n Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. zoodanige consistentie te geven, dat men er boekjes Yan kon maken. En een glimlach speelde den jongen om de lippen om de dwaasheid der vaderen, die alleen uit liefde voor den vorm het wezen der zaak bedierven Nu de jongen een man is geworden, heeft hij leeren in zien dat ook deze conclusie eene valsche was; dat de cacao eene zelfstandigheid is, die van nature een groot vetgehalte bezit. Daar men oudtijds niet beschikte over de middelen om haar daarvan te bevrijden op eene wijze die niet tevens schade deed aan hare gewilde eigenschappen, moest men dit vet dulden en was men daardoor tevens gebonden aan den vorm, waarin die zelfstandigheid in den handel werd gebracht; en bij het vrij lage smeltpunt van dit vet was de poedervorra daarvoor zeker de minst aangewezene. De vaderen, omtrent deze zaak even goed ingelicht als wij, wisten zich van den ouden Vorm niet te ontdoen, al wilden zij het. Juist andersom als zij deden in zoovele andere ge vallen, waarin wij nog slechts hopen mogen dat ons minder hechten aan den vorm der maatschappij even weinig zal schaden als de geschetste revolutie op het gebied der choco lade-industrie. Of, liever nog, dat het haar evenzeer zal ten goede komen. Want het vervormde fabrikaat was tevens een beter fabrikaat geworden; uit een hygiënisch oogpunt was het een stap vooruit op den goeden weg, toen men een voedingsmiddel, dat naast de voornaamste voedende en licht verteerbare stoffen een groote hoeveelheidvoor zwakke magen althans minder verkieslijk vet bevatte, van dit laatste bijkans geheel had leeren ontdoen. Het is dan ook sedert dien tijd dat de drank, dien wij in navolging van de Mexikanen zij was tijdens de ont dekking van Mexiko daar onder den naam van chocolati inheemsch chocolade noemen, in al wijderen en wijderen kring door gezonden als lekkernij, door zieken en herstel lenden als voedingsmiddel wordt genuttigd; zoodat het alleen nog aan den betrekkelijk hoogen prijs der zuivere cacao is te wijten, dat zij niet een volksdrank is zoo goed als koffie en thee. Evenals deze beide is de cacao van plantaardigen oorsprong. Toch is zij aan de eerstgenoemde nader verwant dan aan de laatste, daar zij wordt verkregen uit zaden en wel uit die van den cacaoboom. Theobroma- cacao is de wetenschappelijke naam van dien boom, wiens eerste deel, dat men door „godgevallig riekend" kan ver talen, meer wijst op den geur van het product, dat men uit de zaden heeft leeren bereiden, dan op den boom zelf. Deze groeit welig in bijna gansch Midden-Amerika zoowel als in de noordelijke en noordwestelijke kustlanden van Zuid-Amerikaook Suriname heeft zijne cacao-plantages. Groote firma's gaan in die landen direct ter markt; een der voornaamste plaatsen van verscheping is het door het Panama-kanaal meer bekend geworden Colon. Wil de boom goed tieren, dan moet hij warmte en schaduw hebben; daarom plant men ook alleen ter wille van de schaduw bananen tusschen de cacaoboomen. Dat overigens de zaden van boomen, in de verschillende opgenoemde streken ge groeid, met het oog op het daaruit te bereiden product niet dezelfde waarde hebben, laat zich reeds uit de ver schillende klimatologische gesteldheid dier landen afleiden. Over het algemeen kan men zeggen, dat overal de uit het binnenland voortgekomen boonen in dit opzicht staan boven de in de nabijheid van de kust geoogste. De vrucht van den cacaoboom heeft den vorm van een komkommer, maar is kleiner. Het vruchtvleesch, dat zacht en bitter is, bevat een twintigtal zaden, die de gedaante en grootte hebben van een volwassen tuinboon: de eigenlijke cacaoboonen, wier zaadlobben, evenals die van de bij ons inheemsche boonen, een groote hoeveelheid planten-eiwit en zetmeel bevatten, maar daarenboven nog een eigenaardig vet. Deze inhoud nu, de boon dus van zijn schil en ook meer of minder van zijn vet ontdaan, levert de zuivere cacao. Zij levert die, maar is die nog niet. Want evenmin als men van rauwe koffieboonen een geurig kop koffie zetten kan, evenmin kan men van den inhoud der rauwe cacaoboonen een kop chocolade bereiden. Deze moet men evenals gene daartoe vooraf roosten, en het is door deze roosting dat zich het eigenaardig aroma ontwikkelt, zooals dit ook het geval is bij droge destillatie van velerlei plant aardige en dierlijke zelfstandigheden, al is dan in de meeste gevallen het product niet direct geurig te noemen. Wat men dus in den handel zuivere cacao noemt is het van de schil ontdane, gerooste zaad van den cacaoboom, dat, voor zooverre dit door persen mogelijk is, van zijn vetgehalte is beroofd. De hulpmiddelen, die in vroegere dagen voor deze laatste bewerking ten dienste stonden, waren ontoereikend om dit vet voldoende .te. verwijderen. De toen in den handel gebrachte koeken en koekjes waren niets anders dan de in zijn eigen vet gesmolten en daarna in blikken vormen bekoelde cacao. Thans kan men langs zuiver mechanischen weg ongeveer 80 pCt. van dit vet verwijderen. Langs chemischen weg, door behandeling met aether bijvoorbeeld, zouden ook die overblijvende 12 pCt. te verwijderen zijnmaar het is duidelijk dat langs dezen weg de waarde van het fabrikaat met die laatste procenten vet gemeene zaak zou maken. Roosten, pellen, persen en malen, ziedaar dan de ver schillende bewerkingen, die men de cacaoboonen moet doen qndergaan, wil men er uit maken wat in de wandeling poederchocolade heet. Wij willen thans zien hoe die ver schillende bewerkingen plaats hebben in het grootste eta blissement, dat welwillend door zijn eigenaars ons ter bezichtiging werd gesteld, in de fabriek van de heeren J. en C. Blooker. (Slot volgt.) Buitenland. De oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zal, vol gens Daily News, vermoedelijk terstond losbarsten, als gevolg van eene sommatie, die Duitschland op het punt staat naar Parijs te zenden, om ophelderingen over de jongste troepenbewegingen in Frankrijk naar de Duitsche grenzen. Vanwege Duitschland zijn te Londen groote bestellingen voor het leger ontvangen. Natuurlijk verwekte deze tijding ook in de Fransche Kamer groote ongerustheid. De Minister-president Goblet werd van alle zijden ondervraagd en deelde terstond op gezag van den Minister van Buitenlandsche Zaken mede, dat de mededeelingen der Daily News volkomen ongegrond zijn. Dezelfde tegenspraak volgde ook terstond namens den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, die verklaarde geen enkel bericht ontvangen te hebben, dat de verontrustende mededeelingen der Daily News recht vaardigde. Een communiqué van het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat geen enkel bericht ontvangen is in den geest van de oorlogzuchtige bewering der Daily News. Lord Lyons is van gevoelen, dat Frankrijk de meest vredelievende bedoelingen koestert. Uit Parijs wordt aan de Pall Mali Gazette geseind, dat volgens verzekering van de hoogste ambtelijke autoriteit, geen enkel Fransch soldaat naar de grenzen gezonden is sedert November. Geen oorlog zal uitbreken, tenzij Duitsch land het verkiest, Naar de Daily News uit Odessa verneemt, is de Prins van Mingrelië zóó vast overtuigd dat hij den Bul- gaarschen troon zal bestijgen, dat hij reeds aanstalten maakt om te vertrekken. Uit Shanghai wordt melding gemaakt van een bot sing tusschen de Nepaul en een Chineesch oorlogsschip in den mond van de Whangho, tengevolge van een sterke mist. De Nepaul, een Engelsche boot van groote afme tingen, heeft geen schade bekomen, doch het Chineesche schip zonk en tachtig man der equipage verloor daarbij het leven. Te Esclainvillers (Frankrijk) zou zekere vrouw Bette 's avonds gaan houtsprokkelen en zij bracht vooraf hare vier kinderen te bed. Zij legde een gloeienden steen in het bedje van de twee jongste. Toen zij tehuis kwam was het beddegoed in vlam geraakt en vond zij drie kinderen dood. Het vierde, een jongentje van 4 jaar, zat in een hoek gedoken en kon zij juist bijtijds redden. Volgens de dagbladen van het Fransche departement des Aisne, ligt een jong meisje, Margaretha Boyenval, te Origny-Sainte-Benoite sedert 31 Mei 1883 in een diepen slaap, zonder een oogenblik wakker geworden te zijn. Zij is enkel vel en been, hare ledematen zijn stijf, de tanden op elkander geklemd, de ademhaling en de pols regelmatig, maar flauw. In eenige Belgische steden hebben jl. Zaterdag en Zondag weder arbeiders-ongeregeldheden plaats gehad. Vergelijkende proeven met tarwe uit Engelsch-Indië (waar de tarwe-productie zich van jaar tot jaar uitbreidt) tegenover die uit verscheidene andere tarwe leverende landen, geven het volgende resultaat: Het gewicht van de Indische tarwe is per bushel grooter dan dat van de Amerikaansche, Australische, Russische en Egyptische en bedroeg 60 k 64 pond, tegen 6161f, voor Amerikaansche (1 bushel 36 liter). Ook het bedrag aan meel van de Indische tarwe was grooter en bedroeg 80 pCt., tegen 73.8 pCt. der Amerikaansche. Het gehalte aan gluten kleefstof daarentegen was bij de Amerikaansche hooger dan bij de Indische. Bij het verbakken tot brood werden uit eene gelijke gewichtshoeveelheid meel 364 k 376 pond brood gebakken uit Indisch meel, terwijl het Amerikaansche slechts 346 a 360 pond uitleverde. Eene bijmenging van 30 k 40 pCt. Indisch tarwemeel bij Amerikaansch, Engelsch of Egyptisch meel zal een zeer voortreffelijk brood opleveren gelijk men in Engeland reeds met voldoening opmerkt. 15 tot 17 pet. zetmeel in de aardappelen vindt de veenkoloniale landbouwer al heel mooi, en hij beijvert zich om door verwisseling van soorten, ja door kruising van verschillende variëteiten zulk een meelgehalte te be reiken en te behouden. Het Zeitschrift für Spiritus Industrie meldt intusschen, dat in Posen voor eenigen tijd veel ge sproken werd over de aardappelvarieteit „Acliilles." De verbazende opbrengsten daarvan zouden naar het beweren van sommige landbouwers, zelfs 150 k 160 cente naars per morgen overtreffen, en zou het zetmeel-gehalte 21.5 a 23.5 pet. groot zijn. Op natten bodem bleek het meelgehalte toch nog 17f pet. te zijn. Benoemingen, enz. Aan den heer W. L. A. Gericke, kapitein ter zee, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking aan den Koning en aan den lande bewezen; tot Minister van Marine is benoemd de heer F. C. Tromp, te 's Gravenhage. Tot groot-officier der orde van de Eikenkroon is bevorderd 's Konings adjudant, de kapitein ter zee jhr. J. A. Röell. De officier van administratie 1ste klasse F. T. Courier uit Dubekart wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebreken, met 1 Februari a. s. op pensioen gesteld, ad f 2600 '8 jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot officier van administratie lste klasse die der 2de klasse A. Vermeulen. Vischberichten. Gisteren kwamen binnen de sloepen Goede Verwachting, schipper Spanjersberg, Amsterdam, schipper Bregman, Tweelingen, schipper De Groot, Maria Cornelia, schipper W. Van den Hoek, Vertrouwen, schipper C. Van den Hoek, met 1000, 1600, 2700, 2900 en 3100 schelvisschen, en Willem Cornelis, schipper Zwanenburg, 4400 schelvisschen, 100 levende- en 90 doode kabel jauwen; schelvisch gold f 10.50 a f 20.50 het honderd, levende kabeljauw f 3.75 en doode idem f 2.15 a f 185 per stuk. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting 2 B fflM. C. •2 1 stand as en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. van de zee. 23 12 zwtw. 0.3 k. 773.82 f 13.52 4.1 11.2 0.97 Vlak. 24 12 zzo. 1.4 770.80 f 10.50 3.0 0.0 0.96 25 8 zzw. 3 768.36 f 8.16 1.3 -0.4 0.98 Slechtw. 25 12 zzw. 5 769.18,t 8.98 1.1 -2.1 0.98 wein.gv. Weersgesteldheid: 23 Jan. 12 u. Mistig, mooiweer. 24 Jan. 12 u. 25 Jan. 8 u. 25 Jan. 12 u. Dikke koude mist. Van 24 op 25 dezer gevroren 6 millimeter ijs. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: J. Hantzsch, gob. Benda, D. A. Tesselaar, geb. Van Duin, D. P. Broekhuyzen, geb. Boon, Z. S. Snoeck, geb. Willems, Z. J. C. Launspach, geb. Van Marion, Z. A. Bakker, geb. Vijzelaar, Z. C. Hoogenbosch, geb. Veeger, Z. Overleden: A. Bakker, geb. Van 'tHert, 27 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE, van 14 tot 21 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Alida, dochter van Cornelis Bakker en Hendrina Visser. Cornelis Martinus, zoon van Cornelis Kuijlman en Neeltje Kuylman. Overleden: Geene. Levenloos aangegeven kind van het I vrouwelijk geslacht van Lourens Oom en Bregtje Kapstok. Gemeente SCHAGEN, van 18 tot 24 Januari. Ondertrouwd: Jan Ploeger, jonkman, 23 jaren, wonende te Helder, en Antje Vries, jongedochter, 20 jaren. Gehuwd: Jan Oom en Trijntje Houtkooper. Bevallen en Overleden: Geene. Marktberichten. TEXEL, 23 Januari. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. Hooi f 16 a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden 90 c. a f 1, wilde Konijnen 50 a 55 c. per stuk. Koehuiden 32 c. per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9 en Schapenhuiden f 2 per stuk. ALKMAAR, 24 Jan. Aangevoerd: 13 Koeien, f 140 a 160 99; vette Kalveren, f 35 a 110; 10 nuchtere dito, f 12 a 22; Schapen, f a 2 magere Varkens, f 11 a 13, alles per stuk; 132 vette Varkens, 38 a 45 c. per kilogram. AMSTERDAM, 28 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd: 690 Runderen, lste kwaliteit 64, 2de kwaliteit 56 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram. Melk- en Kalfkoeien f 120 a f 290, 41 nuchtere Kalveren f 6 a 14 per stuk. 3 Graskalveren, 11 Schapen. Vette Varkens 38 a 42 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkummcr Jammen f 3. a f 3.20, dito Franeker f 3.a 3.10, dito Engelsche f 2.40 a f 2.50, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.80, dito Flakkee- sche f 3.a 3.25, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geldersche Blauwe f 3.20 a 3.30, dito Roode f 2.50 a 2.60, Pruisische Hamburgers f 2.75 a 2.90, Westlandsche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.60, Groninger Turken f 1.80 a 2.alles per hectol. Handel zeer flauw. Naar wij vernemen, worden in onderscheidene deelen der gemeente plannen gevormd, om op den 19 Februari a.s., 's Konings 70sten verjaardag, des avonds eene wijkversiering tot stand te brengen. Gisteren avond heeft eene bijeenkomst plaats gehad in het Hotel „Den Burg" alhier van eene subcommissie voor de a. s. feestviering met de Hoofden der openbare en bijzondere scholen hier ter plaatse, ter bespreking van een te houden kinderfeest. In de' Sociëteit „Harmonie" had eene bijeenkomst plaats van de sub-commissie voor het organiseeren van een feeste- lijken optocht, met bestuursleden der in deze gemeente bestaande Vereenigingen. Niet minder dan 20 Vereenigingen, met te zamen circa 800 leden, meldden zich aan tot deelneming aan den optocht. Natuurlijk zal het bij dit deel der feestelijkheden niet aan vaandels en banieren ontbreken. Bovendien is door besturen van onderscheidene corporatiën nog veel toegezegd, dat strekken kan om aan den feestelijken optocht luister bij te zetten. Aangenaam is het zeker voor de Feestcommissie, te ontwaren, dat hare pogingen, om 's Konings 70sten verjaardag ook hier tot een algemeenen feestdag te maken, in zoo ruime mate weerklank vindt bij de ingezetenen dezer gemeente. De directie der Gasfabriek te Hellevoetsluis heeft aan de feestcommissie voor de viering van 's Konings 70sten jaardag aangeboden gratis te illumineeren. Uit het Engelsche fregat Brambletye werden gedurende de afgeloopen week 37 balen lijnzaad geborgen. In de laatste dagen werd niets gelost, dewijl men alle beschikbare middelen aanwendde, om met het opboeiën der verschansing gereed te komen. Hiermede is men thans zoover gevorderd, dat men hoopt in het laatst dezer week met het leegpompen en lichten van het schip te kunnen aanvangen. De Vereeniging voor Gemengd Koor, onder directie van den heer J. H. Polak, gaf jl. Zaterdag hare tweede uitvoering in het lokaal Musis Sacrum. Door het Bestuur der Burgerkring Harmonie alhier zijn gisteren en heden nog aan verschillende behoeftige gezinnen 68 bons uitgereikt, elk voor 2 tarwebrooden, 7\ ons spek, liter erwten en 1 ons koffie, hetwelk wordt bestreden door de gelden die nog, voor de jl. Vrijdag door genoemde Vereeniging georganiseerde hardrijderij bijeengebracht, waren overgebleven. Bij het Bestuur der plaatselijke Weerbaarheids-Ver eeniging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps'' alhier, is dezer dagen het officiëel bericht ingekomen, dat Z. Exc. de Minister van Oorlog den steun van het Departement bij het houden van schietwedstrijden heeft toegezegd, en dat een algemeen programma voor die wedstrijden zal worden samengesteld door den Directeur der Normaal-Schietschool, in overleg met het Centraal-Comité van den Nederlandschen W eerbaarheidsbond. 's Konings adjudant de kapitein ter zee jhr. Roëll, aan wien het bevel is opgedragen over het schroefstoomschip Van Speyk, is, naar men verneemt, door Z. M. den Koning belast met eene bijzondere zending tijdens de reis van dien bodem. De kapitein-luitenant ter zee Fichet, thans non-actief, wordt geplaatst als lste officier op Zr. Ms. schroefstoom schip Van Speyk. Voorspoedig bevallen van een zoon: T. VEEGER, geliefde Echtgenoote van P. HOOGENBOSCH. Helder, 25 Januari 1887. Algemeene kennisgeving. O. J. O. D. DIKKERS, Notaris te Texel, zal, op ZATERDAG 99 IAMARI 1881, des morgens ten 104 ure, bij de Huismanswoning van DIRK ARISZOON EELMAN, te Everstekoog op Texel, publiek verkoopen: 57 LAMSCHAPEN, "1|S|| 18 ENTERLINGEN, 2 KALFKOEIEN, 3 KALFVAARSEN, 3 GELDEVAARSEN, 2 jaar oud. 2 éénjarige SCHETTERS, 3 PAARDEN, ongeveer 25 wagens HOOI, 2 BOERENWAGENS, 1 KAPWAGEN, 1 DRIEWIELDE KAR, TUIGEN, BOEREN-, BOUW- en MELKGEREED- SCHAPPEN, en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Zegt het voort!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3