meer toe dan eene persona grata, dan eene sympathieke persoonlijkheid. Meer dan om uwe woning op de Keizers gracht ter gelegenheid van recepties in wintertuinen te metamorphoseeren. Meer dan de kunst om koningen en vorsten koninklijk en vorstelijk te onthalen. Meer zelfs dan een titel van „Koning van Amsterdam!!!' Ik spreek niet van uw loffelijk streven om Poolsche joden met veel geld te ondersteunen, niet van uwe bemoeiingen om na de Tentoonstelling van 1883 zekere heeren met een geschenk van f 50,000 te vereeren. Ik wijs u op de hoogst treurige organisatie der politie, getuige het hemeltergend feit, in de laatste dagen voorgevallen, waarbij in de koude der (der nacht acht bloeden van kinderen uit hun bed werden gelicht De schrijver van dit fijne en sierlijke stukje proza noemt zich nog wel antirevolutionair maar noemt zich ook socialist. Nu wil ik wel gelooven, dat, als hij die twee heterogene begrippen in éón persoon vereenigt, zijn stijl er eenigszins onder gaat lijden en zijn gezond verstand misschien ook. Maar een man als Mr. Kist bij dit slag van opposanten in te deelen, is mijns inziens even onge rijmd als berispelijk. Amstelaar. Binnenland. Wij hebben ontvangen de Statuten der op te richten Naamlooze Vennootschap „Noordhollandsch Landbouw- Krediet," gevestigd te Alkmaar. Zooals de naam aanduidt, is het voorname doel der Vennootschap, krediet te ver- leenen ten behoeve van het landbouwbedrijf in de provincie Noordholland. Het kapitaal is bepaald op f 400,000, ver deeld in vier gelijke seriën. Iedere serie bestaat uit 100 aandeelen k f 1000. De eerste serie wordt geplaatst alvo rens de Vennootschap in werking treedt. Het geheele kapitaal wordt geplaatst binnen vijf jaren. De aandeelen staan op naam. Volgens art. 9, kan aan geen lid een hooger blanco krediet worden toegestaan dan f 5000. Het maximum van de inschrijving der krediet-trekkende leden is f 20,000. Het gezamenlijk bedrag der te verleenen kredieten mag het viervoud van het gezamenlijk bedrag van het maatschap pelijk kapitaal, het waarborg- en reservefonds niet over schrijden. Als directeur treedt op de heer H. H. Morama B.Jz., thans nog te Samarang; als commissarissen de heeren mr. F. S. Van Nierop, te Amsterdammr. A.P. De Lange, te Alkmaar; jhr. mr. P. Van Foreest, te Heiloo, en J. M. De Sonneville, te Alkmaar. Alle pachters van boerenplaatsen in de Beemster, toe- behoorende aan jhr. Van Merlen te Haarlem, ontvingen dezer dagen, toen zij hem de pachtsom kwamen betalen, f 20 per hectare terug, met de belofte, dat zij ook in liet vervolg dit bedrag minder per hectare behoefden te voldoen. Bij den zwaren strijd om het bestaan, dien de meeste huurboeren tegenwoordig te voeren hebben, zeker een navolgingswaardig voorbeeld Met ingang van 10 Januari a. s. wordt in het hoofd dorp der gemeente Hippolitushoef op Wieringen een hulp kantoor der Posterijen gevestigd, nevens het bestaande, dat p. m. uur gaans vandaar verwijderd is. In het restant der provinciale leening van Noordholland van f 265,000, ten bedrage van f 100,000, is voor zesmaal dit bedrag ingeschreven. Een bericht uit Hoorn meldt, dat het garnizoen vandaar niet zal worden weggenomen. „Naar men weet, heeft Z. M. de Koning aan de Zaandamsche bewaarschoolhouderes, mejuffrouw H. IJkes, gratie verleend van een vonnis door de Haarlemsche Recht bank over haar geveld, omdat zij kinderen in haar bewaar school opnam, zonder het vaccinebewijs dier kinderen te erlangen. Thans heeft de bewaarschoolhouderes een adres aan Z. M. den Koning gezonden, waarin zij te kennen geeft de ont vangen gratie niet te kunnen aanvaarden, daar gratie het aanwezig zijn van schuld veronderstelt, en adressante is zich geen schuld bewust, daar zij geen enkele wet heeft overtreden. Zij zou zich ten hoogste verblijden, wanneer het Z. M. mocht behagen het over haar geslagen vonnis te vernietigen.' Voor het waarborgfonds der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam is ongeveer f 70.000 inge schreven. De hoofdcommissie zal nog trachten enkele dagen uitstel te verkrijgen, ten einde het ontbrekende aan te vullen, alvorens te besluiten, dat de Tentoonstelling wordt opgegeven. In het toenemend gebruik van petroleum, zoowel door het steeds milder vloeien der bronnen in verschillende werelddeelen, als door het dure gas, vond een ondernemend fabrikant te Amsterdam, de heer J. T. Scholte, gereede aanleiding, om in navolging van het buitenland (België, Duitschland en Amerika) een poging te wagen, om de gebreken, die ook nog aan de nieuwste vindingen der lamp kleven, weg te nemen. De heer Scholte meent daarin geslaagd te zijn en hij zal dan weldra ook een lamp in den handel brengen onder den naam van Scholte's Simplye, die evenals de Ameri- kaansche lamp, geen raderen of schroeven meer heeft, en bij een spaarzaam olieverbruik tweemaal ^e lichtsterkte van een gewonen ronden porseleinen brander heeft, gelijk aan 32 normaalkaarsen. Het geheim dezer vinding bestaat in verdeeling der lucht om en binnen de vlam. Bij het branden wordt de olie niet warm, zweet de peer niet door en verspreidt geen reuk. Het Groot Nationaal Panorama te Rotterdam met het fraaie doek, voorstellende „den Slag bij Nieuwpoort,' is afgemijnd op f 54,303.75. Kooper was de heer J. J. Goot te Rotterdam, die het gebouw waarschijnlijk sloopen en er woonhuizen voor in plaats zetten zal. Bij den landbouwer F. M. Kooyman Jz., te IJselmonde, heeft een niet alledaagsch voorval plaats gehad. Terwijl een paar huisgenooten voor het raam zaten te breien, sprong eensklaps een groote haas door de ruiten, stootte een bloementafeltje omver en sprong op den schoot van de vrouw des huizes. Het was een oogenblik van groote ontsteltenis, waarvan men echter spoedig bekwam, toen men zoo onverwachts een Hinken bout in den pot kreeg. Volgens de Post is de toestand van Jeanne Lorette, in de gevangenis te Arnhem, thans niet verontrustend meer. Men moest de interessante gevangene, naar 't blad meent, nu maar verder laten rusten. Daar in ons land door velen verkeerdelijk wordt gemeend, dat bij den te ChriBtiania gehouden schaatsen- wedstrijd tusschen Axel Paulsen en Harold Hagen laatst genoemde won met 1000 meter, wijst het U. D. er op, dat 1000 meter voorsprong, zooals in het bericht van de Sport heeft gestaan, beteekent, dat Paulsen zijn mededinger 1000 meter heeft voorgegeven, zoodat volstrekt niet is uitgemaakt, dat Hagen nu de snelste rijder is. Hoeveel hij Paulsen voor was toen hij de eindpaal bereikte, wordt nog niet gemeld. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat Z. M. de Koning het huisje, waarin Czaar Peter de Groote in 1697 te Zaandam gewoond heeft, ten geschenke heeft gegeven aan den Keizer van Rusland. Aan de N. Rott. Crt. wordt thans uit St. Peterburg gemeld, in welke bewoordingen het offi- ciëele Russische blad van deze schenking melding maakt: „Koning Willem de Eerste had, met het oog op de historische beteekenis van het beroemde huisje, waaraan zoovele herinneringen der groote daden van den machtigen voorvader der Russische Keizers zijn verbonden, het van de eigenaars gekocht, en het aangeboden aan de Prinses van Oranje Anna Paulowna, later Koningin der Nederlanden. Toen heeft men, om het huisje beter te bewaren, er een steenen gebouw om heen gemaakt, en er een opzichter en een bewaker in geplaatst, die belast zijn met het onderhoud. Nadat eerst Prins Hendrik het geërfd had, en later zijn doorluchtige broeder, de tegenwoordige Koning der Neder landen, was het huisje te Zaandam het persoonlijk eigendom van Zijne Majesteit. „Bezield met gevoelens van vriendschap voor den Keizer van Rusland, heeft de Koning der Nederlanden het voor nemen te kennen gegeven dit huisje te schenken aan Zijne Keizerlijke Majesteit, die het heeft aangenomen. De witte mostaard is in den laatsten tijd van ver schillende kanten, en wel op grond van nauwkeurige proeven, als groenvoederplant aanbevolen. De bijzondere voordeelen van den verbouw dezer plant zijnde witte mostaard slaagt op eiken bodem, die niet te nat is, en geeft steeds bij eene slechts eenigermate goede bemesting van den akker aan merkelijke opbrengsten. Zijne snelle, met sterke bladont wikkeling verbondene vegetatie laat ten gevolge van de sterke beschaduwing des bodems het opkomen van onkruid niet toe. Na den oogst is het veld zeer schoon. Reeds 4 6 weken na de zaaiing van den mostaard kan er gemaaid worden, zoodat de verbouw er van op den omge- broken koornstoppel kan plaats hebben. Wijders kan de plant na elke vrucht met de eenige uitzondering van die der oliezaden verbouwd worden. Zaaigoed heeft men weinig noodig. De plant is tegen nachtvorst weinig gevoelig en wordt door alle dieren gaarne gegeten. Op sommige Duitsehe scholen heeft men het nuttige voorschrift ingevoerd, dat de kinderen pantoffels of andere schoenen meê naar school moeten nemen, om ze daar te verwisselen met die, welke ze aanhebben. De natte schoenen worden vóór het begin van de les uitgetrokken en blijven in een verwarmd vertrek staan. Bij het uitgaan van de school vindt de leerling zijne schoenen warm en droog, terwijl hij gedurende de les zijne pantoffels aanheeft. Menige ziekte, die de scholieren zich door natte en koude voeten op den hals halen, wordt door dezen nuttigen maatregel voorkomen. Buitenland. Het ongeluk, dat verleden week twee reddingsbooten te Southport overkwamen, is bijna eenig in de geschiedenis, want in de 32 jaren, dat de uitsluitend van particuliere bijdragen bestaande „Nationale Reddingsboot-Maatschappij" bestaat, zijn er slechts 52 mannen verdronken, ofschoon de booten met elkander 5000 maal in zee staken en meer dan 12000 mensehen levens redden. De Koningin heeft den mayor van Southport een schrijven van rouwbeklag gezonden en te Londen is een fonds voor de nagelaten betrekkingen der verdonken bemanning ge sticht. Een besluit der Duitsehe Regeering, ter afkondiging van den kleinen staat van beleg over de stad en het platteland van Frankfort aan de Main, over de Hanau- districten en die van den Obertaunus, is gisteren openbaar gemaakt. Het treedt heden in werking. Den 13 dezer is de stoomboot J. W. White, van Vicksburg naar New-Orleans, in brand geraakt bij Bayou Sara (Louisiana). Vijftig personen, meest vrouwen en kinderen, moeten bij deze ramp het leven hebben verloren. Bijna de geheele bemanning werd gered. Uit Antwerpen wordt eene geheimzinnige geschiedenis gemeld. Daar is eene kleine kotter binnengeloopen, slechts met één persoon bemand. Deze heeft verteld, dat zijn meester, de eenige die hem vergezelde, door eene golf over boord was geslagen. Men gelooft echter, dat de man zijn meester vermoord en beroofd heeft; hij is voorloopig in hechtenis genomen. In de leeszaal van het Grand Hótel te Brussel is achter eene canapé een pak papieren en brieven gevonden, afkomstig van den diefstal in den posttrein Ostende Verviers. Dit pak bevatte 150 brieven van Amerika naar Rusland geadresseerd, brief kaarten en één wissel. De leeszaal wordt niet slechts door de logeergasten, maar ook door het publiek bezocht, en de canapé is sedert eenige dagen niet van hare plaats geweest, zoodat deze vondst de justitie niet licht op het spoor der dieven brengen zal. Uit de photographische portretten, welke de politie van de ver moedelijke dieven bezit, is er één door een kellner herkend als van een heer, dien hij voor eenige dagen in de restau ratie bediend heeft, en door een anderen kellner als van een logeergast der vorige week. Het dochtertje van den Kroonprins van Oostenrijk reed te Weenen door het Prater, toen het portier van het rijtuig openging; de kleine viel op straat, gelukkig be zeerde zij zich niet. Het reuzenschip Great Eastern, door Edward de Mattos thans tot drijvend circus ingericht, is zijne rond reis begonnen. De wijnhandelaar F. H. Nithardt is door de straf kamer te Mühlhausen (Elzas) veroordeeld tot eene geldboete van 30,000 mark en eene gevangenisstraf van 1 maand, omdat hij in minstens 50 gevallen vervalschten wijn had verkocht, zonder daarvan aan de koopers mededeeling te hebben gedaan; bij wanbetaling 2 jaren gevangenisstraf. Ware de veroordeelde niet zoo oud en niet zoo ziekelijk, zijne straf zou nog veel grooter zijn geweest. Zijn zoon en compagnon werd reeds vóór een jaar veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 60,000 mark boete. Te Berlijn slikte een jongen, die een knikker in den mond hield, dien in en overleed aan de gevolgen. Denk er om, Hollandsche jongens Stefano Meblatti. De aflrop van Merlatti's vasten wordt door de République Fran9aise aldus be schreven „Men bracht hem jl. Woensdagnamiddag, onder de armen ondersteund, naar de zaal van den Dierenriem, op de eerste verdieping van het Grand Hótel. De bezoekers stroomden in grooten getale toe. Te 5 uur stonden de nieuwsgierigen in drie rijen voor de estrade. Merlatti had nog maar anderhalf uur te vasten, en het was eigenaardig genoeg hem te zien. Zeer bloeiend was zijn voorkomen niet. Hij lag op een rood rustbed, bedekt met dekens van dezelfde kleur. Zijn hoofd lag als dat van een lijder op het oor kussen, half verborgen door een doek, dien men voort durend vochtig hield. Kortomhet aanzien van een stervende." Dien middag ontving hij een geparfumeerd briefje van eene bewonderaarster met eene prachtige geranium en een anderen brief van eene min, die aanbood hem ten spoedigste gezond te zoogen. Toen de tijd was afgeloopen, zegt de Republique, gaf men hem twee eetlepels pepton, dat onmiddellijk weder terugkwam. Gemalen vleesch ging denzelfden weg. Van dit laatste had hij een walg, verklarende, dat het hem in do maag brandde. Toen gaf men hem een mengsel in van wijn, cacao, quassia en stroop van bittere oranjeschillen. Dit smaakte hem. Met beide handen vatte hij den flacon aan en dronk dien in twee lange teugen voor twee derden ledig. Dientengevolge was hij om half zeven half dronken en moest hij in een kamertje gebracht worden om er uit te rusten voor het banket. Naar aanleiding van de „vasters" brengt iemand in de Daily News in herinnering, dat, naar hij zelf heeft bijgewoond, jaren geleden een varken uit de puinhoopen van een door de instorting van eene rots verbrijzeld huis levend werd te voorschijn gehaald, nadat het zonder voedsel daar 160 dagen had doorgebracht. Het was sneeuwwit van haar geworden en ontzettend mager, zoodat het zeer zeker niet een vierde woog van voorheen. De inzender voegt er niet bij, of het nog tot den staat van vorige gezondheid is teruggekeerd. Uitslag der op 17 December 1886 door den Makelaar J. H. MOOJEN te Texel, in het logement „het Wapen van Amsterdam" aldaar, ten verzoeke van den heer C. A. DUrNKER qq. gehouden veiling, van: De Huismanswoning, genaamd: Westerbuurt," met Boet en diverse perceelen Land, gelegen te Oost op Texel, te zamen groot 12 hectaren 67 aren 51 centiaren. Kooper de heer H. Keijzer, te Oosterend, voor f 13,050. Ingezonden. In de vergadering van 't Nutsdepartement te Oudkarspel, op Vrijdag den 10 December 11., trad de heer A.R. Sloos, van Winkel, als spreker op. 't Is moeielijk, den indruk, dien de begaafde spreker by zijn talry k gehoor teweegbracht, wéér te geven. De hoofdschotel was „Een Sint-Nicolaas-avond," van Justus Van Maurik. Overigens werden eenige kleine stukken in proza en poëzie, ernst en luim, door hem ten beste gegevenalles even keurig. Nuts-departementen, die er belang in stellen, iets goeds, iets degelijks in hunne vergaderingen te hooren, wordt eene kennis making met genoemden heer Sloos ten zeerste aanbevolen. Benoemingen, enz. Herbenoemd tot burgemeester van den Helder de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse en van Twisk de heer IC. Zijp Mz. Tot schoolopziener in het arrondissement Geldermalsen wordt met 1 Januari a. s. benoemd de heer J. J. Naeff, te 's Hage. De luitenant ter zee 2de klasse G. H. Pfeiffer wordt met 26 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse H. Van Praag. De kapitein F. L. W. Beyerinck is eervol ontheven van de betrekking van kapitein van het materieel van het 4de regiment vesting-artillerie en benoemd tot commandant der 11de compagnie (pantscrfort-compagnie). In zyne plaats is benoemd tot kapitein van het materieel de kapitein P. A. Numans. Visc li berichten. Jl. Dinsdag kwamen binnen de sloepen Willem de Zwyger, schipper Van den Hoek, en Pollux, schipper Groenendijk, de eerste met 1300 schelvisschen, de laatste met 25 levende, 160 doodo kabeljauwen, 6 lengen, 1 ben vleet en 500 doode schel- visschen, terwyl door 58 beugers 60 tot 150 schel visschen en 8 kabeljauwen en door 15 korders 2 tot 3 mandjes kleine schol werden aangevoerd; levende schelvisch gold f 22 ft 37, doode idem f 4.50 het honderd, levende kabeljauw f 4.40, doode idem f 2.65 ft 1.30, leng f 1.45 per stuk, vleet f 20 per ben en kleine schol f 3.75 5 4.50 per mandje. Acht en zeventig beugers brachten jl. Woensdag 30 tot 250 schel visschen en 12 kabeljauwen ter afslagschelvisch gold f 30.50 ft f 45 het honderd en kabeljauw f 3.55, k f 4.10 per stuk. Jl. Donderdag kwam binnen de sloep Admiraal van Kinsbergen, schipper Van Pelt, met 5000 schelvisschen (waarvan 1000 levende), die ter afslag f 23.50 't honderd opbrachten. Zestig beugers brachten 30 tot 225 schelvisschen en 1 tot 3 kabeljauwen ter afslag; schelvisch gold f 35.ft 51.50 't honderd en kabeljauw f 4.10 ft 5.50 per stuk. Zeventig bengers brachten gisteren 20 tot 150 schelvisschen, en 1 tot 3 kabeljauwen, en 12 korders 1 tot 2 mandjes kleine schol ter afslag; schelvisch gold f 30.50 k f 33.het honderd, kabeljauw f 3.10 per stuk en kleine schol f 5 per mandje. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: P. Rijnhart, kok bij de Marine,en M. Warten- horst. Gehuwd: Geene. Bevallen: E. M. Van Steel, geb. Breet, D. W. D. Van Willigen, geb. Edelenbosch, D. J. Wessel, geb. Goos, D. J. Blok, geb. Touw, Z. Overleden: J. Hoogendyk, 5 maanden. W. H. Piscacr, 3 jaren. J. T. Borg, 13 maanden. J. Bijl, 16 maanden. J. C. Van Leeuwen, 2 jaren. A. L. Hellendoorn, 2 jaren. H. Hankes, 7 maanden. C. Driessen, geb. Driessen, 76 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). December. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand ▼ande zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 zw. o k. 752.41 - 7.69 4.2 0.0 0.83 wein.gv. 18 8 nwtn. 7 748.18 -11.92 1.7 -1.7 0.93 18 12 w. 22 750.00 -10.10 2.6 -1.6 0.70 Golvend Weêrsgesteldheid: 17 Dec. 12 n. Bewolkt, helder, mooiweer. 18 Dec. 8 u. Betrokken, sneeuwbuien, 18 Dec. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, buiig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2