Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. l Boulanger, wiens populariteit nog die van Gambetta over treft; de politiek is bovendien veranderlijk en er zou wel eens een dag kunnen komen, waarop het volk van Parijs evenmin de asch van Gambetta zou eerbiedigen, als die van de Koningen van Frankrijk. Te Washington is iemand gestorven, uit Thurgau afkomstig, die 80 millioen naliet aan de armen van zijn kanton. Volgens opgaaf der Chicago Railway Age, zijn in het afgeloopen jaar in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 45 spoorwegen, te zamen 7687 mijlen beslaande, met 170,140,500 dollars schuld en 203,969,200 dollars aandeelen kapitaal „under foreclosure" verkocht en voor zeer vermin derde prijzen in handen van nieuwe eigenaars gekomen. Dit totaal van ongeveer 374 millioen dollars overtreft ver de vcrkoopen van dien aard in vroegere jaren. In elf jaren zijn 373 spoorwegen verkocht, 36,696 mijlen beslaande en met 2152 millioen kapitaal, ongeveer 28 pCt. van de spoor- weglijnen en het spoorwegmateriëel in Amerika. Nog meer „foreclosure/'-verkoopingen zijn aanstaande, o. a. van den Reading-Spoorweg. De Railway Age zegt echter, dat de vooruitzichten op verbetering hoop geven, als niet onverstandige wetten het beheer der spoorwegen belemmeren. Mocht echter de concurrentie-woede gelijk thans voortduren, dan zou niet onwaarschijnlijk ten slotte wederom een tijdperk van faillissementen aanbreken. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee late kl. J. Yan den Bosch, dienende aan boord van Zr. Ma. wachtschip alhier, wordt met 1 Febr. a. 8. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luitenant ter zee 2de klasse C. Beels, uit Oost-Indië terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse P. A. R. Hennequin, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse G. Witsen Eliaa. De luitenant ter zee lste klasse P. F. H. Volcke, gedurende 1£ jaar gedetacheerd geweest te Fiume voor de vervaardiging der Whitehead-torpedo's, is alhier teruggekeerd. De dirigeerendc officier van gezondheid 2de klasse bij de zee macht B. H. Thomson, eerstaanwezend officier van gezondheid in de maritieme directie te Hellevoetsluis, en de officier van ge zondheid lste klasse bij de zeemacht J. O. Harthoorn, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij 's Rijkswerf en het gedeelte mariniers aldaar, worden respectievelijk met den 26 en 21 dezer op non-activiteit gesteld; laatstgenoemde wordt vervangen door den officier van gezondheid lste klasse bij de zeemacht J. Keyser. De dirigcerende officier van gezondheid 2de klasse bij de zee macht H. L. Reeder wordt, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 21 dezer op pensioen gesteld, ad f 2400 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid lste klasse J. O. Harthoorn. Met ingang van 1 Februari a. s. zijn benoemd: W. Bakker Wz., thans sluismeester by het Noordzeekanaal aan de Oranje sluizen te Schellingwoude, tot havenmeester bij het Noordhol- landsch kanaal alhier; J. H. J. Jolly, thans sluismeester bij het Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden, tot sluismeester bij het Noord zeekanaal aan de Oranjesluizen te Schellingwoudeen \V. H. Hofstee, thans sluishavenmeester op het kanaal door Voorne te Nieuwesluis, tot sluismeester bij het Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden. Visc li berichten. Jl. Maandag kwamen binnen de sloepen: Volharding,schipper Van der Put, Emma Anna, schipper Jongejan, Pernis, schipper Meijboom, respectievelijk met 2100, 2450 en 4000 schelvisschen Bastiaan Huiberdina, schipper Koster, met 4500 schelvisschen en 30 kabeljauwenen de logger Verwisseling, schipper Bruin, met 400 tongen, 50 groote schollen, 4 kisten schol en 9 punt rog, terwijl door 35 beugers 30 tot 300 schelvisschen werden aangevoerd; schelvisch gold f 10,50 k f 22.50 het honderd, kabeljauw f 4.10, tong 40 cents, groote schol 20 cents per stuk, schol f 7.50 per kist en rog f 51 de aanbrengst. De sloepen Maria Cornclia, schipper v. d. Hoek, Waakzaamheid, schipper De Waard, en Adriana Lumina, schipper De Korte, respectievelijk met 3800, 4000 en 3600 schelvisschen binnengekomen, hebben hun vangst in afslag opgehouden. Jl. Dinsdag kwamen binnen de sloepen Ebenhaeser, schipper Langbroek, Haarlem, schipper De Gast, Onbestendigheid, schipper Van Eek, Ulbo, schipper Jongejan, respectievelijk met 4100, 1700, 3400 en 3450 schelvisschenWillem Cornelis, schipper Zwanenburg, met 4900 schelvisschen, 18 levende en 5 doode kabeljauwen; Admiraal Van Kinsbergen, schipper Van Pelt, met 5300 schelvisschen, 30 levende en 30 doode kabeljauwen, en de logger Admiraal Piet Hein, schipper Vrolijk, met J00 groote en 120 kleine tongen, 3 punt rog en 6 kisten schol, terwijl door 28 beugers 60 tot 300 schelvisschen en door 9 korders 40 tot 100 groote en 30 tot 70 kleine tongen en 1 tarbot werden aange voerd; schelvisch gold ter afslag f 10.50 a f 26.het honderd, levende kabeljauw f 4.50 k f 4.80, doode idem f 2.50 k f 3. groote tong 40 |k 50, kleine idem 10 h 20 cents per stuk, rog f 6 per punt, schol f 6.50 k f 8.50 per kist en de tarbot f 11. De sloepen Waakzaamheid, Adriana Lumina en Maria Cor nclia leverden hun vangst (boven vermeld) af, respoctievelyk tegen f 17.50, f 18 en f 18 het honderd. Gisteren kwamen binnen de sloepen 's Grave Hage, schipper Van Dijk, en Presto II., schipper Zwarteveld, met 2000 en 4500 schelvisschen, die tegen f 19.50 a f 20.50 het honderd werden afgeslagen. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. otn. ono. 1.2 k. 1.5 1.4 H Barometer mM. 768.034 7.73 772.08 f 11.78 772.15|f 11.85 Thermometer C. Stand. Afw. 0.5 0.5 0.2 -2.1 -0.9 -2.4 0.96 0.96 0.92 Toe stand van de Weêrsgesteldheid: 12 Jan. 12 u. Dichtbetrokken, regen. 13 Jan. 8 u. Mistig, mooiweer. 13 Jan. 12 u. Van 11 op 12 dezer gevroren 9 millimeter ys. Geboren: Hendrik, zoon van Dirk Koorn en Neeltje Koorn. Albert, zoon van Pieter Bakelaar en Keunje Wegman. Anna, dochter van Reijer Zijm en Trijntje Boogaard. Maria Anna, dochter van Gerardus Lodevicus Mattheus Broekkamp en Pieter- nella De Graaf. Jantje, dochter van Auker De Wijn en Betje Zwaai. Overleden: Cornelis Moojen, gehuwd met Wijntje Zulphen, 69 jaren. Correspondentie. Een ingezonden artikel wacht op plaatsruimte. Slechtw. Schager markt van heden (per telegraaf). Paarden f Ossen - a Stieren - a 10 Geldekoeien -160 a 230 Kalf koeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 12 nucht. Kalveren - 6 a 14 Rammen - a 250 Schapen -13 a 28 Lammeren f Bokkende Geiten- a 12 magere Varkens f 9 a 12 20 Biggen - 4 a 6 30 Kippen c. 40 al25 60 Eenden 60 alOO Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -550 a650 Eend-Eijeren - a Marktberichten. TEXEL, 11 Januari. Werkpaarden f 100 a 180, oude f 40, Rijpaarden f 175 a 280, vette Koeien f 175 a 220, Fokschapen f 17 a 21, alles per stuk. Alles uitsluitend in den commissiehandel. MEDEMBLIK, 12 Januari. Boter f 1.10 per kilogram. Kip- eieren f 6 per 100 stuks. PURMERENDE, 11 Januari. Aangevoerd 93 stapels Kleine Kaas, f 30.50 per 50 kilogram. 1104 killogram Boter, f 1.15 a 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.5Ó per 100 stuks. Veemarkt. Aangevoerd: 99 Runderen, prijshoudend, handel matig. 22 Paarden. 94 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilo gram, handel vlug. 85 nuchtere Kalveren, f 8 a 20 per stuk, handel matig. 123 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel stug. 10 magere Varkens, f 8 a 12 per stuk, handel matig. 140 Biggen, f 4 a 7 per stuk, handel matig. 937 Schapen en Lammeren, lager in prys, handel stug. 175 Ganzen, f 2.50 a 3.35 per stuk. AMSTERDAM, 12 Januari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 162 vette Kalveren, lste kwal. 90, 2de kwal. 65 cents per kilogram; 1 Graskalf; 44 nuchtere Kalveren f 6 a 13; 140 vette Varkens 36 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokknmer Jammen f 3. a f 3.10, dito Franeker f 2.90 a 3.dito Engelsche f 2.25 a f 2.30, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.20 a f 3.80, dito Flak- keesche f 2.80 a 3.20, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geldersche Blauwe f 3.20, dito Roode f 2.50 a 2.60, Pruisische Hamburgers f 2.70 a 2.80, dito Roode f 2.10, Westlandsche Duin Zand f 3 a f 5, Maastrichtsche Roode f 2.60, alles per hectoliter. gedeeld, opende hij dc vergadering en gaf het woord aan den Secretaris tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, die na lezing a goedgekeurd. orens de heer C. V. Morra uit te noodigen tot het honden zijner „Bij- vroeg de Voorzitter vcrschoouing voor de niet op het convocatie-biljet :hte jaarlijksche werkzaamheden, als: rekening en verantwoording van den VOLKSONDERWIJS (Afdeeling Zijpe). Gisterenavond vergaderde genoemde Afdeeling der Vereeniging Volks onderwijs in het lokaal van den heer K. Plevier te Schngerbrug. De Voorzitter, de heer Stadt, opende deze eerste bijeenkomst inhetNieuwe- jaar met een „veel zegen» voor den bloei der zoo goede zaak van het Volks onderwijs in 't algemeen en die der Afdeeling in 't bijzonder. Hij uitte den wensch, dat het Volksonderwijs hoe langer zoo meer een volks zaak moge worden, wat het zal worden als ieder overtuigd is, dat het volks onderwijs geen ander doel heeft dan onze kinderen goed openbaar onderwijs te geven, wat voor veel kinderen het eeuige is dat hunne ouders hun kan mede geven, en wat noodig is om als zelfstandige menschon in de maatschappij op te treden, en te strijden om het bestaan, waarin hij ondergaat, die het minste onderwijs heeft genoten. Met deze wenscheo, die blijkbaar ook door de 20 opgekomen leden en eenige dames werden gedeeld, opende hij de vergadering en gaf het woord aan den - w- lezing werden goedgekeurd. Alvorens drage,' gebrachte jaarlijksche werkzaamheden, als: rekening en verantwoording Penningmeeeter, verslagen van de commissiën der Schoolspaarbauken, enz., daar men dit in deze vergadering met dames miuder verkieselijk vond en nu in eene volgende vergadering zal behandeld worden. Hierna trad de heer C. V. Morra op met een (volgens de agenda) Bijdrage. Het was echter een Lezing, iets oorspronkelijks, waarnaar wc bijua een unr met genoegen hebben zitten luisteren. In monologen en dialogen gaf hij een „Droom," waarin in hoofdzaak werd behandeld: Volksontwikkeling en Volksbeschaving. Hoe een individu, een volk, door kennis waarlijk groot en machtig wordt. Gaf dc „Droom" ook verschil lende nevenzaken, en wisselden dc personen, die daarin voorkwamen, ook een enkel woord over het voor en tegen van het socialisme, de grondtoon was steeds, dat ontwikkeling tot volmaking leidt en goed onderwijs een onwaardeerbare schat, ccn kapitaal is dat nooit vergaat en altijd hooge rente afwerpt. Gaf deze „droom" door den ernst die haar kenmerkte veel te denken en te leeren, door de somtijds geheel van het onderwijs afwijkende gesprekken werden onze lachspieren ook dikwijls in beweging gebracht. Zoo ooit, dan was in deze lezing het nuttige met het aangename verbonden, en was het applaus bij het „ontwaken" van de zijde der dames zoowel als van die der heeren, wel gemeend en verdiend. Na een kleine puuze vergaste de heer Teensma ons op „Een Legende van Filemon," door Tollens. Hierna was aan de orde de verkiezing van een Vice-Secretaris, daar de heer Bossen als zoodanig volgens rooster moet aftreden. Met meerderheid van stemmen werd hij echter weder verkozen. De Voorzitter nam toen het woord, om de vergadering mede te deelen, dat hij zijn mandaat als president wilde neerleggen, daar hij overtuigd meende te zijn, dat een ander, geen onderwijzer, met meer succès het presidium kon waarnemen. De ongunstige ontvangst van dit voorstel, en het vele dat men aanvoerde om hem op zijn besluit terug te doen komen, deed hem eindelijk het voorstel van den heer Koster aannemen, om nog een maand te wachten met het nemen van een definitief hesluit, en bij volharding dan de verkiezing van een Voorzitter op het convocatie-biljet te plaatsen. Na de gewone rondvraag vroeg de heer Koster of het in de vorige winter genomen besluit, om ook op andere plaatsen een vergadering te houden tot propraganda onzer beginselen, niet moest worden uitgevoerd. Hierop volgde een belangrijke discussie. De Voorzitter merkte op dat dit zeer wenschelijk maar moeielijk uitvoerbaar was, daar men al meer te vergeefs naar een persoon heeft gezocht om in zulk een vergadering een lezing te honden, wat noodig is om eenig doel te trcfTen, waarop de heer Koster nnt- woordde, dat dit zijn grond vond in de hoogo eischen die het Bestuur destijds voor zulk een leziDg stelde. De heer Hulst meende, dat, daar de afdeeling zich in een langzamen, maar zekeren bloei mag verheugen, men gerustelijk op den ingeslagen weg kan voortgaan. De heer Steijn betreurde 't dat de Afdeeling zoo weinig deed om hare beginselen vooral bij het volk ingang te doen vinden, waardoor de tegenpartij, die rusteloos voortgaat, des te meer succès kan hebben, waarom hij met den heer Koster aandrong op uitvoering van dat besluit, terwijl er zeker toch wel iemand te vinden zou zijn, die bij geringere eischen van het Bestuur, op een andere plaats een lezing zou willen houden. Na nog eenige discussie deed de Voorzitter het voorstel, met het oog op het reeds gevorderde uur, dit tot een volgende vergadering aan te houden, waartoe werd besloten. Met een woord van dank aan de heeren en in 't bijzonder aan de dames voor hunne opkomst, den heer Morra voor zijne lezing, die zooveel te denken en te genieten gaf, en den heer Teensma voor zijne Bijdrage, sloot de Voorzitter deze nuttige en gezellige vergadering. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdS. Rijnhart en M. Wartenhorst. D. Vlam en T. Luijt. C. Verschoor en J. Frankfort. Bevallen: C. Heijdenrijk, geb. Numijer, D. A. Besteman, geb. Dekker, Z. G. De Wijn, geb. Rijst, Z. Overleden: N. Moll, 1 dag. R. Baak, 10 maanden. Gemeente TEXEL, van 6 tot 12 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Tengevolge van de uitnoodiging van 't voorloopig Comité voor de feestviering op 19 Februari a. s., vereenigden zich gisterenavond in Musis Sacrum eenige ingezetenen tot eene vergadering, die, bij afwezigheid van den heer Stakman Bosse, gepresideerd werd door den heer Mooy. Namens het Comité, deelde de Voorzitter mede, dat bij eenige ingezetenen het plan was besproken om, in navolging van vele andere gemeenten des lands, ook hier op 's Konings 70sten verjaardag eene plaatselijke feestviering te organi- seeren. Hij deed uitkomen, dat, bij goeden wil, zoodanige feestviering even zoo goed zou kunnen slagen als de natio nale feestvieringen, die in 1872 en 1874 alhier hebben plaats gehad. Na dit inleidend woord, stelde de Voorzitter voor, om over te gaan tot de samenstelling eener Feestcommissie, aan wie 't Comité de uitvoering der zaak verder kon over dragen. Op voorstel van den heer Van Eek, welk voorstel door den heer Van Gijn en door den Voorzitter werd geamendeerd, werd met algemeene stemmen besloten, dat de verdere uitvoering der zaak zal worden opgedragen aan de leden van 't voorloopig Comité, met machtiging zich, voor zoover noodig, nog eenige leden toe te voegen. Voorlezing geschiedde verder van een door den Burge meester ontworpen plan der feestviering, terwijl verder door den Voorzitter een voorloopig programma voor den te vieren feestdag werd geschetst. De mededeeling dezer ontwerpen werd door de verga dering voor kennisgeving aangenomen; 't vaststellen van bepaalde plannen werd aan de Feestcommissie overgelaten. Ofschoon de Voorzitter niet ontkende, dat er gelden zullen noodig zijn voor de te organiseeren feestviering, wees hij er op, dat onderscheidene deelen van het te ont werpen programma kosteloos kunnen plaats hebben. Tot die kostelooze nummers van 't feestprogramma behooren: de kerkelijke viering van dien dag; het uitsteken van vlag en oranjewimpel; het bijwonen der parade; de deel neming van plaatselijke Vereenigingen aan een optocht; illuminatie bij avond, als alle ingezetenen gehoor verleenen aan de uitnoodiging om blinden en stores open te houden, terwijl in de kamers aan de straat de lichten ontstoken zijn. Een glanspunt in de feestviering zal, naar de verzekering des Voorzitters, zijn: de feestviering der jeugd en in dit opzicht zal de Commissie zeker sympathie vinden bij alle ingezetenen. De kinderen zullen een feest hebben en, bij gunstig weder, is een optocht der schooljeugd onvermijdelijk. Wie zou voor dit doel niet gaarne een offer brengen? Hieraan valt niet te twijfelen en't bleek dan ook gedurende liet verlengstuk der vergadering, dat de Commissie op krachtigen steun bij velen wèl kan rekenen. Gisteren trof onzen Burgemeester, den heer Stakman Bosse, een ongeval, toen hij zich van zijne woning naar 't Raadhuis begaf, om aldaar zitting te houden. Door de gladheid der voetstraat op 't hooge gedeelte der Dijkstraat stortte de heer Stakman Bosse neder en bekwam hij een kwetsuur aan den linkerarm bij den schouder. Ten Raad- huize aangekomen, was spoedig de geneesheer, de heer Peltzer, aldaar aanwezig, om de noodige heelkundige hulp te verleenen. 't Bleek dat de arm aan den schouder ont wricht en belangrijk gekneusd is. 's Namiddags werd de Burgemeester per as naar zijne woning overgebracht. De loting voor de nationale militie zal dit jaar in de navolgende gemeenten plaats hebben op deze datums in de maand Februari a. s.te Edam op den 8, te Purmerend den 9, te Hoorn den 10 en 11, te Medemblik den 12, te Enkhuizen den 14, te Alkmaar den 15 en 16, te Heer- hugowaard den 17, te Winkel den 18, te Schagen den 19, te Helder den 21 en 22, op laatstgenoemden datum uit sluitend voor de lotelingen van de gemeenten Texel, Vlie land, Wieringen en Terschelling. Gisterenavond werd in Tivoli de aangekondigde tooneel- uitvoering gegeven door het Nieuwe Rotterdamscbe gezel schap, onder directie van den heer Alexander Faassen. Opgevoerd werd het tooneelspel: „Pachter Simon/ van Laurencin. Het vrij talrijk publiek wijdde zijne aandacht aan de opvoering van dit stuk, welks inhoud ontleend is aan de geschiedenis van Frankrijk, gedurende de dagen der groote Staatsomwenteling aldaar en de vervolging van den stand der edelen. In 't algemeen verdienen de leden van dit gezelschap een woord van lof voor de flinke op voering van dit tooneelstuk. Wij kunnen mededeelen, dat de firma Winkel C0., eigenares der Stoom-Kunstververij, Drukkerij, Chemische Wasscherij, te Apeldoorn, onlangs de groote onderscheiding ten deel viel, van Z. M. den Koning het recht te verkrijgen, het Koninklijke Wapen te mogen voeren. Deze inrichting, alhier vertegenwoordigd door den heer W. Corporaal, Spoorstraat, was reeds 18 jaar te Amsterdam gevestigd, doch werd, wegens noodzakelijke uitbreiding, naar Apeldoorn overgebracht, alwaar zij nu ruim 6 jaar met succès werkzaam is. De steeds toenemende bloei, zoowel als de nu te beurt gevallen onderscheiding, strekken der firma tot de beste aanbevelingen. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder Valkoog is herkozen de heer K. Slottot hoofdingeland van dien polder is benoemd de heer J. Peetoom. VRAGEN VAN DEN DAG. Populair Tijdschrift, onder hoofdredactie van Dr. H. BLINK en A. WINKLER PRINS. Prijs per jaargang van 12 maandelijksche afleveringen f 3.90. Inhoud van de tiende en elfde aflevering: 1. Armand Sassen, De „Commission du Travail indu striële in België, en onze „Enquête-Commissie.' 2. R. A. Van Sandick, De Ombiliën-kolenvelden op Sumatra's-Westkust. (Met 2 kaartjes). 3. Palembang. 4. Dr. H. Blink, Iets over den Kalender. 5. De moederaarde der diamanten. 6. Beweging der onweders. 7. Vraagbus. 8. Politiek overzicht (21 November16 December). 9. Feuilleton: J. Knoppers W.K.zn., De Mierenmop. Den 19 Januari 1887 hopen: S C. KOSSEN en Gb. GOVERS, te Petten, oO< °o< hun 25jarig huwelijk te herdenken. Dirkshorn. K. ERIKS. S J. ERIKSGOVERS. X* Op den 9 Januari 1887 is te Amsterdam, ten huize van den Heer P. J. LANGEVELD, Keizersgracht N°. 66, overleden de Heer JAN BIERSTEKER, in den ouderdom van 61 jaar, in leven gepensioneerd Kommandant van het Armenhuis der stad Amsterdam. Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3