sl m Amslerflam naar M Oost-Mie en KosterT STffM Te Sctopn. W. J. BLITZ, Tandarts, Geregelde tiendaagsclie expeditie Informaties te verkrijgen aan het kantoor, Keizersgracht 181, Amsterdam EFFECTEN-HANDEL. Eene bekwame Keukenmeid, WIJNHANDEL AANBESTEDING. IS Schaatsen! Schaatsen! Riemen, Achterleeren, Ijsstokken en IJssleden, IJs- en Sneeuwsporen, NB. BUSKRUIT (Crêpée N-. 1) en HAGEL door geheel Indië, naar Padang, Deli en Atjeh eens in de 14 dagen (direcl zonder overscheping te Batavia). PRINS cfe OO. Ondergeteekende, A. KOOMEN Jzn., Leeft bij deze de eer ter algemeene kennisse te brengen, dat hij met 1 Januari a. s. bovengenoemden handel van den Heer LEO. W. F. OUDENHOVEN zal overnemen; zich beleefd aanbevolen houdende tot het koopcn en vcrkoopcn van alle soorten effecten en loten, het verzilveren van coupons, het sluiten van belecninffcn en prolongatiëu, en verder tot het uitvoeren van alle zaken tot dit vak behoorende. 't Kantoor zal gevestigd zijn Kanaal weg I M°. 168 (ten kantore van den Makelaar LEO. W. F. OUDENHOVEN), en geopend: alle werkdagen, des morgens van 912£, des middags van 24 uren. Aanbevelend, A. KOOMEN Jzn. Die iets te vorderen hebben van de Visscherij-Maatschappij den Helder gelieve de rekeningen vóór 28 December a. s. in te zenden bij W. C. M. VAN BRUGGEN, Directeur. GEVRAAGD: voorzien van goede getuigschriften, tegen hoog loon. Adres franco brieven, lett. A. Z., aan het Bureau dezer Courant. van G-erllngs, firma J. H. ENSCHEDÉ, te HAARLEM. Depót te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH. Agent. Op VRIJDAG 31 DECEMBER 1886, des namiddags ten twee nee, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: 1. Het driejarig onderhoud van al de straat wegen, die aan de gemeente toebehooren, van 1 Januari 1887 tot 31 December 1889. 2. Het onderhoud der gemeente-gebouwen, bruggen, riolen, enz. gedurende 1887. De bestekken en voorwaarden liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente, alwaar, voor zoover de voorraad strekt, exemplaren daarvan kosteloos te bekomen zijn. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente bouwmeester, door wien twee dagen voor de aanbesteding, des morgens ten 10 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, 20 December 1886. ister en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Punschbekers. Oestervorkjes. Kaasschopjes, -Houders en -Deksels. Sardinemesjes en -Doozen. Boostervorken. Vleeschpentangen. Champagneliaken. Vruchtenmesjes. Kelken-, Flesschen- en Karaffenbakjes. Beschuitdoozen. Standaards voor Geroosterd Brood, enz. Groote sorteering. JACOUES VAN ROSENDAEL, Spécialiteit in: Amerikaansche, Duitsehe en Friesclie Schaatsen, van de goedkoopste tot de fijnste soorten, alsmede waarmede men gerust bij de juffrouw in de kamer kan loopen, zonder matten of kleeden te beschadigen. Voorts: Stal- en Dorschgereedschap, Kachels, Kolen- en Turfbakken. A. KOSTER, Schagen. WEGGELOOPEN: Een blauwbonte Hond, met witte vlekken in de oogen, luisterende naar den naam van Hans. Terugbezorging zal beloond worden. H. VAN STIPRIAAN, Anna Paulowna. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. is ie der en Donderdag, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatlën en het plaatsen van kunsttanden in het Hotel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags II ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Uitgaven van Joh. G. Stemler Cz.. Amsterdam. Iets nieuws voor geheel Nederland: HAKDTEEIiENING-ALBlM, geïllustreerd met 16 fijne Gravures, waarop gelegenheid tot handteekening. Bovendien een inleiding in poëzie van Ds. J. J. L. TEN KATE. Een zeer intiem boekje, in handig formaat. Prijs geb. in linnen Stempelbandf 1.95. in etui 2.25. g w leder met geschilderd bloemstuk op het plat, in étui4.7 5. Meer dan 200 Dames mochten hieraan bare bijzondere goedkeuring schenken. Mayne Reid. De Veeboers in de Transvaal, met 4 gekl. platen. Boeiend geschreven, met avonturen, zal het bij vele Hollandsche jongens de Winteravonden verkorten. Prijs gebonden f 1.60; ingenaaid f 1.30. H. K. H. Kroonprinses der Nederlanden „WILHELMI NA-PEN." Per Gros in keurig Doosjef 1.35. K Kaart met 12 Pennen (gesorteerd). 0.15. J. W. VISSER. Handleiding in dc Stoomwerk tuigkunde. Een deel tekst met Atlas van 15 Platen f 7.50. Idem Idem. Een deel tekst met Atlas. Ieder afzonderlijk gebonden in fraaien Stempelband 10.—. Verslag van de 13de algemeene vergadering der Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek," gehouden te Amsterdam op 27 April 1886. //Mijne Heeren! Vóór ik een overzicht geef van de belangrijkste ver anderingen, gebracht in de statuten der Vereeniging ,/Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek," mogen eenige cijfers u een schets geven van den toestand dier Vereeniging bij het begin van dit jaar. De Vereeniging telde toen 1449 leden, waarvan 1141 in de provincie Noordholland woonachtig. Er werden in 1885 2185 runderen ingeschreven, waar van 1788 in deze provincie behoorden. De rekening en verantwoording over 1885 begon met een batig saldo van f 4009.83. In den loop van dat jaar werd aan inschrijvingsgelden f 10,755 ontvangen; de totale uitgaaf bedroeg f 14,389.82, zoodat de rekening en ver antwoording op 31 December j.1. sloot met een batig saldo van f 5205.85. De begrooting voor 1886 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 19,300, waarbij de inschrijvings gelden op f 10,000 zijn geraamd. Dat dit bedrag op verre na niet zal worden ontvangen, mag vrij zeker verwacht worden; de uitgaven zijn dan ook naar evenredigheid minder, terwijl in ieder geval een beduidend saldo ook aan het einde van dit jaar mag worden te gemoet gezien, en de financiëele toestand der Vereeniging dus alleszins gunstig kan heeten. Ten opzichte der aangekondigde voorstellen, de verande ring der statuten betreffende, diene het volgende: Het was gebleken, dat van vele zijden de splitsing der Vereeniging in afdeelingen werd gewenscht, ten eerste omdat de vrees bestond, meerdere afzonderlijke Stamboeken te zien verrijzen, waarvan versnippering van krachten het noodzakelijk gevolg zou wezen, en ten tweede om te trachten naar vermindering van uitgaven en vermeerdering van belangstelling. De concept-statuten, door bet Bestuur opgemaakt en rondgezonden, beoogden de oprichting van verschillende afdeelingen in den geest der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en bezuiniging te verkrijgen door de kostbare drukwerken niet meer gratis uit te reiken, maar die tegen den kostenden prijs voor de leden beschikbaar te stellen. Wanneer we nagaan, dat die post in 1885 ongeveer f 5000 bedroeg, dan volgt daaruit de belangrijkheid der besparing van zelf. Het zou natuurlijk te veel tijd kosten om die statuten in hun geheel, met de daarin gebrachte veranderingen, hier voor te lezenechter verdient vermeld te worden, dat door een 18-tal belangstellende leden uit Noordholland, waarbij ook uw verslaggever zich had aangesloten, te Opmeer eene samen komst werd gehouden, waar de nieuwe statuten werden bespro ken en vanwaar verschillende amendementen daarop zijn inge diend, voornamelijk ten doel hebbende het aantal afdeelingen te beperken tot één in elke provincie, en het geldelijk beheer, voor zoover het de inschrijvingsgelden en de kosten van keuren en branden betrof, ook bij elke afdeeling afzonderlijk te doen berusten. Genoemde zeer ingrijpende veranderingen lokten op de algemeene vergadering natuurlijk vele discussiën uit, waar van ten slotte het gevolg was, dat het voorstel, om niet meer dan ééne afdeeling in elke provincie op te richten, met 56 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Het tweede amendement, het geldelijk beheer door de afdeelingen betreffende, werd met 33 tegen 31 stemmen verworpen. Bij de artikelsgewijze behandeling der statuten en bepa lingen, die nu volgde, kwam allereerst de opname van gekruist vee ter sprake. Het was het Bestuur ter oore gekomen, dat men het wenschelijk vond om voortaan, behalve gekruist, ook nog vreemd vee op te nemen. Het Bestuur stelde mitsdien voor, om art. 1 in dien geest te wijzigen. Gelukkig werd hierop een tegenvoorstel ingediend, om voortaan uitsluitend Nederlandsche veeslagen in te schrijven en dus ook gekruist vee te weren, welk voorstel met 31 tegen 26 stemmen werd aangenomen." Ik veroorloof mij hierbij op te merken, dat de kleine meerderheid van 5 stemmen mij al zeer gering toescheen, waar het gold een maatregel te voorkomen, die tengevolge zou kunnen hebben, dat in het Nederlandsch Rundvee- Stamboek ook Kaapsche buffels, Javaansche karbouwen en Egyptische zebu's worden ingeschreven, en stelde ik mij reeds den toestand voor onzer inspecteurs, wanneer zij bij een of ander liefhebber geroepen werden om een paar wilde Spaansche stieren te keuren, die gewoon zijn elke vreedzame nadering met een moorddadigen aanval te be antwoorden. Vijf stemmen minder, Mijne Heeren! en we hadden nu en dan onze inspecteurs, behalve met den bekenden maat stok, ook met degens en pieken gewapend ter veekeuring zien uitgaan. Een zeer langdurige bespreking werd gevoerd over de al of [niet opname van andere veeslagen in de provinciale afdeelingen, dan in die provincie tehuis behooren, waarbij door de voorstanders geheel werd uit het oog verloren, dat bijv. puike Noordhollandsche stieren in andere pro vinciën tot veredeling van het daar bestaand veeslag werden gebruikt en dat door het aannemen van genoemde bopaling zulke stieren en hunne afstammelingen van de opname in die andere provincie zouden zijn uitgesloten. Niet minder werden de gemoederen in beweging gebracht door het artikel, waarbij werd bepaald, dat provinciale afdeelingen, die minder dan 25 leden tellen, geen commis saris naar de algemeene vergadering kunnen afvaardigen. Een amendement in dien geest werd, na uitgebreide discussiën, met 30 tegen 29 stemmen aangenomen, waar door natuurlijk de provinciën Friesland, Utrecht, Zeeland, Overijsel, Drente, Noordbrabant en Limburg, die respec tievelijk 20, 19, 18, 15, 10, 6 en 2 leden tellen, momen- taneel geen commissaris konden uitzenden. Enkele leden uit die provinciën, ter vergadering tegen woordig, waren niet weinig verontwaardigd over dit besluit, en scheen de mogelijkheid, om tusschen Mei 1886 en Januari 1887 het aantal leden in die provinciën op 25 te brengen, in het geheel niet te bestaan. Uw afgevaardigde veroorloofde zich de opmerking, dat het toch zoo moeielijk niet kon zijn om in een gehcele provincie 25 belangstellende veefokkers te vinden, die lid der Vereeniging zouden willen worden, doch werd hem vrij bits toegevoegd, dat hij door die meening blijk gaf, de kaart van het land niet te kennen." Welk verband er bestaat tusschen mijne geographische kennis van Nederland en de weinige belangstelling in Limburg, Noordbrabant, enz. voor onsNederlandschRundvee- Stamboek, werd niet opgehelderd, doch mij schijnt de toestand vrij wel hopeloos toe, wanneer, zooals daar plaats had, Baron Sloet van Marxveld, lid van het Bestuur, aan een Noordhollandsch landbouwer moet vragen, op welke wijze in die provinciën 25 leden voor het Stamboek moeten gevonden worden. De gevoerde discussiën getuigden klaarblijkelijk, dat de Noordhollandsche leden van groote partijdigheid werden verdacht, wat, volgens een lid van het Bestuur uit Noord brabant, volstrekt niet te pas kwam, aangezien de Noord hollandsche heeren wel bedenken moesten, dat er in Noord brabant veel meer koeien waren dan in Noordholland. Of' soms bij de nieuwe regeling het plan bestaat, om in Noordbrabant die koeien lid der provinciale afdeeling te doen worden, werd niet gemeld, doch de voorstellers der amendamenten vonden in den toon der gevoerde bespre kingen aanleiding om, bij monde van den heer Jb.. Zijp, hun voorstel in te trekken, waarna de lezing van het Bestuur in deze geheel werd gevolgd, luidende: Het Bestuur der Vereeniging bestaat nit een Hoofd bestuur, samengesteld als volgt: een Voorzitter, gekozen uit en door de Commissarissen, Commissarissen der afdeelingen, door die afdeelingen aan te wijzen, in dier voege, dat voor een honderdtal leden, of gedeelten daarvan, één, voor een tweede honderdtal leden of gedeelten daarvan 2, voor een derde honderdtal leden of gedeelten daarvan 3, en verder opklimmende met één lid voor ieder honderdtal leden of gedeelten daarvan, doch in geen geval zes te boven gaande. Nadat verder eenige minder belangrijke wijzigingen waren behandeld en goedgekeurd en tevens werd besloten, het Stamboek voortaan afdeelingsgewijze te doen drukken, werden tot leden van het Bestuur gekozen de heeren: Boele, te Kampen; Baron Van Brienen, te Wassenaar; Léon Magnée, te Hom, en Groneman, te Wieringerwaard, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer Van Doorninck, het bedanken van den heer Van der Breggen en het aftreden van de heeren Van der Borch, te Zevenbergen en Wit, te Midwoud. Er werd nog besloten, de volgende algemeene vergade ring weder te Amsterdam te houden, waarna de vergade ring door den Voorzitter werd gesloten. Vóór ik mijn verslag eindig, zij het mij vergund den wensch uit te spreken, dat de belangstelling, tot heden door ^Hollands Noorderkwartier" aan de Vereeniging //Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek" betoond, in dubbele mate zal ten deel vallen aan de provinciale afdeeling ,Noord- holland." Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4