323ste Staatsloterij. Derde klasse, Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÊN. Publieke Verkooping Logement en Koffiehuis. J. H. M00JEN, Makelaar te Texel, J. J. KUIJPEK, Parkstraat, Burg, Texel. een voldoenden waarborg zouden zien, als zijn broeder, Keizer Maximiliaan, weder hersteld werd in zijne rechten als agnaat van het Oostenrijksche Huis, waarvan hij afstand had moeten doen toen hij den Mexicaanschen Troon beklom. Volgens de wetten van het Oostenrijksche Keizershuis was daartoe een familieraad noodig, dien Keizer Frans Jozef dan ook dadelijk bijeenriep. „Bij die gelegenheid schrijft de nu overleden graaf Von Beust, die toen Rijks-kanselier van Oostenrijk was leerde ik het edele hart van Keizer Frans Jozef ten volle waardeeren. Misschien had men Aartshertog Maximiliaan verkeerd beoordeeld en hem vele eerzuchtige plannen toe gedicht, waaraan hij nooit gedacht had; maar dit was zeker, dat het in zijne omgeving niet aan gevaarlijke raadgevers ontbrak en dat van eene eventuëele rol des Aartsnertogs in Oostenrijk tot in de hoogste kringen gesproken werd. Het kon aan Keizer Frans Jozef niet ontgaan zijn, dat na den onheilsdag van Königgratz de kreet „Leve Maximili aan!1* vernomen was, toen de Monarch van Schönbrunn naar Weenen reed. Menig onvoorzichtig woord des Aarts- hertogs was evenmin geheim gebleven. Ik vermeld dit alles om geen twijfel over te laten, of er was den Keizer tienvoudige reden tot argwaan en ontstemdheid tegen zijn broeder gegeven. Niemand echter was meer dan ik in de gelegenheid, waar te nemen, dat de Keizer in die dagen slechts ééne gedachte had: de redding zijns broeders, en dat zijne smart na den dag van Queretaro diep en oprecht was. In den familieraad, dien ik bijwoonde, uitte een der Aartshertogen met eene vrijmoedigheid, die zijn karakter eer aandeed, maar die het broederlijk gevoel des Keizers niet ongedeerd liet, de bezorgdheid van politieken aard, die een herstel van Aartshertog Max in zijne rechten mede bracht. „Het geldt hier een menschenleven," antwoordde de Keizer, ,/en dat alleen zou mij reeds voldoende zijn.' „De telegraaf bracht het keizerlijk besluit tijdig naar Washington over, maar het noodlot moest zijn loop hebben. Op zekeren dag werd mij in den vroegen ochtend een telegram gebracht: „Emperor Maximilian condemned and shot.' De Keizer bevond zich te Regensburg en ik zond iemand daarheen om de vreeselijke tijding zoo voorzichtig mogelijk aan Z. M. mede te deelen. Het waren bange oogenblikken/ Een kijkje in de wereld der étiquette levert het volgende Sultan Abdul-Azis bezocht het keizerlijke Hof en bij een gala-diner te zijner eere werd aan graaf Van Beust, hoewel toen reeds Rijkskanselier, eene plaats aan het beneden-einde der keizerlijke tafel aangewezen, omdat hij een der jongste geheimraden was. Ouderen van dien rang, maar aan hem ab eersten minister ondergeschikt, zaten hooger. Na tafel verhaalt de graaf zocht ik den mij bevrienden opperhofmeester, Prins Hohenlohe, op en zeide: „Ik maak geenerlei aanspraken en verlang niets, maar dit alleen verzoek ik, bij volgende dergelijke gelegen heden geene uitnoodiging te ontvangen." Den volgenden dag reeds gewerd mij een Keizerlijk schrijven, dat niij den rang verleende, dien voorheen de oude Prins Metternich bezat, nl. de eerste plaats na den opperhofmeester, zoodat ik zelfs boven de Oostenrijksche Prinsen den voorrang had. „De aan Prins Hohenlohe gereserveerde voorrang bracht het corps-diplomatique in eenige verlegenheid, daar het regel is, dat den Minister van Buitenlandsche Zaken bij diplomatieke diners de hoogste plaats gegeven wordt. Men vond den uitweg om ons niet zamen uit te noodigen en bij bijzondere gelegenheden bleef ik vrijwillig afwezig. Een der Amerikaansche gezanten echter had eens den inval om mij bij zekere gelegenheid, blijkbaar met de welwillendste bedoeling, te schrijven: „Prins Hohenlohe zou heden bij mij dineeren, maar laat het afzeggen; wilt gij niet van de goede gelegenheid profiteeren?" Graaf Von Beust laat niet na, ook enkele geestige gezegden van hemzelven aan de vergetelheid te ontrukken. Het was in diezelfde dagen, dat Sultan Abdul-Aziz hem (in het Turksch) aansprak, welke woorden zijn grootvizier vertolkte: „Le Sultan dit, que 1'Empereur a daigné lui conférer le grand cordon de St. Etienne, mai3 que, vu sa rotondité, le ruban est insuffisant." De Sultan namelijk was zeer corpulent. „Cela prouve, Sire/ antwoordde de graaf, „combien les liens sont étroits." Dat het werk verder geene gelegenheid ongebruikt laat om, vooral bij de behandeling der gebeurtenissen van 1866, in het licht te stellen, hoe de schrijver reden tot klagen vond over zijn grooten tegenstander, Prins Bismarck, hoe zeer hij een even goed Duitscher als deze mocht heeten, maar een minder machiavellistisch staatsman, dit alles behoeft nauwelijks vermelding voor hen, die zich de ge schiedenis van die dagen herinneren of de beschouwingen gelezen hebben, welke de dagbladen vóór weinige weken bij den dood van graaf Von Beust ten beste gaven. De tegenwoordige tijd is boven alles een tijd van reclame, zoo meldt men o. a. uit Parijs aan het Vaderland. De menschen, vooral in de wereldsteden, zijn zoo geblaseerd, zoo vermoeid, dat slechts zij die hun iets ongewoons weten te leveren, al is het dan maar een nieuwe wijze om aan hun gemakzucht te voldoen, opgang maken. Iets nieuws, iets anders. Zoo is de algemcene wensch. Een schilder, die met snorrende advertenties het publiek in zijn atelier noodigt, om te aanschouwen hoe hij met de beenen in de lucht zijn arbeid verricht, zal, ook al brengt hij hoogstens iets dragelijks voort, meer opgang maken dan een waar talent, zonder commis-voyageurgeest. Wil een violoncellist zeker zijn van zich te doen spreken, welnu, dat hij dan zijn lijvig instrument als een viool onder de kin neme en in die potsierlijke houding Popper's „Elfentanz" of Servais' „Carnaval" uitvoere! Om doorslaand succes te hebben, moet een violist beginnen met na op den voorgrond van het orkest te zijn getreden en zijn buiging te hebben gemaakt, een gouden lorgnet op te zetten, eenige minuten aan zijn strijkstok te draaien, zijn instrument met een kostbare zijden foulard af te vegen, waarna hij dood lako- niek zijn instrument op zijn rug legt en op die wijze een fantaisie van Ernst voordraagt. Het haar, zoowel van den violoncellist als dat van den violist, moet wel te verstaan dat der Soedaneesche dames in rijken wasdom overtreffen; een genie is langharig en draagt een bril! Meent gij, naïeve lezer, dat een doctor, hoe knap voor het overige, tegenwoordig ooit praktijk zou krijgen in een bescheiden appartementje op de vierde verdieping, drie francs vragende voor de visite? Zijt ge onnoozel genoeg om hem te raden te beginnen met de tering naar de nering te zetten? Gekheid! Als een doctor werkelijk bekend wil worden, begint hij met „op* of „onder* te spelen. In plaats van zich te verbergen in een schamel logies, huurt hij, al had hij geen „sou/ een appartement zoo „chic* mogelijk van 10,000 francs huur per jaar minstens; paard en rijtuig spreekt van zelf. Hij meubelt dat appartement op crediet, huurt eenige kostbare schilderijen om de muren te versieren, neemt het noodige geld op om in de eerste restaurants en op eenige voorname soirees te kunnen ver schijnen, om verder zijn vaste loge te hebben in een theater „ii la mode." Weldra is de naam van den beroem den waarom beroemd weet niemand van den be roemden doctor X op ieders lippen. Benoemingen, enz. De luitenants ter zee 2de klasse J. B. Snethlage en J. C. Crarner zijn met ingang van den 1 Januari a. s. bevorderd tot luitenants ter zee late klasse. Aan den luitenant ter [zee 2de klasse J. Beekman is eervol ontslag verleend. De officier-machinist 2de klasse J. A. Goetz is geplaatst bij den Marine-torpedodienst op 's Rijks Marinewerf alhier. Vischberichten. Gisteren kwamen binnen de sloepen Semaphore, schipper Meuldijk, en Presto II, schipper Zwartveld, respectivelijk met 2500 en 2200 schelvisschen, die tegen f 23 en f 21 't honderd werden afgeslagen, terwijl door 50 beugers 30 tot 250 schel- visschen en 2 tot 4 kabeljauwen werden aangevoerd; schelvisch gold f 24 a f 26 't honderd en kabeljauw f 3 per stuk. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: J. J. Selman, geb. Feierabend, D. M. W. Ver- burgt, geb. Spigt, Z. M. Kok, geb. Bruin, Z. Overleden: M. T. W. Piscaer, 22 maanden. I. J. T. Luik, 14 maanden. J. T. Smit, 78 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 17 December. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Antje, dochter van Martinus De Vries en. Neeltje Bakker. Wijbrand, zoon van Pieter Bruin en Bregtje Van der Oord. Neeltje, dochter van Michiel Hillenius en Neeltje Roeper. Rensje dochter van Gerrit Bos en Haartje Voorthuijsen. Nico- laas Pieter, zoon van Pieter Ruijs en Elisabeth Broens. Stendert Nicolaas, zoon van Klaas Lengers en Anna De Wit. Overleden: Adriana Boer, dochter van Klaas Boer en Aartje Van Stralen, 9 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 14 tot 20 December. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Aagje de Rooij, geb. Zwakman, Z. OverledenGerard Joscph Knuiver, 8 maanden. Neeltje Veer, 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). December. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand ▼an de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zzw. 2 k. 755.51 - 4.59 1.1 -3.0 1 0.93 Slechtw. 20 12 noto. 7 761.81 f 1.61 2.0 -2.0 0.82 Golvend 21 8 zo. 0.3 770.35 f 10.25 -1.3 -4.4 0.92 Vlak. 21 12 zo. 0.2 n 771.10 f 11.OÖ -0.4 -4.4 0.85 «r Weersgesteldheid: 19 Dec. 12 u. Zwaarbewolkt, buiig. 20 Dcc. 12 u. Helder, bewolkt, goedweer. 21 Dec. 8 u. Helder, vorst, mooi weer. 21 Dec. 12 u. Gevroren dikte van 19 op 20 dezer 7 millimeter ijs. 20 21 10 De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand December zijn als volgt 24 December Engelsche mail (over Brindisi). 25 December Hollandsche mail (uit Arasterdam). 25 December Hollandsche mail (over Marseille). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker te zijn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopigo ver zending gebruik te maken. Eerste lijst: No. 488G f 5000. No. 10578 f 1500. No. 11999 f 1000. Nos. 3663, 5783 en 19161 ieder f 400. Nos. 9310 en 11049 ieder f 200. Nos. 7638, 7646, 8251 en 8371 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 19 December. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 60 c. per half kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. Hooi fl6a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden 85 c., Hazen f 1.25 a 1.75 en wilde Konijnen 50 c. per stuk. ALKMAAR, 18 December. Aangevoerd: 9 Paarden, f 70 a f 90; 9 koeien, f 112 a 180; 27 nuchtere Kalveren, f 12 af 24; 433 Schapen, f 13 a 24; 60 magere Varkens, f 12 a 14; 130 Biggen, f 4 a 7; 12 Bokken en Geiten, f 3 a 5; alles per stuk. ALKMAAR, 20 Dec. AangevoerdKoeien, f a 80 vette Kalveren, f 40 a 130; 6 nuchtere dito, f 13 a 211145 Schapen, f 16 a 31; 14 magere Varkens, f 11 a 13, alles per stuk; 145 vette Varkens, 36 a 43 c. per kilogram. HOORN, 17 December. Aangevoerd 567 Schapen f 24 a 30; 20 Varkens, 36 a 42 cents per kilogram. HOORN, 18 December. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe f 7.a 8.25, Rogge f 4.75 a 5.50, Gerst f 4.25 a 5.25, Haver f 2.25 a 4.25, Witte Erwten f 9.50 a 11. Groene dito f 10.25 a 14.Vale dito f 10.50 a 17.Bruine Boonen f 9 a 11, alles per hectoliter. Paarden f 30 a 130, Schapen f 18 a 25, Lammeren f 14 a 20, Kalveren f 16 a 26, Varkens f 12 a 16, Zeugen f 25 a 35, Biggen f 4.a 6.50, Kippen f 0.80 a 1.75, alles per stuk. Kip-eieren f 6.a 6.50 per 100 stuks. Boter 55 a 62£ cents per kop. AMSTERDAM, 20 December. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 702 Runderen, late kwaliteit 66, 2de kwaliteit 60, en 3de kwaliteit 54 cents per kilogram; Melk- en Kalfkoeicn f 100 a f 270 per stuk; 11 Graskalveren f 20 a 50; nuchtere dito f 6 a 15; 11 Schapen en Lammeren; vette Varkens 36 a 41 c. per kilogram. Pryzen der AardappelenFriesche Dokkummer Jammen f 2.60 a f 2.75, dito Franeker f 2.40 a 2.60, dito Engelsche f 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.a 3.50, dito Flakkeesche f. 2.80 a 2.90, dito Blauwe f 2.85 a 2.90, Geldersche Blauwe f 3.a 3.10, dito Roode f 2.30, Pruisische Hamburgers f 2.60 a f 2.70, Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.40 a 2.50, Pruisische Roode f 1.70 a 2.Groninger Turken f 1.60 a 1.70, alles per hectoliter. Met de werkzaamheden tot lichting van het Engelsche fregat Brambletye vordert men nog niet zeer snel, daar met het lossen der lading, wat met behulp van duikers moet geschieden, uiterst veel tijd verloren gaat. Gedurende de vorige week werden 134 balen lijnzaad gelost, zoodat thans in het geheel 360 balen uit het schip zijn geborgen. Het programma van het zesde Winter-Concert, heden avond door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine in het lokaal Tivoli alhier te geven, luidt als volgt: 1. Ouverture: Die Entführung aus dem Serail, W. A. Mozart. 2. Symphonie No. 4 (B Dnr), Niels W. Gade; a. Andantino; Allegro vivace e grazioso; b. Andante con moto; c. Scherzo; d. Finale, Allegro molto vivace. 3 Ouver ture de 1'opéra: Guillaume Teil, G. Rossini; a. Introduc- tion, Violoncelle Solo; b. Le Tempête; c. Pastorale: d. Finale. 4. Scenen aus der Oper: Der Rattenfanger von Hameln, Victor Nessier; a. Entführung der Kinder; b. Nacht wachterlied (Solo für Horn gedampft); c. Gebet. 5. Musique de Ballet sur: Le Tour du Monde, Desbille- mont; 6. Annen-Walzer a. d. Operette: Nanon, Richard Genée. De Onderofficiers-Vereeniging „O. V.* hield gisteren avond in 't lokaal Tivoli alhier eene buitengewone ver gadering, waarin opgevoerd werden het tooneelspel „Mis kende trouw* en „Flik en Flok in de klem/ blijspel met zang in cén bedrijf, van W. Mets. Te Groningen heeft met succès examen voor apo thekers-bediende afgelegd de heer Th. Luijckx, van hier. De heer F. De Vries, van hier, heeft te 's Hage met gunstig gevolg examen afgelegd voor acte K 2, middel baar onderwijs. De Minister van Marine, de heer Gericke, heeft zijn ontslag aan Z. M. den Koning gevraagd. Tot heemraad van den polder de Lagehoek, nabij Hoogwoud, is gekozen de heer J. Heddes. Aan den heer mr. A. J. Haarselhorst is, op zijn verzoek, met 20 dezer eervol ontslag verleend als notaris te Obdam. Met goed gevolg werd den 18 dezer doormej.M. C. Oudt, van Kolhorn, examen als vroedvrouw afgelegd. Te Amsterdam is uitgekomen een.... dr. Mezger-Marsch. Bevallen van eene dochter: C. VISMAN LAP. Haarlem, 19 December 1886. Samarang, 3 November 1886. Geboren: PIETER BOON, zoon van: *S. Boon en M. Boonj onker. Heden werd ons ouderhart opnieuw getroffen door het overlijden van onze tweede lieveling TREESJE, in den aanvalligen leeftijd van circa twee jaren, diep betreurd door hare ouders en grootouders. Wat wij in hen ver liezen zullen allen beseffen, die onze lievelingen van nabij gekend hebben. J. B. PISCAER en Echtgenoote. W. A. OVERTOOM en Echtgenoote. Helder, 19 December 1886. Heden overleed, in den ouderdom van 65 jaren, mijn lieve Echtgenoote MARIA BURGERS. C. P. DEL CAMPO genaamd Camp, Gepensioneerd Kolonel-Ingenieur, 's Gravenhage, 19 December 1886. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. P. D. BOON—KUIPER, Kinderen en Behuwdkinderen. Voor de hartelijke bewijzen van deelneming, bij haar smartelijk verlies ontvangen, betuigen de Familiën VOORMOLEN en WENTHOLT haren hai'telijken dank. 's Gravenhage, 16 December 1886. zal op VRIJDAG 24 DECEMBER a. 's avonds 7 ure, in. na te melden lokaal te Oosterend, ten overstaan van den Notaris G. J. O. D. DIKKERS, publiek verkoopen: Het Logemerft en Koffiehuis, genaamd: Het Wapen van Amsterdam, te Oosterend op Texel, waaraan het vergunningsrecht is verbonden, met Stalling, Erf en Loods, te zamen groot 3 a. 67 c. Informatiën worden verstrekt door bovengemelden Notaris en Makelaar. Veevoeder, Kookfornuizen, Grondbascules, Toonbaukbascules, Maten en Gewichten, Dakramen, glazen Dakpannen, Stalschoppen, Mestvorken, Timmermans-Gereedschappen, Koeien- en Paardenkammen, gegoten Pijpen 6 voet lang, Engelsche steenen Buizen 75 centimeter lang, Spijkers, Sloten, Draadnagels, enz.; uiterst lage prijzen, bij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3