Werving voor Oost-Indië. Voor Handgeld bij zes-jarige verbintenisf300. Nederlanders (Aanbrengpremie„10. DACELIJKSCH ADVERTENTIEBLAD Openbare uitvoering Rederijkerskamer „PÏÏILOTEOHNIE," Na a fl o o p BAL. DE NEGERHUT. AMSTERDAMSCHE COURANT. l)e lezing van Prof. Pekelharing, Zij die zich willen verbinden moeten zich aanmelden bij een der Plaatselijke- of Garnizoens-Commandanten of bij den Commandant van het Werfdepot. Inlichtingen kunnen gevraagd worden aan alle Burgemeesters en ongefrankeerd, ■aan het Departement van Koloniën. Zij worden kosteloos gegeven. Bij I. OPPENHEIM te Groningen verschijnt het voor Groningen en omstreken. Dit blad wordt dagelijks gratis in eene oplage van OOOO exemplaren in stad en land ruim verspreidt en biedt daarom een ieder die iets heeft bekend te maken, de beste gelegenheid tot het plaatsen zijner advertenticn. De prijs der advertentiën bedraagt slechts 00 ct. van 1—S regels, elke regel meer 4 ct. Bij abonnement verlaagd tarief. Het is dus bet goedkoopste en uiecst verspreide der in ons land verschijnende advertentiebladen, waarom het aan H.H. handelaren en fabrikanten ten sterkste wordt aanbevolen, tot het plaatsen hunner advertentiën. Proefnummers en abonnementstarieven zijn op franco aanvrage gratis verkrijgbaar bij den Uitgever I. OPPENHEIM, Turftorenstraat H 52, Groningen. TE HUUR, aan het middengedeelte van de Binnenhaven: een logeabel dubbel Heerenliuis met T u i n. Adres Bureau dezer Courant. der te Wieringerwaard, op ZONDAG 13 MAART 1887, des avonds 7 uur, in de zaal van den heer A. HEIJN Sz. Programma: UITGAAKT. Tooneelspel in 4 bedrijven door Glanor. II. PAKKETTEN VOOR DAMES. Dramatische grap in 2 bedrijven, door JüSTUS VAN MaüRIK Jk. Eutrée f 0.49. Plaatsen zijn aan het lokaal te bespreken k 10 cents extra, 't Is ongehoord, zoo n koopje is nog nooit aangeboden! Verschenen in 6 afleveringen a 30 cents, met prachtige illustratiën, thans ineen gebonden. Door alle bladen met lof besproken, wijzen wij er slechts op, hoe de inhoud tintelt van rein gevoel en het hart en gemoed treffend boeit, tooneeltjes beschrijft, die den gezonden lachlust gaande maken en in eiken huiselijken kring ver dient gelezen en herlezen te worden. De figuur van Oom Tom is iets buitengewoons die man is edel en buitengemeen zacht, waarachtig verheven in zijne plichten. Poëzie ligt in de beschrijving van Eliza's vlucht, met het door haar geredde kind in de armen springende van ijsschots op ijsschots, om zoodoende aan haar vervolgers te ontkomen 't is een juweeltje dat schetsje, dat niemand zonder aandoening leest met toenemende en ingrijpende spanning wordt dat tafereeltje genoten. Dit werk, waarvan de prijs f 1.80, fr. p. p. f 2.00 bedraagt, wordt nu uitverkocht voor den spotprijs van 75 cent. Tegen toezending van het bedrag franco thuis. Het Agentschap 't Zandt (Groningen). NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Barcnu: Lokit.il „De Brakke Grond," Xe* 53. Verdienste beloond. Dit beroemde huismiddel heeft de proef des tijds en de zwaarste tegenwerking doorstaan. Deze Pillen zuiveren dadelijk het bloed en alle andere vochten des menschel i jken lichaams. Gedurende den winter, en inderdaad het geheele jaar door, behoorde geen huis of huishouding zonder de middelen te zijn om ziekte in haren aanvang te bestrijden. Zulke middelen worden veilig en zeker aangeboden in deze uitmuntende Pillen, indien zij volgens de daarbij gevoegde aanwijzing ingenomen worden. Holloway's medicijnen verdrijven slechte- en bevorderen gezonde spijs verteering; zij werken als een zacht en krachtig purgeermiddel. Deze Pillen worden ten sterkste aanbevolen aan personen die een zwak gestel hebben en wier zenuw stelsel door ziekten is geschokt geworden. Aan dezulken zullen zij een onbeschrijfelijk genot verschaffen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. op ZATERDAG 12 IMAART, des avonds 7$ ure, in het Noordhollandscli Koffiehuis te SCHAKEN, is voor EEN IEDER toegankelijk, tegen betaling van 25 cents. Gr evraagd, om terstond in dienst te treden, aan den Burg op Texel eene nette flinke dienstbode, als tweede meid, bekwaam om de wasch te behandelen. Adres: Boekhandel MOOJEN, aldaar. Burgerlijke Stand. Gemeente Z1JPE, van 25 Februari tot 4 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Adriaan Cornelis, zoon van Pieter Nederveen en Maartje Schenk. Anna, dochter van Gcrrit Boekei Gerritzoon en Trijntje Bruin. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Sijvcrt Do Moei en Neeltje Sluis. Cornelis Veter, zoon van Pieter Veter en Neeltje De Vries. Gemeente WI KRINGEN, van 1 tot 28 Februari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Geertje, dochter van W. I)e Jongh en T. Koorn. Gerrit, zoon van S. Strand en M. Everts. Nan, zoon van C. Metselaar en M. Kok. Jacob, zoon van J. Hegeman en M. Tijsen. Aaltje, dochter van P. Mulder en T. De Haan. Overleden: Geertje Wagemaker, weduwe van D. Lont, 88 jaren. Jan De Vries, 46 jaren. Maria Johanna Kazen, echtgenoote van Klaas Wiegman, 51 jaren. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 28 Februari. OndertrouwdGeene. GehuwdSijvert Rentenaar, jonkman, 27 jaren, wonende te Amsterdam, en Dieuwertje Krabman, jongcdochter, 27 jaren. Geboren: Hendrik, zoon van Reijer Lodder en Antje Eriks. Anton, zoon van Pieter Baars en Guurtjc Huisman. Lourisje, dochter van Willem Pronk en Neeltje Van Zoonen. OverledenCatharina Frankenhout, dochter van Pieter Franken- hout en Maartje De Geus, 18 jaren. In het Café Central, van den heer G. Bouma te Alkmaar, hield jl. Maandag, voor leden en niet-leden der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer M. J. Hengeveld eene belangrijke voordracht over paardenfokkerij. Spreker stelde in het licht hoe de malaise onder den boerenstand er toe geleid had dat vooral aan de paardenfokkerij meer aandacht werd gewijd, die niet het minst in de provincie Noordholland zoo goed als geheel verwaarloosd werd. Wel was in andere provinciën in eene bepaalde richting op dat gebied gewerkt, maar niet volgens j een vast plan. Men dient zich eerst een doel te stellen, eerst te weten wat men verbeteren wil en daarna de middelen zoeken en aanwenden, die tot dat doel, tot die verbetering voeren kunnen. Men moet op de hoogte zijn van de deugd, de hoedanigheid, die men bereiken wil en de eigenschappen kennen der dieren, die hier het meest voorkomen. Spreker's voordracht bedoelt alleen in het licht te stellen, dat dit lang geen gemakkelijke taak is, slechts de ambitie zijner hoorders op te wekken, ten einde alles aan te wenden om hunne kennis omtrent het paard en de aanfokking daarvan te vermeerderen. De aangewezen weg is naar sprekers meening, het bestudeeren van bestaande goede boeken en het toetsen van de daaruit verkregen kennis aan practische ervaring, op te doen ook buiten de provincie. In de eerste plaats moet men weten hoe het lichaam van het paard is samengesteld; daarvan ontvouwde spreker in korte trekken een helder beeld met behulp eener duidelijke teekening. Vervolgens kwam in aanmerking uitwendige paardenkennis, ten doel hebbende: de vormen te leeren kennen voor paarden, tot bepaalde bestemming moetende die nen. In het algemeen is de eisch, aan een paard gesteld, het voortbewegen van een zekeren last met meer of minder snelheid. O. a. door den Duitscher Settegast zijn eenige verhoudingen aangegeven, die de bruikbaarheid bepalen van een paard, b. v. als rijpaard of als landbouwpaard. Deze theorie werd, met teekeningen opgehelderd, door spreker uiteengezet en aan een aantal paarden vormen, waarvan mede afbeeldingen aanwezig waren, getoetst. Nadat hij ten slotte gewezen had op een aantal overerfelijke ziels- en andere ziekten, waarop bij de fokkerij moest worden gelet, als: vallende ziekte, stille kolder, maanblindheid, ademhalings-, been- en hoefgebreken en meer behartigens waardige wenken gegeven had, die bij de fokkerij moesten worden in acht genomen, besloot spreker zijne boeiende, hoogst belangwekkende rede met een beroep op de aanwezigen, om krachtig alle pogingen te steunen, die tot verbetering van het paardenras worden aangewend. Te betreuren viel het, dat zoo weinigen van hen, voor wie deze voordracht eigenlijk werd gehouden, van den landbouwenden stand, wie er alles aan gelegen moest zijn, om zijne kennis te vermeerderen op een gebied, waarop die allergebrekkigst is, gebruik maakten van de hun aan geboden goede gelegenheid. Te betreuren zeker, doch zonderling tevens! Wij kunnen het ons alleen verklaren, door de overtuiging, dat men nog niet genoeg doordrongen is van de hooge belangrijkheid van de paardenfokkerij voor onze provincie, of dat men in de paardenfokkerij een onder deel van het bedrijf ziet, dat van zelf gaat, en waartoe geen bijzondere kennis noodig is. Juist die meening echter, ook in andere takken van het bedrijf, heeft voor een groot deel mede den achteruitgang van den boerenstand tenge- volge gehad. Het is misschien niet onbelangrijk te weten, dat een zeer groot deel, ja verreweg het grootste deel van het door Amerikanen in Friesland opgekochte vee bestemd is voor Virginië. De bodem aldaar, sinds de afschaffing der slavernij verwaarloosd, en tot een laag peil van productievermogen teruggezonken, wordt in de laatste jaren opnieuw ontgonnen, en dat wel met behulp van eene groote uitbreiding van den veestapel, tot welks verbetering de nog altijd rijke grondbezitters in dat landschap zoo bekend uit de Negerhut van mevr. Beecher Stowe kosten noch moeite ontzien om zich, door kruising van ons vee met het hunne, van veredelde rassen te verzekeren. Echter moet de grond soort in Virginië zandachtig en van doorgaans mindere kwaliteit zijn dan onze Friesche kleibodem waarom het waarschijnlijk is, dat het beoogde doel maar gedeeltelijk zal bereikt worden, vooral ook omdat het vee aldaar niet de vette weide terugvindt, die het dier moest verlaten, en dus allereerst minder in de melk wordt, en daardoor in schoone vormen verliest. Voor eenigen tijd werd een socialist, E. Brader, tot lid van den Raad van Winschoten gekozen. Jl. Zaterdag heeft hij zitting genomen, na alvorens den bij de Grondwet voorgeschreven eed van zuivering en vervolgens dien, waarbij door een lid van den Raad trouw aan 's lands wetten wordt gezworen, te hebben afgelegd. Nadat de Voorzitter aan 't nieuwe lid der vroedschap den voor hem bestemden zetel had aangewezen, vroeg de heer Brader het woord, 't welk hem werd verleend. ifVeel is er, zeide toen volgens de „N. Gr. Crt." onge veer de spreker, veel is er vóór en na mijn verkiezing tot lid van den Raad voorgevallen; het kan u niet onbekend zijn, dat ik met het slijk der aarde in geringe mate ben bedeeld, maar niettemin ben ik een uitverkorene van de justitie. Zij toch tracht mij, in verband met mijne ver kiezing, te vervolgen wegens beloften, die ik zou gedaan hebben; dit laatste is echter niet het geval. Anderen hebben dat misschien wél gedaan, omdat lninne financiën zulks toelieten, bij mij is dat echter zoo niet; meer dan 150 kiezers hebben mij hier geroepen om hunne belangen te behartigen. Het zijn de kleine handelaren, de kleine land bouwers, de mindere beambten, allen hunkerende naar ver mindering van belasting; ik stel mij voor hun aller be langen, maar ook die van de gemeente, die mij lief is, te behartigen. Vreemd als ik ben in deze vergadering, roep ik de welwillendheid in van u, geachte Voorzitter en col lega's; ik meen aanspraak te mogen maken op uw toe gevendheid en hiermede neem ik zitting als lid van dezen Raad." Onder de ingekomen stukken kwam ook voor een schrijven van den heer E. Brader. voornoemd, daarin te kennen gevende, dat hij voornemens is met ingang van 1 April a. s. het schoolgeld te betalen voor zijn zoon Berend, 't welk deze tot dusverre kosteloos aan de H. B. school met driejarigen cursus geniet. Onder dankbetuiging voor de verleende protectie, verklaart verder de schrijver, dat hij door eenigen zijner vrienden wordt in staat gesteld dat schoolgeld f 40 's jaars voortaan te kunnen betalen, welke mededeeling voor kennisgeving werd aan genomen. De vaart door het geheele Suez-kanaal is sedert 1 dezer overdag zoowel als bij nacht opengesteld. Om de scheepvaart bij nacht mogelijk te maken, heeft de Kanaal-Maatschappij sedert 1881 proeven met electrisch licht genomen. Het stelsel, dat zij na zorgvuldige proef nemingen heeft ingevoerd, schijnt alle mogelijke veiligheid aan te bieden voor de scheepvaart bij nacht. Zelfs verklaren loodsen, dat het gemakkelijker is koers te houden in het kanaal bij nacht met behulp van het electrisch licht dan over dag. Want als de zon boven den horizon is, heeft de straal breking dikwerf gezichtsbegoocheling tengevolge, en is de wind soms hinderlijk, terwijl er bij nacht hoegenaamd geen wind is, tenzij het stormt, en men duidelijk alles voor zich uit kan zien. Het kanaal wordt verlicht door 18 lichttorens of sein lichten en 76 verlichte boeien of veiligheidslichten. De eersten zijn witte lichten op aanzienlijke hoogte boven den waterspiegel en bestemd om de richting aan te geven, in welke de schepen moeten worden gestuurd. De 76 veiligheidslichten komen in de bochten voor op een afstand van 370 M. van elkander en zijn van de andere lichten te onderscheiden, doordien zij gekleurd zijn (rood aan de zijde van Afrika en groen aan de zijde van Azië) en zich slechts drie meters boven het watervlak verheffen. De schepen moeten kort langs deze lichten varen. Ieder schip moet van een electrisch licht zijn voorzien, dat den loods in staat stelt 1200 M. voor zich uit te zien. Het is zoo leest men in de Indépendance Beige in China gewoonte om ter dood veroordeelden niet ieder afzonderlijk hunne straf te laten ondergaan, maar hen in bewaring te houden tot een zeker aantal bijeen is. Zoo werden onlangs te Peking 31 gevangenen naar het veld buiten de stad gevoerd, waar het schavot was opgeslagen. Onder hen bevonden zich hooggeplaatste personen, o. a. Tsjang-tsjeng, de admiraal, die een paar jaren geleden de nederlaag leed tegen de Franschen en sedert dien tijd in hechtenis gehouden was. Den vorigen avond hadden de veroordeelden een uit stekend maal genoten. Thans werden zij stevig geboeid op karren buiten Peking gebracht, tot zij in tegenwoor digheid der rechters en andere autoriteiten kwamen, die op de executie het toezicht moesten houden en wachtende waven op de Keizerlijke bevelen, die de straf nog konden wijzigen. Tegen den middag kwamen die bevelen; zij hielden in, dat drie der veroordeelden onthoofd moesten worden, 16 geworgd, terwijl aan de 12 overigen voorshands uitstel werd verleend. Onder deze laatsten bevond zich de onge lukkige admiraal, die het voorloopig behoud van zijn leven aan de tusschenkomst van Li-hong-sjang te danken scheen te hebben. Of de aldus begenadigden nu ook op geheele latere kwijtschelding der doodstraf mogen rekenen, wordt niet gemeld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4