In laatstgenoemd lokaal was op dat oogenblik de Vereen 1- ging „Ontwaakt bij Tijds" vergaderd. In die samenkomst werd door den heer Kloosterhuis, namens onderwijzers en leerlingen der scholen, een woord van dank en hulde gewijd aan de Vereenïging, wier leden op zoo uitmuntende wijze de optocht der schooljeugd hebben begeleid. Een dronk op den President, den beer De Vries, volgde. Met een tamboer en een pijper der mariniers aan 't hoofd, vergezelde „Ontwaakt bij Tijds" dc Feestcommissie bij haar heengaan door de balzaal naar buiten het gebouw. En zoo eindigde de feestdag, die in ruime mate het bewijs beeft opgeleverd, dat hier ter plaatse de harten warm kloppen voor Koning en Vaderland, en dat men hier op flinke wijze nationale feesten weet voor te bereiden en uit te voeren. De bemoeiingen der Feestcommissie werden op krachtige wijze geschraagd door geheel de burgerij en niet het minst door de militaire autoriteiten. De ingezetenen betoonden in grooten getale hunne inge nomenheid met het feest, door het versieren en verlichten hunner woningen en door het afsteken van vuurwerk. Een aantal magazijnhouders en winkeliers beijverden zich om hunne winkels op toepasselijke en fraaie wijze te versieren, 't Is ons niet mogelijk hier in bijzonderheden te treden, vooral omdat we zoo licht iets of iemand zouden overslaan, waarvan de vermelding welverdiend kon zijn. De tamboers, pijpers, hoornblazers en de leden van het Muziekkorps hadden dien dag een zeer drukken dienst en hebben aanspraak op een woord van openlijken dank. Door de Feestcommissie werd 's avonds liet navolgend telegram ontvangen: „Zijne Majesteit betuigt de Feestcommissie, ook als tolk der gansche bevolking van den Helder, Hoogstdeszelfs dank. De adjudant, Dumonceau." We eindigen ons verslag, door de laatste regels van pag 1 van 't Feestprogramma, eenigszins gewijzigd, over te nemen„Door de scboone samenwerking harer ingezetenen kan deze gemeente nog lang met zelfvoldoening terugzien op hare feestviering van 19 Fèbruarï 1887 en kan zij roem dragen op de goede orde en de welgezindheid harer in woners bij die feestelijke gelegenheid." Ofschoon wij niet in alle bijzonderheden mogen treden van de plaats gehad hebbende feestviering willen we gaarne voldoen aan een ons gedaan verzoek, door met lof melding te maken van de uitmuntende wijze, waarop zich het zang koor in de Nieuwe Kerk der Hervormde gemeente, van de taak kweet om de godsdienstige samenkomst in dat kerkgebouw op te luisteren. In groote mate komt aan de heeren zangers en dames zangeressen een woord van hulde toe. En vooral ook aan de heeren Uurbanus en Kuijk zij door ons lof gebracht voor hunne vele bemoeiingen. Binnenland. De aubade der schoolkinderen voor het paleis des Konings te 's Hage, is jl. Zaterdag uitstekend geslaagd. De volksliederen werden door 2000 kinderen van alle gezindten met groote eenheid en gloed gezongen, terwijl de Koning, de Koningin en het Prinsesje voor het balkon venster luisterden. De vorstelijke familie verscheen daarna op het balkon en werd oorverdoovend toegejuicht. Een ware volksmanifestatie was het, toen het publiek onstuimig op het vrij gehouden voorplein drong, juichend en jubelend. De Koning en de Koningin wuifden met de band, en het Prinsesje wierp kushandjes toe. Het weder hield zich vrij goed. Er heerschte groote opgewektheid. De Koningin en het Prinsesje maakten 's avonds een toer door de stad. H. M. de Koningin bood jl. Zaterdag aan den Koning verschillende geschenken aan, namelijk een kostbare antieke klok en twee antiek gedreven koperen kandelaars, onlangs aangekocht in het magazijn der firma Van Gelder Zoon te 's Hage; een prachtig eetservies, uit het magazijn van de firma Harte, te Amsterdam; twee jardinières gros bleu op geornamenteerde voetstukken, een rustieke koffer, van binnen met zijde geborduurd, een courantentafeltje, stijl Bagdad, met ivoor ingelegd, een kostbare lamp en een wandelstok met zilveren knop, alles aangekocht in den Grooten Koninklijken Bazar te 's Hage. H. K. H. Prinses Wilhelmina overhandigde Haren Vader, behalve een prachtige bloemenmand met levende rozen, verschillende kleine geschenken en een zijden voetenkleed, door Haar zelf met bloemen bewerkt. Innig aangedaan over dit eerste handwerk der lieve Prinses, die den glans van genoegen op het gelaat had, toen zij haar geschenk aanbood, nam Z. M. de kleine op den arm en kuste haar hartelijk. De paarden van het koninklijk rijtuig, waarin H. M. de Koningin en het Prinsesje gezeten waren, zijn jl. Zater dag wegens den val van den jockey op hol gegaan in de Zeestraat te 's Hage. Zij zijn in het Noordeinde tot staan gebracht. De Koningin en de Prinses zijn te voet naar het paleis teruggekeerd, doch kort daarna weder uitgereden. Beiden werden algemeen toegejuicht. Duizenden en nog eens duizenden menschen bewogen zich op straat. Ziehier, volgens de N. Rott. Crt., de juiste toedracht der zaak: Dat heeren en politieagenten toeschoten en geholpen hebben toen de paarden tot staan waren gebracht, is natuurlijk, maar degeen aan wien de eer toekomt de hollende dieren te hebben gegrepen, is Anton Kabelaar, 25 jaren oud, koetsier bij den stalhouder Hulselman, aan den Stationsweg, en gewoonlijk bestuurder van het rijtuig van dr. Stein. Dien middag was hij vrij van het doctorrijden en reed een ander gezelschap. Bij het paleis zag hij van den kant der Zeestraat het rijtuig met de hollende paarden aankomen. Hij had de tegenwoordigheid van geest om zijn rijtuig ter zijde te sturen, van den bok te springen, een jongen toe te roepen voor zijn paard te zorgen en met de meögegrepen zweep de aankomende paarden voor den kop te slaan. Van het oogenblik dat zij voor den slag terugdeinsden maakte hij gebruik om het eene dier bij den teugel te grijpen, terwijl de huurkoetsier Wegman, wiens stal er vlak bij is, toeschoot en het andere paard greep. Daarna daagde van alle zijden hulp op. Ten paleize is de juiste toedracht der zaak bekend, en door 's Konings stalmeester, baron Van Heemstra, zijn de noodige informaticn overal ingewonnen, ook naar den eigenaar eener equipage die in dat onderwerp te behandelen. Sint-Michaël en de satan de kamp tusschcn het licht en dc duisternis! Van die stot was iets goeds te maken, als men haar goed aanpakt, en het model voor den hoofdpersoon heb ik vlak in de nabijheid." (Wordt vervolgd.) het Noord-Einde, vóór de kloeke en welgelukte daad van Kabelaar, lichtelijk moet zijn aangereden. De aanleiding tot het op hol slaan der paarden moet, naar men verzekert, gelegen zijn eensdeels in de bijzondere dartelheid der paarden, waarop de pikeur met het oog op den feestdag reeds te voren had gewezen, en anderdeels in het schichtig worden van een der paarden nabij liet Sclieve- ningsche tolhek, waarschijnlijk door het gerinkel der lariipions, die in de eerepoort voor Buitenrust werden ingezet. De pikeur kon de paarden niet houden en werd van het zijne afgeworpen. De lakeien die achterop zaten, sprongen, met het doel om hulp te bieden, in de Zeestraat van het rijtuig, maar konden dit niet meer bereiken. In het Noord-Einde kwam het rijtuig van H. M. nabij de achterpoort, die toegang geeft tot de achterplaats van het paleis, eerst in lichte botsing met eene equipage. De koetsier Kabelaar die met zijne zweep in de hand de hollende paarden te gemoet liep, bracht op dat oogenblik de dieren een slag voor den kop toe, greep ze, en bracht hen met behulp van den stalhouder Wegman tot staan. Toen boden verscheidene personen hulp. Allereerst de heeren Tromp, Sandick en Wisdom; de politieagenten Blom, Van Dijk en Van Houten en een viertal werklieden, Nijbakker, Rolvest, Veegezstein en Van Duren, in dienst bij de firma P. Mouton Zoon. In het Paleis, zegt het Vad., bracht de tijding van het ongeval groote ontsteltenis teweeg. Men verdrong zich om de Koningin, die eene bewonderenswaardige tegen woordigheid van geest tijdens het ongeval bleef bewaren, en om de nog schreiende Prinses. H. M. stelde allen gerust; maar zij gaf terstond last om te doen informeeren of de jockey en lakeien letsel hadden bekomen, wat gelukkig niet het geval bleek. H. M. wilde ook, gelijk gezegd is, onmiddellijk weder uitrijden. H. K. H. de Prinses wilde echter nog ouder den indruk van het doorgestane leed, niet weder meegaan, doch op „Moeders" aandrang overwon zij hare vrees en stapte weldra weder lachend en vroolijk in het rijtuig. Naar genoemd blad verneemt, zijn de beide paarden, die voor het rijtuig van II. M. de Koningin op hol gingen, gisteren doodgeschoten. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: „Ook Texel's ingezetenen hebben zich niet onbetuigd gelaten bij de viering van den 70sten jaardag van Z. M. onzen Koning, en inzonderheid die van de dorpen den Burg, Oude Schild en de Waal. Uit iedere woning, tot zelfs dc nederigste kluis, wapperde onze geliefde driekleur en oud en jong was met die kleuren of met oranje getooid. Hoewel wij te uitgebreid zouden worden met een uitvoerige beschrijving te geven van al de feestelijkheden, die op Zaterdag hebben plaats gevonden, willen wij die toch met een enkel woord vermelden. Aan den Burg werd de rij geopend door eene optocht van de kinderen der Christelijke Bewaarschool, weinige oogenblikken daarna gevolgd door eene van alle de leerlingen der verschil lende scholen, waaronder die der Rijksnormaallessen. 't Was een indrukwekkend gezicht, die knapen en meisjes te aanschouwen, allen met van vreugde stralend gelaat, uit rolle borst verschillende feestliederen zingende, en gewapend met vaan dels en vlaggen. Na afloop der wandeling door den Bnrg wachtte het jonge volkje in de scholen het gebruikelijk onthaal, waartoe de noodige fondsen door ingezetenen en van gemeentewege waren verstrekt. Intueschen werd het oóg opnieuw geboeid door een stoet van ruiters, gevolgd door eeno inderdaad prachtig opgetooide eere wagen, waaraan ter weerszijden de beeldtcnissen en busten van HH. MM. onzen Koning en Koningin prijkten, met verschillende toepasselijke attributen, daarop volgden eene stoet van allerliefste strooisfertjes, die, allen voorzin van een sierlijk bloemenmandje, een schoon effect aan den stoet gaven, daaraan sloten zich opnieuw ruiters, voorts een aantal jongelui, alle op dezelfde wijze gekleed, die zich vrijwillig hadden aangesloten en eene onafzienbare rij vormden. Deze stoet had zich ter nauwernood door de verschillende straten bewogen, of van het dorp de Waal werd ons een bezoek gebracht door eene eerewagen, waarop de jeugdige Prinses aan schouwelijk werd voorgesteld, met moederlijke zorg omgeven door eenige jonge dames van dat dorp en voorts geëscorteerd door eene cerewacht te paard. Daarop deden ingezetenen van het Oude Schild hunne intocht. Nadat de commandant zich bij onzen Burgemeester had gepresen teerd, toog de fraaie stoet, door een tamboer voorafgegaan, door Texel's hoofdplaats. De fraai versierde wagen, waarop 12 maagden, voorstellende de elf provinciën en Texelsch wapen, omgeven door een 150tal flinke mannen, door hunne sierlijke tricots in drie groepen verdeeld, heeft een goeden indruk gemaakt en heeft niet weinig bijgedragen om het schoone van het feest te verhoogen. Nadat de verschillende commissiën zich eenigszins van de in spanning door eene korte rust hadden hersteld en de avond was aangebroken, werd de optocht bij fakkellicht herhaald, waarbij zich de leden der alhier bestaande Gymnastiek-Verecniging hadden aangesloten, die door hunne nette kleeding een vroolijken tint aan het geheel gaven. Alle huizen en straten waren h giorno verlicht, het Stadhuis prijkte bovendien met fraaie transparanten, evenzoo het Algemeen Weeshuis en tal van particuliere wo ningen. Het feest, dat tot laat in den nacht werd voortgezet, heeft zich gekenmerkt door een prettigen, gezelligen toon, en is door niets verstoord geworden. Gisteren, Zondag, is door de eerewagen met gevolg van den Burg een contra-bezoek gebracht aan het Oude Schild en de Waal, terwijl een optocht van de gymnasten, waarbij aan het hoofd onzer gemeente en verschillende hoofden der feestcommissie een serenade werd gebracht, een waardig slot aan het feest heeft gegeven. De lieve strooisfertjes werden gisterenavond door den heer Broekkamp in zijn logement de Zwaan feestelijk onthaald, waar door hij zich den dank van het jonge volkje en de ouders ten volle heeft verworven. Ten slotte mag niet worden vergeten, dat van af den aanvang tot aan het slot van het feest alles door het fraaiste weêr wat men zich wenschen kan is begunstigd. Een telegram van gelukwensching aan H. Iv. H. de Prinses, afgezonden door de leerlingen der school voor M. U. L. O. alhier, is als volgt beantwoord: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina bedankt de leerlingen van het M. U. L. O. voor de felicitatie op den ver jaardag van hare Papa. Hare adjudant, ii Men schrijft ons van den Hoorn op Texel, dd. 21 dezer: „Op 19 en 20 Februari jl. is hier een prettig feest gevierd. Om half een nam het schoolfeest een aanvang. De schooljeugd, in Zondagspak, voorzien van vlag en sjerp, werd onthaald op chocolade en krentebrood en was Opge togen van pret. Daarna begon de optocht: de ruiterij voorop, daarna de oudste leerlingen en vervolgens de jongere, alles gevolgd door een luid zingende en jubelende schare. Toen begonnen de volksvermakelijkheden (hoepelen met hindernissen, aardappelrapen en vaatjes kruien). Om p. m. 7 uur des avonds vereenigde men zich in het schoollokaal, waar de leerlingen op koek en chocolade vergast werden. Vervolgens had nu een optocht bij fakkellicht plaats. Om 8 uur des avonds waren velen tegenwoordig in 't lokaal van den heer Krijnen, waar de Rederijkerskamer „'t Rijske wordt allengs een boom," een goedgeslaagde voorstelling gaf. Een prettig bal besloot den avond. Den volgenden dag werden de volksvermakelijkheden (zakloopen en mastklimmen) voortgezet. Des avonds had de uitreiking der gewonnen prijzen plaats in het lokaal van den heer D. Lap. Ieder danste en juichte. Jong en oud^een ieder was even opgewekt, alles ging eendrachtig en prettig toe; geen wanklank werd vernomen. Dank aan allen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen. In één woord, Den Hoorn heeft een recht genoeglijk feest gevierd." Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 21 dezer: „106 huisgezinnen konden op 's Konings verjaardag verblijd worden met belangrijke giften. Het was der Com missie mogen gelukken in twee dagen tijds f 318 te col lecteeren, hetgeen, den toestand onzer gemeente in aan merking genomen, vrij ruim mag heeten. De behoeftige gezinnen werden in 3 klassen verdeeld, die respectivelijk 16, 12 en 8 bons ontvingen, ieder goed voor een kwartje tot aankoop van levensmiddelen. Bovendien kreeg ieder bedeelde nog een portret des Konings, als souvenir aan den dag! Hoewel hier geen feestelijkheden werden gehouden, zag men Zaterdag huis aan huis de Vaderlandsche driekleur en het Oranje sierde ieders borst. 's Avonds had in Veerburg een bijeenkomst plaats van de leden der IJsvereeniging, die de extra-bedeeling tot stand bracht. De heer Van den Berg hield aldaar een toespraak, waarbij hij in herinnering bracht, wat Oranje in den loop der tijden voor Nederland geweest is, en hoe daaruit de innige gehechtheid is ontstaan tusschen ons volk en dat Stamhuis. Menig hartelijk woord werd verder gesproken, menig vaderlandsch lied uit volle borst gezongen." „Heden morgen werd door W. Kossen, aan de Kleine Sluis, een vijfjarig kind gered, dat zich in levensgevaarlijke toestand onder het ijs bevond." Men schrijft ons van Schagen, dd. 21 dezer: „Vermoedende, dat er voor de vermelding van de ver schillende feestvieringen vrij wat ruimte in uw blad zal worden gevraagd, wil ik mij bepalen bij de mededeeling, dat 's Koning verjaardag ook hier kranig is gevierd. Alles wat op touw was gezet: de volksspelen, de optocht der 500 schoolkinderen met vlaggen en banieren, het onthaal dier jeugdige vaderlanders in het lokaal van den heer Kos, de daarmede gepaard gaande kindervoorstelling door den heer Hart, de door diens gezelschap des avonds aldaar gegeven volksvoorstelling („Oranje en Vrijheid"), de muzi kale soiree van Schagen's Mannenkoor, 't mogt alles even gelukkig slagen en de stemming was overal even feestelijk, terwijl niet mag worden verzwegen, dat het overtalrijk publiek, 't welk de volksvoorstelling bijwoonde, en tusschen de bedrijven met de meeste opgewektheid vaderlandsche liederen zong, voor de zeer verdienstelijke opvoering van evengenoemd stuk een en al aandacht was. Aan feestgaven werd door de Commissie aan ongeveer tweehonderd gezinnen ruim achthonderd bons, ad 50 cents, voor levensbehoeften uitgereikt; zij, en allen die verder tot het arrangeeren van ons feest medewerkten, hebben van hunnen arbeid volkomen succes mogen smaken. Een afzonderlijk woord van lof verdient vooral onze Harmonie kapel, die, gedurende den geheelen dag, hare bij zulke gelegenheden niet genoeg te waardeeren medewerking ver- leende." Uit Rome wordt gemeld, dat jl. Zaterdagmorgen ten 10£ ure aldaar door de zorg van den „Katholieken Neder- landschen kring" een plechtige H. Mis is opgedragen en besloten met een Te Deum, in het kerkgebouw S. Maria in Campo Santo, ter viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. „Men heeft de laagheid gehad zegt de N. Rott. Crt. een valsch bulletin door het land te verspreiden, in houdende de tijding, dat Z. M. de Koning plotseling over leden zou zijn. „Het Bulletin is in eene massa exemplaren uit Rotterdam per post verzonden, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde personen geadresseerd. „Het was gedrukt in een rouwrand, en bovenaan stond gedrukt: Bulletin van de Nieuwe Rotterdammer Coui-ant. „Geheel de vorm was er op aangelegd om te misleiden, blijkbaar met de bedoeling om in het feest, dat jl. Zaterdag met zooveel opgewektheid door het Nederlandsclie volk wei'd gevierd, stoornis te brengen. „Uit Breda wordt ons gemeld, dat het bulletin aldaar Zondag voormiddag omstreeks 10£ uur werd ontvangen en in handen van de justitie is gesteld. Ongetwijfeld zal ook te Rotterdam, waar de daders schijnen te schuilen, een streng onderzoek door de justitie worden ingesteld. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met een adres, waarin het, waardee- rende wat reeds is geschied, aandringt op krachtig voort schrijden in de richting van vermindering van Zondagsarbeid bij de Rijks-telegrafen. Het vraagt in hoofdzaak, dat nader ernstig moge worden overwogen, wat kan worden gedaan ter voorkoming, dat des Zondags meer dienst wordt verlangd van het personeel bij den Rijks-telegraaf dan het waarachtig belang van het publiek vordert. Naar men verneemt, bestaat hij den tegenwoordigen Minister van Marine het voornemen, nog in dit jaar tot de opheffing van 's Rijks lijnbaan te Amsterdam over te gaan. Voor de betrekking van ambtenaar bij de Rijkspost spaarbank, bij welke administratie een paar plaatsen kunnen vervuld woi'den, hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aangemeld (salaris f 300), waarvan nu een tiental is opge- ï'oepen, om zich aan een onderzoek naar de bekwaamheden te onderwerpen. Onder dit tiental behoort o. a. een dame met akte leerai'es middelbaar onderwijs. De „kermis," gedurende drie dagen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, ten voordeeleder kinder-vacantie-koloniën, heeft, naar men zegt, f 25,000 opgebracht. Alleen jl. Vrijdag werd er f 17,000 ontvangen. De uitslag van den jl. Zaterdag te Amsterdam ge houden quartetzang-wedstrijd is, dat de eerste prijs, vijf gouden medailles en een groote als banierprijs, behaald werd door de UtrechtscheMannenzangvereenigingte Utrecht, de tweede, dito verguld zilveren medaille door de Lieder-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2