN II, En zie voorts deze Asta zelve. „Achting?' roept zij scherp en bits, als van Gehren zich daarmede voldaan verklaart, zoo hare liefde zijn deel niet kan worden, „eisch toch geen achting van een millionaire voor de mannen, die aanzoek doen om hare handDie achting hebben ze allen allen verbeurd!' In dien uitroep ligt heel hare wereld en levensbeschouwing opgesloten. Waar zij komt, klaagt zij verder, overal is de roep van haren rijkdom haar als een vloek vooruitgegaan. De bruidegom verlaat zijne bruid, de minnaar zijne geliefde. Als een naar goud dorstende bende jagen zij haar na. Haar?.... O neen, de millioenen, die zij nu eenmaal zonder haar persoon niet kunnen krijgenEn overal dien maatstaf aanleggend, bejegent zij een ieder, die haar het hof maakt, met onver holen wantrouwen en terugstootende koelheid, van Gehren bovenal, nadat zij getuige is geweest van eene uiterst pijn lijke scène, waarbij de baron tegenover zijne vroegere charme, de mooie maar ongefortuneerde Helene Althaus, zelfs de allereerste eischen van ridderlijkheid en welwillend heid uit het oog verliest. Daarom weigert zij hem na dit tooneel hare liefde, hare achting zelfs. En toch heeft zij hem hartstochtelijk lief. Zoo dikwijls zij hém ziet, denkt zij onwillekeurig aan de sage, dat de mensch van de goden zou afstammen; met dat edele voor komen, met die kalme, fiere houding kon hij als uit de wolken zijn neergedaald. En zóó iemand vernedert zich tot de kleingeestigste berekeningen! zucht zij. Haar afgod is van zijn voetstuk gevallen. Maar als hij nu na hare afwijzing een geestkracht en fierheid ontplooit, die zij niet in hem verwacht had, als hij onmiddellijk het besluit neemt om door onvermoeiden arbeid en volhardende studie te toonen, dat hij in staat is, zich zijn eigen weg te banen, en dat besluit ook moedig doorzet en ten uitvoer brengt, verschijnt hij voor haar in een gansch ander licht: in het licht waarin zij hem zich bij voorkeur voorstelde, bekent zij hem ronduit dat zij hem lief heeft gehad van den eersten keer af dat zij hem ontmoette, en dat zij er onder geleden, onuitsprekelijk geleden heeft, toen zij moest ge- looven dat haar afgod slechts een knap rekenmeester, dat zij voor hem slechts een handelszaak was. Zij mag nu aan hem gelooven, zij mag hem liefhebben. Met even groot talent zijn rondom die beiden de neven personen gegroepeerd: de figuur van den luitenant Max Althaus, Helene's broeder, militair tegen zijn zin, slechts om den hoogmoed zijner moeder te bevredigen, een jonkman met buitengewoon rijken aanleg voor het teekenen, doch die eerst ter elfder ure den moed vindt om het voorbeeld zijner geliefde, de schoone doch onbemiddelde naald werkster Martha Walther, te volgen en dien zeldzamen aanleg door eerlijken en noesten arbeid dienstbaar te maken aan zijn onderhoud. Dan de figuur van Helene's moeder, de HoogWelGeboren Vrouwe van Mühlstein, die alles opoffert om zich een schijn van grootheid en aanzien te gevenvan haren vader, de raadsheer Althaus, die onder dit leven van schijn en onnatuur wegkwijnt en bezwijkt, van allen, in één woord, die de welversneden pen der jeugdigo schrijfster u in dit werk op zoo boeiende en aantrekkelijke wijze voor oogen toovert. „Waarheid bovenal!' schildert met een schat van men- schenkennis het ellendig jagen naar pralerij en vertoon onzer dagen en den schitterenden triomf der waarheid over leugen en dwang. Dat maakt het boek zoo actueel en stempelt het tot een opmerkelijk verschijnsel op letterkundig gebied. En al speelt het in een Duitsche omgeving, de Hollandsche lezer zal er de eigenaardige schoonheden van Früulein Keysers schepping niet minder om waardeeren, dank zij de uitstekende vertaling, waarin het oorspronkelijke hier door Hermina wordt aangeboden. Haar voortreffelijk geslaagde arbeid bevat tal van uitnemende bladzijden. Ar. Afloop dor Openbare Verhuring van Wei- en Bouwland, op Woensdag 15 December 1886. 'a avonds 7 uur, in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris P. S. HORDIJK: 1. Een perceel Weiland, in den Konijnsberg; gehuurd door den heer II. Noot Hz. Jr., te Helder, voor f 75.per jaar. 2. Een perceel Weiland, in de tweede Koog; gebuurd door den heer C. Schagen, te Helder, voor f 42.50 per jaar. 3. Een perceel Weiland, tegenover den Konijnsberg; gehuurd door den heer M. Van der Oordt, te Helder, voor f83.50 per jaar. 4. Een perceel Weiland, iu de (tweede Koog; gehuurd door den heer J. Visser, tc Helder, voor f 146.per jaar. 5. Een perceel Weiland, in de Koog; gehuurd door den heer J. Pz. Smit, te Helder, voor f 75.per jaar. 6. Een perceel Weiland, in de Koog; gehuurd door den heer L. W. F. Oudenhoven qq., te Helder, voor f 71 per jaar. 7. Een perceel Weiland, genaamd: „De Kerkedijk;" gehuurd door den heer L. W. F. Oudenhoven qq., te Helder, voor f 155. per jaar. 8. Een perceel Bouwland, naast het vorige perceelgehuurd door den heer W. Zeeman, te Helder, voor f 19.50 per jaar. B u r g e r 1 ij k e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: Geene. GehuwdP. C. De Wilde en M. Kindt. C. Van Os en H. Rieuwers. Bevallen: A. Zielstra, geb. Touwslager, D. Overleden: N. Vlas, 2 jaren. H. Hornveld, 84 jaren. H. Blokker, geb. Bras, 75 jaren. P. Van der Ben, 8 maanden. H. J. Romeny, 3 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 9 tot 15 December. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. GeborenWillemina, dochter van Pieter Dros en Jantje Boon. Jannetje, dochter van Pieter Timmer Cz. en Rennetje Daalder. Lourens, zoon van Jan Leen Lz. en Trijntje Moojen. OverledenAdriana Lap, dochter van Dirk Lap Bz. en Dieuwertje Dryver, 2 maanden. Engelina Van der Vis, dochter van Dirk Van der Vis en Trijntje Kooger, 3 jaren. Grietje Kikkert, dochter Van Paulus Kikkert en Antje Huisman, 9 jaren. Cornelis Kievit, gehuwd met KaatjeGrootenboer, 73 jaren. Weêrk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. zzo. 4 k. zw. 35 zwtw. 18 Barometer mM. Stand. Afw. 743.07 742.20 744.72 - 17.03 17.90 - 15.38 Thermometer C. Stand. Afw. 7.0 6.2 6.0 t 2.7 t 2.7 tl.7 Toe stand ▼ande zee. 0.94 wein.gv. 0.75 Hol wat. 0.78 Weersgesteldheid: 15 Dec. 12 u. Bewolkt, helder, goedweer. 16 Dec. 8 u. Zwaarbewolkt, onstuimig. 16 Dec. 12 u. u 16 December. Grootste winddruk ten 1 uur's nachts 61 kilogr. Kantongerecht te Helder. Zitting van 15 December 1886. Gewezen vonnissen J. P., te Texel, en W. v. d. Z., te Helder, dronkenschap by eerste herhaling, 3 dagen hechtenis. W. R., te Helder, dronkenschap bij derde herhaling, 7 dagen hechtenis. W. R., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 7 dagen hechtenis. G. De J., te WorkumT. R., te ZwartewaalI. De V., Fr. B., W. B„ A. v. d. B. en U. De H., allen te Helder, openbare dronkenschap, ieder f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. C. V. en J. R., te Helder, openbare dronkenschap, ieder f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. D. H., te Texel, het in de maand November laten losloopen van een hond op den openbaren weg te Texel, boete f 3, subsi diair 1 dag hechtenis. Arrondissements -rechtbank. Correctioneele Terechtzitting van 2 November 1886. C. T., te Zijpe, het doorsteken van een waterkeering, 3 dagen gevangenisstraf. Zitting van 14 December. J. K., te Alkmaar, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. C. G., te Helder, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. J. d. V., te Alkmaar, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. C. K., te Helder, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 8 dagen gevangenisstraf. J. H. S., huisvrouw van M. J. H., te Helder, beleediging, f 8 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. Schager markt van heden (per telegraaf). 20 Paarden Ossen 4 Stieren 40 Geldekoeien Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 12 nucht. Kalveren Rammen - a 3740 Schapen - 15 a 31^ f 35 a 85 -100 a 210 - 70 a 210 10 a 19 Lammeren f Bokkende Geiten- a 20 magere Varkens f 10 a 13 50 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 40 al 25 60 Eenden - 75 a 90 Boter per kop - 70 a 80 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren - a Marktberichten. PURMEREND, 14 December. Aangevoerd 233 stapels Kleine Kaa9, f 31.50, 1 stapel Middelbare, f 27.per 50 kilogram. 1547 kilogram Boter, f 1.05 a 1.15 per kilogram. Kip-eieren f 5.50 a 6.50 per 100 stuks. Veemarkt. Aangevoerd: 245 Runderen, prijshoudend, handel matig. 23 Paarden. 87 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilo gram; handel vlug. 112 nuchtere Kalveren, f 10 a 25; handel matig. 181 vette Varkens, f 36 a 46 cents per kilogram; handel stug. 30 magere Varkens, f 10 a 14 per stuk; handel stug. 268 Biggen, f 4 a 7 per stukhandel stug. 3685 Schapen en Lam meren; handel vlug, prijshoudend. 758 Ganzen, t 2.50 a 3.25 en 31 Zwanen, f 8.a 9.50, beiden per stuk. WAGENINGEN, 13 December. Uiterwaardsch Hooi f 22 en Binnenveldsch f 18 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 15 December. Hooi f 18 a 19 por 500 kilogr. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, is in den namiddag van den 14 "dezer te Rio Janeiro aan gekomen. Aan boord was alles wel. Dewijl de Stoombootreederij voor bet sleepen van schepen, onder directie van den heer A. D. Zur Mühlen te Amsterdam, de pogingen tot lichting van het Engelsche fregat Brambletye, wegens dè ongunstige toestand, waarin het schip is geraakt, heeft moeten opgeven, is dit thans opgedragen aan de „Nordischer Berguns-Verein," te Ham burg, met bepaling dat het schip binnen zes weken tijds boven water moet zijn gebracht. Twee stoomschepen dezer „Verein,' de Berger Wilhelm en de Newa, zijn reeds met de benoodigde toestellen en gereedschappen nier aangekomen, terwijl met de voorbereidende werkzaamheden gisteren een aanvang is gemaakt. Het materiaal waarover bedoelde Maatschappij heeft te beschikken, is van dien aard, dat men er bijna niet aan twijfelt, of zij zal zich naar eisch van de haar opgelegde taak kunnen kwijten. Daar de werkzaamheden 's avonds bij electrisch licht zullen ge schieden, zal dit, vooral bij donker weêr, een zeer interes sant schouwspel aanbieden. De Staatscourant van 15 dezer behelst een koninklijk besluit van 12 dezer, waarbij de leden en plaatsvervangende leden der Geneeskundige Raden zijn benoemd, die met ingang van 1 Januari 1887 ter vervanging van de op 31 dezer a. s. aftredende en niet herkiesbare leden optreden. Voor Noordholland zijn benoemd tot leden: dr. W. J. F. Nuijens, te Westwoud; dr. P. K. Pel, hoogleeraar te AmsterdamG. C. Van Balen Blanken, heel- en vroedmeester te Sijbecarspel; J. Polak, apotheker te Amsterdam; P. Kruijsse, apotheker te Amsterdam; mr. G. A. Van Hamel, te Arasterdam; tot plaatsvervangende ledendr. J. Penn, te Hilversum; dr. H. D. Kruseman, apotheker te Haarlem; mr. C. M. J. Willeumier, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet (cl. IJzen- dijke) door ds. A. J. Van Riet, predikant te Oude-Niedorp en Zijdewind. In het bestuur der banne Berkhout zijn herkozen tot leden de heeren G. Bakker Dz. en C. Nobel Wz. en gekozen, in plaats van den heer P. Nobel Wz., die bedankt had, de heer J. Nierop J.Mz. Tot heemraad van den polder de Lage Hoek, onder Hoogwoud en Opmeer, is gekozen de heer Jb. Heddes. Tot onder-directeur der Maatschappij van Weldadigheid (kolonie Willemsoord) is benoemd de heer Schouten te Anna Paulownapolder, in plaats van den heer G. Van Schothorst, onlangs overleden. Getrouwd: C. FLAES, Officier van Administratie Kon. Ned. Marine, en A. M. M. SPRUYT. Den Haag, 15 December 1886. Eenige kennisgeving. Getrouwd A. G. F. VAN NIEUWENHUIJSE en L. KATER. Hilversum, 16 December 1886. Op den vijftienden*November 1886 overleed te Helder, in den ouderdom von 67 jaar, de Heer PIETER DIRKZ. BOON, in leven gepens. Loodsschipper. Wed.^P. D. BOON—KUIPER en Familie. Helder, 11 December 1886. (Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst.) Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot CORNELIS KIEVIT Azn., in den ouderdom van ruim 73 jaar. Texel, 14 December 1886. K. GROOTENBOER, Wed. C. Kievit Azn. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens. Na een gelukkig samenzijn van slechts 12 jaren, werd mijn geliefde Echtgenoot J. Raven heden van mijne zijde weg gerukt. Wat mijne nog jeugdige kinderen en ik in hem verliezen, kunnen alleen zij beseffen, die hem van nabij gekend hebben. Waal en Burg op Texel, 14 December 1886. Wed. J. RAVEN-BOONACKER. Eenige en algemeene kennisgeving aan vrienden, begunstigers en kennissen. Na een langdurig doch geduldig lijden, overleed heden onze geliefde Broeder WILLEM MOLENAAR, in den ouderdom van 35 jaren. Uit naam van Broeders en Zusters. Anna Paulowna, 14 December 1886. Door bijzondere redenen verhinderd persoonlijk de voorgenomen afscheidsbezoeken te brengen, betuigt onder- geteekende bij deze zijnen dank voor de belangstelling, waardeering en vriendschap, zoo ruimschoots alhier onder vonden gedurende zijn vierjarig verblijf. Hij wenscht tot afscheid een ieder gaarne alles goeds, zooals hij voor zichzelven zou begeeren, en spreekt daar mede het welgemeend vaartwel uit. BOURICIUS, Rijks-Ontvanger, benoemd te Gouda. TRYPOSA. Degenen, die f 2.50 aan de Vereeniging gegeven hebben en daarvoor een arm gezin wenschen te bedeelen, gelieven naam en woonplaats op te geven vóór Maandag 20 dezer. Adres: Mevr. HATTINGA RA YEN. Alhier worden gemeubeleerde kamers te huur gevraagd, dadelijk te aanvaarden. Aanbiedingen met prijsopgave, onder letter W.te adresseeren aan het Bureau dezer Courant. ADRBIERSTEKER Tandheelkundige N. wet, Amsterdam, Damrak 62, zal op Maandag 20 December te consulteeren zijn ten huize van den heer S. SCHRAA, Kerkgracht, Wijk I. 338, te den Helder. Zij, die hem aan huis verlangen, gelieven vooraf naar bovengenoemd adres te schrijven. EERSTE OPENBARE UITVOERING op Dinsdag 21 December 1886, 's avonds te 8 uur, in „De Vergulde Kikkert," aan den Burg. Entree f 0.99 voor een Heer met of zonder Dame; meerdere Dames 50 cents. Personen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. Plaatsen zijn te bespreken van 12—2 uur k 10 cents. Het Bestuur. Voorloopige aankondiging. Op nader te bepalen dag en uur zullen in de maand JANUARI 1887, ten verzoeke van den Heer S. Pz. KEIJSER, te Texel, als lasthebbende van zijne principalen, ■publiek worden verkocht: i kapitale HUISMANSWONINGEN, een BOET en onderscheidene perceelen best WEI- en HOOILAND, gelegen in den polder Oosterend, gei..cente Texel, te zamen groot 13 H. 24 A. 20 c.A., in huur bij den Heer Klaas Dz. Mantje. Notaris CONINCK WESTENBERG. gevestigd te Enkhuizen, zal MAANDAG 27 DECEMBER 1886, des avonds 7 ure, in de Doele aldaar, publick verkoopen: Het nieuw gebouwde WOONHUIS met WERKPLAATS, ingericht tot Viscbzoutcrij en Rookerij, zeer gunstig staande en gelegen in de Bogt nabij de p^yJHaven te Enkhuizen, Sectie F, Nos. 1189 en 1190, te zamen groot 2 ares 20 centiares. Nadere inlichtingen zijn bij gemelden Notaris te bekomen. de verschenen banden in voorraad. Vau beide edities is de prijs per band f 1.—. Muziekhandel. Boekbinderij. te Aima Paulowna: de zwartbonte Stier N°. 1078 N. R. Stamboek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3