Gemeenteraad van Texel. Binnenland. Zijne Majesteit de Koning heeft gisterennamiddag om 2 uur den burgemeester van 's Hage, eere-voorzitter der feest-commissie aldaar, ten gehoore ontvangen. De eere voorzitter mocht aan den Koning de wenschen aanbieden van de ingezetenen der residentie bij HDs. 70steu geboorte dag en kreeg vergunning aan Zijne Majesteit voor té lezen den gelukwensch, die door vele duizenden Hagenaars was onderteekend. Na die voorlezing droeg Z. M. den eere-voorzitter op, zijnen dank voor dit blijk van gehechtheid aan de inge zetenen over te brengen en hun daarbij de verzekering te geven, dat Z. M. die uiting hunner gevoelens ten zeerste waardeert. Met blijkbare ingenomenheid beschouwde Z. M. de cassette van bruin palissanderhout, niet de gekroonde teeke nen der koninklijke waardigheid op het deksel, waarin het adres was nedergelegd in keurige cailigraphie. Bij den burgemeester van 's Hage is ingekomen van HH. MM. den Koning en de Koningin een gift van f 1500 voor de armen van 's Hage bij gelegenheid van 's Konings verjaardag. (IIld.) In eene jl. Maandag te Schagerbrug gehouden ver gadering van „Nut en Genoegen," waarin op verzoek alle notabele ingezetenen waren verschenen, werd met alge- meene stemmen besloten, op den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning eene uitdeeling van eetwaren te houden aan de armen van Schagerbrug, 't Buurtje, de Stolpe en daaronder behoorende wegen en tevens om, zoo de te houden collecte daarvoor toereikend is, den schoolkinderen een feestje te bereiden. Staande de vergadering werd reeds voor f 70 geteekend, waaronder eene bijdrage van f 10 van bovengenoemde Vereeniging. Het Wag. Weekblad geeft eene lijst der kerkelijke gemeenten, waar „doleerenden pogen het verband met de Herv. Kerk. te verbreken." De lijst bevat de namen van 23 gemeenten, nl. Kootwijk, Yoorthuizen, Reitzum, Kollum, Leiderdorp, Gerkeskloosier, Anjum, AmsterdamRotterdam, Klundert, Hijlaard, Bun schoten, Heeg, Barendrecht, Aarl ander veen, Zevenhoven, Zwartsluis, Zuidwolde, Wetsinge, Oude en Nieuwe Wetering, Garijp, Loitnuiden en Wons. In de laatste dagen is Dieren er bij gekomen. In de cursief gedrukte gemeenten zijn de kerken en goederen niet in de handen der doleerenden. In Amsterdam hebben zich 6 van de 28, in Rotterdam 2 van de 15 predi kanten bij de doleerenden gevoegd. Die kerkelijke ge meenten tellen te zamen nog geene 25,000 zielen, behalve Amsterdam, waar 155,276, en Rotterdam, waar 85,000 ingezetenen tot de Ned. Herv. gemeente gerekend worden. In 7 dier gemeenten zijn 2 predikantsplaatsen, sommige reeds sedert 1884, in Kootwijk zelfs sinds 1868 vacant. In de jaarlijksche algemeene vergadering van „de Unie," jl. Woensdagavond in het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen to Amsterdam gehouden, werden, in plaats van de aftredende leden van het bestuur, de heer mr. S. Katz, voorzitter, en dr. H. Blink, vice-voorzitter, die verklaard hadden, wegens de sociaal-democratische stroomingen, welke in „de Unie" den doorslag geven, zich geene herbenoeming te zullen laten welgevallen, alsmede van den heer J. Becker, bibliothecaris, eveneens aftredend, gekozen: de heeren dr. H. C. Muller, A. H. Gerhard en F. A. Itter. Tot leden der commissie van advies en con trole werden gekozen de heeren: J. Becker en K. C. Wiersma. Alle benoemden aanvaardden hunne functiën, behalve de heer Becker, die haar een dag in beraad wenschte te houden. Het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam deed, bij de keuze van een nieuwe groep, een zeer gelukkige greep. Heden, op 's Konings verjaardag, zal aldaar eene voorstelling te zien zijn van het door Koning Willem III gebrachte bezoek aan Brakel, tijdens de overstrooming in 1855. De voorstelling is genomen naar de aquarel van den schilder Ten Kate. Op den voor- en achtergrond is alles water en ijs. Ter linkerzijde zinkt een stroohut weg. De bewoners hebben getracht hun huisraad nog te redden. De moeder zit met haar jongste aan de borst op de ijs- schotsen bij het rampzalig overschot van haar inboedel. Ter rechterzijde staat de Koning in uniform, de ongeluk kige toesprekende. Zijn gevolg bestaat uit den luitenant- generaal Duraonceau, de Graaf Van Limburg Stirum, den ordonnance-officier Snouckaert van Schauburg, den kapitein A. E. Van Mansfeldt, jhr. T. De Casembroot en den secretaris van 's Konings kabinet, Jhr. mr. E. A. Berck- mans de Weert. Aan de groep is bijzonder veel zorg besteed, terwijl de portretten historisch getrouw zijn. (Amst. Crt.) De Koningsvlag. Door de dagbladen is onlangs medegedeeld, dat Maandag 21 dezer de groote Koningsvlag zal geheschen worden op het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage, alwaar des avonds het feest van de Koninklijke Nationale Zangschool voor handwerks lieden, ter viering van 's Konings 70sten verjaardag, zal plaats hebben, welk feest door HH. MM. den Koning en de Koningin met hunne tegenwoordigheid zal worden vereerd. Wij zijn, zegt de Haarl. Crt., in de gelegenheid gesteld, omtrent die vlag eenige bijzonderheden mede te deelen, die wij vertrouwen, dat velen onzer lezers niet onwelkom zullen zijn. „Raoul, laat ons alleen!" brak Steinruck hare woorden af. Hy was kalm blijven zitten en zyn aangezicht stond strak; alleen vertoonde zich weêr die dreigende rimpel op zijn voorhoofd. „Raoul, ge blijlt hier!" riep Hortense driftig. „Gij blijft bij je moeder!" De jonge graaf scheen ook werkelijk genegen, partij te kiezen voor zijne moeder; hij trad haar op zijde, als ter harer bescher ming en scheen vast besloten zyn grootvader ditmaal niet toe te geven. Maar nu verhief deze zich ook van zijn zetel. „Ge hebt mijn bevel gehoord!" dus wendde hy zich met vlam- menden blik tot zijn kleinzoon. „Ga!" Zijn toon had iets zóó gebiedends, zód eigendunkelijks, dat Raoul's tegenstand hiervoor bezweek. Het was hem inderdaad onmogelijk, die oogen en die stem te weerstrevenédne seconde aarzelde hij nog, maar op een nogmaals herhaalden, gebiedenden wenk onderwierp hij zich en verliet het vertrek. „Ik verkies niet, dat Raoul getuige is van tooneelen, zooals ongelukkig niet zelden tusschen ons plaats hebben," zeide de generaal koel, terwijl hij zich tot zyne schoondochter wendde. „Nu zijn wy alleen. Wat wildet ge straks zeggen?" (Wordt vervolgd.) Deze vlag moet niet verward worden met de groote vlag, die van wege de gemeente in het Voorhout aan den 27 meter hoogen paal wordt geheschen en die eenvoudig is eene zeer groote vlag van willekeurige afmetingen. Gansch anders is de Koningsvlag. Deze is aan strenge afmetingen en vormen gebonden. Zij bestaat uit eene vlag en een standaard of wimpel. De standaard wappert boven de vlag en dekt haar als het ware. Zij zijn bevestigd aan een paal met langwerpigen bol, die wit moeten geschilderd zijn. De vlag en de standaard vertoonen beiden de natio nale kleuren, rood, wit en blauw, en hebben in het wit ieder het Nederlandsche wapen. De standaard is lang 12 oude el of 8.25 meter, en is breed 3 kleeds, d. w. z. dat iedere kleur één kleed of baan breed is. Hij is dus onge veer 1.8 meter breed. Het wapen is geschilderd op een afstand van 40 c.M. van den stok. Hij loopt, gelijk iedere wimpel, aan het einde in twee scherpe punten uit. De vlag zelve" is lang 8 oude el of ongeveer 5.5 meter, maar i3 9 kleeds breed, d. w. z dat iedere kleur bestaat uit 3 kleeden of banen, zoodat de vlag nagenoeg vierkant en bijna 30 vierkante meter groot is. Het Nederlandsche wapen staat juist in het midden en is met de gezamenlijke breedte der drie witte banen in evenredigheid. Deze af metingen en vormen zijn officieel vastgesteld. De vlag met standaard berust ten paleize, en wordt alleen geheschen wanneer de Koning zich bij bijzondere gelegenheden in een gebouw, veldtent of aan boord van een schip ophoudt, maar wordt dadelijk neêrgelalen wan neer de Vorst vertrekt. De standaard-vlag is niet alleen het bewijs van de tegen woordigheid des Konings, maar tevens het zinnebeeld van de bijzondere bescherming des Konings voor allen, die zich met hem op dezelfde plaats bevinden. De vlag met standaard, die nu op het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal worden geheschen, is niet de vlag, die ten paleize berust. Hare geschiedenis is deze: Toen in het jaar 1861 de groote tentoonstelling van voorwerpen, geschonken ten behoeve der watersnoodlijdenden, in de Gothische Zaal werd gehouden, verzocht de persoon, die de zaal had gedecoreerd, op een der torens eene Koningsvlag te mogen plaatsen, ten einde die te doen wapperen, als de Koning zich op de tentoonstelling bevond. Dit werd hem, met goedvinden van Z. M., toegestaan en hem werd tevens vergund zich van de juiste afmetingen en vormen der vlag te vergewissen. Hij vervaardigde toen naar die gegevens de vlag, en deze wapperde telkens als de Koning de tentoonstelling bezocht. Toen in 1880 weder eene dergelijke tentoonstelling plaats had, daar ook toen ons vaderland door het water wa3 geteisterd, deed de vlag weder dezelfde dienst, en nu zal zij ten derde male wapperen. Nu evenwel niet naar aanleiding van treurige omstandigheden, maar ter gelegenheid van het verblijdend feit, dat de Koning, wien het gegeven is, zich met zijn volk te verheugen, zijn 70sten verjaardag heeft mogen vieren, en zich op die plaats'te midden van zijn volk bevindt. Door de commissie voor de feesten in April a. s. te Amsterdam te houden, is een circulaire verzonden aan de ingezetenen, waarin de reden wordt opgegeven, die noopte, de viering van 's Konings 70sten verjaardag tot een gunstiger seizoen dan het tegenwoordige te verdagen. „Immers," zegt de commissie, „zal het vreugdebetoon uitgaan van de burgerij, zal de geheele bevolking er aan deelnemen en het dus een volksfeest zijn in den waren zin des woords, dan bieden gebouwen, hoe omvangrijk, daartoe slechts voor een gering deel de noodige ruimte, en zal het feest vooral in de open lucht moeten worden gevierd." Om die reden heeft de commissie, ofschoon ongaarne den anders voor de feestviering meer eigenaardig aangewezen 19den Februari opofferende, de voorkeur gegeven aan een dag in het voorjaar, zoo mogelijk in de week, waarin Amsterdam weder liet voorrecht hoopt te hebben, den Koning en zijn gezin binnen haar veste te zien. De com missie legt er ten slotte bijzonderen nadruk op, dat, zal het feest luide getuigenis afleggen van de gehechtheid aan den Koning en zijn Huis en als een wèlgeslaagd volksfeest bij tienduizenden aangename herinneringen achterlaten, de meest, algemeene deelneming gewenscht is. Aan de circulaire is een inschrijvings-biljet toegevoegd,, dat men na invulling aan een der 101 onderteekenaars kan terugzenden. De baan bij Slikkerveer was jl. Donderdag druk bezocht. Het weder was prachtig en het ijs mooi. Voor de baan van 1600 meter waren dezelfde mededingers als Woensdag opgekomen. De voorloopige uitslag is, dat See 2 min. 56£ sec., Van den Berg 2 min. 584 sec. over de baan deed en Smart in 2 min. 53| sec. de eindpaal bereikte, terwijl Kingma 2 min. 54= sec. daarvoor noodig had. De Nederlandsche hardrijders zijn dus afgereden. De einduitslag van de match te Slikkerveer is, dat See in 2 min. 53 sec. Smart versloeg, die in 2 min 52£ sec. de baan aflegde. Een nieuwe match op een baan van 230 meter, had ten slotte tusschen See en Van den Berg plaats. Van den Berg won deze rit in 28 seconden met 2 seconden voorsprong. De volledige uitslag van den wedstrijd op de baan van 320 meter was: Van den Berg won in 2 min. 8^ sec., tegen See in 3 min. 1| sec. en Kingma in 3 min 3£ sec., tegen Werkhoven uit Kooten in 3 min 9§ sec. Ten slotte won Van den Berg bij den laatsten rit in 2 min. 8 sec., tegen Kingma in 2 min. 8§ sec. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: „Er wordt schaatsen gereden. Nog een paar dagen en dan zal het van de slooten langs den Singel, misschien op de vaart ook wel gaan. Het ijs toch wordt door kenners als zeer gezond geprezen. Daarbij komt dat de stoombooten nu nog maar met moeite door het ijs kunnen komen en de scheepvaart overigens gestremd is. Als het iederen nacht 12 graden vriest met een onbewolkten hemel en oostenwind, wintert het voor 't laatst van Februari toch nog vrij streng. Op den middag is het fraai weder; de zon staat hoog aan den hemel en giet een stroom van licht uit, waarbij de thermortieter eenige graden boven het vriespunt rijst. Maar menigeen had zooveel winter niet meer verwacht. Die het veld willen bearbeiden moeten geduld hebben totdat het weêr omslaat, waarmede nog niets verloren is; beter dat de winter nu komt dan later. Die huizen bouwen, hebben den troffel moeten neerleggen, want het metselwerk bevriest. En zoo zijn veler handen gebonden. Daarom niet den moed verloren. Wie weet welk een feest het zal zijn op 's Konings verjaardag! Mastklimmen, zakloopen, ringsteken, draai molen, slagmachine, vuurwerk, muziek, illuminatie en ijsvermaak! Het zou voor 't eerst niet zijn, dat men op 's Konings verjaardag en later in alle richtingen nog met ar en slede het ijs bezocht, zelfs langs de geheele Zuiderzee." „Maakten wij," zegt de Tiïb. Crt., „verleden jaar melding van het feit, dat de heer H., die gewoon is voor zijne zonen te loten, drie jaren achtereen een vrij nummer trok, ook dit jaar viel hem een zelfde geluk ten deel. Weder heeft de vader thans voor zijn vierden zoon vrijgeloot. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat iemand onder de gemeente Gennep in het bezit is van een hond, die.... als vos het levenslicht zag. Weinig tijds na de geboorte werd Reintje aan het ouderpaar ontnomen. Nadat staart en ooren op hondenmanier waren gefatsoeneerd, werd hij langzamerhand opgeleid, om als bewaker van have en goed dienst te doen. Zijne aangeboren slimheid kwam hem uitmuntend te stade; in betrekkelijk korten tijd kon hij een modelhond genoemd worden. Hij vervult thans niet alleen stipt zijn plicht, doch wordt door al zijn collega's gevreesd wegens zijn lastig en opvliegend karakter. Het opmerkelijkste is, dat het dier een afschuw heeft van pluimgedierte. Eene bekende firma te' 's Hage viert 's Konings verjaardag op eene wijze, welke aanbeveling verdient. Toen wij jl. Donderdag, zegt het Dagblad! een slachters winkel passeerden, werd onze aandacht getrokken door een dertigtal rollades, die er allen uitzagen om in te bijten. Na ingewonnen informatiën bleek het ons, dat al die „vleeschrollen" bestemd zijn voor de werklieden van de firma Ph. Co., die heden met vrouw en kroost daaraan een aardig smulpartijtje zullen hebben. De kinderen zijn bovendien nog bedacht: ieder kind ontvangt een krentebrood. Den 19 Februari 1876 werden de echtelieden Marinus van Belkum (sinds overleden) en Johanna Schollen, wonende te Zwolle, gezegend met de geboorte van hun zevenden zoon, die bij den doop de voornamen ontving van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, gelijkluidende aan die des Konings. De buren van den lljarigen jongeling hebben,dezen ter eere, een prachtigen eereboog voor het huis der weduwe Van Belkum opgericht en de jeugdige Willem zal, in een page-kostuum gestoken, te paard deel uitmaken van den optocht. Iemand adverteert in de KI. Crt. van Rotterdam 't volgende: „Geachte Medeburgers! Daar er heden een nationaal feest is, en ik gaarne ook door het uitsteken van de drie kleur mijn achting aan het vorstelijk huis wil doen blijken, maar daar ik reeds sedert 20 weken zonder werk ben, zoo heb ik haar in de Bank van Leening moeten brengen. Wie van UEd. helpt mij dus om haar voor dien tijd (nl. den 19 Februari) mij weêr in handen te brengen. Zij die mij helpen, kunnen op terugbetaling rekenen als ik aan 't werk ga. Adres J. J. H. v. d. Burg, Coolschestraat 71." Bevolking der gemeente Helder op 31 December 1885: m. v. totaal 10,786,10,323, 21,109 Vermeerdering in 1886 door: Geb. 388,415, 803 vestig.1847,618, 2465 2235,1033,3268 Vermindering door: Over). 198,184, 382 Vertr.1698, 732,2436 1896, 922,2818 339, 111, 450 Bevolking op 31 December 1886: 11,125,10,434,21,559 Bevolking aan boox-d der schepen 1785 m., waaronder 205 mariniers. Bevolking in de militaire gebouwen 349 ra. (landmacht). Deze getallen zijn reeds begrepen in het eindcijfer 21,559. Buitenland. Figaro wijdt een zeer waardeerend artikel aan den 70sten verjaardag van Koning Willem III, die het blad meent dat 17 dezer gevierd werd. Het noemt den Vorst de type van een constitutioneel Koning uit de oude doctrinaire school en verhaalt in korte en meerendeels juiste trekken de geschiedenis der laatste jaren. De volgende misdaad is te Keulen door een kinder meid gepleegd. Wegens brutaliteit was haar door den heer des huizes den dienst opgezegd en diens vrouw was zóó bang voor de wraakzuchtige dienstbode, dat zij zich op den dag, waarop deze het huis verlaten zou, met hare kindei-en in een kamer opsloot. Het duurde echter niet lang of het dienstmeisje klopte aan en verzocht of zij het kleinste kind, waaraan zij zich gehecht had, nog eenmaal op den arm mocht dragen. Daar het kind de stem her kende en naar de meid verlangde, voldeed de moeder eindelijk aan het verzoek. Het monster ijlde daarop naai de brandende kachel en duwde het kind er met de beide handjes tegen. In de poging om ook het hoofdje van het kind tegen de kachel te duwen, werd de furie verhinderd door de moeder, die natuurlijk dadelijk te hulp snelde. Terwijl deze zich bezig hield met het arme gewonde kind, wist het wijf te ontkomen. Te Workington (Engeland), was in het laatste jaar de sterfte onder de kinderen beneden de vijf jaar bijzonder groot. De geneeskundige ambtenaar van dat district schrijft dit toe aan het onmatige theedrinken en aan de talrijke bijeenkomsten van het „Leger des Behouds" aldaar. Hij verzekert, dat de moeders niet alleen viermaal per dag theedrinken, maar dan ook haren kinderen telkens een veel te rijkelijk deel daarvan geven. Naar de bijeenkomstent van het „Leger" trekken, beweert hij verder, de moeders ieder oogenblik heen, en geen wonder, meent hij, dat de kinderen dan, aan zichzelf overgelaten, koude vatten, zich bezeeren, verbranden en zich op allerlei wijze schade aan gezondheid of leven toebrengen. Zitting van Vrijdag 18 Februari 1887. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2