Y0LKS-0NDERWIJS (Afd. Zijpe). Yervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. een fatsoenlijk winkelmeisje, Broodfabriek „DE VOLHARDING," Hk, WAIB0ER Dkz., te Anna Paulowna, BROODBAKKERIJ nader zal behandeld worden in eene vergadering van het Bestuur met de te beuoemen Commissie van beoordeeling, waarbij de opmerkingen en wenken, in deze bijeenkomst te berde gebracht, van nut kunnen zijn. De heer E. C. Willekens Mac Donald besprak daarop de wenschelijkkeid, in 't belang der schapenfokkerij, van cene com missie tot aankoop van Engelsche rammen. Spreker stelde voor dat in den loop des jaars twee der zake kundige personen zich zouden vereenigen om den aankoop van rammen in Engeland te bewerkstelligen. Mits 30 stuks minstens besteld worden, zou, naar raming, de prijs f 75 of t 90 per stuk bedragen. Na eenige inlichtingen, door den heer Boeke gegeven, betreffende dergelijke pogingen in Groningen aangewend, werd overeenkomstig het voorstel des. heeren Mac Donald, bij acclamatie besloten. Door den heer N. Lodcr werd daarop de wenschel ijk beid bepleit van het houden van een ploégwedstrijd, in 't najaar van 1887, in den Groet-polder to Winkel, 't Concept-Reglement voor dien wedstrijd werd door spreker vervolgens voorgelezen. Daarin worden prijzen uitgeloofd van f 25 en f 10 voor ondiepe stoppel-ploegen tot uiterlijk 10 cM. diepte; van f 40 en f 20 voor tweescharige ploegen, twee breed; van f 30, f 20 en f 10 voor ploegen van dieper bewerking, tot 30 cM. diepte; van 1 30 en f 15 voor ondergrondsploegcnvan f 20 en f 10 voor grond- delvers; van f 35, f 25 en f 10 voor twee-voor ploegen 2 diep. Totaal bedrag der prijzen f 300. Bij ieder der prijzen zal, volgens 't Concept-Reglement, een getuigschrift worden gevoegd. Bij de beoordeeling der ploegen zal worden gelet op: a. hoe danigheid van 't werk, b. geringe trekkracht, c. goede constructie, d. gemakkelijke behandeling en e. billijken koopprijs. Zonder discussie werd overeenkomstig dit voorstel besloten en het Concept- Reglement goedgekeurd en vastgesteld. De begrooting voor 1887 werd vervolgens vastgesteld in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 3393,98, nadat aan den heer J. Zijp Kz. door den Voorzitter eenige inlichting was verstrekt. Daarop werd bepaald, dat de lezingen ter zake van het hoef beslag in April a. s. zullen gehouden worden [te Schagen, te Purmerend en te Woguum. Door den heer Boeke werd de aandacht der vergadering geves tigd op het kaasstremsel van den heer Blumenthal te Berlijn en door den heer J. Breebaart werd de aandacht van het Bestuur gevestigd op de gelegenheid om op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam producten van den landbouw te dtaleeren en zoodoende deze Vereeniging te vertegenwoordigen. De Voorzitter betuigde der vergadering zijn dank voor de belangstelling, door de leden aan de werkzaamheden van dezen dag gewijd. Hij ontving daarop, onder instemming der ver gadering, bij monde van den lieer Wal Ier, de verzekering van aller erkentelijkheid voor de lofwaardige wijze, waarop hij deze gewichtige samenkomst had geleid. De vergadering werd hierop gesloten. De Staats-courant bevat de statuten van „Noordhollandsch Landbouwcrediet," te Alkmaar, met een kapitaal van f 400,000, in 4 seriën, ieder van f 100,000. Iedere serie is verdeeld in 100 aandeelen van f 1000. De lste wordt geplaatst voordat de ven nootschap in werking treedt, en het gcheele kapitaal moet binnen 5 jaren na de goedkeuring der akte van oprichting geplaatst zijn. In de lste serie wordt deelgenomen door de Amsterdamsche Bank voor 23, door mr. A. P. De Lange voor 8, en door verschillende personen ieder voor 2 of 1 aandeel. Benoemd zijn: tot directeur de heer H. H. Momma B.Jzn., tot commissarissen de heeren mr. F. S. Van Nierop, mr. A. P. De Lange, jhr. mr. P. Van Foreest en J. M. De-Sonnavillc, en tot leden der commissie van advies, de heeren S. De Jongh, W. Bos, T. Slagter, F. Groot en J. Zijp. De winsten worden in de eerste plaats bestemd tot het doen van eene uitdeeling aan de aandeelhouders en aan de leden tot een bedrag van 4 pet. van hetgeen door hen in het boekjaar gestort is geweest. Indien deze storting geheel of gcdeeltelyk in den loop van het boekjaar heeft plaats gevonden, geschiedt de 'uitkeering over de bedragen in den loop des jaars gestort, slechts voor zoodauig deel als het jaarsgedeelte gedurende hetwelk de bedragen waren gestort. Van het meerdere wordt toegekend, zoo lang slechts eene serie is uiigegeven aan den directeur of de directeuren 10 pet., aan de commissarissen 25, aan de commissie van advies 25aan de aandeelhouders, te verdoelen in verhouding van het getal der aandeelen 20, aan het reserfefonds 20 pet. Wanneer meer seriën zijn geplaatst, wordt de zuivere winst ver deeld in zooveel deelen, als er seriën van het kapitaal zijn uit gegeven. Bovenstaande repartitie geldt alsdan voor een dier deelenten aanzien van de tweede en volgende wordt de winst verdeeld: 60 pet. aan de aandeelhouders, 10 pet. aan den directeur of de directeuren, 10 pet. aan commissarissen, 10 pet. aan de commissie van advies en 10 pet. aan het reservefonds. Hieruit bleek, dat op den 1 Januari dezes jaars 22 te vorderen hadden f 164.36, terwijl de Spaarbank te Alkmaar schuldig is f 172.57, en er een batig saldo resteert van f 6.68. Hierna nam de Voorzitter, de heer Van Calcar, het woord, en vroeg aan de vergadering of er niet iets gedaan kon worden om het schoolverzuim tegen te gaan, wat o. a. te Oudesluis, zooals hij op de vorige vergadering uit de lezing van den heer Melcliior had opgemerkt, nog al beduidend is. Hij deelde mede, welk middel er in zijn vorige woonplaats, Veenwouden, met succes werd aangewend, en hoewel nog met de plaatselijke toe standen van de Zijpe onbekend, twijfelt hij niet, of ook hier kan dat goede vruchten opleveren, waarom hij voorstelt, dat het Btstuur der Afdeeling een schrijven zal richten aan de Hoofden (Kr scholen in de Zype, om een volledige lijst van het school verzuim in 1886, in te zenden voor onze in April a. s. te houden vergadering, waarin genoemde lijsten moeten worden ui.derzocht, om bekend te worden met de redenen van het verzuim, de namen der kinderen, die der ouders, alsmede ook van hen, die kinderen in hun dienst nemen, ten einde daarna persoonlijke invloed aan te wenden bij die vaders en die werkgevers, om hierin eenige verbetering te brengen. De heer Morra plaatst hiernaast een ander middel. Hij meent, dat als men wil dat het openbaar onderwijs gewaardeerd wordt, men moet beginnen onze vergaderingen ook aantrekkelijk voor moeders te maken, door een publieke les, in welk vak ook, aan eenige kinderen te geven, onder het toedienen van een kleine versnapering. Deed men dit (wat volgens bemerking van den Secretaris in verband met het destijds genomen besluit om ook op andere plaatsen te vergaderen zeer uitvoerbaar was,) dan zouden vele moeders ter vergadering komen om hunne kinderen te hooren zingen of lezen, of iets anders to hooren of te zien doen, waar door waardeering van zelf zou volgen, wat noodig is om school verzuim tegen te gaan. Daar het meerendcel der leden meer sympathiseerde met het voorstel des heeren VanCalcar, werd dit na eenige discussie met alge- raeene stemmen aangenomen. By de gewone rondvraag, deed de heer Bossen opmerken, dat van elke vergadering verslag wordt gedaan in de Heldersche en Niouwedieper Courant, waarvan hij het nut niet inziet en het daarom wenschelijk zou vinden als dit, vooral van vergaderingen waarin geen lezingen worden gehouden, niet meer gedaan werd. De heer Stadt en anderen zouden het ten hoogste betreuren als die wenschelijkheid een besluit van de vergadering werd, daar publiciteit ook voor Volksonderwijs een behoefte is, en het volle licht op haar moet schijnen. De Voorzitter vraagt of de verslagen in genoemde Courant zich wel eens kenmerken door onjuistheden als anderzins, waarin het wenschelijke tot niet-opname van het verhandelde, aanleiding vindt. De heer Bossen verklaart nimmer iets dergelijks in de ver slagen in die Courant gezien te hebben, wat door de heeren Stadt, Morra en anderen wordt bevestigd, maar meent, dat de wetenschap, dat al het gesprokene wordt publiek gemaakt, velen het zwijgen oplegt, en anderen doet thuis blijven, omdat zy het verhandelde in de Courant kunnen lezen. Nadat de Voorzitter nog als zijn gevoelen heeft medegedeeld, dat de vergadering geenszins de bevoegdheid heeft, een corres pondent van een Courant het zwijgen op te leggen, en al had ze dit, het toch niet wenschelyk zou vinden hiervan gebruik te maken, daar een getrouw resumë van het verhandelde z. i. aan de goede zaak dienstbaar kan zijn, sluit hij, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering. Buitenland. De Prins van Battenberg gaat goed vooruit en de ontsteking aan de oogen is niet gevaarlijk. Kardinaal Jacobini beeft ongeveer 500,000 francs nagelaten aan zijn broeder en zijn neven. Sprekende over den vooruitgang in de Vereenigde Staten, wijst de Echo er op, dat uit de onlangs uitgegeven statistieke opgaven blijkt, dat sedert 1865 de bevolking is toegenomen met 69 pet., de hooioogst met 106 petde katoenoogst met 194 pet., de graanoogst met 256 pet. en de opbrengst van ruw ijzer met niet minder dan 386 pet. z, Katoen, graan en ijzer" blijken dus bij uitnemendheid Amerikaansche wachtwoorden genoemd te mogen worden. Kan men in den regel de belangstelling in eene publieke zaak afmeten naar de opkomst op eene vergadering, dan zou men zeggen, dat die in zake Volksonderwijs in de Zijpe niet bijzonder groot is, daar de jl. Dinsdagavond door de Afdeeling Zijpe gehouden vergadering, ten huize van den heer K. Plevier te Schagerbrug, slechts door 12 leden werd bezocht. Toch kan het in deze niet als maatstaf dienen, daar de slechts twee punten van behandeling, op do agenda voorkomende, een te huishoudelijk karakter droegen, om vooral met het oog op onze uitgestrekte gemeente, een flinke opkomst te mogen ver wachten. Doch hoe gering de opkomst ook was, de besluiten, in deze vergadering genomen, getuigen van groote belangstelling in de zaak van het Volksonderwijs, waarvan een practische uitvoering een remtoestel kan worden voor het schoolverzuim. Punt 1 'der agenda wasverslag van de Commissie der School- spaarbank te 't Zand, doch uithoofde er na de opening der ver gadering, lezing en goedkeuring van de notulen der vorige, nog niet dón lid van genoemde Commissie aanwezig was, deed de Voorzitter het voorstel, om met punt 2,/Behandeling missive van het Hoofdbestuur," te beginnen. Deze missive, bevattende mededeeling van de te houden algc- meenc vergadering op Dinsdag 31 Mei e. k. to Amsterdam, onder bijvoeging dat voorstellen, die men op die vergadering behandeld wenschte te zien, tot 31 Maart kunnen worden inge zonden. Na lezing van genoemde brief, vroeg de Voorzitter of ook een der leden iets had voor te stellen, om in genoemde vergadering behandeld te worden, waarna de Secretaris het voorstel deed, om in die vergadering aan te dringen op uitvoering van eene destijds door de algemeene vergadering genomen besluit, om propaganda te maken voor de begiüselen der Vereeniging, waarvoor op de rekening van 1885 f 10U0 is uitgetrokken. Hoewel dit voorstel algemeene ondersteuning vond, meenden enkele leden, dat hierop alreeds van andere zijde was aangedrongen, doch dat het Hoofdbestuur gegronde bezwaren had geopperd om aan genoemd besluit vooralsnog geen uitvoering te geven. Besloten werd, het officiëele verslag der laatste algemeene vergadering nog eens na te gaan, en zoo daarin genoemde meening niet wordt bevestigd, bet Bestuur te machtigen, het door den Secretaris ingediend voorstel aan het Hoofdbestuur ter behandeling op de algemeene vergadering in te zenden. Hoewel «leerplicht" ook nog even de revue passeerde, werd het indienen van een voorstel te dezer zake, door den Voorzitter onder de tegenwoordige om standigheden ontraden. Intusschen was de heer C. V. Morra, van 't Zand, ter ver gadering gekomen, en bracht, op verzoek van den Voorzitter, verslag uit van de Sehoolspaarbank aldaar. Benoemingen, enz. De commies 4de kl. der Posterijen H. W. Heijman Jr. wordt met 1 April a. s. verplaatst van Alkmaar naar het Spoorweg- Postkantoor No. 1 (standplaats Zwolle). De kapitein-luitenant ter zee J. A. Snoek wordt met 1 Mei a. s. geplaatst als lste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De benoemde officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht, M. J. Brandts, wordt met 1 April a. 8. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, om tevens dienst te doen in het Hospitaal der Marine. De officier van administratie 2de klasse J. F. Van Gelsdorp wordt met ingang van 1 April a. s. bevorderd tot officier van administratie lste klasse. Tydelijk belast met de waarneming der betrekking van kon stabel bij het Marine-établissement te Soerabaja: de opper- konstabel H. W. Dilg. c3 al 3 d 2 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 zwtw. 0.3 k. 761.41 t 1.31 4.1 -0.9 0.90 Vlak. 10 8 nto. 6 762.93 t 2.83 2.9 -0.3 0.84 Slechtw. 10 12 nto. 5 ii 764.48 f 4.38 3.6 -1.4 0.70 wem.gv. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weêrsgesteldheid: 9 Maart 12 u. Dichtbewolkt, mooiweer. 10 Maart 8 u. Idem. 10 Maart 12 u. Bewolkt, goedweer. Schager markt van lieden (per telegraaf). f 50 a 200 a 62 a 100 60 a 230 110 a 160 9 Paarden Ossen 4 Stieren 24 Geldekoeien 16 Kalf koeien Vaarzen - a Hokkelingen - a 95 nucht. Kalveren - 2£ a Rammen - a 660 Schapen - 12 a Lammeren f Bokkende Geiten- a 40 magere Varkens f 10 a 15 20 Biggen - 7 a 9f 40 Kippen c. 75al50 10 Eenden - 75all0 Boter per kop - 85 a 90 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eijeren per 100 -225 a275 Eend-Eijeren -330 a340 Marktberichten. TEXEL, 6 Maart. De marktprijzen waren als volgt: Koeboter 60 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 12000 stuks. Hooi f 15 a 18 per 500 kilogram. Koehniden 32 c. per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9 en Schapenhuiden f 2.a 2.75 per stuk. TEXEL, 8 Maart. Werkpaarden f 1.50 a 1.90, oude Paarden f 40, Rijpaarden f 200 a 2.75, vette Koeien f 170 a 200, Kalf- koeien f 100 a 135, Melkkoeien f 125, Kalfvaarzen f 100 a 135, Geldevaarzeu f 60 a 70, nuchtere Kalveren f 4 a 8, Fokschapen f 18 a 20, alles per stuk; vette Varkens f 18 a 20 c. per half kilogram. PURMERENDN, 8 Maart. Aangevoerd 53 stapels Kaas, Kleine f 29, per 50 kilogram. 1193 kilogram Boter, f 1.15 a 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.25 en Eend-eieren f 3.40 per 100 stuks. 89 Runderen, pryshou iend, handel matig; 15 Paarden; 122 vette Kalveren 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug; 554 nuchtere dito f 4 a 12 per stuk, handel stug; 94 vette Varkens 40 a 48 cents per kilogram, handel vlug; 65 magere dito f 11 a f 19, handel stug; 228 Biggen f 5 a 9, beiden per stuk, handel stug; 2010 Schapen, Overhouders prijshoudend, Oonschapen hoog in prijs, handel vlug; 20 Ganzen f 2.50 a 2.75 per stuk. Visc li berichten. Jl. Dinsdag kwam binnen de sloepen Susanna Maria Catbarina, schipper Valkenier, met 250 levende, 40 doode kabeljauwen, 10 lengen, 1 heilbot, 22 ben vleet, 350 roggen en 250 schel- visschen, terwijl door 14 beugers 25 tot 150 roggen, 1 tot 3 kabeljauwen, 30 bunschollen en 12 tongen en door trokkersbooten 440 tal haring werden aangebracht; levende kabeljauw gold ter afslag f 1.70, doode idem f 1.30, leng f 4.10, de heilbot f 13.50, rog 70 a 80 cents, bunschol 40 cents, tong 33 cents per stuk, vleet f 10 per ben, schelvisch f 32 't honderd en haring f 3. k f 3.75 per tal. Gisteren kwam binnen de sloep Noordover, schipper Taal, met 260 levende, 50 doode kabeljauwen, 55 lengen, 5 ben vleet, 6 punt rog cn 250 schelvisschen, en Biervliet, schipper Smit, met 350 levende, 60 doode kabeljauwen, 19 lengen, 4 heilbotten, 9 ben vlet, 9 punt rog en 250 schel visschen, terwijl 11 korders en beugers 15 tot 150 roggen, 25 tot 90 tongen en 15 tot 80 bunschollen, en trekkersbooten 540 tal haring aanbrachtenlevende kabeljauw gold f 1.60, doode idem f 1.20 h f 1.50, leng f 2.85 a f 2.90, heilbot f 16 per stuk, vleet f 10.a f 10.50 per ben, rog f 5.50 f 6.per punt en 73 h 84 cents per stuk, schel visch f 27.50 A f 28.'t honderd, tong cn bunschol 60 cents per stuk en haring f 3.05 A f 3.50 per tal. Zr. Ms. instructie-brikken Castor en Pollux, eerst genoemde liggende te Rotterdam en laatstgenoemde te Amsterdam, worden met 1 April a. s. in dienst gesteld, respectivelijk onder bevel van de luitenants ter zee lstekl. H. O. Feith en G. A. Van der Mieden. Naar wij vernemen, bestaat het plan om het 20jarig bestaan der plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, genaamd «Artillerie-Vrijkorps" op 17 en 18 April a. s. feestelijk te vieren. Een 72tal jongens aan boord van Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulowna zijn bevorderd tot lichtmatroos, waarvan een 16tal wegens uitmuntend gedrag werden opgenomen in het vaste korps. Beroepen te Zijpe (Zuidzijde) ds. M. Th. Lauerman, predikant te Berkenwoude. 1 Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Goënga door ds. P. H. Versteeg, predikant te St.Pancras. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechtsweten schap, met proefschrift: «een beginsel van bankbeheer," de heer A. M. De Lange, geboren te Alkmaar. De dames A. Boon, C. H. Eikeraa en E. A. Van Strijen, allen van Texel, hebben te 's Hage acte bekomen voor fraaie handwerken. Bij den landbouwer L. Welling, te Nootdorp, heeft een schaap vijf voldragen lammeren ter wereld gebracht. Ondertrouwd: Z. Zijpe Jb. JIMMINK, Wedr. van Antje Boontjes, en G. ERIKS. 5 Maart 1887. W. C. M. VAN BRUGGEN, Hoofdgracht 22, vraagt: niet beneden de twintig jaar. Nieuwediep, 10 Maart 1887. Ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan tot het uitkloppen van kleeden. Burg op Texel.Jb. RIJK. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: E. De Vries, geb. Lijnsvelt, Z. M. Schefflor, geb. Scherpenzeel, D. Overleden: T. C. Govers, 3 weken. M. Schendelaar, geb. Broekhuizen, 68 jaren. Gemeente TEXEL, van 3 tot 9 Maart. Ondertrouwd: Aart Bruin cn Dirkje Den Braven. Getrouwd: Cornelis Laan en Fokeltje Vlaming. GeborenLambertus, zoon van Cornelis De Ridder en Aaltje Schaap. Johannes Cornelis, zoon van Cornelis Bakker Wz. Jr. en Annaatje Witte. Overleden: Jeannetta Jantina Klazinga, dochter van Gerrit Klazinga en Femmigje De Jonge, 10 jaren. GROENMARKT, HAARLEM. De Directie heeft de eer te berichten, dat tot eenig Depöthouder voor Anna Paulowna en Wieringerwaard is aangesteld die tot de hieronder staande prijzen het brood harer fabriek zal verkoopen: Fijn gebuild Tarwebrood. 15 cent, Zeeuwsche Krop 11 Mik 13 15 Wit Roggebrood 8 Geuzen 8 Zwart 8 Zoet 9 1) Fijn Krentenbrood. 50 1) alle kilc te huur, aan de Dijkstraat. Informatie bij den Boekhandelaar A. J. MAAS»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3