1 Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. PUIKE ZALM 70 cents per ons. PUIKE ELFT 20 J. REIS, Oesterput. Openbare Verkooping. Schip te koop. Te koop puik best Voêrstroo, De heer R. Willerasen, arts te Groningen, is benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht. Aan den gepensioneerden hoofdinspecteur van administratie F. Wolfson is, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteits-uniform van zijn rang. De machinist 2de klasse S. Loewer wordt met 16 dezer geplaatst als leeraar aan de Kweekschool voor Machinist- leerlingen. De machinist 2de klasse J. H. Greshoff wordt eerlang van de conservatie in actieven dienst overgeplaatst. De volgende machinisten der Marine zullen den 18 Juni a. s. naar Ojst-Indië vertrekken: Machinist 1ste klasse v. c. J. C. F. Kroon; idem 2de klasse C. Bekker; idem 3de klasse H. P. Den Hertog, A. Van den Berg en J. Van Beek; machinist-leerlingen 1ste klasse W. C. 's Gravesande, C. C. Plasberg en W. H. Van der Heid. De kapitein L. Berkhout, van het 1ste regiment infanterie alhier, is gedetacheerd bij het koloniaal werfdepót. De kapitein-kwartiermeester Van Raven is verplaatst van Leiden naar hier. Vischbericlit. Was er gedurende de vorige week niet bijzonder veel levendigheid aan den afslag, ook in de afgeloopen week kon men er de drukte wel af. De groote visscherij is zoo goed als gedaan één sloep bracht nog een partijtje heilbot, vleet en schel visch aan, maar daarmede hield 't ook op, en veel sloepen worden er nu ook niet meer verwacht. Thans zijn het voornamelijk de kustvisschers, die in de behoefte aan versche visch moeten voorziendeze maakten de laatste dagen vrij goede zaken, althans meer voordeelige als wij dat sedert eenige weken gewoon warenvooral den korders ging het, door een bevredigende tongen-vangst, waarvoor hooge prijzen werden besteed, nogal naar wenscli, De trekkers hebben zich thans op de geepvangst toegelegd, aanvankelijk echter nog zonder veel succes. Slechts enkele mochten zich op een eenigszins bevredigende vangst beroemen; men maakte voor de „nieuwe vrucht* veel geld, want de prijzen zijn zeer hoog. Er werden in 't geheel ter afslag gebracht 15,820 tongen, 27 tar botten, 35 heilbotten, 106 kabeljauwen, 12 ben vleet, 5 punt- en 230 stuks rog, 2860 schelvisschen en 269 mandjes kleine schol; groote tong gold 40 k 50 cents, kleine idem 10 a 20 cents, tarbot f 5 a 9, groote heilbot f 6.50, kleine idem f 2.60, kabeljauw f 1.45 k 95 cents per stuk, vleet f 2.20 per ben, rog f 2.20 per punt en 38 6 63 cents per stuk, schelvisch f 6.50 k f 22.50 het hon derd en kleine schol f 3.25 k f 1.50 per mandje. Ingezonden. Helder, 28 April 1887. Geachte Redactie! Met veel belangstelling nam ik dezer dagen kennis van het verslag, door u medegedeeld, van de op 19 dezer gehouden ver gadering der Kiesvereeniging „Helder." 'k Was dien avond verhinderd om die samenkomst by te wonen. Met genoegen zag ik daarom, dat uw verslaggever het verhandelde in die vergadering uitvoerig had weêrgegeven. Vergun mij dat ik, naar aanleiding van dat verslag, een paar opmerkingen in 't midden breng. 'k Juich het ten zeerste toe, dat het Bestuur onzer Vereeniging zich de moeite geeft om, in 't belang der Visscherij, de inzending te bevorderen van een adres aan Z. Exc. den Minister van Marine, en 'k vind het ook heel goed, dat de vergadering besloot om in deze zaak den steun en de medewerking in te roepen van de hier bestaande Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dat College toch is als aangewezen voor de taak, die de Kiesvereeniging nu op zijne schouders heeft gelegd. Gewoon om steeds een waakzaam oog te vestigen op alles wat de belangen van handel en nyverheid in deze gemeente kan bevorderen, is dit Lichaam best in staat om nu in het krijt te treden voor ecne zaak, die eene zeer voor name bron van volkswelvaart raakt, 't Is bekend aan ijver en toewyding ontbreekt het onze Kamer van K. en F. niet. Als zy zich echter inspant om de zaak, in 't bedoelde adres aange voerd, te behandelen, zou het zeer wenschelijk zijn, dat zij tegelijk haar aandacht vestigde op de reorganisatie van den Vischafslag. Indertijd is daaraan nog al veel aandacht gewyd, doch in den laatsten tyd schijnt onze Gemeenteraad daaraan al evenmin te denken als aan 't voorstel-Korver, in zake schoolgeldheffing. De Kamer kan, dunkt mij, de herziening der bepalingen op den vischafslag, die zeer verouderd en niet eens wettelijk vastgesteld zijn, weieens als een punt harer werkzaamheid gaan beschouwen. Inmiddels heeft onze Kiesvereeniging door deze zaak weêreen nieuw blyk harer toewijding aan de algemeene belangen gegeven, 't Is te hopen, dat velen door dit vernieuwd bewijs van belangstelling in de zaken, die met de welvaart dezer gemeente in zoo nauw verband staan, zich mogen aangespoord gevoelen om tot het lid maatschap van „Helder* toe te treden. Hoogachtend, Uw dw. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). c p Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 no. 0.4 k. 765.65 t 5.65 8.4 -3.2 0.57iSlechlw. 2 12 otn. 10 753.53 -6.47 9.6 -2.1 0.73 Golvend 3 8 zw. 2.5 H 751.72 -8.38 7.4 -2.6 0.97 Slechtw. 3 12 zw. 6 752.70 -7.40 8.4 -3.4 0.92jwein.gv. Weêrsgesteldheid1 Mei 12 u. Helder, koud, mooiweer. 2 Mei 12 u. Betrokken, wind. koudweer. 3 Mei 8 u. Mistig, vochtig, koudweer. 3 Mei 12 u. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand April 15° 40' 15". Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: S. C. Bijl, geb. Leliveld, Z. G. Stam, geb. Hopman, D. G. Poth, geb. De Bruin, D. N. J. Donker, geb. Kraan, D. Overleden: P. Schagen, 90 jaren. P. Zwaay, 15 maanden. J. Verhagen, geb. Zeeman, 69 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 26 April tot 2 Mei. Ondertrouwd: Jan Streek, jonkman, 24 jaren, en Jannetje Koster, jongedochter, 21 jaren. Doris Stroomer, jonkman, 25 jaren, en Wilhelmina Sybecarspel, jongedochter, 27 jaren. Gehuwd: Willem Smit en Anna Elisabeth Rotgans. Klaas Dam en Trijntje Blom. Bevallen: Cornelia Johanna Keet, geb. Klaassen, D. OverledenGeene. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Mei zijn als volgt 7 Mei Fransche mail (over Napels). 10 Mei Hollandsche mail (over Marseille). 11 Mei Hollandsche mail (uit Amsterdam).* 13 Mei Engelsche mail (over Brindisi). 21 Mei Hollandsche mail (uit Amsterdam). 21 Mei Hollandsche mail (over Marseille). 21 Mei Franscho mail (over Napels). 27 Mei Engelsche mail (over Brindisi).? 31 Mei Hollandsche mail (over Marseille). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken Jeo vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker te zijn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopige ver zending gebruik te maken. Marktberichten. TEXEL, 1 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgendo prijzenKoeboter 50 cent per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks en Kievits-eieren 10 a 12 cent per stuk. Hooi f 14 a 17 per 500 kilogram. Koehuiden 30 cent per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.en Lamshuiden f 1.75 a 2.50 per stuk. ALKMAAR, 30 April. De aanvoeren en prijzen van het Vee waren als volgt: 4 Paarden, f 75 a 130; 20 Koeien, f 90 a 170; 41 nuchtere Kalveren, f 3 a 14; 974 Schapen, f 15 a 27; 104 Lammeren, f 5 a 7; 92 magere Varkens f 12 d 17; 240 Biggen, f 5 a 9; 17 Bokken en Geiten, f 4 a 8, alles per stuk 16 kleine Bokken. ALKMAAR, 2 Mei. Aangevoerd: 337 vette Kalveren, f 25 a 110; 32 nuchtere Kalveren, f 5 a 17; 30 magere Varkens, f 12 a 16, alles per stuk; 129 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogram. HOORN, 29 April. Op de groote Voorjaars-Kocmarkt werden 1884 stuks Vee aangevoerd. De kwaliteit was over het geheel best. De handel in Kalfkoeien was vlug en daarvoor werden hooge pryzen besteed. In Geldekoeien was de handel ook vlug, maar de bedongen prijzen waren laag. HOORN, 30 April. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 7.a 8.50, Rogge f 4.25 a 5. Gerst f 4.25 a 5.25, Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten f 10 a 12, Groene dito f 8.50 a 12.—, Grauwe dito f 10.a 16.50, Vale dito f 9 a 16, Bruine Boonen f 8.50 a 11.Karweizaad f 16.50 a f 17.—, alles per hectoliter. Veemarkt. Schapen f 18 a 28, Lammeren f 8 a 12, Kalveren 5 a 16, Zeugen f 25 a 35, Biggen f 5 a 9, Kippen f 0.75 a 2. alles per stuk. Kip-eieren f 2.60 a 2.90 per 100 stuks. Boter 50 a 55 cents per kop. PURMEREND, 2 Mei. Ter Voorjaarsmarkfc waren aangevoerd 1580 Runderen. Melkkoeien hooger in prijs, handel redelijk vlug. Geldekoeien flauw. SLOTEN (Noordholland), 29 April. Op de Voorj aars-Vee markt waren aangevoerd 130 Varekoeien. De prijzen liepen van f 90 tot f 190 per stuk. Het weinige gras, als gevolg van het schrale voorjaarsweder, had stellig invloed op den handel, die stug was. oi HAARLEM, 2 Mei. Ter Paardenmarkt werden aangevoerd 200 stuks. De prijzen liepen van f 40 tot 500 per stuk. Handel willig. AMSTERDAM, 2 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd 684 Runderen, 1ste kwaliteit 63, 2de kwaliteit 56, en 3de kwali teit 50 cents per kilogramMelk en Kalfkoeien f 100 a 240, 120 nuchtere Kalveren, f 4 a 8; 141 Schapen en Lammeren, f5 21alles per stuk. Vette Varkens 36 a 44 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Dokkumer Jammen f 2.70 a 3.dito Franeker f 2.60 a 2.75, dito Engelsche f 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.70 a 4.10, dito Flakkeeesche f 2.80 a 3.30, dito Blauwe f 3.a 3.20, Fransche Bals f 2.60 a 2.70, Pruisische Hamburgers f 2.30 a 2.70, dito Roode f 1, Westlandsche Duin Zand f 5 a 6, alles per hectoliter. DEVENTER, 2 Mei. Ter Paardenmarkt waren aangevoerd 280 Paarden. De prijzen liepen van f 50 tot 400 per stuk. De handel was vlug. WINSCHOTEN, 28 April. Op de Paardenmarkt werden aangevoerd ruim 200 Paarden, waarby vooral Luxepaarden. Prijzen: de beste soort f 400 a 550, Werkpaarden f 100 a 200, mindere soort f 25 a 80. Eerst tegen het einde van den markttyd werd de handel eenigszins levendig, welke over 't geheel flauw was. Do aanwezigheid van vreemde kooplieden bracht wat drukte. De leden van de Commissie voor de op 19 Februari 11. alhier zoo wèlgeslaagde feestviering vereenigden zich op jl. Zaterdag in het Hótel Bellevue aan een diner. Vele leden van den Raad namen ook deel aan den maaltijd, onder voorzitterschap van onzen burgemeester, op wiens initiatief deze bijeenkomst plaats had. We behoeven niet te zeggen, dat aan tafel een uitnemende toon heerschte; menige hartelijke dronk getuigde daarvan. Op 2 dezer is aan het Departement van Koloniën ontvangen een telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië van dien dag, luidende: Vervolg telegram 1 April. Volgens laatste berichten Gouverneur laat politieke toestand op Celebes niets te wenschen over. Loewoe voldoet aan gestelde eischen. Volgens alhier ontvangen particulier bericht zal Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Zilveren Kruis, com mandant kapitein ter zee D. J. Weys, morgen van Portsmouth vertrekken, zoodat deze bodem in het laatst der week hier kan worden binnen verwacht. Zr. Ms. artillerie-instructiescnip Het Loo, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. Van Broekhuizen, verliet gisterenmorgen onze haven, ten einde een aanvang te maken met de zomer-schietoefeningen aan de Hors. Vrijdag 11. werd in Tivoli alhier eene vergadering van het Comité Helder van 't Roode Kruis gehouden. Aangenaam was de mededeeling, waarmee de Voorzitter, de heer H. C. Steenbergen, de vergadering kon openen, dat het aantal leden met 24 was vermeerderd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek een batig slot van ruim f 276, voor verreweg 't grootste deel in de Spaarbank geplaatst. De heer L. W. F. Ouden hoven werd als Bibliothecaris, de heer P. Uurbanus als Penningmeester herkozen. Gekozen werdenals Vice- Voorzitter de heer Mr. D. P. H. Aberson, als Secretaris de heer M. C. Hazenberg en als Bestuursleden de HH. J. P. Van der Vegte, J. P. Van Varik en A. Metzelaar. Als afge vaardigde naar de algemeene vergadering te 's Gravenhage, om met den Voorzitter dit Comité te vertegenwoordigen, werd benoemd de heer Aberson. Heden heeft in het lokaal Tivoli^alhier plaats gehad de aflevering en indeeling der militie-plichtigen, behporende tot de lichting van dit jaar, komende uit de gemeenten in 't noorden dezer provincie. Terwijl gisterenmorgen de stoomboot Mossel, van de vennootschap „Oesterteelt Amsteldiep," tot het ondergaan van eenige reparatiën aan de werf „de Lastdrager," alhier, op de helling werd gedraaid, brak door een ongelukkig toeval een schalm van de ketting, waaraan de slede was bevestigd, waardoor het vaartuig, vrij geworden, met kracht van de helling terugliep en daarbij in aanraking kwam met de torpedoboot „Ardjoeno,* die in de binnenhaven lag vast- gemeerd; de boot werd midscheeps, ter hoogte van de kolenbergplaats, ingeloopen en bekwam belangrijke schade. Om eventuëel zinken te voorkomen, werden terstond de noodige maatregelen genomen. Heden zou men de bekomen schade in het droogdok van 's Rijkswerf onderzoeken. Er circuleert in deze gemeente een inteekenlijst tot het verkrijgen van geldelijke bijdragen voor de in Juni a. s. te houden Nijverheids-Tentoonstelling. Er zijn, dit is bij de beide vorige Tentoonstellingen gebleken, nog al uitgaven te doen voor de regeling enz., en de subsidiën, door 't Nut en door den Gemeenteraad verleend, zijn niet zoo aanzienlijk, dat daardoor alle kosten kunnen worden bestreden. Vandaar de uitnoodiging van het Bestuur der Regelings-Commissie tot het verleenen van stoffelijke hulp. De circulaire, bij de inteekenlijst gevoegd, eindigt volgen- derwijze: „Aanbeveling om deze zaak, in 't belang der nijverheid en van hare beoefenaars ondernomen, te steunen, achten we overbodig. Moge onze goede verwachting niet worden beschaamd Jl. Zondag werd een begin van brand ontdekt in eene bovenwoning in de Pijlsteeg alhier. De bewoonster had zich ter kerke begeven. Toen de buren ontdekten, dat de rook naar buiten sloeg, werd gerucht gemaakt en was onmiddellijk de Commissaris van Politie ter plaatse, onder wiens leiding verder gevaar werd voorkomen. Ds. Herderschee, predikant te Borkeloo, voorkomende op 't gemaakte twaalftal door 't Kiescollegie der Herv. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Franeker. De Sumatra Crt. schrijft: Een ontvangen telegram bericht, dat pastoor De Vries te Samarang overleden is. Met pastoor De Vries treedt weer een der priesters van het leventooneel, die door bijna geheel Nederl.-Indië, bij Roomschèn en niet-Roomschen, bekend en geëerd en bemind zijn. Hij was een onvermoeibaar pionier, een vriend der armen, maar vooral een soldatenvriend, die reeds in 1864 Westelijk Borneo had doorkruist, om aan de daar verspreide expeditionaire troepen, zooals hij het noemde, „een goed woordje van daarboven te brengen.* Tot onderwijzer aan de school van den heerRijnink, te Zaandam, is benoemd de heer J. Groot, te Heer-Hugowaard. Het dividend der Nederl. Maatschappij van Brand verzekering te Tiel is over a. p. bepaald op 45 pet. §5. Op den 3 Mei 1887 hopen: SJ Pr. ELLEN en M. GOVERS, te Wieringerwaard, 0 hunne 25jarige cchtvereeuiging te herdenken, 0 g Dirkshorn. 0 Ks. Eriks en Je. Eriks—Govers. 1 Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn oprechten dank; ook mijn innigen dank aan H.H. leden der Metalen-Kruis-Vereeniging, voor de laatste eer, den overledene bewezen. Helder, 3 Mei 1887. Wed. J. DE HEER, geb. DE VRIES, en Familie. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, die wij bij ons treurig verlies mochten ondervinden, betuigen wij onzen innigen dank. H. A. DE GEUS, Schagen, Mei 1887. Wed. Dr. J. Ensing. GERTRUDE H. ENSING. Door likwidatie van een Tapijten-fabriek, zal de Makelaar MANHEIM, op Woensdag 4 en Donderdag 5 Mei e. k., des namiddags ten 2 ure, in Musis Sacrnm te Helder, publiek verkoopen: Eene aanzienlijke partij Tapijtgoederen, Tapistry voor vaste kleeden, Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Matten, enz. enz. Te bezichtigen op de verkoopdagen, 's morgens ten 10 ure. Het gekoperd en kopervaste Barkschip KIJKDUIN, groot 455 tons, metdeszelfs Inventaris, zooals hetzelve is liggende in de Binnenhaven te Nieuwediep. Dagelijks te bezichtigen. Inlichtingen bij den Heer W. J. VAN NECK, Cargadoor aldaar. in huis geborgen, en aan bossen gebonden, voor f 12.— de wagen, bij M. KOOIJ, Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3