Hollandsche Maatschappij vanLandbouw. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. Hótel de Poort van Cleef. zin. Zij tracht haar doel te bereiken door: a. het onder zoeken en het verdedigen van de belangen van reeders, eigenaars van visschersvaartuigen, visschers, vischhandelaars, verkoopers van visch, en allen die bij de Visscherij direct of indirect betrokken zijn; b. het zorgen dat hare klachten en belangen in het Wetgevend Lichaam en elders behoorlijk ter kennis worden gebracht en voorgestaanc. het voorstaan van verlaging der tarieven en kosten van vervoer van visch, van spoedige expeditie, van verlaging van rechten, zoomede van afschaffing van beschermende rechten en van alles, wat de natuurlijke ontwikkeling van den Vischhandel belemmert; d. het aandringen op het maken van verbete ringen der voor vischschepen bestemde ligplaatsen en havens; e. het tegengaan van kwade praktijken van en tegen de sub a. genoemde personenf. het werkzaam zijn in het belang van verzekeringen; g. het stichten van ondersteunings fondsen voor visscherij-personeelli. het houden van ver gaderingen en het bevorderen van voordrachten en tentoon stellingen; en i. het aanwenden van alle andere middelen, die haar ten dienste staan. De gewone leden betalen eene jaarlijksche contributie aan de Vereeniging van f 1. te verhoogen met een grooter of kleiner bedrag voor het voorzien in de ten behoeve der afdeelingen te maken kosten. Plaatselijke afdeelingen zenden een of meer afgevaar digden naar de algemeene vergadering der Vereeniging.* Behalve deze mededeelingen uit de Statuten, kon de heer Aberson vermelden, dat door het Hoofdbestuur nu reeds handelend was opgetreden ter bevordering van onder scheidene spoedeischende zaken. Ten slotte werd den aanwezigen gelegenheid gegeven om op eene inteekenlijst van hunne gezindheid tot aan vaarding van het lidmaatschap te doen blijken. De meestender aanwezigen voldeden aan deze uitnoodiging, en de stichting der afdeeling Helder werd een feit. De inteekenlijst zal nu eerstdaags verder bij de ingezetenen dezer gemeente circuleeren, en het is te verwachten, dat zeer velen, ook zij, die slechts indirectbelang bij den vischhandel hebben, tot het lidmaatschap zullen toetreden. De mededeeling van den inhoud der Statuten en van een deel van het Algemeen Reglement gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling, waarbij de heer Korver als zijne meening te kennen gaf, dat het wenschelijk zou zijn om, ter bevordering van plaatselijke belangen, een belangrijk deel der contributie ten bate der afdeelingen te houden en niet het geheele bedrag aan de kas der Vereeniging af te staan. De heer Aberson wees er op, dat de verhooging van het bedrag der contributie, ter voorziening in de huishoudelijke behoeften der afdeeling, niet zoo aanzienlijk zou zijn, vooral niet bij toetreding van een groot aantal leden. Door den heer Groen werd op het groote belang gewezen, dat deze gemeente bij visscherij en vischhandel heeft, en werd de verwachting uitgesproken, dat zeer velen bereid zullen worden gevonden, om het lidmaatschap van zulk eene nuttige Vereeniging te aanvaarden. De samenstelling van een afdeelings-bestuur werd, in afwachting van eene belangrijke uitbreiding van het leden tal, tot de volgende vergadering uitgesteld. (Afdeeling Zijpe.) Vergadering van 14 Maart 1887, in „Het Wapen van de Zijpe/ te Schagerbrug. Aanwezig 9 leden. De Voorzitter, de heer G. C. Hulst, opent de verga dering, en verzoekt den Secretaris de notulen te lezen van de vorige, in November 11. gehouden bijeenkomst, die na lezing worden goedgekeurd. Het eerste punt van de agenda is: Rekening en Verant woording van den Penningmeester, waax*uit blijkt, dat de uitgaven bedragen f 201.54, tegenover een ontvangst van f 253.06L waaruit een batig saldo volgt van f 5l.52£. Onder dankzegging van den Voorzitter wordt de Rekening als goedgekeurd geteekend. Aan het tweede punt: „Uitkeering van Bekroningen op de Algemeene Tentoonstelling te Gorinchem behaald/' kon geen gevolg worden gegeven, wat door den Voorzitter wordt betreurd, uithoofde de prijswinners, A. Eriks en N. Nottel- man, beiden te Petten, niet aanwezig waren, de eerste om zijn diploma en f 5.voor weiboter, de laatste om de gouden medaille voor kleine Edammer kaas in ontvangst te nemen. Ingekomen stukken waren: 1. Programma's voor de Jaarlijksche Paaschtentoonstelling, waarvan eenige exemplaren werden uitgereikt. 2. Eene missive van de Zuster-afdeeling Wieringerwaard, bevattende mededeeling van het plan tot oprichting van eene Vereeniging tot aankoop van veevoeder, onder bijvoe ging van het verzoek, dit plan in behandeling te willen nemen, en zoo de Afdeeling dit plan wil helpen verwezen lijken, twee leden uit haar midden te benoemen, ten einde de zaak in een vergadering van afgevaardigden der Afdee lingen in deze environs te bespreken. De heer Koelman en anderen juichen dit plan toe, en zullen niets liever zien dan dat de Afdeeling het hare bijdraagt, tot vestiging van genoemde Vereeniging, dan zal ook in deze „Eendracht maakt Macht" opnieuw blijken, getuige de gunstige werking van een dergelijke Vereeniging te Heer-Hugowaard. Hoewel enkelen meenen, dat er tegen dergelijke Vereenigingen iets aan te voeren is, daar de kleinhandel o. a. er door wordt getroffen, wordt toch met algemeene stemmen in beginsel tot de oprichting van zulk een Vereeniging besloten, en worden de heeren J. M. Koelman en A. Bakker als afgevaardigden benoemd. 3. Eene missive van de afdeeling Anna Paulowna, waarin het wenscbelijke wordt uitgesproken, om ook daar een Rijks-veearts te hebben. Tevens, dat, zoo de vergadering hiermede hare instemming mocht betuigen, hiervan te doen blijken door twee leden als afgevaardigden te benoemen, ten einde hierover in een nader te beleggen vergadering van gedachten te kunnen wisselen. Verschillende argumenten worden hiertegen aangevoerd, als: dat er te Alkmaar, Schagen en Zijpe een veearts ge vestigd is, en er voor Zijpe hierdoor dus in geen behoefte zou worden voorzien; dat de veestapel te Anna Paulowna niet zoo heel groot is, enz. waarna de Voorzitter betoogt, dat al heeft de Zijpe geen behoefte aan meerdere veeartsen, de afdeeling toch niet haar steun mag onthouden aan het bevredigen van anderer behoeften, wijl de veestapel te Anna Paulowna en omliggende gemeenten als: Wieringer waard, Helder en. Callantsoog, toch groot genoeg geacht kan worden, om liet zeer wenschelijke van een veearts aldaar in te zien, redenen waarom hij voorstelt, het plan van genoemde afdeeling te steunen, welk voorstel met meerderheid van stemmen wordt aangenomen, en waarna de heeren Hulst en Bossen als afgevaardigden werden benoemd. Op den inhoud, den vorm en de sluiting van het Jaarboekje worden verschillende bemerkingen gemaakt, waarna de heer Bossen voorstelt, deze bemerkingen onder de aandacht van het Hoofdbestuur te brengen, onder bijvoeging der wen- schelijkheid, dat het voortaan worde gemaakt in overeen stemming met Starings-Almanak/ welk voorstel met alge meene stemmen wordt aangenomen. De door den heer Bossen besproken wenschelijkheid om de contributie wéér op f 2.50 te brengen, met het oog op het bedanken van vele leden, waarvan hij de oorzaak zoekt in de te hooge contributie, wordt tot eene volgende ver gadering aangehouden. Onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne opkomst, sluit de Voorzitter de vergadering. Buitenland. De vice-minister Ferguson verklaarde gisterenavond in het Engelsche Lagerhuis, dat te St. Petersburg eenige personen, in het bezit ven ontplofbare stoffen, in hechtenis genomen zijn op den weg, waar de Czaar verwacht werd om de godsdienstoefening te gaan bijwonen ter herdenking van zijns vaders dood; een aanslag had niet plaats gevonden. De heer De Lesseps heeft, na zijn laatste onderhoud met Prins Bismarck, dat een uur duurde, te Berlijn gezegd, dat hij thans voor zijn persoon stellig overtuigd is, dat alle gevaar voor verstoring van den vrede tusschen Duischland en Frankrijk voorbij is. Gedurende zijne audiëntie bij den Keizer gaf de heer De Lesseps eene korte beschrijving van het Panama-kanaal, opgehelderd door eene speciale kaart. Nadat dit betoog afgeloopen was antwoordde de Keizer, dat hij voor deze grootsche onderneming, evenals voor alle werken des vredes, de beste wenschen koestert en hoopte, dat de voltooiing van het kanaal met eene reeks van'vrede- jaren gepaard moge gaan. Mannstadt is voorloopig voor 5 jaren tot eersten kapelmeester aan de opera te Wiesbaden benoemd. Benoemingen, enz. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Graft, de heer S. Appel, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De 2de luitenant der mariniers A. De Timmerman wordt met 1 April a. s. overgeplaatst van het 2de bataillon mariniers alhier naar het 1ste bataillon van dat korps te Amsterdam. De officier van administratie 2de klasse J. Bennebroek Evertsz, uit Oost-Indiö teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Vischbe richten. Jl. Zaterdag brachten 12 bcugers 10 tot 60 roggen en 11 korders 32 tot 40 tongen, 50 tot 60 bunschollen en 1 tot 3 mandjes kleine schol ter afslag, terwijl door trekkersbooten 90 tal haring werd aangevoerdrog gold 61 66 cents, tong 50 cents, bunschol 50 h 55 cents per stuk, kleine schol f 3.30 a f 6. per mandje en haring f 3.h 3.30 per tal. Gisteren kwamen binnen de sloepen: Watergeus, schipper Van der Steen, Trio, schipper Wapenaar, Zee- en Landbouw, schipper Hollaar, Zeenimf, schipper Van der Zwan, Willem Schoon, schipper Van der Hoeven, Amicitia, schipper Sluijmer, Jan Hof land, schipper Van der Hoeven, en Semaphore, schipper Van Dorp, te zamen met 1000 levende, 362 doode kabeljauwen, 94 lengen, 16 heilbotten, 94 ben vleet, 22 ben, 48 punt en 540 stuks rog en 1300 schelvisschen, terwijl door 1 Scheveninger bom 260 groote, 90 kleine tongen, 60 bunschollen en 3 manden groote schol, en door trekkersbooten 390 tal haring werden aan gevoerd; levende kabeljauw gold f 1.55 5 f 1.85, doode idem f 1.10 k f 1.35, leng f 2.35 a f 2.70, heilbot f 15.50 a f 21.— per stuk, vleet f 7.a f 8.50, rog f 9 per ben, f 5 a f 6 per punt en f 7 per 22 stuks, schelvisch f 26 a f 36 per honderd, groote tong 50, kleine idem 15 en bunschol 60 cents per stuk, groote schol f 7 per mand en haring f 2.25 k f 2.50 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenA. G. Van Doorn, geb. Derx, D. Overleden: PI. C. Jurrie, 9 maanden. Gemeente ZIJPE, van 4 tot 11 Maart. OndertrouwdJacob Jimmink, weduwnaar van Antje Boon tjes, landman, 28 jaren, en Geertje Eriks, jongedochtcr, 24 jaren. GehuwdGecne. GeborenPieter, zoon van Lammert Nieuwenburg en Maartje Deugd. Anna, dochter van Simon Smit en Geertje Fransen. Maria, dochter van Jacob Kooij en Jannetje Koning. Overleden: Brechtje Rapstok, echtgenoot van Louwrens Oom, 26 jaren. Trijntje Krigee, dochter van Jacob Krigee en Dieu wertje Raap, 19 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 8 tot 14 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Jannetje Kuiper, geb. Breed, Z. Trijntje Stöve, geb. Vader, D. Elisabeth Wagemaker, geb. Wit, D. Cornelia Schoen, geb. Sloets, Z. Aaltje Ludeke, geb. Bijpost, Z. Dieuwertje Breet, geb. Van Leeuwen, D. OverledenHendrik Slot, 8 jaren en 1 maand. Dirk Krans, 87 jaren en 4 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Maart. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand vando zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 ozo. 0.2 k. 762.64 t 2.44 1.4 -3.7 0.74 Vlak. 14 12 z. 1.2 758.64 -1.56 0.1 - 5.1 0.87 Slechtw. 15 8 z. 6 n 756.88 - 3.32 - 1.9 -5.2 0.92 wcin.gv. 15 12 z. 5 757.56 -2.64 -0.9 -6.1 0.90 H Weêrsgesteldheid: 13 Maart 12 u. PIclder, mooiweer. 14 Maart 12 u. Helder, bewolkt, vriezend, mooiweer. 15 Maart 8 u. Betrokken, vorst, sneeuw. 15 Maart 12 u. Idem. Van 12 op 13 dezer gevroren-9 millimeter ijs. 13 14 „5 14 i, 15 9 Marktberichten. TEXEL, 13 Maart. Onderstaande artikelen golden in de af geloopen week de volgende prijzenKoeboter 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 per 100 stuks. Hooi f 18 per 500 kilogram. Koehuiden 38 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8 a f 8.50 en Schapenhuiden f 2 per stuk. ALKMAAR, 12 Maart. Aangevoerd: 9 Koeien, f130'a 230'; 81 nuchtere Kalveren, f 3 a 12; 388 Schapen, f 14 a 23; 150 magere Varkens, f 12 a 17; 160 Biggen, f 5 a 10; alles per stuk. ALKMAAR, 14 Maart. Aangevoerd: Koeien,! fcj, a 106 vette Kalveren, f 25 a 120; 54 nuchtere dito, f/4 a 13; Schapen, f a 17 magere Varkens, f 12 a 17, alles per stuk94 vette Varkens, 38 a 48 c. per kilogram. PIOORN, 12 Maart. Tarwe f 6.50 a 8.25, Gerst f 4.25 a f 5.25, Haver f 2.75 a 4.75Witte Erwten f 9.75 a 12. Groene dito f 10 a 13, Grauwe dito f 11.50 a 17.50, Vale dito f 10.50 a 17.Bruine Booncn f 10.25 a 11.75, alles per hectol. Veemarkt: 2 Paarden f 60 a 100, 82 Schapen f 20 a 26, 500 Lammeren f 17 a 23, 120 Kalveren f 4 a 12, 26 Varkens f 13 a f 20, 3 Zeugen f 25 a 35, 126 Biggen f 4 a 8, 55 Kippen f 0.90 a 2.alles per stuk. 6900 Kip-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. 1668 kop Boter 50 a 55 cents per kilogram. 40 hectoliter Aardappelen f 3.50 a 3.60 per hectoliter. AMSTERDAM, 14 Maart. Op do Veemarkt waren aange voerd: 643 Runderen, 1ste kwal. 63 c., 2de kwal. 56 c. en 3de kwal. 50 c. per kilogram; Melk- on Kalfkoeien f 90 a 240,177 nuchtere Kalveren, f 3 a 7 en 57 Schapen en Lammeren, f 20 a f 14 per stuk; 1 Graskalf; vette Varkens, 36 a 44 c. per kilogr. Pryzen der AardappelenFriesche Dokkumer Jammen f 2.60 a f 3.—, dito Franeker f 2.50 a 2.70, dito Engelsche f 2.a f 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.90, dito Flak- keesche f 3.a 3,10, dito Blauwe f 3.50 a 3.60, Geldersche Blauwe f 3.50 a 3.70, dito Roode f 2.20 a 2.30, Pruisische Hamburgers f 2.30 a 2.80, dito Roode f 2.10 a 2.20, Wcstland- sche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.40 a 2.50, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen. Handel flauw. BARNEVELD, 11 Maart. Het Hooi is laag in prys en geldt f 15 a 19 per 500 kilogram. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP BETS VAN BATAVIA NAAB AMSTEBDAM Prins Hendrik... Te Aden binnen. Prinses Marie.... 13 Maart van Marseille vertrokken. Sumatra..13 Maart te Suez aangekomen. Voorwaarts10 Maart Point de Galle gepasseerd. Prins Frederik.. 12 Maart van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTEBDAM NAAB BATAVIA: Prins v. Oranje.. 2 Maart Perim gepasseerd. Madnra13 Maart Perim gepasseerd. Prins Alexander. 10 Maart van Marseille vertrokken. Soenda13 Maart van Southampton vertrokken. rN LADING NAAB NEDERLAND: Koningin Emma.. 27 Februari te Batavia aangekomen. Prs.Wilhelmina9 Maart te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Prinses Amalia.. Vertrekt 19 Maart van Amsterdam. Burgem. denTex. Vertrekt 2 April van Amsterdam. ConradVertrekt 16 April van Amsterdam. Door Z. M. is bepaald, dat de kapitein-luitenant ter zee G. J. Buijskes, bij besluit van 29 Septémber 1886, No. 13, ontheven van het bevel over Zr. Ms. ramschip Schorpioen, alsnog zal worden beschouwd eervol van dat bevel te zijn ontheven. Door de Britsche Regeering is aan de opvarenden van de sleepboot Hercules eene som van f 108 toegekend, als belooning voor door hen bewezen diensten bij de red ding der equipage van het Engelsche fregat Brambletye, bij de stranding van dit schip in de Zuidergronden, op 30 November 11. Beroepen te Kwadijk ds. Prins, predikant te Hem •te Huissen en Malburgen (cl. Nijmegen) ds. J. Th. J. Van Goens, predikant te Driehuizen en Zuidschermer. Krachtens eene met 1 April a. s. in werking tredende rechtstreeksche uitwisseling van postwissels met de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, bedraagt het van de afzenders hier te lande te heffen recht, voor elke afzonder lijke geld verzending naar de Vereenigde Staten, 15 cent voor elke 10 gulden of gedeelten van 10 gulden. Nauwkeurige invulling der formulieren ten aanzien van de over te maken sommen; van de namen en voornamen van de geadresseerden en de afzenders; benevens de ver melding van het Postkantoor van bestemming, alsmede van den Staat(State) en, zoo mogelijk, van het district (county), waarin dat Postkantoor is gelegen, wordt den belanghebbenden zeer bijzonder aanbevolen. Volgens telegrafisch bericht uit New-York, kan er tusschen 15 en 17 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten. Bevallen van een meisje: A. G. VAN DOORN—DERX. Nieuwediep, 12 Maart 1887. Voorspoedig bevallen van eene dochter: Mevr. W. FUNDTER DE BAUCHÈNE, VAN PsEHN. Nieuwediep, 14 Maart 1887. Eenige kennisgeving. Den 9 Maart ontsliep te Wiesbaden, na een langdurig, maar blijmoedig gedragen lijden, mijne lieve Vrouw: MARIA CATHARINA ELISABETH VAN DER GOOT, in den ouderdom van 33 jaren. Barsingerhorn. J. WESTERMAN HOLSTIJN. Eenige en algemeene kennisgeving aan Familie en Vrienden* ADR. BIERSTEKER, Tandarts N. wet, Damrak 62, Amsterdam, is Woensdag 16 Maart te Helder, Kerkgracht 338, voor tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden en gebitten te consulteeren. Abonneert familiën. Spreekuren van 93 uur. Tnudpocdcp verkrijgbaar gesteld bij Mej. de Wed. VAN GETSEN, Koningstraat, Helder. Wegens sterfgeval, wordt genoemd uitmun- Siaiia tend ingericht en gunstig bekend Hótel, Café en Uitspanning te Enkhuizen, gelegen tegen- over den weg naar 't Station van het Spoor en de aanlegplaats der stoombooten naar Friesland, tc koop of tc huur aangeboden. Iüformatiën te verkrijgen bij den eigenaar E. A. MEIJKNECHT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3