j weder geopend. De vensters zijn echter nog met planken I dichtgespijkerd, zoodat er voortdurend gas moet branden; de spiegel vertoont nog slechts enkele glasscherven, het behangsel hangt in flarden aan de muren en op het biljart is een tropee gebouwd van keisteenen en alle andere projec tielen, in het café na de bestorming gevonden, welke tropee gedekt wordt door allerlei wapens, als: talhouten, pooten van stoelen en door tal van andere daar vernielde voor werpen. Gemeenteraad van Zijpe. Buitenland. Benoemingen, enz. Naar men meldt, is het verbod tot invoer van vee door Duitschland opgeheven. Officieel is hiervan niets bekend. Te Rotterdam is jl. Maandag de jaarvergadering der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij ge houden. Verslag en rekening werden goedgekeurd. In 1886 is een winst behaald van f 125,822.65, welk bedrag moet strekken tot vermindering van het verliescijfer van f 254,235.21, waarmede de balans van 1885 sloot. Van het uitkeeren van dividend is dus geen sprake. De vorige week werden te Middelburg de Caland- en Bastiaan de Lange polders, groot 150 hectare, met hof steden, heerenhuis, enz. benevens 2/3 aandeel in 240 heet. schorren publiek verkocht en brachten in zijn geheel slechts f 36,000 op. Voor eenige jaren was een en ander door de verkoopers aangekocht voor f 200,000. Jl. Maandag was het 40 jaar geleden, dat de heer J. H. Hobus, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Barsingerhorn, het leeraarsambt aanvaardde bij genoemde gemeente te Callantsoog. De Gemeenteraad van Oterleek heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de heeren Jos. De Kuijper te Rotterdam en van Reigersberg Versluis te Watergraafsmeer om gedurende 5 jaren f 866.25 te waarborgen, zijnde 3 pet. per jaar van het kapitaal, benoodigd, om de stoom tram AlkmaarOosthuizen op het gebied dier gemeente in exploitatie te brengen; gelijk besluit nam de gemeente raad van Oudorp voor een bedrag van f 470.25. Voor den wedstrijd met ploegen voor zaveligen kleigrond, welke vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal ge houden worden te Winkel, in den Groetpolder, op de landerijen van den heer J. Breebaart Kz., op Woensdag 31 Augustus 1887, aanvang des voormiddags 10 uur, is het reglement vastgesteld. De navolgende prijzen worden uitgeloofd, voor de hieronder vermelde ploegen, voor zave ligen kleigrond, onverschillig waar vervaardigd: le pr. 2e pr. 3e pr. 1 Voor ondiep (stoppel) ploegen tot uiterlijk 10 dm. diepte. 25 10 2 Voor tweescharige ploegen(twee breed)40 20 3 Voor ploegen van diepere be werking tot 30 dm. diepte. 30 20 10 4 Voor ondergrondsploegen (ter verdieping der vore van 30 dm. met nog 20 dm.)30 15 5 Voor grondwoelers (ter los woeling der vore van 30 dm. tot 20 dm. dieper) /r 20 „10 6 Voor tweevoorploegen (twee diep) tot 30 dm. diepte. 35 25 10 Bij eiken prijs wordt het getuigschrift der Vereeniging Bij het toekennen der prijzen zal vooral gelet worden op deugdelijk werk, geringe trekkracht, goede constructie, gemakkelijke behandeling en billijken koopprijs. Aangifte van mededinging moet geschieden vóór den 15 Juli 1887 aan den secretaris-penningmeester der Ver eeniging, den heer W. Teengs, te Wieringerwaard, met omschrijving van het werktuig en opgaaf van den naam van den fabrikant en den verkoopprijsalsmede onder toe zending van een inleggeld ad f 5, voor elk aangegeven werktuig. Deze gelden worden teruggegeven, wanneer het werktuig is ingezonden. De mededingers moeten op bovengenoemde plaats met hunne werktuigen, geheel gereed om in werking te worden gebracht, tegenwoordig zijn op Maandag 29 Augustus 1887, des voormiddags ten 10 ure, en zorg dragen, dat de door hen te bezigen werklieden, paarden en tuigen op de aan gewezen plaats tegenwoordig zijn op 30 en 31 Augustus 1887, des voormiddags ten 9 ure. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben bij breedvoerig gemotiveerde voordracht aan den Gemeente raad betoogd, dat in de beursplannen „IJ" en „In hoe signo floresco," hoe verdienstelijk ze ook zijn, niet voldoende rekening is gehouden, hetzij met de betrekkelijk beperkte omgeving, of met de kosten van uitvoering. Burgemeester en Wethouders hebben daarom een nieuw ontwerp doen opmaken, dat op f 1,500,000, of met de kosten van meube- leering, verwarming, plantsoenaanleg, enz. op f 1,800,000 wordt begroot. Zij bestemmen daartoe eveneens het Gedempte gement hem niet welkom was. Waarschijnlijk heeft de vrees voor den tegenstand van zijn grootvader hem weerhouden het zelf te verbreken. Er volgde een pauze. De slag kwam zoo plotseling, zoo onver wacht, dat de generaal eenige seconden noodig had om zijne bedaardheid te herwinnen. Het was hem duidelijk aan te zien, hoe zwaar hem die mededeeling trof. „Ik zal Raoul rekenschap daarvan afvragen," zeide hij eindelijk. „Stemt hij in dat feit toe, dan heeft Hertha zeker alle recht om zich terug te trekkenmaar u geeft dit geen hoop, want ik kan en zal niet toestemmen, dat mijne pupil „Een Rodenberg volgt! viel Michaël hier op bitteren toon in. „Dat weet ik, Excellentie, maar ik moet u herinneren, dat uw gezag als voogd binnen weinige maanden heeft opge houden." Steinruck trad op hem toe en bleef vlak voor hem staan. Nu schitterde het oude vuur hem weer uit de oogen en klonk zyn stem weer zoo gebiedend als ooit: „Ja, het gezag van den voogd! Maar dan laat het hoofd van het geslacht zijn gezag en zijne rechten gelden, en daarvoor zult gij u buigen." „Neen!" klonk het antwoord, koel en stug. „Michaël!" „Neen, graaf Steinruck! Ik behoor niet tot uw geslacht zoo even hebt ge my dat opnieuw bewezen. Raoul moge zich zijne verloofde onwaardig betoonen, hy moge haar trouweloos behandelen tóch blijft hij voor u de drager van de graven kroon, zooals ik voor u de zoon van den avonturier blijf, die de oogen niet tot een lid van uwe familie mag opheffen, zelfs als hij wederliefde ontvangt. Hertha deukt er gelukkig anders over. Zij weet alles en is niettemin gaarne bereid mijn naam te dragen." „En ik zeg u dan, dat zy u dien naam nog zal laten boeten! Ge kent dat trotsche meisje niet. Doe afstand van haar!" „Zoo lafhartig ben ik niet!" zeide Michaël met een minach tenden glimlach. „Ik ken Hertha beter. Wij hebben maanden lang als de verbitterdste vijanden tegen elkaar gestreden en wisten beiden toch, dat we elkander niet konden opgeven. Ik heb mij mijn geluk zwaar genoeg moeten veroveren, maar nu is het ook onherroepelijk mijn eigendom. In storm en noodweer, uit de kloven van den Arendswand heb ik myne uitverkorene gaan halen beproef het eens, haar mij weer te ontrukken!" (Wordt vervolgd.) Damrak. Het gebouw is ontworpen in den trant van de Hollandsche bouwwerken uit dc zeventiende eeuw. Uit voerige beschrijving van de indeeling strekt ten geleide van de bij de voordracht overgelegde teekeningen. Lieveloo, de overleden echtgenoot van de vrouw, wier lijk, evenals dat van hare dochter, onlangs uit den Amstel, nabij Amsterdam, werd opgevischt, was, gelijk men weet, ambtenaar bij de telegrafie. Men heeft berekend, dat deze man, die bijna niets naliet voor zijne weduwe en kind, f 2000 in het pensioenfonds had gestort, welk bedrag, volgens de bepalingen van dat fonds, na zijn dood niet wordt uitgekeerd. Lieveloo had ten behoeve zijner vrouw deelgenomen aan de Ondersteunings-Vereeniging, door de ambtenaren der telegrafie opgericht, maar hieruit ontving do weduwe slechts f 700 opeens en eene jaarlijksche uit- keering. De f 2000, door hem met zijn arbeid verdiend, zijn voor zijn gezin verloren en strekken slechts om het kapitaal van het pensioenfonds te vergrooten, waarvan de renten zoovele malen de behoefte overschrijden. Had de overledene vrijheid gehad om tusscnen het staats-pensioen- fonds en eene particuliere Maatschappij te kiezen, dan had zijne weduwe bij zijn dood f 4000 of 5000 ontvangen, die haar misschien in staat zouden gesteld hebben eene zaak te beginnen, waardoor zij in haar onderhoud voorzien kon. „Zouden dergelijke gevallen vraagt de Arnh. Crt. niet bijdragen om den Minister en de bureaucraten, die hier de ware schuldigen van het uitstel zijn, te nopen, eindelijk eens ten opzichte van het pensioenfonds maat regelen voor te stellen, die met recht en billijkheid strooken, en een einde te maken aan de wettelijke afzetterij?" Het café van Penning, „De Leeuw van Water- loo," op het Waterlooplein te Amsterdam, is als ruïne Yan het vernielde café zullen photographische afbeel dingen in den handel worden gebracht, onder het motto: „De praktijk onzer Grondwet." Naar het Vaderland verneemt, is een ten behoeve van den heer Domela Nieuwenhuis ingediend verzoek om gratie van de hand gewezen. De Tijd kan zich volstrekt niet vereenigen met het denk beeld van prof. A. Pierson, ten einde verklaringen uit te lokken om aan Domela Nieuwenhuis kwijtschelding van straf te verleenen. „Tot dusver, zegt het blad, was het recht van gratie een koninklijk recht, maar handelende in den geest van prof. Pierson, gaat men den weg op naar een plebiscit, naar volksstemming over het toepassen of kwijtschelden van straffen." Het Dagblad verneemt, dat de tooneelspeler Tourniaire zooverre van zijn krankheid in de geestvermogens hersteld is, dat hij in de echtelijke woning terugkeeren kan. Jl. Dinsdag is te Rotterdam eene vergadering gehouden van landbouwers en belangstellenden in den veehandel, daartoe opgeroepen door een commissie, met het doel maat regelen te beramen tot herkrijging van den vrijen invoer van ons vee in Engeland. De vergadering werd bijgewoond door de voornaamste veehouders en handelaars uit ver schillende streken van Zuidholland. Volgens de vergaderden bestaat het beletsel, om de belemmeringen in Engeland opgeheven te zien, uitsluitend in de dispensatiën, welke door de Regeering gegeven wordt tot doorvoer van Duitsche schapen. Met algemeene stemmen werd besloten aan de commissie, die het initiatief voor de vergadering had genomen, op te dragen te dier zake een adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken te overhandigen, en verder, om alle maat regelen te nemen, om ondersteuning voor haar doel te verkrijgen van verschillende personen en corporatiën. Zaterdag a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de stad Enschedé door brand werd vernield. In het geheel werden toen ruim 660 gezinnen, uitmakende ruim 3600 zielen, van huisvesting en have beroofd. De heer Leon Hermans, directeur der jongste bede vaarten, die uit Nederland naar Lourdes en Rome werden ondernomen, is door den Paus begiftigd met de ridderorde van den H. Gregorius den Grooten. Een beroemd man in overtreding! Anton Kabelaar is gisterenmiddag met het rijtuig van zijn meester, dr. Stein, tegen een op het Plein, over het Ministerie van Justitie te 's Hage, stilstaand tramrijtuig aangereden, zoo dat het spat- of slikbord van dat trararijtuig belangrijk werd ontzet. (Vad.) Een algemeene reorganisatie van het militair onder wijs denkt men in Indië, en zulks in navolging van Nederland, tot stand te brengen. Er is ten minste, naar het Militair Blad meldt, reeds door bekwame mannen een onderzoek ingesteld, in hoeverre de H. B.-scholen op Java aan de opleiding van de officieren kunnen worden dienstbaar gemaakt. De resultaten zijn nog onbekend, doch zullen ongetwijfeld veel gegevens verschaffen voor eene wijziging van de bestaande onderwijs-inrichting. Iemand geeft aan het Dagblad een antwoord op de vraag, vanwaar de uitdrukking „een ton gouds" komt. Hij doet nl., met een beroep op ds. Van Koets veld's „Gelijkenissen van het Evangelie," opmerken, dat bij de oude volken het gewicht grondslag was der geldrekening, en dat in de rijke dagen onzer voorvaderen goud en zilver werden toegemeten; f 100^000 nu was een haringtonnetje vol dukaten. Men bericht aan bet „Nbl. v. d. B.*, dat onder het boêlgoed van zekere dame te Anjum bij Dokkum, volgens de notitiën, voorkomen400 Bijbels en Kerkboeken, diverse Staten-Bijbels en bovendien 30 Rouw-Bijbels en Testamenten Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Kerkwijk, heeft de vraag gesteld: „Zou het niet wenschelijk zijn, dat de Staten-Generaal, n& de Grondwets-herziening, het costuum afschaffe?" De Samarangsche Locomotief van 24 Maart jl. bevat een ingezonden stuk, in het Maleisch, van Aria Soera Adi Ningrat, regent van Cheribon, waarin deze voorstelt, bij gelegenheid van 's Konings TOsten verjaardag, portretten te laten maken van alle regenten op Java, 70 in getal, en die in even zooveel albums als er residentiën zijn, als ver jaarsgeschenk Z. M. aan te bieden. Ook zou ieder regent ten minste 70 exemplaren van zijn portret moeten laten maken, ter verdeeling onder zijne ambtgenooten. Bleu serpent (waterslangen-blauwgrijs), chaudron en corinthe zijn de vooijaars-modeklcuren, alsook rood in allerlei schakeeringen en heliotrope. Het mode-beginsel blijft: tweeërlei stoffen in twee kleuren en garneersels van fluweel of kant. Verdere bijzonderheden, aan welker verkorte mededeeling wij ons niet wagen, vinden onze lezeressen in De Huisvrouw van jl. Zaterdag. Zitting van Woensdag 4 Mei 1887. Afwezig de heer J. van Beusekom. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring van de notulen der vorige, las de Secretaris een ingekomen schrijven voor van den heer P. Berkhouwer, behelzende verzoek om eervol ontslag als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, wegens vertrek uit de gemeente, wat hem met algemeene stemmen wordt verleend. Hierna wordt met algemeene stemmen in zijne plaats benoemd de heer J. van Beusekom. Door de ziekte van den gemeente-veldwachter J. Schrie- ken, is de dienst in de Zuidzijpe gedurende een maand waargenomen door de veldwachters P. Bakker en A. Leeuwen, reden waarom het Dag. Bestuur meende, dat laatstgenoemden een gratificatie moest worden toegekend, ieder van f 10. Met algemeene stemmen wordt deze gratificatie verleend. Voorts was nog ingekomen het verslag van de School commissie over 1886, wat, op algemeen verlangen, door den Secretaris werd voorgelezen. Uit dit breedvoerig beredeneerd verslag hebben we slechts het volgende aangeteekend Het getal leerlingen der openbare lagere scholen te Burgerbrug, Sint-Maartensbrug, Schagerbrug, 't Zand, Oudesluis en dat der bijzondere school aan 't Zand, be droeg successivelijk 129, 161, 182, 97, 107 en 105. De vorderingen der leerlingen op de openbare scholen worden voldoende genoemd. Het schoolverzuim wordt wel niet overwegend geacht, maar werkt toch belemmerend. De Commissie betoogt in het verslag, dat het bouten van een school in den Belkmerweg, tusschen de Burgerbrug en de Sint-Maartensbrug, voor de in die omstreken wonende kinderen, als te ver van de bestaande scholen, noodig is. Ten slotte werd nog gelezen eene missive van HH. Gedep. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente Zijpe van de genoten Rijksvergoeding f76.09£ moet restituëeren, wat, volgens bemerking van den Secretaris, met de gemeente rekening een verschil oplevert van ruim f 5, naar aan leiding waarvan men besluit, hieromtrent opheldering te vragen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Diefstal van 300,000 francs te Monte-Carlo. Woensdag den 27 April 11. ontstond in de speelzaal te Monte-Carlo plotseling een vervaarlijk tumult. Een stapel goudstukken rolde over den vloer. Terwijl men ze opraapte wisten eenige valsche spelers het pak kaarten van de „trente- et-quarante"-tafel door een ander, vooraf gereed gemaakt, te vervangen, zonder dat iemand er op lette. Een der croupiers was omgekocht en de aandacht der anderen werd voor zoover dit noodig was afgeleid. Toen de partij weer begon, wonnen de bedoelde spelers zoo opzienbarend, dat de Bank, meer en meer argwaan krijgende, de partij schorste. Eene groote verwarring ontstond. Men schreeuwde, tierde en twistte en de oplichters maakten zich met hun in weinige oogenblikken vermeesterden buit van 300,000 francs uit de voeten. De omgekochte croupier is in hechtenis genomen. In Turkije zal door eenige Engelschen eene zuivel fabriek opgericht worden, en wel nabij Konstantinopel, alwaar de melk bespottelijk duur is (per ocka van 1300 gram betaalt men 3 a 4 piaster a 20 centen, dus per liter p. m. 50 tot 67cent). Het is vreemd, dat zich tot nu toe geen vereenigingen opgedaan hebben om van deze wanverhouding te profiteeren. De bedoelde Engelschen moeten plan hebben eene vee fokkerij en zuivelbereiding aan te leggen, nevens den in dat land gebruikelijken wijnbouw. In een der garnizoenssteden van Hongarije, te Gran, is een ware duel-epidemie uitgebroken. Niet minder dan vijftien officieren van het garnizoen hebben in den loop der vorige week met burgers uit de stad een tweege vecht gehad. Er zijn twee officieren gedood. Al deze duels zijn geleverd voor een en dezelfde dame. Geplaatst ten Postkantore alhier de commies 3de klasse A. H. M. B. Vis Dieperink, ter vervanging van den commies 3de C. Smith, die naar Amsterdam is verplaatst. Met 1 Juni a. s. worden geplaatst: in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonueerboot Njord, de luitenant ter zee 1ste klasse J. H. Cremer en de luitenant ter zee 2de klasse J. A. M. Bron, eerstgenoemde als com mandant in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Fret, de luitenant ter zee 1ste klasse H. F. Kouwenberg en de luitenant ter zee 2de klasse W. T. Van Vloten, eerstgenoemde als commandant; en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2de klasse J. Albarda. De luitenant ter zee 1ste klasse A. W. F. C. Van Woerden, gedetacheerd bij het Departement van Marine, afdeeling „Hydrographie," wordt met 1 Juni a. s. op non activiteit gesteld. Bij 's Rijkswerf alhier zijn aan de navolgende personen medailles toegekend: aan J. Van Waard, blokmaker, de gouden medaille met f 100 gratificatie; aan A. J. Verhorst, schrijver, A. Kok, bankwerker, J. Kooger, vuurwerker, H. F. Kuhlmeijer en J. T. Rijkers, werktuigmakers, en A. Kamp, werkman bij de magazijnen, de zilveren medaille met f 50 gratificatie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2