Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Hardrijderij op schaatsen, gewijde, die eenige wetsartikelen leest, kan de gedachte niet doorgronden, die in de woorden is gelegd; hij krijgt slechts een oppervlakkigen indruk van de beteekenis der gelezene wetsbepalingen, en grond daarop eene schuldig verklaring en eene straftoepassing, die hem bevredigend voorkomen, zonder evenwel te weten of te kunnen nagaan in hoeverre zijne opvattingen strooken met de werkelijke bedoelingen der wet. De Commandant van een oorlogsschip straft naar zijn eigen oordeel; voor ieder feit doet hij een keuze uit de discipli naire straffen, en bepaalt den duur of de gestrengheid van de straf, zooals hij vermeent dat billijk en noodig is, in verband met de eischen van orde en disclipine, waarvan hem de handhaving aan boord van zijn schip is toe vertrouwd. De militaire rechter staat op een geheel ander standpunt. Wat de rechtspraak betreft, inzonderheid ten aanzien van het strafrecht, staat een schip niet op zich zelf, maar maakt een onderdeel uit van de groote maatschappij. De rechter is niet bevoegd te straften wat naar zijn oordeel strafbaar is, evenmin om zwaardere of lichtere straffen naar zijn eigen inzichten op te leggenhij is ver plicht te straffen naar de bedoeling, naar den geest der wet, zonder in eene beoordeeling te treden omtrent hare innerlijke waarde of billijkheid. Een nationale wetgeving is, gelijk De Bosch Kemper waarschuwde, slechts een ijdele bezitting, wanneer hare beginselen niet met nauwgezetheid, ijver en kunde worden toegepast. Na de vestiging der Bataafsche republiek in 1795, was er in ons land voor het eerst sprake van een algemeen strafwetboek. Een ontwerp was voltooid in 1801, doch bekwam na vele wijzigingen eerst kracht van wet in 1809, en werd in 1811 vervangen door de Fransche wetboeken. In 1870 werd een staatscommissie ingesteld, waaraan wij onze tegenwoordige strafwetgeving te danken hebben. De wet tot vaststelling van het nieuwe wetboek van straf recht werd den 3en Maart 1881 door Z. M. den Koning goedgekeurd, en met geringe wijzigingen den 1 Septem ber jl. in werking gesteld. Na de verandering in de verdeeling van strafbare feiten uiteengezet te hebben, wees spreker op het gewicht, dat gelegen is in de afschaffing van het stelsel der verzach tende omstandigheden, en behandelde vervolgens kort doch zaakrijk de negen titels van het Eerste Boek. Blijkens de slotbepaling van het Eerste Boek, zijn de bepalingen der acht eerste titels van dat Boek ook toe passelijk op feiten, waarop bij andere wetten of vei-orde- ningen straf is gesteld, tenzij de wet anders bepaalt. De acht genoemde titels worden dus door deze wetsbepaling ook toepasselijk verklaard op de feiten, strafbaar volgens de tegenwoordige en toekomstige militaire wetten. De toe passing evenwel zal slechts kunnen plaats hebben in zoo verre de feiten als misdrijven en overtredingen in den zin van het wetboek van strafrecht mogen worden aange merkt. Ten slotte merkte de spreker op, dat met de invoering van een geheel nieuwe strafwet, de noodzakelijkheid van wetsstudie voor den militairen rechter nog meer op den voorgrond getreden is. Onder de vorige wetgeving kon men in de meeste gevallen de feiten, die voor den zee krijgsraad berecht worden, toetsen aan hetgeen de onder vinding anderen in dergelijke gevallen had geleerd. Thans is de beoordeeling van vele zaken als 't ware nieuw. Een goed begrip van de wet moet daarom helpen om de ge- wenschte richting te geven aan het ondei-zoek voor officie ren-commissarissen, moet den weg wijzen om de feiten naar behooren te qualificeeren, en een steun te zijn bij de strafbepalingen. De President opende daarna de gelegenheid tot discussie, doch daar het behandelde onderwerp zich hiertoe minder eigende, door de groote nauwkeurigheid waarmede de spreker een beknopt ovei'zicht gegeven had van het eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, bepaalde de bespreking zich tot eenige opmerkingen van den officier van admini stratie 1ste klasse Van Wage. Deze wees onder andere op het groote voorrecht, dat het Nederlandsche volk ten deel is gevallen, toen met den laatsten klokslag van den 31 Augustus 1886, het laatste overblijfsel van de Fran sche overheersching in ons land verdween, en in plaats van den groolen chaos van wetten, een nationaal zelf standig Wetboek van Strafrecht in werking trad. De President, de Kapitein ter zee H. Dyserinck, bracht ten slotte den heer Hazenberg den dank der vergadering voor voor de gehouden voordracht, en drukte de hoop uit, dat deze spreker nog meermalen in de Vereeniging een onderwerp zou inleiden. Buitenland. Bij de ontvangst van het bureau van het Pruisische Heerenhuis heeft de Keizer, sprekende van de ontbinding van den Rijksdag, gezegd, dat het hem als Duitscher en als Pruis zeer ernstig gestemd en diep bedroefd heeft, dat het wetsontwei-p, hetwelk van zoo overwegend gewicht is om voor Duitschland den vrede te bewaren, niet is aan genomen. Dit heeft hem na zoovele gelukkige dagen, welke hem op zijn hoogen leeftijd beschoren waren, en in 't bijzonder na zijn 80jarig militair jubileum, ten smarte lijkste getroffen. Het toestaan van het gevraagde aantal manschappen voor drie jaren zou, van militair standpunt, niet als voldoende beschouwd kunnen worden. De Keizer sprak de hoop uit, dat de volgende Rijksdag het gevraagde zou toestaan, en eindigde met den wensch, dat op de werk zaamheden van den Landdag zegen rusten zou. Door de Theems-Jachtclub is besloten, het vijftig jarig jubileum van Koningin Victoria te vieren door een internationalen zeilwedstrijd op den Atlantischen Oceaan, om een prijs van 1000 p. st. De dag en de voorwaarden zullen nader bekend gemaakt worden. In den circus van den heer Oscar Carré, te Keulen, speelde jl. Zaterdagavond de ontbinding van den Rijksdag ook al een groote rol. Geheel onverwacht werd plotseling Prins Bismark aangekondigd, terwijl hij den Rijksdag ont bindt en de toeschouwers zagen den kanselier, in zijn kurassiers-uniform met gelen kraag en den stalen helm, leunend op zijn degen, voor zich staan. De muziek speelde ,Die Wacht am Rhein* en liet publiek verdubbelde zijn toejuichingen, toen de kanselier den helm afnam en zijne identiteit bewees door een geheel kale kruin te toonen. Vervolgens verschenen ook Eugen. Richter en Windthorst, en eindelijk ook de Kroonprins, allen sprekend gelijkend. De „Mimiker* van het circus behaalde een schitterend succes. Het verhaal van de Figaro omtrent een onecht kind, dat de zoon van Napoleon III zou hebben nagelaten, wordt thans tegengesproken. Tot hiertoe is in het geheel 1,653,600 francs bijeen gebracht voor het Instituut-Pasteur. De Amerikaansche Minister Bayard, op een feestmaal, hem door de studenten van Yale College aangeboden, sprekende over de jongste redevoeringen van Bismarck en Moltke, betreurde het daarin uitgesproken gevoejen, dat ruwe ki-acht voor eenig volk een waarborg voor veiligheid zou zijn. Onder de in den laatsten tijd bekend geworden feiten en redeneeringen over Pasteur's inenting tegen de honds dolheid, verdient bijzondere opmerking hetgeen de professor in de ziektekunde Peter heeft bekend gemaakt. Hij is nl. uit de waarneming van een geval, waarbij Pasteur her haaldelijk een gebeten patiënt had ingeënt, tot het besluit gekomen, dat de dood van dien lijder het gevolg is geweest niet van den beet des honds (die misschien niet eens dol geweest is), maar van de inënting met de vergiftige zenuw- stof zelf. In casu zou het dus eigenlijk meer zijn eene inënting van de dolheid, dan tegen de dolheid. Intusschen zijn allen, ook in de academiën te Parijs, het nog niet eens over Peter's opvatting. Benoemingen, enz. Tot surnumerair bij het bestuur der directo belastingen, invoer rechten en accijnsen is benoemd de heer W. C. Amons, van hier. Aan den heer J. L. Van der Moer is, op zijn verzoek, met 1 Februari a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Haar lemmermeer. De kapitein-luitenant ter zee H. G. Hildebrandt en de officier van administratie 2de klasse O. Willemstijn, uit Oost-Indië terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee lste klasse M. J. P. Westveer wordt met 1 Februari a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De officieren van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht W. Blaakhert en M. M. Jung zijn, met ingang van 1 Februari a. 8., bevorderd tot officier van gezondheid lste klasse. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Gcene. Bevallen: G. Giltjes, geb. Kater, D. G. Sukkel, geb. Van de Kooren, D. A. Schaap, geb. Drost, Z. T. J. Wildschut, geb. Wijss, Z. T. Van Brederode, geb. Agema, Z. A. Van Hoolwerff, geb. Zeeman, D. Overleden P. Zwaaij, 4 jaren. Gemeente ZIJPE, van 7 tot 14 Januari. Ondertrouwd: Cornelis Visser, jonkman, schipper, 25 jaren, en Tryntje Sluis, jongedochter, 23 jaren. Gehuwd, Geboren en Overleden: Geene. Gemeente SCHAGEN, van 11 tot 17 Januari. OndertrouwdGcene. Gehuwd: Arie Kamp en Maria Helena Van der Linden. Bevallen: Neeltje Raven, geb. Schrieken, Z. Klaasje Blaau- boer, geb. Meurs, Z. Overleden: Hillegonda Molenaar, 1 maand. Jacob Boschman, 2 jaren. Weerk. Waamemingen te Helder (Landskeet). Januari. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. Drocent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 1-2 0. 12 k. 763.36 t 3.03 -6.6 -9.2 0.89 Golvend 17 12 zo. 1.3, 765.00 t 4.70 -6.2 -8.8 0.90 Vlak. 18 8 zto. 6,/ 763.31 f 3.01 -5.2 -6.6 0.90i Golvend 18; 12 z. 10// 763.58 f 3.28 -3.8 - 6.5 10.85| Weêrsgesteldheid: 16 Jan. 12 u. Bewolkt, helder, felle vorst. 17 Jan. 12 u. Helder, felle vorst. 18 Jan. 8 u. Betrokken, vorst. 18 Jan. 12 u. Betrokken, vorst, hagelbui. Van 15 op 16 dezer gevroren 29 millimeter ys. H 16 u 17 40 17 18 39 Marktberichten. ALKMAAR, 15 Januari. Aangevoerd: 14 nuchtere Kalveren, f 11 a 25; 64 Schapen, f 12 a 21; 33 magere Varkens, f 11 a f 14; 132 Biggen, f 5 a 7; alles per stuk. ALKMAAR, 17 Jan. Aangevoerd: 2 Koeien, f 180 a 20075 vette Kalveren, f 40 a 120; 13 nuchtere dito, f 13 a 25; 13 Schapen, f 23 a 30; 13 magere Varkens, f 12 a 14, alles per stuk; 57 vette Varkens, 40 a 46 c. per kilogram. HOORN, 14 Januari. Aangevoerd: 53 Schapen, f 22 a 25 per stuk. HOORN, 15 Januari. Prijzen der Granen enz.: Tarwe f 6.50 a 8.Gerst f 4 a 5, Haver f 2.50 a 4.25, Witte Erwten f 10 a 13, Groene f 9 a 13, Grauwe f 12.50 a 20.Vale f 10.25 a 17, Bruine Boonen f 10.50 a 13.alles per hectol. Veemarkt. Aangevoerd: 2 Paarden, f 40 a 80; 6 Schapen, f 20 a 23; 5 Kalveren, f 14 a 24; 10 Varkens, f 12 a 16; 120 Biggen, f 4 a 8; 55 Kippen, f 0.80 a 1.50, alles per stuk. 850 Kip-eieren, f 5.50 a 6 per 100 stuks. 1055 kop Boter, 50 a 57£ c. per kop. AMSTERDAM, 17 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd 296 Runderen, lste kwaliteit 65, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram. Melk- en Kalf koeien f 100 a f 2.80, 8 Graskalveren f 20 a 36, 48 nuchtere Kalveren f 6 a 12, alles per stuk. 7 Schapen. Vette Varkens 36 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 3.10 a f 3.20, dito Franeker f 3.a 3.10, dito Engelscbe f 2.30 a f 2.40, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.80, dito Flak- keesche f 3.a 3.30, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geld. Blauwe f 3.20 a 3.30, dito Roode f 2.75, Pruisische Hamburgers f 2.80 a f 3.Maa8trichtsche Roode f 2.60 a 2.80, alles per hectoliter. Handel flauw. UTRECHT, 17 Januari. Op de Paardenmarkt waren 296 Paarden en Veulens aangevoerd. "De Paarden werden verkocht van f 40 tot f 700, de Veulens van f 100 tot f 300 per stuk. Er waren eenige binnen- en buitcnlandsche kooplieden. De handel was redelijk. Jl. Zondagnamiddag werd in Musis Sacrum alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, genaamdtArtillerie- Vrijkorps.'" Nadat de Voorzitter van het Bestuur deze bijeenkomst met een welkomstgroet, tot de aanwezigen gericht, had geopend, werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en goedgekeurd. De Vereeniging, aldus verzekerde de Voorzitter, had eene uitnoodiging ont vangen om twee afgevaardigden te zenden naar eene ver gadering, die op 17 dezer te Amsterdam zou worden gehouden, en bestemd was voor de stichting van eenen Noordhollandschen Schuttersbond. Er werd besloten, den oprichters per brief van de ontvangst dier missive ver zekering te geven, met aanbeveling tot het vernemen van nadere bijzonderheden omtrent het doel en de strekking van den te stichten Bond. Er werd besloten om de keuze van een afgevaardigde naar de dit jaar te houden alge meene vergadering van den Nederlandschen Weerbaarheids- bond aan het Bestuur over te laten; eveneens werd de keuze van twee gewone leden, die het Bestuur zullen ter zijde staan bij de voorbereiding van het feest van het 2Üjarig bestaan der Vereeniging, overgelaten aan het Bestuur. 't Besluit werd genomen om, wanneer daartoe eene uitnoodiging mocht komen, deze Vereeniging door een deputatie te doen vertegenwoordigen bij de feestviering, op 19 Februari a. s. alhier te houden. Na mededeeling van den hoofdinhoud van 't verslag over 1886, jwerd het Bestuur gemachtigd, dat Verslag bij de Hooge Regeering in te dienen. De ï-ekening en vei-antwoording over 1886 werd, staande de vei-gadei-ing, onderzocht en, onder dankzegging aan den Penningmeester voor het door hem gehouden beheer, goedgekeurd en vastgesteld. Deze rekening sloot met een weinig beduidend tekort. Aan het Bestuur werd opgedragen de zorg voor de herstelling van 't vaandel der Vereeniging, welk vaandel in der tijd door eenige dames aan de Vereeniging ten geschenke werd gegeven. De aftreding en vervanging van twee leden des Bestuurs werd uitgesteld tot na den afloop der viering van het 20jarig bestaan. Het besluit werd genomen om bij den volgenden wedstrijd een prijs toe te kennen aan diegene der leden, die van heden af bij de verschillende oefeningen te zamen de meeste punten heeft behaald. De vergadering werd hierop gesloten. Na afloop der vergadering ving onmiddellijk de schiet wedstrijd aan. De uitgeloofde prijzen werden behaald als volgt Vaste baan. lste prijs de heer J. Kikkert; 2de prijs de heer F. J. Bussing; 3de prijs de heer J. Ph. Beekman; 4de prijs de heer A. H. De Bats; 5de prijs de heer L. Boon. V r ij e baan. lste prijs de heer L. Boon; 2de prijs de heer J. Ph. Beekman; 3de prijs de heer J. J. Bekkers. Na afloop van den wedstrijd wei-den door den Voorzitter met een woord van gelukwensching de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Gisteren avond werd in Musis Sacrum alhier eene feestelijke vergadering gehouden door de Gymnastiek- en Schermvereeniging Pro Patria. 't Zestal nommers, waaruit het programma bestond, werd zeer goed uitgevoerd en verwierf den bijval der aanwezigen. Door een talrijk publiek werd deze vei-gadering bijgewoond en een geanimeerd bal besloot het gezellig samenzijn. De mededeeling, voorkomende in ons vorig nommer, omtrent de tombola, jl. Vrijdag in de artillerie-kazei*ne alhier gehouden, vordert eene verbetering. De majoor Redemagni was, wegens ongesteldheid, verhinderd daarbij tegenwoordig te zijn. Hij werd door den kapitein Harre- bomée vervangen. Blijkens achterstaande annonce bestaat bij den Bur gerkring ,/Harmonie/? alhier het plan om, bij voldoende medewerking der ingezetenen, op a. s. Vrijdag eene hard rijderij op schaatsen te houden voor behoeftigen in deze gemeente, door jongens beneden' de 16 jaar. De prijzen zullen bestaan in levensmiddelen. Bij de vermelding van dit plan, behoeven we waarlijk geen woord ter aanbeveling te voegen. De nijpende koude en 't gebrek aan werk en verdiensten maken het hoogst gewenscht, dat er pogingen worden aangewend om den nood der armen te lenigen. Uit het Engelsche schip Brambletye werden gedu rende de vorige week weêr 69 balen lijnzaad gelost. Door het drijfijs wordt men de laatste dagen bij liet opboeien der verschansing zeer bemoeielijkt. Hedennacht strandde in de Noordergronden de Bel gische kotter Fei-nandus, schipper Alleré, thuisbehoorende te Ostende. De opvai-enden, zeven in getal, waaronder één passagier, zijn door de reddingboot, die hedenmorgen door de sleepboot Hercules naar de strandingsplaats werd gesleept, gered en behouden alhier aangebracht. Het vaartuig is lek en vol water geloopen. Bij den geneeskundigen dienst der Koninklijke Marine wordt tegen 1 April a. s. een groote promotie verwacht. Aangenomen het beroep (toezegging) naar Aartswoud door ds. A. M. A. Reijnders, pi'edikant te Uitgeest, die voor toezegging van beroep naar Sint-Maarten en Valkoog heeft bedankt; naar Oosthuizen c. a. door ds. Kist, predi kant te Zuid-Zijpe. Bevallen van eene dochter: H. WILMS—BOON. Anna Paulowna, 15 Januari 1887. Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid, onze Moeder en Behuwdmoeder MAARTJE ARIS, Weduwe van JAN P. LIST, fn den ouderdom van bijna 69 jaren. Uit aller naam, P. J. LIST. Texel, 14 Januari 1887. Eenige en algemeene kennisgeving. voor behoeftigen in deze gemeente, op VRIJDAG 21 JANUARI a. s., door jongens beneden 16 jaren, op het Heldersche Kanaal, te 11 uur. De prijzen zullen bestaan in Levensmiddelen. De nummers zullen worden afgegeven den dag te voren, te 5 uur, bij den heer J. DE JONG, Kanaalweg. Namens liet Bestuur der Vereeniging Burgerkring Harmonie. de President L. VERMEULEN. N.B. Heeren Leveranciers worden verzocht het Bestuur in deze zooveel mogelijk te steunen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3