nabijheid van den Dam, langs den weg dien de koninklijke stoet herhaalde malen passeeren moet, toch niet zulk een anti-schilderachtig landschap blijven behouden. Ik denk, dat het Gemeentebestuur nu wel zelf de opknappende hand aan het werk zal slaan. De" morgengroet aubade noemt men dat tegenwoordig op een JS'ederla?idsch Volksfeest) van 4000 kinderen, den Koning voor het paleis op den Dam toe te zingen, belooft den gewenschten indruk te zullen maken. Gisteren werd met de grootste helft der kinderen repetitie in Volksvlijt gehouden en ik nam er een alleraangenaamsten indruk van mede; het zingen nog daargelaten, doet alleen de aanblik van zulk een feestelijk juichende kinderschaar het hart goed. Amstelaar. B i 11 n e 11 1 a n cl. Met het oog op het jl. Donderdag gepubliceerde particuliere telegram van Batavia, dat de berri-berri vreeselijk in Atjeh heerscht, dat de Barisan van daar is teruggekeerd en dat op Celebes ernstige onlusten zijn ontstaan, is tele grafisch inlichting aan den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië gevraagd. Een gisteren aan het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den landvoogd luidt als volgt: Werkelijk is de berri-berri vrij hevig onder de Barisan van Madura in Atjeh uitgebroken en machtiging verleend om de beide compagniën terstond terug te zenden. De Gouverneur van Atjeh verklaart in de eerste maand geen aanvulling van troepen noodig te hebben. „Van onlusten op Celebes is niets bekend; alleen is Loewoe onwillig om een nieuw contract te sluiten en zal willicht eene maritieme demonstratie voor ons prestige noodig zijn.'" [Loewoe is een der bondgenootschappelijke landen op de oostkust van het zuidoostelijk schiereiland van Celebes.J Ten einde voor militairen, voor wie dit na verpleging wegens ziekte of om andere redenen wenschelijk is, de gelegenheid te openen, eenigen tijd in gezonde frissche lucht door te brengen, heeft de Koning bepaald 1. de legerplaats bij Milligen wordt mede tijdelijk bestemd tot herstellingsoord voor militairen; 2. tot huisvesting en verpleging voor dat doel wordt het ambulance-gebouw aldaar aangewezen; 3. dat gebouw wordt beschouwd als een militair hospitaal van de 3de klasse. Het hospitaal blijft in werking van 1 Juni tot en met 15 September of zooveel later als noodig mocht zijn om zieken, wier toestand vervoer naar elders niet gedoogt, zoolang dit vereischt wordt daarin te verplegen. Er worden niet meer dan 25 herstellende militairen gelijktijdig ter verpleging in het hospitaal opgenomen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 12 April a. s., 's avonds te 8 uren. Volgens de Amsterdammer, zou thans bij de Regeering werkelijk het plan bestaan om het koloniaal werfdepot te Harderwijk te verplaatsen naar Utrecht. Ter verkrijging van eene akte bij het lager onderwijs hebben zich in de provincie Noordholland aangemeld 119 mannelijke en 82 vrouwelijke candidaten. De examens vangen aan den 4 April en eindigen 12 Mei a. s. Door den hoogen stand van den IJsel zijn alle hooi en graslanden langs do rivier onder geloopen. De Regeering heeft, volgens de N. Gr. Crt., de commandanten der dienstdoende schutterijen aangeschreven, de schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke compagniën of sectiën in te deelen, opdat bij eventuëele mobilisatie der schutterijen deze terstond naar de grenzen kunnen worden gezonden. Ook te Texel zijn reeds kievits-eieren gevonden. De marktprijs is nog niet gesteld. De heer J. Denijs, Gemeente-Secretaris te Schagen, vierde gisteren zijn fiOsten verjaardag, 't Ontbrak den algemeen geachten man op zijnen feestdag niet aan sprekende bewijzen van belangstelling en waardeering. Van het Mannenkoor „Euterpe," waarbij hij jarenlang als directeur op zeer verdienstelijke wijze werkzaam is, ontving hij, als blijk van erkentelijkheid, een fraaien armstoel ten geschenke. Bij dit cadeau was gevoegd een keurige calligraphie, bevattende de levensgeschiedenis van de Zangvereeniging, waaraan de heer Denijs met zooveel toewijding steeds onvermoeid zijne krachten heeft gewijd. Nog vele blijken van hoogachting werden den waardigen man op zijn 60sten verjaardag geschonken, en zeker zullen zeer velen met onzen wensch instemmen, dat het getal zijner levensjaren nog aanmerkelijk moge toenemen, opdat hij, gespaard voor zijne betrekkingen en vrienden, in de verschillende betrek kingen, door hem met eere bekleed, nog lang tot veler nut moge werkzaam zijn. Den heer H. W. Disper, commandant der dd. schutterij te Edam, die met ter woon naar Bergen-op-Zoom vertrekt, is door de officieren en het kader der schutterij aldaar als aandenken geschonken: een prachtige gravure in keurige lijst. Door den Isten luitenant Teengs werd een hartelijk woord tot den vertrekkenden commandant gericht, en ook de burgemeester van Edam nam van hem een hartelijk afscheid. De onderneming ,,Het Broekerhuis,te Amsterdam, .liquideert wegens gebrek aan belangstelling. Het Panorama in de Plantage aldaar geeft over 1886 geen dividend. De Brood- en Meelfabriek te 's Hage, onder leiding van mr. J. P. Van Bosse, kan een dividend van 8 pet. aan de aandeelhouders uitkeeren. De Zuider Stoomtramweg-Maatschappij keert over het afgeloopen boekjaar een dividend van 2 pet. uit. Te Amsterdam is met zijne echtgenoote aangekomen de heer Tailor, „kapitein" van het Engelsche reddingsleger, om met een stadgenoot stillekens propaganda te maken. Verdere officieren" en „soldaten" komen er voorshands niet. De Amsterdamsche Omnibns-Maatschappij heeft in het eerste kwartaal van 1887 2,100,651 personen vervoerd, tegen 2,056,227 personen in hetzelfde tijdvak van 1886. De eerste groene komkommers zijn uit Delft naar Rotterdam verzonden. Het is een maand vroeger dan andere jaren. Wat vroeger tot de zeldzaamheden te Scheveningen behoorde, heeft nu plaats. Ruim 125 zeelieden loopen bij gebrek aan vaargelegenheid leeg. Gaandeweg vermindert de vloot en er wordt nu te Scheveningen inderdaad armoede geleden; want waar geene goede vischvangst plaats vindt, drukt dit ook zeer op de andere aanverwante vakken, ambachten en bedrijven. Men schrijft uit Rijnsburg: „Uien zijn, of worden gezaaid, en de vroege aardappel soorten worden aan den bodem toevertrouwd. Het bloem koolzaad, onder bloeiramen gezaaid, komt goed op. De grond laat zich, doordien hij goed doorgevrozen is, ge makkelijk omwerken. Het winterkoren staat algemeen zeer goed. De haver wordt gezaaid, en daarvan zal dit jaar veel verbouwd worden. Er is nog niet zooveel gras in de weilanden als het vorige jaar, zoodat het vee eenige dagen langer zal moeten gestald worden. Gelukkig is er algemeen nog hooi genoeg." Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft aan den gemeenteraad van 's Hage een adres gericht, strekkende dat het rondleiden van de zoogenaamde paaschossen worde belet. Waarop dit zonderling verzoek steunt, wordt niet gemeld. Het Gemeentebestuur van Deventer heeft jl. Woensdag eenige graslanden der gemeente in het openbaar verpacht voor f 1331 tegen f 1211 bij de vorige verpachting. Men schrijft uit Peize: ,/De Friesche lammeren, die thans in menigte geboren worden, hebben het hard te verantwoorden, daar de weiden hier en in de omstreken nog geheel het dorre winterkleed dragen, tengevolge der in de laatste dagen geheerscht hebbende koude. Blijft echter het thans heerschende gun stige weder aanhouden, dan is er spoedig uitkomst. De veeprijzen blijven laag, ofschoon nuchtere vaarskalveren duur zijn, als kostende f 10 tot f 15." De meest zonderlinge voorvallen geven aanleiding dat misbruik wordt gemaakt van het doen stilhouden van de treinen, gedurende den rit, door gebruikmaking van de noodrem. De volgende staaltjes daarvan deelt men aan de Amsterdammer mede: Onlangs trok een dienstmeisje aan de rem, toen zij meende, dat zij voorbij het station stoomde, waar zij moest uitstappen. Dezer dagen werd op den Rijnspoorweg de trein weder stilgehouden; bij onderzoek bleek, dat eenige jongens van het opleidingsschip der Koninklijke Nederlandsche Marine uit Amsterdam dit bij wijze van aardigheid hadden gedaan. De ware schuldige kwam niet aan het licht, want de een voor den ander wilde het natuurlijk niet bekennen; eindelijk moest dan één het heeten gedaan te hebben, die voorgaf dat zijn muts buiten het raampje was gewaaid enz. Een anderen keer probeeren eenige nieuwsgierigen het toestel eens, maar keken vreemd op, dat reeds na verloop van één minuut de conducteur wist, dat zij en niemanil anders de vrijheid hadden genomen het toestel te verdraaien, tegen hen proces verbaal moest worden opgemaakt en boete er het gevolg van was. Hierop volgden natuurlijk veront schuldigingen wegens onbekendheid met het toestel, niet kunnen lezen van de annonce enz. Jammer, dat zulk een onnoodig oponthoud voor de andere reizigers dikwijls groot ongerief kan opleveren, daar de trein natuurlijk later aankomt en men de aansluiting op correspondeerende treinen hierdoor kan missen. Wel is waar wordt men gestraft, wanneer men zonder noodzaak den trein doet stilhouden, maar ware het niet beter, dat ieder in zijn kring de aandacht vestigde op het ongeoor loofde van het in beweging brengen van de noodrem, wanneer zijn onderhoprigen of familieleden op reis gaan? Onwetenden zouden daar zeer door gebaat worden, terwijl strenger tegen de kwaadwilligen kan worden opgetreden. Het werkwoord „beminnen" luidt in het Indiaansch „chemlendamoughkunagogager." Het moet aandoenlijk zijn een Indiaansch minnaar zijn aangebedene te hooren verzekeren, hoe teeder hij haar „chemlendamoughkunagogagert Bij den kapper, die getrouw de weerkundige mede deel ingen volgt. Goeden morgen, baron; vreemd weertje Hm. Een luchtstroom uit de polen, die niet precies weet hoe hij het met de zuidoostelijke pasaatwinden zal klaarspelen. Hm. Een beetje links uw hoofd, als 't u belieft. Ik ben nieuwsgierig of wij een perigaeum krijgen; dat zou me spijten bij den tegenwoordigen aequatorstand van de maan. Hm. Wat pommade? Hm. U is wat heesch, baron; zeker hebt u wat kou gevat. Hm. Dat is geen wonder bij het tegenwoordige maximum van de plane- tarische attractie, die de vochtige antipassaatwinden in de hand werkt; ik hoop dat wij spoedig een perihelium zullen hebben zonder atmospherische vloedverschijnselen. Hm. Doet u niet aan de meteorologie, baron?.... Niet? Geheel mijn idée. Wat gaan ons die depressies aan? Het is mij volkomen onverschillig, hoe de isothermen loopen. Wat mij betreft, ze kunnen in de lengte of transversaal loopen. Uw hoofd een weinig voorover, als ik u verzoeken mag. Ziezoo, baron, uw dienaar. Ik wensch u een aan gename atmospherische drukking. Invoer van Hollandscii vee in Engeland. De verklaring (lees ons vorig nummer), luidt geheel anders dan hetgeen de particuliere correspondent van 't Hld. uit Londen verneemt. Door hem wordt kortweg beweerd dat het Engeland alleen om uitvluchten te doen is. „De Duitsche schapen zijn gezond genoeg, schrijft hij, maar de conservatieve Regeering zoekt naar middelen om Engelsche landeigenaars te helpen door protectionisme, zonder voor dit protectionisme ruiterlijk uit te komen. Ik geloof, dat ook, al verbood Holland den invoer van alle buitenlandsche schapen, door dit Ministerie het vee van den geduchten mededinger der polder-weiden, toch niet zou worden toegelaten. Doch dit is, voegt de schrijver er bij, wat de Duitschers gaarne noemen: een subjectieve meening." Tot hiertoe was het gebruik in Turkije dat de Israëlieten als getuigen den eed aflegden op het „hemd der eeuwigheid" (het lijkgewaad). Thans heeft het Turksche Ministerie van Justitie gelast hen voortaan op het Oude Testament te laten zweren. Visch bericht. Gedurende de afgeloopen week werd alhier een belang rijke hoeveelheid zeevisch ter afslag aangeboden. Van de groote visscherij kwamen dan ook niet minder dan 33 sloepen, bijna allen met een voordeeligen vangst kabeljauw, rog. vleet en schelvisch, binnen, waarvoor zij over het algemeen een goede besomming maakten. De kust visscherij levert nog steeds weinig bevredigende resultaten op. Door trekkers booten werden weer honderden tallen haring aangevoerd, waarvoor nog altijd een vrij hoogen prijs werd gemaakt, hetwelk voornamelijk is te danken aan de vele sloepen, die zich van aas moesten voorzien. Een Duitsche ever kwam binnen met een partijtje schol, waarvoor gretige koopers werden gevonden. LIJST VAN BEKRONINGEN op de Tentoonstelling van Rijstieren, Melk-, Fok- en Vet Rundvee, te Alkmaar, op Vrijdag 1 April 1887, vanwege de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. VET ltlINDVEE, uitsluitend met hard voeder gemest. Vette ossen, geboren in 1883 of vroeger. No. 1. Inzender J. Jz. Kaan, Wieringerwaard 2c prijs. 2. dezelfde. .3e Vette ossen, geboren in 1884. 4. Inzender Wed. Iv. J. Kaan, Wieringerwaard. Ie prijs. 3. J. D. Kaan, idem. 2e 7. D. Nicrop, Nieuwc-Niedorp .3e Vette koeien (afgewisseld). 29. Inzender K. Blom Dz., Sint-Maarten Ie prijs. 28. dezelfde. 2o 14. n K. Pnarlberg, Krabbedam, gem. Warmenhuizen. 3e 27. J. Geel, Wieringerwaard Bestuurspr. Vette koeien (niet afgewisseld). 51. Inzender K. Blom Dz., Sint-Maarten Ie prijs. 54. ii C. Spaan Hz., Barsingerhorn. .2e 45.. J« L. T. Groneman, Wieringerwaard. 3e Vette kalveren. 61. Inzender P. De Wit, BeemsterIe prijs. 62. H Jb. Smit Cz., Heer-IIugowaard .2e STIEREN. Rijstieren van inl. ras, geboren in 1884. 65. Inzender R. Noorae, Beemster, „Rembrand II", No. 620 N. R. S.V.„Rembrand", No. 214 N. R. S., M.: „Jantje", No. 2651 N. R. Slc prijs. B. Houtman, Purmer, „Julius", No. 732 N. R. S.M.„Batavier", No. 2860 N. R. S2e K.Dekker,Scliermerhorn,/,ArncldII", No. 775 N. R. S3e Rijstieren van inl. ras, geboren in 1885. 75. Inzender M.Laan, Beemster,„Noordhollander", No. 1088 N. R. SIe prijs. J. J. De Wit, Zand, Noordzype; V.: „Willem II", No. 183 N. R.S.; M.„Marie", No. 2681 N. R. S.2o P. Schenk Dz., Wicringerwaard, „Presto," No. 903 N. R. S.. .3e Jn. Koopman, Beemster, „Max II", No. 922 N. R. S.: V.: „Max," No. 319 N. R. S.; M.„Grietje", No. 409 N. R. SBestuurspr. G .Houtman, Beemster, „Jakob", No. 930 N. R. SBestuurspr. Wed. H. Franzen, Osdorp, „Goliath", No. 968 N. R. SBestuurspr. Pinkstieren van inl. ras, geboren in 1886. 106. Inzender H. Lof, Beemster, Arabi Pacha" V.„Arabi Pacha", No. 294 N. R. S. M.: „Sijtje", No. 2940 N. R. S. Ie prijs. K.Govers.SchermerhornV.: „Nico," No. 497 N. R. S.; M.: „Alkm. Vict.", No. 3494 N. R. S2e Wed. C. Beets, Beemster, „Alexan- dcr II", No. 1093 N. R. S.; V.: „Alexander", No. 507 N. R. S. 3c Jhr. Mr. P. Van Foreest, Heiloo. Bestuurspr. J. Bakker Jz., Wieringerwaard, „Wil lem II"; V.: „Willem II", No. 183 N.R.S.; M.: „Aaltje", No. 879 N.R.S. Bestuurspr. MELKVEE. Melkkoeien, gekalfd na 1 Januari 1887. „115. Inzender G. Franzen, Osdorp, „Doortje," No. 3591 N. R. S. Gekalfd 16 Maart., lc prijs. „114. H J.LaanRz., Beemster, „Porselein IV", No. 4280 N. R. S.M.: „PorseleinI", No. 2355 N. R. S2e Melkkoeien, geboren in 1884 (twinters), gekalfd na 1 Januari 1887. Niet ingezonden. Melk vaarzen, die gekalfd hebben na 1 Jan. 1887. „119. Inzender A. De Goede, BeemsterV.: „Arabi Pacha", No.294N.R.S.; M.: „Marie", No. 1625 N. R. SIe prijs. „124. J. Rootjes, Warmenhuizen, „Lize"; V.: „Hertog van Parma", No. 167 N. R. S.; M.„Emma", No. 3357 N. 11. S. Gekalfd 8 Maart 2e Kuispinken. „139. Inzender L. Visser, BeemsterIe prijs. „128. P. Vet, Óterlcek2e „132. W. Bakker, Beemster3e prijs. Er waren p. m. 40 inzendingen meer dan in 1886. 64. 66. 91. 73. 77. 89. 95. „102. „104. „109. Buitenland. Te Brussel overleed dezer dagen baron de Mesnil, een der rijkste en bekendste sportmannen van de Brussel- sche en Parijsche renbanen. Men vond een testament, waarin hij 10,000 francs naliet aan een zijner vriendinnen en verder bepaalde, dat de rest van zijn vermogen zou bestemd worden voor een gedenkteeken op zijn graf. Daar hij twee millioen francs naliet, zou men moeite gehad hebben om daaraan te voldoen, doch zijn broeder betwistte de geldigheid van het testament, daar dit zeker niet de bedoeling van den erflater was. Toen hij het testament maakte in 1867, bezat hij nauwelijks 20,000 francs en de rechtbank bepaalde dan ook, dat slechts 10,000 francs voor het graf monument zou belmoren bestemd te worden. De invoer van schapenvleesch in ijs, uit Nieuw- Zeeland in Engeland, is in eenige jaren verbazend toege nomen. In 1883 reeds 12,000 ton, beliep deze invoer in 1884 bereids 24,000 en in 1886 niet minder dan 30,000 ton. In de Londensche dokken zijn dan ook nu bijzondere inrichtingen voor het opslaan van deze artikelen gemaakt. Het grootste deel van 't schapenvleesch gaat naar de Smithfield-markt voor detail-verkoop. In het koninkrijk Saksen zijn schier alle Rijkswegen, gezamenlijk ongeveer 3700 kilometer lang, met vrucht- boomen beplant. De zuivere opbrengst heeft in de laatste jaren gemiddeld f 70,000 bedragen. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. Tinkelenberg, timmerman, en II. Abbenes. B. J. Ombach, zonder beroep, en G. Veldhuis. GehuwdGeene. Bevallen: A. Van Os, geb. Wijker, Z. W. Pronk, geb. Been, Z. J. Furst, geb. Bijl, Z. AV. De Jong, geb. Bakker, Z. E. Clowting, geb. Meeuwsen, Z. Overleden: M. Mulder, 3 maanden. A. J. Cruyff, 13 jaren, J. Visser, 18 jaren»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2