50,000 Mark Vervolg Nieuwstij dingen. ADVEïtTENTIËN. t i v o r. i. 1/1 Lot f 3.50 1/2 Lot 1.75 1/4 Lot 0.90 30 April e. k. A. GOLDFARB, 't honderd, vleet f 6.50 f 10.— per ben, rog'f 2.90 per punt, tong 50 a 60 cents, bunschol 60 cents, tarbot f 11.50 en f 13.per stuk, kleine schol f 1.50 a f 5.30 per mandje en haring f 1.15 a 25 cents per tal. Schietwedstrijd van het Artillerie-Vrijkorps, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan dier Vereeniging, gehouden in Musis Sacrum, op Zondag 17 April 1887. Na een feestelijken welkomstgroet, door den Voorzitter tot de aanwezige leden gericht, ving, precies ten 1 ure, de schietwedstrijd aan, zoowel op de vrije als op de vaste baan. Ten 2 ure werd gedurende een half uur pauze gehouden, waarin door den Voorzitter een geschiedkundig overzicht werd gegeven van het ontstaan en van den levensloop der Vereeniging. Spreker herdacht den stichter van het Vrijkorps, wijlen den heer O. A. Jeekelden eersten President en Commandant, den heer Jhr. T. J. Kraijenhoff, thans te Zutfen; woonachtig en wijlen den heer P. H. Polak, die op hoogstverdienstelijke wijze gedurende een 9tal jaren de betrekking van Secretaris vervulde. Verder richtte zich de Voorzitter tot den heer Mr. D. P. H. Aberson, die gedurende tal van jaren als lid des Bestuurs en als President met volharding is werkzaam geweest om deze Vereeniging in stand te houden. Aan diens ijver en toewijding bracht de Voorzitter, onder algetneene instemming, hulde. Aan de herinnering aan een aantal belangrijke feiten uit de levensgeschiedenis der 20jarige Vereeniging knoopte spreker vast den wensch, dat het Vrijkorps een langdurig bestaan hebben en dat het zich bestendig in bloei verheugen moge. De heer Aberson bracht daarop dank voor het woord van hulde, hem gewijd, en deed daarna uitkomen, de ver diensten van den VQorzitter, die gedurende 20 jaren onaf gebroken als lid van het Bestuur de instandhouding en den bloei van deze Vereeniging heeft helpen bevorderen. De heer B. H. Polak dankte voor het waardeerend woord, aan de nagedachtenis van wijlen zijnen broeder gewijd, waarna de heer Bussing, als een der oudste leden, erken telijkheid betuigde, voor al hetgeen door het Bestuur in 't belang der Vereeniging is verricht. Inmiddels was door den Voorzitter een telegram ontvangen van den heer Kraijenhoff uit Zutfen, den wensch inhou dende voor den voortdurenden bloei van de Vereeniging, waaraan ook hij vroeger zijne krachten wijdde. I)e schietwedstrijd werd vervolgens hervat. Aan 't einde daarvan werden de prijzen door den Voorzitter met gepaste toespraken aan de overwinnaars uitgereikt. De prijzen werden behaald als volgt: 1ste prijs de heer L. Boon, met 20 punten; 2de prijs de heer A. De Boer, met 18 punten 3ie prijs de lieer mr. D. P. H. Aberson en éde prijs de heer H. Stooker, ieder met 16 punten. De prijs, uitgeloofd aan hem, die gedurende het laatstverloopen kwartaal bij de schietoefeningen de meeste punten heeft behaald, werd toegewezen aan den heer K. Metzelaar. Vóór de uitreiking der prijzen richtte de Voorzitter achtereenvolgens het woord tot twee der aanwezigen, die tijdens het tweede gedeelte van den wedstrijd waren gekomen de heer H. Janzen Ez., jaren lang lid van 't Bestuur en de heer Hamburger, lid der Scherpschutters-Vereeniging të Vlaardingen. Eerstgenoemde betuigde hij hulde, voor de toewijding, door hem betoond, bij de vervulling der betrekking van Penningmeester der Vereeniging. Ten slotte werd nog medegedeeld de uitslag van den wedstrijd op de vrije baan. De prijzen op die baan werden behaald als volgt: 1ste prijs de heer A. H. De Bats; 2de prijs de heer G. J. Van Wouw; 3de prijs de heer F. J. Bussing. Ter gelegenheid van deze feestelijkheid was de zaal van Musis Sacrum met eene toepasselijke trophée versierd, en prijkte zij met het vaandel, indertijd door een aantal jonge dames aan de Vereeniging ten geschenke gegeven. Buitenland. Het Engelsche Parlement is bij de voortgezette behan deling der Iersche strafwet in tweede lezing jl. Zaterdag het tooneel van heftige scènes geweest. De afgevaardigde Saunderson verklaarde dat de Parnellisten in relatie stonden met bekende moordenaars. Toen de voorzitter weigerde om deze uitdrukking onparlementair te verklaren, stond Healy, lid der landleague, op en noemde hij Saunderson een leugenaar. Dit wilde de voorzitter niet toelaten en Healy weigerde het woord in te trekken, waarop de Regee- ring voorstelde hem de vergaderzaal te ontzeggen. Met 118 tegen 52 stemmen werd dit aangenomen en Healy verliet de zaal, warm door zijn vrienden toegejuicht. On- middelijk stond toen een dezer laatsten, Sexton, op om eveneens Saunderson voor een lafïen leugenaar uit te maken. Door den voorzitter daartoe uitgenoodigd, trokken daarop zoowel Saunderson als Sexton hun woorden in, terwijl laatstgenoemde verklaarde een voorstet te zullen doen om op het besluit ten opzichte van Healy terug te komen. Men zegt dat de Regeering harerzijds voorstellen wil om de uitsluiting van Healy slechts acht dagen te laten duren. Voor den voorzitter van het Lagerhuis is deze quaestie al zeer onaangenaam, vooral daar hij nauwe lijks hersteld is en zijn ongesteldheid alleen aan ergernis over zulke vroeger geheel onbekende scènes toegeschreven werd. De Duitsche Kroonprins is reeds eenige dagen te Ems en moet lang niet wel zijn. Op 's Keizers verjaardag viel zijn slecht uitzicht algemeen in het oog. Terwijl er officieel slechts van chronische keelpijn wordt gesproken, verneemt de Indépendance, dat hij aan maagkanker lijdt. Wat daarvan aan is, is moeilijk te verifieeren. De Spaansche Minister van Marine zal weldra de inschrijving openen voor het maken van 21 kruisers, 160 torpedobooten en een grooten voorraad scheepsbehoeften, ten einde volgens besluit der Cortes de oorlogsvloot te versterken. Spanje heeft geen werven, waarop de schepen kunnen gebouwd worden, zoodat het buitenland deze moet leveren. Franschen, Duitschers en Oostenrijkers hebben reeds aanbiedingen gedaan, maar volgens de Standard zullen de meeste schepen in Engeland worden gebouwd, terwijl de kanonnen en pantserplaten in Frankrijk zullen gekocht worden. De Minister van Marine heeft voor deze uitbreiding der Spaansche zeemacht een krediet ontvangen van 130,000,000 gulden, te besteden in 9 jaren tijds. „Een witte Paschen zegt een der Bèrlijnsche bladen gelijk wij dit jaar hadden, is een zeldzaamheid; maar nu zelfs beginnen we ook al op een witte Pinksteren te rekenen, want na de weinige warme lentedagen, welke wij hadden, is de winter weêr met vernieuwde kracht opge treden, zoodat Berlijn zelfs weêr gehuld werd in een sneeuw kleed, dat December eer zou aandoen.' Niet alleen echter in Berlijn, maar in geheel Noord- Duitschland, en ook in Oostenrijk is de winter teruggekeerd. Te Teschen (in Boheme) lag op 15 dezer de sneeuw weêr een voet hoog en te Ala (Tyrol) woedde een sneeuwstorm, gelijk in dezen tijd daar zelden voorkomt. Ook te Villach (Karinthië) viel een groote hoeveelheid sneeuw, bij een temperatuur van 12° Réaumur. ^Te Hamburg ging de sneeuw gepaard met lievige stormen. Een Engelsche schoener verongelukte daardoor voor de haven van Altona, doch de opvarenden werden gered. Uit Aix-les-Bains, in het zuiden van Frankrijk, waar Koningin Victoria op het oogenblik vertoeft, wordt gemeld van 15 dezer: „Er is hier zooveel sneeuw gevallen, dat de geheele streek om de stad met een wit kleed is bedekt, terwijl een hevige noordenwind over de stad waait. Niemand kan zich hier zulk een guur voorjaar herinneren. De planten groei is een maand ten achter." Dergelijke berichten komen ook uit Zwitserland en de Vogeezen, ^waar de inwoners op vele plaatsen door een groote hoeveelheid sneeuw zijn verrast. Eene merkwaardige redding uit levensgevaar wordt uit Berlijn gemeld. In den omtrek van die stad wilde een man met zijne vrouw op de Spree gaan roeienin het bootje springende, waarin zijne vrouw reeds gezeten was, sloeg het om. Hij bereikte zwemmende den oever, maar van zijne vrouw was niets te bespeuren, hoe men ook met dreggen, enz. zocht. Eindelijk slaagde men er in, liet omgeslagen bootje overeind te brengen en zietde vrouw kwam levend en wel daaronder te voorschijn. Zij had zich aan de zitbanken weten vast te houden en in het omgeslagen bootje was zooveel lucht gebleven, dat haar hoofd daarin boven water had kunnen blijven. Aan de gewone manoeuvres, die door de Engelsche vrijwilligerskorpsen met Paschen gemaakt worden, hebben ditmaal een aantal wielrijders deelgenomen, die een eigen korps vormden. Zekere majoor Carpentier, die het com mando daarover gehad heeft, wenscht thans voor goed zulk een korps, het „Cyclist Guides Corps," opgericht te zien. Het stoffelijk overschot van Lincoln is van het geheime graf te Springfield (in Illinois) overgebracht naar het kerkhof, waar zijn vrouw begraven ligt. De geheime begrafenis had plaats, om te beletten dat het lijk gestolen werd en de juiste plek was slechts aan zeer enkelen bekend. Dat het Czaar zijn van alle Russen niet zulk een benijdenswaardig ambt is, weet ieder, doch door het vol gende wordt zulks nog meer bevestigd. Niet minder dan vijf nakomelingen van Peter den Groote vonden op onna tuurlijke wijze hun dood. Grootvorst Alexei Petrowitsch liet zijn eigen vader vermoordenPeter III viel op 17 Juli 1762 door de handen van Alexei Orlow en Vorst BajatinskiIwan IV werd op 16 Juli 1764 door de officieren van zijn lijfwacht, kapitein Wlassiew en luitenant Tschekin, doorstokenPaul I werd op 1 Maart 1801 door Vorst Jaschwil vermoord; Alexander II viel op 13 Maart 1881 door de nihilisten. Op dezen laatsten Vorst werden dik wijls moordaanslagen gepleegd. Op 4 April 1866 vuurde een student, Wladimir Karakasow, een pistool op hem af. In Juli 1867 deed een Pool, Berezowski, een vergeefschen aanslag op den Czaar in de Champs Elysées, te Parijs. Op 14 April 1879 schoot Solowjew op hem. In den herfst vai^ dat jaar poogde men tweemaal den keizerlijken trein in de lucht te doen springen; in 1880 ontplofte een bom in het winterpaleis; in 1881 eindelijk gelukte de aanslag op den menschlievenden Czaar. En nu Alexander III??? Beno e mi ngfln, enz. De luitenants ter zee 1ste en 2de klasse Jhr. J. C. L. Yon Schmidt auf Altenstadt en J. Van der Eist, uit Oost-Indië terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den Minister van Oorlog zijn met ingang van 1 Octobcr a. s. benoejnd bij de Militaire School te Haarlemtot directeur de kapitein der infanterie L. De Vlaming, en tot leeraars bij die inrichting de lste luitenants der infanterie B. W. Mensing, M. II. Spruyt, J. II. De Wildt en A. A. Van Schilfgaarde. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: C. L. A. Kaindl en E. H. Simon. Bevallen: A. Goraes, geb. De Graaf, D. H. Jansen, geb. Roucour, Z. M. C. Van Hoven, geb. Pot, Z. J. Slikker, geb. Schilderman, D. C. Beek, geb. Grocnewoud, D. T. Meijer, geb. Potharst, D. M. B. J. Bont, geb. Hoeksel, D. E. Doekes, geb. Boelsums, Z. Overleden: P. Van Twuyver, 11 maanden. C. Man, 80 jaren. B. Kikkert, 66 jaren. A. Kind, 21 jaren. J. G. Walle- boom, 53 jaren. C. Van tier Boom, 59 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 *I!JdV a 2 P Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Too- stand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17| 12! nwtn. 0.7 k. 18 12| wtz. 3.8 19| 8 wtn. 2 19, 12 wtn. 4 ,1 779 76 f 20.06: 4.9 772.76 f 13.06: 7.5 766.87f 7.17 7.0 766.68 f 6.98 7.6 -4.9 -2.5 - 1.0 -2.7 0.62 0.79 0.86 0.85 Vlak. Slechtw. n Weêrsgestcldheid: 17 April 12 u. Helder, koud, mooiweer. 18 April 12 u. Helder, bewolkt, koel, mooiweer. 19 April 8 u. Bewolkt, beneveld, goed weer. 19 April 12 u. Idem. Van 16 op 17 dezer gevroren 4 millimeter ijs. 324ste Staats-Loterij. Derde klasse. Eerste lijst: No. 1979 f 5000. No. 9981 f 1500. Nos. 11054 en 20273 ieder f 1000. No. 18483 1 200. Nos. 663, 11012, 13018, 18134 en 19730 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 17 April. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzenKoeboter 50 cent per half kilogram; Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f3.25 a 3.50 per 100 stuks en Kievits-eieren 14 a 16 cent per stuk. Hooi f 17 per 500 kilogram. Koehuiden 38 cent per kilogramPaardenhuiden f S.a 8.50 en Schapenhuiden f 2 a 3 per stuk. ALKMAAR, 16 Maart. De aanvoeren en prijzen van bet Vee waren als volgt: 2 Koeien, f 90 a 110; 94 nuchtere Kalveren, f 4 a 14; 465 Schapen, f 14 28; 2 Lammeren, f 6; 110 magere Varkens, f 12 a 16; 304 Biggen, f 7 a 10; 7 Bokken en Geiten, f 4 a 9; 10 kleine Bokken, 25 a 40 cents; alles per stuk. ALKMAARj 18 April. Aangevoerd: 217 vette Kalveren, f 35 a 110; 40 nuchtere Kalveren, f 4 a 128 magere Varkens, f 12 a 16, alles per stuk; 109 vette Varkens, 38 a 49 cents per kilogram. Op de Voorjaarsmarkt waren 1987 stuk aangevoerd. HOORN, 16 April. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Tarwe f 7.50 a 8.50, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 10 a 12, Groene f 11 a 13, Grauwe f 14 a 16, Vale f 10 a 12, Bruine Boonen f 11 a 12, Ivarweizaad f IS, alles per hectoliter. Veemarkt. Aangevoerd: 96G Lammeren, f 17 a 25; 81 Kal veren, f 4 a 12; 18 Varkens, f 14 a 19; 1 Zeug, 1 40; 143 Biggen, f 5 a 10; 30 Kippen f 0.90 a 2.per stuk. 14,200 Kip-eieren, f 2.90 a 3.per 100 stuks. 2513 kop Boter, 42£ a 47 cents per kop. AMSTERDAM, 18 April. Op do Veemarkt waren aangevoerd: 615 Runderen, lste kwaliteit 64, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram. Melk- en Kalfkoeien t 90 a 240, 176 nuchtere Kalveren f 3 a G, 74 Schapen en Lammeren f 22 a 15, alles per stuk. Vette Varkens 38 a 44 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Fricsche Dokkutnmer Jammen f2.70 a f 2.90, dito Franeker t 2.50 a 2.70, dito Engelsche f 2 a 2.10, Zeeuwsche spuischc Jammen f 3 a 4, dito Flakkeesche f 3 a 3.30, dito Blauwe f 3.a 3.30, Pruisische Hamburgers f i .90 a 2.25, dito Roode f 1.50 a 2.Westlandsche Duin Zand f 3 a 5, alles per hectoliter. Aangevoerd 6 versche ladingen. Handel flauw. Correspondentie. K. Wij zijn zeer ingenomen met uw voorstel. Red. Ter aanvulling van het medegedeelde in ons vorig nommer omtrent het behandelde in de vergadering der Regelings-Commissie voor de a. s. Nijverheids-Tentoon stelling alhier, berichten wij, dat de Commissiën van beoordeeling uitsluitend zijn samengesteld uit personen, die niet tot de Regelings-Commissie behooren. Uit laatst genoemde Commissie zijn gevormd twee Sub-Commissiën, de eene voor de ontvangst en de étalage der in te zenden voorwerpen, alsmede voor het samenstellen van een Catalogus de andere Commissie belast met den aankoop van prijzen en het in orde brengen van getuigschriften. Om hot samenstellen van een volledigen Catalogus te bevorderen, zullen de inzenders worden uitgenoodigd, de ten toon te stellen voorwerpen eenige dagen vóór de opening in te zenden. Naar wij vernemen, hebben zich onderscheidene personen aangemeld voor de inzending van voorwerpen tot opluistering der Tentoonstelling. Door den Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine alhier, wercl heden het Koninklijk Instituut voor de Marine geïnspecteerd. Van de leden van den Raad der gemeente Helder zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren S. Braaksma, J. T. Tinkelenberg, C. A. Beukenkamp, J. Hoogenbosch en J. Korver. Bedankt voor het beroep naar Eierland op Texel door^Ds. G. Boer, predikant te Urk. TSTgflggSfra., ondergeteekende bericht hare geachte ilÉ cliëntèle de ontvangst der nieuwste modellen gyr®^ DAMES- en KINDERHOEDEN en vele NOUVEAUTÉS voor het a. s. saizoen. Zich beleefd in UEds. gunst aanbevelende. Wed. K. KIKKERT, Kaunalweg, 1. 111. Wegens verhuizen uit de liand te koop: een goed onderhouden schrijfbureau. Adres bij de Boekbandelaren Berkhout &C°.,Nieuwediep. De Voorstelling CHAMBLY zal nu stellig plaats hebben op Vrijdag 22 April a. s. Zie dc giroote en klciuc bhjcttcn. De Directie. WORTELEN te koop, ongeveer 100 mud, voor 35 cents per mud, bij S. DE BOER, te Zuidscharwoude. is de hoogste prijs welke getrokken zal worden in de le Klasse der groote Uainlmi'gschc Staats loterij, waarvan de trekking weldra zal aanvangen. De ondergeteekende zendt op ver langen toe erigincclc loten, benevens liet ojjicieele plan der Loterij, tot het volgende bedrag: Het bedrag der getrokken prijzen, officiëele trekkinglijsten, enz., worden onmiddellijk na afloop der trekking toegezonden. Bestellingen gelieve men ten spoedigste, althans vóór of op te doen toekomen aan Hoofdcollecteur te Hamburg. Postzegels worden in betaling aangenomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3