FLORALIA. P1ÜJD töLUWlY - P 1 Voortreffelijk! Onmisbaar!! Dr. WEIS Zü! Verloofden en Jonggehuwden, G. J. 0. D. DIKKERS, AMSTERDAMSCHE COURANT. Gegalvaniseerd ijzeren Waschtobbes. ft 5 S B 9 S- «9 r 5 Met groote geldelijke opoffering is het mij gelukt het voortreffelijke en door gencesknndigen aangeprezen Werk van Dr. WEISZ: Onthulde Geheimen van de Liefde en Echt voor Ver loofden en Jonggehuwden, aan te koopen. Geen werk van dien aard, dat zoo volkomen is en zooveel vertrouwen verdient. Het is een Werk 140 bladzijden dik en bevattende Onthulde Geheimen uit de Liefde en den Echt, Nuttige Wenken, 1'ractische Raadgevingen, Ernstige Waarschu wingen, Geneeskundige Bemerkingen, Aan wijzingen tot kennis, voorkoming en volko- ïncnc genezing der ziekten van het Mannelijk en Vrouwelijk Organisme enz., benevens opgaven der middelen om jeugdige Bekoorlijkheid, Kracht en Gezondheid tot in den hoogsten ouderdom te behouden, waarbij hier ook nog een afzonderlijk exemplaar van ecu Tijdbcrekeniugstafel, be nevens nog een toegift voor Jeugdige Vrouwen, door een practiseerend Verloskundige. Prijs 90 cents en wordt onder gesloten Envelop afgeleverd en ook goed verpakt franco door het gcheele Rijk verzonden, tegen toezending van Post wissel of gemakshalve blauwe Postzegels, door R. G. KOSTER C.Jzn., Magazijn van Goedkoopc Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. Liefdadigheids-Uitvoeringen op 15 en 16 dezer. Plaatsen voor deze Uitvoeringen zijn van heden af te bespreken aan 't lokaal Tivoli, k 10 cents. Tot het inschrijven van deelnemers aan het kweeken van Planten zal het Bestuur eene zitting houden in 't lokaal Tivoli op Zaterdag 12 dezer, des namiddags van 6 tot 8 ure. Bij de inschrijving moet de helft; der kosten, d. i. 40 cents, worden voldaan. Helder, 8 Februari 1887. Het Bestuur, T. MOOY, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secretaris. Notaris te Texel, zal publiek ver koopen: op ZATERDAG 12 FEBRUARI I §81, 's morgens 10J ure, bij het huis van D, Az. EELMAN, te Everstekoogo p Texel Boeren-, Bouw- en Melkgereedsehappen, benevens Kribben, Ruiven, Voerbakken, Hooi, Stroo, Mest, enz.; en op DINSDAG 15 FEBRUARI 1887, des morgens 10£ ure, bij de scliuur van Mej. de Weduwe A. D. EELMAN, beoosten Oosterend op Texel: 57 LAMSCHAPEN, 18 ENTERLINGEN, 1 RAM, 2 KALFICOEIEN, 3 KALFVAARSEN, 3 GELDEVAARSEN, 2 éénjarige SCHETTERS, 2 PAARDEN, eene partij HOOI, benevens MAAIMACHINE, HOOIHARK, WAGENS, BOEREN-, BOUW- en MELKGEREEDSCHAPPEN, enz. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. zijn uitmuntend geschikt ter verdrijving.-! van alle ziekten, welke derzelver oorsprong hebben in slechte spijsvertering. Zij zijn zeer geschikt voor alle klassen en gesteldheden, en zoowel in staat om genot aan de rijken als verlichting en kracht aan de armen te geven. Deze Pillen zullen bevonden worden een aangenaam en krachtig werkend geneesmiddel te zijn voor lijders, wier geest en lichaam ontzenuwd zijn door buitensporigheid, groote angst of verblijf buiten 's lands. Personen, onderhevig aan galziekten, behooren van deze Pillen gebruik te makenzij maken dat iederen aanval minder hevig is, doen de misselijkheid en galachtigheid langzamerhand verdwijnen, en eene goede spijsvertering en volmaakte gezondheid daardoor terugkeeren. De verdiensten van Holloway's medicijnen worden bovendien nog vermeer derd, doordien niet bet minste gevaar of risico met derzelver gebruik gepaard gaat, noch dat zwakheid daarop volgt. Mevrouw SERET—VISSER vraagt tegen half Maart eene nette DIENSTBODE als meid-alleen, goed kunnende koken en met de wasch omgaan. Loon naar bekwaamheid. Brieven franco aan den Boekhandel van J. C. DE BUISONJÉ ZOON. Gegalvaniseerd ijzeren Emmers en Akers. RUIME KEUZE. LAGE PRIJZEN. J. J. KUIJPER, Parkstraat, Burg op Texel. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij deu Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Men schrijft aan de Prov. O. en Zwolsche Crt. over de dienstneming voor het Indische leger het volgende Het stelsel der aanplakbiljetten, eenige maanden geleden door de Regeering toegepast om burgerpersonen in den Indischen militairen dienst te lokken, en een krachtige op wekking aan de militaire autoriteiten gericht, om den overgang hunner soldaten in het koloniale leger te bevor deren, hebben in de laatste helft van het vorig jaar 640 soldaten meer in de gelederen gebracht dan in de eerste helft van dat jaar het geval was. 1) Daardoor is dan ook het contingent voor 1886, 2000 man, nagenoeg nog voltallig uitgezonden. In de maanden December en Januari 11. echter, nadat de aanplakbiljetten waren afgeregend en de Oostersche ge latenheid van den Minister van Koloniën in de Kamer de militaire autoriteiten ten opzichte van Indic geruststelde, is de toestand weer meer vredelievend geworden en de aanneming en overgang van die maanden respectievelijk op 104 en 45, 78 en 24 teruggebracht. Na het vertrek van het detachement suppletietroepen op den 26 Januari 11., konden niettemin, zooals men uit het voorgaande kan nagaan, de militairen voor het detachement van den 5 dezer maand (Februari), namelijk 32 onderoffi cieren en minderen, gemakkelijk worden gecommandeerd, daar dit getal ruim bij het koloniaal-weildepöt aanwezig was. Over het algemeen melden zich voortdurend vrij veel personen tot dienstneming aan. Jammer maar dat er zooveel wkaf onder 't koren" is. In den regel wordt 50 pCt. en meermalen 60, ja 70 pCt. afgewezen ter zake van lichamelijke ongeschiktheid en het niet voldoen aan de bepalingen, ten opzichte der over te leggen bescheiden vastgesteld. De vele, zeer vele goede, bruikbare sujetten niet te na gesproken, laat toch over het algemeen het gehalte der vrijwilligers, vooral van hen die vroeger nimmer dienden, veel te wenschen over. De dienstneming voor Indië is nog alles behalve populair onder de betere soldatenstof, die ontegenzeggelijk onder het volk te vinden is. Zooveel flinke, stevige kerels, die daar werkeloos rondloopen, moesten het eens weten hoe goed zij bij oppassendheid, en vooral wanneer zij hun ambacht goed verstaan, in het Indische leger kunnen vooruitkomen Het is onbegrijpelijk dat de Regeering die stof, vooral in deze tijden, niet tracht aan te trekken door propaganda te maken voor de koloniale werving met tal van middelen die zij in de hand heeft, die dikwijls door zeer bevoegden zijn aangeraden, en waarvan het verplaatsen van het koloniaal werfdepot naar het midden van ons land, het releveeren van dat depot tot een keurkorps, en verhooging der pensi oenen, zeker drie van de voornaamsten zijn. 728 1) Van de korpsen totalen aangenomen overgenomen Januari 89 19 108 Februari 80 37 122 Maart 106 26 132 April 93 23 116 Mei 102 28 130 Juni 98 22 120 Juli 92 69 161 Augustus 121 75 196 September 184 167 351 1 October 155 109 264 November 165 82 247 December 104 45 149 1394 702 IS i" 1368 Aangaande het spoorwegongeluk in den Staat Vermont (Vereenigde Staten), waarvan wij in ons vorig nommer reeds melding hebben gemaakt, vindt men in Engelsche bladen nadere bijzonderheden. Te Montreal, in Canada, wordt een groot ijs-carnaval gevierd, hetwelk uit de noord westelijke staten der Unie een groot aantal bezoekers lokt. Jl. Vrijdag nu, was des avonds een pleziertrein van de Central Vermont Spoorwegmaatschappij uit Boston naar Montreal vertrokken, in welken zich, voorzoover men kan nagaan, een honderd vijf en twintig personen bevonden. De trein reed Zaterdagmiddag omstreeks 2 uren over eene brug van 650 voet lengte, over de Witte rivier, die Ver mont van New Hampshire scheidt. Juist toen hij over de brug heen was, bemerkte de machinist, dat er aan den trein iets haperde. Achter zich ziende, zag hij een aantal wagens over de brug naar beneden tuimelen, op de geheel met ijs bedekte rivier. In een ommezien stonden deze wagens, die met vuurstoven verwarmd werden, alsmede de brug, die van hout was, in brand. Hulp te brengen was zoo goed als onmogelijk. Wie niet het geluk had zich te redden op het ijs, door een venster of eene opening welke hem door het vuur zelf werd gebaand, was onherroepelijk aan de vlammen overgeleverd. Verschrikkelijke tooneelen deden zich voor. Een man wist uit een wagen te ontkomen; hij mist zijne vrouw, vindt haar terug, maar kan haar niet verlossen; beiden vinden in de vlammen den dood. Twee knapen zitten in doodelijken angst den loop van het vuur te ver beiden; den een verspert het den doortocht; hij wordt levend verbrand voor de oogen van den ander, «lie eene opening vindt om doorheen te springen. En velen van die zich zóó konden redden, werden aan getast door de vreeselijke koude de thermometer wees op 50 graden beneden het nulpunt en verloren door bevriezing het leven. Ongeveer dertig reizigers, die zich in het voorste ge deelte van den trein bevonden, kwamen ongedeerd vrij. Van de overigen werden enkelen min of meer ernstig gewond, terwijl van ongeveer een 60tal de lijken zijn gevonden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het springen van eene rail nabij de brug, door de hevige vorst. In de Amerikaansche pers wordt thans algemeen de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een beter stelsel van verwarming der spoorwegwaggons, dan tot nu toe algemeen gevolgd wordt. Ontginning van heidegronden. In de dezer dagen gehouden 128ste vergadering van het hoofdbestuur der Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw werd, behalve de reeds vermelde beslissing in de zoo be langrijke zaak der heide-ontginning, o. a. nog doof den heer H. M. Hartog eene belangrijke mededeeling gedaan omtrent het door de Luntersche Tuinbouwvereeniging gesteunde plan tot vorming eener naamlooze vennootschap voor ontginning van heidegronden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Waar reeds zoovele vertrouwbare stemmen gehoord zijn over den treurigen toestand van den landbouw, daar behoeft de gegrondheid van de daarover geuitte klachten geene nadere verklaring. In welk opzicht echter het pijnlijke van dien toestand zich moge doen gevoelen, in de sterkste mate is dit zeker het geval bij den armen daglooner op de Veluwe. Des zomers is zijn leven ook zelfs in den tegenwoordigen tijd nog dragelijkdan is er werk in overvloed en met opgeruimdheid verricht hij zijne zware dagtaak, van 5 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds, voor een loon van 70 80 cents, waarvan hij zich en zijn gezin moet onderhouden. En vroeger, toen de landbouw bloeide, kon hij zich ook met zijne winterverdienste behelpen; daar was aardappelland om te spitten of hout te hakken, en bij gebreke van dit verschafte de boer hem altijd het een of andere werkje, waarvan het loon hem in staat stelde zij het dan ook schaars zijn gezin van het hoogst- noodige te voorzien. Doch de tijden zijn niet te zijnen voordeele veranderd en nog meer dan de landbouwer heeft tegenwoordig de daglooner reden tot klagen; de landbouwers moeten sparen en de daglooners zijn dikwijls zonder werk en zonder brood. In dien toestand wil de Luntersche Tuinbouwvereeniging althans voor zooveel hare omgeving betreft voorzien, en wel belangeloos, door ontginning van heidegronden en het aanplanten van dennen of andere houtgewassen, en daar zich nu in de nabijheid van Lunteren eene uitgestrekte heidevlakte bevindt, welke grootendeels braak ligt, zoo is de Vereeniging van oordeel, dat de werk zaamheden voor de ontginning geheel in den winter kunnen worden verricht en zoo iets den arbeiders uitstekend zou te stade komen. Daar het echter een bezwaar is voor parti culieren, een kapitaal uit te schieten, waarvan de renten eerst na verloop van vele jaren worden ontvangen, is het plan eener naamlooze vennootschap opgevat, die ten doel zal hebben, door de exploitatie van houtcultuur den arbeiders werk te verschaffen in den winter en daarbij den deelnemers het later terug ontvangen van hun uitgeschoten kapitaal met eene behoorlijke winst te verzekeren. De heeren A. Van Schothorst, D. Engelen en R. Dinger hebben de opdracht om de statuten te vervaardigen, volbracht. Volgens die statuten zal het kapitaal bedragen f 25,000, te verdeelen in 250 aandeelen aan toonder; zoodra 50 aan- deelen zijn geplaatst, treedt de Maatschappij in werking. Zij zal beheerd worden door 3 directeuren, bijgestaan door 3 commissarissen, die geen vast loon voor hunne werkzaam heden zullen genieten. Gedurende den duur der vennootschap zullen de eenmaal aangekochte goederen niet mogen worden verkocht of bezwaard. Ook zal de Maatschappij geene schulden mogen maken. Met dergelijke hoofdbepalingen achten de ontwerpers de bezwaren, aan eene gewone ontginnings-maatschappij ver bonden, vervallen. Als bewijs, dat den deelnemers in het kapitaal ook rente kan worden uitgekeerd, wordt eene be rekening gegeven der kosten van aanleg van 10 hectaren dennenbosch met daarbij aan te leggen singels van berken hout, welke laatsten zouden dienen om in geval van brand, dien tot kleine gedeelten te beperken. Zij stellen zich voor, 5 vakken van 2000 meter lang en 100 meter breed, dus ieder van 2 HA., te nemen. Twee der bedoelde vakken (dus 4 HA.) worden bezaaid met dennenzaad, ter verkrijging van planten, waarmee de overige 6 HA., losgemaakte heidegrond, zullen worden bepoot. Van de eerste 4 HA is de raming met de berkensingels f 570. Na 2 of 3 jaren worden de dennenplanten gebruikt voor de volgende 6 HA., terwijl er genoeg blijven staan om (zij het dan ook niet zoo voorspoedig) met de verpootte dennen tot bosch op te groeien. Voor deze 6 IJA. bedraagt de raming f 1525, makende met het bovengenoemde f 2095 voor aanleg van 10 hectaren met singels, waarbij gerekend 20 jaar rente k 5 pCt. 's jaars (ongeveer 3£ pCt. rente op rente) even eens f 2095, te zamen f 4190 na 20 jaar. Wanneer het bosch 41 jaar oud is bedraagt het kapitaal f 2955. De zuivere winst op de 10 HA., behalve de renten, zou dan zijn f 1070, buiten de waarde van den ondergrond, die dan zeker niet beneden den prijs van aankoop behoeft te worden gesteld. Wat nu het philanthropisch doel, het belang van den arbeider aangaat, indien de cultuur van 10 HA. op die wijze in 2 jaar wordt uitgevoerd, wordt daardoor f 600 's jaars aan loon uitbetaald en bij voortzetting der onderneming op dezelfde wijze verkrijgt men eene uitgestrektheid van 100 HA., die voor aanleg circa f 21,000 vorderen, de rente en eenige weinige administratie-kosten niet medegerekend. Na die 20 jaar (voor 100 hectaren) verschaffen de aldus verkregen bosschen voldoenden arbeid om grootendeels in de behoefte te voorzien. Komt dus het gevraagde kapitaal bijeen (waarvoor alle kans bestaat, daar o. a. te Amsterdam reeds een aantal aandeelen geplaatst zijn), dan kan gedu rende 40 jaren den arbeiders op dit deel der Veluwe het noodige loon in den winter worden verschaft en desniette min den aandeelhouders eene matige rente worden verze kerd, daar de berekeningen gegrond zijn op bestaande dennenbosschen te Lunteren. Arrondissements-recht bank. Correctioneele terechtzitting van 8 Februari. A. N., te Schagen, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4